Cjrocn ^warts jexels in het harL, Jan Visser (60) al veertig jaar organist bij Ned. Herv. gemeente f 15,-- „Blij dat ik het heb mogen doen Morgenavond receptie in „Eben Haëzer" Remington 25 Bakkers Ijzerhandel HERFST <iEEF MIJ MAAR chceoladerfacmJc Klaas Eelman werd kampioenploeger van HNoord- en Zuidholland mm. VRIJDAG I OKTOBER 1965 TEXELSE 79e JAARGANG No. 8003 Uitgave N.V. v/h Langeveid de Rooy Postbus II - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, Wilhelminalaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middcnstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,95 p. kw. 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct p. mm. ■BBSaESESSi „Ik ben nu zestig jaar, maar mijn enthousiasme voor muziek vooral kerkmuziek is nog altijd even groot. Ik ben er van 's morgens vroeg tot 's avonds laat mee in de weer en ik denk er nog niet over, er mee op te houden. Werkelijk, ik ben dankbaar dat ik het zolang heb mogen doen en ik hoop dat ik in staat zal zijn het nog vele jaren vol te houden!" Deze woorden tekenden we op uit de mond van de heer Jan Visser (60), die we een dezer dagen op zochten, cmdat het vandaag precies veertig jaar geleden is, dat hij zijn vas te aanstelling kreeg als organist bij de Nederlands Hervormde Gemeente te Den Burg. Het was niet eenvoudig hem voor een interview te „strikken". Niet omdat hij niet wilde („Waarom niet? Ik praat er graag over!"), maar omdat Jan Visser het bijzonder druk heeft. Tijd voor een gesprekje was nauwelijks te vinden, want zelfs in de uren die de meeste Texelaars ontspannen bij de kachel, achter een krant of voor de televisie doorbrengen, is Visser actief. Dan diri geert hij zijn koren, geeft les aan de leerlingen van zijn school en staat voor een klas van de muziekschool Texel. Maar dinsdagavond om negen uur wa ren we welkom; Visser kwam juist te rug uit Oosterend en sprak van een „vroegertje", omdat het doorgaans tien uur is voordat zijn vrije tijd begint. Als we hem vragen „hoe het alle maal begonnen is", denkt hij lang na en moet zijn vrouw hem helpen als hij aarzelend en vol twijfel allerlei feitjes opdiept. Geen wonder, want Jan Visser was nauwelijks de luiers ont wassen. toen zijn belangstelling voor de muziek werd gewekt. Zelf ervaart hij nog dagelijks, dat heel jonge kinderen met verbazend goede resultaten mu ziekonderwijs kunnen volgen. Hij vindt het daarom ook niets bijzonders dat hij als 18-jarige knaap reeds achter het toetsenbord van het kerkorgel van de N.K. xerk plaatsnam en de diepe tonen van het oude instrument door de stamp volle ruimte liet galmen. Verlovingsmars De muziek is er de oorzaak van ge weest dat Jan Visser Grieteka Petro- nella Kalf tot zijn levenspartner koos. „Zij voelde ook veel voor muziek en ik stelde haar voor samen eens de Mili taire Mars van Schubert op de piano te spelen. Die Marche Militaire be schouwen we nu nóg als onze verlo vingsmars. Samen hebben we kort daarop ook de kinderzang geleid in Eben Haëzer. Het geven van zanglessen aan kinde ren is een der eerste activiteiten ge weest. Visser denkt er met voldoening aan terug, ondanks het feit, dat hij aan den lijve heeft ondervonden, dat alle begin zeer moeilijk kan zijn. „We kon den Eben Haëzer 's avonds gebruiken, maar dan moesten we ruimte maken door alle schoolbanken naar buiten te brengen. Na afloop moest de zaak weer keurig op zijn «plaats worden gezet. Dan was het natuurlijk stikdonker, zodat het kon gebeuren dat ik eens bij dat sleepwerk in een beerput stapte, die iemand de vorige dag had open gezet. Ik zakte er tot mijn middel in. In mijn beste pak! Ja ja. dat was wat. Maar och, mijn enthousiasme voor het vak maakte alles goed". Dat „vak" was toen nog een bijbaan, maar na korte tijd stootte Visser alle andere bezigheden af en maakte zijn hobby tot volledig beroep. De ster van de muziekleraar steeg snel. Succesvol waren de uitvoeringen, die hij ieder seizoen gaf. Daar ging een goede re clame vanuit, waardoor het leerlingen aantal toenam en Visser zich aardig redde. Intussen bleef Jan Visser het orgel voor uw oude elektr. scheerap- paraat bij aan koop van de (tijdelijke aan bieding) in de NH. kerk trouw. „Toen het 121/? jaar geleden was, dat ik mijn vaste aan stelling kreeg, werd ik gehuldigd. Op bescheiden wijze door de kinderen van koster Nanning Maat, die met bloemen toetsenbord en stoel hadden versierd. Weet je dat die kinderen in de kerk fietsen hebben geleerd?" Gekke dingen Gekke dingen heeft de jubilaris mee gemaakt. In de tijd, dat het orgel nog niet door een elektromotor werd aan gedreven, werd hij geassisteerd door een „orgeltrapper" die er voor moest zorgen dat de blaasbalg op spanning bleef. Zo'n man was medeverantwoor delijk voor de muzikale prestatie: zon der lucht geen muziek. „Lange tijd heeft Adriaan Huisman ja. van het postkantoor! me geholpen. Hij deed het best, maar één keer gaf het orgel geen kik toen ik direkt na de preek een stuk wilde spelen. Huisman was in slaap gevallen en moest met een flinke por weer tot zijn positieven worden ge bracht. Een andere keer wilde ik na af loop van de dienst, terwijl de mensen de kerk verlieten, nog het een en ander ten gehore brengen, maar Adriaan vond het welletjes en zei .,'t is zóó wel genóg!" en liep de trap af, terwijl het orgel onder het uitstoten van een laat ste hartverscheurende jammerklacht verdere dienst weigerde. Tot stomme verbazing natuurlijk van de nog aan wezige gemeenteleden, die toen voor het eerst in mijn muzikale opvatting teleurgesteld werden". Opgesloten De heer Visser heeft eens lange tijd in de kerk opgesloten gezeten. Na af loop van de dienst had de koster niet meer aan de organist gedacht en had alle deuren van het gebouw zorgvuldig afgesloten. Visser klopte op ramen, bonsde op deuren maar niets hielp. De organist, die in gezelschap was van de heer T. v.d. Heerik. wilde niet van honger omkomen en luidde enige tijd de torenklok om de nietsvermoedende dorpelingen op zijn benarde positie at tent te maken. Maar de mensen in Den Burg haalden de schouders op en hiel den het maar op onverwachte begrafe nis of iets dergelijks. Het tweetal wist tenslotte de vrijheid te bereiken door de zijdeur te forceren. Toch zijn het niet deze merkwaardige gebeurtenissen geweest, die Visser ple zier in zijn werk deden scheppen. Echt geluk heeft hij in de beoefening van de pure muziek gevonden, liefst kerkmu ziek. ,,De grote Schepper te loven in zang en muziek is toch wel iets heer lijks!" zegt hij bewogen. Het beoefenen van muziek is voor hem ook een dage lijkse verkwikking. Dat hij voor zijn leeftijd die apderen doorgaans tien jaar te laag schatten verrassend vi taal en enthousiast is, schrijft hij daar aan toe. Trots op koren Trots is Jan Visser op „zijn" koren: het Dameskoor Den Burg en het Her vormd Kerkkoor van De Koog. „Met het Dameskoor zingen we vaak tijdens kerkdiensten. Niet alleen in Den Burg, maar ook in de andere dorpen. Ook wordt veel opgetreden bij niet-kerke- lijke gelegenheden. Al jarenlang halen wij op het jaarlijks concours een eerste prijs, de laatste tijd in de superieure afdeling". Met veel genoegen denkt Jan Visser ook terug aan de tijd dat hij kerkconcerten organiseerde. Voordat de Kunstkring Texel actief werd, bege leidde hij op het orgel befaamde solis ten van de overkant viool, hobo. zang etc. De zangkoren werkten doorgaans ook mee en eens zong hij met vier ko ren het „Halleluja" van Handel. Die laatste gebeurtenis beschouwt hij als 'n hoogtepunt uit die periode. Veel succes wordt de laatste tijd ge boekt met het optreden tijdens kerk diensten van een grote groep kinderen met blokfluiten en gitaren. Zoon Aldo (21) speelt dan op de trompet. De jonge Aldo heeft veel van het ta lent van zijn vader overgenomen en hetzelfde kan gezegd worden van zijn 24-jarige zuster Ada. „De kinderen heb ben van mijzelf maar weinig les gehad. Je kunt je eigen kinderen geen les ge ven en daarom liet ik dat over aan mej. Anne Rey. Daar hebben ze heel wat van opgestoken, want mej. Rey is een uitstekende muziek-paedagoge. Vorig jaar is ze met lesgeven opgehouden. Eigenlijk jammer, dat daar geen publi citeit aan gegeven is. Ze heeft zowat vijftig jaar muziekonderricht gegeven aan honderden leerlingen!" Ideaal Het ideaal van Jan Visser is een groot kinderkoor met blokfluiten, waaruit de beste leerlingen worden geselecteerd om opgenomen te worden in een van de grotere koren. Hij vindt dat alleen dan het allerbeste resultaat kan worden be reikt en dat op deze wijze het kind liefde voor de muziek wordt bijge bracht. De jeugd van vandaag legt een grote re belangstelling aan de dag voor mo derne beat-muziek dan voor de instru mentale en vocale prestaties waar Vis eer naar streeft! Is hij daarover onge rust? „Neen", zegt hij beslist. „Ik til er niet zwaar aan. als ze liever naar de Beatles luisteren dan bij mij op les ko men. Ook als ze zelf beat-bandjes gaan vormen, maak ik me niet druk. al be schouw ik het maken van zulke muziek niet als een prestatie. Als ze het maar niet blijven doen op latere leeftijd, want dan missen ze echt iets Morgenavond wordt dc heer Visser om half negen een receptie aangeboden in „Eben Haëzer". Ieder, die de jubila ris geluk wil wensen, is bij deze gele genheid welkom. LAMPJES UIT WAAG ONTVREEMD De politie is op zoek naar de waar schijnlijke jeugdige knapen, die uit de illuminatie van de Waag op de Vis markt enkele lampen hebben gestolen. De lampen zijn eigendom van de Stich ting Texels Folklore. BEJAARDENSOOS BEGINT WINTERSEIZOEN OOSTEREND De vorig jaar opge richte Bejaardensociëteit van Oosterend begint op dinsdag 12 oktober het twee de seizoen. De bijeenkomsten worden weer in „Jatrj'-" gehouden en beginnen om half drie 's middags. OVERDENKING Een verrukkelijke chocolodedronk met slechts 1% vet. Fris en pittig van smaak. Tosti lest do dorst, is lekker luchtig en eerbiedigt de slanke lijnl De herfst heeft zijn intrede gedaan. Ook al laat de zomer nogal eens ver stek gaan in veel opzichten ook dit jaar nooit schittert het najaar door afwezigheid. De dagen worden onher roepelijk korter en de depressies komen onweerstaanbaar opzetten, de een na de ander. Op ons eiland Texel is het ver schil tussen de seizoenen bijzonder te merken. De gasten zijn vertrokken, vele hotels gesloten en de kunt zelfs door de Weverstraat rijden zonder iemand te ontmoeten. Ook in een mensenleven komt in de loop der jaren de herfst onherroepelijk. Lente en zomer kunnen nog wel eens verstek laten gaan een kind van 12 jaar zit na een hele schooldag nog uren aan het huiswerk maar nooit de ouderdom. Als je juist zoals ondergetekende de verjaardag hebt gevierd, waarop je geacht wordt Abraham te hebben ge zien, dan besef je dat temeer. Alles, hoe schoon ook, vergaat. En honderd jaar na dezen zullen we er geen van allen meer wezen. Alleen wat gedaan wordt uit liefde tot Jezus, dat houdt zijn waarde en zal eeuwig bestaan. We gaan aan op een eeuwig vaderland, waarbij elk gouden Boetje zijn glans verliest. Ge lukkig dat we dat kunnen en mogen geloven De bladeren worden geel en vallen af. De bloemen verdorren Ook de ha ren van het hoofd vallen uit of worden grijs. De uiterlijke mens vervalt. Dat is niet tegen te houden. Een Mariene Dietrich, die denkt een blijvende jeugd te bezitten, is meelijwekkend. Maar de innerlijke mens wordt ver nieuwd van dag tot dag, schrijft Pauius. Daarmee bedoelt hij de nieuwe mens door de kracht en de geest van Chris tus. Zo iemand ziet vóór zich niet een aansluipende ouderdom, maar een groeiende jeugd; niet een donkere herfst, maar een lichtende lente. De enige manier om dit te bezitten is niet een of ander praeparaat of een wondervitamine. Je hoeft jezelf ook niet voor de gek te houden of een rad voor ogen te laten draaien. Je moet alleen maar geloven dat Jezus van Na zareth de grote en enige Verlosser is. Wie kiest dan, voor 't Leven de dood? U toch niet!? P. Uidam. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 22 tot en met 29 september 1965 Geboren: Edward Gerardus, zv. Jan Nieuwenhuis en Judith J. van der Waals; Jetta Marianne, dv. Albert Bak ker en Neeltje Keijser; Jan Lourens, zv. Lourens Stroo en Pieternella Westelijk. Ondertrouwd: Martinus A de Ridder en Maria G. van der Star. Overleden: Adriana Maas, oud 80 jaar weduwe van Johannes Koedooder. NAJAARSUITVOERING OP VRIJDAG EN ZATERDAG Zoals reeds eerder gemeld, zal de Rederijkerskamer U.D.I. op 26 en 27 november het drie bedrijven tellende blijspel „Eén maand voorwaardelijk" van R. Feenstra opvoeren in „De Oran jeboom" Tot dusverre werd slechts één opvoering van hetzelfde stuk gegeven. Gebleken is evenwel, dat velen een uit voering op vrijdag op prijs stellen, een gevolg van de vijfdaagse werkweek. Veelal is het op vrijdagavond makkelij ker een oppas voor de kinderen te krij gen en bovendien vinden velen het prettig op zaterdagavond thuis te zijn. Omdat het bovenstaande slechts een veronderstelling is. kan gesproken wor den van een experiment waaruit in ieder geval blijkt, dat de Rederijkers met hun tijd willen meegaan. De donateurskaarten voor het seizoen 1965-'66 kunnen worden afgehaald op maandag 4 oktober a.s. tussen 10.30 en 13.00 uur in .,De Oranjeboom". (Zie ook advertentie in dit blad). Vorige week werd op het landbouwbedrijf van A. Oudemaatman nabij Slootdorp in de Wieringer- mecr de voorronde van do nationale plocgwedstrij- den gehouden. Tijdens deze wedstrijden, die waren georganiseerd door de katholieke, christelijke en algemene plattclandsjongeren uit Noord- en Zuid holland, werd de Texelaar Klaas Eelman kampioen. De heer Eelman zal met een andere kanshebber, de heer J. Boer uit Zuid-Beyerland, op 26 en 27 oktober deelnemen aan de nationale ploegkam- pioenschappen in Oostelijk Flevoland. De kam pioenen van deze wedstrijd worden uitgezonden naar de wereldkampioenschappen in Canada. Dc jury noteerde voor de prestaties van KI. Eelman 323 punten in de afdelmg rondgaande ploegen. Zoals bekend slaagde Eelman er vorig jaar in toe gelaten te worden lot de wereldkampioenschappen in Oostenrijk. Mogelijk dat het ook nu weer zover komt en dat de Texelaar te zijner tijd naar Canada zal worden uitgenodigd. Op de foto ziet men hoe Klaas Eelman onder grote aandacht van de bezoekers de laatste meters van de eindvoor aflegt.

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1