Pluimvee- voorlichtingsavond PANKLAAR Fa. P. v. Etten Texelse afdeling van Helder se aquariumvereniging opgericht Najaars vergadering handperen Wilt u kwaliteit in herenondergoed 2egel SPORT EN SPEL in het afgelopen weekend algemene ledenvergadering open klaverjasdrive donderdagmid dag na 12.30 u. gesloten. Net kosthuis gevraagd. Machmeschrijven zal afwezig zijn „De fokkerij in C.P.I.-verband"\ „Enkele opmerkingen bij het honden van pluimveev\ Zaterdagmiddag is in hotel „De Graaf" te Den Buig de afdeling „Texel" van de Helder se aquarium vereniging „De Glasbaars" opgericht. De propaqandabijeenkomst, die daar toe was belegd werd door een flink aantal belangstellenden bezocht, voor het overgrote deel aquariumbezitters. Door de heer Schekkerman, secretaris van de Helderse vereniqinq, werd een praatje gehouden over het inrichten en verzorgen van tropische aquaria. Daar bij bleek dat de aquariumhouderij een zeer bloeiende hobby is. Naar schat ting zijn in Nederland maar liefst 350.000 „aquaranen"waarvan er 12.325 lid zijn van 188 verenigingen, die weer zijn aangesloten bij de Neder landse Bond „Aqua-terra". De vereni qinq en tellen elk gemiddeld dus 65 leden. De Helderse vereniqinq is met meer dan 250 leden op drie na de grootste van het land. De toenemende verstedelijking en het steeds meer terugdringen van de vrije natuur zijn er mede de oorzaak van dat de aquariumhouderij in Nederland zo veel aanhangers heeft. Van een goed ingericht aquarium gaat een grote be koring uit. Het vormt in de huiskamer een wereldje, waar moeder natuur het nog helemaal voor het zeggen heeft. Het is een levend schilderij, waarvan velen al direkt zeggen: Dat zou ik ook graag willen hebben Rage Een jaar of tien geleden was de aquariumhouderij vooral in Den Burg een rage. Enthousiast geworden van hegeen men bij buren of vrienden had gezien, werd een bak aangeschaft en sloeg men aan het inrichten. De nieuw bakken aquarianen vonden elkaar in de aquariumvereniging Texel, die echter al gauw de weg ging van vele andere Texelse verenigingen: hij verdween ge ruisloos. Tegelijk zakte ook de animo voor de liefhebberij en met dezelfde vaart, waarmee ze gekomen waren, werden de bakken weer uit de Texelse huiskamers verwijderd Televisietoe stellen namen de vrijgekomen ruimte inDe oorzaak van deze terugval is niet helemaal duidelijk, maar moet gezocht worden in een verkeerde aan pak; misschien is het niet bereid zijn zelf de handen uit de mouwen te steken en het niet kunnen opbrengen van be langstelling, die uitging boven het waarderen van het „levende schilderij" alleen. Liefhebberij De echte aquariaan geniet van het waarnemen van zijn vissen; het bestu deren van hun gedrag. Hij experiraen- teerd met licht en temperatuur, voor komt en geneest ziekten van planten of vissen en probeert de levende have tot voortplanten te bewegen. Daarbij volgt hij nauwkeurig alles wat grote Neder landse wetenschapsmensen op dit ge bied publiceren in het N.B.A.T.-maand- blad „Het aquarium" en gaat op in de discussies over de vele raadselen, die zich daarbij voordoen. Die mentaliteit zal een adspirant-aquariumhouder zich eigen moeten maken om ook op den duur genoegen in zijn hobby te kunnen scheppen Maar zo'n man zal dan ook zichtbaar gelukkiger zijn dan de ande ren, die zich elke avond aan de beeld buis laten kluisteren. Natuurlijk moet dat groeien Het is beslist onjuist te denken dat de „doorgewinterde" aqua rianen een soort wetenschapsmensen zijn Opvallend is het dat het juist de „gewone" man is. die in de aquarium vereniging van zich doet spreken. Niet duur Bijna niemand is in staat grote be dragen in zijn hobby te steken; zijn DE HEER P. BAKKER JACZN. OVERLEDEN In het Lidwina-ziekenhuis te Den Helder is de heer P. Bakker Jaczn. op 88-jarige leeftijd overleden, een week na de dood van zijn echtgenote. De heer Bakker was de grondlegger van een van Texels grootste middenstands- bedrijven: Bakkers Ijzerhandel N.V. te Den Burg. Op 1 april 1920 opende hij in de Parkstraat te Den Burg (in het pand waarin tot voor kort het VW- kantoor was gevestigd) zijn winkel in ijzerwaren, gereedschappen en huishou delijke artikelen Later verhuisde de zaak naar de Weverstraat. Het geheel werd op 6 april 1945 verwoest tijdens de beschieting van Den Burg. Bakker's Ijzerhandel breidde zich snel uit en maakte meerdere ingrijpende verbou wingen mee. In 1937 werd de plaats van de heer Bakker ingenomen door zijn zoon Gerard, maar de grondlegger bleef er zich intensief mee bezig hou den tot kort voor zijn ziekte. Van een éénmanszaakje in 1920 is het bedrijf thans uitgegroeid tot een complex met meer dan 30 werknemers en een totale opppervlakte van 1225 m2. Deze ge weldige ontwikkeling is voor een zeer groot deel de verdienste van P. Bakker, die door zijn zakelijk inzicht en initia tieven, als één van Texels meest succes volle zakenlieden werd beschouwd. MET AUTO DE SLOOT IN Gisterochtend omstreeks 10 uur kwam de heer J. Boon (36) uit De Cocksdorp met zijn Trabant personen wagen in de sloot langs de Postweg te recht. De heer Boon reed in de richting van de Ruigedijk en wilde de voor hem rijdende personenwagen van de heer B. Dros passeren. Op het moment, dat beide wagens naast elkaar reden, week de heer Dros iets naar links uit, waar door de heer Boon de linkerberm in reed. Hij stuurde waarschijnlijk te abrupt bij, waardoor de wagen de weg weer opschoot en de rechtersloot in reed. De Trabant werd aan de voor zijde flink beschadigd. De heer Boon kwam met de schrik vrij. Proces ver baal werd opgemaakt. derhalve gedwongen het niet al te groot aan te pakken en zich te beperken tot een kleine bak. Een aquarium kan kant en klaar worden gekocht, maar ook worden gelast uit hoekstaal. Een klein beetje handigheid is nodig om er zelf glazen te kunnen inzetten, wat met mo derne hulpmiddelen als plastic kit, niet moéilijk is. Een verwarmingselement kost ca. ƒ6,een bijpassende thermo staat ƒ13,Knutselaars kunnen een lichtkap met tl-buizen of gloeilampen zelf maken en er ook voor zorgen, dat het geheel mooi wordt ingebouwd. Het lidmaatschap van een aquariumvereni ging doet de liefhebberij verder ver diepen, zodat het niet blijft bij een liefde op het eerste gezicht. De contri butie (ƒ1,10 per maand) komt er ruim schoots uit, want als lid kan men bij de visbeurs van de vereniging aanzienlijk goedkoper tropische vis betrekken dan bij de handel. Verloting Tijdens de contactbijeenkomsten wor den veelal verlotingen gehouden. Za terdag gebeurde dit ook, zodat de meeste aanwezigen met enkele planten of vissen naar huis gingen. Dat de nu gevormde Texelse afdeling van de aquariiunvereniging in zijn ge lederen mensen heeft, die weten hoe een fraai aquarium moet worden inge richt, blijkt wel uit de uitslag van de onlangs gehouden huiskeuring. Daarbij werden 42 aquaria van Den Helder en Texel door een keuringscommissie van „De Glasbaars" gekeurd. De heer M. W. Smit uit Den Burg behaalde de eer ste prijs en werd in het bezit gesteld van de wisselbekcr. De derde prijs be haalde de heer H. Ellen te Den Burg; de negende prijs was voor J. Schrama de elfde voor A. G. Hillen; de dertien de voor H, Schrama en de zeventiend^ voor C. H. J. Smit. Al deze mensen zijn bereid beginnende liefhebbers met raad en daad bij te staan. In tegenstelling tot vroeger wordt het de Texelse aquariumhouders mak kelijk gemaakt. Alle benodigdheden voor hun hobby zijn thans op het eiland verkrijgbaar. UITSLAG MJV.B.-PUZZEL- BETROUWBAARIIEIDSRIT Zondagmiddag hield de Motor-, auto- en bromfietsclub Texel een puzzel-be- trouwbaarheidsrit, die meetelde voor hei kampioenschap. Mede door het fraaie, heldere weer werd de rit voor alle 37 deelnemers een prettige beleve nis. Bij de auto's A-klasse werd R- de Vries met 3 strafpunten nummer één; 2. P. Keijser, De Waal (4 strafpunten); 3. J. v.d. Vis (6); 4. T. v.d. Heerik (6); 5. A. J. v.d. Vis (8); 6. J. van Sambeek i(9); 7. Y. Barends (9); 8. K. Dros (10); 9. S. Dijt (12); 10. A. Douma (13). B.-klasse: 1. R. Kikkert (5); 2 Offrein (6); 3. J. Kikkert (13); 4. J. Klip (13), 5. G. Jimmink (14); 6 B. Wijngaarden (17); 7. C. J. Vinke (20); 8. D. Schagen 1(23); 9. P. Schuil (25); 10. G. Duinker (26). Bromfietsen: A.-klasse: 1. P. Witte (5); 2. G. Moens (13); B-klasse: 1. C. J. Duinker (12); 2. C Wonder (13); 3. Hoo- gerheide (21). Er reden slechts twee motoren en één scooter mee. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 20 oktober a.s. worden dc moe ders van Oudeschild en Den Burg verwacht: Oudcschild van 1.30 - 2 uur; Den Burg van 2 - 4 uur. RIJDEN ONDER INVLOED VAN ALCOHOL Uit een zojuist verschenen publikatie van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek „Toepassing der Wegenverkeers wet 1963" blijkt dat het aantal veroor delingen wegens verkeersmisdrijven in 1963 9.906 bedroeg, tegen 9.717 in 1962, dus 2 pet. meer Indien wij rekening houden met de bevolkingsgroei, dan was de toeneming 0,5 pet. De veroordelingen wegens rijden on der invloed van alcohol (artikel 26) vormden de laatste drie jaren bijna 60 pet. van dit totaal. Van de 5361 veroor delingen wegens artikel 26 hadden 2.419 betrekking op bestuurders van motor rijtuigen (auto's, motorfietsen en scooters), 1534 op bromfietsen en 1408 op rijwielen. Verdere veroordelingen: 2006 wegens doorrijden na een ongeval. 1454 wegens joy-riding (vooral jongeren en veel onder invloed van alcohol). Het aantal vrouwen onder de veroor deelden was maar gering (circa 1,5 pet.) maar de ontwikkeling voor hen is de laatste jaren ongunstiger dan voor de mannen. Bij doorrijden na ongeval wa ren 6 pet. van de veroordeelden vrou wen. Dat doorrijden na een ongeval is blijkbaar een echt vrouwenkwaad: in 1963 waren van de 170 vrouwen, ver oordeeld wegens verkeersmisdrijven, er 118 na een ongeval gevlucht. Aan de bestuurders, veroordeeld we gens het rijden onder invloed, werd vaak gevangenisstraf opgelegd; aan be stuurders van motorrijtuigen in 70 pet. der gevallen, aan bromfietsers in 23 pet. en aan wielrijders in 16 pet. der geval len. Aan 4569 personen, veroordeeld wegens een verkeersmisdrijf, werd de bevoegdheid motorrijtuigen te besturen voor een bepaalde tijd ontzegd. Alcohol gebruik was de oorzaak in 2353 geval len. Men vraagt zich af wanneer men eindelijk algemeen zal gaan beseffen, dat snelverkeer en alcoholgebruik on verenigbaar zijn. Of moet het ook hier de kant uit van West-Duitsland en an dere landen, waar de overheid zodanige drastische maatregelen (intrekking rij bewijs o.a.) heeft getroffen, dat hiervan zo'n preventieve werking uitgaat, dat men zich wel wacht om na alcohol gebruik aan het wegverkeer deel te ne men? UITSLAGEN Pupillen Cockssdorp-Oosterend 15 1 ZDH-Texel 0—11 Adspiranten: ZDH-Texel b 0—3 Tex. Boys-De Koog 21 Afdeling Noordholland De Koog 1-Texel 2 22 Programma pupillen a.s. zaterdag Texel-Oosterend, 2.30 uur ZDH-Tex. Boys, 2.30 uur. MEDEDELINGEN S.V. Texel Woensdag allemaal weer aan de slag en dan met volle inzet. Daar moet het van komen! Het zal nodig zijn a.s. zon dag naar Succes. D. D. TOTO. We willen U eens opwekken deze week ook het rose formulier (drie in één) in te vullen. Het is heel een voudig en de winstkans is groter dan met het normale formulier. Indien U nl. alle thuisoverwinningen niet meer en niet minder) juist heeft voorspeld, en de 2e en 3e verkeerd, dan heeft U nóg de eerste prijs. U vult dit formulier precies hetzelfde in als de gewone toto. Alleen 20 kruisjes i.p.v. 13. En nu gaat het erom (per kolom) de kruisjes op de juiste plaats te zetten. Heeft U alle thuisoverwinningen juist voorspeld, dus geen kruisje te veel of te weinig, dan heeft U de eerste prijs. Bij een juiste voorspelling van de uitoverwinningen de tweede en bij de juiste voorspelling van de gelijke spelen de derde prijs. Als U mee wilt doen met de toto, dan graag opgave bij Boon's zuivelhandel, de heer G. ten Cate of de heer W. A. van Zeijlen. Iedere donderdag worden de formulieren bij U thuis opgehaald, als U dit wenst. F. S. S.V. Cocksdorp. Het gymnastiekuur voor de dames op woensdag is weer gestart. Het begint om 20.15 uur. Nieuwe leden zijn van harte welkom. DE KOOG-TEXEL 2 2—2 In een snelle strijd deelden De Koog 1 en Texel 2 de punten. Voor de rust een gelijkopgegaande strijd, waarbij de achterhoedes baas bleven. Enkele fraaie schoten werden prooi van de keepers. Na de rust in 5 minuten twee doel punten! Stiggelbout wrong zich door de verdediging van De Koog en gaf Leo geen kans 10. Twee minuten later maakte Hellinga een fraai doelpunt vanaf de linkervleugel. Om beurten kwamen beide doelen in gevaar. Stig gelbout greep in de 22ste minuut een kansje: 21 voor Texel. In de 27ste mi nuut kreeg P. Douma een kans en Saai trachtte vergeefs te redden. In de stand kwam geen verandering meer. De adspiranten trokken naar Tex. Boys en moesten met 21 de vlag strij ken. TRAILMOTOR BOTSTE OP AUTO DEN HOORN Zondagmiddag om streeks vijf uur botste de heer J. Gris- nigt uit Den Burg met een trailmotor op de achterzijde van de personen wagen van de heer W. H. Bakker. De aanrijding gebeurde op de Diek in Den Hoorn. De heer Bakker remde af om linksaf zijn erf op te rijden. De motor rijder bemerkte dit te laat en ramde de achterzijde. Het motorrijwiel werd flink beschadigd en moest later met een auto worden weggehaald. De per sonenauto van de heer Bakker was er veel minder ernstig aan toe. De politie maakte proces verbaal op. TEXELSE MARKT Gisteren werd aangevoerd: 28 schapen 90,tot ƒ140,6 koeien 750,tot ƒ1100,5 kalveren 200,tot 270, en 2 rammen ƒ150,tot ƒ250, TEXELAARTJES 3 regels ƒ1,elke regel méér 0 25 Onder adres te bevr (niet eerder dan 11 u. in Boekh.) en onder nummer ƒ0,25 meer Speciaal voor gelegen heidsaanbiedingen. (N.B voor in deze kolom geplaatste zaakadverten ties geldt het normale millimetertarief). Rijschool „Groot", eig. K. H. Boon, Vamor ge- dipl. Opel Kadett ƒ8, Taunus 17 M, Lambretta scooter vrachtwagen. Telefoon (02230) 3252 ƒ100,TERUG voor uw oude bromfiets (hoe oud die ook is) bij aankoop nieuwe JAWA ad. 475, Rijwiel- en Bromfiets- handel H. Troost, Heren straat 67 Den Hoorn, Texel, tel. (02226) 213 Te koop pr. aardappe len. M. Huisman, De Veen, tel. 2203 Te koop een leren jas B. Eelman. Boodtlaan 10, De Koog Aangeboden: moderne Koelstra kinderwagen. Langewaal 5, De Waal Te koop gevr. 2 ton voeraardappelen. H. van Heerwaarden, „Iepenhof" Pontweg Te koop gevr. grote hondenmand Groene- plaats 3, Den Burg Te huur garagebox. Kogerstraat 53. tel. 2960. Te koop traploper en korte leren jas. Heems- kerkekstr. 20. Oudeschild Te koop gevr. koperen ketel en doofpot. Brieven met prijsopgave onder no 839 aan bur. v.d. blad Met blijdschap geven wij kennis van de ge boorte van onze dochter en zusje Marijke Christina Maria M. van Heerwaarden- Klippel H. van Heerwaarden Wim Kogerstraat 13, Den Burg, Texel, 14 oktober 1965. Met grote blijdschap geven wij U kennis van de geboorte van onze zoon André G. Vlugt-de Gorter R. Vlugt Weverstraat 42, Den Burg, Texel. 16 oktober 1965. Heden overleed tot mijn diepe droefheid mijn lieve zorgzame huisgenote Rika Huisman, in de ouderdom van 73 jaar. P Vijn Vlissingen, 16 oktober 1965. Julianalaan 9. De teraardebestel ling zal plaats vinden op woensdag 20 okto ber a.s. des namiddags 2.30 uur op de alg. begraafplaats te Vlis singen. Vertrek sterf huis om 2 uur n.m. Met grote blijdschap geven wij U kennis van de geboorte van onze zoon en broertje Cornelis Wij noemen hem Kees. M, Winter-Bloem J. Winter Schilderend 37. Den Burg, Texel, 16 oktober 1965. Heden overleed plot seling mijn lieve man en onze lieve vader en grootvader Picter Joseph Bugel, in de ouderdom van 72 jaar. G. Bugel-Zoer M. Verijzei-Bugel H. Ver ijzer J. C. Bugel A. Bugel-Rijk B v.d. Shkke-Bugel W. J. v.d. Slikke W. J. J. Bugel De Koog, Texel. 16 oktober 1965, Kamerstraat 11. De begrafenis zal plaatsvinden woens dag 20 oktober 1965, n.m. 3 uur vanaf het sterfhuis, op de Alge mene Begraafplaats te Den Burg. Heden is plotseling van ons heengegaan onze lieve Opa Pieter Bugel, in de ouderdom van 72 jaar. Carla Ineke Dia Ina Wout Petra Heden overleed in het Lidwina-zieken huis te Den Helder, onze zorgzame vader, behuwd- en groot vader Pieter Bakker, weduwnaar van Grietje Eelman, in de ouderdom van 88 jaar. Den Burg G. Bakker N. Bakker- Zuidewind B. Bakker I. Th. Bakker-Geus Hong-Kong R. Bakker J. C. Bakker- De Koning Den Burg. Texel, 17 oktober 1965. De rouwdienst zal plaatsvinden in het „Clazina Emelie Gol- lardsrustoord" don derdagmiddag a.s. om 1.30 uur. waarna de teraardebestelling zal plaatsvinden. Gelegenheid voor condolatie-bezoek op woensdagavond van 7.30 - 9.00 uur in het „Clazina Emelie Gol- lardsrustoord". 1940 24 oktober 1965 Op deze dag hopen onze lieve ouders C. Hin A. M. Hin-Bakker hun zilveren huwelijksfeest te vieren. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wens van hun dankbare kinderen Janny Agda Corry Martha Henk Anneriet Gré en Bernard Ina Marian Peter en Jacqueline Gelegenheid tot feliciteren van 3 tot 5 uur in „Casino". Hoornderweg B 109, Texel. Op 18 oktober 1965 overleed de heer P. Bakker Jaczn., oprichter van Bakker's Ijzerhandel. Hij zal in onze her innering blijven voort leven als een vooruit strevende en innemen de persoonlijkheid. Personeel Bakker's Ijzerhandel. Wegens misverstand pas heden geplaatst God riep tot Zich onze geliefde zuster en tante Dieuwertje Bremer, echtgenote van J. M. Vlaming, op de leeftijd van 69 jaar. Zij is verlost, God heeft haar welgedaan. Ps. 116 4 ber. Den Helder, Reiger- straat 40. Fam. Bremer Fam. Vlaming 12 oktober 1965. Hiermede danken wij, ook namens onze kinde ren, U allen voor de zeer vele blijken van belang stelling. die wij bij ons 50-jang huwelijksfeest mochten ontvangen. Fam. Eelman- Verhoeve Oktober 1965. De Cocksdorp, Kikkert- straat 79. Ver. Oud-leerlingen Landbouwschool op donderdag 21 oktober 1965 n.m. 8 uur in de Landbouwschool. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen 3. Ingekomen stukken 4 Verslag secretaris 5. Verslag rekeningna- zieners 6. Verslag penningmees ter 7. Bestuursverkiezing aftredend G. Kuip Pauze. 8. Benoeming rekening- nazieners 9 Bespreking programma 10. Uitreiking ploegwedstrijd 11. Rondvraag 12. Sluiting. winter- prijzen Nu rijpe Hand- en Moesappelcn. Fruitbedrijf A. Zielman, telefoon (02220) 2552 Woensdag 20 oktober van de Klavcrjasclub „De Koog" in „De Toe komst". Nieuwe leden hartelijk welkom Woensdagavond in „Jatry" te Oosterend. Inleggeld ƒ1,p.p. Aan vang 8 uur. S.V. Oosterend Wegens familieomstan digheden zijn wij BAKKERS IJZERHANDEL N.V. Brieven onder no. 838 aan bur. van dit blad. Jong geoefend, 'n heel leven gedaan. Schilderend 103, tel. 2518 BEKENDMAKING Burgemeester c-n wethouders van Texel maken I bekend, dat zij overwegen om met toepassing van artikel 20 van de Wederopbouwvvet vergunning te I verlenen aan de Stichting van Jan Bakker Bouwes- I zn. en Maartje van Maarleveld ip/a Komlaan 21 te Bergen 1(NH) voor het bouwen van 15 bejaarden woningen aan de Emmalaan te Den Burg (ka dastraal bekend gemeente Texel, sectie K. nr 3072 I ged.) Eventuele bezwaarschriften tegen genoemd I bouwplan kunnen tot uiterlijk 29 oktober 1965 bij hun college worden ingediend. Texel, 19 oktober 1965. Burgemeester en wethouders van Texel, De burgemeester, C. De Koning De secretaris, P. Beemsterboer. D. VAN PEURSEM psychiater, 27 oktober-3 november op donderdag 21 oktober a.s. te. n.m. 8 uur| in Hotel „De Lindeboom-Texel". Onderwerpen (in te leiden door de heer J. Broekhuizen,! Hoofdinspecteur v/h (C)oöp. (P)luimvee-[ fokkers (I)nstituut) (in te leiden door de heer H. F. Arentsenl pluimveedeskundige van de bedrijfs-| service comm. van het Cebecol. De voordrachten zullen met dia's worder| toegelicht. Deze voorlichtingsavond wordt georganiseerd door| (C)oöp. (P)luimveefokkers (I)nstituut. N. J. Witte (verkoper C.P.I. pluimvee voo:| Texel); Bedrijfsservice Comm. Cebeco voor Noord! Holland; Coöperatieve Aankoop VereniginJ „Texel" GA. Bij ons vindt U ruime keus in de beste fabrikaten, in v/ol en katoen, in alle modellen en maten tot maat 8 Wij adviseren U graag (en kunnen dat ook door jarenlanqe ervaring) bij Uw aankoop. Dinsdag 750 gram gare bieten 30 ct. Woensdag 750 gram andijvie 35 ct. Donderdag 750 gram hutspot 40 ct. De hele week: 18 heerlijke sinaasappelen voor ƒ1,35 DEN BURG Tel. 2908 DE KOOG Tel. 204

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 2