Aardappelbewaring RANG RANG RANG VEELLIEFS VAN RONNIE rubriek voor 0n''*'r LANDBOUW en VEETEELT is alleen als er op staat Fruitdrops en diverse andere smaken Toeristenzielzorg Zoals wij in een vorig nummer kon den mededelen ziet het er naar uit. dat de opbrengst van de voor ipootgoed ver bouwde aardappelen goed is. Aan de eerste voorwaarde voor een rendebele teelt is hiermee voldaan. Er is echter meer nodig. Zeer belangrijk is hoe de kwaliteit van het pootgoed bij de aflevering zal zijn. En daarom blijft het pootgoed ook na het rooien de aandacht vragen. Ge lukkig zijn de voorwaarden voor een goede bewaring ook op Texel de laatste jaren flink verbeterd Vrijwel algemeen is men overgegaan van de bewaring in kuilen tot de bewaring in luchtgekoel- de ruimten. Ook daarmee zijn we er evenwel nog niet. Het is nl. ook nodig om de middelen, die we hiermee in han den hebben gekregen goed te gebrui ken. Goed uitgerijpte knollen beter bewaarbaar Het is van belang de periode tussen het doodspuiten van het loof en het rooien van de knollen niet te kort te nemen. Veelal noemt men een periode van 14 dagen het meest gewenst. Door een goede narijping wordt de huidvast heid nl. sterk bevorderd. In verband met het gevaar van het optreden van rhizoctonia moet de periode ook niet te lang worden genomen. Aardappelen zijn geen eierkolen Het machinaal rooien en het trans port kan heel gemakkelijk aanleiding geven tot beschadiging van de knollen. Dit bleek om. uit een onderzoek, dit vorig jaar op ons eiland plaatsvond. Hierbij werden op een aantal bedrijven tijdens het rooien en na het storten in de bewaarplaats monsters genomen voor onderzoek op beschadiging. Uit het onderzoek bleek, dat het beslist moge lijk is bij een goed gebruik van de rooimachine en met gebruikmaking van moderne transportmethoden de schade tot een minimum te beperken. Tegelijk bleek echter, dat het een klein kunstje is om grote schade aan te richten. Veelal denkt men, dat één van de be langrijkste oorzaken voor beschadiging het te snel rijden is. Dit is zonder meer niet waar. Het is nl mogelijk dat in een bepaald geval iets sneller rijden beter is dan een langzamer tempo. Het gaat er om, dat de knollen zo lang mogelijk door grond omringd blijven. Schade treedt nl. vooral op als de knollen in directe aanraking met ijzeren delen ko men- Do eerste dagen in de cel Daar het vrijwel onmogelijk is om de schade geheel te voorkómen moet de bewaring in de eerste dagen er op ge richt zijn de wonden te helen. Gebeurt dit niet, dan kunnen grote gewichtsver liezen optreden Het helen van de wonden heeft het beste plaats bij een vrij hoge tempera tuur. In landbouwdocumentatie vonden we een temperatuur van 15° C genoemd Verder is een hoge luchtvochtigheid van belang. Het is daarom gewenst de LEZING MET DIA'S OVER RUIMTEVAART DE WAAL Maandagavond, 23 au gustus zal in het dorpshuis „De Wiele waal" te De Waal een lezing worden ge houden over „Sterrebeelden en Ruim tevaart". Deze ongetwijfeld interessan te avond zal worden verzorgd door Herr Winkelmann, assistent aan de Sterren wacht te Bochum (nabij Essen), die zijn vakantie doorbrengt te De Waal. Herr Winkelmann zal dit onderwerp popu- lair-wetenschappelijk behandelen, ui teraard in de Duitse taal. Hij heeft een 50-tal kleurendia's bij zich, zodat het zeker de moeite waard zal zijn deze avond te bezoeken. Pensionhouders worden verzocht hun gasten op deze avond te attenderen. De entree (ƒ1,— per persoon) komt geheel ten bate van de kas van het dorpshuis. Aanvang 8 uur. eerste 1-2 weken niet te ventileren. De temperatuur mag echter niet boven 18° C komen. Worden de aardappelen zeer nat gerooid, dan kan het toch ge wenst zijn in de eerste weken geduren de enkele uren per dag te ventileren. Na dc eerste weken Vervolgens wordt er naar gestreefd de temperatuur in de hoop langzaam omlaag te brengen. Voor de kiemlus- tige rassen is een temperatuur van 3 - 4° C nodig om spruitvorming te voor komen. Voor de minder kiemlustige kan dit 5 - 6° C zijn Daar het van belang is, dat er in de hoop geen grote temperatuursverschil len voorkomen is het van belang er voor te zorgen, dat bij het storten van de aardappelen in de cel geen zgn. stort- kegels ontstaan Deze kunnen nl. oor zaak zijn. dat de luchtverplaatsing in de hoop niet regelmatig plaats heeft en temperatuursverschillen en daardoor natte plekken ontstaan. Door een goed gebruik van de venti lator kunnen de gewichtsverliezen tot het uiterste worden beperkt. Duitse chauffeur gewond HEVIGE BOTSING OP PONTWEG Een hevige botsing deed zich gister middag om half een voor op de kruising Pontweg-Elemert bij Den Burg. De met grote snelheid uit de richting 't Horn- tje naderende Amsterdammer C. J. Peerdman in zijn Taunus 17M combi ging op de linker weghelft rijden omdat hij meende dat de van rects (uit de Ele- mert) naderende BMW, bestuurd door de Duitser L. Langendorf die de Hoornderwcg wilde oprijden, niet tijdig zou stoppen- De uit de richting De Koog naderende Volkswagen, bestuurd door de 19-jarige Duitser B. Klötzer, die linksaf de Elemert wilde oprijden, werd aan de linkerzijde door de Amsterdam mer geramd. Dit gebeurde met zoveel kracht dat de Volkswagen omtolde, in de berm werd geslingerd en tenslotte zwaar be schadigd in de bermsloot bleef steken. De Taunus was aan de linkerzijde zeer zwaar beschadigd. De enige gewonde was de Duitser Klötzer die met kneu zingen en blessures per ziekenauto naar zijn logeeradres te De Koog moeit worden gebracht. Dokter Coutinho ver leende eerste hulp. De politie maakte proces verbaal op. FEUILLETON: ii. uiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim iiiiiiiiiiiiiiiiniiiiii II llllll III 1111111 III III lllllllllllllllllltl llll door Maartje Zeldenrijk 19. Ze beroerde zijn wang met haar vinger. Langzaarrl schudde ze haar hoofd „Een kunstenaar moet niet trou wen. Als je geslaagd bent en jij zult slagen, daarvan ben ik rotsvast over tuigd dan zal dit betekenen, dat je maanden op reis zult zijn: Parijs, Rome, Milaan niet te vergeten. En Amerika. de halve wereld zul je bereizen. Wat zal je vrouw dan aan je hebben? Een kunstenaar is het eigendom van het publiek, dat hem bewondert en hem tot in de kleedkamers lastig valt. Je zult geen privéleven meer bezitten, maar ge bonden zijn aan contracten en verplich tingen. Je managers, de concertbureaus en impressario's zullen beslissen, wat je mag eten en drinken, hoe je je moet kleden en wanneer je met je vrouw naar bed mag. Ja. lach maar, doch hier komt het ongeveer op neer. Ik heb één keer genoegen moeten nemen met het spelen van en ondergeschikte rol en dat ligt me niet. In het volgende stuk ben ik de primadonnavanaf de pre mière tot de slotfinale. En anders treed ik niet meer op in hel huwelijkstoneel. Gesnapt?! Ze sprong lenig overeind. „Vooruit, Ronnie Beelen, geen onzin in je hoofd halen. We genieten van onze vakantie, jij en ik samen, met onze on volprezen Bep tussen haakjes, ze zei gisteren, dat je prettig kuste, dus zou ik haar nog maar eens een portie geven, ik ben niet jaloers en een grapje kan ik waarderen en voor een kus ben ik BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 11 tot en met 18 augustus 1965 Geboren Petrus Hendrikus, zv. Simon Willem de Porto en Alida Schouten, Cornelia Johanna, dv. Martinus Petrus van de Wetering en Johanna Cornelia Bakker; Anne Jannette-Poulina, dv. Jan Cornelis Brouwer en Poulina Terp stra; Albert, zv. Cornelis Winter en Benjamintje Jannetje de Ridder; Au- gustustinis Marinus Maria, zv. Petrus Johannes Josephus Rutten en Antonia Leonarda Maria Huberts; Maria Mar tha en Maartje Johanna, dochters van- Petrus Martinus Reij en Maartje van Heerwaarden. Ondertrouwd: Peter Steffen en Lena Roberta van Heerwaarden; Theodorus Veeger en Johanna Maria Esser. Overleden: Christiaan Weijdt, oud 89 jaar; Willemina Boon, oud 89 jaar; Hen drik Willem Stark, oud 89 jaar- EERSTE PRIJS TER BEZICHTIGING Het veulen dat dit voorjaar is gebo ren op het bedrijf van de heer Jac. de Graaf „De Westen" zal maandag op de markt worden getoond. Zoals bekend is het dier de hoofdprijs in de verloting van de Vereniging voor Vrienden van het Paard. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 22 augustus op om 5.34 uur en gaat onder om 19.50 uur; 25 augustus op om5.40 uur en onder om 19.44 uur. Maan: 19 aug. LK.; 26 aug. N M. Hoog water ter rede van Oudcschild: 20 aug. 0.28 en 13.00; 21 aug. 1.12 en 13.54; 22 aug. 2.17 en 15.09; 23 aug. 3.50 en 16.52; 24 aug. 5.34 en 18.33; 25 aug. 7.06 en 19.57; 26 aug. 8.21 en 21.06; 27 aug. 9.24 en 22.00; 28 aug. 10.13 en 22.44. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. niet bang. Maar wij blijven met beide benen stevig op de grond staan, gesno pen? Of dat nu in Spanje is of in Was senaar". Einde van het eerste deel. TWEEDE DEEL. HOOFDSTUK 1 Terwijl het koor de finale inzette van Verdi's II Trovatore, keek Yolanda van uit haar gereserveerde loge eens rond in de volledig bezette, gloeiend hete zaal van het Teatro di San Carlo in Na pels. Het resultaat van Ronnie's eerste optreden in dit beroemde theater Was bij voorbaat al niet twijfelachtig meer. De massa keek gespannen toe naar de verrichtingen op het brede, fel-belichte toneel, waarin Ronnie Beelen als gast- tenor en Friedl Loor als gastsopraan domineerden. Trots het feit, dat de ba riton Valloni een zoon van Napels was en de alt ook toch geen onbekende be hoorde te zijn voor het Napolitaanse publiek. Men had alleen maar aandacht voor de rijzige gestalte van de Holland se tenor in zijn fleurige kledij. Yolanda wuifde zich met haar waaier wat koelte toe, voor zover dat mogelijk was in deze oven. Gelukkig, dacht ze, nog enkele minuten voor het doek valt. Hij zal wel doorweekt zijn van het transpireren. Dat ze in zo'n zaal nu niet zorgen voor air-conditioning. Wat dit betrof, waren de Italianen toch maar een achterlijk volk. De hitte, die hier heerste, kreeg je in geen dagen uit de zaal. En morgenavond was hier natuur lijk weer wat te doen. De zang bereikte zijn climax, maar de geoefende oren van Yolanda haalden de hoge, zuivere stem van Ronnie er toch tussen uit. Ze keek naar hem, zoals Vrijdag- en maandagavond kan men in het City Theater te Den Burg de film „Tom Jones" zien, die werd gemaakt naar de gelijknamige roman van Henry Fielding. Tom Jones is de onechte zoon van een dienstmeisje van een Engelse familie. Hij groeit op tot een sportieve, nogal knappe jongeman, die het al gauw heaft voorzien op de knappe blonde dochter van de jager Western. Evenmin weet hij weerstand te bieden aan de verleidingen van een zekere Molly. Het is dan ook begrijpelijk dat men Tom nawijst als Molly een kind krijgt- Ten onrechte, zoals later blijkt. Tom stijgt weer in achting van de bevolking als hij Sophie van haar op hol geslagen paard redt en daarbij een arm breekt. Hij wordt dan opgenomen in het huis van Western waar hij liefderijk wordt verpleegd door Sophie. Het beginnend geluk wordt evenwel onderbroken als een tragisch ongeval gebeurt. Er doen zich nog vele andere strubbelingen voor alvorens Tom, Sophie de zijne kan noe men. Hij ontsnapt zelfs op het laatste nippertje aan het doodvonnis dat over hem is geveld- Toegang boven 18 jaar. „Wedren met de ooievaar" is een niet zo ernstige film, waarin de hoofdrollen worden vertolkt door Dons Day en Ja mes Garner. We zien Doris als de echt genote van de gynaecoloog Dr. Boyer, die door zijn adviezen heeft bereikt, dat het huwelijk van Mr. en Mrs- Fra- leigh eindelijk gezegend zal worden met het bezoek van de ooievaar. Dr. Boyer wordt ter gelegenheid van dit heuge lijke feit uitgenodigd op een diner bij de familie Fraleigh. Voordat het kind van Mrs. Fraleigh wordt geboren, doen zich reeksen merkwaardige ontwikke lingen voor. Tenslotte komt de baby ter wereld in een auto. midden in een ver keersopstopping De leeftijdsgrens is 14 jaar. Van de film „Politiepost Reeperbahn" werd ons gemeld, dat alle daarin voor komende gebeurtenissen werkelijk heb ben plaatsgevonden. De film werd ver vaardigd in nauwe samenwerking met de Hamburgse politie. Dit gaat zektr niet ten koste van de sensatie want het zijn lichte meisjes, zware jongens, sou teneurs, homofielen en travestie-figu ren die de sfeer beheersen- Hoofdfiguur is de politieman Glantz die men mee zijn collega's de strijd tegen de misdaad ziet aanbinden. De film draait zondag en dinsdagavond. Toegang boven 18 jaar. OVERDENKING. Er wordt in onze tijd veel gesproken en geschreven over het probleem van de „toeristenzielzorg" Er worden con gressen belegd in die streken waar dit probleem actueel is. Kerken worden gebouwd die in de zomermaanden kunnen worden vergroot, zoals er in De Koog een staat. En op de topdagen is het dan nog onmogelijk om de grote strooan op te vangen. Een zielzorger uit een industriege bied vertelde dat hij in de zomermaan den goed kon merken dat zijn kerk min der bezet wes. Het zijn er velen, die in de weekenden de stad ontvluchten, en dit aantal neemt steeds toe. We hebben het kunnen merken hier op Texel- Na de bouwvakvakantie meenden wij dat de drukte zou afnemen, en op de laat ste weekenden was de stroom van ko menden nog groter dan de vertrekken- den. Het is het gesprek van de dag ge weest. Eén van de dingen, die we in de va kantie doen. is het bezichtigen van ker ken. Wie in Parijs komt gaat naar de Notre Dame. Op Texel bezoekt men vooral als het geen strandweer is, onze niet beroem de kerken en kerkjes. Misschien dat men thuis nooit in een kerk komt maar in de vakantie hoort dat er nu eenmaal bij. En we behoeven dit ook niet steeds als een uiting van gods vrucht te zien. Persoonlijk til ik niet zo zwaar aan het probleem van de „toeristenzielzorg". We moeten de gele genheid geven voor een korte bezin ning in een omgeving, waar velen ko men voor de rust. Overigens ben ik van mening, dat hier voor ieder van ons een taak ligt, door de gasten te laten delen in de on gecompliceerde wijze van leven, die we gelukkig bij vele Texelaars nog kun nen waarnemen. Dit is, zoals verschil lende gasten verklaren, het aantrekke lijke van het levenstempo op een eiland hoewel het steeds meer gaat verdwij nen Wie weet hoeveel goed we kunnen doen, door gewoon te doen. A. v.d. Burg KIND AANGEREDEN DE COCKSDORP Een 3-jarige Duitse kleuter stak woensdagavond omstreeks zes uur plotseling de Post weg nabij „Blandenberg" over. De uit De Cocksdorp naderende Opel. bestuurd door een Duitse dame. kon ondanks uit wijken en hevig remmen een aanrijding niet vermijden. Het kind werd geschept Aanvankelijk liet de toestand zich vrij ernstig aanzien, maar de kleuter knapte snel op zodat het bij een behandeling door dokter Siebinga kon blijven. Proces verbaal werd opgemaakt. MORGEN LAMPIONOPTOCHT OOSTEREiND Morgenavond wordt in Oosterend een lampionoptocht ge houden. Kinderen uit Oosterend en om geving kunnen er aan meedoen, maar deelnemertjes uit andere plaatsen zijn ook welkom. Het gaat om de mooiste en origineelste lampions. De jury zal er- scherp op letten en uitmaken wie voor de aantrekkelijke prijzen in aanmer king komen. Muzikale medewerking wordt gege ven door „Excelsior". De optocht start om acht uur bij de muzieknis. Onmid dellijk na afloop van de optocht begint "bij de muzieknis de strijd om de man en de vrouw, eveneens met muzikale medewerking van „Excelsior". AANKOMEN VLIEGEN Deze week is een roodbruine postduif aankomen vliegen. Het ringnummer is Holland 65 - 1513667 T 745. De postduif kan alleen op zaterdag teruggehaald worden op Elemert 2 in Den Burg. GYMVERENIGING BEGINT WEER OOSTEREND De Gymnastiekver eniging Oosterend begint weer met -gymnastiek- en judolessen- De judoles sen die altijd op maandag werden ge houden zijn nu echter verschoven naar zaterdagmiddag, voor de meisjes om drie uur en voor de jongens om vier uur Men verwacht dat morgen alle leden weer present zijn. Tevens bestaat ge legenheid tot plaatsing van nieuwe le den. zowel voor gym als judo. S.V. TEXEL Zaterdagmiddag speelt Texel tegen H.C.S.C uit Den Helder, die in de za terdagcompetitie van de K.N.V-B. uit komt. We mogen een goede wedstrijd verwachten. Aanvang kwart over vijf. We mogen nu wel aannemen dat de vakantiestemming plaats maakt voor een intense inzet van het nieuwe sei zoen.. Als nu de juiste samenstelling kan worden gevonden mogen we met enig optimisme het nieuwe seizoen tegemoet zien. We rekenen op een flinke belang stelling. D.D- OOK S.VC. BEGINT WEER DE COCKSDORP Het bestuur van de sportvereniging De Cocksdorp wijst haar leden erop dat de gymnastiekles sen zaterdag weer beginnen. Ook nieu we leden zijn bij die gelegenheid harte lijk welkom. BRIDGEN De prijswinnaars van de zomerdrive van dinsdag 1.1. waren* Groep A: 1 Mantje-Veenema 97 pnt 2. Echtp Steren 85 pnt- 3. Schotsma-Bodegraven 81 pnt. Groep B: I. Heren Reyniche 130 pnt. 2. Bakker-Raven 122 pnt. 3- A. v. Sambeek-Wessels 118 pnt. Aantal deelnemrs 19 paren. Op verzoek dinsdag a.s- nog een drive Aanvang 20.15 uur in hotel „De Lindeboom-Texel", Den Burg. SCHIETOEFENINGEN Op 22 en 23 augustus a.s. zal tussen 09.00 en 17.00 uur worden geschoten door H.M. de Ruyter, vanaf steiger 21, onveilige strook vanaf Fort Harssens langs peilingslijn 050 rechtwijzend; 1 mijl breed in N.W.richting en 4 mijl br. in Z-O.richting; max. onveilige afstand 14 mijl; veiligheidsschip aanwezig. EVANGELISATIEAVOND A.s. maandag 23 augustus hoopt de Duitse jongerengroep, die al jaren hun vakantie op Texel doorbrengt, de avond te verzorgen met zang en muziek. Daar bij geven zij hun getuigenis. Ieder is hartelijk welkom in het Dorpshuis aan de Burgwal te Den Burg aanvang 8 uur. PROTESTANTSE KERKDIENSTEN Zondag 22 augustus 1965 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg, 8.45 uur, Duitse dienst, ds. Miirkel van Creglingen Den Burg 10 uur ds. Froentjes 19.30 uur eerw heer v.d. Hoek, jeugddienst De Cocksdorp, 10 uur ds. Soesan extra collecte kerkvoogdij. Den Hoorn 9.00 en 10.30 uur ds. Oskamp 10.30 uur Kinderdienst in „Ons Huis" De Koog 9 00 uur ds. Waardenburg 10 30 uur ds. Dc Geetei* 10.30 uur Kinderdienst in „De Schuilhut" 19.30 uur ds. Van Leeuwen, jeugddienst De Waal 10.30 uur ds. Waardenburg Oosterend 10 uur ds. Beerthuis Oudeschild 19.30 uur ds. Soesan DUITSE DIENST De Koog 10.30 uur ds. Markel in de „Kleine Vermaning" GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10 cn 19.30 uur ds. Uidam Oosterend 10 en 19.30 uur ds. v. Leeuwen GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde Kerk te Den Burg Den Burg 11.00 en 15.30 uur Dienst GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 en 15.00 uur Dienst in het Gebouw voor Chr. Belangen. SAMENKOMST VAN GELOVIGEN Den Burg 10 uur in het Fanfaregebouw aan de Wittekruislaan. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 9.30 uur ds. Koopmans Oosterend 11 uur ds. Koopmans Dc Koog 19.30 uur ds. Koopmans Den Hoorn 10 uur de heer H. van Olst ROOMS-KATH. KERKDIENSTEN Parochie St. Joannes de Doper Den Burg Missen: Den Burg 7.30; 9.30 (hoogmis) en 11 uur. Den Hoorn; 7.30, 9.00 en avondmis om 19.30 uur; De Koog: 9.00, 10.30 en avondmis om 19.30 uur; Oosterend: 9.30 uur. Lof: Den Burg 19.00 uur. hij daar temidden van het koor stond te zingen, met aan zijn zijde de frêle Friedl, een klein katje overigens. Want hoewel ze weinig sprak, hadden beiden die morgen tijdens de repetities wel ge merkt, dat dit vrouwtje het maar zo-zo gevonden had, dat ze met de pas ont dekte Hollandse tenor II Trovatore moest zingen. De in haar eigen land be roemde Friedl Loor, die waarschijnlijk alle bekende en minder bekende opera's en operettes al meerdere malen had ge zongen. De begroeting was vrij koel geweest. Maar nu, op het toneel, scheen alles weggevallen te zijn. Beiden. Ronnie en Friedl, waren nu alleen maar de kun stenaars, die met de hartstocht van hun jeugd de bekende opera vertolkten en straks konden rekenen op de enthou siaste, aan zuiderlingen eigen, bijval van het in grote getale opgekomen pu bliek. Vanuit haar loge zag ze de dirigent van het theaterorkest, de lange Fran cesco Molinari-Pradolli, die zijn diri- geerstafje als een toverstok gebruikte en zijn orkest daarmee zijn wil oplegde. Vanmiddag had ze het al gezien: deze man was niet gemakkelijk, stelde ont zettend hoge eisen, niet alleen aan zijn orkest, maar ook aan de solisten. Doch het resultaat was dan ook bijna vol maakt. Napels mocht zich gelukkig prijzen met deze dirigent. En met dit orkest. Voor de zoveelste maal wiste ze zich het zweet van het gezicht. „Straks, dacht ze, in onze hotelkamer, waar het heerlijk koel is. En morgen vliegen we naar Praag, waar het hopelijk minder warm zal zijn. Nog enkele weken, dan kunnen we het kalmer aan doen. En in. juli gaan we enkele weken naar onze bungalow in Spanje, al zouden ze met contracten van tienduizend gulden aan komen. Hij moet op tijd zijn rust heb ben. Aan een overwerkte zanger heeft de wereld niets. Werkelijk groots was de slotapo theose. De laatste noten werden ge speeld en gezongen. Machtig ruisten de stemmen nog na m de goed geaccous- teerde zaal. Gelijk viel het doek en zwol er een woest applaus op in de zaal en de loges, op het balkon en zelfs ach ter de coulissen. Ook Yolanda was op gestaan en klapte opgetogen. „Ronnie", ^prevelde ze zacht, „je hebt vanavond jezelf overtroffen. Morgen zullen de re censies je in alle toonaarden roemen, zoals we dat van de vlug ontvlambare Italiaanse kritici kunnen verwachten. Je hebt Napels aan je voeten gelegd, jongen. Je kunt tevreden zijn, want je gaf jezelf". Ze bleef niet wachten, tot het doek bleef op en neer gaan, want het applaus hield aan en keer op keer waren spelers en zangers gedwongen terug te keren naar het voetlicht. Naar de deur lopend, zag ze, dat iemand een grote bos bloe men gaf aan de sopraan en één aan Ronnie. Hij boog even. glimlachend, en kuste de hand van het charmante meis je, dat ze gebracht had. In de kleedkamer keek ze rond. Alles lag al gereed voor het afschminken. Vlug maakte ze zijn glas sinaasappelsap klaar, wat hij altijd dronk na zijn op treden. Ook zijn sigaretten lagen op de tafel, de aansteker er naast. Nog steeds klonk het oorverdovende applaus. Een nieuw succes voor de pas ontdekte Ronnie Beelen. De bekroning van bijna vijf jaar studie, onverzettelijk volhouden, blokken op vreemde talen en orders opvolgen van zijn leermeester in Rijswijk. De goede, oude Jan Potten- berg, die zich al die jaren had uitge sloofd om te trachten een volmaakte tenor te scheppen. Ze zou morgen een aantal recensies doorsturen naar Rijs wijk. Dat was ze op zijn minst ver plicht- Het applaus begon weg te zakken. Hoeveel keer zou er gehaald zijn? Vijf tien keer? Eergisteren in Wenen was het veertien keer geweest. De dag daarna hadden alle Weense bladen in bloemrijke taal de lof gezongen van deze meesterlijke Nederlander, deze ontdekking van de eeuw. deze gave zanger. In haar hotelkamer begon het eerste plakboek vol te raken. Het boek met de kranteknipsels over Ronnie's optreden. Van het schuchtere begin in Nederland af, waarin geblaseerde zang- kritici heel matige bewondering en 'n dito geringe belangstelling aan de dag legden na ieder optreden. Ze wist pre cies, wat op het eerste blad stond: „Een ietwat over het paard getilde jongeman, die aardig kan zingen, maar daarom nog geen heldentenor genoemd kan worden„Een zenuwachtige me neer Beelen, die drie liederen zong uit „Das Reisebuch" van Ernst Kronek, waarbij we alleen maar wensen op te merken, dat het voor de zielerust van deze briljante componist maar goed is, dat hij deze avond niet tegenwoordig kon zijn bij de vertolking van zijn lie deren. een zekere Ronnie Beelen. hetende de ontdekking van deze tijd, chansons zingend van Salva dor en Bécaud met veel verve, maar met weinig stem. (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 2