Bouw in NlOZ-comple x begint reeds het voorjaar van 1966 Kosten circa 30 miljoen 't Horntje wordt belangrijk internationaal natuurwetenschappelijk centrum PRINS HENDRIK-POLDER Studenten huis isserswoning POLDER HET HORNTJE BUITENVELOJE VEER HAVEN TEXELSEWCOURANT Uilgave N.V. v/h Langeveld de Roo'ij Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postbus II - Den Burg, Texel - Tel. 2058 y - -» 4 T _j_ g 0 g gg Bank: Nederl. Middenstandsbank; C'eöp. Boe- Rcdaktie: Harry de Graaf, Wilhelminalaan 33, -11fl VT 0 V01 f 1 tl 1/101 1/1 H ft rcnleenbank. Postgiro 452. Aboaa.pr. ƒ2,95 Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. 4^ f r/ O rlr rl/fyv rif bw f kw- 30 ct. incasso. Advert: familieberichten \_y 14 ct. p. mm.; andere advert 12 ct. p. mm. ruimte, college/alen en de afdelingen voor natte en droge experimenten be reikt kunnen worden. In dezelfde ver dieping (begane grond) zijn ook cursus zalen, die geheel kunnen worden ver duisterd en er zijn diverse werkkamers, elk voorzien van een eigen laborato rium voor studerende biologen, die tij delijk in het instituut verblijven. Er is een kantine, die .plaatsbiedt aan 150 man, een keuken en een filmzaal. Voorts een ruim kantoor voor de admi nistratie en een kantoor voor de be heerder en archiefruimte. Er is voor gezorgd, dat studenten, die van hun universiteit opdracht krijgen een be paald biologisch onderwerp te gaan be studeren, hier alles vinden wat zij no dig hebben. Het geheel wordt door de Universiteiten als een ..mariene werk plaats" beschouwd. Ook promovendi kunnen er alle theoretische en prakti sche kennis opdoen. Op de tweede verdieping, die met een lift bereikt kan worden, vindt men de biologische afdeling. Hier is de kamer van prof dr. G P. Baerends, de biolo gisch directeur, en zijn de diverse la boratoria voor gespecialiseerde onder werpen gebouwd, waar o.a. gastonder zoekers uit het buitenland hun proef nemingen kunnen verrichten. Voorts is hier de grote centrale bibliotheek ge vestigd, waar alle mogelijke boeken, handboeken en tijdschriften op het ge bied van de kennis der zee ter inzage liggen. Veel 'vaklitteratuur is opgesla gen in de vorm van microfilms, die be keken kunen worden in een reeks cel len, waarin de benodigde apparatuur staat opgesteld. In de kaartenkamer is een keur van alle mogelijke zeekaarten en geologische kaarten Op deze ver dieping is ook de fotografische afdeling, met donkerekamers voor het afwerken van zwart-wit zowel als kleurenfilms en -foto's. Er is ook een tekenkamer en een ruimte waar wordt gewerkt met isotopen, om bepaalde biologische pro cessen te kunnen volgen. K.N.M.I. In de bovenste verdieping is de hy drografische afdeling gevestigd met de geologische en chemische laboratoria. In een aparte vleugel komt een onder deel van de wetenschappelijke afdeling van het K.N.M.I. Hier wordt de oceano grafie beoefend. (De kennis van de re latie. die bestaat tussen de zee en het klimaat). Op het dak van het instituut is een waarnemingsplatform gemaakt, waar de oceanografen bepaalde waar nemingen kunnen doen. maar waar ook de vogeltrek wordt bestudeerd. Fraai gebouw Zoals gezegd zal het hoofdgebouw sterk domineren in de betrekkelijk vlakke omgeving. Het zal er echter bij zonder fraai uitzien. Niet alleen door de vorm, maar ook de materialen, die erin verwerkt worden. Belangrijke de len van de gevels worden in natuur steen uitgevoerd en ook de vorm van het dak voorkomt dat het geheel het aanzien krijgt van een fantasieloze betonflat. Op korte afstand van het waarne mingsaquarium staat het zoogdieren bassin, waarin de gedragingen van die ren als zeehonden, bruinvissen en an dere walvisachtigen kunnen worden be studeerd. Het bassin heeft een door snede van 18 meter, de waterbak zelf is 15 meter en heeft een diepte van 5 meter. Het bassin is overdekt en het zonlicht kan er alleen indirekt door dringen. De dieren kunnen worden be keken door patrijspoorten in de wan den, zodanig dat zij zelf niets van de mensen bemerken. Een sluis geeft ver binding met een grote vijver in de polder, waar de dieren na afloop van de proeven worden ingelaten Studentenhuis In de Prins Hendrikpolder komt een studentenhuis, waar ongeveer 80 perso nen kunnen worden ondergebracht. Aangezien de praktijk leert, dat 17°/o van hen gehuwd is, zijn 9 afdelingen geschikt gemaakt voor echtparen. Het studentencomplex heeft het karakter van een klein dorp. Het bestaat uit een reeks aan elkaar gebouwde bungalows. Vogels Tot het onderzoek der zee hoort ook het bestuderen van ziekteverschijnselen Wereldspaardag DAG VAN GEZOND VERSTAND We staan pas aan het beginzeiden de mensen die graag vooruitziend wil den lijkentoen de eerste trein met een duizelingwekkende vaart van zo'n 20 km. per uur langs raasde. We staan pas aan het begin, zei ook John Glenn toen hij onlangs Nederland even be zocht. Dat gevoel van aan het begin staan heeft iedereen wel zo'n beetje. De ongeluksboden hebben de stoom machine niet kunnen tegenhouden en de trein niet. De elektriciteit en de ben- zine-motor hebben bijna ongemerkt het terrein veroverd, zodat de onheilspro feten er niet aan te pas komen. Over de atoom-energie en de ruimtevaart is er wat meer te doen. Er zijn nu wel weer mensen die verkondigen, dat het zo nooit goed kan gaan. Maar goed, laten we ook nu weer pas aan een be gin staan, als er meer in zit en dat gelooft iederen dan zal de mens heid verder gaan. Maar bij al het nieuwe dat op die manier tot stand komt, zijn er oude waarheden, die altijd van kracht blijven. Als niemand wat doet, gebeurt er niets en waar afgaat en niets bijkomt, raakt de zaak op. Zal dat ook nog eens veranderen? Ons gezond verstand zegt ons; neen. En daarom leidt datzelfde gezonde verstand ons tot sparen. In een romantische bevlieging kunnen we een primitieve samenleving wel eens even ideaal vinden. Maar in werkelijk heid is het een hard en eentonig be staan van strijd om het dagelijks voed sel. Door sparen is een samenleving in staat, allerlei gerief te verschaffen: goede en gezellige huizen, de wasauto maat. televisietoestel, bromfiets, scooter of auto en de wegen waarop ze moeten rijden. Spaargeld levert het kapitaal voor de fabrieken die dat alles maken, spaargeld stelt de koper in staat zich het moderne gerief aan te schaffen. Aan alle vooruitgang ligt sparen ten grond slag. Als we even ons gezond verstand gebruiken, zien we dat wel in. Het is bijna zo vanzelfsprekend als ademha len. Maar er is toch een verschil: adem halen doen we toch wel, ook als we er niet aan denken. Maar sparen kan ver geten worden. Dat leert de praktijk. Daarom is 41 jaar geleden de Wereld spaardag ingesteld: de laatste werkdag van oktober. Wereldspaardag als dag van het gezonde verstand; dat ons zegt, dat we met sparen verder komen, wat de onheilsprofeten er ook van mogen zeggen. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 27 oktober worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren: Den Hoorn: 13.3014.00 uur; Oosterend en De Waal: 14.0014.45 uur; De Cocksdorp en Eicrland 14.4515.30 uur; De Koog: 15.3016.00 uur. en het optreden van bepaalde parasie ten bij zeevogels. Daarom zal tussen het experimenteeraquarium en het hoofdgebouw een vogelhuis worden in gericht. In het experimenteeraquarium worden de reacties bestudeerd van zeedieren onder invloed van abnor male omstandigheden. Tenslotte hoort tot het complex nog een reservoir, waarin afgewerkt zeewater wordt be waard totdat het over de dijk wordt gepompt en een waarnemingsmast. die buiten de dijk in het stromende zee water staat. In deze mast zijn instru menten gemonteerd, waarmee tempe- ratuurvc-rloop, chemische samenstel ling, slibgehalte e.d. van het open zee water wordt gemeten. Het gehele complex zal met het in strumentarium ongeveer 30 miljoen gulden kosten. Teleurstellend voor ve len zal het zijn, dat het gehele polder- tje verboden gebied wordt. Het com plex zal dus niet als een bezienswaar digheid kunnen worden gepropageerd, want voor de onderzoekingen is abso lute rust nodig. (Zie verder volgend nummer) De haven van het NIOZ aan de noordzijde van 't Homtjc (bij liet zg. huitenveldje) is reeds enige tyd gereed. DINSDAG 26 OKTOBER 1965 79e JAARGANG No. 8010 WADDENZEE DE PLANNEN VAN het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee (NIOZ) voor de bouw en inrichting van een groot Zoölogisch station in de kleine polder 't Horntje op Texel, zijn goedgekeurd. In maart 1966 zal met de uitvoering van het geweldige projekt worden begonnen en verwacht wordt, dat het in 1970 geheel gereed zal zijn. In dat jaar zal het instituut in Den Helder worden opgeheven en zal het complex op Texel het grootste Zee biologisch instituut van Europa herbergen. De vorige week werden ons tij dens een persconferentie in het oude NlOZ-gebouw aan de Buitenhaven te Den Helder de tekeningen getoond en vertelde de beheerder voor techni sche en administratieve zaken van het NIOZ, de heer Th. G. Menting, iets over het zeer veel omvattende onderzoek, dat in de nabije toekomst vanuit het Horntje zal worden verricht. Bij dit gsprek kwam één feit wel heel dui delijk naar voren: het nieuwe instituut wordt een miljoenenproject, dat zijn weerga in heel Europa niet vindt. Het wordt een geweldig complex, be staande uit diverse gebouwen, huizen, aguaria en een klein dorp, waar stu denten zullen wonen. In de (reeds aangelegde) haven zullen diverse sche pen en vletten van het instituut aan- en afmeren, waaronder een 70 meter lang oceaanschip, dat overal ter wereld hydraugrafisch, biologisch en che misch onderzoek zal verrichten, waarvan de resultaten op Texel zullen worden uitgewerkt. Het is duidelijk, dat Texel te zijner tijd trots kan zijn op deze vestiging, die internationaal van groot wetenschappelijk belang is. centrale, die automatisch in werking komt als door een storing de TEM te Den Burg tijdelijk zou uitvallen. Dit is van groot belang voor het welslagen van de honderden proefnemingen, die het NIOZ uitvoert en die soms jaren duren. Elektriciteit speelt daarbij vaak een gewichtige rol. De pompen werken erop, de waterverwarming eventueel, de zuurstofvoorziening en ook bepaalde meetinstrumenten. Als dit alles korte of langere tijd zou uitvallen, kan veel werk voor niets zijn verricht. In de kelderverdieping is ook een aircondi tioninginstallatie ondergebracht, die er voor zorgt, dat in het hele gebouw een constante vochtigheidsgraad heerst en dat de lucht fris blijft. Het onder zoek van het NIOZ houdt zich, zoals uit de naam al blijkt, vooral bezig met de zee en de daarin en bij voorkomende levensverschijnselen. Toch zijn voor vele proeven enorme hoeveelheden zoet water nodig. Zóveel, dat het niet mo gelijk is het in grote hoeveelheden tege lijk aan de drinkwaterleiding van het PWN te onttrekken. Daarom is in de kelderverdieping een rijnwater- kelder gemaakt, die als accumulator functioneert. Een hoeveelheid van vele tienduizenden liters wordt langzaam opgezameld en de voor de proeven noodzakelijke hoeveelheden kunnen er zonder nadeel plotseling uit worden betrokken. In de verdieping op de be gane grond is de afdeling voor hydro grafie en geologie gevestigd. Daar ko men o a de door schepen en vletten verzamelde grondmonsters binnen om te worden onderzocht. Van grote afstand zal men het hoofd gebouw kunnen zien, dat op een terp wordt gebouwd en met zijn vier ver diepingen hoog boven de dijk uit zal steken. Het architectenbureau J. W. H. C. Pot en J. F. PotiKeegstra te Amster dam heeft er een merkwaardige, maar practische en fraaie vorm aan gegeven, nl. dat van een wiel met drie spaken. Het „wiel" heeft een doorsnede van ca. 100 meter. De „spaken" zijn de uit vier verdiepingen samengestelde vleu gels, maar de ronde buitenkant is in laagbouw uitgevoerd (op tekening ge arceerd). In deze lage gedeelten zijn de werkplaatsen ondergebracht. Het la waai, dat er ontstaat kan niet tot het hoge gedeelte doordringen, zodat de onderzoekingen in de laboratoria al daar in de grootste rust kunnen plaats vinden. In een ander gedeelte van de laagbouw houdt men zich bezig met het prepareren van allerlei zeedieren. Hier wordt o.a. gewerkt met formaline en andere chemicaliën, waarbij nogal wat stank ontstaat. Door de afgescheiden ligging kan ook deze stank niet door dringen tot de laboratoria. Eigen centrale In de kelderverdieping van het ge bouw bevindt zich naast de ketels voor de centrale verwarming, de magazijnen en de fietsenstalling een elektrische CONTINUERING EXTRA LATE DIENST NOG ONZEKER Het staat nog niet definief vast dat TESO de extra late diensten op vrijdag avond i(21.30 uur van Texel en 22.00 uur van Den Helder) zal handhaven. Voor de diensten bestaat wel enige be langstelling, maar of deze na 29 okto ber nog zodanig zal zijn dat het varen laat op de avond de moeite waard blijft, is zeer de vraag. TESO zal daarom de behoefte trachten te peilen om op grond van de bevindingen een beslis sing te nemen. Nadere mededelingen volgen dus nog. Radioactieve isotopen In het Instituut wordt ook met zwak- radioactieve stoffen gewerkt. O.a. voor het bepalen van de ouderdom van in de zeebodem aangetroffen resten van plan ten en dieren wordt met het isotoop C-14 gewerkt. Zoals bekend is dit de nieuwste en meest nauwkeurige me thode om fossielen e.d. te dateren. Hoewel de radioactieve stoffen zeer zwak stralen, worden toch uitgebreide veiligheidsmaatregelen in acht geno men. De afdeling is derhalve van de rest van het gebouw geïsoleerd en de gebruikte isotopen worden degelijk in gesloten en later ter vernietiging naar Cliché Texelse Courant Een kaart van de polder 't Homtjc en een gedeelte van de P.H. Polder, waarin de ver schillende onderdelen van liet NlOZ-complcx zijn aangegeven. het reactorcentrum Nederland in Pet ten gestuurd. Een belangrijke afdeling van het in stituut is ook de afdeling waar men zich bezig houdt met het kweken van algen en plankton en het bestuderen van de invloeden die de groei van deze voor het leven in zee uiterst belang rijke mico-organismen afremmen. Vlak naast het hoofdgebouw zal een kolossaal waarnemingsaquarium wor den ingericht. Het heeft een oppervlak te van 28 x 80 meter en bevat tientallen bakken met zeewater, waarin men de natuurlijke omstandigheden van de zee zo dicht mogelijk tracht te benaderen. Het gaat er om een levensklimaat voor de zeedieren te scheppen, waarin zij zich volkomen normaal gedragen. Dit is een logische zaak: wil men afwijkingen kunnen constateren, dan zal men eerst moeten weten hoe de vissen, anemonen, schelpen enz. zich in hun normale doen gedragen. Zeewater halen Daarbij is het van het allergrootste belang, dat het zeewater van ideale samenstelling is, dus het juiste zoutge halte heeft en niet is verontreinigd door slib of chemicaliën. Het NIOZ heeft er heel wat voor over om dit „ideale wa ter" te krijgen. Het zeewater van de Texelstroom, buiten de Waddendijk is NIET geschikt. Hoewel de verontreini ging (in de buurt van de kust door uit stromende kanalen, industrieafval e.d.) zeer gering is, is het voor bepaalde proeven toch onbruikbaar. Het water wordt daarom met een 22 meter lange tanker, die 930 m3 water kan bevatten, op grote afstand van de kust gehaald. Bij de haven van het NIOZ wordt het naar drie grote voorraadtanks gepompt en vandaar naar een decanteertank, waar het slib eruit wordt gehaald. Eerst dan kan het in de aquaria worden gebracht. Die aquaria dienen onder scheiden te worden in het reeds ge noemde waarnemingsaquarium, het experimenteer aquarium en het zoog dierenbassin. De watervoorraadtanks komen dus bij de havenkom en daar wordt ook het woonhuis gebouwd voor de heer Beum- kes, die al sedert jaren voor het NIOZ de komvisserij uitoefent en straks de functie van havenmeester zal krijgen, ^nnex verrijst een ruime schuur voor de opslag van netten en ander visgerei en aan het water komt nog een eenvou dige helling voor onderhoud en repara tie aan de kleinere schepen van het in stituut. Met de bouw van de nettcnschuur en de woning zal reeds in februari of maart volgend jaar worden begonnen. Een jaar later wordt een van de andere onderdelen van het complex aangepakt en over 2Vs jaar hoopt men het instituut zover gereed te hebben, dat een belang rijk deel van de werkzaamheden kan worden begonnen. Terwijl het instituut op Texel in opbouw is, kan dat te Den Helder steeds meer worden ontlast, waardoor een aanzienlijke uitbreiding van instrumentarium en het aantal medewerkers geleidelijk mogelijk is. In 1970 zal bet hele project in ieder geval gereed zijn. De ingang van het hoofdgebouw ligt aan de noordzijde en geeft toegang tot een hal van waaruit de grote cursus-

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1