r* I KEFT KLAS3EWERK PORTABLES SCHRIJFMACHINES EEN KLASSE-en kompleet me! APAilT! 1 koffer reeds vanaf 1 f 250.- VEEL LIEFS VAN RONNIE Probleem van deze generatie LANGEVELD DE ROOIJ m WADDENGEBIED ÏRIUMPH (Slot) Als de afsluiting van de Lauwerzee vol tooid is, zouden het materiaal en de werkkrachten meteen in de onmiddel lijke omgeving weer kunnen worden gebruikt als inmiddels besloten was tot de uitvoering van het tweedammenplan Maar dit is niet de enige reden, dat de beslissing - hoe die ook moge uitval len - spoedig moet worden genomen. Over vijf jaar zal men namelijk met het op Deltahoogte brengen van de Friese zeedijk, van de Afsluitdijk af, gevorderd zijn tot Zwarte Haan. Dan komt de oude zeedijk tussen Zwarte Haan en Ternaard, een traject van on geveer 26 kilometer aan de beurt. Wordt de Waddenpolder aangelegd, dan is het verhogen van dit deel van de Friese zeedijk natuurlijk overbodig. De Waddenzeedijk van Ameland, die ruim 14 kilometer lang is, behoeft dan ook niet te worden verzwaard. Dat be tekent samen al een besparing van 65 miljoen, terwijl andere voordelen (de landaanwinnig aan de Friese kust kan worden geëindigd en men krijgt een landwinst van 13.000 al4.000 ha, waarvan een derde goede landbouw grond is) met elkaar de besparingen op ƒ195 miljoen bren'gen. De kosten van twee dammen naar Ameland, die inpol dering van het daartussen gelegen ge bied mogelijk maken, zullen ƒ150 mil joen bedragen- Dat betekent niatuurlijk niet, dat uit voering van het tweedammenplan een zoet winstje van ƒ45 miljoen zal ople veren, want er zullen nog heel wat aan vullende voorzieningen moeten worden getroffen, vooral als men van de ge schapen mogelijkheden wil profiteren. Recratiegebied Er zullen volgens het voorlopige plan van het provinciale bestuur van Fries land dammen moeten worden gelegd van Zwarte Haan naar de westpunt van Ameland en van Ternaard naar een punt, enkele kilometers ten oosten van het Amelander dorp Buren. Op zichzelf zullen deze dammen voor de recreatie al nieuwe mogelijkheden ope nen. Toen op initiatief van de afdeling Leeuwarden van de Maatschappij voor nijverheid en handel enkele jaren gele den een commissie werd inge steld voor bestudering van de mogelijkheid om een dam naar Ameland te leggen, dacht men ook voornamelijk aan de behoefte die in het Noorden bestaat aan een veel snellere bereikbaarheid van het Noord zeestrand. De economische ontwikkeling van de noordelijke provincies doet in de -toekomst een aanwas van de bevol king verwachten en de behoefte aan recreatiemogelijkheden zal dus steeds groter worden. Voor de dag- en week- eindrecreatie voorzien de eilanden door de lastige bereikbaarheid onvoldoende in de bestaande en ongetwijfeld groei ende behoeften. Een dam naar Ameland zal het echter voor de Noordelingen mogelijk maken, gemakkelijk eens een dagje of zelfs avondje naar het strand te gaan. Nu uit het aanvankelijke plan om één dam te leggen het tweedammenplan met de inpoldering ten zuiden van A- meland is voortgekomen, openen zich nog veel grotere perspectieven voor de recreatie. Het ingepolderde stuk Wad kan een streek worden met een afwis selend landschap: weiden, akkerland, bossen, plas- en visvijvers, kreken en meren (de reeds bestaande Wadden geulen in dit gebied hebben een opper vlakte van ongeveer 3000 ha), open luchtzwembaden, restaurants met speel tuinen, zomerdorpen, kampeerterreinen, autoweggetjes met picknickplaatsen, fiets- en wandelwegen en een natuurre servaat waar vogels kunnen overwin teren en broeden. Behalve grote mogelijkheden op het gebied van de recreatie ziet het pro vinciaal bestuur ook nog andere voor delen in het tweedammenplan. Pluspunten Eén van die voordelen ligt op het gebied van de visserij, die, zoals we al zagen, op zichzelf over het plan wei niet zo best ie spreken zal zijn- Het voordeel dat er voor de visserij in zit is echter, dat het opdringen van de mos selparasiet uit Oostelijke richting naar het Friese wad bij Harlingen door de aanleg van de dammen kan worden voorkomen. De vissers hebben natuurlijk het recht te zeggen: een schrale troost, als mét de mosselparasiet ook onze uitstekende mosselgronden bij Ameland verdwij nen Een ander voordeel is, dat door de aanleg van de verzilting van het oude land wordt tegengegaan. Moeilijk in cij fers uit te drukken, uiteraard, maar toch wel een duidelijk pluspunt. De bossen in de nieuwe polder kun nen worden ingeschakeld bij de hout productie en ook dat is 'n voordeel(tje), want ons land heeft een tekort aan hout, o.a. door het grote papierver- bruik. Een agrarisch voordeel van de inpol dering is, dat land- en tuinbouw op het nieuwe land gezond kunnen worden ge maakt door het stichten van nieuwe bedrijven in het zuidelijke, vruchtbaar ste deel van de polder. De mogelijkheden voor afstromen van de Friese boezem worden uitgebreid, nl. via een kanaal van het Ouddeel naar de Dokkumer Ee en verder langs Fer- werd naar de polder. In dit verband is ook gewezen op de kanaalverbinding die het mogelijk maakt, de plassen in de nieuwe polder van het Friese wa terland uit te bereiken. Deze verbin ding zal door vele liefhebbers van de watersport die .Friesland bezoeken ze ker op prijs worden gesteld En dan is er nog het argument, dat het klimaat in Noord-Friesland als ge volg van de inpoldering iets zachter zal worden. Wie het wijde en soms kou de land ten noorden van Leeuwarden kent, zal aan dat argument zeker niet voorbijgaan, maar er moet bijgezegd worden, dat de aardappeltelers aan het gure klimaat wel een zekere waarde toekennen. En de eilanden? Bij het noemen van de verschillen de voor- en nadelen komt natuurlijk de vraag naar voren, hoe degenen die wel zeer na bij de plannen betrokken zijn, nl. de bewoners van de eilanden, erover denken. Op het ogenblik is de zaak alleen actueel voor Ameland, en daar is deze door de inwoners dan ook zeker wel in overweging genomen, al hebben die al lerminst de illusie in het wel of niet uitvoeren van de plannen een beslis sende stem te hebben. Er is herhaaldelijk gesteld, dat Ame land door de aansluiting op de vaste wal zijn karakter zal verliezen. Ame land zal geen eiland meer zijn; dat staat vast. Maar ook nu het wél een eiland is, moet het van zijn oude karakter al zeer veel prijs geven. Het wordt in de zomermaanden door steeds meer toeris ten bezocht, en dat betekent dat er ook steeds ingrijpender maatregelen moeten worden genomen om de stroom te kun nen verwerken. Het karakter van de eilanddorpen gaat meer en meer verloren, en de ruimte van strand en duin verbrokkelt doordat er steeds maar meer gebouwd wordt- Omdat niets erop wijst, dat de toeristenstroom in de komende jaren geringer zal worden, en veel eerder het tegendeel moet worden verwacht, kan men aannemen dat de kans om het ka rakter van Ameland te behouden steeds kleiner wordt. Verschillende Amelanders zien, wat dat betreft, in een polder dan ook eer der een voordeel dan een nadeel. Nieu we zomerhuisjes, waarvoor, als men niet al te veel inbreuk op het landschap wil maken, nu eigenlijk al geen plaats meer is, zullen dan immers in de nieu we polder kunnen worden gebouwd. En dat geldt ook voor vele andere voorzie ningen waaraan het toerisme behoefte heeft. Afwegen Zo ziet men ook in het verband van de eilandgemeenschap, dat wat er met het Waddengebied - en thans in de eerste plaats met het Wad tussen de -O-: f I ',V Friese kust en Ameland - wel of niet gaat gebeuren, een kwestie van afwe ging van belangen is. Hoewel we erop hebben gewezen dat het om praktische redenen gewenst is dat een beslissing spoedig wordt genomen, zullen verschil lende kanten van de zaak in de eerst komende jaren nog nauwkeurig moeten worden bestudeerd. Bovendien is de discussie nog maar nauwelijks op gang gekomen. Het lijkt niet aannemelijk, dat de uit voering van het plan af zal stuiten op de belangen van de natuurstudie en het behoud van de vogelgronden. Evenmin zal de overweging, dat het Wad in zijn huidige staat zo bijzonder mooi is, de doorslag geven en de uitvoering var: het plan verhinderen- Dat de belangen van de visserij een streep zullen zetten door wat het provinciaal bestuur zich voorstelt en bij het Rijk in overweging is, mag al evenmin worden verwacht. Als de technische en financiële moge lijkheden er zijn, maakt het plan een goede kans. dat staat wel vast. Het prachtige recreatiegebied dat er ont staat zal de „leefbaarheid" van het Noorden ongetwijfeld ten goede komen. Men zal zich eenvoudig niet kunnen veroorloven, de mogelijkheden die een deel van het Waddengebied daarvoor heeft ongebruikt te laten. Maar het zal zaak zijn de bezwaren, zowel die van de visserij als die van de natuurlief hebber, zo goed mogelijk op te vangen. Het voornemen, in de polder een na tuurreservaat in stand te houden, wijst al in de goede richting. Al met al lijkt het ons verantwoord dat het provinciaal bestuur van Fries land de vraag wat er met het Wadden gebied moet gebeuren en de problemen die met het vraagstuk verbonden zijn, toch maar niet heeft gereserveerd voor een volgende generatie. Inderdaad: het antwoord op de vraag zal déze genera tie moeten geven- UITSLAG KLAVERJASDRIVE TE OUDESCHILD 1. Michels-Borgman 7468 2. P. Vos-S- Lakeman 7042 3. H. Vermeulen-T. Eelman 6704 4. K. de Jong-D. de Ruijter 6698 5. D. Backer-P- Keizer 6594 6. Mevr. Moerbeek-mevr. Te Pas 6443 7. J. Medendorp-C. J. Backer 6438 BRIDGEN De laatste drive van deze zomer was weer goed bezet. Het waren weer 13 paren die aan de strijd deelnamen- De prijswinnaars waren: Groep A. 1. Bruin-Duin 125 pnt. 2. Dms. v.d. Heerik-Kooyman 122 pnt. 3. Manbje-Veenema 118 pnt. Groep B- 1. Hin-Reijmcke (Did) 100 pnt. 2. Dam-Dros 86 pnt. 3. Backer-Raven 78 pnt. De competitie van „Groot Slem" be gint 29 september a.s. Ook Texelaars hebben nog stukken RUSSISCHE STAATSOBLIGATIES ZIJN WEER (EEN BEETJE) GELD WAARD In de jaren tussen 1880 en 1902 wer den door de Russische (tsaristische) Staat grote aantallen obligaties uitge geven. De lening moest dienen ter fi nanciering van het gigantische spoor wegnet dat in die jaren werd aange legd. De obligaties golden vooral in het buitenland als „safe" en werden daar om door zeer vele mensen gekocht- Ook in Nederland en vooral in de provincie Noordholland gingen duizenden stukken van de hand. De bolsjewistische revo lutie van 1917 maakte duidelijk dat het geld in het water was gegooid. Tot no vember 1917 werden de coupons nog betaald, maar daarna was het afgelo pen. Onlangs zijn de stukken echter weer iets waard geworden. Hopende dat de verbeterende internationale situatie zal leiden tot het overnemen van de inder tijd door de Tsaar gemaakte schulden, zijn speculanten er op uit de obligaties te kopen. Er wordt thans weer voor zichtig in gehandeld; er wordt l/4 tot 2°/o voor betaald. Voor de oudere Texelaars die in een vergeten hoekje op zolder nog een stapel van de eertijds zo aan trekkelijke aandelen hebben liggen, kan dit aanleiding zijn om er eens mee naar de bank te stappen. FEUILLETON iiililllliiiiiiimiiiMiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMimiiMiiiiiiiiiliiillllllliiiii mui iiiii hui ii illinium iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii in nu iiiii mini iiiim ii mi ui mi minium mm door Maartje Zeldenrijk 21. Hij greep over zijn rug heen haar hand. „Dank je, Yo, dat jij zo voor mij gewerkt hebt al die jaren, en nu nog. Wat zou ik geworden zijn zonder jou?" Ze streek hem over de haren. „De beroemde tenor Ronnie Beelen uit Hol land. Met en zonder mij. Ik zorg alleen voor je portefeuille". Ze kwam overeind. „Ik wacht op je be neden. Even kijken, of er geen fans op je staan te wachten. Want dan moet ik een andere uitgang zien te vinden. Tot straks". HOOFDSTUK 2 In de grote hotelkamer lag Yolanda half op de brede rustbank, een stapel kranten naast zich. Blad na blad sloeg ze open en las de recensies over de opera. Af en toe keek ze op haar hor loge. maar ze hoorde Ronnie al in de badkamer. Een kwartier later zaten ze te ont bijten, nadat hij vluchtig enkele recen sies had doorgenomen. Voldaan knik kend was hij gaan zitten. Hij begon zijn ei te pellen. „Wat is het program vandaag, Yo?" Ze haalde een boekje uit haar tas. „Vijf over half elf gaat het vliegtuig naar Praag. Daar zijn we net met de middag en gaan we op ons gemak eten. Daarna ga jij een poosje rusten. Mor genochtend elf uur heb je repetitie met het Nationaal Theater Orkest". „Wie is dirigent?" „Zdenek Volprecht". „Wat een naam. Kennen wij hemr' „Nee, je hebt nog nooit onder hem gezongen. Maar hij moet heel geschikt zijn. Ik hem 'm vorige week even aan de telefoon gehad. Een prettige stem, Spreekt gebroken Duits". „Wat is het daar? De Serveuse Pa- drona. niet?" Ze knikte. „De komische opera van Pergolesi. Je hebt hem van de winter al gezongen in Mannheim. Weet je niet? Toen was het nog zo koud". „Er staat me zoiets van voor, ja. En na Praag?" Ze bladerde even. „Donderdag vlie gen we naar Warschau. Daar zing je de Tiefland. De dirigent is Witold Rowicki. We kennen hem geen van beiden. Vrij dag kunnen we twee dingen doen. Eerst even de stad bekijken. Ik ben er na tuurlijk ook nog nooit geweest. Het moet een interessante stad zijn. Nou. dan hebben we keus: 's middags naar Moskou vliegen of 's avonds. Gaan we 's avonds, dan zijn we tegen midder nacht in Moskou. Zaterdagmorgen heb je om half elf repetitie onder Kyril Kondrashin". „Wat moet ik in Moskou zingen?" Zondag en maandag de Idomenco van Mozart. Dinsdag geef je een liederen- avond voor het Corps Diplomatique in de Nederlandse ambassade. Dat is dus een rustige avond. Ik heb de liederen al voor je uitgezocht. Je hebt uitslui tend pianobegeleiding. Je kunt dinsdag middag repeteren". Hij legde even zijn vork en mes neer, veegde zijn mond af met het servet en keek haar met opgetrokken wenkbrau wen aan. „Wanneer heb ik eens een paar vrije dagen, Yo? Ik ben nu.... laat eens zien.van november af bijna iedere dag aan het werk. Vier, vijf opvoeringen per week". Ze knikte. ,,Ik weet het. Maar het gaat dan ook om je naam Als je ergens op je lauweren zit te rusten, vergeet het publiek je, behalve in de warme zomer weken natuurlijk". Hij haalde zijn schouders op. „Mij dunkt, het was gisteravond in San Carlo anders al om te stikken. En we hebben pas eind april". „Ja, Italië moeten we voortaan voor de winter reserveren. Spanje eveneens. Ik zal er een aantekening van maken, zodat ik het onthoud. Enneik ben vanmorgen al opgebeld uit Londen. Ze willen je voor drie opera's hebben in juni". „Welke opera's?" „Italiaanse in ieder geval. Ze weten nog niet precies welke. Het worden een paar minder bekende. Ze willen je tien dagen hebben, de repetities inbegrepen. Twee in Londen en één in Edinburg. Onder Richard Bonynge. Met het Lon- dens Symfonieorkest. Ik heb achtdui zend gulden per avond bedongen. Plus kostenvergoeding. Ze gaan ermee ak koord. Heb je zin? Ik dacht: je hebt er tussendoor een paar gemakkelijke avonden, zie je?" Hij knikte. „Maak het contract maar in orde, ik vind het goed. Hoe zitten we voor en achter die dagen?" Ze bladerde weer in het boekje. „Twee juni zing je nog in Parijs, met Pierre Dervaux: de Parelvissers. Nu, die kun je wel dromen. Pierre ken je ook. Je hebt al eens bij hem gezongen in Lyon. Met het Lamoureux orkest. Achttien juni zmg je in Bern en de twintigste in Bazel. De Traviata. Daar na nog twee avonden in Duitsland, één in Bamberg, de vierentwintigste en de zevenentwintigste in Frankfort. Juli en augustus heb ik voorlopig alles afge wimpeld. Misschien dat je begin juli nog ergens moet optreden, maar daarna is het voor mij en jou vakantie". „Juist Goed Maak het met Londen maar in orde. En dan in juni alsjeblieft niets meer. Mei is ook al zo ongeveer vol, he?" Ze knikte en glimlachte. „Wat wil je Iedereen wil de beroemde Ronnie Bee len horen en. Ronnie wuifde. „Laat maar, liefje. Je bent fantastisch. Heb ik al genoeg ver diend om je terug te kunnen betalen?" Ze lachte hartelijk. „Beste vriend, je bent weliswaar nog geen miljonair, maar je schiet hard in de richting, weet je dat?" Hij keek geschrokken. „Nee. „Nu ja, zo erg is het nog niet. Maar dat duurt toch geen twee jaar meer. O ja, voor ik het vergeetLonden wil één avond uitzenden op de televisie. Wat denk je ervan?" Hij dacht na. „Wanneer moet je be slissen?" „O, een paar dagen respijt heb ik nog wel. Ik wil ook weer niet te happig zijn. zie je? Ik beding vijfhonderd Pond ex tra. En geen life-uitzending". „We praten er morgen of zo nog wel over. Nog meer?" Moskou zal ook wel een t.v.-uitzen- ding willen. Dat is daar zo gebruikelijk. We kunnen ermee akkoord gaan, ook al onder hetzelfde voorbehoud: geen life". Hij stond op en stak een sigaret op. „Doe maar". „Dat is alles. O ja.... in Warschau wacht een meute journalisten. Voor een interview. Ik heb een kwartier gege ven, in het hotel. Is dat goed?" „Ja, maar ik ken geen Pools. Hoe doen we dat?" „Ze hebben een tolk". Yolanda lach te. „Er zijn er bovendien bij, die Duits verstaan". „Dan komt het wel in orde". De vrouw keek op haar horloge. „Je hebt nog een uurtje. Als je nu eens kalmpjes de recensies gaat lezen? Dan laat ik de boel afruimen en kan ik on dertussen gaan pakken". Hij knikte verstrooid en pakte de stapel kranten op. Even aarzelde hij, een lach kwam op zijn gezicht. Hij liep naar de vrouw, boog zich over haar heen en drukte een kus op haar lippen. Even nestelde ze zich in zijn armen, die hij om haar heen sloeg. Opnieuw kuste hij haar. bijna plechtig. „Dank je, liefje, dat je zo goed voor me zorgt. Denk je aan een Pools woordenboekje. Ik wil in ieder geval een paar woorden in die taal kunnen zeggen". Ze streek hem over zijn wang. „Ik heb het al gekocht. In het vliegtuig zal ik het je geven. O ja, straks, in de hal, moet je nog een paar handtekeningen zetten. Ik kon het echt niet weige ren. Hij kneep een oog dicht. „Zijn ze knap?" vroeg hij zacht. Ze kneep haar lippen samen. „Tie ners. Het kwam er verachtelijk uit.

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 4