Dit najaar geen waddenconferentie RENTE VERGOEDING m 3J,m 4J 7, Wij vragen uw aandacht voor BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PROF rubriek voor V LANDBOUW en VEETEELT NUTSSPAARBANK TEXEL woonruimte of zomerhuisje 136. En weer was het de slimme Briga dier Piet, die pijlsnel zijn maatregelen nam. Sleep die bakker de bakkerij bin nen, Karei", riep hij uit. Karei, die alles meteen begreep, voerde het bevel on middellijk uit en verdween met de versufte bakker in het innerlijk van het gebouw. Piet raapte toen zelf gauw de gescheurde meelzak van de grond en hing die als een soort kapje over zijn hoofd. Vervolgens greep hij één van de zakken meel van de wagen af en laadde hij die met zóveel handigheid op zijn sterke schouders, dat het wel leek of hij zijn hele leven geen ander beroep had uitgeoefend dan dat van een eerzaam meelzakkensj ouwer. Hij zag er dan ook werkelijk indrukwekkend genoeg uit. Zijn van de stroop nog steeds kleverige plunje hield het uitgestorte meel goed vast en hij zag zo wit als een sneeuw pop. Rustig wachtte hij nu de naderbij rennende achtervolgers af en toen die bij hem waren gekomen, vroegen ze na tuurlijk: „Héla. bakker, heb jij soms twee vluchtelingen gezien?" „Eentje met een kuif en eentje met een alpinopetje?" vroeg de slimme brigges. „Juist, die bedoelen we", gromden de achtervolgers en aan het plaatje is dui delijk te zien, dat het heethoofdige rad draaiers waren, die er een soort bijltjes dag van wilden maken. „Noudan boffen jullie alweer", zei Piet. „Ik heb die luitjes hier een paar tellen geleder! langs zien lopen. „DE TRAANROEIER" WORDT OFFICIEEL IN GEBRUIK GESTELD OUDESCHILD Op woensdagmid dag 15 september zal de molen „De Traanroeier" te Oudeschild officieel in gebruik worden gesteld. Dit zal gebeu ren door de voorzitter van de vereni ging „De Hollandsche Molen". Zoals bekend is „De Traanroeier" in de afge lopen jaren gerestaureerd en geschikt gemaakt voor de opwekking van elek triciteit. De opwekinstallatie is van een volledig automatisch type. Voor de in gebruikstelling zullen door het ge meentebestuur en door het bestuur van de „Stichting electriciteitsopwekking door windmolens en waterradmolens" vele personen worden uitgenodigd. De plechtigheid heeft omstreeks half vier plaats, waarna men gelegenheid heeft de molen te bezichtigen. Een receptie zal daaraanvolgend in 't Skiltje wor den gehouden. GROTE SCHADE BIJ AANRIJDING IN WEVERSTRAAT Bij een aanrijding, die zich zaterdag middag omstreeks half zes in de We verstraat te Den Burg voordeed, werden twee auto's beschadigd, waarvan één zeer ernstig. Het ongeluk gebeurde toen de jeugdige inzittende van een stil staande taxi van het bedrijf Bonne uit De Koog plotseling het voorportier opende. De heer J. C. Bruin uit Den Burg naderde in zijn Glas personen wagen en botste er tegenop. Het portier werd achterover gewrikt, waarbij de taxi dwars op de weg werd getrokken. De wagen van de heer Bruin werd door de schok opzij geslingerd en botste tegen de hoge stoeprand. De zeer zwaar beschadigde auto moest door de fa. J. Reij worden weggesleept; de wa gen zal waarschijnlijk niet kunnen wor den gerepareerd De schade aan de taxi bleef beperkt tot een vernield portier. Niemand werd gewond. De politie maakte proces verbaal op. KOERSEN VREEMD GELD Per 100: Duitse mark 89,30 Nieuwe Franse Frank ƒ73, Belgische Frank 7,16 Engelse Pond per stuk 9,99 ziekte voorkomt, ook bijzondere maat regelen. Zoals we in ons vorige artikel tje opmerkten is het gewenst de aard appelen de eerste 7-10 dagen niet, of niet te sterk te ventileren. Door sterk ventileren zou nl. een schadelijke uit droging kunnen optreden. Voor par tijen, waarin vrij veel zieke knollen voorkomen en die bovendien nat ge rooid worden, gelden andere maatsta ven. In dit geval is het zaak de knol len zo spoedig mogelijk droog te blazen om sterke uitbreiding van de ziekte te voorkomen. Is de partij eenmaal droog, dan kan de ventilatie minder intensief worden. Ze gingen dat gindse steegje in en. „Bedankt, kameraad! Meer hoeven we niet te weten!" riepen de achtervol gers uit en daar gingen ze alweer. De hele troep rende regelrecht het door Piet aangewezen steegje in. „Kom mee, Karei! Alles is veilig!" lachte Piet en hij legde zijn meelzak- kenvermomming gezwind af. Karei kwam er natuurlijk dadelijk aanlopen en samen gingen ze er weer vandoor, ditmaal een brede, deftige straat in. Maar toch waren ze nog niet van hun achtervolgers af, want daar hoorden ze dat geschreeuw en gegil alwéér. „Hoor je die lompe voeten dreunen?" vroeg Karei Kleuntjes met een sombere trek op zijn anders zo eerlijke en open ge laat STILSTAANDE AUTO AANGEREDEN De personenauto van mevrouw P. Brouwer-Terpstra uit Den Burg werd vrijdagochtend om negen uur aangere den in de Kogerstraat. De wagen stond bij het pompstation van garage Kievit benzine in te nemen, toen een door de heer R. Huisman bestuurde vracht wagen van M- H. Bakker trachtte te passeren. De straat was daarvoor even wel te smal, zodat de bumper van de auto van mevrouw Brouwer er werd afgereden. JUDO-LESSEN BEGINNEN WEER De Texelse judoclub start op zater dag 4 september met het nieuwe sei zoen. Op die dag van 2 tot 8 uur en maandag 6 september van kwart voor vier tot 8 uur worden de lessen weer gegeven Nieuwe leden vanaf zes jaar zijn van harte welkom. De Texelse judo-club telt op het ogenblik 160 le den, die allen tenminste de gele band dragen. Er zijn enkele dragers van de oranje band en vijf hebben reeds de groene. Het bestuur van de club is voornemens in september een propa- ganda-avond te houden, waaraan een reeks bijzondere attracties worden ver bonden Voorts bestaat het plan, de judolessen aan te vullen met andere vormen van sportbeoefening. Men denkt o.a- aan gewichtheffen. Vorige week had de club een interessante ont moeting met een judovereniging te Haarlem. Dergelijke onderlinge wed strijden zullen steeds vaker worden ge houden. Behalve de twee genoemde oefendagen per week bestaat op don derdag gelegenheid voor vrije training. Bij dè lessen wordt onderscheid ge maakt tussen vier verschillende cate- goriën: jongens tot 18 jaar; heren ouder dan 18 jaar; meisjes tot veertien jaar: dames ouder dan 14 jaar. Er bestaat voor het met succes beoefenen van de judo-sport geen maximumleeftijd. BROMMER BIJ AANRIJDING VERNIELD DE KOOG Zondagmiddag om vijf uur deed zich een aanrijding voor op de hoek Pontweg-Pelikaansweg, waarbij een automobilist en een bromfietser waren betrokken. Van de Pelikaansweg kwam de heer W. Koch uit Düsseldorf in zijn Opel personenwagen Hij wilde linksaf de Pontweg oprijden naar De Koog. Uit de richting De Koog naderde op het fietspad de heer J. Meeberg uit Dubbeldam op zijn bromfiets. Hij zag de Duitse wagen en dacht dat deze door zou rijden, zodat hij er achterlangs kon. De wagen stopte echter, waardoor de heer Meeberg met een flinke vaart te gen het linkerportier botste. De brom fiets werd aan de voorzijde geheel in elkaar gedrukt. De auto liep enkele flinke deuken op- De bromfietser was gevallen en moest zich met een ge kneusde arm onder doktersbehandeling stellen. Proces vcerbaal werd opge maakt. S.V. TEXEL Het oefenprogramma werd voortge zet met twee wedstrijden tegen Ooster end 1 en 2. De eerste comb, deed het vooral voor de rust tegen Oosterend 1 •goed en O. kwam er eigenlijk niet aan te pas. De rust ging dan ook met een 4o stand in. Na de rust dacht Texel er te zijn en door enige zwakke momen ten maakte Oosterend er 53 van. Texel pakte weer aan en liep uit tot 84. Oosterend gaf zeer goed partij. Het was een aardige en sportieve strijd. De achterhoede deed het goed. Alleen een linksback is er nog steeds niet. Hoe wel Siem het na de rust aardig deed, is hij toch nog te zwak. De middenlinie met Max en Kees was prima. Voor is Maarten een versterking; ook Hans is goed in vorm. Jan is te passief, maar hij doet ook zeer nuttige dingen. De 2de comb, won na een matige wedstrijd met 5—3 van Oosterend 2. DE WORSTELTENT OFFICIEEL GEOPEND Zaterdagmiddag is het boerderij-hotel „De Worsteltent" officieel geopend. Het 4-jarige zoontje van de exploitant-eige naar K. v.d. Busken zorgde ervoor dat de sleutel van de hoofdingang plechtig werd omgedraaid. Tijdens de receptie maakten velen, waaronder burgemees ter en wethouders, hun opwachting. Ook de belangstelling van de zijde van collega horeca-mensen was groot. Dat men de heer v.d. Busken en zijn boer derij-hotel een goed hart toedraagt, bleek uit de vele tientallen bloemstuk ken. 's Avonds kreeg de openingsdag een uitbundig feestelijk karakter door het optreden van Rob de Nijs en zijn Lords, die er voor zorgden dat men zich tot diep in de nacht amuseerde. BROMFIETSER WILDE AUTO'S RECHTS PASSEREN DE KOOG Doordat hij trachtte twee voor hem rijdende personenauto's aan de rechterzijde te passeren, veroor zaakte de 18-jange bromfietser B. Bruggekamp uit Heemskerk zondag middag om drie uur in De Koog een aanrijding. Een der auto's, een Fiat, werd bestuurd door de heer J. Eelman uit De Cocksdorp. Op het moment, dat de jongen hem in de Dorpsstraat ter hoogte van de Brink wilde passeren, sloeg de Fiat rechtsaf, waardoor de bromfietser tegen de rechterzijde bot ste. De wagen liep enkele flinke deuken op. De jongen werd zeer licht gewond; zijn brommer bleef onbeschadigd. RECLASSERING (Vervolg van pagina 1) wet te kennen, maar welke doorsnee Nederlander kent het wetboek van strafrecht? Gelukkig echter heeft hij voldoende gezond verstand en moreel besef om te onderscheiden wat mag en niet mag, al kan hij tegelijk weten hoe moeilijk het soms is niet in overtreding te komen. Mensen struikelen regelma tig en sommigen hebben tijdelijk de hulp van een ander nodig om weer op de been te komen. Er zijn mensen die van huis uit weinig meekrijgen en dan bedoel ik dat zowel letterlijk als figuur lijk. Letterlijk, wanneer het ouderlijk gezin en de verdere naaste omgeving weinig te bieden heeft aan normbesef en gezond verstand. Figuurlijk, wanneer het met de geestelijke of lichamelijke vermogens niet al te best gesteld is. Ook deze mensen maken deel uit van onze samenleving en hebben recht op een eigen plaats en een eigen leven. Soms kunnen mensen zo geteisterd worden door het leven dat zij niet meer in staat zijn op eigen krachten verder te gaan. Het zal geen moeite kosten nog andere factoren op te nomen, die tot ontsporingen kunnen leiden, maar ik wil hiermee volstaan. Afwenden? We kunnen ons afwenden van deze „mislukkingen", maar ook kunnen we ons op grond van welke levens- of mensbeschouwing dan ook medever antwoordelijk voor hen voelen. Bij re- classeren gaat het niet om vergoelijken van hatgeen gebeurd is. maar om het aanvaarden van mede-verantwoorde lijkheid voor onze geestelijk en moreel minder goed toegeruste medemens. Van deze mede-verantwoordelijkheid uit proberen we hulp te bieden met de ma teriële en niet-materièle middelen waarover we beschikken, om als het kan de ontspoorde zelf én de maat schappij te vrijwaren voor verdere moeilijkheden- Deze hulp kan op ver schillende niveaux gegeven worden door speciaal daartoe opgeleide maat schappelijk werkers en door vrijwilli gers. Hetgeëigende hulpmiddel daarbij is het tot stand brengen van een ver trouwensrelatie met de ander, want eerst dan kunnen we tot een gezamen lijk plan komen. De Waddenconferentie, die dit najaar op Texel zou worden gehouden, gaat niet door. De Waddenfederatie, het orgaan waarin de VW's van de vijf Wad deneilanden samenwerken, heeft dit opmerkelijke besluit een dezer dagen ge nomen. Het is voor het eerst sinds de oorlog dat deze conferentie waarin de eilanders elkaar ontmoetten, ervaringen uitwisselden en lijnen voor de toe komst uitstippelden, niet doorgaat. De Waddenfederatie is wel van plan in het volgende voorjaar een conferentie van meer bescheiden omvang te organise ren. De VW's zullen de resultaten en problemen dit jaar bespreken in de in november te houden ledenvergadering van de Waddenfederatie, die cp het Friese vasteland wordt belegd. De Waddenconferenties, die elk jaar bij toerbeurt op een van de vijf eilan den werden gehouden de laatste was op Ameland zijn in de loop van de afgelopen twintig jaar uitgegroeid tot een ontmoeting van soms enkele hon derden deelnemers, van wie velen van de vastewal kwamen. Aanvankelijk was het een onderling beraad van VVV'ers, middenstands- en horecamensen. ge meentebesturen en vervoerders van de eilanden, maar langzamerhand trokken deze tweedaagse conferenties van hem de en ver: deskundigen op het gebied van de recreatie, kamperen, internatio nale toeristenbevordering, midden stand, hotellerie. politie, kerk, overheid en vervoer. De in de sectievergaderin gen aangesneden vraagstukken werden zo veelvuldig, dat men door het bos de bomen niet meer dreigde te zien. In sommige kringen begon men de laatste jaren sterk aan het directe nut van de te grote waddenconferentie te twijfelen. Ook de Waddenfederatie deed dit en daarom werd een middenweg ge kozen: de vraagstukken zullen in de eigen ledenvergadering worden bespro ken, waarna in het voorjaar een Wad denconferentie van bescheiden opzet volgt. Onkruiclbestrijding bouwland Een paar weken geleden vroegen wij Uw aandacht voor de onkruidbestrij- ding in bouwland via de stoppelbewer kingen. We dachten daarbij speciaal aan wortelonkruiden. Op ons eiland is dit vooral kweekgras. In enkele geval len ook hoefblad. Wij zijn van oordeel, dat voor de bestrijding van wortelon kruiden de stoppelbewerkingen nl. nog altijd zeer belangrijk zijn. Intussen blijkt wel, dat er ook wat de wortel- onkruiden betreft steeds meer gedacht wordt aan de chemische bestrijding. Vooral in het verleden werden de stop pelbewerkingen als zeer belangrijk voor de structuur van de grond beschouwd. Dit gold dan speciaal de zavel- en klei gronden. Ook in dit opzicht komen er andere zienswijzen naar voren. Diverse landbouwkundigen beginnen nl. de grondbewerkingen als een noodzakelijk kwaad te zien. In één van de landbouw bladen vonden we in dit verband de uitspraak: „Structuur rijd je alleen uit de grond en nooit er i n". Daar het bovendien zo is, dat de wor telonkruiden in veel gevallen pleksge- wijs voorkomen, menen we, dat er ze ker reden is om meer aandacht te gaan geven aan de chemische bestrijding vooral nu het zeker is, dat de oogst dit jaar buitengewoon laat geruimd zal zijn, verdient deze kwestie de aandacht. Een intensieve stoppelbewerkmg, zoals die nodig is voor het opruimen van kweekgras, zal op veel bedrijven niet meer mogelijk zijn. Voor het bestrijden van kweek is er een aantal middelen, waarvan de toe passing niet gelijk is. In de eerste plaats de middelen, die gespoten worden als na een eerste bewerking de kweek weer flink aan het uitlopen is. Een der gelijke bespuiting moet echter in de eerste helft van september worden uit gevoerd. Andere middelen kunnen di rect na een bewerking, waarbij de wor- stelstokken van de kweek aan de op pervlakte zijn gekomen, worden ver spoten. Deze laatste middelen worden ook wel toegepast als na enkele voorbe werkingen de grond op wintervoor is geploegd. De chemische middelen lenen zich ook zeer goed voor behandeling van slootkanten, stroken langs heiningen en tuinwallen, waar men met de werktui gen minder goed kan komen. Veelal be gint de opmars van de kweek vanuit deze plekken. Onkruidbestrijding grasland Nog met overal is de strijd tegen de laatste stekels in dit seizoen aangebon- We menen, dat er nu voor alle bedrij ven. waar dit „schandelijke" onkruid voorkomt, goede motieven zijn om de bestrijding aan te pakken. In het ver leden kregen we wel eens de indruk, dat er met name op percelen grasland, die men binnenkort door de ruilverka- Vraagt inlichtingen Binnenburg 9 Den Burg YVEER EERSTE PRIJS VOOR „DE GOUDEN ENGEL" Tijdens het door de Kring van Draai orgelvrienden belegde nationale con cours te Tiel heeft het orgel „De Gou den Engel" van de heer J. K. P. Zwan te De Koog de eerste prijs behaald in de klasse concertorgels. Ook „De Tiet" nam aan het concours deel. In de klasse draaiorgels werd voor de prestaties van dit instrument een tweede prijs toege kend. Voor de presentatie had de jury grote waardering. De heer Zwan had met de orgels twee in oud-Texelse kle derdracht gestoken dames meegebracht. Zoals bekend behaalde „De Gouden Engel" onlangs tijdens het concours te Alkmaar ook een eerste prijs. Aan het concours te Tiel namen 11 orgels deel. De gebeurtenis trok sterk de aandacht. Voor de Engelse televisie werden o.m. filmopnamen gemaakt en de KRO- radio maakte geluidsopnamen voor de actualiteitenrubriek. HOOG WATER Hoog water ter ïede van Oudeschild: 31 aug. 11.50 en 1 sept. 0.17 en 12.14; 2 sept. 0.40 en 12.36; 3 sept. 0.59 en 13.04; 4 sept. 1.36 en 13.51. Aan hel strand ongeveer een uur eerder hoog water. veling toch kwijt zou raken, de hand wel eens werd gelicht met de bestrij ding. Thans is het voor niemand meer nodig om deze reden de bestrijding uit te stellen of achterwege te laten. Ieder een heeft nu de hem toegewezen per celen, of zal ze volgend voorjaar in ge bruik krijgen. De eerste helft van sep tember leent zich nog zeer goed voor een bestrijding van stekels. Als de groei van gras en stekels wat aangezet wordt door een paar baal stikstof, be reikt U twee dingen, nl. een malse sne de herfstgras en zichzelf doodgroeiende stekels. Aardappelbe waring Het ziet er naar uit. dat de bewaring van de aardappelen dit jaar bijzondere zorgen zal vragen. Uit alle delen van het land komen berichten over een vrij ernstige aantasting door de ge vreesde aardappelziekte. Ook op ons eiland, waar in het algemeen weinig aardappelziekte voorkomt, zijn we al heel wat aangetaste partijen tegen ge komen. We denken daarbij ook aan percelen, die nog niet gerooid zijn, nl. consump tie- en fabrieksaardappelen. Ook in minder vatbare rassen is in het loof „het kwaad" duidelijk waarneembaar. We menen, dat in dit geval de bewa ring van de knollen al op het veld moet beginnen, nl. door het eventueel tijdig doodspuiten van het loof. Doet men dit niet, dan is vooral op de zwaardere gronden de kans op het ziek worden van de knollen zeer groot. Wat de bewaring in de bewaarplaat sen betreft, vragen knollen, waarin de Wij vergoeden thans een rente van TEXELAARTJES 3 regels ƒ1,—; elke regel méér 0 25. Onder adres te bevr. {niet eerder dan 11 u. in Boekh.) en onder nummer ƒ0,25 meer. (N.B. voor in deze kolom geplaatste zaakadverten ties geldt het normale millimetertarief). Speciaal voor gelegen- heidsaanbiedingen. Rijschool „Groot", eig. K. H. Boon, Vamor ge- dipl. Opel Kadett ƒ8, Taunus 17 M, Lambretta scooter vrachtwagen. Telefoon (02230) 3252 Handperen verkrijg baar ook geschikt voor diepvries. Fruitbedrijf H. J. Keyser, De Waal, tel. (02223) 301 Te koop prima Doré C. de Ridder, 't Noorden O 160 Te koop puikbeste aardappelen en sjalotten C. M. Witte, Kogerweg K 75, telef. (02228) 332 Brogar slachtkippen te koop om zelt te slachten 's avonds na half zeven. W. Koning, tel. (02220) 2910, Laagte S 22A en 2 pers. houten ledikant met spiraal. Te k. Opel Stationcar. J. Otten, Kogerweg Te k. Renault Dauphi- ne. Tel. 02228-288 Tek. aangb. kippenhok 20x5m., goed onderh., voor versch. doeleinden geschikt. Schoorl, Eier- land, tel. 02225-286 Aan komen lopen een poesje. Witte neus, witte poten. Telefoon 2350 Zend vroegtijdig Uw advertenties inl Met grote blijdschap geven wij U kennis van de geboorte van onze zoon en broertje Wim Jan J. F. Riemens-Bruin J. C. Riemens Den Burg, Beatrixlaan 24 Texel, 27 augustus 1965 Op 27 augustus 1965 werd onze Cornells Mark geboren Fam. Cor Bremer Mulderstraat 1, Oosterend Ood verblijdde ons met de geboorte van een dochter en zusje Inkje F. Zwaan M. Zwaan-Beijert Karin Texel, 29 aug. 1965 Vliestraat 5, Oosterend Met blijdschap geven wij u kennis van de geboor te van ons dochtertje en zusje Carolyn B. de Vries-Pranger J. de Vries Andrea De Ruyterstraat 32, Oudeschild, Texel, 25 augustus 1965. Met grote blijdschap ge ven wij kennis van de ge boorte van onze dochter Marleen M. J. Terwmdt-Zegers G. J- Tenvindt Texel, 27 augustus 1965 Peperstr. 18, Oosterend. Tjalling Kampstra en Ria Schraag hebben de eer u. mede namens wederzijdse ou ders, kennis te geven van hun voorgenomen huwe lijk, waarvan de voltrek king D.V. zal plaatsvin den op vrijdag 10 sep tember a.s. om 11.15 uur te Den Burg, Texel. Kerkelijke bevestiging om 2 uur door de weleer waarde heer ds- J. G. Beerthuis in de Ned. Herv. kerk te Oosterend. 't Noorden O 157, Harkebuurt O 24, Texel, 23 augustus 1965. Receptie van 3.30 tot 5 uur in „Het Centrum" te Oosterend. Voor de vele blijken var medeleven na het over lijden van mijn lieve man, onze vader en groot vader S. P. KONING willen wij u onze oprech te dank betuigen. A. Koning-Knjnen Texel, augustus 1965. Jong echtpaar zoekt vanaf 7 sept, of eerder, Belt U even 02226-336

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 2