(jroen Twarts jexeh in het harL, Vervoer flessengas per „Marsdiep" voortaan verboden Knokploeg tegen zedenverval heeft jonge Texelaar als leider Bevoorrading van Texel ernstig bemoeilijkt Kolonel Hans X.: „Bescherming van de jeugd dringend nodig" Kaelkas1en?Gebr. Schoorl! Praten Waarschijnlijk geen prijsverhogingen De Buteriggel The Four Playboys <5EEF MIJ MAAR chocoüuled/ianfc The red buil VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1965 78e JAARGANG No. 7995 Uitgave N.Y. v/h Langeveld de RooQ Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktic: Harry de Graaf, Wilhelinlnalaan 33. Den Burg, tel. 2058, avonds 2382. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe* renlecnbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. k\v. -f- 30 ct. incasso. Advert: familieberichten 14 ct p. mm.; andere advert 12 ct p. mm Sinds donderdag vervoert TESO geen vrachtauto's meer, die geladen zijn met lege of gevulde gasflessen. Ook gas. dat in cylinders of tanks is opgesla gen, zal niet meer aan boord van de veerboot „Marsdiep" worden toegelaten. TESO is tot deze maatregel gedwongen, aangezien het verbod om gassen te vervoeren is opgenomen in de reeks voorwaarden, waaronder de „Marsdiep" als passagiers- en vrachtschip mag worden gebruikt. De gemeente Texel, die van tijd tot tijd goedkeuringsbewijzen voor de „Marsdiep" afgeeft, heeft de voorwaarden gesteld op advies van Scheepvaartinspectie, die zich op haar beurt houdt aan de internationale bepalingen, die gelden voor gesloten schepen. TESO had nooit eerder met deze be palingen te maken gehad, omdat altijd met open schepen de dienst werd on derhouden. Toen de gesloten „Mars diep" in de vaart kwam, ging het gas- vervoer evenwel door; men liet het oog luikend toe Onlangs bleek ech ter, dat aan het vervoer van gas bij zonder grote risico's zijn verbonden, zodat het bepaald niet overdreven was de verbodsbepalingen naar de letter toe te passen. Vooral de „lege" gasflessen, die per vrachtauto terug worden ge bracht, zijn vaak niet goed gesloten, zodat grotere of kleinere hoeveelheden ontsnappen. Het gas, dat zwaarder is dan luoht, verspreidt zich over het dek en hoopt zich op de laagste plaatsen op. Zo kon het vorige week gebeuren, dat een der machinisten meldde dat hij in de machinekamer Butagas had gero ken! Dat was de directe aanleiding tot de genoemde maatregel, al zou men be ter kunnen spreken van het toepassen van een al lang geldende bepaling. Probleem De leveranciers van het gas (Esso, Shell. Calpam etc.) zijn door het verbod overigens voor grote problemen gezet bij de bevoorrading van Texel. Zij heb ben de Verenigde Texelse Beurtdien- sten in de arm moeten nemen, dde de gasflessen als deklast naar het eiland brengt. Dit gaat met veel tijdverlies en kosten gepaard, aangezien de flessen in Alkmaar of Den Helder moeten worden overgeladen in het schip en te Oude- schild weer van het schip naar de auto. Vooral voor de maatschappijen, die be trekkelijk kleine hoeveelheden gas op Texel leveren, betekent dit een forse 4 september Een verrukkeli|ke chocoladedrank mei slechts 1% vet. Fris en pittig van smaak. Tosti lest de dorst, is lekker luchtig en eerbiedigt de slanke lijn! 14 Niet eenvoudig De directie van de VTB vertelde ons, dat alles in het werk zal worden gesteld om Texel van voldoende gas te blijven voorzien. Dat dit geen eenvoudige zaak is, is intussen al gebleken. De Beurt diensten laten nu per week alleen voor de gasflessen twee extra diensten va ren. Duidelijk is geworden dat de capa citeit van de schepen eigenlijk te klein is, maar het is verboden de flessen in de ruimen te laden. Zeer ernstig zou dc toestand in de komende wintermaanden kunnen wor den als de kanalen en wellicht ook de zee zal zijn dichtgevroren, waardoor het gasvervoer geheel onmogelijk wordt. De heer Zuidewind van de VTB zou dan ook willen, dat op korte ter mijn een oplossing gevonden wordt voor de problemen, die het gasver- voersverbod opleveren. Hij vindt dat het de taak van TESO is, dat in de nieuw te bouwen veerboot zodanige voorzieningen worden aangebracht, dat Scheepvaartinspectie het vervoer van gas met dit schip wèl toestaat, b.v. door een installatie die het gas van het dek wegzuigt. Een andere oplossing zou het plaatsen van een voorraadtank op Texel zijn met een vulinstallatie voor flessen. Maar zo'n installatie kan in verband met het gevaar niet overal worden neergezet en is bovendien zo kostbaar, dat hen rendement onvoldoende is. BEREDEN POLITIE WEER VERTROKKEN De zes leden van de bereden groep Apeldoorn van de Rijkspolitie, die de afgelopen zomermaanden op Texel wa ren gedetacheerd, zijn dinsdagmiddag weer naar Apeldoorn vertrokken. Sinds 15 juni waren zij met zeven paarden in actie, voornamelijk bij patrouilles in de kuststrook. Evenals de vorige jaren vonden mannen en paarden een goed onderkomen in de boerderij „Bloem- wijk" aan de Gerritslanderdijk. De groep, die onder leiding stond van ad judant W. Vochdeloo, heeft het druk gehad, maar op een andere wijze dan werd verwacht. Zo bleven moeilijkhe den met de jeugd vrijwel uit. maar had men op het strand de handen vol met het waarschuwen en terugroepen van vooral Duitse badgasten, die blijk ga ven het gevaar van de zee niet te ken nen. Mogelijk dat de Texelaars de be- redenen nog een keer zullen zien op de beeldbuis. Zij zullen nl. tijdens Prins jesdag in Den Haag de orde helpen be waren. TEXELSE MARKT Maandag werden aangevoerd: 139 lammeren 60,tot 85,24 schapen 7 90,tot 7115.14 graskalveren ƒ350,— tot ƒ450,— OVERDENKING schadepost en het is zelfs de vraag of de levering voor hen nog wel aantrek kelijk is. Texel, dat geen eigen gasfabriek heeft, gebruikt enorme hoeveelheden flessengas. De grootste leverancier is Shell, die in de zomermaanden meer dan 900 flessen per week overzet. In dc winter gaan ongeveer 500 Shell-flessen naar het eiland. Het heeft er even naar uitgezien dat de hogere vrachtkosten tot een prijsver hoging van het gas op Texel zouden leiden. Desgevraagd verklaarde men ons bij Bakker's Ijzerhandel, de depot houder van Shell, dat dat gevaar in middels was geweken De maatschap pijen zullen bijna zeker de algemene landelijke prijs blijven aanhouden. Op de voorpagina van een groot landelijk dagblad werd woensdag gewag ge maakt van het bestaan van een „Knokploeg tegen het zedenverval", een orga nisatie, die zich ten doel stelt de jeugd te beschermen tegen gevaren in de meest uitgebreide zin van het woord. Binnendringen op tienerfuifjes om te zien hoe het met de seksuele moraal van de feestenden is gesteld, is een der taken van de organisatie, zo werd gemeld. De sinds juni bestaande „knokploeg" luistert naar de officiële naam „Internationale Recherche voor Kinderbescher ming" en telt ca. dertig leden, die over heel Nederland verspreid wonen. Zij zijn geen van allen ouder dan 25 jaar. Ook de leider van de organisatie is nau welijks volwassen. Deze leider, die zich „kolonel" noemt, woont op Texel. In het dagbladinterview werd zijn naam niet genoemd, zodat wij naar deze kennelijk belangrijke figuur op zoek zijn gegaan. Wij slaagden erin zijn naam te achterhalen en hem te ontmoeten. Maar wij hebben moeten beloven, dc naam van de „kolonel" niet te publiceren en te volstaan met de aanduiding Ilans X. Op die voorwaarde wilde de leider ons te woord staan en de doelstel lingen uiteenzetten van zijn organisatie. De geschiedenis van de „Internatio nale Recherche voor Kinderbescher ming" begon twee jaar geleden in een militaire kazerne, waar een aantal met elkaar bevriende dienstplichtigen de grondslagen legden. „Wij bekommer den ons om de toenemende bandeloos heid van de jeugd en we geloven, dat een grote organisatie, die zelf uit jeug digen bestaat, veel goed werk zal kun nen doen en de politie kan bijstaan in haar taak", vertelde Hans X. De wijze, waarop de kinderbesohermingsorgani- satie is opgezet, maakt een militaire in druk, nog versterkt door de militaire rangen, die de organisatoren zelf heb ben ingevoerd Hans X is kolonel, de secretaris Jan Hendrik Wdbbelink (24) te Nijverdal is kapitein. Verder zijn er nog enkele luitenants. Contact met F.B.I. Hans X. heeft de zaak groots aange pakt. Hij heeft zelfs een briefwisseling gevoerd met Edgar Hoover, de grote man van de FBI, die bekend werd door zijn activiteiten in het onderzoek rond de moord op Kennedy. Hoover liet we ten dat hij het initiatief zeer op prijs stelde, maar nog geen medewerking of samenwerking kon toezeggen. Hans X. is doodsbenauwd, dat zijn naam bekend zal worden. „Ik hoef me nergens voor te schamen, maar ik ben bang dat de mensen vooral in het begin weinig waardering voor onze plannen hebben. Texel is een klein eiland waar veel wordt gekletst. Ik wil straks niet graag worden nagewezen. Ik kan het ook niet waarderen, dat kapitein Wib- belink tegenover de pers zijn mond voorbij heeft gepraat. Daar is de tijd nog lang niet rijp voor. Eerst moeten we een vierhonderd leden bijeen heb ben!" Doelstellingen Het is bepaald geen eenvoudige taak die de organisatie zich voor ogen heeft gesteld. Volgens de statuten wil de Recherche voor Kinderbecherming de opsporing van verdwenen en weggelo pen kinderen vergemakkelijken door gratis met de politie mee te speuren. De leden kijken uit naar ouders, die hun kinderen slecht behandelen en moeten de kleinsten helpen wanneer zij in gevaar komen in het verkeer. Voorts worden onderzoekingen verricht in ge val van jeugdcriminaliteit, waarbij wordt samengewerkt met politie in binnen- en buitenland. Punt vijf van de statuten spreekt over „Onderzoekingen Hoe deze plannen in de praktijk zijn te verwezenlijken en hoe men tegen ge signaleerde wantoestanden denkt op te treden is een vraag waarop kolonel Hans X. nog geen gedetailleerd ant woord kan geven. „Vraag me niet te veel. We hebben natuurlijk plannen, maar over de uitvoering daarvan kan ik me nog niet uitlaten. Trouwens, de hele organisatie staat nog in de kinder schoenen. De publiciteit, die er nu aan gegeven wordt, kan alleen schadelijk zijn. Juist het onbekend zijn van de or ganisatie is voor ons van grote beteke nis om effektief en onopvallend te kun nen werken!" Laatste nieuws Korte tijd na ops gesprek met kolonel Hans X. bereikte ons het bericht, dat in de „top" van de Recherche voor kinder bescherming onenigheid is ontstaan. Aanleiding tot ernstige strubbelingen zijn de mededelingen van kapitein- secretaris Wibbelink geweest, die de pers over de organisatie had ingelicht. Kort voor het ter perse gaan van ons doen naar de toestand, waarin de wc- reldjeugd verkeert ten gevolge waar van door hen nadelige suggesties wor den opgedaan, die schadelijk zijn voor hun opvoeding en waardoor de veilig heid van anderen in gevaar wordt ge bracht of kan worden gebracht". Belangrijke taak Een belangrijke taak. die Hans X. zijn leden opdraagt, is controle op bars en dancings, waar jongens en meisjes, die nog geen achttien zijn, alcohol gebruiken. Ook zal scherp worden toegezien of de jeugd wel de juiste lectuur onder ogen krijgt. De jongeren van 16 tot 21 jaar, die lid worden, zullen voortdurend moeten opletten of in hun omgeving ook kin deren zijn die slecht worden behan deld door hun ouders. Gevallen moe ten onmiddellijk aan kolonel Hans X. worden gemeld, die daarop beslist of de politie in de arm moet worden genomen. Een volle danszaal, hitte, rook, opzwepende muziek Hier kunnen de hartstochten hoog oplaaien en zullen de mensen van de Interna tionale Recherche voor Kinderbescherming scherp uitzien en elk delict onverbiddclük aan hun leider, de Texelse kolonel Hans X., rap portereu. Texels enige koeltechn. bureau telefoon 2550 - Den Burg blad bevestigde kolonel Hans X. ons, dat hij zich naar aanleiding daarvan uit de leiding van de Internationale Recherche heeft teruggetrokken en ver der geen enkel commentaar meer wenst te geven tegenover pers, radio en tele visie. Ook Hendrik Jan YVibbelink, die de afgelopen dagen onafgebroken door publiciteitsmedia werd benaderd, is plotseling zwijgzaam geworden. „Geen commentaar!", kregen wij te horen. VERTROKKEN PERSONEN Lena R. van Heerwaarden ev. Steffen van Den Burg, Schoonoordsingel 19a naar Hagen (Did.), Gertrudstrasse 4; Cornelia M. Smit ev. de Graaf, van O 59 naar Den Helder. Keizersgracht 50; Theodoor A. M. de Graaf, van Den Burg, Wilhelminalaan 33 naar Den Hel der, Keizersgracht 50. ONDER DE POMP Ik hèèw hóórt, dót de Jeroengroep in het bütelónd erg genoten het. Ja jet, ze hèèwwe een brün leve hod! Sommigen praten altijd over zichzelf, anderen praten altijd over anderen. Er wordt wat afgekletst! Geen mens gaat geheel vrijuit. Wie beweert, dat hij nog nooit één verkeerd woord van een an der gesproken heeft, munt niet uit door zelfkennis, De apostel Jacobus zegt „De tong is een klein lid en voert toch een hoge toon. Zie hoe weinig vuur een groot bos in brand steekt. Ook de tong is een vuur, zij is de wereld der onge rechtigheid. De tong kan geen mens bedwingen. Zij is een onberekenbaar kwaad, vol dodelijk venijn. Met haar loven wij de Heer en Vader en met haar vervloeken wij de mensen, die naar de gelijkenis Gods geschapen zijn: uit dezelfde mond komt zegening en vervloeking voort". Jacobus is nog steeds aktueel. Elke dag hébben wij met de waarheid, die in deze woorden ligt. te maken. We kun nen met onze woorden veel goed doen, maar ook ontzaglijk veel kwaad. Met woorden kunnen wij de ander kleine ren, pijn doen, mishandelen. Woorden kunnen scherp zijn als dolksteken. Zelfs kunnen we met woorden een an der vermoorden. Niet alleen de woor den, maar ook de tóón, waarop ze ge zegd worden, doen terzake. Welke be doeling ligt er achter de woorden? De mens is over het algemeen ge neigd goed van zichzelf en kwaad van een ander te denken Goedbedoelde woorden kunnen verkeerd uitgelegd en als beledigingen aangemerkt worden. Door één woord of één gesprek kunnen veten ontstaan, waardoor mensen voor goed van elkaar vervreemd raken. Onze woorden kunnen voortkomen uit af gunst, eigenwijsheid, verbeelding, hoogmoed, sensatiezucht, bemoeizucht, maar gelukkig is dat met altijd het ge val. In onze woorden kunnen wij ook met de ander meeleven. Het geestelijk en lichamelijk welzijn van de mede mens mag ons niet onverschillig laten. Anders komen wij in de buurt van Kaïn, die de medeverantwoordelijkheid voor zijn broeder afwees met de woor den: „Ben ik mijn broeders hoeder?" Het tegenbeeld van Kaïn is Jezus Christus, de ware hoeder van de broe der of met andere woorden de ware zieleherder. Wanneer wij christenen willen zijn of worden, zullen wij Hem moeten volgen. Hij heeft ons een voor beeld gegeven, opdat ook wij doen, zo als Hij ons gedaan heeft. Jezus' woor den kwamen voort uit liefde en barm hartigheid. Niettemin kon hij vlijm scherp reageren. De schriftgeleerden en Farizeeën noemde Hij huichelaars, blinde wegwijzers, gewitte graven: van bulten schoon, maar van binnen vol van doodsbeenderen en allerlei onrein heid; slangen en adderengebroed Het zal je gezegd worden! Jezus is aller minst de versuikerde lieve Heer, die al'les maar goedvindt; Neen. God laat niet met zich spotten. In zijn oordeel is Hij zowel rechtvaardig als mild. Het woord van Jezus: „Wie van u zonder zonde is. werpe de eerste steen", geeft ons in deze veel stof tot naden ken. Het komt aan op het bewustzijn van eigen schuld, berouw, solidariteit met de medemens in het schuldig zijn, vergevensgezindheid. In onze gedach ten, woorden en daden kunnen wij ons laten leiden door de Geest van Cod, die ons wijsheid en het ware inzircht wil geven, wanneer wij ons voor Hem openstellen in alle eenvoud en ootmoed, in vertrouwen en afhankelijkheid. En dan kan het niet anders of er komt meer begrip voor de ander en meer verdraagzaamheid en eensgezindheid. J. G. Beerthuis BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 25 augustus tot en met 1 sept. 1965 Géboren: Carolyn, dv. Jan M. de Vries en Boukje Pranger; Marleen, dv. Gerrit J. Terwindt en Maria J. Zegers; Wim Jan, zv. Jan C. Riemens en Janna F. Bruin; In'kje. dv Frans Zwaan en Martha Beijert; Joost, zv Berend W. van Aalderen en Bouwke J. Wichers; Eduard Johannes, zv. Pieter Bakker en Jantje Nijboer; Alexandra Geertruidt Maria, dv. Florus J. Parlevliet en Truce J. J. Bothof. Ondertrouwd: Johannes C. M. Nauta en Maria Th. W. van Heeswijk; Arie Koopman en Mariana van der Vis. bar-dancing van hotel Prinses Juliana'' Zaterdag- en zondagavond Harry Hamilton en Linda Méron

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1