(fro en fwartrffexels in het hartL AGENDA Melkhandelaars bezorgen niet meer aan de deur Gedwongen door tijdsomstandigheden Teso ondervond veel last van mist ONGERUSTHEID IN DE COCKSDORP „/da Mary" zocht sportvissers zzzm Veel belangstelling bij afscheid van G. Michels DINSDAG 12 OKTOBER 1965 79e JAARGANG No. 8006 Uitgave N.V. v/h Langeveld de Rooü Postbus 11 Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, Wilhelmioalaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. In de loop van de vorige week hebben de huisvrouwen van Den Burg van hun melkhandelaar een briefje gekregen, waarin wordt meegedeeld, dat de dage lijkse melkbezorging drastisch zal wor den gereorganiseerd. „Door de tijdsom standigheden gedwongen", zo begint het schrijven, „zullen wij na de vakan ties het aan de deur bezorgen moeten beëindigen. In plaats daarvan komen wij op een vast tijdstip bij U in de straat met onze volle wagen melk, zui- velprodukten enz. Op ons bellen met de bekende bel verwachten wij U bij de wagen". Het bericht is door de huisvrouwen met gemengde gevoelens ontvangen. Zij zullen nu zelf in actie moeten komen om hun melk, boter, kaas etc. in huis te krijgen. De meerderheid beseft ech ter, dat deze maatregelen wel genomen móesten worden, en verbazen er zich slechts over dat het niet veel eerder is gebeurd. Immers, het bezoigen van melk aan ieder huis apart, past niet meer in de moderne tijd, want het is te duur geworden. Eén van de vier zuivelhandelaars van Den Burg vertelde ons, dat de bezor ging volgens het oude systeem bijzon der tijdrovend was. Ieder huis moest worden 'bezocht en en van de melkboer werd dan vaak verwacht dat hij zelf een pan zocht en in veel gevallen ook de portemonnee zelf pakte als de be woonster niet -thuis was. Veel huis vrouwen waren bijzonder op het dage lijks bezoek van de melkboer gesteld, omdat hij mooi even kon helpen met 't verslepen van een wastobbe of mocht assisteren met een of ander huiselijk karweitje. Dat was allemaal heel ge moedelijk en leuk '(dat vonden de melk handelaars zelf ook), maar het resultaat was dat een groot aantal huisvrouwen eerst laat in de middag van melk werd voorzien, omdat iedere handelaar een hele dag nodig had. Vroeger Vroeger ging dat allemaal wel. Toen waren er zeer veel melkboeren en Den Burg was belangrijk kleiner. In de af gelopen 25 jaar verdwenen er verschil lenden, waaronder C. de Waal, J. Hui- zinga, J. Schrama. S. Stroomer, P. v.d. Vis en P. Kok. Voor de overblijvende handelaars was dat economisch gunstig, want in de loop van de tijd is het be roep steeds minder aantrekkelijk ge worden. Daar tegenover stond dat het venten niet meer in een paar uurtjes kon worden gedaan. Jaren geleden werd daarom Den Burg in rayons verdeeld, die elk aan één melkhandelaar werden toevertrouwd. De klanten konden hier geen bezwaar tegen hebben, omdat de produkten van elke handelaar uit de zelfde bron afkomstig zijn en kwali teitsverschillen dus niet kunnen voor komen. (In tegenstelling tot de bakkers, die grote tegenstand zouden ondervin den als ze een zelfde maatregel zouden nemen). Verder Maar nu is men verder gegaan. In de vakanties, die de melkhandelaars on derling regelden, bleek welk een tijd winst wordt verkregen wanneer men de huisvrouwen naar een afgesproken plaats laat komen om hun zuivelpro- BEJAARD ECHTPAAR AANGEREDEN OOSTEREND Zaterdagavond om kwart voor negen deed zich op de Achtertune te Oosterend een aanrijding voor, waarbij de bejaarde mevrouw Medema (72) licht werd gewond. In zijn BMW personenauto reed de heer D. Maas uit Oudeschild op de Achtertune in de richting van Spang. Uit de Oes terstraat kwamen de heer en mevrouw Medema. Zij dachten nog juist voor de naderende auto te weg te kunnen over steken. wat evenwel niet gelukte. Bei de echtelieden kwamen te vallen, waarbij mevrouw Medema enkele rib ben kneusde. De heer Medema bleef ongedeerd. De politie maakte proces verbaal op. Dinsdag 12 oktober Den Burg, De Graaf, damwedstrijd Damclub Texel-Rest van Texel. Woensdag 13 oktober Den Burg, Eben Haëzer, huwelijkscursus om 7.45 uur, spreker ds. Oskamp. Donderdag 14 oktober Den Hoorn, Ons Huis, Herv. Gemeenteavond. Onderwerp „Israël en wij". Vrijdag 15 oktober Den Burg, Herv. Past., bijeenkomst Jonge Kerk Zaterdag 16 oktober Den Burg, Hotel De Graaf, jubileum Damclub Texel. Simultaanwedstrijd. dukten te kopen. De nieuwe regeling, die gisteren is ingegaan, is echter géén voortzetting van het vakantiesysteem, omdat men vindt dat men dan wel heel erg veel van de huisvrouwen vraagt. De melkhandelaars zullen in elke straat op enkele punten stoppen, hun bel laten horen en de toestromende huisvrouwen van het nodige voorzien. Grote afstan den zullen ze er niet voor af hoeven leggen. Zij zullen in het algemeen hun melk veel eerder in huis hebben dan vroeger mogelijk was en de melkhande laars zijn eerder thuis. De melkhandel kampt met een per soneelsgebrek. Jongens van 15 a 17 jaar zijn bijzonder schaars geworden en een volwassen kracht is niet te betalen. Door de nieuwe regeling wordt een knecht overbodig, zodat dit probleem ook de wereld uit is. Als het systeem eenmaal functioneert, zal men er spoe dig aan wennen en zal de melkhande laar ook steeds op hetzelfde tijdstip in de straat zijn. En dc zieken Sommigen hebben verontwaardigd gereageerd op de nieuwe regeling. Voor gezonde huisvrouwen is het niet erg, maar men kan toch zieken en ouden van dagen, die slecht ter been zijn, niet naar de kar laten komen? Van de zijde van de handelaars werd ons echter ver zekerd, dat men deze mensen echt wel op de oude manier van dienst wil zijn. Even erover praten met dc betrokken handelaar en het komt in orde. Tenslotte kan worden opgemerkt, dat de handelaars van Den Burg doen, wat hun collega's aan de overkant voor het merendeel al eerder hebben gedaan Op Texel is de situatie moeilijker omdat de klanten „bewerkelijker" zijn. Op Texel wordt nog zeer veel losse melk ge bruikt, terwijl in de stad vrijwel uit sluitend flessenmelk wordt verhandeld. Bovendien is het gebruik van melk per hoofd op Texel belangrijk hoger dan elders, omdat er veel meer (zelfge maakte) pap bij de middagmaaltijd wordt gebruikt, terwijl elders het ac cent ligt op kant-en-klaar gekochte vla of yoghurt. VERTROKKEN PERSONEN Jan Bakker, van Den Burg. Boogerd 30 naar Den Helder, Hoofdgracht 14; Johannes H. van de Velde, van Den Burg, Beatrixlaan 142 naar Borne, Vinkstraat 20^Wiebe J. Laan, van Den Burg, Kogerstraat 21 naar Amsterdam, Diamantstr. 34 II; Margaretha E. Mari- nus, van C 35 naar Amsterdam, Osdorp, Wolbrantkerkweg 10 UI; Klasina C. J. Marinus van C 35 naar Amsterdam, Sarphatistraat 141 bov.; Annemarie D. J. Mieloo, van 99c naar Rotterdam, Schiedamseweg 145 b; Heintje de Jong, van Den Burg, Jonkerstraat 1 naar Duitsland, Frankfurt am Main, Dahl- mannstrasse 20; Maaike C. Mozes ev. Bokkel, van Den Burg, Lijnbaan 31 naar Wieringen, Gesterweg 23. BAZAR IN ZUID-EIERLAND EIERLAND In de kapel van Zuid- Eierland zal op 15 en 16 oktober een bazar worden gehouden. Deze zal vrij dagavond vanaf 7.30 uur geopend zijn en zaterdag van 3-5 uur 's middags en 8 tot 11 uur 's avonds. De baten van de bazar komen ten goede aan het gebouw en de kerkbus. Zij, die prijzen beschik baar willen stellen, kunnen deze bij de bekende adressen afgeven. Mede ten gevolge van een defekt aan de radarinstallatie van de „Marsdiep" heeft TESO donderdag veel last gehad van de dichte mist. die tot de avond bleef hangen. In totaal moest men vier diensten laten vervallen, hetgeen nogal wat ongerief veroorzaakte. Dat de mist rond zes uur 's avonds begon op te trekken was een gelukkige omstandig heid, aangezien men anders de laatste dienst had moeten laten vervallen. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 13 oktober worden dc moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren: Den Hoorn: 13.3014.00 uur; Oosterend en De Waal: 14.0014.45 uur; Dc Cocksdorp en Eierland 14.4515.30 uur; De Koog: 15.30—16.00 uur. DE COCKSDORP Donderdag heeft te De Cocksdorp enige uren onzeker heid geheerst over het lot van twee sportvissers, die 's morgens om acht uur met een boot de Waddenzee waren opgevaren, daar door de mist werden overvallen en 's avonds bij het invallen van de duisternis nog niet terug waren. Hot waren de heer P. Scheringa uit De Cocksdorp en zijn vriend Dutink uit Soest, die 's avonds om tien voor negen behouden aan wal stapten. De redding boot „Ida Mary", die een zoekactie was begonnen, was toen nog niet terug. Aanleiding tot het te water brengen van de reddingboot was het stakelen (het geven van vuurseinen) door het tweetal. Dit was het gevolg van een misverstand. De twee mannen hadden in het begin van de avond in de verte een fel licht gezien en waren in de ver onderstelling dat het de reddingboot was, die naar hen zocht. Daarom trok ken ze de aandacht door vuur te ma ken. Achteraf is gebleken, dat het licht afkomstig was van een auto, die op de WINTERPROGRAMMA VAN 'T NUT Tijdens de donderdagavond gehouden vergadering van het Departement Texel van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen is het programma voor het komende winterseizoen vastgesteld. De 28e oktober is een filmavond, waarop twee bekende documentaires van de be roemde Nederlandse cineast Herman van der Horst zullen worden vertoond: „iFaja Lobbi" en „Prijs de zee". Op 24 november zal de heer J. Schuurhuis een lezing houden over het onderwerp „An tiek in onze woning", waarbij door de leden meegebrachte antieke voorwer pen zullen worden besproken. Op 21 februari volgt een lezing over de India nen de Maja's door Ir. F. B. Carbasius Weber, die ook vorig jaar met veel succes een causerie voor het Nutsdepar- tement hield. Het vierde punt van het winterprogramma is nog niet definitief vastgesteld. Met algemene stemmen werd de heer J. de Wit als bestuurslid gekozen. Tijdens de vergadering werd meege deeld, dat de "tijdelijke openbare lees zaal. die op het ogenblik aan de Burg wal wordt gebouwd, waarschijnlijk op 20 november zal worden geopend. De uitleenuren zijn reeds vastgesteld. Voor volwassenen: maandagochtend van 11 tot 12 uur, woensdagmiddag en avond van 14.30 tot 15.30 uur en van 19.30 tot 21.30 uur. Voor de jeugd is de biblio theek woensdag- en vrijdagmiddag van 15.30 tot 17.30 uur geopend. Eendrachtelijk reed. Het lichtsein van de vissers was echter als noodsem op gevat. waardoor de kustwacht besloot de bemanning van de reddingboot te waarschuwen. De „Ida Mary" heeft on geveer een uur gezocht en werd terug geroepen nadat de sportvissers op eigen kracht aan wal waren gekomen. DAMMER J. M. BOM BIJ JUBILEUMVIERING DAMCLUB Het bestuur van de Damclub Texel heeft de heer J. M. Bom bereid gevon den als simultanist op te treden bij de jubileumviering op zaterdag 16 oktober. De heer Bom is een zeer vooraanstaand Nederlands dammer, die in speelsterkte zeker niet onderscheiden kan worden van de Nederlandse kampioen. Deze simultaanwedstrijd heeft plaats na de jubileumreceptie ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan, die in „Ca sino" wordt gegeven van 13.00 tot 14.00 uur. Tijdens deze receptie worden de prijzen uitgereikt van de gehouden ju bileumwedstrijden. De eerste clubavond van dit seizoen werd bezocht door twintig leden, het geen zeer bemoedigend is. Er werd fel gestreden, wat in de resultaten tot uit drukking kwam daar slechts één partij onbeslist bleef. C. Dijker en J. Hooij- berg wonnen gedecideerd. Dit waren ook de partijen met de meeste inhoud. P. Kooiman boekte een teleurstelling door een gewonnen stand volledig te verprutsen. Te Oosterend zal binnen kort gestart worden met een jeugdafde ling van omstreeks 25 scholieren. Donderdag 14 oktober begint om 20.00 uur de wedstrijd tegen de Texelse huisdammers. Het staat reeds vast, dat aan meer dan twintig borden zal wor den gestreden. Oud-leden, die de gele deren van de Damclub Texel willen aanvullen, zijn van harte welkom. De leden te Den Burg worden verzocht spelmateriaal mee te nemen. De eerste ronde voor de bondscompe- titie werd vastgesteld. Voor de Dam club Texel betekent dit een thuiswed strijd tegen HDC op zondag 24 oktober. Uitslagen: P. Bakelaar-C. Dijker 02 J. Hooijberg-P. Bruijn 20 P. Kooiman-J. Vinke 02 C. Vinke-H. Bruining 02 Jn. Stam-J. v. Heerwaarden 11 Jo Schoo-C. P. Burger 20 C. Groenhof-C. v.d. Werf 02 D. v.d. Werf-G. Dros 02 C. v. Heerwaarden-P. W. Kooi 20 Jb. Koorn-S. Ros 02 Verschijnt dinsdags en rrüdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,95 p. kw. 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. van 28 oktober t/m 16 november a.s. BEVOLKINGSONDERZOEK NAAR T.B.C. Op donderdag 28 oktober a.s. zal op nieuw worden gestart met een massa- onderzoek naar t.b.c. Ondanks de stevige aanpak is deze ziekte nog steeds niet geheel een halt toegeroepen. Elk jaar steekt ze de kop weer op en soms in die mate, dat meerdere mensen reeds door een infectiebron blijken te zijn besmet voordat de ziekte wordt ontdekt. Bij elk onderzoek worden, ook op Texel, weer gevallen geconstateerd. De laatste jaren neemt ook het aantal gevallen van longkanker op onrustba rende wijze toe. Deze ziekte, alsmede ook hartziekten en andere afwijkingen aan de borst- organen kunnen bij dit massa-onder zoek worden aangetoond. Het is dan ook van groot belang dat iedereen aan zijn oproep gehoor geeft. Alleen bij tijdige ontdekking kan nog veel leed worden bespaard. Bij het onderzoek zal, nu een pont- veer met koplading in de vaart is, voor het eerst van de grote röntgenauto ge bruik kunnen worden gemaakt. Deze zal op de bekende plaatsen in de ge meente standplaats innemen. De kosten bedragen per persoon 1,75. Personen geboren na 1 oktober 1961 worden niet onderzocht, omdat door de zorg van de schoolaits reeds voldoende controle wordt uitgeoefend. Ontkleden is niet nodig. Per minuut kan van 3 personen elk een foto wor den gemaakt. Het onderzoek neemt dus maar een moment in beslag. De komende week worden de oproep kaarten per post verzonden. Zorgt U er wel voor om tijdig op de aangegeven plaats aanwezig te zijn en met gepast geld te betalen. TEM LEENT TWEE MILJOEN Bij de TEM bestaat, blijkens een door de directeur van de N.V. uitge bracht rapport, een tekort aan vaste financieringsmiddelen van ongeveer ƒ2.000.000,Dit tekort werd tot op heden gefinancierd met rekening cou rant- en leverancierscrediet, maar het wordt gewenst geacht deze vlottende schuld te consolideren. Derhalve zal in de komende raadsvergadering aan de afgevaardigde van de gemeente Texel in de vergadering van aandeelhouders, machtiging worden gegeven te stem men voor het aangaan van één of meer geldleningen tot een bedrag van ƒ2.000.000,—. DUITS-NEDERLANDSE MUZIEKAVOND IN JEUGDHERBERG Donderdagavond hebben de leerlin gen van de muziekschool Texel met dc 65 jongens en meisjes van het Burg dammer Jugendkoor uit Bremen een gezellige muzikale avond beleefd. Het Burgdammer jeugdkoor was van maan dag tot en met zaterdag op Texel om er de herfstvakantie door te brengen. Vier jaar geleden was het koor er ook en toen werd een muzikale ontmoeting gearrangeerd met Dc Stem des Volks. Omdat deze vereniging niet meer be staat werd het nu een avond in samen werking met de muziekschool. Beurte lings werd door de jonge Duitsers ge zongen en door de orkestklas van de muziekschool gemusiceerd onder lei ding van de heer Rijf. De heer W. Steinhoff, dirigent van het Burgdam mer koor, toonde zich zeer enthousiast over de avond; „Een geweldige beleve nis. Een aantrekkelijke vorm van inter nationale culturele samenwerking!" Aan het slot van de avond overhandig de de leider van de groep, de heer W. Mammen aan de heer Rijf als aanden ken een schilderij en aan het echtpaar Veldwisch een fraaie kandelaar met kaars. De leden van het koor hebben zich de vorige week uitstekend ver maakt. Veelvuldig werden strandwan delingen gemaakt en vrijwel alle plaat sen werden met de meegebrachte grote autobus bezocht. Ook aan de tocht met de garnalenkotter op de Waddenzee en aan het bezoek aan het Texels Museum bewaren de kinderen prettige herinne ringen. Donderdagmiddag trad het koor op voor de bejaardensociëteit van Den Burg en ook werden liederen ten ge hore gebracht in de C. E. Gollards- stichting. Daar werd tevens de kennis making hernieuwd met de heer Van Enst, die vier jaar geleden de ontmoe ting met de Stem des Volks organi seerde. REIZENDE BIBLIOTHEEK DE KOOG DE KOOG Met ingang van woens dag 13 oktober kan men in De Koog weer boeken lezen van de Centrale ver eniging van Reizende bibliotheken. Op de genoemde datum is de openbare Luberti-school voor dit doel van 16.00 tot 16.45 uur geopend De boeken kun nen iedere week worden geruild. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 12 okt. 9.48 en 21.51; 13 okt. 10.20 en 22.26; 14 okt. 10.54 en 23.01; 15 okt. 11.26 en 23.35; 16 okt. 11.59 en Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. T.E.M. DOET NIEUWE INVESTERINGEN De N.V. TEM zal binnenkort met de aanleg beginnen van een nieuw trans formatorstation in De Westen, als ge volg van het verbreden van de Wester- weg. waardoor het oude station moet verdwijnen. De kosten worden geraamd op ƒ25.150,Voorts zal een transfor matorstation worden gebouwd en in gericht in Gerritsland ter verbetering van de elektriciteitsvoorziening in dat gebied. Kosten: ƒ25.150,Ten koste van ƒ21.700,zal het kabelnet worden uitgebreid in verband met de aanleg van het industrieterrein in de uitbrei ding Den Burg-noord. Voorts is ƒ78.315,nodig voor de uitbreiding van het kabelnet ten behoeve van de te bouwen woningen in Den Burg-oost. INTERESSANTE LEZING TUDENS GEMEENTEAVOND DEN HOORN Donderdagavond om acht uur wordt een Hervormde ge meenteavond gehouden in „Ons Huis". Het grootste deel van de avond zal in beslag worden genomen door de lezing „Israël en wij" door ds. S. Gerssen uit Utrecht. Hij zal uitvoerig over geloof en geloofsbeleving van de Israëlieten spreken en over de houding, die Chris tenen tegenover hen behoren in te ne men. Ds. Gerssen zal ter ondersteuning van zijn betoog een klankbeeld ten ge hore brengen. (Bekort wegens plaatsruimtegebrek) Een hartelijke afscheidsreceptie is de heer G. Michels ten deel gevallen, za terdagmiddag in hotel ,,De Lindcboom- Texel" bij zijn afscheid als administra teur van het Algemeen Ziekenfonds „Texel". De heer Michels heeft zijn taak 35 jaar lang op voorbeeldige wijze ver vuld, hetgeen door een inrdukwekkende rij van sprekers werd benadrukt Zoals bekend verlaat de heer Michels het ziekenfonds in verband met het berei ken van de pensioengerechtigde leef tijd. Hij is intussen opgevolgd door de heer J. Vlaming te Den Burg. De eerste, die er op wees dat de heer Michels zijn werk met veel toewijding, vakmanschap en ijver verrichtte, was burgemeester C. De Koning. De burge meester meende, dat de administrateur in de bewogen geschiedenis van het ziekenfonds Texel een belangrijke rol had gespeeld en zeker medeverant woordelijk is voor hetgeen tenslotte werd bereikt. De heer J. Beunder, die sprak na mens het bureau van de ziekenfonds raad was een goede kennis van de scheidende administrateur. Hij verhaal de hoe hij met de heer Michels aan de wieg had gestaan van het Ziekenfonds- besluit, dat hij „een ongewenst kind" noemde. Dank zij het gezamenlijk ge- dokter eraan waarbij natuurlijk op voedingsfouten werden gemaakt is het meerderjarig en gewaardeerd ge worden. De heei Beunder zei bijzonder prettig met de heer Michels te hebben samengewerkt, vooral ook omdat hij be wezen heeft het vertrouwen waard te zijn. Positief element De heer G. L. Hougee, gedelegeerde van het Federatiebestuur VNZ. noemde de heer Michels een duidelijk positief element in de ziekenfondsorganisatie. Hij overhandigde een enveloppe met in houd. De heer A. J. Poot, directeur van het ziekenfonds Haarlem en voorzitter van de Noordhollandse kring van de Federatie, had de heer Michels vooral leren kennen als een goed en hartelijk collega. Hij gaf een waardebon ten ge schenke en overhandigde mevrouw Mi chels bloemen. De heer P. Beemster- boer sprak namens het Witte Kruis Texel, waarmee het ziekenfonds nauw heeft samengewerkt. De heer Beemster- boer overhandigde een platenbon. Namens het bestuur van de vereni ging van directeuren van ziekenfond sen in Nederland voerde de heer W. Palenstijn het woord, die namens de af deling Noordholland een scheerappa- raat als geschenk gaf. Op rijm De nieuwe administrateur, de heer J. Vlaming, had zijn toespraak op rijm gezet. Hij schetste de geschiedenis van het ziekenfonds Texel en de komst van de heer Michels. Ook de moeilijkheden die de oorlog voor hem bracht. Als „staatsgevaarlijk" element moest hij naar Assen, maar zelfs van daaruit re gelde hij de ziekenfondszaken zo goed en zo kwaad als het ging. De heer Vla ming overhandigde, mede namens de andere personeelsleden van het zieken fonds een geschenk. De rij van spre kers werd besloten door de voorzitter van het ziekenfonds Texel, dokter H. Elias, die vooral wees op de stiptheid, waarmee Michels zijn werk deed. Na mens het ziekenfondsbestuur overhan digde hij een geschenk onder couvert. In zijn zeer uitvoerige dankwoord gaf de heer Michels blijk van zijn erkente lijkheid voor de hulde, die men hem had bereid.

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1