Hoge prijzen rechtvaardigden uitbreiding van schapenstapel RENTE VERGOEDING Voorzitter H. Hogetoorn bij opening schapenfokdag 3J 4i 7, 1-Jarige ram van K. Mantje kampioen NUTSSPAARBANK TEXEL Een gezellige drukte en overwegend zonnig weer kenmerkten de gisteren ge houden jaarlijkse schapenfokdag, georganiseerd door het Texels Schapenstam boek te Alkmaar. De aangevoerde dieren bleken in het algemeen van goede tot zeer goede kwaliteit te zijn. Zoals gewoonlijk bevonden zich onder de vele belangstellenden diverse kopers uit binnen- en buitenland. Er werden goede zaken gedaan, al was de handel betrekkelijk rustig. Tenminste één ram ging voor ƒ2000,naar Frankrijk. Niet te koop was de kampioensram, die de jury na moeizaam en langdurig wikken en wegen omstreeks het middaguur aan wees. De trotse eigenaar van deze éénjarige ram was de heer K. Mant je uit Oudeschild. Het dier werd gefokt door G. J. van Peet te De Weere. Reserve- kampioen werd de 3-jarige ram van de Gebr. Koorn, „Driehuizen", Den Burg, die ook de fokkers waren. De prijs voor de kampioen viertallen ooilammeren ging naar de heer P. C. Hin Azn. te Den Burg. In aanwezigheid van het voltallige gemeentebestuur en diverse autoritei ten op het gebied van de schapenfokke rij werd de schapenfokdag 1965 's mor gens officieel geopend. De voorzitter van het Texels Schapenstamboek, de Iheer H. Hogetoorn uit Z.O.-Beemster, liet zich over de situatie in de fokkerij tevreden uit. „Uit toeristisch oogpunt mag de eerste helft van het seizoen niet best zijn geweest, voor de schapen was het goed. want er was voldoende gras", aldus de heer Hogetoorn. Hoge prijzen De gunstige resultaten van de laat ste jaren werden bestendigd; de goede prijzen voor de lammeren handhaafden zich en de exportprijs van het lams vlees bleef hoog. Deze uitkomsten rechtvaardigen zeker een uitbreiding van de schapenstapel, zoals die bleek uit de meitelling 1965: ca. 17.000 lam meren en 21 000 schapen méér! Maar ook het aantal slachtingen nam in het eerste halfjaar met 2000 toe. Opmerke lijk is het grote aantal buitenlandse lammeren, dat in Nederland geslacht en geëxporteerd werd. Dit heeft even wel geen nadelige invloed gehad op het eigen produkt. De export van levende fokdieren handhaafde zich in 1964 op ca. 2600 stuks. In de eerste helft van dit jaar werden al 1400 stuks geteld. Minder gunstig is de wolmarkt, al kan intussen al weer van enige opleving gesproken worden. Gezondheid De gezondheidstoestand van de die ren wekt geen ernstige ongerustheid. De maagd armwormbest rij ding heeft ze ker verbetering gebracht, maar de le- verbot doet zioh in vele streken nog on aangenaam gelden. De rotkreupel blijft de aandacht vragen. Genezing is zeer goed mogelijk, maar de nazorg is niet minder belangrijk. Met de wens, dat deze schapenfokdag de uitwisseling van goed fokmateriaal zou bevorderen, waardoor de kwaliteit van het Texelse schaap nog meer zou verbeteren, ver klaarde de voorzitter de dag voor ge opend. Vervolgens voerde burgemeester C. De Koning het woord, die de nadruk legde op de grote waarde van het schaap voor de economie van Texel. Hij Wenste het Texels Schapenstamboek bij haar streven naar kwaliteitsverbete ring veel succes. Uitslag keuring Rubriek I, oudere rammen: IA en reserve-kampioen: Gebr. Koorn, Den Burg; IB A. M. Tollenaar, De Koog; IC J. C. Roeper, Oosterend; 2A G. Eel- man, Oosterend, 2B C. G. Vlaming, Oosterend; 2C G. Eelman, Oosterend; 3A P. Kooiman, De Waal; 3B H J. Keij- ser Dzn., Den Burg; 3C C. J. Hin, Spang Rubriek II, tweejarige rammen: IA Jn. Huisman. Den Burg; IB P. Verber- ne, Spang; IC P. Kooiman, De Waal; ID C. J. Commandeur. Den Burg; IE M. J. Kikkert, Den Hoorn; 2A A. P. Dalmeyer, Oudeschild; 2B mevr. wed. F. R. Keijser, De Waal, 3A K. Zuide- wind, Oudeschild; 3B P. Kooiman, De Waal; 3C Gebr. Koorn. Den Burg: 3D A. Goeman, Spang. Rubriek IIIA, éénjarige rammen: IA P. C. Hin Azn Den Burg; IB A. J. Lap, 'Den Hoorn; IC C. P. Kuip, Waalen burg; ID C. J. Swaerts, Oudeschild; 2A D. Smit, Den Burg; 2B K. Linnhose, Oosterend; 2C C. J. Commandeur, Den Burg; 3A H. Spigt. Spang; 3B K. Linn hose, Oosterend. Rubriek LUB, éénjarige rammen: IA en kampioen: K. Mantje, Oudeschild; IB C. J Commandeur, Den Burg; IC A. Goeman, Spang; ID K. Mantje, Oudesohild; 2A Gebr. Witte, „Burst", Eierland, 2B C. Bakker, De Waal; 2C C. Verberne, Spang; 2D R. Eelman, Oosterend; 3A C. J Commandeur, Den Burg; 3B C. Verberne, Spang. Rubriek IV, drietallen ramlammeren van één vaderdier: IA K. Mantje, Oudeschild; IB C. J. Commandeur, Den Burg; IC C. J. Commandeur, Den Burg; 2A P. C. Hin Azn, Den Burg; 2B Jac. Roeper. Den Burg; 3A C. J. Comman deur. Den Burg; 3B C. J. Commandeur, Den Burg. Rubriek Va, schapen met 2 ramlam meren, geb. vóór 29 maart 1965: IA G. C. Kikker, De Westen; IB M. C. Bakker, Den Hoorn; 2A C. J. Comman deur. Den Burg; 2B P. Verberne, Spang; 3A P. Verberne, Spang; 3B M. C. Bak ker, Den Hoorn; 3C K. Zuidewind, Oudeschild; 3D C. J. Commandeur, Den Burg. Eerv. vermelding: A. Bakker, Spang. Rubriek Vb, schapen met 2 ramlam meren, gebr. na 28 mei 1965: IA C. J. Commandeur. Den Burg; 2A R. Eelman Azn., Oosterend; 3A D. Kuiper, Ooster end; Eerv. vermelding: P. Verberne, Spang; K. Zuidewind, Oudeschild. Rubriek Vla, schapen met 1 ooi- en 1 ram lam, geb. vóór 27 maart 1965: IA C. J. Commandeur, Den Burg; 2A C. J. Commandeur, Den Burg; 3A C. J. Com mandeur, Den Burg; Eerv. vermelding: mej. M. Keijser, Den Burg. Rubriek VIb, schapen met 1 ooi- en 1 ramlam, geb. na 26 maart '65 doch vóór 2 april 1965: IA G. C. Kikkert, De Westen; 2A K. Mantje. Oudeschild; 3A K. Zuidewind, Oudeschild, Eerv. ver melding: P. Verberne, Spang. Rubriek VIc, schapen met 1 ooi- en 1 ramlam, geb. na 1 april 1965: IA C. J. Commandeur, Den Burg; 2A A. Bakker, Spang; 2B C. J. Commandeur, Den Burg; 2B K. Mantje, Oudeschild; 2C C. Verberne, Spang; 3A J. C. Roeper, Oosterend; 3B M. C. Bakker, Den Hoorn; 3C C. M. Veeger, De Westen. Rubriek VU, schaap met 2 ooilamme ren: IA P. C. Hin Azn, Den Burg; IB P. C. Hm Dzn., Spang; 2A R. Eelman Azn., Oosterend; 2B J. C. Roeper, Oosterend; 2C P. Verberne. Spang; 3A K. Zuide wind, Oudeschild; 3B Jn. C. Hin, Spang; 3C M. C. Bakker, Den Hoorn. Rubriek VIHa, schaap met 1 ramlam (2- of 3-ling) geb. na 29 maart '65: IA C. J. Swaerts, Oudeschild; IB K. Man tje, Oudeschild; 2A G. Eelman, Ooster end; 2b C. J. Commandeur. Den Burg; 2C R. Eelman Azn., Oosterend; 3A M. C. Bakker, Den Hoorn. Eerv. vermel ding: P. C. Hin Dzn., Spang en K. Man tje, Oudeschild. Rubriek VlIIb, schaap met 1 ramlam (2- of 3-ling) geb. voor 30 maart 1965: IA C. J Commandeur, Den Burg; 1B A. P. Dalmeyer, Oudeschild; 2A A. Bakker, Spang; 2B A. J. Lap, Den Hoorn; 2C C. Verberne, Spang; 2D Jn. Huisman, Den Burg, 3A J. C. Roeper, Oosterend; 3B W. J. Bakker, Den Hoorn; 3C P. C. Hin Dzn, Spang. Rubriek VIIIc, schaap met 1 ramlam (éénlingen) geb. voor 29 maart 1965: IA C. M. Veeger, De Westen; IB A. J. Lap, Den Hoorn; IC M. J. Kikkert, Den Hoorn; ID A. Bakker, Spang; IE P. C. Hin Dzn. Spang; 2A G. C. Kikkert, De Westen; 2B A. Goeman, Spang; 2C R. Eelman Azn, Oosterend; 3A A. P. Dal meyer, Oudeschild, 3B T. Huisman, De Koog; 3C J. C. Roeper, Oosterend; 3D C. Verberne, Spang. Rubriek VUId, schaap met 1 ramlam (éénlingen) geb. na 28 maart 1965: IA C. J. Commandeur, Den Burg; IB M. J. Kikkert, Den Hoorn; IC R. Eelman, Oosterend; 2A G. Eelman, Oosterend; 2B P. C. Hin Dzn., Spang 2C G. J. Vee ger, Den Burg; 3A M. C. Bakker, Den Hoorn; 3B A. P. Dalmeyer. Oudeschild; 3C G. Eelman, Oosterend. Rubriek IX, viertallen oudere ooien: IA en kampioen: P. C. Hin Azn., Den Burg; IB J. C. Roeper, Oosterend; IC C. J. Commandeur, Den Burg; 2A C. J. Commandeur, Den Burg; 2B G. C. Kik kert. De Westen; 3A C. J. Commandeur, Den Burg; 3B C. J. Commandeur, Den Burg3C M. J. Kikkert. Den Hoorn. Rubriek Xa, viertallen 1-jarige ooien van één vader: IA J. C. Roeper, Oos terend; IB P. C. Hin Azn., Den Burg; IC K. Mantje, Oudeschild; ID C. Ver berne, Spang; 2A G. Eelman, Oosterend; 2B Jn. Huisman, Den Burg, 3A M. C. Bakker, Den Hoorn; 3B Jn. C. Hin, Spang; 3C M. J. Kikkert, Den Hoorn; 3D Jac. Roeper, Den Burg; 3E N. L. Vermeulen, Zuid-Haffel. Rubriek Xb, viertallen 1-jar. ooien van één vader: IA en res.-kampioen: J. C. Roeper, Oosterend; IB P. C. Hin Azn.. Den Burg; IC C. Verberne, Spang; 2A J. C. Roeper, Oosterend; 2B M. J. Kikkert, Den Hoorn; 3A Jn. Huisman, Den Burg; 3B N. L. Vermeulen, Zuid- Haffel. Rubriek XI. viertallen ooilammeren van één vader; IA P. C. Hin Azn, Den Burg; IB C. J. Commandeur, Den Burg; IC J. C. Roeper, Oosterend; ID P. Verberne, Spang; 2A C. Veeger sr. „De Top". De Westen, 2B P. C. Hin Azn., Den Burg; 3A M. C. Bakker, Den Hoorn; 3B M. C. Bakker. Den Hoorn; 3C G. Eelman, Oosterend 3D P. Ver berne, Spang. Eerv. vermelding: Jac. Roeper, Den Burg. In het volgend nummer hopen wij de traditionele foto's van de kampioens ram, de reserve-kampioen en de kam- •pioensgroep ooien te publiceren. WERKZAAMHEDEN AAN EIERLANDSE DIJK BEGINNEN SPOEDIG Binnenkort zal worden begonnen met het bouwen van een nieuwe beton nen uitmonding aan het gemaal van De Cocksdorp. Dit werk zal op 8 oktober worden aanbesteed. Het is de eerste fase in het grote werk, dat voorziet in de verzwaring van de Eierlandse zee dijk tot delta-niveau. Na de aanbeste ding zal het van de snelheid, waarmee de geldmiddelen beschikbaar komen, af hangen hoe lang het nog duurt voordat de eerste spade in de grond gaat. Men rekent er echter op, dat in het begin van het komend voorjaar kan worden aangevangen. LANDBOUW EN VEETEELT EEN GESPREK OVER HET BOER ZIJN De laatste tijd heb i;k weer enkele malen het genoegen gehad een excursie van boeren en boerinnen van de vaste wal over het eiland te mogen rond leiden. Als ik hierbij het woord „ge noegen" gebruik, dan is dit maar niet een vaststaande uitdrukking, maar ik wil er echt mee zeggen, dat ik dit werk in de meeste gevallen met plezier doe. Het betreft vrijwel altijd agrariërs, die niet eerder op ons eiland zijn geweest en het is al een genoegen te bemer ken, dat de meesten van hen verrast zijn over de uitgestrektheid en de ge- variëerdheid van Texel. Meermalen spreken ze het uit. dat ze wat vreemd opgekeken hebben toen de uitnodiging kwam om deze excursie mee te maken. De eerste reactie was nl. heel vaak: „Wat kan daar nu voor ons zijn te zien?" OEn het is dan prettig om aan het eind van de dag te bemerken, dat onze woonplaats hen op allerlei terrein enorm meegevallen is. Ook voor de excursieleider kan het plezierig zijn in contact te komen met boeren en boerinnen uit andere delen van ons land. In de eerste iplaats om hun opmerkingen te horen over de be drijven en de bedrijfsvoering op Texel, maar ook om wat zij vertellen van hun bedrijven. Ook het gesprek, dat ont staat tussen deelnemers aan de excur sie en de Texelse landbouwers en vee houders kan zeer geanimeerd zijn. In dit artikeltje willen we U iets van een dergelijk gesprek vertellen. De arbeidstijd van de boer Het gesprek werd gevoerd op een be drijf van ruim 20 ha. groot. De ruilver kaveling had op dit bedrijf heel wat verbeterd en in plaats van een sterk verspreide ligging van de bij het bedrijf behorende grond, beschikte de betref fende veöhouder nu over een vrij goed aaneengesloten bedrijf. Er werden ruim 20 koeien gemolken, verder was er de normale bezetting van jongvee en met de enterlingen mee waren er een kleine honderd schapen. Het werk op dit bedrijf wordt tot nu toe door twee personen gedaan, maar de oudere boer was van mening, dat dit bedrijf in de toekomst een eenmans bedrijf zou moeten worden. Het nor male dagelijkse werk was dan voor rekening van die ene man, terwijl voor veel ander werk de loonwerker inge schakeld kon worden. Bij dit laatste dacht de boer aan het uitrijden van de mest, het maaien van gras voor hooi en kuihvinning, he.t persen van het hooi en het onderhoud van sloten en greppels. De betreffende veehouder was nl. van oordeel, dat bij een gunstige lig ging van het bedrijf en een goede in richting van de bedrijfsgebouwen een bedrijf van de voornoemde omvang geen tweemansbedrijf kon zijn. In de eerste plaats niet, omdat dit bedrijf aan twee man geen werk zou geven en in de tweede plaats zouden ook de financiële uitkomsten niet zodanig zijn. dat hier een goed inkomen voor de boer plus een medewerker in zat. Ik geloof, dat de mening van deze veehouder onderschreven wordt door heel v/at mensen van de landbouwvoor lichting en andere personen, die zich met de economie van het landbouw bedrijf bezig houden. Telkens hoor je verkondigen, dat een zeer groot ge deelte van de landbouwbedrijven in de toekomst eenmansbedrijven zullen worden. En men denkt dan niet alleen aan bedrijven van 15 ha. of kleiner, maar ook aan bedrijven, die in de buurt van 30 ha. liggen. Reactie op deze mening Het is de laatste tijd een paar maal gebeurd, dat deelnemers aan de excur sie duidelijk te kennen gaven het met de mening van deze boer niet eens te zijn. In de eerste plaats is er dan de op merking over de sociale kant van het eenmansbedrijf. Een onding vindt men het! En niet zonder reden. Iedereen 'kan het er mee eens zijn, dat een een mansbedrijf buitengewoon kwetsbaar is. De leider van zo'n bedrijf kan zich „de weelde" om ziek te worden niet veroorloven, om van vakantie maar niet te spreken. Vooral als er sprake is van Wij vergoeden thans een rente van Vraagt inlichtingen Binnenburg 9 Den Burg PORTEMONNEE WAS ZOEK. Vrijdag kwam een bejaarde Amster dammer, die naar zijn woonplaats wil de terugkeren, op het busstation van de Elemert tot de ontdekking, dat hij zijn portemonnee kwijt was. Hij moest hem een ogenblik tevoren verloren hebben, want enkele minuten eerder had hij in een winkel in Den Burg nog betaald. De Amsterdammer liep daarop nauw keurig zoekend de route terug, echter vergeefs. In paniektoestand de por temonnee bevatte een groot bedrag vervoegde hij zich bij de politie. De dienstdoende wachtmeester zag onder een der pijpen van de regenbroek van de Amsterdammer echter iets zwaars hangen. Hij maakte de wanhopige ste deling daarop attent, die zijn vermiste eigendom met een zucht van verlich- teing tevoorschijn kon halen. Met het voornemen zijn defekte broekzak zo spoedig mogelijk te laten maken, ging de man naar huis één boot later! HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 7 sept. 5.25 en 17.49; 8 sept. 6.37 en 18.54; 9 sept. 7.34 en 19.47; 10 sept. 8.23 en 20.31; 11 sept. 9.04 en 21.11. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. een groot eenmansbedrijf. Een vervan ger voor een veehouder, die 10 koeien melkt en daarnaast nog wat schapen heeft ds nog wel eens te vinden, maar als er meer dan 20 koeien worden ge molken wordt dit veel moeilijker. De opposanten waren echter van oor deel, dat voor een bedrijf als hier ter sprake kwam, met eens aan de moei lijkheden bij ziekte of vakantie gedacht behoefde te worden. Men was van oor deel, dat op een bedrijf met een derge lijke veestapel regelmatig twee mensen nodig waren. Het dagelijkse werk kon nl. dn een normale arbeidsdag niet uit gevoerd worden. En men vond het in zekere zin een omlaag halen van de boerenstand als men het als een gewone zaak ging beschouwen om het gewone werk op zo'n bedTijf met één man te runnen. Verder meende men, dat het moge lijk moet zijn om bij de veebezetting, zoals die op dit bedrijf was een inko men voor twee mensen te halen en als dit niet bet geval is, dat er dan aan het prijzenbeleid van de overheid iets mankeert. Gesteld uiteraard, dat de be drijfsvoering goed is. De boeren van de vaste wal waren in dit opzicht zeer positief. Zij waren o.m. van mening, dat bet de plicht van de oudere boer was zijn opvolger te waarschuwen om met tertijd dit bedrijf als eenmansbedrijf te gaan voeren. Weerwoord van de Texelse veehouder De Texelaar kon de bezwaren van zijn collega's wel aanvoelen. Ook hij was van oordeel, dat bet bedrijf zeer kwetsbaar zou worden. Wat de arbeids tijd betreft had hij een iets andere me ning dan de „overkanters". Hij vond het helemaal niet erg als de arbeids dagen eens wat langer werden dan van mensen in loondienst. Naar zijn mening bad het zelfstandig ondernemer zijn toch ook aantrekkelijke kanten. In dit verband sprak hij van de gevarieerd heid van het boerenwerk. Het was z.i. een heel verschil of je de hele dag bezig was met precies hetzelfde werk, of dat je zoals op een veehouderijbedrijf het geval is van het ene in het andere werk stapt. Wij menen, dat dit inderdaad een factor is, die meespreekt. Voor het overige geven we op dit moment ons oordeel niet over de zaak, die hier in discussie was. Mogelijk is dit gesprek voor één van onze lezers aanleiding zijn mening te geven We zullen daarvoor zeer erkentelijk zijn. WIJ VRAGEN UW AANDACHT VOOR Het gunstige jaar 1964 De lezers van deze rubriek zijn be slist de enthousiaste verhalen van o.g. over de oogst van 1964 nog niet verge ten. Ik heb de indruk, dat niet iedereen het hiermee eens was en dat men het enthousiasme van de redacteur van deze rubriek in ieder geval overdreven vond. Persoonlijk zijn we nog altijd van oordeel, dat 1964 dank zij het uitzon derlijke gunstige weer voor ons eiland een topjaar is geweest. Dit komt ook tot uitdrukking in de financiële resultaten, die we dank zij de bedrijfseconomische boekhoudingen onder ogen krijgen. Het is een bevestiging van onze me ning, dat de deskundigheid van de Texelse landbouwers en veehouders over het algemeen goed is en zij zeker in staat zijn om in jaren, waarin de Weersomstandigheden voor ons eiland goed zijn een inkomen uit hun bedrijf te halen, dat niet onder doet voor dat van collega's aan de „overkant". Telkens weer blijkt, dat ook op de lichte, d.roogtegevoelige gronden op Texel bij een goede behandeling, waar bij de bemesting een belangrijke rol speelt, opbrengsten gehaald kunnen worden, die niet onder doen voor die van 'klei- en zavelgronden. Het ziet er naar uit, dat ook 1965 hiervan een be vestiging zal geven. Wat verder blijkt is dit. In omstan digheden, zoals die in 1964 waren, zijn de uitkomsten van de akkerbouw in het algemeen beter dan die van gemengde bedrijven met naar verhouding veel veehouderij. Ik heb het gevoel, dat ik door een aantal mensen op het eiland met een „scheef oog" werd aangekeken, toen geschreven werd over de rentabi liteit van de akkerbouw ten opzichte van de veehouderij, waarbij de eerste gunstig uit de bus kwam. O.g. weet heel goed, dat zeer veel gronden op Texel ongeschikt zijn voor eenzijdige akkerbouw, maar is toch van mening dat. als de uitkomsten daarvoor aanlei ding geven, de rentabiliteit van de vee houderij en de akkerbouw tegenover elkaar gesteld mogen worden. Spoedig opening openbare leeszaal GEEN UITLENINGEN MEER BIJ NUTSBIBLIOTHEEK Het bestuur van de Nutsbibliotheek heeft besloten de uitleningen van boe ken te staken. Dit in verband met de voorbereidende werkzaamheden voor de nieuwe openbare bibliotheek-lees zaal, die een groot gedeelte van het boekenbezit van de Nutsbibliotheek zal overnemen. Verwacht wordt, dat de nieuwe openbare bibliotheek in novem ber zal starten. De lezers van de Nuts bibliotheek zullen dus nog even moeten wachten. Het geduld zal echter beloond worden door de veel betere accommo datie en de ruimere keuze in boeken die de nieuwe bibliotheek zal bieden. De openbare blibliotheek-leeszaal zal, zoals bekend, worden gebouwd op de Hollebol aan de Burgwal naast het postkantoor. Het wordt een noodge bouw, dat uit elementen zal worden op getrokken. Het wordt 20 meter lang, 7Vz meter breed en 3Vz meter hoog. De ruimte wordt voornamelijk in beslag genomen door de leeszaal, waarin lees tafels en boekenrekken zijn geplaatst. Er is een aparte jeugdafdeling. Voorts is een vergaderzaaltje geprojecteerd, een ruime hal, ruimte voor centrale verwarming en een toilet. Dat de belangstelling voor het boek in de afgelopen jaren niet ernstig heeft geleden van radio, televisie en andere media blijkt wel uit de uitleningen van de Nutsbibliotheëk in de afgelopen ja ren. In het leesseizoen 1955-'56 werden 1500 boeken uitgeleend; in 1959-'60 8300; in 1960-'61 10.700, in 1961-'62 10.200; in 1962-'63 13.500; in 1963-64 10.740 en in het afgelopen seizoen 12.140. GESLAAGD Met gunstig gevolg deden te Amster dam examen voor het diploma Vakbe kwaamheid schilderen, de heren K. Oostra. R. C. H. Vlugt en A. van Heer waarden. BEVESTIGING EN INTREDE DS. G. LIEVAART HAREN Ds G. Lievaart, voorheen predikant van de Gereformeerde (Vrij gemaakte) Kerk van Onnen in de ge meente Haren bij Groningen, zal zon dagmiddag 12 september a.s., na vooraf in de morgendienst te zijn bevestigd door ds. G. Meynen uit Utrecht-West, intrede doen als predikant van de Ge reformeerde i(Synodale) Kerk van Nieuw Loosdrecht, waar hij beroepen is in de vakature van ds. C. A. Wiele- maker. die op 30 mei van dit jaar (1965) naar Joure in Friesland is vertrokken en die daar veertien dagen later intrede heeft gedaan. Gerrit Lievaart werd op 5 maart 1927 te Oosterend op Texel ge boren. JONGEMAN GEWOND OUDESCHILD Vrijdagochtend om ca. 11 uur deed zich op de haven van Oudeschild een bedrijfsongeval voor, waarvan de 17-jarige Jaap Zijm uit Den Burg het slachtoffer werd. De jon gen, die aan boord van de TX 22 werkt, was bezig met het losgooien van de kotter, toen hij uitgleed en met zijn lin kerarm bekneld raakte tussen de wal en het schip. Aan de onderarm liep hij een grote wond op. Bij het onderzoek in het ziekenhuis bleek, dat de arm bo vendien op twee plaatsen was gebro ken. De jongeman zal nog geruime tijd in het ziekenhuis verpleegd moeten worden. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden te Den Burg: contactsleutel mo tor; bruin-witte spaniel; grijs met groen plastic draagzak inh 2 doosjes met vissersattributen w.o. 2 werpmolens, korte damesjas, groen soort katoen; plastic zak inh. 1 paar klompen; 3 led. schoenen, kl. rood, zwait en bruin, 1 Japanse slipper; zwarte regenbroek zo goed als nieuw; in papier verpakt, 1 vulpen, potlood, gummi, schoolcahier en agenda; VW auto sleutels 3 stuks; VW autosleutel en kaart de grauwe hengst; briefje van 25,badtas, waarin bruine portemonnee inh. ƒ6,85 en DM 5,80, wat klein geld en postzegels; visnet; da- mesportemonnec, wit, inh. 2 foto's, ƒ7,en 2 speldjes; geel-groen gekleurde slaapzak in hoes; autosleuteltjes aan sleutelring; dames portemonnee wit, inh. ƒ1,30 en buskaartje; geel met rode bromfiets NSU Quickly; gebro ken witte Batavus bromfiets super sport, met rose tank; zwarte Gazelle fiets sportmodel, glas koplamp ontbreekt; blauwe damesfiets, merk Fongers, sportmodel; 2 damesfietsen merk onbekend, zwarte damesfiets Gazelle zonder lamp. Verloren te Den Burg: grijswollen damesvest grof gebreid; rode portemonnee inh. ƒ4, rood kmdervestie merk oltri; briefje van ƒ10,herenbril met afneembare zonnegla zen, met bruin montuur en hengel met molen merk Karman; groen damesjack, beige van binnen; grijs herenvest en 2 parasols; groen luchtbed; fietsje met autopedwielen; verguld zilveren zijnaald Texelse kap nieuw model; fototoestel; Gero broodzaag; ballpoint ballo- graaf zwart; damespolshorloge rond model met bruin led. bandje; donkerblauw pullover met V-hals; parapluic kl. bruin, oranje, beige; wieldop Simca; portemonnee inh. briefje van ƒ25,3 biljetten van ƒ2,50 en ƒ1,dames polshorloge double met zwart gevlochten ny lon bandje; bruine herenportemonnee inh. ƒ30,en tramkaartjes; parapluie rood zwart gebloemd; portemonnee inh. onbekend, rijbe wijs en vrijstelling werkboekje; groene autoped met beige spatborden, 1 paar bruine sandalen van kind; geldbedrag ad ƒ20,groen jack, binnenkant wit; 1 paar bruinledereu sandalen; zwarte herenschoen rechter; peesklem van achterpoten; blauw met crème bromfiets, Rap imperial 1963: rood jongensfietsic; groene bromfiets Sparta; zwarte bromfiets Berini; zwart damesrijwiel, nieuwe zadel en ketting- kast. Gevonden te De Koog: badjack (wit met blauwe stippen); zwarte damesportemonnee; bruine herensandalen; contactsleutel Volkswa gen; badmintonset; bruine portemonnee; zwar te portemonnee; étui met spiegel, kam enz., sleutel; ring met twee sleutels; ring met 7 sleutels; wieldop van Opel; sleutel aan ket ting.

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 2