triumph! bij Langeveld De Rooij EEN KIASSEMERK GEEFT KUSSEWERK PORTABLE! SCHRIIFMACHINES EEN KLASSE APART! I I koffer reeds vanaf I' VEEL LIEFS VAN RONNIE BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PROF Koning der edelstenen niet langer edelsteen der koningen en kompleet met f 250.- Kunnen diamanten kinderen krijgen? Sinds mensenheugenis is de diamant één van de meest begeerde voorwerpen op onze aarde en talrijk zijn de legen den, die over de diamant worden ver teld. Hoe ongelooflijk het ook klinkt, nog tot in de 17e eeuw dachten de men sen bijvoorbeeld, dat er mannelijke en vrouwelijke diamanten waren en er be staan zelfs verslagen van ooggetuigen, waarin het „huwelijk" van diamanten en de geboorte van nakomelingen wor den beschreven. In het oude testament van de Bijbel wordt verscheidene malen gezinspeeld op de waarde en de hardheid van de diamant en in de eerste eeuw van onze jaartelling schreef de beroemde Ro meinse natuur-historicus Plinius: „Het meest waardevolle voorwerp op aarde is de diamant". In zijn tijd waren dia manten zo kostbaar en zeldzaam, dat het bezit ervan alleen was weggelegd voor keizers en maharadja's. Plinius zelf schreef, dat „diamanten alleen be kend waren aan koningen". Het heeft zeker tot het midden van de 16e euw geduurd, dat diamanten uitsluitend werden gedragen door man nen van koninklijke geboorte en dat zelfs de gaden van de koninklijke heer sers niet meer dan naar de diamanten van haar echtgenoten mochten kijken. In die tijd werden diamanten meer be geerd vanwege de magische krachten, welke aan deze edelsteen werden toe geschreven. dan om hun schoonheid. Pas toen de kunst van het slijpen en polijsten tot ontwikkeling kwam, begon de opkomst van de diamant als vrouwe lijk juweel. Diamant is het hardste ma teriaal, dat op onze aarde voorkomt en de steen kan alleen maar worden ge slepen met een andere diamant of met gereedschap, dat met diamantpoeder is geïmpregneerd. Ruwe diamant ziet er uit als een on ooglijke kiezel en doet in niets aan de sprankelende edelsteen denken, zoals die in sieraden is verwerkt. Het is de kunst van de slijper, die schoonheid schept uit de ruwe steen. Het bewer ken van de diamant vereist niet alleen een hoge graad van vakmanschap, maar ook veel geduld en uiterste nauwkeu righeid. De facetten van een diamant moeten namelijk een zodanige hoek met elkaar maken, dat het binnenvallende licht op zijn gunstigst wordt teruggekaatst, zo dat uit de oppervlakte van de steen een flonkering van vurig licht in dui zend kleuren naar buiten schiet. Tegen woordig worden de meeste diamanten geslepen als briljant. Bij dit slijpsel be staat de kleinste diamant nog uit 58 facetten 33 boven en 25 onder die alle precies een voorgeschreven hoek met elkaar maken Waar komen diamanten vandaan Diamanten zijn een vorm van kool stof, die miljoenen en miljoenen jaren geleden bij het afkoelen van onze aarde onder geweldig hoge temperaturen en onvoorstelbaar hoge druk werd ge kristalliseerd Eén van de oudst bekende vindplaat sen waren de beroemde Golcondamij- nen in India, welke nu echter al meer dan een eeuw zijn uitgeput. Tegenwoor dig komt verreweg de meeste diamant uit Afrika. Ook in Rusland zijn dia man tm-jnen. Om één karaat diamant te winnen (één karaat is een gewicht van 1/5 gram) moet de arbeider 250 ton rots doen springen, verpletteren en sorteren. Lang niet alle diamant is echter ge schikt voor siersteen. Driekwart van alle uit de mijnen afkomstige diaman ten is bestemd voor industriëlen doel einden. De industriediamant neeml al jaren een voorname plaats in bi] de technische vooruitgang. Als hardste van alle mineralen kan de diamant met verbluffend gemak door de stevige rotsen ot metalen snijden. Deze dia manten, welke om hun onzuiverheid of misvormdheid niet goed genoeg werden GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN tot 10 augustus 1965 Gevonden te De Koog: trouwring; contact sleutel voor motor of bromfiets; enkele papie ren, lidmaatschapskaart en verzckeringscertifi- kaat; rode jongenstrui; luchtpomp met slang; blauw damesbadpak; zwart-witte zwembroek; rood-blauw geblokte zwembroek; portemonnee met knipsluiting, inh. ƒ3,33; zwarte kijker; blauw damesrijwiel merk Douglas; rose-wit ge streepte damesblouse merk Cotto Nova; bruine portemonnee inh. 1 biljet 100 D-mark, 2 bank biljetten van ƒ10,kleingeld; sleutelring; zwart damesrijwiel Gazelle; zwarte kunstlede ren damestas, inh. makc-up artikelen en hor loge; zwarte autobinnenband; gouden trouw ring; damesarmbandhorloge; bruine portemon nee inh. 2 foto's, 1 bankbiljet van ƒ10,en kleingeld; lichtbruine portemonnee inh. ƒ2,13 aan kleingeld; bruine portemonnee inh. Duits geld en tabelkaarten. Verloren te De Koog: kindervestje; bruine portemonnee inh. ƒ50,a ƒ60.en en kele foto's; rode damesportefeuille inh. 2 5£ biljetten, 1 bankbiljet van ƒ10,1 munt biljet van ƒ2,50 cn wat kleingeld; groene hondericm; grijs meisjesvest; donkerbruine portemonnee inh. ƒ2,50 en Engelse postzegel- witte portemonnee inh. 25,wit-oranje windscherm; linnen koffer inh. kleding, boe ken en gasstel; beige jack; donkerblauwe anarak; regenbroek personalsausweis t.n.v. Uvatzek; rood-geruite hondenriem; kinderboek „Pony het Zeepaardje"; bruine kinderporte monnee inh. ƒ3,50 cn enige oude munten; gymnastiekschoenen waarin sokken; verlo vingsring met inscriptie „Frits", groen dames- rijwiel Simplex; bruine portemonnee inh. m ƒ50,groene tas met levensmiddelen; kleine kampeertent met doos scheerlijnen; fototoestel Kodak in bruin tasje; lichtgrijze regemas met blauwe voering Interna; blauw kinderjack; DAF-vvieldop; witte handdoek waarin blauw en groen zwembroekje: oude herenfiets; blauw-zwart gespikkelde jongenspullover; oranje portemonnee met vakken inh. bank biljet ƒ25,en 2 muntbiljetten van ƒ2,50; bruine jongensportemonnee inh. ƒ2,13; foto toestel Kodak Retinette in bruinlederen tas; zw.irte varkensleren portefeuille inh. pasfoto en reisbiljet; rode weekendtas met kleding; polshorloge „Ancre' met metalen rekband; muntenarmband. groene loden Falconjas; zwart lederen portemonnee inh. 112, rood boodschappennetje inh. rose onderjurk, zonnebrandolie en krulspelden; zeegroene jon genstrui met V-hals; werphengel met schop en garnalenschepnct; polshorloge „Olympia" met metalen bandje; brede gouden schakel armband met gouden tientje 1932; groen rub ber jack inh. sleutelring met scootersleutel; bruine slipper; dameshorloge met gouden armband: zwarte portemonnee inh. ƒ2, en enkele suikerzakjes; zonnebril; zonnebril, paar leren slippers m. 38; nikkelen polshorloge met goudkleurig bandje; blauwe koffer inh. dameskleding en rood reiswekkertje. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 18 augustus worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren Den Hoorn: 13.30—14.00 uur; Oosterend en De Waal: 14.00—14.45 uur; De Cocksdorp en Eierland: 14.4515.30 nur; De Koog: 15.30—16.00 uur. bevonden om te worden verwerkt in sieraden, zijn onvervangbaar in het proces van snijden, slijpen of polijsten Al deze factoren in aanmerking ge nomen is het nauwelijks te verwonde ren, dat diamanten zo waardevol zijn. Maar gelukkig is het niet meer zo als vroeger, dat diamanten sieraden alleen zijn weggelegd voor de welgestelden. Tegenwoordig kunnen ook de minder met aardse goederen gezegende vrou wen zich een ring met een diamantje permitteren. Een diamant blijft altijd, zijn glans vermindert nooit. Elke steen is uniek en heeft een eigen persoonlijkheid. Aan de diamant wordt de magische kracht toe geschreven, dat hij de liefde tussen man en vrouw zou bevorderen. Misschien is het daarom, dat het in tal van landen de gewoonte is, dat de jongen aan het meisje zijner dromen bij de verloving een diamanten ring schenkt. De dia mant, de „koning der edelstenen", zal door zijn schoonheid en zeldzaamheid de mens altijd blijven boeien. De Hin does hebben een spreekwoord, dat zegt: „Hij, die een diamant koopt, koopt een stukje eeuwigheid". 134. De brave en oersterke knecht van de firma Comestiblo en Co. ging nu weer ijverig aan de slag en nam we derom twee vaten op zijn nek. Doch ditmaal waren het toevalligerwijze juist de vaten, waarin Piet en Karei zich verborgen hadden Vervolgens wandel de de reus met de twee vaten rustigjes het pakhuis in om daar een oude trap te gaan beklimmen En of men het nu wil geloven of niet.de man was zó gruwelijk sterk, dat-ie niet eens merk te, dat-ie nu een paar volle in plaats van lege vaten op zijn nek had Met een bons zette hij ze op zolder neer, hetgeen een hele opluchting betekende voor de twee verstekelingen, want zij voelden zich helemaal niet zo op hun gemak in die vaten. De vaten hadden vroeger namelijk gediend voor het verpakken en vervoeren van stroop en dan weten we het wel. Het was dan misschien wel lekker zoet in zo'n vat, maar het wa> er erg kleverig ook en dat is beslist minder prettig. „Bah! Ik kleef helemaal!" viel briga dier Piet uit, toen hij uit het vat ge kropen was. „Ik ben d'r geen haorke beter aan toe!", zei Karei. „Maar ja, laot we die kleverigheid maor laten veur wat het is en laot we d'r maar weer gauw van deur gaon! Als we eenmaal veiliger oorden hebben bereikt, kunnen we ons altijd nog wel schoonmaken!" „Daar heb je gelijk in", zei brigadier Piet, die toch bezig was zich zoveel mo gelijk van de taai aanhangende stroo-p- draden te ontdoen. „Kom mee, dan lo pen we deze pakhuiszolder over. Daar aan de andere kant hangt een takel touw. Misschien kunnen we daarlangs naar beneden komen. Dan staan we weer op straat. De kust is vrij ook, ge loof ik. Volg me, Karei!" Zo gezegd, zo gedaan. Brigadier Piet greep het takeltouw en slingerde zich als een aap naar buiten. En toen begon de afdaling naar de begane grond.... FEUILLETON iiiiiiiiiiiimiiiiiiiMiiiiiiiiiiimiiiiiiiirimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiimimiuiii iiiiiiiiiiiinii miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii door Maartje Zeldenrijk 18. Later. soms had hij zo'n bui. als hij het erg druk had bijvoorbeeld. Hij moest vaak op reis voor de zaak. Dikwijls naar Amerika, waar ze grote voorraden grondstoffen opkochten. Ka toen en zo. Dat deed hij zelf en daarin was hij een expert. Soms was hij weken weg en dan werd er voor miljoenen ge kocht. Als hij dan thuis kwam, knapte hij gewoon af, sliep twaalf, veertien uren achter elkaar en was daarna weer net zo fris als altijd. Dan verzorgde ik hem en dan kwam zijn oude genegen heid wel eens terug. Ondanks alles vond ik het altijd weer prettig, als hij me in zijn sterke armen nam en kuste. Dan liet ik me gaan. Doch de volgende dagthij zwaaide event lachte en zei: Tot ziens. Dan zag ik hem soms dagen achtereen niet en hoorde ik van kennissen, dat hij avond aan avond uit was met zijn vrienden. En vriendinnen" „Dat je dat allemaal nam, Yo. Waar bleef je waardigheid? Als echtgenote vanvan Ze haalde haar schouders op. „Och, waardigheid. wat koop je er voor? Soms was ik wel eens woedend. Mis schien voornamelijk op mezelf, omdat ik niets deed. Omdat ik hem nooit ver wijten maakte, als hij weer eens terug keerde op zijn honk. Ik zorgde er enkel voor, dat er op mij niets aan te merken was. Geen man had bij mij ook maar een schijn van kans. Wanneer ze zin speelden op het gedrag van mijn man, sloeg ik ze in hun gezicht. Ze noemen me in Wassenaar nog de heks". Ze glimlachte. „Dat is niet erg. Ik heb het liever, dan dat ze zouden zeggen: ze is een dweil. Of iets dergelijks' Ze lachte fijntjes. „Maar dat kunnen ze niet. Bep chaperonneert me. Ze is ouder. En ze is verstandig. En dan heb ik nog mijn waakhond". „Waakhond?" „Augie. Hij was een vriend van Ber nard en voor zijn dood heeft Augie hem beloofd zoveel als mogelijk was voor mij te zorgen. Nu ja, ik waardeer het natuurlijk, maar ik ben altijd in staat geweest om op mezelf te passen, zie je?" „Waarom laat je hem dan altijd toe?" ,Och, hij is eigenlijk een zielige jon gen. Verarmde adel. Ik wil, dat hij zijn graad haalt, snap je? Mijn man betaal de zijn studie. Ik zei al: Bernard had vele goede eigenschappen". „En nu betaal jij Augie's zogenaamde studies". PZe knikte. „Dat klinkt niet vriende lijk, maar dat komt, omdat je Augie niet kent. Hij komt er wel. Laat hij er een paar jaar langer over doen. En. ik beschouw dit als een deel van de erfenis. Waarom zal ik het niet doen? Ik weet immers zelf, wat armoede is? Laat hij alsjeblieft.ik heb geld ge noeg. Ik help graag iemand, die het waard is: Ik moet toch wat te doen hebben?" „Je zoudt moeten hertrouwen, Yo- landa. Hoe lang ben je weduwe?" „Bijna drie jaar. Nee, ik zal wel nooit meer trouwen. Eén keer heb ik een blunder gemaakt. Ik heb genoeg leergeld betaald". „Er zal nog wel eens een man in je leven komen, van wie je veel gaat hou den". Ze haalde opnieuw haar schouders op. „Ik weet het niet. Ik weet niet eens, wat liefde is. Jij?" Hij begon langzaam te lachen. „Wat moet ik daarop antwoorden? Het be staat natuurlijk. Als ik denk aan mijn eigen broer, en mijn schoonzusZe zijn al een jaar of vijf getrouwd, maar als je onverwacht binnenkomt.... net twee tortelduiven. Dat moet het zijn, veronderstel ik". „Wat7 Tortelen?" Hij proestte het uit. „Die Yo.Zo iets ja". „Het zal wel iets anders zijn dan ver liefdheid, neem ik aan. Bernard was verliefd, dol verliefd. Hij noemde me die eerste tijd kaboutertje. En later, als hij zo'n bui had, nog een enkele keer. Maar liefde moet volgens mij van weerskanten komen. Misschien ben ik tekort geschoten als echtgenote". Ze zuchtte diep. ,.Wie zal het zeggen? Ik mocht hem, maar ik had hem niet lief. Daarom zal hij wel zo gauw genoeg van me gekregen hebben". Ze beklommen de trap naar de villa. Bep stond hen in de deuropening op te wachten. „Mooi op tijd, liefdes, want het eten is klaar" Yolanda schoof haar arm door die van haar vriendin. „Bep, je bent een wonder van genegenheid, toewijding en trouw. Ik zal je voordragen voor een medalje". „Doe niet zo gek". „O, dus niet7 Wat dan7 Zal ik een knappe Spaanse jongeling voor je uit zoeken? Ze hebben de naam te rillen van temperament. Net iets voor jou". Bep keek haar hoofdschuddend aan. „Waar zijn jullie geweest? Wat hebben jullie gedronken?" „Het strand heeft ons gedragen en we hebben ons gelaafd aan herinnerin gen, zure en zoete", verklaarde Yolanda pathetisch. „Dus ook geen Spanjool. Waarmee kan ik je dan blij maken?" Ronnie lachte en zei: „Ik weet het wel. Zo...." Voor Bep er erg in had, pakte hij haar beet en drukte een zoen op haar mond. Ze bloosde bijna meteen en gaf hem speels een tik op zijn wang. „Ga weg jij.... wat moet Yo er wel van den ken?" Yolanda leunde met haar rug tegen de tafel. Ze keek naar de jongeman en antwoordde op bedachtzame toon: „Ik denk, dat ik er in dit geval maar be kaaid af kom". Ronnie was opeens in een jolige bui. „O, ik heb voorraad genoeg, hoor". Zonder meer pakte hij de weduwe beet en kuste haar eveneens op de mond. Eén seconde sloot Yolanda haar ogen Toen zei ze zacht: „Het Spaanse kli maat begint te werken. We zijn weer quitte". Na die avond kusten -ze elkaar vaker. Soms liepen ze met de armen om elkaar heen over het strand. Eens lagen ze, ver van het stadje, op een eenzaam plekje tegen de rotsen. Ze hadden een poosje gezwommen en lieten zich nu in de zon drogen. Op een gegeven ogenblik verschoof Yolanda, verlegde zijn arm een beetje en ging in de holte ervan liggen. Hij sloeg de arm om haar heen en drukte de vrouw tegen zich aan. Ze keek lachend naar hem en spitste haar lippen. Hij kuste haar enkele malen, maar op een gegeven ogehblik trok hij, haar geheel in zijn armen om haar te kussen. Hij voelde haar verkillen en hoewel hij haar toch kuste, groeide bij haar de weerstand. Ineens maakte ze zich los en kwam overeind. Ze draaide- zich om en keek op hem neer, waarna ze begon te glimlachen. Meteen knielde? ze weer bij hem en gaf een zachte klap op zijn wang. „Wat nou, Ronnie? Je gaat toch niet verliefd worden?" „Is dat zo vreemd?" Ze keek hem enige tijd onderzoekend aan, waarna ze met haar hoofd op zijn borst ging liggen. „Nee, eigenlijk niet. Ik had dat wel kunnen verwachten, hoewel ik het me aan de andere kant niet voldoende realiseerde, dat dit zo de loop der dingen is in het leven. Je mag me kussen, als je je verder kunt blijven beheersen. Geen onzin in je hoofd ha len, nozempie. Ik ben blij met je vriendschap, maar verwacht van mij alsjeblieft niet meer. Je kent zo'n beetje m'n levensgeschiedenis, nietwaar? Het zou met jou net zo gaan als met Ber nard: je zoudt gauw genoeg van me krijgen". Hij kwam half overeind, haar schuin in het gezicht kijkend. „Wil je me op één lijn stellen metmet Ze trok zijn hoofd naar zich toe en kuste hem. „Je bent een fijne vent, Ronnie. Ik vind het prettig, deze vakan tie met jou. Een kusje en een stoeipar tijtje en een flirtation vind ik best, doch daarbij moet het echt blijven". Hij trok haar naar zich toe. Met de armen om haar heen, vroeg hij zacht: „En als ik bereikt heb, wat jij graag wilt en ik nu ook. wat dan?" (Wbrdt vervolgd)

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 4