Cjrocn "warLrJexels in het harL, Sociaal Toerisme Texel overschreed kwart miljoen overnachtingen Eidereendparasiet werd object voor boeiend NlOZ-onderzoek Ongunstige invloed van het weer Detective99 C. Swennen al jaren bezig BK KARAAT Minder overnachtingen van Duitsers Bericht aan onze adverteerders :Fy-LCU-LS De moordenaar heet Polymorphus Botulus <iEEF MIJ MAAR cnocomdechmt^ Eén voorbeeld.... Wat is dat verschrikkelijk VRIJDAG 29 OKTOBER 1965 TEXELSE 79e JAARGANG No. 8011 Uitgave N.V. v/h Langeveld de Rooq Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Rcdaktic: Harry de Graaf, Wilhelminalano 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. COURANT De Stichting Sociaal Toerisme Texel heeft in het afgelopen seizoen de in vloed van het slechte weer geducht on dervonden. De zomermaanden van 1965 werden gekenmerkt door een weertype dat zich bepaald niet leende om er met de tent op uit te trekken. En toen ein delijk in de loop van september „de zomer doorkwam", waren de vakanties voorbij. Zelfs de weinigen, die het tijd stip van hun vakantie zelf konden be palen, geloofden er kennelijk niet meer in, zodat het naseizoen slechter was dan men de afgelopen jaren gewend was. Het ten dele samenvallen van de Duit se en Nederlandse bouwvakvakantics leidde weer tot een ongewenste opho ping van kampeerders in de laatste week van juli, maar deze topdrukte duurde slechts vijf dagen. Een hevige zomerstorm zorgde voor 'n spectaculaire aftocht. Ondanks dit alles werd op de twee terreinen van de Stichting weer een belangrijke stijging van het aantal overnachtingen geboekt, al was deze stijging betrekkelijk klein. Uit het jaarverslag, dat voor de laatste maal door directeur F. L. Fa- ber werd samengesteld, blijkt dat de Stichting dit jaar 21.325 gasten heeft ontvangen, tegen 19.933 in 1964 en 18.360 in 1963. Het aantal overnachtin gen op beide terreinen overschreed voor het eerst het kwart miljoen, nl. 255.453. '(In 1964 243.614 en 1963 211.942). Opvallend is dat het aantal overnach tingen door Duitsers dit jaar niet alleen in procenten van het totaal, maar zelfs in absolute zin enige teruggang heeft vertoond. Van het aantal gasten dat „Kogerstrand" bezocht (201.609) be stond 37°/o (74.646) uit Duitsers. Vorig jaar was het percentage 40 (77.457) en het jaar daarvoor 44,2%. Een verklaring is hiervoor niet mak kelijk te geven, maar stellig is de belangstelling van de Duitsers voor zuidelijker streken in Europa toegeno men, mede door het weer, dat ook in Duitsland zeer slecht was. Dat zij in veel gevallen ook daar bijzonder slecht weer troffen, doet daar niets aan af. In tegenstelling tot vorig jaar kon niet bepaald van een gelukkige sprei ding over de maanden juli en augustus worden gesproken. Op „Kogerstrand" werden in juli 104.028 overnachtingen geregistreerd, dit is 51,6% van de over nachtingen van het gehele seizoen. In 1964 was dit 47,7%. In september wer den op „Kogerstrand" nog 1796 (0,89%) overnachtingen geboekt; in 1964 was dit 1.6%. Dus een drukkere „top" en een veel minder druk naseizoen dan in 1964. In augustus was het aantal over nachtingen lager dan men in de laatste jaren gewend was. Terreinen vol Evenals vorig jaar moest bij het be gin van de bouwvakvakanties het ter rein „Kogerstrand" „vol" worden ver klaard, hetgeen tot gevolg had, dat velen elders een plaatsje moesten zoe ken. Een groot aantal kampeerders vond ruimte op „Loodsmansduin" dat toen een week later de Duitse bouw vakvakantie begonvoor het eerst in De actie van D. A. Jager uit Maarssen OOK BRILLEN VAN TEXEL WELKOM In de dagbladen is reeds uitvoerig melding gemaakt van het initiatief van de heer D. A. Jager uit Maarssen, die voor Kenya en andere ontwikkelings landen brillen inzamelt. Hij streeft naar 25.000 stuks en heeft er intussen al 8000 ontvangen. Gebleken is dat deze brillen uitstekend bruikbaar zijn voor de „eye-teams", die in de Afrikaanse ontwikkelingslanden oogheelkundige hulp willen geven. Zij willen o.a. de in deze landen veel meer dan hier voor komende blindheid voorkomen en be strijden. De Rotary Club Texel heeft zich willen belasten met het verzame len van brillen, die door Texelaars zijn afgedankt. De brillen kunnen worden ingeleverd bij de heer S. Kooy, Midden- standsbank. Wi] verwachten dat vele Texelaars hun afgedankte brillen, oog glazen e.d. willen afstaan. Een een voudiger methode om het medische werk in deze ontwikkelingslanden te steunen is nauwelijks denkbaar. de geschiedenis ook vol raakte. Welis waar was lang niet alle beschikbare ruimte bezet, maar men wilde zich toch houden aan het voorschrift, dat het toe te laten aantal kampeerders afhan kelijk is van het aantal toiletten. Om de capaciteit van „Loodsmansduin" te vergroten, zullen voor het nieuwe sei zoen nog 12 toiletten worden bijge bouwd. Deze werkelijk volledige be zetting hield overigens slechts enkele dagen aan. Voor één uur binnen Op „Kogerstrand" is dit jaar een proef genomen met het verplicht stel len uiterlijk één uur 's nachts binnen te zijn, althans voor de meisjes. Men achtte het juist de proef met de meisjes te beginnen, omdat deze de kleinste ca tegorie vormen. Het resultaat is bevre digend geweest; waarschijnlijk zal de maatregel ook in het komende seizoen van kracht zijn en dan ook voor de jongens. Het aantal gevallen van rustversto ring is binnen de perken gebleven. Op „Kogerstrand" werden 29 kampkaarten ingehouden en opgestuurd naar de Ne derlandse Kampeerkaarten Centrale. In alle gevallen werd overgegaan tot het inhouden van de kaarten voor lan gere of kortere tijd. De redenen voor het inhouden van de kampkaarten wa ren: In twee gevallen voor een poging tot het ontduiken van kampgeld; in vier gevallen het samen „verblijven" van een iongen en een meisje in één tent; in vier gevallen voor het aanwezig zijn van jongens op het meisjesterrein op een nachtelijk tijdstip; in zes geval len wegens moedwillige vernieling en in dertien gevallen wegens rustversto ring. Uiteraard waren er meer gevallen van overtreding van de kampregels, maar deze konden zonder intrekking van de kampkaart worden afgehandeld. Op „Loodsmansduin" ging het er wel heel rustig toe, want daar werden hele maal geen kaarten ingenomen, al is er wel menig waarschuwend woord ge vallen. Verbeteringen Op het terrein „Kogerstrand" wer den 30 we's van een wandbekleding voorzien, waardoor het schoonhouden aanzienlijk vergemakkelijkt werd. De toestand op het parkeerterrein bleef even chaotisch als voorheen, maar nu ziet het er toch naar uit dat hierin ver betering komt. omdat de gemeente haast maakt met de plannen tot het scheppen van meer parkeerruimte in De Koog. De opslag van kampeeruitrustin gen neemt steeds grotere vormen aan en binnenkort zal daarom moeten wor den overgegaan tot bouw van een spe ciale loods hiervoor. Op „Loodsmansduin" verrees een nieuwe kampwinkel; het grootste deel van dit terrein werd voorzien van be tonnen nummerpaaltjes. Recreatieleider In het afgelopen seizoen heeft de Stichting gedurende zes weken een recreatie-sportleider in dienst gehad, die in nauwe samenwerking met de ge meentelijke recreatieconsulent J. M. de Vries, nuttig werk heeft verricht. In de twee voorafgaande jaren waren ook reeds pogingen in deze richting gedaan, maar toen kwam er weinig van terecht] Door het verdwijnen van tien houten huisjes daalde op „Loodsmansduin" het aantal verhuurweken van 396 in 1964 tot 287V2 in 1965. De verhuur van woonbunkers en stenen huisjes tezamen bleef op hetzelfde niveau als vorig jaar. Opvallend was de terugval in de ver huur van 4-persoons stenen huisjes. Opbrengsten De verhuur van kampeertenten krijgt Nu de stroom advertenties weer groter wordt, blijkt het noodza kelijk onze adverteerders met enige klem te wijzen op de INZENDINGSTERMIJN VAN ADVERTENTIETEKSTEN Voor de krant van dinsdag moeten de teksten op de eraan voorafgaande VRIJDAG vóór de middag in ons bezit zijn. Voor de krant van vrijdag is de uiterste termijn WOENSDAG vóór 12 uur 's middags. Van later ontvangen tekst of drukmateriaal kan plaatsing be slist niet worden gegarandeerd. Wij verzoeken onze adverteerders in hun eigen belang drin gend attent te willen blijven op genoemde regeling. Dir. Texelse Courant. E TEXELSE VOGELLIEFHEBBERS zijn er trots op, dat de Eidereend op M hun eiland broedt. Hoewel in veel mindere mate dan op Vlieland, _MS waar een der grootste kolonies van Europa is, komen in de broed plaatsen bij de Sluiter en de Schorren toch heel wat jonge Eiders tot ontwikkeling. De Eidereenden zijn kort na de oorlog op Texel gaan broeden en hebben zich tot 1957 steeds uitgebreid, ondanks het roofzuchtige optreden van de zilvermeeuwen. Maar toen gebeurde het geheimzinnige: de kolonie groeide niet meer en liep zelfs belangrijk terug. Volwassen Eiders gingen „zomaar" dood, bij zulke grote aantallen, dat het er naar uitzag dat het een kwestie van enkele jaren zou zijn, of deze pijnlijk nauwkeurig beschermde vogels zouden weer geheel verdwenen zijn. Ook Vlieland zag zijn Eider- kolonie geducht inkrimpen. De oorzaak van de abnormale sterfte werd ge vonden door een bioloog van het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee, de op Texel woonachtige heer C. Swennen, die zich als oecoloog bezig houdt met het bestuderen van de betrekkingen tussen dieren en hun milieu. Nog voordat de sterfte oner de Eiders alarmerende vormen annam, had hij de oorzaak aangewezen: een kleine worm met de fraaie naam Polymorphus Botulus, een diertje dat ach in grote massa's ophoudt in de darm van de Eidereend. ontwikkeling kwam bij een „gastheer", een ander dier dus. Op een soortgelijke wijze plant de bekende lintworm zich voort. Langzamerhand na veel moei zaam onderzoek en tientallen vergeefse proeven ontsluierde de heer Swennen de geheimen van de levensstadia van de Polymorphus De naspeuringen deden Roestvrijstaal geschikt voor alle soorten gas en de elektrische plaat. Onverwoestbaar sterk. Het werd bij toeval ontdekt. Toen de heer Swennen bezig was met het on derzoeken van uitwerpselen van Eider eenden om na te gaan welk voedsel deze vogels gebruiken, vond hij een wormpje. Het bleek de Polymorphus te zijn die de wetenschapsmensen al sinds 1910 kennen. De wormpjes hech ten zich met tentakels in de darmwand en produceren eieren, die met de ont lasting van de vogel naar buiten ko men. Aan de darmwand ontstaan ont stekingen en soms wordt de darm ge heel geperforeerd, met een voor de Eider noodlottig gevolg. De aangetaste vogel gedraagt zich enige tijd opvallend suf en geeft dan de geest. De vele duizenden vogels tellende kolonie op Vlieland kromp aanzienlijk in, nadat de Polymorphus honderden slachtoffers had gemaakt. Geheim Het onderzoek richtte zich nu op de wijze van leven en voortplanten van de Polymorphus. Daarover was nl. tot voor kort niets bekend. Men wist hoe de volwassen worm eruit zag, maar kende niet de larve en de wijze waarop deze larve zich uit de eieren ontwikkelt. Men vermoedde wel dat deze larve tot ten vorrukkcli|ke chocolodedronk me» slechts 1% vet. Fris en pittig van smook. Tosti lest de dorst, is lekker luchtig en eerbiedigt de slanke lijn! Velen van onze lezers zullen zich naar aanleiding van liet hoofdartikel in het vorige nummer hebben afgevraagd, wèt nu zoal wordt onderzocht in het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee, dat binnen enkele jaren van Den Helder naar 't Horutjc zal z(jn overgebracht. Het is uiteraard onmo gelijk uitvoerig in te gaan op de vele onderzoekingen, waarmee de weten schapsmensen van het NIOZ zich bezig houden, maar een enkel voorbeeld geeft toch wel een indruk van de gecompli ceerdheid en het tijdrovende karakter van de naspeuringen naar bepaalde ver schijnselen, die zich voordoen bij het leven in zee. Een onderwerp dat onge twijfeld de belangstelling heeft van de Texelaars, is het onderzoek rond de parasiet, waaraan vele Eidereenden zijn bezweken. Wij zijn er trots op, dat wij op deze pagina het resultaat kunnen plaatsen van een interview, dat wjj eer gisteren hadden met de heer C. Swen nen (sedert kort wonende bij het Dool hof op Texel), die met de leiding van dit onderzoek is belast. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. 2,95 p. kw. -f 30 et. incasso. Advert: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert 12 ct. p. mm. steeds minder betekenis. Van ƒ2219,50 in 1964 daalde de opbrengst tot ƒ1957,50 in 1965. Het aantal huurtenten daalde van 24 tot 18 Het zal dus niet lang meer duren dat de tentenverhuur wordt gestopt. Alleen voor noodgevallen zul len enkele tenten worden aangehouden. De post „staangeld auto's en cara vans" steeg in 1965 zeer belangrijk. Van ƒ1586,— tot 3361,—. Het aantal caravanovernachtingen bedroeg 980; het aantal auto-overnachtingen 2381, Het aantal kampcerovernachtingen op „Loodsmansduin" (in de eerder ge noemde cijfers zijn ook die van de huisjes begrepen) nam ook belangrijk toe; nl. van 40 144 tot 45.950. Op „Ko gerstrand"; van 191.533 tot 201.609. Op „Loodsmansdum" was de gemiddelde verblijfsduur aanzienlijk korter dan vorig jaar: van 12,24 tot 10,59 dagen Op „Kogerstrand" was het verschil veel geringer. Daar daalde de gem. verblijfs duur van 12,75 tot 12,65 dagen. denken aan het opsporen van een mis dadiger: deduceren en combineren. Eerst in 1961 had het detective-werk van Swennen resultaat. Gastheer De gastheer, in wiens lichaam de eitjes van de Polymorphus zich tot larve ontwikkelen, is een krab, de doodgewone strandkrab. Voordat dit bekend was, waren vele honderden kreeftjes. mossels, kokkels, pissebedden ^(allemaal voedseldieren voor de Eider) opengesneden en nauwkeurig doorzocht. Het probleem was. dat men niet wist waarnaar men moest uitzien. Men ken de immers de larve niet! Totdat Swen nen bij het uit elkaar pluizen van een strandkrab aan de darm van dit beest een knobbeltje ontdekte, dat er niet thuishoorde.... Het dingetje werd in een bakje lauw water gedaan en vrij wel meteen onderging het een gedaan teverwisseling. Het knobbeltje veran- OVERDENKING Zeg! Heb je het al gehoord? Wat is dat verschrikkelijk! En gehoord, of niet gehoord, dan komt het verschrikkelijke, dat iemand uitgehaald heeft. Met geu ren en kleuren wordt dan iemands doopceel gelicht. Aan fantasie ont breekt het daarbij ook meestal met. En het antwoord voor degeen. die aan dachtig geluisterd heeft, is dan meestal: „Dat is verschrikkelijk". Wat is nu zo verschrikkelijk? Vinden spreker en hoorder het echt wel zo erg? Of praat men er zo gaarne over of luistert men er zo graag naar? Die vraag mogen wij ons wei terdege stellen. Want kwaadspreken over een ander is een algemeen en voortwoeke rend kwaad. Wij allen, of wij er aan meedoen of niet, kunnen op een gegeven moment slachtoffers wor den van praat- en roddelzucht. En dan kunnen wij ons er heus met van afmaken met het praatje: „Och, dat is nu één maal zo in een dorp. Wat doe je daar aan?" Wij allen kunnen hier iets aan doen Laten wij eerst bedenken, hoe zorg vuldig wij onze eigen intieme dingen bewaren en dan datzelfde doen als het anderen betreft. Verder moeten wij, mensen, die tegenwoordig praktisch geen tijd meer hebben, onze dure tijd niet geven om er naar te luisteren. Iemand, die het nooit over een ander heeft, wekt bovendien vertrouwen U kunt er dan van verzekerd zijn, dat hij het ook niet over U heeft. Over het boze van onze tong spreekt de Bijbel ook. Met onze mond loven wij God, en met haar vervloeken wij de mensen, die naar de gelijkenis Gods zijn geschapen. Als wij de medemens door ons praten aantasten, doen wij dat God in de allereerste plaats. God lief hebben en de naaste liefhebben beho ren bij elkander. Uit dezelfde bron kan geen zoet en bitter water komen. Verder zegt de bijbel: de liefde be dekt alle dingen. Er staat niet: „Praat alle dingen goed". Neen. het wil zeg gen. wat iemand ook gedaan heeft, wij zullen hem in liefde tegemoet komen en helpen. Gelovig of niet gelovig, laten wij dit allen trachten te doen. W. A. S. FILMAVOND VAN NEDERLANDS BIJBELGENOOTSCHAP Donderdag 4 november wordt in de Gereformeerde kerk te Den Burg een filmavond van het Nederland Bijbelge nootschap gehouden. Vertoond worden: „Het levende woord in Japan", waarin verschillende aspecten van het schilder achtige Japanse leven naar voren ko men. Men neemt kennis van de activi teiten van de Christenen in dit land, in kerk, school en op maatschappelijk ge bied en de gang van de Bijbel in dit land. De film „Hong Kong" toont op boeiende wijze hoe het leven in deze wereldstad zich afspeelt aan de rand van het bamboe-gordijn. De film „Op de kruispunten der wegen" heeft de veel zijdige arbeid van het Nederlands Bij belgenootschap in Congo, Sao Paulo, Japan. Korea en India tot onderwerp. De filmavond is toegankelijk voor 0,75 per persoon. Catechisanten betalen 0,25. Kaarten zijn verkrijgbaar door Ds. Koopmans, Doopsgezinde pastorie; mevr. v.d Kooi, Binnenburg 15; mevr. Grisnigt, Hallerweg B 7, de Herv. Pas torie te Oosterend en de heer H. Veld huis, Wilhelminalaan 22, Den Burg derde in.de Polymorphus, de Eider- moordenaar. Levensstadia Daarmee was een wetenschappelijk feit van groot belang vastgesteld. De parasiet Polymorphus Botulus houdt zich op in de darm van de Eidereend, produceert daar eitjes die met de ont lasting in het zeewater terecht komen, en worden daar opgenomen door de strandkrab waarin de larve tot ontwik keling komt. Als de krab wordt opge geten door een Eiereend, groeit de lar ve uit tot het volwassen wormpje dat zich prompt aan de darmwand vast hecht. Als een meeuw of andere zeevo gel de krab eet. gebeurt er niets want alleen in het lichaam van de Eider voelt Polymorphus zich op zijn gemak; het is een typische Eiderparasiet. Hoe lang nog? Het onderzoeek is nog niet afgesloten Om er achter te komen hoe lang de nog steeds voortdurende sterfte onder de Eidereenden zal doorzetten, wil men er achter komen hoe lang de wormen in het lichaam van de vogels blijven en hoelang ze eieren produceren. Over de levensduur weet men nog weinig. Het kan jaren zijn (zoals de lintworm die in het darmkanaal van de mens tientallen jaren kan leven) maar ook enkele maanden. Vastgesteld is dat overal waar Eidereenden voorkomen in Neder land, de krabben in het zeewater in de omgeving dragers van larven zijn. Er is één uitzondering. In de „zak" van de Oosterschelde, waar geen Eiders Voor komen, zijn toch massa's besmette krab- (Zie vervolg pagina 2)

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1