(fro en "/warL-Jexels in het hart. Toch tevredenheid over afgelopen Folklore-seizoen 1965 AGENDA Achttien jongelui volgden Texelse zweefvliegeursus Koelkasten? Gebr.Schoorl! Kapelaan J. Stam verlaat Texel Ondanks noodgedwongen besnoeiing van programma Een week lang hard gewerkt Donderdagavond officieel afscheid DINSDAG 24 AUGUSTUS 1965 TEXELSE 78e JAARGANG No. 7992 Uitgave N.Y. v/h Langeveld de Roo(J Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, Wilhelmlnalaau 33. Den Burg, tel. 2058, 'g avonds 2382. COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nedcrl. Middenstandsbank; Coöp. Boe* renlcenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kw. 30 cL incasso. Advert.: familieberichten 14 ct p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. .,We hebben het dit jaar noodgedwongen een beetje eenvoudig gehouden, maar toch zijn we over de gang van zaken heel tevreden", aldus voorzitter W. Albers van de Stichting Texels Folklore, toen wij zaterdag naar de ervarin gen van de afgelopen maanden informeerden. Het is een beetje triest vast tc stellen dat de folkloreactiviteiten in afgelopen zomer geen grootser karakter hebben gekregen. Dit was onmogelijk, want men is er niet in geslaagd vol doende geld los te krijgen. Men kon zich dus geen geweldige manifestatie ver oorloven en zelfs moesten van de twaalf geplande dagen er drie vervallen. Een feit is dat men zich van de offervaardigheid van vele Texelaars een te optimistische voorstelling heeft gemaakt. Er werden vele duizenden guldens minder geïncasseerd dan was gehoopt; de meeste schriftelijke verzoeken om de folklore een financieel ruggesteuntjo te geven bleven zonder reactie. Toch zijn de bestuursleden van de Stichting over de gang van zaken niet somber gestemd. Integendeel, want ondaks het feit dat men iets minder heeft kunnen bieden - met name de bekende grote optochten konden niet worden gehouden - was de waardering van de gasten enorm. De sfeer op de Groeneplaats en rond brengt dat men er in meeloopt. Mis- de demonstraties oude handwerken was nooit zo leuk als deze zomer. Vooral de afgelopen woensdag lokte het dans- programma vele spontane reacties uit; het publiek voelde zich bij het gebeu ren betrokken en danste massaal mee. Ook kon uit tientallen gesprekken die bestuursleden met vakantiegangers hadden, worden opgemaakt dat de fol kloreactiviteiten zeer op prijs worden gesteld. Gebleken is dat de reclame acties, waaronder de bekende succes volle tocht naar de Keukenhof te Lisse geweldig veel effect hebben gesorteerd Verschillende busondernemingen zijn naar aanleiding daarvan op de woens dag zelfs dagtrips op Texel gaan orga niseren. Geen weg terug Zeer vele mensen komen mede om de folklore naar Texel en alleen al daarom is het onmogelijk er mee op te houden. „We moeten doorgaan want het publiek rekent er op. We moeten er met alle kracht achter zitten en alles onderne men om van de onontbeerlijke mede werking van de Texelaars verzekerd te zijn!", aldus de heer Albers. Er zal naar worden gestreefd de jaarvergade ring van de Stichting zo vroeg moge lijk te houden. Bij die gelegenheid zal worden aangetoond dat de Folklore moet blijven bestaan, alleen al omdat er grote Texelse belangen mee gediend zijn. Vorig jaar kwam dat nog niet dui delijk naar voren en kon men slechts wijzen op het nut van het bezig houden van de gasten en de propaganda die van deze „service" op den duur moest uitgaan- Daarin is intussen wel iets ver anderd, hoewel het uiteraard onmoge lijk is te zeggen hoe Texel zou zijn als de Folklore er niet was. Men vraagt zich af of het niet een beetje teveel gevraagd is van de leden om hen zich iedere woensdag in het drukke seizoen te laten uitsloven. Men mag niet ver wachten dat men voor een bruilofts stoet die meerdere malen wordt her haald, telkens weer zoveel animo op- OPBRENGST JEUGDMARKT T B.V. DE ACTIE-CEYLON Zoals bekend werd door de aan de jeugdmarkt op 5 mei j.l. deelnemende verenigingen besloten een deel van de baten af te staan aan de NOVIB ten ba te van het ontwikkelingswerk op Cey lon. De volgende bijdragen werden hier voor tot op heden afgedragen: Sportvereniging Oosterend 10, ULO-school 50 De Zwalkers, jongensgroep 50, iDe Zwalkers, kaboutergroep 10,— Gidsengroep Marg. Sinclair 5, Hobbyclub De Waal 6,50 schien ligt de oplossing in de organi satie van alleen een wekelijks avond programma met een uitgebreider groots opgezet dagprogramma drie of viermaal in het seizoen. Alarmerend is het dat busondernemers teleurgestel de geluiden hebben laten horen over hetgeen zij overdag op de Groeneplaats zagen. Hoge verwachtingen De propaganda-acties buiten Texel hebben hogere verwachtingen gewekt. In Lisse kwam men met een bruilofts stoet, zoals er nooit eerder een op Texel kon worden samengesteld. Kennelijk mankeert er iets aan de bereidheid van veel leden om enthousiast mee te wer ken. Als het een uitje is naar Soestdijk of Lisse, is men graag van de partij maar op het eiland zelf, laat men het liever aan een ander over. Het bestuur van de Stichting blijft evenwel opti mistisch en is er vast van overtuigd dat men vroeg of laat het zeer grote belang van de folkloreactiviteiten gaat inzien. Met de betrekkelijk sobere Folklore- voering van dit seizoen heeft men ten minste bereikt dat de Stichting er fi nancieel niet ongunstiger is komen voor te staan- Er werden in het totaal 22.000 speldjes onder de mensen gebracht. Schandblok en wolweegschaal brachten gemiddeld samen ƒ40,— per week op. Slot Woensdag, morgen, zal het de laatste keer zijn dat Texel de gasten haar folkloristisch gezicht laat zien. Een dringend beroep doet het bestuur op al haar leden om voor deze éne keer en thousiast mee te werken aan het vol gende groots opgezette programma. Om twee uur 's middags zullen zoals gewoonlijk allerlei oude ambachten worden gedemonstreerd op en rond de Groeneplaats. Om drie uur vertrekt vanaf de Oudheidskamer een bruids paar in de richting Groeneplaats waar een boerenbruiloft wordt gehouden. Het bruidspaar ontvangt op het podium tal van gasten. Toespraken, zang en dans completeren het feest. Het publiek zal zoveel mogelijk in de feestvreugde wor den betrokken. Aansluitend zal door Den Burg een optocht worden gehou den door het bruidspaar en de jeugd. Teruggekomen op de Groeneplaats zal de jeugddansgroep dansen ter ere van het bruidspaar, waarna nog een ronde dans op het podium wordt gehouden- Avond Om half acht wordt op dc Stenen plaats een grote optocht geformeerd. Deze bestaat uit de boerenkapel, de le den van de dansgroep en een zo groot mogelijk aantal gecostumeerde belang stellenden. Het is vooral dit onderdeel, waarvoor men een dringend beroep doet op de medewerking van alle leden. De tocht gaat naar de Groeneplaats. Daar zal om acht uur een show worden gegeven door dc gidsendrumband „Mar- garetha Sinclair" onder leiding van de opperwachtmeester W. F. Stomp. Om half negen demonstreert de Texelse volksdansgroep enkele volksdansen, waarna de boerenkapel een reeks pol ka's en walsen ten gehore zal brengen. Alle aanwezigen kunnen dansen. Om 8.50 uur worden weer enkele volksdan sen gebracht, waarna het publiek kan meedoen met de rondedans- Om 9.20 um volgt de strijd om de man en de vrouw op muziek van de boerenkapel, waar mee deze laatste folkloredag van het seizoen wordt besloten. Wanneer de le den er allen aan meewerken, zal het succes ongetwijfeld groot zijn. deze een grote lier, die speciaal voor cursus per auto naar Texel was overge bracht. Totaal ƒ131,50 Nog nakomende bijdragen kunnen worden gestort op de rekening van het „Mevrouw De Koning-hulpcomité" bij de Coöp. Boerenleenbank te Den Burg. Texels enige koeltechn. bureau telefoon 2550 - Den Burg Woensdag 25 augustus 1965 Den Burg, folkloreprogramma Donderdag 26 augustus 1965 Den Burg, City Theater. Texelfilm. Den Hoorn, Dorpshuis, bal m.m.v. „The Ty phoons". Vrijdag 27 augustus 1965 Oudeschild, 't Skiltje, klaverjasdrive. ,Dit is geen gewone sport meer. Je raakt hier gewoon verslaafd aan. Het was fantastisch!", aldus een der acht tien leerlingen van de zweefvliegcur- sus, die in de afgelopen week op het Texelse vliegveld werd gehouden- Het is een veelzeggende reactie die, zo bleek ons in de volgende gesprekken, door de anderen geestdriftig wordt on derschreven. De cursus is een succes geworden, niet alleen voor de leerlin gen maar ook voor hun instructeurs, de heren J. M. J. van Melzcn (41) uit Veip en A. G. Kelderman (38) uit Arnhem, die op Texel enkele kostelijke dagen hebben beleefd. De heer Van Meizen, die in mei de eerste plaats bezette in de nationale zweegvliegwedstrijden op Teriet, meent dat dit ook te danken is aan de omstan digheden, zoals het Texelse vliegveld die biedt. ,,Het is een ideaal veld. Er is boven Texel niet zo heel veel ther miek, maar het terrein ligt geheel vrij waardoor het van alle kanten benaderd kan worden, zodat men altijd van de meest gunstige windrichting kan pro fiteren. Zowel met de lier als met sleep- toestellen kan uitstekend worden ge werkt!" Goed resultaat Hoe hebben de Texelse adspirant zwevers het gemaakt? Ook hierover zijn hun instructeurs tevreden- Kelderman. „Natuurlijk verschillen de resultaten sterk. Dat is altijd zo. Er zitten jongens tussen die het als het ware 'in hun vin gers' hebben, maar er zijn er ook die er veel langer over doen. De gemiddelde resultaten van het Texelse team waren in het algemeen heel goed. De meeste jongens hoeven nog maar enkele starts te maken om solo te kunnen vliegen". De zweefvliegcursus op Texel werd gegeven onder auspiciën van de AKU zvveefvliegclub te Arnhem, die voor dii doel twee zweefvliegtoestellen naar het eiland liet overbrengen. Beide toestel len zijn zg. tweezitters en bieden plaats aan leerling en instructeur. De eer ste dag werd gestart met behulp van 'n motorvliegtuigje van de Luchtmacht, een Piper Cub; later werd gewerkt met Verder gaan De weersomstandigheden waren vrij wel voortdurend gunstig zodat in to taal 438 starts werden gemaakt, per leerling 23 vluchten. Het landelijk ge middelde, voordat solo kan worden ge vlogen (zonder instructeur) bedraagt 32 vluchten- De leerlingen kunnen dus ver der gaan en de meesten hebben geslo ten dit ook te doen. Zo spoedig mogelijk vertrekt een groepje naar Deelen om de cursus daar af te ronden en het bre vet in ontvangst te nemen. Recht op het B-brevet heeft men na vijf solo-vluch ten. Gedurende de cursusweek is hard gewerkt. Iedere dag werd gevlogen en tijdens de spaarzame ogenblikken dat dit door minder gunstig weer niet mo gelijk was, werd aandacht aan de be langrijke theorie besteed. Belangrijk was het, dat de samenwerking tussen cursisten en instructeurs en tussen de cursisten onderling uitstekend was. Er was een ideale teamgeest, die mede tot de goede resultaten heeft geleid. En nu? Zullen de jongelui die straks het zweefvliegbrevet in hun zak hebben de kern vormen van een Texelse zweef- vliegolub? Een club die over eigen toe stellen en hulpapparatuur en instruc teurs beschikt en die in staat is de ge lederen telkens uit te breiden door op leiding van nieuwe leden? De mogelijk heden lijken op het ogenblik gunstiger dan ooit maar het bekende wrijven van duim en wijsvinger van haven meester J. C. de Bruijn spreekt boek delen. Niettemin is hij zeer optimistisch na het gebleken enthousiasme van de jonge zweefvliegers en hun familie en vrienden- „Er is beslist iets te versieren want de animo is er! We moeten zaken lieden voor de club interesseren en do nateurs zien te krijgen. Er is een goede kans dat we voor weinig geld 'n zweef- kist kunnen kopen en misschien ook een lier. Dat zou een mooi begin zijn. En als we de hoognodige hangar op het veld krijgen, zijn we helemaal inge spannen. De eerste tijd zal het wel moeilijk zijn. de zaak draaiende te hou den. We beschikken nog niet over ei gen „kader" en zullen dus instructeurs moeten „lenen" van Den Helder of een HERVATTING LESSEN MUZIEKSCHOOL De lessen van de muziekschool zullen worden hervat in de week, beginnend op 30 augustus a.s. Dan zullen de nieu we jeugdspeelklassen starten. Vast staat dat er nieuwe klassen gevormd zullen worden in Den Burg, Oosterend en De Koog. Voor deze klassen kunnen nog kinderen worden opgegeven die in de 3e of 4e klas van de lagere school zitten. Maar waar blijven de aan meldingen voor De Cocksdorp en Oude schild? Ook in deze plaatsen moet het toch mogelijk zijn een voldoende aantul leerlingen voor een nieuwe jeugdspeel- klas bijeen te knjgen. De belangstelling voor de in Den Hoorn te vormen nieuwe A I klas is eveneens nog beneden de verwachtin gen. Hiervoor kunnen de leerlingen uit de 4e en 5e klas worden opgegeven- Opgave kunnen nog worden ingezon den aan de verschillende school hoofden of aan het bureau Cultu rele Zaken, (naast het postkantoor te Den Burg) tel. (02220) 2141. BROMFIETSER BEKNELD Een bromfietser raakte vrijdagmid dag omstreeks half zes in de Parkstraat te Den Burg bekneld toen hij een Fiat wilde inhalen De Fiat week uit naar links waardoor de brommer vast liep tussen 'n links geparkeerde Volks wagen en de Fiat. De geparkeerde auto, de bromfiets en de Fiat liepen lichte schade op. Een en ander werd onder ling geregeld- AUTO'S BESCHADIGD De fraaie Peugeot personenwagen van de Duitser H Ellendt werd vrij dagmiddag om half vier op de weg naar het strand Jan Ayeslag ernstig bescha digd. De voor hem rijdende Trabant van een Nederlander stopte uiterst rechts maar zwenkte weer naar links om verder te rijden op het moment dat hij door de Duitser werd ingehaald. De Trabant liep een flinke deuk op in de linkerzijde. De politie maakte proces verbaal op. Kapelaan J- Stam te Den Burg is per 27 augustus benoemd tot aalmoezenier te Beverwijk. Hij zal daar deel uitma ken van het Convent van Bedrijf saal- mcezeniers en de zielzorg uitoefenen onder de werknemers van Hoogovens, Van Gelder en enkele andere grote be drijven. Hij neemt als zodanig de plaats in van de bekende aalmoezenier Frits Jansen, die onlangs is overleden. Ka pelaan Stam zal tc Den Burg worden opgevolgd door kapelaan P. J. C. Boi lerman, sedert 6 jaar priester en thans nog verbonden aan „De Posthoorn" te Amsterdam, Kapelaan J. Stam is sedert vier jaar in de parochie Sint Joannes de Doper werkzaam- Hij heeft zich in deze perio de een grote populairiteit verworven. Intensieve bemoeienis had hij het gods dienstonderricht aan de schoolgaande jeugd. Nauw betrokken was hij bij de totstandkoming van de Vormingsinsti tuut aan de Landbouwhuishoudschool. Zijn werk aan dit instituut droeg een duidelijk oecumenisch stempel. Zijn muzikale capaciteiten maakten het mo gelijk dat hij het kerkkoor nieuwe ge zangen leerde en dat hij zich belastte met de leiding van het nieuwe dames koor. De 32 leden van dit koor verzor gen tot grote voldoening de zang bij de huwelijks- en uitvaartsmissen. Kape laan Stam spande zich zeer in voor het R.K. jeugdwerk- Gidsen en kabouters hebben een goede aalmoezenier aan GESLAAGD STRANDFEEST DE COCKSDORP Het zondag ge houden strandfeest bij ,,De Krim" kan zeker geslaagd genoemd worden, on danks het feit dat het fraaie weer even verstek liet gaan- De kinderen amu seerden zich enthousiast met diverse spelen, waaronder kussengevechten, koekhappen en geblindoekt papeten. Bij het schatgraven werden van de 12 en veloppen met geldwaarde er 10 gevon den. Het laatste evenement in het Cocks- dorper zomerprogramma vond donder dag plaats, toen voor de tweede maal een lampionoptocht werd ghouden, nu met medewerking van de drumband van „Excelsior" uit Oosterend. Groninger viel spoedig door de mand VALSE AANGIFTE BAATTE WEINIG „Mijn auto is door onbekenden aan gereden in de W'armoesstraat" zo deel de de 50-jarige manufactuur J. de Gr. uit het Groningse Wollcndorp donder dagavond de Rijkspolitie te Den Burg mee. Dat was gelogen, want de bescha diging aan de wagen was ontstaan door eigen schuld bij een aanrijding op de Pontweg. Door een samenloop von om standigheden werd dit snel duidelijk. Ongeveer ter hoogte van de Gerrits- landerdiik was de man vanuit de berm plotseling de Pontweg opgereden, waar- daar hij werd geraakt door een achter opkomende wagen, bestuurd door de 19-jarige H. E. D. Bosma uit Bolsward Bij de botsing ontstond enige schade, maar de Groninger was zo dom er van door te gaan. De heer Bosma nam ech ter het nummer op en gaf dit door aan de politie. Terwijl nog uitgezocht werd welke wagen bij dit nummer hoorde meldde de Groninger zich op het poli tiebureau met de genoemde valse aan gifte. Dat hij spoedig door de mand viel, laat zich denken. De man zal zich nu hebben te verantwoorden wegens doorrijden na een ongeluk. andere club. Intussen ben ik allang blij dat eindelijk de goede stemming onder veel Texelaars is ontstaan". Ook instructeur Van Meizen acht Texel rijp voor een bloeiende zweef- vliegclub. „Het zou eeuwig zonde zijn als de club er niet spoedig komt. In de afgelopen week hebben we iets opge bouwd dat niet verloren mag gaan". hem gehad evenals de 16 en 17-jarige jongens en meisjes van de Club des Vedettes. Geestelijk raadsman was hij van verschillende gespreksgroepen. Het Gezinszorgwerk trachtte hij op peil te houden door een steeds weer nieuwe krachten voor te zoeken. Goede contac ten werden onderhouden met niet-ka- tholieken en hun geestelijke leiders. Zitting had hij in verschillende be stuurslichamen, waaronder dat van de Stichting Sociaal Toerisme Texel. Donderdagavond om acht uur zal in „De Oranjeboom" te Den Burg een af scheidsreceptie worden gehouden. Be langstellenden worden verzocht gebruik te maken van de zij ingang in de Zwaan straat. VERGADERING VAN DE RAAD Vergadering van de raad der ge meente Texel op vrijdag 27 augustus 1965, n.m. 2.30 uur ten raadhuize (ver gaderzaal in het polderhuis). Texel, 17 augustus 1965. De burgemeester van Texel, C. De Koning- 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededelin gen 3. Vaststelling van de zeventiende wij ziging van het Algemeen Ambte narenreglement der gemeente Texel 4. Vaststelling van de negende wijzi ging van de Arbeidsovereenkom stenverordening der gemeente Texel- 5. Mededeling van het jaarverslag over 1964 van de Stichting Prof. Dr. W. H. Keesomstudiefonds te Texel. 6. Besluit omtrent het inbehandeling- nemen van het beroep op de Scha devergoedingsverordening gemeente Texel, ingediend door de heer W- van Liere te Den Burg. 7. Voorlopige vaststelling van de re kening over 1963 van de dienst van gemeentewerken. 8. Goedkeuring van de rekening over 1963 van de Sociale Dienst in de ge meente Texel, alsmede van de re keningen over dat jaar van de soci ale werktuin en de sociale werk plaats. 9. Voorlopige vaststelling van de ge- meenterekening over 1963. 10- Goedkeuring van de rekening van het Algemeen Weeshuis Texel over 1963. 11. Beslissing op ingediende bezwaar schriften tegen aanslagen in de rei nigingsrechten over 1964. 12. Wijziging van de gemeentebegro ting voor 1964. 13. Wijziging van de begroting 1965 van de dienst van gemeentewerken. 14- Wijziging van de begroting voor 1965 van de sociale dienst. 15. Wijziging van de begroting voor 1965 van het grondbedrijf. 16. Wijziging van de gemeentebegro ting voor 1965. 17. Beëindiging van het aan de heer M. S- Langeveld toekomende recht van erfpacht op een strookje grond te Den Burg en hernieuwed uitgifte in erfpacht van dit strookje aan de heer J. W. B. van der Meer. 18. Aankoop van enkele stukjes grond van de heer J. Reuvers te De Cocksdorp. 19 Verkoop aan de heer C. Schenk te Den Burg van de door hem bewoon de woningwetwoning. 20. Verstrekking van een hypothecair crediet aan de heer C. Schenk te Den Burg voor de aankoop van de door hem bewponde woning. 21. Aangaan van twee geldleningen van ƒ500.000,— met de N.V.Bank voor Nederlandsche Gemeenten te 's-Gra- venhage. 22. Vaststelling van een tweetal beslui ten tot het voeren van rechtsgedin gen tegen de eigenaren van gronden en opstallen, begrepen in goedge keurde onteigeningsplannen-

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1