Cjroen ^warL-Jexelsin het harL, Texelse kottervloot telt zeker mee AGENDA Koelkaslen?Eebr.Schoorl! Meer dagjesmensen naar Texel Jongere generatie toont veel belangstelling i' «Si dit moment 30 kotters Drukte en mooi weer De Buteriggel Orkest Les Lunettes DINSDAG 17 AUGUSTUS 1965 TEXELSE 78e JAARGANG No. 7990 Uitgave N.Y. v/h Lange veld de Roofl Postbus 11 Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, Wilhelmlnolaan 33, Den Burg, tel. 2058, avonds 2382. COURANT li h Als men een tabel zou samenstellen waarop de grootte van de verschillen de kottervloten die we in Nederland kennen tot uitdiukking zou komen, dan zou Texel in deze rij helemaal geen gekke plaats bezetten. Integendeel. De Texelse vloot telt momenteel 30 kotters die elke zondagavond of maan dag ochtend naar zee koersen en vrij dagavond weer in de haven van Ou- deschild terugkeren. In de laatste ja ren is het aantal schepen aanzienlijk uitgebreid. Waren het er vlak na de oorlog zo ongeveer 10 - 12, nu zijn het er dertig: dat betekent een toeneming in een kleine twintig jaar van zo'n 18 kotters. Kottervisserij De kottervisserij, die zich voor de oorlog op Texel reeds krachtig ontwik keld had (de Texelaars waren de pio niers op dit gebied) maakt de laatste jaren een merkbare uitbreiding door. De vergroting van de vangstcapaciteit, die reeds inzette met de motorisering die omstreeks het einde van de jaren twintig zijn intrede deed, gaat nog steeds door. Dit jaar is de vangst een beetje te gengevallen. Een verklaring hiervoor is te vinden in de winter van 1962-1963 waarin door de vorst veel vis is verlo ren gegaan. Mag de vangst van tong in andere jaren wel eens beter zijn ge weest, verheugend is aan de andere kant toch weer dat de vissers zeer veel lichte kleine tong in zee aantreffen, waardoor waarschijnlijk volgend jaar of het jaar daarna goede tongjaren kunnen wor den. Tong! ja, de belangrijkste vissoort voor de Texelaars. Van de Texelse kot ters vist in de zomermaanden zo onge veer 75% op tong. In de winter ligt dit percentage iets lager. Dan legt een ge deelte van onze vloot zich toe op de haringvisserij, onder de Engelse kust. De meeste schepen zijn ingesteld op het vangen van platvis. Daartoe varen ze naar de Duitse Bocht (meestal de zwaarste kotters), „Om de Zuid" (het zuidelijke gedeelte van de Noordzee) en ook vist een gedeelte van onze vloot voor de kust van Nederland. Deze twee laatste categorieën hebben het voordeel boven de zware kotters die helemaal naar Helgoland stomen, dat ze eerder op de afslag in IJmuiden zijn. Wanneer men in het midden van de week m IJmuiden is dan betekent dit, dat men meestal meer geld ontvangt voor de aangevoerde vis. Aan de andere kant echter vissen de kotters van de Duitse Bocht op veel mooiere, vlakkere vis gronden. Coöperatieve Inkoop Vereniging Alle Texelse vissers zijn aangesloten bij de Coöperatieve Inkoop Vereniging v. Visserij benodigdheden. Op deze ma nier kan men tot een effectieve samen- Texels enige koeltechn. bureau telefoon 2550 - Den Burg Dinsdag 17 augustus Den Burg. De Lindcboom-Texel, bridgedrive. Woensdag 18 augustus Den Burg, Groeneplaats, folkloreprogramma Donderdag 19 augustus Den Burg, City-theater, Texelfilm De Koog, N.H. kerk, samenzang, 20.30 uur. Den Hoorn, N.H. kerk, samenzang en orgel spel van 20.00-21.00 uur. Den Hoorn, Dorpshuus, bal mm.v. „The Typhoons". Vrijdag, 20 augustus Oudeschild, 't Skiltje, Klaverjasdrive werking komen die op Texel al vele vruchten heeft afgeworpen. Een er van is de grote tank die op de haven van Oudeschild is geplaatst en met behulp waarvan de kotters kunnen bunkeren. Ook heeft men in deze kringen nog an dere en grotere plannen. Zo zou men graag in Oudeschild een werf gebouwd zien en een ijsfabriek op de haven waardoor meteen het ijs in de kotters geladen zou kunnen worden. Een doorn in het oog van vele vissers zijn de jachten die vooral in de zomer in de haven van Oudeschild gemeerd liggen. Zij veroorzaken grote moeilijk heden bij het bunkeren en bij het ijs aan boord nemen. De schepen kunnen door deze plezierjachten niet dicht ge noeg bij de kant komen. Organisatie Sociologisch uitermate interessant is de organisatie en de verhouding „werk gever-werknemer" in de visserij. Ken merkend voor de kottervisserij is het maatschapscontract. De eigenaar van 'n vissersvaartuig sluit met een aantal vis sers een contract om samen het visbe- drijf uit te oefenen. De eigenaar ver bindt zich tegen vergoeding van een be paald percentage van de ruwe besom ming het schip aan het bedrijf beschik baar te stellen. Dit percentage bedraagt plm. 50%, zodat de vissers (niet eige naren) gezamelijk recht hebben op de andere, overblijvende 50% van de ruwe besomming. In gemeen overleg wordt bepaald w*aar en hoe gevist zal worden en tevens wordt er gezamelijk gesproken over ongevallen- en ziekteverzekerin gen. Dit maatschapscontract heeft belang rijke sociale en economische kanten. Voor wat het sociale aspect betreft moeten we eerst vaststellen dat het maatschapscontract niet de verhouding werkgever-werknemer regelt. Integen deel. Het gaat hier om een groep zelf standigen die elk de wens hebben ui'; de overeenkomst een zo groot financieel voordeel te halen. Zo zien we dus dat de scheiding werkgever-werknemer die in andere takken van het economisch even sterk aanwezig is, bij de kottervis serij helemaal niet voorkomt. Duidelijk komt dit tot uitdrukking in het feit dat er geen afzonderlijke bonden voor schippers en de andere vissers bestaan. Beiden zijn verenigd in één bond, nl. de Nederlandse Visserij- bond. Nu het economisch aspect. Het feit dat de bemanning niet in loondienst vaart maar mede-ondernemer is, vormt een belangrijke bijdrage tot arbeidspro- duktiviteit. Men is immers direkt be trokken bij de uitkomsten van het be drijf, zodat de hoeveelheid arbeid ge leverd per persoon veel hoger zal zijn dan in andere takken. Toekomst Jaarlijks wordt er door Texelse kot ters zeer veel vis uit de Noordzee ge haald. De waarde van de besomming die door de kotter wordt aangevoerd bedraagt plm. 4 miljoen gulden. De toekomst voor de Texelse kotter visserij zet er, voor zover men dit kan beoordelen, bijzonder rooskleurig uit, doordat de jeugd van ons eiland veei interesse toont voor de visserij wereld. Vele vertegenwoordigers van de jonge generatie van Texel hebben er voor ge zorgd dat er een nieuw licht is komen te vallen op deze voor Texel zo belang rijke bestaansbron. Steeds meer dagjesmensen komen naar Texel! Dit is een gevolg van het ingebruik nemen van de nieuwe „Mars diep" die met zijn koplading ook auto bussen met reisgezelschappen overzet. Enkele jaren geleden was het altijd ge bruikelijk dat de autobussen van maat schappijen van de overkant aan de ha ven van Den Heider bleven staan en de TESO de tochten over Texel organi seerde. Nu ook deze bussen naar Texel kunnen komen is dit niet meer nodig. De V.V.V.-Texel heeft voor deze gezel schappen een routekaart met beschrij ving ontworpen: op deze manier krijgt men in één dag toch het belangrijkste van ons eiland te zien. Ook Texelaars fungeren wel als gids bij deze tochten. Route Meestal komen de gezelschappen in de ochtend, met de boot van half elf over. De tocht voert dan eerst naar Den Burg, waar de Oudheidskamer wordt bezocht. Op maandagmorgen de lammeren- markt en op woensdagmiddagen is men aanwezig bij de folklorefestiviteiten. In de beschrijving van de V.V.V. is ook veel aandacht geschonken aan de historische achtergrond van ieder doro dat men bezoekt. Van Den Burg gaat men dan naar Oudeschild met zijn haven, daarna naar De Waal, Oosterend, De Cocksdorp, De ROG VAN VIJFTIEN POND AAN DE HAAK OOSTEREND Aan de dijk bij Oosterend heeft zondagmiddag een Duitse toerist een rog van maar liefst vijftien pond met zijn hengel gevangen. De man is zo om en nabij 3 kwartier bezig geweest de vis uit het water te halen. KINDERSPELEN IN DE KOOG DE KOOG Donderdagmiddag or ganiseerde de Stichting Sociaal Toeris me kinderspelen in de duinen bij De Koog. Onder veel belangstelling wer den er vele spelletjes gedaan, zoals zak- lopen, hardlopen, e.d. 's Avonds was het voor de volwasse nen feest waarbij ook verschillende spelen georganiseerd werden. Koog, het Texels Museum en tenslotte Den Hoorn. Meestal vertrekt men weer om 5 uur. Dikwijls maakt het uitstapje naar Texel een onderdeel uit van een trip door Nederland: een Holland Tour. Reisbureaus De reisbureaus die deze tochten naar Texel organiseren staan zeer verspreid in Nederland. Zo komen er gezelschap pen uit b.v. Zutphen. uit Deventer en menige andere ver van Texel verwij derde stad. In één dag moeten de men sen dan heen en terug. Ook organiseert de T.E.S.O. zelf nog wel tochten over ons eiland. Elke don derdag vertrekken de bussen voor deze tochten om 2 uur uit Den Burg en om ongeveer kwart over twee uit De Koog. ONVERLICHTE WAGEN VEROORZAAKTE BOTSING OOSTEREND Vrijdagavond om ongeveer kwart over negen gebeurde op de Oosterenderweg een ongeluk waarbij een landbouwtractor en een Re nault Bestelwagen betrokken waren. De niet verlicht, achter de tractor rijdende aanhangwagen was er de oor zaak van dat een tegenligger, de uit de richting De Waal komende Renault Be stel, bestuurd door de 23-jarige Texe- laarG.T., met de linkerkant van zijn auto tegen de linker zijde van de aan hangwagen botste. De tractor, bestuurd door de 64-jarige D.K. zwenkte, toen hij de tegenligger aan zag komen naar rechts, maar bracht op deze manier de achterkant van zijn aanhangwagen naar het midden van de weg. De chauffeur van de Renault zag te laat de onver lichte wagen met het bovengenoemde gevolg. De schade was vrij ernstig. De politie maakte proces verbaal op PELIKAANWEG EN CALIFORNIËWEG ZIJN OPEN De Californiëweg en de Pelikaanweg zijn opengesteld voor het verkeer en verschaffen de weggebruiker een bete re toegang tot Paal 17. De werkzaamheden aan de weg zijn nog niet geheel ten einde, langs de we gen zullen nog afrasteringen worden geplaatst en ook is het werk aan de berm nog niet geheel voltooid. ERNSTIG ONGEVAL OP BADWEG DE KOOG Twee Duitse jongens hebben vrijdag om ongeveer 6 uur op de Badweg in De Koog een 76-jarige Duitse vrouw aangereden die na de aanrijding met een schedelbasisfractuur naar het ziekenhuis vervoerd moest worden. De 'beide jongens, de 16-jarige J. Kein en de 18-jarige G. Palm waren met een gehuurde tandc-m de Badweg opgereden (hetgeen zoals bekend verboden is) en hadden het plan naar het parkeertei- rein dichtbij de camping Kogerstrand te fietsen. Met grote snelheid daalden ze de Badweg af. Het ongeluk werd veroorzaakt doordat de rem van de tandem weigerde, zodat de beide kna pen niet de overstekende Duitse mevr. M. Pelzer konden ontwijken, die dooi de snelheid waarmee de jongens kwa men aanrijden 5-6 meter werd meege sleurd. D remmen van de gehuurde tandem waren beslist in orde op het moment dat hij door de Rijwielhandel werd af gegeven De beide jongens logeren in groeps verband in hoeve „Bloemwijk". TWEE AUTO'S DE SLOOT IN Op de kruising van de Pontweg en de Amaliaweg gingen zaterdagmiddag om ongeveer half vijf twee auto's de sloot in. Een Goggomobieltje, bestuurd door de 65-jarige Texelaar J.K A.S., rijdende in de richting van Den Burg werd op bovengenoemde kruising gepasseerd door een TESO^us en meteen daarach ter een Duitse Volkswagen, bestuurd door de 20-jarige K.G.K.. afkomstig uit Dusseldorf. De TESO-bus kon nog juist op tijd voor de naderende tegenligger, een Taunus 12M, bestuurd door de 23- jarige Amsterdammer F.J.B.A. weer de rechter zijde van de weg bereiken maar voor de Duitser was dit niet mogelijk De beide wagens trachtten uit alle macht tot stilstand te komen voor de fatale klap, maar het mocht niet geluk ken. De Taunus vloog met zijn linker kant tegen de Volkswagen op, die pre cies voor de Goggomobiel het wegdek verliet en de sloot intuimelde daarbij de Goggo meenemend. De Duitse wagen stond na het onge luk op zijn kant in de sloot, de Goggo raakte net met het topje van zijn neus het wateroppervlak. De Taunus liep vrij veel schade op aan zijn linker zijde. De politie maakte proces verbaal op. KNIPPERLICHTEN IN MOLENSTRAAT Donderdag is men begonnen aan de werkzaamheden die tot doel hebben de kruising Molenstraat-Keesomlaan van gevaar te ontbloten. Vele ongelukken zijn er in de loop van de weinige dagen dat dit punt voor het verkeer is opengesteld reeds ge beurd. Stellig zouden er nog meerdere slachtoffers vallen als men niet over zou gaan tot het treffen van veilig heidsmaatregelen. Nu heeft men aan beide zijden van de Molenstraat een knipperlicht geplaatst en ook is men ertoe overgegaan grote witte verfslre pen op de weg aan te 'brengen om de naderende weggebruiker te waarschu wen voor het gevaar Dinsdag had men reeds witte blokken op de weg geschilderd, maar deze vei ligheidsmaatregel bleek toch ontoe reikend. Dezelfde dag gebeurde er al weer een ongeluk. De maatregelen die men nu getroffen heeft reiken veel en veel verder. Op deze manier hoopt men het on overzichtelijke punt in Den Burg dege lijk te beveiligen. AFSCHEID DS. T. W. DEKKER ^D. T. W. Dekker zal zondagmiddag 22 augustus om drie uur in de Grote Kerk arscheid nemen van de hervorm de gemeente van Zutphen en veertien dagen later zijn intrede doen als predi kant van de hervormde gemeente van Rotterdam. Ds. Dekker was van 8 december 1946 tot 28 augustus 1949 predikant van de Hervormde Gemeente Eierland. Op 29 augustus van dat jaar verwisselde hij deze gemeente met die van Hemelen in de classis Sneek. Vcrschfjut dinsdags en vrijdags. Bank: Nedcrl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kw. -f 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 cL p. mm.; andere advert. 12 ct p. mm. Wat zijn het toch een heerlijke da gen! Iedere dag schijnt het zonnetje aan een staalblauwe hemel en zorgt ervooi- dat vele bleke gezichten gekleurd van ons eiland vertrekken. Of het ook werkelijk door dit mooie weer drukker op Texel is geworden is moeilijk vast te stellen, omdat de V.V.V. in deze eerste weken van augustus (na de bouwvak) altijd met veel aanloop te kampen heeft. Voor de toeristen die niet gereser veerd hebben is het heel moeilijk om gemeubileerde huisjes te huren. Ook de pensions ca hotels zijn nog goed bezet. Op de kampeerterreinen neemt de drukte echter wat af. doordat de school vakantie ten einde loopt Maar waar maken we ons zorgen over.de zon schijnt toch (nog). TER VISIELEGGING PLAN VAN TOEDEI,ING BEËINDIGD Vrijdag j.l. was het de laatste dag, waarop het Plan van Toedeling van de Ruilverkaveling „Texel" ter visie lag in de aula van de J. P. Thijsseschool. Zoals wij al eeder schreven is dit een belangrijke stap naar het afsluiten van de Ruilverkaveling. Als wij onze indruk weergaven, dan kunnen we zeggen, dat deze ter visie legging een zeer rustig verloop heeft genad. Op diverse dagen was het aantal bezoekers zeer klein. De laatste dagen was het belangrijk drukker, maar de momenten, waarop werkelijk wachttij den voorkwamen zijn zeldzaam geweest Ook de besprekingen tijdens de be zoeken van de belanghebbenden aan de aula hebben zich gekenmerkt door rust en gemoedelijkheid. Incidenten waren er niet. Intussen moet het eigenlijke resul taat van deze ter visielegging nog wor den afgewacht. Hiermee bedoelen we het aantal reclames, dat naar aanlei ding van het Plan van Toedeling bij de Plaatselijke Commissie zal worden in gediend. In dit opzicht zijn er onder de leden van de Haatselijke Commissie en de aan de Commissie toegevoegde deskundigen optimisten en pessimisten. De tijdens de afgelopen weken gehoor de reacties wijzen eerder op een gelijk krijgen van de optimisten dan van de pessimisten. De mogelijkheid om bezwaren in te dienen tegen het Plan van Toedeling staat open tot uiterlijk 27 augtistus a.s. Op genoemde datum moeten bezwaar schriften dus zijn ingediend bij de se cretaris van de Plaatselijke Commissie, Weverstraat 49, Den Burg. Om teleurstelling en wrevel te voor komen wijzen wij er met nadruk op, dat de Commissie geen rekening kan hou den met bezwaren, die na genoemde datum worden ingediend. met zang van Trudy van den Berg zaterdag, zondag, en woensdag Ja, kijkt U er nog maar even naarover twee weken zal bet uit het straatbeeld van Den Burg verdwenen zijndan is het de laatste keer dat er 's middags gedanst wordt door de jeugddansgrocp dan is het tevens de laat ste keer dat incn kan streden op de muziek van de Bocrcnkapcl. De Folklorevcreniging is wel van plan er ceu groots slot van te maken. Zij heeft dan ook de Gidscnband op woensdag 25 augustus uitge nodigd en hoopt met haar medewerking een mooie avond te brengende laatste dan zal de herfst al de toeristen van ons eiland verdrijven en is het afgelopen met de folklo ristische festiviteiten op de Groeneplaats dus k(ikt Lr er nog eens even naar U zult het een hele tjjd moeten missen

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1