Cjrorn Twartsjexels in het harL, Gemeentebegroting voor 1966: tekort van ruim Investeringsprogramma vermeldt veel belangrijke projecten Financiële positie toch zeer veel verbeterd Damclub „Texel" herdacht 40-jarig jubileum BEDENKELIJKE ZAAK: GEEN RUIMTE VOOR NIEUWE UITGAVEN IN KAPITAALSSECTOR Texelse zondagsscholen vieren feest J erbreding Postweg - aula op begraa fplaats - scholencomplex in De Cochsdorp - riolering in De Waal serviezen ttXCZS-LS <3EEF «SS MIJ MAAR chocolmh/ltan/c VRIJDAG 22 OKTOBER 1965 TEXELSE 79e JAARGANG No. 8009 Uitgave N.V. v/h Langeveld de Rooü Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, VVillielrainalaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. COURANT HET IS HET GEMEENTEBESTUUR ook dit jaar niet gelukt de raad een sluitende begroting aan te bieden, hoewel het verheugend is, dat, ondanks de voortdurende stijging van kosten en het aanpakken van een reeks nieu we taken het begrotingstekort ten opzichte van dat van 1965 met ruim 19.000,is verminderd tot circa ƒ44.000,De financiële positie van de gemeente is dus verbeterd, maar echter nog lang niet zodanig, dat op ver antwoorde wijze aan de snel groeiende behoefte aan allerlei voorzieningen kan worden voldaan. Het begrotingstekort van ƒ44.000,noemen B. en W. op zichzelf niet verontrustend, maar de financiële positie van de gemeente komt in een heel ander licht te staan, wanneer in aanmerking wordt geno men, dat voor het uitvoeren van het investeringsprogramma 1966 geen dek kingsmiddelen aanwezig zijn. Het totaal der investeringen bedraagt ƒ2.026.860,De ten laste van de gemeente blijvende kapitaalslasten bedra gen ƒ67.087,zodat het feitelijke begrotingstekort voor 1966 bedraagt ƒ44.000,— plus ƒ67.087,— is ƒ111.087,—. Maar ook het bovenstaande geeft nog geen volledig beeld. Er bestaat nog een lange lijst van onvervulde wensen: de lijst met 31 nog steeds niet goedgekeur de kapitaalsuitgaven, behorende tot de jaren 1957 tot en met 1965. In totaal vragen deze investeringen een bedrag van rond ƒ3.825.000,Ook voor de dekking van de hieruit voortvloeiende kosten van rente en afschrijving ten bedrage van ƒ215.000,zijn helaas geen middelen beschikbaar. Het komt erop neer dat de gewone dienst van de begroting 1966, waarin de i(vele) tot dusverre goedgekeurde kapitaalsuitga ven zijn opgenomen, vrijwel sluitend is, doch dat deze begroting geen ruimte biedt voor het doen van nieuwe uitga ven in de kapitaalssector. B. en W. ach ten dit op zijn minst een zeer bedenke lijke zaak. Zij zijn dan ook van mening, dat het noodzakelijk is weer een ver zoek tot de Ministers van Binnenlandse Zaken en Financiën te richten tot toe kenning van een aanvullende bijdrage tot een zodanig bedrag als mogelijk is om het feitelijke begrotingstekort (Waarbij inbegrepen de kapitaalslast van de nog niet goedgekeurde werken) op te heffen. Geen belastingverhoging Van verhoging van gemeentelijke be lastingen is afgezien. De enige verho ging, die op het gebied van huren, pachten of rechten is vastgesteld, heeft betrekking op de strandpachten. Deze verhoging is vrij rigoureus, doch wordt door B. en W. noodzakelijk geacht als gevolg van de belangrijke uitbreiding van de strandaccommodatie. Dë vergro ting van het aajital badmeesters, het aanbrengen van geluidsinstallaties pp enkele strandgedeelten en het statione ren van reddingvletten met motorver mogen brengen zeer hoge kosten met zich mee In de berekening van de factor So ciale zorg van de algemene uitkering uit het gemeentefonds is een belang rijke wijziging gekomen. Voor het be grotingsjaar 1966 zijn in plaats van de lasten over de jaren 1961 t/m 1963, die van de jaren 1963 t/m 1965 in aanmer king genomen. Hiermee wordt beoogd een nauwere aansluiting te verkrijgen aan de feitelijke uitgaven. Het resultaat van deze wijziging is, rekening hou dende met het uitkeringspercentage, een hogere ontvangst van bijna ƒ122.000,—. Verder heeft de verhoging van het uitkeringspercentage van de algemene uitkering van 138 tot 156 een hogere ontvangst opgeleverd van rond ƒ257.000,Deze verhoging is bedoeld als compensatie voor de diverse stij gingen van lonen en sociale lasten, ter wijl voorts daarbij begrepen zijn de gevolgen van de onlangs door de Rege ring genomen maatregelen met betrek king tot de verruiming van de finan ciële mogelijkheden voor de gemeenten. Uitgaande van de gegevens voor 1965 betekent dit laatste een verhoging der middelen met rond ƒ143.000,t.w. 8% van de algemene uitkering. Tenslotte is het percentage van deze uitkering ver hoogd met 4°/o voor het normale jaar lijkse accres in de uitgaven. Per saldo is aan dekkingsmiddelen méér beschik baar: ƒ434.000,—. Hiervan is ƒ19.000,— gebruikt om het begrotingstekort (in 1965 nog ƒ63.000,te verlagen tot 744.000,Het overige is verdeeld over de verschillende functies van de ge meentelijke zorg. Uit het bovenstaande blijkt dat van een reële verbetering van de budge- taire positie van de gemeente kan wor den gesproken. Met leedwezen consta teren B. en \V. echter dat nog steeds onvoldoende rekening wordt gehouden met de permanent aanwezige behoefte aan méér, veel meer, dekkingsmiddelen voor het treffen van velerlei voorzie ningen, die voor het snel toenemende vreemdelingenbezoek nodig zijn. Uitgaven In 1966 zal in totaal ƒ5.225.000, worden uitgegeven, te verdelen als volgt: algemeen beheer 625.000, i(12°/o van het totaal); openbare veilig heid ƒ138.000,(3°/o); volksgezondheid 7295.000,(6%); volkshuisvesting ƒ560.000,(11%); openbare werken ƒ1.163.000,(22%); onderwijs en cultu rele zaken ƒ1.475.000,— (28%); sociale zorg en maatschappelijk werk ƒ591.000,(11%); beheer gemeente lijke eigendommen ƒ34 000,(1%); kasvoorzieningen ƒ216.000— (4%); di verse andere taken ƒ128.000,(2%). Inkomsten In 1966 zal worden ontvangen: uit keringen uit het gemeentefonds ƒ2.567.000,(49% van het totaal); uit keringen van het rijk ƒ916.000,(18%); terugontvangst van uitg. (voorsch.) ƒ465.000,(9%); gemeentelijke belas tingen ƒ416.000,(9%); kasvoorzienin gen 7230.000,(4%); overige ontvang sten 7542.000,(10%). Verwacht wordt voorts een bijdrage van ƒ44.000, (1%) om het tekort te dekken, waar door het totaal op ƒ5.225.000,komt. B. en W. noemen het in hun bege leidend schrijven aan de raad verheu gend, dat Gedeputeerde Staten nu ook de behoefte hebben onderkend, ten aan zien van aanleg en uitbreiding van rio lering in de dorpen. Onlangs werd de aanleg van riolering en zuivering te Den Hoorn goedgekeurd, zodat dit dorp op korte termijn van een riolering kan worden voorzien, waardoor aan een onhoudbare toestand een eind kan wor den gemaakt. Zoals onze lezers zich zullen herinneren, wilden B. en W. de rioleringsproblemen vorig jaar tot op lossing brengen in een driejarenplan. Dit plan kan worden herzien. Omdat de goedkeuring voor Den Hoorn nu reeds werd verkregen, is aanleg van riolering en zuivering in De Waal dit jaar op de begroting gebracht. Hopelijk worden ook in 1966 de in 1965 reeds geraamde uitbreiding en verbetering van de rio lering van Den Burg goedgekeurd, ze- dat voor 1967 de aanleg van riolering etc. in Oost op het programma kan wor den gezet, evenals de vervanging van de vloeiweide te De Koog door een zuiveringsinstallatie. Door A.N.W.B. 2 NOVEMBER BEGINT KOPLAMPENCONTROLE Op dinsdag 2 november begint een controleploeg van de ANWB met het gratis beproeven van de koplampen van Texelse personen wagens. De ploeg is dagelijks aan het werk op het parkeerterrein aan de Verlengde Kcesomlaan (naast garage Kaczor) van 12 uur tot 19.00 uur. Zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur. Gemiddeld duurt de controle en het eventueel opnieuw afstellen 3 minuten per auto. De afdeling Texel van het Verbond voor Veilig Verkeer onder wiens auspi ciën de controle wordt gehouden, hoopt, dat het grootste deel van de ca. 1000 personenauto's, die op Texel zijn. er aan zal deelnemen. Bij inspecties elders in het land bleek dat gemiddeld slechts 15% van de koplampen juist was afge steld. Keuring is in het belang van de verkeersveiligheid en dus zeker niet overbodig. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,95 p. kw. -f 30 ct incasso. Advert: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert 12 ct p. Zaterdag 23 oktober, morgen, is het honderd jaar geleden dat Ds. Looman de Nederlandse Zondagsschoolvereni ging hielp oprichten. Dit feit wordt overal herdacht en zal op Texel ook niet ongemerkt voorbijgaan. De Her vormde zondagsscholen van Texel en de Gereformeerde zondagsschool van Den Burg hebben besloten in deze sa men te werken en een passende viering op touw te zetten. Initiatiefneemster was de Zondags school te Oosterend. De plannen wer den uigowerkt tijdens drie vergaderin gen. die door de gezamenlijke leiding zijn gehouden. Morgenmiddag 2 uur komen alle kin deren van de zondagsscholen bijeen in de Gereformeerde kerk aan de Elemert te Den Burg. Er zal uit de Bijbel wor den verteld, waarbij ter illustratie met een flanelbord wordt gewerkt, en er zal gezamenlijk worden gezongen met orgelbegeleiding Er wordt een spel ge speeld en er hoort ook een tractatie bij. Voorts zullen ballonnen worden opge laten. De vierhonderd kinderen, die op het feest worden verwacht, komen uit alle Texelse dorpen. De kinderen van 7 jaar en ouder worden verzocht een potlood of ballpen mee te nemen! (Wegens ruimtegebrek eerst nu geplaatst) Men kan niet zeggen, dat de Damclub Texel aan haar veertigjarig bestaan geen ruchtbaarheid heeft willen geven. Het heugelijke feit is gevierd met jubi- leumwedstrijdcn en zaterdagmiddag met een simultaanseance, die werd ge houden na een officiële receptie in „Casino". Op de receptie gaven de leden van de vereniging alsmede vele lief hebbers van de damsport van de over kant acte de presence. Voorzitter G. Dros herinnerde eraan, dat het op de dag af veertig jaar geleden was, dat de dammers voor het eerst in hotel Texel bijeenkwamen. De heer Dros her dacht de heren Standaard en Kikkert, die zich in deze begintijd enorm voor de club hebben ingespannen. Het was een moeilijke periode. Vele leden waren nauwelijks in staat het kleine contributiebedrag op te brengen Als het er helemaal niet afkon en men zich daarom wilde terugtrekken, be taalde secretaris Kikkert het uit eigen munten uit door kwaliteit en vormgeving Zoals qewoonlijlk vermeldt het in- vesterinqsproqramma voor 1966 van de qemeente Texel weer tal van helanq- rijke voorzieningen, waarvan de nood zaak in het recente verleden duidelijk is qebleken. Voor het uitbreiden en vernieuwen van de riolering te De Waal en de ver betering van de bestrating van het dorp is totaal ƒ203 000,— nodig. Er zal 800 meter rioolpijp worden gelegd en er zal een zuiveringsinstallatie worden ge bouwd. Alleen die zuiveringsinstallatie komt de gemeente al op ƒ66.000,te staan. Ter verhoging van de verkeersveilig heid staat een verbetering van de Pont- weg op het programma Bij de meest drukke in- en uitvalswegen zullen de kruisingen worden verbreed en zullen voorsorteermogelijkh.den worden ge maakt. Er is totaal ƒ280.000,voor nodig, waarvan ƒ100.000,voor de kruising bij de Akenbuurtsweg. Een belangrijke investering is ook de verbetering van de strandaccommoda tie. Voor het vergrote korps badmees ters worden voor de stranden paal 9 en 28 twee badmeestershuisjes aange schaft (elk 72000,twee geluidsin stallaties voor de stranden Westerslag en paal 17 (elk ƒ6000.en twee motor- reddingvletten a ƒ8000.voor Wester slag en De Koog. De verbreding van de Postweg bete kent een investering van totaal ƒ880.000.De weg zal van 4V2 tot 6 meter worden verbreed. Over een leng te van 750 meier zal de bocht bij „Hun- singo" (bij de Ruigedijk) worden afge sneden, hetgeen hopelijk het eind zal betekenen van de herhaaldelijk voor komende ongelukken ter plaatse. Voor de bouw van een aula op de Alg. begraafplaats te Den Burg is ƒ100.000,uitgetrokken. De aula zal voorzien in een lang gevoelde behoefte. Het is de bedoeling dat in De Cocks- dorp een 3-klassige openbare lagere school wordt gebouwd, alsmede een één- klassige kleuterschool met een speel lokaal, tevens gymnastieklokaal. Het geheel wordt in één complex opgetrok ken. (Naar het voorbeeld van Den Hoorn) Voor het hele project is ƒ380.000,nodig, waarvan slechts 9367,voor rekening van de ge meente komt. Voor de aanschaf van tweede Volks wagen, een bestelwagen, die ingericht kan worden als rijdende werkplaats, nieuwe sneeuwploeg, een nieuwe op slagloods en het bouwen van een wo ning voor dë magazijnmeester zal aan de dienst Gemeentewerken een bedrag van ƒ97.000,worden verstrekt. De rioolwaterzuiveringsinstallatie te Oudeschild zal ten koste van ƒ15.000, worden verbeterd. Gebleken is dat het slib in het circuit neerslaat, waardoor vroegtijdige vervuiling ontstaat, terwijl het periodiek stilstaande water, in te- Eon verrukkoli|kc chocoladedrank mol slechts 1% vel. Fris en pittig van smook Tosti lest de dorst, is lekker luchtig en eerbiedigt de slanke lijnl genstelling tot de bedoeling, mee circu leert. Het uitkomende water is daar door niet geheel gereinigd. Diverse Texelse wegen zullen een oppervlaktebehandeling krijgen. Behan deld zullen worden de Bosweg, Bos- randweg, Watermolenweg, Gasthuis straat en Elemert. Het gaat om totaal 15.600 m2 a ƒ1,10 is ƒ17.160,—. Voorts zullen de kanten van wegen en bermen nabij groepjes woningen buiten de bebouwde kommen, worden bestraat om te voorkomen dat deze worden stukgereden. Voor deze berm bestrating, die vooral met het oog op het toegenomen zware verkeer van groot belang is, is ƒ32.000,nodig. Het rijwielpad naar Oudeschild langs „Brakestein" (Schillepaadje), dat een lengte heeft van 960 meter, zal worden verbeterd daar het in slechte staat ver keert. Hiervoor is ƒ6700,nodig. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 13 tot en met 20 oktober 1965 Geboren; Trijntje Auke, dv. Aalzen de Haan en Aukje Nota; Marijke Chris tina Maria, dv. Hendrik van Heerwaar den en Maria Klippel; André, zv. Ro nald H C. Vlugt en Gerda A. de Gorter; Cornelis, zv. Jan Winter en Emilie G. M. Bloem; Niels, zv. Antonius Leijen en Erna Bouwman, Ondertrouwd: Cornelis Witte en Theodora Witte; Cornelis Daalder en Helena A. C. Le Noble; Dieter Haardt en Elisabeth Post; Gerardus J. J. Weijers en Cornelia H. Huisman. Overleden: Pieter Bakker, oud 89 jaar. CREATIEVE AVOND Morgenavond zal mej. Bea Haupt- meijer, creatief leidster, voor de leden van de jongerenvereniging „Almjon" een avond verzorgen. Het publiek zal sterk bij het gebodene worden betrok ken. Deze interessante avond is toegan kelijk voor ieder. Aanvang 8 uur in de jeugdherberg ,,De Eyercoogh". zak. De eerste club waartegen werd ge speeld was HDC, maar het duurde maar liefst 21 jaar voordat de Texelaars het ook tegen andere clubs van de Bond opnamen. Aanvankelijk boekte de club matige resultaten, maar het tweede jaar werden reeds alle wedstrijden gewon nen en verwierf men bij de bondswed strijden het kampioenschap. Ouwe Klare De damclub droeg de naam „OKK" (Oefening Kweekt Kunst). Spottend werd wel eens door buitenstaanders verondersteld, dat dit Ouwe Klare Klub betekende.... Vooral om dat misver stand een halt toe te roepen, werd de club in 1949 op voorstel van dee heer C. Dijker herdoopt in Damclub Texel. De heer Dijker is sedert het begin een man geweest, die tot hoge prestaties kwam. Hij werd niet minder dan 26 maal kampioen. De heer Dros roemde de mentaliteit van deze speler. Het is eens gebeurd, dat hij de boot miste toen aan de overkant gespeeld moest worden. De andere leden dachten het zonder Dijker te moeten klaren, maar op het laatste moment zat hij toch op tijd achter het bord, want hij had een extra boot ge charterd. Grote waarde Burgemeester C. De Koning felici teerde de jubilerende club namens de Stichting Cultureel Werk. De burge meester gaf toe niet bijzonder goed te kunen dammen en schaken, maar zei de grote waarde van deze denksporten hoog aan te slaan. Hij merkte op. dat de damclub niet bijzonder groot is; men denkt kennelijk niet zo graag op Texel. Hij hoopte niettemin dat de club nog vele jaren actief zou blijven en overhandigde als geschenk een enve loppe met inhoud. Het woord werd ook gevoerd namens de Kon Nederlandse Dambond en de Provinciale Bond. Namens de twee bonden werden geschenken onder cou vert overhandigd. Namens het Noorder kwartier-Westfriesland sprak de heer J- C. den Hartog, die opmerkte dat de meeste damclubs niet erg floreren. Texel echter, vertoont een ongekende activiteit. Namens zijn club „Ons Ge noegen" en namens het Noorderkwar tier gaf ook hij een geschenk onder couvert. De secretaris van de Damclub Texel, de heer J Hooijberg, reikte daarop de prijzen uit die gewonnen werden bij de jubileumwedstrijden. Viertallenwedstrijd; afd. A: 1. Damclub Schagen; 2. Damclub Texel. Afd. B: 1. G.S.Z. Bovenkarspel; 2. R.O.E. Den Hel der. Prestatieprijs: afd. A: 1. A. Veenstra en H. Veenstra. Damclub Schagen; afd. B: 1 J. den Os, R.O.E.en Kaagman, G.S.Z. Jeugdwedstrijden: A en B jonger dan 12 jaar; C boven 12 jaar A.: 1. School met den Bijbel, Oosterend; 2. J. P. Thijsseschool, Den Burg; B.: 1. O.l. school Oosterend; 2. J. P. Thijsseschool Den Burg C.: 1. RHBS Texel; 2. Gecombineerd viertal Texel. Clubkampioenschap: 1. P. Bakelaar. De Koog; 2. C. Dijker, Oosterend; 3. J. Hooijberg, Den Burg. Prestatieprijs off. wedstrijden '64-'65: P. Bruin, Den Burg. Simultaan Daarop konden de dammers hun krachten beproeven tegen de heer J. M. Blom uit IJsselstein (een van Neder lands topdammers). die in een simul- taan-séance partij gaf. Hij stuitte op flinke tegenstand. Na een uur spelen werd tegen W. Post van R.O.E, verloren (Zie vervolg pagina 2)

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1