(jTocn kwain het harL, AGENDA Henk van Ulsen als Ivanowitsj Gemeente verdubbelt tarieven strandgebruik zzzmn Tussen Westerslag en Jan Ayeslag Staatsbosbeheer laat belangrijke toeristische weg aanleggen Door de lucht voor de ether Luchtpost-radioprogramma's gaan wekelijks per K.L.M. naar de Antillen DINSDAG 28 SEPTEMBER 1965 TEXELSE 79e JAARGANG No. 8002 Uitgave N.V. v/h Langeveld de Rooü Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, Willielminalaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. COURANT Op bovenstaande foto ziet men de bekende acteur van de toneelgroep „Studio" Henk van Ulsen als de ambte naar Aksentei Ivanowitsj in het solo stuk „Dagboek van een Gek", dat vrij dagavond a.s. in De Oranjeboom te Den Burg wordt opgevoerd. De plaat stelt Van Ulsen voor zoals hij eruit ziet aan het eind van het drama. Aksentei, men taal afgeknapt na een langdurig ziekte proces, waarin grootheidswaarzin zich JAAP KREEFT WERD EERSTE IN PUZZELRIT VAN MAB-CLUB De Motor-, auto- en bromfietsclub „Texel" opende zondagmiddag het sei zoen met een gezelligheidspuzzelrit. De rit was bedoeld om „er weer in te ko men" en telde daarom niet mee voor het kampioenschap van Texel. De belang stelling was vrij goed: 25 auto's en 3 bromfietsen. Gestart werd op het Wezenland; de finish was in hotel „Bos en Duin". De meeste deelnemers slaagden erin het eindpunt volgens de opdrachten te be reiken. Veel moeilijkheden werden niet ondervonden en men was op tijd bin nen. Met uitzondering van twee dames, die de kleine Groeneweg in De Waal voorbijreden en zo in de war raakten, dat ze drie keer naar Oudeschild reden. Toen de anderen al lang weer thuis zaten, arriveerden ze in Bos en Duin, ondanks hun pech uitstekend gestemd. Nummer éen in deze geslaagde puzzeltocht werd de heer J. Kreeft uit De Waal met slechts 3 straf punten. Tweede werd de heer T. v.d. Heerik met vijf strafpunten. De derde prijs was voor de her S. Kooy, eveneens met vijf strafpunten. Vierde werd de heer C. Vonk (7 strafpunten) en vijfde de heer I. Barends, die acht strafpunten liet no teren. Aangezien slechts drie^ bromfiet sers deelnamen, werd in deze categorie één prijs toegekend. Deze werd gewon nen door de heer C. Wonder. Het eerstvolgende evenement op het programma van de MAB-club is een puzzel-betrouwbaarheidsrit, die op 10 oktober zal worden gehouden. Deze rit, die langs een minder makkelijk par cours voert, zal meetellen voor het Texelse kampioenschap. GEVOELIGE „STRAF" VOOR BOTENVERHUURDER De botenverhuurder A. Leijen aan 't Horntje heeft van de commandant van het amfibisch oefenkamp ,,De Mok" de aanzegging gekregen, zijn huurbootjes onmiddellijk uit de Mokbaai te verwij deren. De commandant nam deze maat regel nadat de heer Leijen enkele malen zijn boten had verankerd buiten het ge bied dat hem daarvoor indertijd was aangewezen. Vrijwel de gehele Mokbaai is mili tair gebied. Alleen een smalle strook langs de zuidelijke dijk staat ondei be heer van Rijkswaterstaat. Om de boten verhuurders te gerieven, kwamen RWS en de Marine overeen dat de boten mochten worden gestationeerd in een nauwkeurig omschreven gedeelte van de baai, in de buurt van de Ponthaven, waar zij voor de oefenende militairen geen belemmering vormden. De heer Leijen, die ons vertelde dat hij vond dat zijn boten op die plaats te sterk aan het woelige buitenwater waren bloot gesteld, heeft zijn boten echter veel dieper de baai ingebracht, hetgeen de commandant tenslotte tot het genoem de besluit bracht. De verhuurder heeft intussen aan het gehoor gevolg gegeven en de boten op de dijk van de Prins Hendrikpolder gezet. Hij is van mening dat hij door de maatregel zijn bedrijf niet meer kan uitoefenen, omdat bin nenkort ook de Prins Hendrikdijk ver boden gebied wordt in verband met de bouwplannen van het NIVOZ. van hem meester maakt, wordt behan deld in een 'krankzinnigengesticht, waar verplegers zijn ziekte hersenen trach ten te genezen met stokslagen en door hem koud water op het kaalgeschoren hoofd te gieten. Speciaal voor de uit voering van dit solo-stuk liet Van Ul sen al zijn hoofdhaar verwijderen. Kaarten voor „Dagboek van een Gek" zijn bij het bureau Cultureel Werk ver krijgbaar a ƒ3,50. Voor ƒ6— kan een toneelabonnement worden gekocht, dat tevens toegang geeft tot een nog te or ganiseren toneelevenement. later in dit seizoen. BEJAARDEN TROKKEN NAAR DE OVERKANT DE COCKSDORP Dinsdag maak ten de bejaarden van De Cocksdorp en Eierland een rijtoer naar de vaste wal. De trip werd een succes, mede door het fraaie weer. Er werd gereisd met twee autobussen en twee personenauto's. Langs de Noordhollandse duinen rij dende. werd voor het eerst gestopt bij Kamperduin, waar een kijkje op het strand werd genomen. Verder ging het via Schoorl naar Bergen, waar werd gegeten in „De Rustende Jager". Ver volgens reed men via Alkmaar naar Enkhuizen in welke laatste plaats in „Het Wapen van Enkhuizen" de koffie maaltijd werd gebruikt. Tijdens de maaltijd de laatste gelegenheid waarop alle bejaarden nog bijeen wa ren werd het woord gevoerd door de voorzitter van bet bejaardencomité, de heer C. Zijm. Hij sprak de hoop uit dat het tripje op prijs was gesteld. Dank bracht de voorzitter aan TESO voor haar medewerking; in het bijzonder aan de chauffeur. Namens de bejaarden sprak de heer Joh. Zuidema, die allen die aan het welslagen van de tocht hadden meege werkt, bewogen dankte. Daarop ging het weer naar Texel, waarbij werd ge reden via Andijk en de Wieringermeer. De bejaarden van De Cocksdorp en Eierland zien met veel genoegen terug op een geslaagde dag en hopen ook vol gend jaar weer van de partij te zijn. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 29 september worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren: Den Hoorn: 13.30—14.00 uur; Oosterend en De Waal: 14.00—14.45 uur; De Cocksdorp en Eierland 14.4515.30 uur; De Koog: 15.3016.00 uur. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middcnstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,95 p. kw. -f 30 ct incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. Staatsbosbeheer heeft onverwacht financiële middelen beschikbaar gesteld voor de aanleg van een asfalt verbin dingsweg tussen Westerslag en Jan Ayeslag (paal 12). De twee kilo meter lange weg is thans nog een zand pad en staat bekend als de Nattevlaks- weg. Het tracée loopt door het dennen bos, juist achter de duinen. De weg wordt drie meter breed en zal worden opengesteld voor gemotoriseerd en an der verkeer in beide richtingen. Staats- TREKKING LOTERIJ OP DE 29e De trekking van de Zilvervloot-lote- rij van de drumband „Margaretha Sin clair" zal niet op 30 september worden gehouden maar op woensdag 29 septem ber, 's morgens om 10.00 uur door ad judant J. Gulmans. De prijzen zullen - voor zover deze door Texelaars zijn ge wonnen - nog dezelfde dag worden thuisbezorgd. Men is er intussen in ge slaagd het overgrote deel van de 1500 loten te verkopen; de rest zal in de ko mende dagen aan de man worden ge bracht o.a. in De Cocksdorp. OUDERS. HET KAN UW KIND ZIJN Ieder jaar eist het verkeer een zware tol aan jonge mensenlevens. Van de meer dan driehonderd kinderen tot 15 jaar. die in elk van de afgelopen jaren niet meer thuis terugkeerden na het uitgaan van de school, na een bood schap voor moeder of na een uurtje buiten spelen, kwam meer dan de helft als voetgangertjes om het leven. Niet op het fietsje. Niet in de auto. Maar bij het spel. En vooral: bij het OVERSTE KEN. Daarom vragen alle samenwer kende verkeersorganisaties in ons land deze maand aan alle ouders: LEER UW KIND VEILIG OVERSTEKEN. Denk daarbij vooral aan de navolgende pun ten: Oversteken op de zebra als die er is. Niet zo de weg opstappen maar eerst stilstaan. Kijken naar links, naar rechts en nog eens naar links. Kijken naar de bestuurder. Niet treuzelen op de rijbaan maar kordaat doorlopen. Nooit een zebra opstappen als er een auto, motorfiets, scooter of (brom) fiets nadert, maar wachten tot de kust „vrij" is In groepjes oversteken als dat mo gelijk is. Zonodig vragen of iemand bij het oversteken wil helpen. Nooit tussen geparkeerde auto's door oversteken. Wie zijn kind deze regels leert heeft al 50n/o garantie dat het kind in het ver keer van vandaag zijn weg zal vinden en veilig zal thuiskomen. De andere 50°/o? Het voorbeeld dat wij zélf geven. Laat het een goed voorbeeld zijn. bosbeheer heeft Rijkswaterstaat belast met het ontwerpen en het voorberei dende werk. De N.V. Daalder zal het project in ongeveer acht dagen uit voeren. Het benodigde asfalt wordt aan gevoerd vanuit Schagen. Het is duide lijk dat deze verbindingsweg van groot toeristisch belang is. Men is voornemens ook de Randweg, die op de Nattevlaks- weg aansluit en van Westerslag in Noordelijke richting loopt, te verharden maar dat zal nog geruime tijd duren. BLOEMSCHIKWEDSTRIJD WERD SUCCES Aan de bloemschikwedstrijd, die vo rige week onder auspiciën van de Werkgroep Huishoudelijke Voorlichting werd gehouden, werd door een groot aantal personen deelgenomen. Er waren 58 inzendingen, die verdeeld waren in vier groepen t.w. sierstukjes, bakjes, grote vazen en kleine vazen. De kwali teit van de inzendingen was over het algemeen goed tot zeer goed. De jury. bestaande uit de heer P. Veenstra, tuinbouwleraar van het con sulentschap voor het volkstuinwezen te Amsterdam, de heer J. Jonges, bloem schikleraar van de Stichting Huishou delijke Voorlichting ten Plattelande en mevrouw Moor uit Den Burg, had zeker geen makkelijke taak. De stukjes wer den aan een zeer strenge beoordeling onderworpen, waarbij punten werden gegeven voor stijl, kleurencombinatie en afwerking. Het totaal aantal punten van de juryleden was pnjsbepalend. 's Avonds bestond voor de prijsuitrei king en de bespreking een zeer grote belangstelling. Uitslagen Fantasiestukjes: le prijs mevrouw Hoogewoning te Den Burg; 2e en 3 e prijs de heer Beukema te Den Burg. Bakjes: le prijs mej. Ria Kuip, De Westen; 2e prijs mej. Ria Kuip, De Westen; 3e prijs mej. Gre Hin. B 109. Kleine vazen: le prijs mevr. Blom te Den Burg; 2e en 3e prijs mevr. Hooge woning te Den Burg. Grote vazen: le prijs mej. Mary Witte te Den Burg; 2e prijs mevr. Bak ker te Den Burg; 3e prijs mevrouw Schouwstra te Den Burg. Aan het slot van de bespreking werd door de heer Jonges een demonstratie gegeven in het opmaken van een fees telijke fruitschaal. Mej. R. Bastiaans besloot deze pret tige en leerzame avond. Zij bracht dank aan de juryleden, inzendsters en be langstellenden. die deze wedstrijd héb den doen slagen en sprak de hoop uit, dat de deelname en medewerking bij een volgende wedstrijd ook zo groot zouden zijn. De gemeente Texel heeft de huurta- rieven voor gebruik van het strand verdubbeld. Exploitanten en particu liere bezitters van huisjes aan het strand van De Koog betalen met ingang van het volgend seizoen ƒ12,per strek kende meter. Aangezien voor huisjes een minimum breedte van 5 meter wordt berekend, zal daarvoor ƒ60, moeten worden betaald, hetgeen ƒ30, hoger is dan in het afgelopen seizoen. Op het strand van paal 17 wordt voor taan ƒ11,per meter betaald, Wester slag ƒ10.De Krim ƒ7,paal 9 ƒ7, paal 12 ƒ6,— en paal 31 ƒ6,—. Ook de tarieven voor consumptie- tenten op het strand worden verhoogd. Bij gebruik van 10 meter of minder wordt te De Koog 900.— betaald (voor elke meter meer verhoogd met 90, bij paal 17 ƒ700,(voor elke meter meer 70,Westerslag ƒ600,(elke meter meer 60,—); De Krim 500,— (elke meter meer ƒ50,),paal 9 en paal 12 idem. Een ventvergunning voor het strand kost voortaan ƒ200,—; voor trampoli nes wordt eveneens ƒ200,betaald. Gestegen kosten De tariefsverhoging is voor een deel het gevolg van de sterk gestegen kosten van de strandbewaking en diverse an dere kosten. Zoals bekend is het red dingmateriaal aan het strand aanzien lijk verbeterd; o.a. werd een redding- vlet van een buitenboordmotor voor zien. Ook de salarissen van de badmees ters gingen omhoog. Het volgend jaar zal het aantal badmeesters worden uit gebreid en zal tenminste één complete motorsloep worden aangeschaft. De oude tarieven golden sinds 1960; ook toen werden de van 1946 dateren de tarieven aanzienlijk verhoogd nl. met ruim 75°V Het is te verwachten dat na de jongste tariefswijziging de eerste jaren geen verhogingen meer zullen worden toegepast. Woensdag 29 september 1965 Plattelandsvrouwen, lezing door mevr. Roos over „De rechten en plichten van dc vrouw" in de Landbouwschool. Vrijdag 1 oktober 1965 „De Oranjeboom", „Dagboek van een gek" door Henk van Ulsen. Elke donderdag, met de regelmaat van een klok, wordt er in de KLM DC- 8, die van Schiphol naar Curaqao ver trekt, 15 kg. verpakt geluid geladen. Geluid bestemd om vanuit Bonaire te worden uitgezonden. De kartonnen doos, die wekelijks in het laadruim van de DC-8 verdwijnt, bevat 20 tot 25 ge luidsbanden, die tezamen zo'n 14 uur zendtijd vullen. Het zijn de met zorg samengestelde programma's, die Radio Nederland in haar studio te Hilversum kant en klaar heeft gemaakt voor luisteraars op het Amerikaanse conti nent en het Westen van Afrika. Zenderpark op Bonaire Sedert het voorjaar 1964 neemt Radio Nederland een vast aantal zenduren af van Trans World Radio, een Ameri kaanse organisatie, die op het eiland Bonaire, in de Nederlandse Antillen, een groot zenderpark in gebruik heeft. De Nederlandse wereldomroep, die op een geheel eigen frequentie uitzendt en als „huurder" verder volkomen los staat van Trans World Radio, heeft de beschikking over een sterke middengolf zender en twee krachtige kortegolf- zenders. De laatsten bestrijken het Amerikaanse werelddeel, van het noor delijkste puntje tot Kaap Hoorn, als mede het westelijk deel van Afrika. De middengolfzender is speciaal be stemd voor het gebied, dat Brazilië, Midden-Amerika en de Verenigde Sta ten ten zuiden van de lijn Washington- San Francisco omvat. Voor Radio Ne derland betekent het zenderpark op Bo naire een belangrijke steun bij het uit zenden van haai programma's, die op alle uithoeken van de aardbol worden beluisterd. Met de zender in Lopik, bij Utrecht, kan men weliswaar de gehele wereld bereiken, doch de ontvangst van uit zendingen in Oost-West richting heeft dikwijls te lijden van de veel voorko mende atmosferische storingen boven de Atlantische Oceaan. Toen dus be kend werd. dat Trans World Radio een eigen installatie ging bouwen en zend uren voor derden beschikbaar had, was men er in Hilversum snel bij om deze kans te benutten. Luchtbrug voor geluid Met de KLM werd overeengekomen, dat er iedere donderdag in de machine voor Cura?ao plaats vrij zou zijn voor een pakket geluidsbanden, dat als nor male luchtvracht vervoerd zou worden. Het traject Cura?ao-Bonaire neemt de Antilliaanse Luchtvaartmaatschappij voor haar rekening. Op deze wijze is men er van verzekerd, dat er iedere week een nieuwe voorraad program ma's op Bonaire aanwezig is. Drie technici van Radio Nederland, die met hun gezinnen naar Bonaire zijn uitge zonden, zorgen er voor dat het door de lucht aangevoerd geluid de ether in gaat. Uiteraard betreft het hier pro gramma's die niet aan een bepaalde tijd zijn gebonden. Voor actuele uitzen dingen, zoals nieuws en speciale repor tages, is de week verschil tussen op name en uitzending te groot. In die ge vallen maakt men gebruik van de zen der te Lopik die relayeert naar de zen der op Bonaire, en omdat het hier door gaans gesproken tekst betreft, is de atmosferische hinder het minst merk baar. Men heeft dus een dagprogram ma, dat is samengesteld uit overgevlo gen en gerelayeerde onderdelen. Afge zien van het actuele karakter merken de luisteraars ook nog op andere wijze, dat men bij de nieuwsuitzending te ma ken heeft met een directe stem uit Nederland, want de omroepers van de Nederlandse. Spaanse en Engelse uit zendingen, die Radio Nederland in dit deel van de wereld verzorgen, begin nen hun tekst dan met de zin „U kunt nu luisteren naar het nieuws, vanuit onze studio in Hilversum". Reserve-voorraad De taak van de technici is dus uit sluitend het uitzenden. De produktie zelf heeft geheel plaats in Hilversum, waar men tot in seconden nauwkeurig de te gebruiken zendtijd registreert. De gesproken verbindende tekst van de omroepers wordt achter elkaar opgeno men, waarna de overige programma- delen, zoals muziek en lezingen, hun plaats op de band krijgen. Woensdag avond is het sluiting, omdat prompt de volgende morgen om 11 uur de auto klaar staat om de bandjes naar Schip hol te brengen, want de DC-8 wacht niet. Als laatste op het werkschema in de studio staat het semi-actualiteiten- programma „Window on Holland", waarin gebeurtenissen in Nederland van de afgelopen week onder de loep worden genomen. Uiteraard wordt dit ook als eerste weer uitgezonden: op za terdag, een dag na aankomst van de bandjes op Bonaire Om geen enkel risico van stagnatie te lopen, beschik ken de mannen in het zenderpark over reserve-programma's, die in geval van nood kunnen worden ingelast. Een telex verbinding tussen de Hilversumse stu dio en Bonaire maakt het mogelijk om snel instructies, wijzigingen en vragen door te geven, zodat men te allen tijde op de hoogte is van de gang van zaken. Zo heeft de samenwerking tussen Radio Nederland, KLM en ALM geleid tot 'n goed functionerend apparaat, waarbij de kans op haperingen tot een minimum beperkt blijft. DR J. VERWEY NEEMT AFSCHEID VAN HET NIVOZ DEN HELDER Op zaterdag 16 ok tober zal Dr. J. Verwey afscheid nemen als directeur van het Nederlands In stituut voor Onderzoek der Zee te Den Helder. Ter gelegenheid hiervan heeft de Nederlandse Dierkundige Vereni ging een Waddensymposium georgani seerd, dat zal worden afgesloten met een receptie van 16.00 tot 18.30 uur. Dr. J. Verwey is de initiatiefnemer geweest van het plan tot overbrenging van de NIVOZ laboratoria van Den Helder naar de polder 't Horntje op Texel. Deze plannen zijn thans gereed en wachten op de benodigde goedkeu ringen. Zeer uitvoerig zullen wij hierop binnenkort in één of meer artikelen ingaan. HOOG WATER 28 sept. 10.53 en 23.19; 29 sept. 11 19 en 23.42; 30 sept. 11.43 en 1 okt. 0.03 en 12.03; 2 okt. 0.27 en 12.26. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water.

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1