CjvQcn c/wartsjexels in het harL, TOSTI DANSEN m èNZI/VE. Eerbewijs voor scheidende directeur van het NIVOZ GEZELLIG 47 CENT VOOR ÉÉN LITER SUPER Nu ook op Texel „witte benzine verkrijgbaar Maar voor hoelang? Cy4r^Qnp serviezen tticins c&eL ,De Buteriggel' The Four Playboys S.V. De Koog volgend jaar naar vierlandentournooi in Berlijn Maar Berlijners eerst naar Texel Passend geschenk van personeel GEEF MIJ MAAR choccladecfacmé VRIJDAG 8 OKTOBER 1965 79e JAARGANG No. 8005 TEXELSE^COURANT Uitgave N.V. v/h Langeveld «Sc de Roojj Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, Wilhelminalaan 33, Deu Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. 2,95 p. kw. 30 ct incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert 12 ct p. mm. 9? Sinds ruim één week heeft ook Texel een pomp, waai de automobilist ben zine kan laten tanken, die afkomstig is van surplus-voonaden van grote maat schappijen. Zoals bekend heeft de ver koop van deze zogenoemde „witte benzine" de benzinehandel eldeis in het land in opschudding gebracht. De merkloze surplus-benzine is namelijk aanmeiLjlijk goedkoper dan de brand stof, die men bij de merk-pompen be trekt. De prijs van gewone merkben- zne is op het ogenblik 50,6 cent per liter; super kost 53,5 cent. De „witte" super-benzine wordt in het algemeen voor 44 a 46 cent per liter verkocht. De eerste „witte pomp" op Texel staat aan de Heemskercxstraat te Oude- schild en is in het leven geroepen door de Brandstoffen- en bouwmaterialen- handel J. C. Rab N.V. Duidelijk zicht baar voor passerende automobilisten staat het op een bord aangegeven; Su- perbenzme 47 cent. Diverse Texelse automobilisten hebben de pomp in de afgelopen dagen ontdekt en ervan ge profiteerd. De super van Rab gaat even vlot van de hand als witte benzine el ders in Nederland. Het laat zich denken dat de benzinehandel op Texel niet erg ingenomen is met dit initiatief. Als een groot deel van de Texelse automobilis ten in Oudeschild gaat tanken, betekent dat een gevoelig verlies. Maar de mees te handelaars geven de witte pomp van Rab nog hoogstens een week. J. C. Rab N.V. is namelijk leverancier van Shell- produkten en daarom contractueel met deze maatschappij verbonden. Shell zal beslist niet toestaan dat Rab N.V. op deze wijze haar andere pompen op Texel concurrentie aandoet, zo redene ren zij. „Maar als er niet gauw een stokje voor gestoken wordt, gaan we natuurlijk wel wat ondernemen!" zei ons één hunner. Oorlog Dat op Texel binnenkort een benzine oorlog zal losbarsten, lijkt op dit ogen blik onwaarschijnlijk. Voor zover be kend overweegt niemand, als „te genzet" ook witte benzine te gaan ver kopen, al of niet tegen een lagere prijs. Exploitanten van benzinestations zul len het niet doen om moeilijkheden met hun maatschappij te vermijden en an dere particulieren zullen niet graag het grote zakelijke risico aanvaarden. Een zeer eenvoudige pompinstallatie kost al vele duizenden glüdsen, die op dit mo ment nu over het probleem van de witte pompen koortsachtig wordt on derhandeld niet erg verstandig ge ïnvesteerd lijken. Voor Rab N.V. ligt het anders. „Wij werken met een be staande bedrijfspomp en hebben dus geen kosten gemaakt. Of Shell tegen deze verkoop bezwaren zal maken, we ten we niet. De maatschappij heeft nog niets van zich laten horen en we gaan dus gewoon door!", deelde men ons van ii de zijde van de directie van Rab N.V. mee. Gevraagd naar de herkomst van de witte benzine werd ons gezegd: „Dat weten we zelf niet. Wat we wel weten is. dat het uit Amsterdam wordt aan gevoerd en dat de kwaliteit uitstekend is. Super-benzine met een octaangetal van 100, die de automobilisten met een gerust hart kunnen tanken". Voor een strijd tegen mogelijke toe komstige andere Wittepomphouders op Texel, voelt Rab N.V. niet veel: „Nee, we gaan de prijs niet verlagen als een tweede pomp op Texel komt. De ver koop vdn deze benzine is voor ons heel interessant, maar het bestaan van het bedrijf 'hangt er niet vanaf. Het zou an ders liggen als het om huisbrandolie ging. Och, er zijn aan de overkant zó veel van dergelijke pompen. Waarom zou je de Texelaars niet van deze mo gelijkheid laten profiteren? Wat ons betreft, gaat het zo in lengte van dagen door!" munten uit door kwaliteit en vormgeving BEJAARDE MAN GEDOOD BIJ AANRIJDING Maandagmiddag om vijf uur deed zich op de hoek Pontweg-zijweg 4 (West- dij ksweg) een aanrijding voor, waarbij de 67-jarige ongehuwde los-arbeider Dirk Koopman uit Den Hoorn zo ernstig werd gewond, dat hij tien minuten later overleed. Koopman kwam op zijn bromfiets uit Oudeschild en wilde de Pontweg over steken om op het fietspad aan de over zijde zijn weg voort te zetten. Hij lette daarbij onvoldoende op, waardoor hij de uit Den Burg naderende personen auto, bestuurd door de 40-jarige J. X. Web er uit Kreuztal (West-Duitsland), te laat opmerkte. De bromfietser werd geschept en op het wegdek gesmakt. Hij liep daarbij diverse verwondingen op. De kwetsuren aan het hoofd waren zo ernstig, dat de snel gewaarschuwde arts de dood moest constateren. De auto van de Duitser liep enkele deuken op; de bromfiets was ernstig bescha digd. CURSUS ZIEKENVERPLEGING De werkgroep Huishoudelijke Voor lichting zal in de Prins Hendrikpolder en Den Burg een cursus Huiselijke Zie kenverpleging geven. De cursus bestaat uit zes lessen en geeft uitvoerige voor lichting over de verpleging thuis. To tale kosten ƒ5,per deelnemer. De eerste les wordt in de Prins Hendrik polder op donderdagmiddag 14 oktober gegeven, aanvang 13.45 uur. Men kan zich opgeven bij mevrouw Roeper- Koopman, tel. (02226) 233. De cursus in Den Burg wordt waar schijnlijk op donderdag- en vrijdag avond gegeven. Opgave voor deze cur sus zo spoedig mogelijk bij mevrouw Eelman, Schilderend 90 te Den Burg, tel. (02220) 2074 of bij mevrouw Tim- mer-Witte, Beatrixlaan 98 te Den Burg. VOOR DERDE MAAL HU WELUKSCURSUS Dit najaar zal in „Eben Haëzer" on der auspiciën van de Nederlands Her vormde Kerk voor verloofden en jong gehuwden van alle gezindten weer een huwelijkscursus worden gegeven. Het is het derde jaar dat dit gebeurt. De twee voorgaande cursussen mochten zich in een goede belangstelling verheugen. Ook nu weer zal door een medicus, theoloog, jurist en financieel deskun dige uitvoerige informatie worden ge geven gedurende zes lesavonden. tel kens op woensdag en vrijdag, aanvang kwart voor acht. Programma: 13 oktober, woensdag, ds. P. Oskamp: „Man en vrouw schiep Hij hen" (sexua- liteit, liefde en huwelijk in bijbels licht). 20 oktober, woensdag, een docente van het Gezins Begrotings Instituut te Rot terdam: „Wie zal dat betalen" (de be steding van het geld. Het maken van een begroting. Huishoudboekje, sparen enz.). 29 oktober, vrijdag, G. Faber, huisarts te Krommenie: „Als een goed instru ment" (bouw en funktie van de ge slachtsorganen. De geslachtsgemeen schap. Geboorteregeling). 5 november, vrijdag, D. R. Mansholt, huisarts te Santpoort: „Elkaar begrijpen in het huwelijk" (Karakterverschillen, voorbeelden van kortsluiting tussen ZATERDAG 9 OKTOBER INGEKOMEN PERSONEN Hendrikus H. Griesdoorn met echtge note. van N. Beijeeland, Beatrixstraat 5 naar K 83d-l; Anthonius M. van Zon met echtgenote, van Dongen, Kanaal straat 9 naar Den Burg, Waalderstraat 25a; Cornells J. Mooij. van Wieringer- meer, Middenmeer, Brugstraat 47 naar Den Burg, Hollewal 7; Neeltje van Linde, van Heerenveen, Jubbega-Schu- rega, J. Alberdaweg 64, naar Den Burg. Kogerstraat 40; Maria Bonneveld, ev. Blom. van Amsterdam, Spechtstraat 19 I naar Den Burg, Binnenburg 17. EVANGELISATIESAMENKOMST Maandag 11 oktober 's avonds acht uur wordt in het Dorpshuis aan de Burgwal een evangelisatiesamenkomst gehouden. Het woord zal worden ge voerd door de heer Fr. Niemeyer uit Alphen aan de Rijn. Belangstellenden zijn welkom. DE KOOG Het eerste elftal van de Sportvereniging De Koog zal de Paasdagen van 1966 doorbrengen in West-Berlijn om deel te nemen aan een voetbaltoernooi, waarbij in het totaal clubs uit vier landen betrokken zullen zijn. Het evenement wordt georgani seerd door de West-Berlijnse club „Süd- West", die in de afgelopen jaren in ver schillende landen contacten heeft ge legd. Het toernooi van volgend jaar valt samen met het 10-jarig bestaan van deze vereniging. De contacten tussen „De Koog" en „Süd-West" ontstonden drie jaar gele den, toen enkele leden van de Duitse club hun vakantie in De Koog door brachten. De ontmoeting leidde tot de uitnodiging van De Koog aan Süd-West om naar Texel te komen voor een vriendschappelijke sportontmoeting. De Duitsers gingen daarop onmiddellijk in en hebben daar stellig geen spijt van gehad, want de leden van S.V. De Koog zorgden voor een gastvrije ontvangst en zorgden ervoor dat de Berlijners zich geen ogenblik verveelden. Er werd o.a. een rondrit over Texel gemaakt en een feestavond georganiseerd. De Berlijners lieten zich niet onbe tuigd en nodigden het eerste elftal van De Koog met bestuur en supporters uit voor een bezoek aan Berlijn tijdens de Paasdagen van 1964. Dit bezoek, waar van wij indertijd uitvoerig melding maakten, werd een groot succes. De leden van „De Koog" bezochten tal van bezienswaardigheden in de verdeelde stad en zagen o.a. de beruchte muur. Er werd een uitbundige feestavond gehou den in de „Bürger-keller" in het cen trum en in het stadion werd een voet balwedstrijd tussen twee vooraanstaan de Duitse clubs gezien. Natuurlijk werd ook gevoetbald In een aardige wed strijd op de Dominikus Sportplatz boekten de gastheren met 52 de over winning Weer naar Texel Zaterdag 30 oktober komt „Süd- West" weer naar Texel. Ook nu zal De Koog er voor zorgen, dat de Berlijners het naar de zin zullen hebben. Zater dagochtend om half negen wordt het elftal in De Koog verwacht; een ont vangst zal plaatshebben in „Het Witte Huis", 's Middags om half drie zal op het terrein van S.V. De Koog een wed strijd worden gespeeld, waarna de gas ten naar hun onderkomens bij verschil lende leden van „De Koog" worden ge bracht. 's Avonds wordt in de zaal van hotel „De Toekomst" een feestavpnd ge organiseerd, o.a. met medewerking van Harry Mooten en een bekend conféren cier. Deze feestavond is voor leden van man en vrouw). 13 november, zaterdagmiddag aanvang 2.30 uur, een extra bijeenkomst (indien er voldoende belangstelling voor be staat) met dokter Faber in Den Helder (consistorie van de Nieuwe kerk aan de Weststraat, tegenover de ingang van de Rijkswerf). De ervaring heeft geleerd dat één avond voor het medisch gedeel te te kort is. Op deze middag komen de kursisten met hun vragen aan bod en kan dokter Faber wat dieper op be paalde aspecten ingaan. 26 november, vrijdag, mevrouw Mr. M. Roos-de Boer uit Amsterdam: „Rechten en plichten" (de rechtskundige zijde van het huwelijk, zoals: wat men op het stadhuis belooft, huwelijksbeletselen, gemeenschap van goederen, erfrecht). 1 december, woensdag, ds. L. Koop- mans: „Leven uit de geboden" (voor echtelijke geslachtsgemeenschap. Ver antwoorde gezinsvorming. Echtschei ding. Abortus provocatus). Kosten: ƒ7,per persoon, te voldoen op de eerste kursusavond. Elk paar krijgt gratis aangeboden het boekje „De voorbereiding tot het huwelijk". Opga ve en inlichtingen bij de predikanten of bij de leider van de kursus, ds. P. Oskamp te Den Hoorn. S.V. De Koog en de gastheren vrij toe gankelijk; anderen betalen 2,50, waar mee men een belangrijk deel van de aan de ontmoeting verbonden kosten terug denkt te winnen. Zondagochtend zal 'n rondrit worden gemaakt over Texel of afhankelijk van de weersomstandig heden een pleziervaart per kotter op de Waddenzee. De traditie wordt voortgezet als het elftal van De Koog met de Paasdagen van 1966 weer naar Berlijn trekt, om deel te nemen aan het vierlanden-toer- nooi. Behalve „De Koog" en „Süd- West" wordt er aan deelgenomen door clubs uit Frankrijk en Zwitserland. Ongetwijfeld zullen ook bij die gelegen heid weer tal van nuttige vriend schapsbanden worden gelegd, waaruit mogelijk weer tegenbezoeken zullen voortkomen. Dat de sport de interna tionale verstandhouding kan bevorde ren, wordt aldus duidelijk bewezen. OVERDENKING: ONTWAPENING Maandag is de paus naar de Verenig de Naties geweest met een oproep om vrede. Een beroep niet alleen op de af gevaardigden, maar dit geldt ook ons. Hoe snel kunen wij niet in het harnas gejaagd worden en de wapens ter hand nemen. Vlijmscherp kunnen wij aanval len met onze tong. De sfeer in een familie, in een ge meenschap kan volkomen omslaan, als de bokshandschoenen ter zijde worden gelegd en er een hand gegeven kan worden. Als wij ons kruitvat verlaten, waarin, als er een vonkje bij komt, een enorme explosie kan ontstaan, en iemand worden, bij wie de ander zich veilig kan voelen. Naastenliefde is niet alleen klaar staan voor anderen, anderen niet te leurstellen, maar daarbij de andere de gelegenheid geven zichzelf te worden, de medemens de ruimte geven om uit te groeien tot wat in hem ligt. Dit ver onderstelt. dat hij vertrouwen heeft en zich thuis voelt. Wij moeten de fijne gevoeligheid bezitten om de ander zich zelf te laten zijn. De belangrijkste ont dekking van onze tijd zal wel zijn die van de mens in ons en de ander. Christus zelf is voor ons de levende vorm van deze waarachtige naasten liefde. Volgen wij Hem, die degene is, bij wie men zichzelf kan worden, zoals Nikodemes en de Samaritaanse vrouw en anderen in het Evangelie, dat onder vonden. J. de Boer DE HEER MICHELS NEEMT AFSCHEID VAN ZIEKENFONDS TEXEL In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, neemt de heer G. Michels zaterdag afscheid van het Ziekenfonds Texel, dat hij sinds de oprichting in 1930 heeft gediend. Ter gelegenheid van dit officiële afscheid zal een receptie worden gegeven in hotel „De Lindeboom-Texel" van half drie tot half vijf zaterdagmiddag. Op de dijk van de kleine polder 't Homtje, op korte afstand van de haven die daar vorig jaar werd aangelegd in opdracht van het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee (NIVOZ), staat sinds vorige week deze bank-met-vlag- gemast. De bank bestaat uit drie ge deelten, die als een propeller aan elkaar Een verrukkelijke chocolodedronk met slechts 1% vet. Fris en pittig van smaak, tosti lest de dorst, is lekker luchtig en eerbiedigt de slanke lijnl zijn gebouwd. In het centrum staat de vlaggestok. Het rust op blokken hard steen, die weer rusten op een cirkelvor mig stuk plaveisel. Rond de stokhouder zijn drie bordjes aangebracht, waarop staat: J. Verwcy 1931-1965. Het geheel is eigenhandig door de personeelsleden van het Zoölogisch Station van het NIVOZ gemaakt en bedoeld als eerbe wijs voor Dr. J Vervvey, die op zater dag 16 oktober officiëel afscheid neemt als directeur van het NIVOZ. Zoals bekend zal het Zoölogisch Sta tion, dat nu nog aan de Buitenhaven te Den Helder is gevestigd, sterk worden uitgebreid en worden overgebracht naar de polder 't Horntje. Daartoe is reeds een haven aangelegd, waar de onderzoekingsvaartuigen en vletten van het NIVOZ kunnen afmeren. De plan nen voor de bouw van uitgebreide la boratoria, aquaria en studentenverblij ven zijn thans geheel gereed en wach ten op de goedkeuringen. Vrijwel de gehele oppervlakte van de polder 't Horntje zal te zijner tijd door de gebou wen en bijbehorende installaties wor den benut. Met de uitvoering van de plannen zullen vele tientallen miljoe nen guldens gemoeid zijn. Het Zoölo gisch Station op Texel zal te zijner tijd tot de grootste en meest vooraanstaan de ter wereld behoren. Dr. J. Verwey wordt wel als de geestelijke vader van dit omvangrijke plan beschouwd. Dit zal ongetwijfeld ook ter sprake komen tijdens het Waddensymposium, dat de Nederlandse Dierkundige Vereniging speciaal ter gelegenheid van het af scheid van Dr. Verwey op zaterdag 16 oktober in ,,'t Huys Tijdverdrijf" te Den Helder zal houden. Aan het slot van dit geheel Engels-talige symposium zal een receptie worden gegeven, waarbij Dr. Verwey wordt gehuldigd.

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1