Cjvocn 27wartsjexels in het harL, Nieuw Witte Kruis-g krijgt nog iets ruimere opzet f15." Duizenden Texelaars leerden dansen bij Henk Craanen Harlinger kotter zat vier dagen vast tussen Texel en Vlieland FILMNIÈUWS Remington 25 Bakkers Ijzerhandel Abonnementsprijs Texelse Courant Instituut houdt op te bestaan In vuurlijn van cavalerie-schietkamp „Ida Mary" zorgde voor proviand en koelwater DINSDAG 21 SEPTEMBER 1965 TEXELSE 79e JAARGANG No. 8000 Uitgave N.V. v/h Langevcld de Rooü Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Rcdaktic: Harry de Graaf, Wilhelminalaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,95 p. kw. -f 30 ct. incasso. Advert: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct p. mm. Het nieuwe Witte Kruis-gebouw. dat op de hoek Schoonoordsingel-Witte Kruislaan zal verrijzen, zal nog iets grote worden dan aanvankelijk was ge pland. Het Provinciaal Bureau had ge adviseerd enkele ruimten in het ge bouw te vergroten, waardoor het com plex zich nog drie meter verder in wes telijke richting zou uitstrekken. Daar door bleef van de expansieruimte aan de westkant slechts vijf meter over, een ruimte die te klein is om er een mo gelijk toekomstige verdere uitbreiding rendabel te verwezenlijken. Besloten is daarom ook de resterende ruimte maar vol te bouwen, door enkele andere za len in het complex wat royaler op te zetten. Het gewijzigde plan is inmid dels door het provinciaal bureau en de gemeente Texel goedgekeurd. Of de ho gere lasten, die het grotere gebouw voor de vereniging betekent, een con tributieverhoging nodig zullen maken, is nog niet te zeggen. Zoals wij reeds eerder meldden, zal het oude. uit 1911 daterende Witte Kruisgebouw worden gesloopt. Het nieuwe complex zal één geheel vormen met het reeds bestaande consultatie bureau/badhuis. Er zullen vier wonin gen in worden geprojecteerd. De totale bouwkosten zullen omstreeks 3 ton be dragen. Het bovenstaande werd ter sprake gebracht in de vergadering van de vereniging ,,Het Witte Kruis Texel", die vrijdagavond in hotel ,,De Linde- boom-Texel" werd gehouden. De som bere traditie getrouw, bestond van de zijde van de leden voor de bijeenkomst uiterst geringe belangstelling. De secre taris, de heer H. C. Remmers, hoopte dan ook dat de pers zich zodanig van haar taak zou kwijten, dat de leden toch op de hoogte zouden komen van het geen werd besproken. Andere naam Akkoord ging men met een wijziging in het Huishoudelijk Reglement, die voorziet in de verandering van de naam van de vereniging. Met ingang van 20 april 1966 zal de vereniging ,,Het Groene Kruis" heten. Daarmee zal de naam gelijkluidend zijn aan de bui ten Noordholland werkzame kruisver enigingen. Een besluit om de verande ring in heel Noordholland te doen door voeren werd reeds in november 1964 tijdens de vergadering van de provin ciale vereniging genomen. Secretaris Remmers oogstte terecht lof om de zeer uitvoerige notulen en het nog grotere jaarverslag, dat 'hij had vervaardigd. Aan het begin van zijn jaarverslag herdacht de secretaris het medebestuurslid en penningmeester, de heer H Melissen, die 3 juni vorig jaar plotseling overleed. De heer Me lissen was een man met grote plichts betrachting en verantwoordelijkheids besef. waaraan de vereniging zeer veel heeft te danken en wiens nagedachtenis Voor donderdagavond heeft de direc tie van City-theater beslag weten te leggen op de film „Het dagboek van Anne Frank". In de film, waarin de rol van Anne Frank wordt gespeeld door Millie Perkins, zijn de gebeurtenissen in de oorlogsjaren in het bekende ach terhuis op indrukwekkende wijze weer gegeven. De 13-jarige Anne Frank heeft er een onderduikadres gevonden, sa men met haar 16-jarige zusje Margot alsmede het echtpaar Van Daan met hun 16-jarige zoon Peter. Voor het ze vental wordt het achterhuis een over volle gevangenis, door Otto Frank psy chologisch geregeerd. De spanning wordt groot als zich nog meer vluchte lingen in het huis gaan ophouden en de jodenjacht van de bezetters steeds intensiever wordt. Na een jaar komt de invasie, maar door verraad zijn de Duitsers achter de schuilplaats geko men en kondigt het gehuil van de door dringende politiesirene het einde aan. Niettemin schreef Anne in haar dag boek, dat ze nog steeds geloofde aan de innerlijke goedheid van de mens Zwart-wit. Alle leeftijden. voor uw oude elektr. scheerap- paraat bij aan koop van de (tijdelijke aan bieding) nog lang zal voortleven", aldus de heer Remmers. Het bleek geen eenvoudige zaak voor hem een opvolger te vinden. Voorlopig werd de heer P. Arensman belast met de verzorging van de boek houding. Minder douches Met het toenemen van het aantal „eigen" douchecellen op Texel vermin dert de belangstelling voor het bad huis. In 1964 werden 5712 douches aan volwassenen verstrekt. (In 1963 6650). Kinderen gebruikten 1094 maal een douche (1218) en er werden 534 kuip baden verstrekt (659). In totaal werd een vermindering van 1097 baden geno teerd. Ook het gebruik van het badhuis door vreemdelingen is niet noemens waard, zodat de tijd niet ver meer is, de het huis overbodig wordt. Het zuigelingenbureau hield in 1964 48 zittingen, waarbij 1622 consulten werden gegeven. 188 baby's werden als nieuweling ingeschreven. Het kleuter bureau hield 20 zittingen met 686 con sulten; er kwamen 217 nieuwelingen bij. Het rheumabureau hield 12 zittin gen met 214 consulten (60 vrouwen en 154 mannen). 98 personen lieten zich met het UKG apparaat behandelen, to- aal 1034 behandelingen. Zes personen maakten 253 keer van het eltherappa- raat gebruik. De hoogtezon bleef in 1964 buiten gebruik. De wijkverpleegsters legden 6570 huisbezoeken af. Financiën De resultatenrekening over 1964 ver toont een nadelig saldo van ƒ6.017,42. Aan contributie werd ƒ31.391,ge ïncasseerd. De rijkssubsidie bedroeg ƒ20.585,De exploitatierekening van het badhuis vertoont een nadelig saldo van ƒ4611,27. Uit de begroting voor 1966 blijkt, dat het Witte Kruis het volgend jaar ƒ104.270,nodig denkt te hebben. Daarentegen wordt voor ƒ98.252,58 aan inkomsten geraamd, zo dat het nadelig saldo ƒ6017,42 bedraagt. Bestuursverkiezing Tijdens de bestuursverkiezing wer den dokter Elias (vice-voorzitter) en de heren H C. Remmers, D. Dapper, J. Westdorp en F. Witte met zeer ruime meerderheid van stemmen herkozen. Mede in verband met onze voortdurende pogingen het redac tionele gedeelte van onze courant te verbeteren, is het helaas nood zakelijk onze abonnementsprijs enigszins te verhogen. Met in gang van 1 oktober 1965 zal deze gesteld worden op 2,95 PER KWARTAAL plus incassokosten. Wij verzoeken onze abonnees, die per giro plegen te betalen, hiermede rekening te willen hou den. Dir. Texelse Courant GEMEENSCHAPPELIJKE POLDERS VERKOCHT LANDERIJEN Het bestuur van het waterschap De Gemeenschappelijke Polders heeft bij openbare inschrijving op 16 september twee percelen weiland verkocht, in het totaal 6.72.40 ha. De percelen, die bij De Waal zijn gelegen, staan bekend als 'de „Lange Walen" (hoek Kadijksweg/ Langwaalderweg). Zij werden eigen dom van de hoogste inschrijver; de heer J. Plaatsman te De Waal, die ƒ31.100, had geboden. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 22 september worden de moe ders van Oudeschild en Den Burg verwacht: Oudeschild van 1.30 - 2 uur; Den Burg van 2 - 4 uur. ARM ONTWRICHT DOOR GOLFPLAAT DEN HOORN De heer C. Dekker te Den Hoorn kreeg zaterdagochtend bij werkzaamheden op het land een meta len golfplaat, die door de storm werd opgewaaid, tegen hoofd en schouder. Hij klaagde over hevige pijn en moest naar het ziekenhuis te Den Helder worden vervoerd, waar bleek dat de arm was ontwricht. Na te zijn behan deld kon hij naar huis terugkeren. HOOG WATER Hoog water ter lede van Oudeschild: 21 sept. 3.29 en 16.42; 22 sept. 5.21 en 18.29; 23 sept. 6.59 en 19.52; 24 sept 8.11 en 20.55; 25 sept. 9.06 en 21.43. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. DE COCKSDORP Vier dagen lang heeft de kotter HA 43 van de rederij M. v.d. Stee uit Harlingen op een zand bank bij het Engelsmansvaarwatcr (tussen Texel en Vlieland) vastgezeten. Zaterdag omstreeks het middaguur kwam het schip door het door de storm opgestuwde hoge water weer vrij. Om dat de kotter alleen een ontvanger aan boord heeft en dus geen noodseinen kon uitzenden, duurde het twee dagen voordat het scheepje in zijn benarde positie werd ontdekt. Dinsdagochtend liep de HA 43 bij mistig weer aan de grond, nadat de motor was warmgelopen door gebrek aan koelwater. Ook het voedsel en drinkwater aan boord raakte op; de laatste aardappelen werden in zeewater gekookt. De bemanning, bestaande uit sdhipper G. Frik en zijn knechts Frans Seinen en Eddy Half, voelde zich be paald niet prettig, vooral toe donder- dagochend bleek, dat het schip in ver boden militair gebied zat en rondom de granaten in zee explodeerden. In de vuurlijn De HA 43 lag precies in de vuurlijn van de Vliehors, vanwaar met tanks door een detachement van de cavalerie in zee wordt geschoten. Dezelfde och tend wist de bemanning door op de stuurkast te klimmen en te zwaaien de aandacht te trekken van een overvlie gende Pipercub van de vliegbasis Vol- kel. De vlieger cirkelde enkele malen INGEKOMEN PERSONEN Jozephus A. Z. M. Brügemann, van Amsterdam, Akbarstraat 9hs naar Den Burg, Binnenburg 3; Gerarda C. M. Keijser. van Utrecht, van Alphenstr. 48 I naar Den Burg, Waalderstr. 1; Ste fan Heidstra, van Leiden, Coornhertstr. 42, naar Den Burg, Weverstraat 67; Jan Driehuis, van Utrecht. Ln. v. Char- troise 68 naar Den Burg, Hollewal 32; Margaretha J. L. van der Kooi. van Frankrijk, naar Den Burg, Binnenburg 15; Helena M. Hooimeijer, ev. Bremer, van Anna Paulowna, Zandvaart 147 naar Oosterend, Vliestraat 1; Peter S. Karsman, van Den Helder, Hoofdgracht 14 naar Oudeschild, Loodssingel 20; Kan M. A. Pieltjes, van Amsterdam, Rozengracht 231 II naar B 12; Jan W. Berkenbosch, van Amstelveen, Dorps straat 24 naar Den Burg. Kogerstr. 71. rond en trachtte een buis van een lichtkogel, waarin hij een briefje had gedaan, op het schip te werpen. De eerste 'keer mislukte dit, maar de twee de maal kwam de buis in de netten te recht. Op het briefje stond, dat voor hulp zou worden gezorgd. Via de vlieg basis Leeuwarden werd aan het schiet kamp op Vlieland doorgegeven, dat de kotter in de vuurlijn lag, waarop het schootsveld onmiddellijk werd verlegd. Het schietkamp waarschuwde de kust wacht van Vlieland, die op zijn beurt de Eierlandse kustwacht een sein gaf. Toonfrequente waarchuwing De kustwacht Eierland alarmeerde de negen bemanningsleden van de motor- strandreddingboot „Ida Mary" te De Cooksdorp en maakte daarbij met suc ces gebruik van een nieuw waarschu wingssysteem. Sedert een maand zijn in de wonin gen van de bemanningsleden signaal horens aangebracht, die in werking ko men als door de TEM een bepaalde toonfrequentic op het elektriciteitsnet wordt gezet. Hetzelfde systeem wordt binnenkort voor brandmelding toege past. De bemanningsleden werden aldus allen op hetzelfde ogenblik gewaar schuwd, wat heel wat tijdwinst ople verde: 24 minuten na de melding was de „Ida Mary" in zee! De kotter zat hoog op de bank, zodat de redders er korte tijd later te voet heen konden wandelen om de situatie op te nemen. Met een der bemannings leden van de HA 43 ging men terug naar De Cocksdorp om boodschappen te doen. Er werd voor voldoende voed sel gezorgd en ook koelwater werd la ter op de dag naar de Harlinger ge bracht. De motor functioneerde weer, zodat de schipper alleen maar op hoog water behoefde te wachten. Dat hoge water kwam gelijk met een storm j.l. zaterdag. Omdat de betrekkelijk oude kotter daardoor in moeilijkheden kon raken, voer de „Ida Mary" voor de der de maal uit. Juist toen de kotter werd bereikt, was deze vlotgekomen en maakte de reddingboot zich nuttig door de Harlinger naar diep vaarwater te loodsen- Om vier uur 's middags liep de kotter de haven van Harlingen bin nen. BINNENKORT RADIO TEXEL? „Dit is Radio Texel, het station waar muziek in zit.Mogelijk, dat we dit eens uit de luidsprekers van onze radio toestellen zullen horen, want het lichtschip Texel wordt misschien pira tenzender. Zoals bekend is het oude lichtschip, dat jarenlang als lichtbaken bij de Noorderhaaks heeft gelegen, on langs door de Dienst der Domeinen verkocht aan de firma N. Hey te Zaan dam. Deze zal het schip niet slopen, maar het doorverkopen. Naar verluidt zou er in Engeland en Griekenland be langstelling voor bestaan. Een Engelse reder zou er voor voelen het schip tot drijvend zendstation om te bouwen. HANDELSREGISTER Onder „Nieuwe inschrijvingen" lezen wij: „F. C Hopman's Pluimveehandel" (e). Texel, De Waal, Ongeren B 196. Grooth. in pluimvee, ijs en diepvries- produkten enz. „Strandpaviljoen Paal 9", Texel. Den Hoorn, strand Hoomderslag bij paal 9. Expl. strandpaviljoen met verlof A. E.: P. C. Vlaming, Texel, Den Burg, Bea- trixlaan 94. (Ovem. van J. P. Kikkert). Het dansinstituut van de heer H. J. Craanen heeft opgehouden te bestaan. „Het is afgelopen", vertelde ons giste ren de 57-jarige dansleraar. „Wc wor den wat ouder en willen het kalmer aan gaan doen. Logisch dus dat we het een en ander gaan afstoten!" Vel© dui zenden Texelaars zijn bij de heer Craa nen en zijn echtgenote J. Craanen- Ilemelrijk op dansles geweest en bewa ren aan die wekelijkse avonden de meest prettige herinneringen. Niet in de laat ste plaats omdat Craanen zijn vak ver stond en het vermogen had veel van zijn kunnen op zijn leerlingen over te brengen. ,,Hoe het begonnen is? Tja, bittere noodzaak, hè. Ik was destijds in Fries land muzikant. Ik speelde zelfs in een symfonieorkest. Viool en later ook saxofoon en klarinet. Maar in de crisis jaren viel er met muziek niet veel te verdienen en ik was daarom gedwon gen naar een bijbaantje uit te gaan kij ken. Nu had ik al vroeg belangstelling voor dansen en het was begrijpelijk dat ik het in die richting zocht. Te meer, omdat een beetje muzikale kennis me daarbij wel tepas zou komen. Nou, ik heb de beste leermeester gehad, die er was: de beroemde Cor Klinker in Am sterdam, destijds wereldkampioen". Veel moeite Het exclusieve instituut van Cor Klinker was te Amsterdam gevestigd en dus moest de heer Craanen weke lijks van Leeuwarden naar Amsterdam reizen om 's nachts, na de lesavond, weer terug te keren. Een afstand van 130 kilometer. „Met de auto? Weineen, daar was toen geen sprake van. Alles moest op de fiets gebeuren, weer of geen weer. Ik geloof, dat ze dat er tegenwoordig niet meer voor over zouden hebben". In 1931 begon Craanen zijn lessen te geven in Leeuwarden; op 33-jarige leeftijd deed hij examen en haalde met glans het diploma. In 1941 kwam hij naar Texel en werd hij voortaan bijge staan door zijn enthousiaste vrouw. „Zonder mijn vrouw zou er hier weinig van terecht gekomen zijn", zegt Craa nen dankbaar. „Werkelijk, ze heeft er menige blauwe teen bij opgelopen!" Het instituut liep voortreffelijk. Steeds groter werden de clubs, die zich ieder najaar lieten inschrijven. Niet alleen in Den Burg werd onderricht gegeven; ook in zaaltjes in de buitendorpen ver scheen wekelijks het echtpaar Craanen om de jongelui de beginselen van de danskunst bij te brengen. Maar zes jaar geleden werd dat overbodig. De jongelui beschikten toen vrijwel allen over brommers, zodat ze met gemak naar Den Burg konden komen. Dieptepunt Een dieptepunt was de oorlog, omdat het dansen toen verboden was. Na de oorlog leek het of ieder de schade wil de inhalen, want jong en oud kwam zich in zeer groten getale aanmelden. Er waren toen maar liefst zeven clubs. Naast de danslessen zorgden 'het muzi kale echtpaar op verzoek voor „gezellige avonden". De heer Craanen was 15 jaar lang directeur van De Stem des Volks en dirigeerde vijf jaar het koor van De Cocksdorp. Overdag is hij sinds 17 jaar als boekhouder bij de fa. J- Agter werk zaam, terwijl zijn vrouw de handen vol heeft aan het drukke pension „Zonne- hoëk". Dat de echtelieden het nu eens wat rustiger willen hebben zal ieder kunnen begrijpen. BEJAARDENSOOS GAAT WEER DRAAIEN DEN HOORN De Bejaardensocië teit van Den Hoorn en omgeving begint vandaag het winterseizoen. Vanmiddag om half drie zijn de leden en adspirant- leden welkom in „De Waldhoorn". De dansschool heeft opgehouden te bestaan, maar de traditie zal worden voortgezet door de heer en mevrouw Siebeling uit Den Helder. Voor de in schrijving voor de nieuwe cursussen heeft de heer Craanen zijn huis be schikbaar gesteld. STAATSBOSBEHEER BREIDDE ACTIVITEITEN OP EN ROND TEXEL AANZIENLIJK UIT Over het Zeehondenreservaat Texel wordt in het dezer daqen qepubli- ceerde Jaarverslaq 1964 Staatsbosbe heer het volqende opqemerkt. Het in 1964 ingestelde Zeehonden reservaat Texel, gelegen tussen Vlie land en de noordpunt van Texel, omdat het gehele geulen- en krekenstelsel van het Eijerlandse Gat met de hiervoor liggende buitenbanken en een gedeelte van de Waddenzee ten zuidoosten en ten oosten van de Vliehors (West-Vlie land). In overleg met de Dienst der Do meinen is aan een gebied ter grootte van ongeveer 20.000 ha. de status van natuurreservaat gegeven. Het materieel beheer van deze platen en wateren zal in handen blijven van deze dienst, doch het wetenschappelijk beheer is gedele geerd aan het Staatsbosbeheer. Als uit vloeisel daarvan is de jacht op zeehon den en op waterwild in dit gebied ver boden. De instelling van een zeehonden reservaat bleek noodzakelijk nadat in 1959 was vastgesteld dat de zeehonden stand in de Waddenzee en speciaal in het oostelijk deel daarvan snel afnam. Deze achteruitgang tot nog maar 900 stuks werd veroorzaakt door stroperij, jacht en ziekte (longwormen). Het thans ingestelde reservaat is één van de weinige plaatsen, waar jonge zeehonden ter wereld worden gebracht. De bewaking geschiedt met een zee waardige motorvlet. Strenge bewaking is vooral noodzakelijk vanaf de tijd dat jongen geworpen worden op de zand platen binnen het reservaat (1 juni) tot het moment dat deze jongen zo groot zijn, dat ze niet gemakkelijk meer ge vangen kunnen worden (1 november). In het verslagjaar zijn regelmatig 120 zeehonden in het reservaat waarge nomen. Nieuw reservaat In het verslag van het Staatsbosbe heer wordt voorts melding van een nieuwe gesticht reservaat van 2 ha. bekend onder de naam „Putten van Oudeschild". De omschrijving luidt als volgt; Weiland- en waterpercelen. Be kend als broedgebied voor vele soorten water- en weidevogels. T.a.v. de rondwandelingen onder lei ding, die tegemoet komen aan diegenen, die door het persoonlijk vragenstellen nog meer willen weten van het gebied, zegt het jaarverslag; Op Texel wordt deze vorm van voorlichting reeds jaren toegepast. In het seizoen 1964 waren daar 18.000 personen de gast van het Staatsbosbeheer. Voetspoorgidsen Een ander middel tot publieksvoor lichting, aldus Staatsbosbeheer, vormen de voetspoorgidsen. Deze verheugen zich in toenemende belangstelling en dragen er sterk toe bij, de Staatsbossen materieel en geestelijk voor het Neder landse volk te ontsluiten. Ook de bui tenlandse belangstelling is groot. Deze maakt het zelfs gewenst de voetspoor gidsen Vaals, Noordwijk en Texel in een Duitse, Franse en Engelse editie te doen verschijnen. Een activiteit, die in komende jaren veel aandacht zal krijgen, is het insti tuut van bezoekerscentra. Hieronder worden verstaan gebouwtjes of grotere eenheden met een expositieruimte, een lezingen- resp. dia- of filmzaaltje en een informatiebalie met folders, waar het bezoekende publiék wordt voorge licht over het betreffende gebied in zijn diverse facetten van historie, planten groei, dierenwereld, bewoning enz. Inmiddels zijn er reeds enkele klei nere centra in werking (Savelsbos in Zuid-Limburg, Weerribben in Noord- West Overijssel) en worden enkele an dere voorbereid (Grote Peel, Texel en het Leudal).

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1