Cjroen kwartsJ~exels in het Nieuwe ziekenauto van gemeente nauwelijks bruikbaar Artsen klagen: wagen veert niet Veel spanning in Valstrik voor een man alleen99 Raadscommissie onderzocht gemeentebegroting Ernstige patiënten zwaar beproefd Bakkers Ijzerhandel ,St« Jan" bracht thriller van Robert Thomas Bakkers Ijzerhandel Voldoende aanvullende werkgelegenheid in komende winter Voorgestelde verhoging strandhuren onbillijk Bakkers Ijzerhandel Bakkers Ijzerhandel Bakkers Ijzerhandel Bakkers Ijzerhandel DINSDAG 16 NOVEMBER 1965 TEXELSE 79e JAARGANG No. 8018 Uitgave N.V. v/h Langeveld de RooU Postbus 11 Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, Wilhelminalann 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. COURANT Verschijnt dimvtngs en vrgéafk Bank: Neder). Middenetendsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonu.pr. ƒ2,55 p. kvv. -j- 30 ct. incasso. Advert: fninJlshsilibisn 14 ct. p. mm.; andere advert 12 ct p. mak IMHIlllillHI—IIIMI I'll i li De ziekenauto van de gemeente Texel voorzien van allerlei moderne snufjes, maar de vering deugt niet De nieuwe ziekenauto van de ge meente Texel is nauwelijks bruikbaar. Hoewel de wagen over tal van moderne voorzieningen beschikt, blijjtt hij op een enkel, maar uiterst belangrijk punt in gebreke: de vering. Zelis bij lage snel heden wordt de patiënt op de brancard op en neer geschud, wat bij bepaalde ziektegevallen zeer ongewenst is. Het is zelfs gebeurd, dat een patiënt in de wa gen begon over te geven, wat volgens dc bijzittende arts niet door de ziekte kon zijn veroorzaakt. In aanmerking nemende, dat de wagen ƒ20.000,heeft gekost en dat de aankoop indertijd na langdurig beraad en het inwinnen van tal van deskundige adviezen, heeft plaatsgevonden, kan toch van een be treurenswaardige aangelegenheid wor den gesproken. Wie denkt dat het alle maal nogal meevalt, zou zelf eens liggende op de brancard een ritje moeten maken. Wij hebben het gisteren gedaan en konden achteraf bepaald niet van een prettige ervaring spreken. Het gehots is voor een gezond per soon Pest uit te houden, maar men be hoeft geen dokter te zijn om te besef fen, dat dit geen ideale behandeling is voor mensen mei zware herenschuddin gen. vrouwen met kraammoeilijkheden etc. Op de Pontweg houdt de wagen zich goed, zij het dat zelfs de lichte golvingen in deze weg beter zijn te voelen dan in menige goedkope kleine personenwagen. Niet over écn nacht De Peugeot werd dit voorjaar aange schaft door de N.V. TESO, die toen nog belast was met het ziekenvervoer. De keus op dit type viel. nadat men zich breed had georiënteerd Om een Peu geot ambulance te beproeven werd er een vanuit Amsterdam naar Texel ge haald. O.a. de Texelse doktoren werd om een oordeel gevraagd en dit bleek onverdeeld gunstig te zijn. De Peugeot- wagen was hoog. zodat de bijzittende arts de «patiënt zonodig kon behandelen en er was plaats voor twee brancards. Tot het instrumentarium hoorde een zuurstofapparaat, slij mafzuigapparaat en air-conditioning. Kennelijk heeft niemand eraan gedacht te controleren of de vering zodanig was, dat de pa tiënten op comfortabele wijze konden worden vervoerd. De TESO heeft de ambulance in het geheel niet gebruikt, omdat per 1 juli 1965 het ziekenvervoer aan de gemeente Texel is overgedragen, die het op haar beurt uitbesteedde aan het taxibedrijf A. A. Smidt. De ambu lance werd daarom tegen kostprijs aan de gemeente overgedaan; de oude am bulancewagen, de laag-uitgevoerde Buick, werd door TESO aan de ge meente geschonken. De Buick nam sindsdien een reserve-positie in. Slechte reserve Deze reserve-wagen is er nu slecht aan toe. Mede omdat hij vele tientallen keren aan de invloed van stuivend zee water heeft blootgestaan (op het open dek van „De Dageraad" of „De Voor waarts") is de carrosserie totaal doorge roest. De motor is echter nog goed en dat is voor de gemeente aanleiding om de opbouw te vernieuwen. Dit wordt zonder twijfel een ingrijpend karwei, waar vele duizenden guldens mee ge moeid zijn. De heer A. A. Smidt ver telde ons. dat hij veel liever zou zien dat de gemeente de Buick naar de schroothoop brengt en overgaat tot aan schaf van een werkelijk goede ambu lance. De Peugeot zou dan reserve wagen kunnen worden. Zelf heeft hij Demonstratie EFEL HETELUCHT- MEERKAMEK VERWARMING in Casino 17, 18 en 19 november 's avonds vanaf half acht. GROTE INVASIE VAN PESTVOGELS De grote invasie van uit noordelijke streken afkomstige pestvogels, die en kele weken geleden begon, is nog niet ten einde. Waarschijnlijk onder invloed van het plotseling veel kouder wor dende weer zijn vooral in het afgelopen weekend grote zwermen van deze merkwaardige gekuifde vogels op Texel neergestreken op zoek naar voedsel. Dat voedsel werd vooral gevonden in de vele particuliere tuintjes in Den Burg, in de vorm van allerlei soorten bessen. In korte tijd werden vele struiken kaalgevreten. er g:ri:?g van telkens weer klachten ovei de hobbelende wagen te moeten aanhoren. De mensen zoeken het door gaans niet in de auto maar schrijven het gehots toe aan te wild rijden door de chauffeur. De chauffeur krijgt daar om steeds het verzoek kalmer aan te doen, zodat hij soms 20 km per uur moet rijden. Maar zelfs bij deze kruip- snelheid is het passeren van een uithol ling of goot nog een beproeving voor sommige patiënten. In één geval, toen een patiënt naar een ziekenhuis verder dan Den Helder moest worden gebracht, heeft Smidt zelfs de Peugeot helemaal niet willen gebruiken en gaf de voor keur aan een te Den Helder gehuurde ambulance van een ander merk. Veelvuldig gebruik Gemiddeld wordt drie maal per week van de ziekenauto gebruik gemaakt Doorgaans gaat het om patiënten, die van de slechte vering weinig nadeel ondervinden, maal ^r zijn van tijcJ lot tijd gevallen, waar een voorzichtig ver voer van levensbelang kan zijn. Ziekenauto's worden zelden als zo danig ontworpen. Omdat voor speciaal ontworpen ambulances geen markt is, gaat men meestal uit van een luxe type bestelwagen, dat door een firma, die zich op dat werk specialiseert, wordt omgebouwd. De vering laat men daarbij ongemoeid. Het «probleem is. dat bij veel merken deze vering eerst goed gaat werken als de wagen met één a twee ton vracht is beladen, wat bij ge bruik als ziekenauto uiteraard nooit voorkomt. De kans dat door een veran dering aan de veren een betere werking wordt verkregen bij een minder zware belading, is betrekkelijk klein. Een on derzoek naar mogelijkheden daartoe, lijkt ons evenwel op zijn plaats. Voor de volledig bezette zaal van „De Oranjeboom" bracht de toneel vereniging „Sint Jan" zaterdagavond! „Valstrik voor een man alleen", een thriller van Robert Thomas. Acht spe lers hebben het publiek een avond vol spanning bezorgd en daarbij redelijk goed spel geleverd. De spelkeuze was zeer geslaagd; de thriller is knap ge schreven en heeft mede door de ori ginele ontknoping een bijzonder verrassenid verloop. Dat met de opvoering ervan toch niet van een topprestatie kon worden gesproken, is mede te wijten aan een minder gelukkige rolverdeling. Daarbij denken we aan de heer C. Bakker, die de rol van politiecommissaris voor zijn rekening had genomen. Hoewel deze jonge speler voortdurend bewees, uit het goede acteurshout gesneden te zijn, liet zijn jeugdige leeftijd zich toch als een ernstig bezwaar voelen. Een min stens twintig jaar ouder persoon had zelfs bij matig spel een meer aan vaardbaar beeld gegeven. Overigens is een compliment voor de heer Bakker op zijn plaats; hij bracht zijn zeer lan ge tekst bijzonder vlot en liet zich ken nen als een kracht, die in andere, meer aan zijn leeftijd aangepaste rollen, stel lig tot grote prestaties kan komen. Het verhaal Hoofdpersoon in „Valstrik voor een man alleen" is Daniël, die de politie heeft verteld, dat zijn vrouw Florence is weggelopen en niet is teruggekeerd. De commissaris van Chomanix (waar Daniël zijn vakantie doorbrengt in een chalet) belast zich met het onderzoek naar de verdwijning, maar weet voor lopig geen resultaten te melden. De pastoor van het dorp heeft echter beter nieuws. Hij vertelt Florence te hebben ontmoet en haar te hebben bewogen naar haar man terug te keren. Een ogenblik later stapt de vrouw het ver trek binnen maar. Daniël herkent haar niet en is er van overtuigd, dat het zijn echtgenote niet is. De vrouw weet voorlopig waar te maken, dat zij het wél is en haar man slaagt er niet in de commissaris van het tegendeel te overtuigen. Tegenover de commissaris spreekt hij het vermoeden uit, dat de pastoor en de vreemde vrouw samen werken. Het is ongetwijfeld te doen om een op komst zijnde erfenis. Als Daniël volhoudt de nem opgedrongen vrouw niet te herkennen, zal men hem naar de gevangenis of het krankzinni gengesticht brengen. De commissaris luistert geduldig naar dit alles, maar houdt het er voorlopig op dat Daniël wat overspannen is. Maar uit tal van gebeurtenissen blijkt dat hij inderdaad gelijk heeft. Onverwacht ziet hij een kans om te bewijzen dat hij met een andere vrouw is getrouwd. Hij ontmoet de zwerver Stokvis, die indertijd als Demonstratie CANDY WASAUTOMAAT in Casino 17, 18 en 19 november 's avonds vanaf half acht. Profiteer van deze unieke ^ilïiScJ^rrXWfl aanbieding. Beginsct, kompleet met trafo, winkelwaarde 46,60. Tijdelijk voor f29,75 Slechts beperkte voorraad. getuige bij het huwelijk heeft gefun geerd. Maar voordat deze een verkla ring kan afleggen, wordt hij neerge schoten. Een laatste kans is de tweede getuige, een verpleegster. Zij spreekt echter onwaarheid, omdat zij door de bende wordt gechanteerd. La ter bedenkt zij zich, maar voordat zij haar woorden kan herroepen, verschijnt de valse echtgenote ten tonele en koopt haar om. Nu is er niemand meer die nog in Daniël gelooft. Op de rand van waanzinnigheid door het web van leu gens dat om hem is gesponnen, valt hij tegenover de commissaris eindelijk door de mand. Hijzelf heeft zijn vrouw vermoord en het doen voorkomen alsof Een raadscommissie, bestaande uit dc heren S. Keijser (VVD), N. H. van Schoonhoven (KVP), G. Westerlaken (CHU), J. Daalder (AR), en mevr. J. Koning-Bruin (PvdA), heeft de begro tingen voor 1966 van de gemeente, de dienst gemeentewerken, de sociale dienst, het grondbedrijf en het alge meen weeshuis aan een onderzoek on derworpen. In een rapport aan het gemeentebestuur zegt de commissie unaniem van mening te zijn, dat de voorgestelde verhoging van de tarieven voor verhuur van strandgedeeltcn enz. te drastisch is en te onbillijk werkt. Een uitvoerige bespreking van de mo gelijkheden, dc eventueel te derven in komsten te compenseren, heeft geen resultaat gehad. De commissie vraagt daarom deze post op de begroting te verlagen. B. en W. antwoorden hierop, dat het op dit ogenblik niet gewenst is een beslissing over een eventueel gewijzigd standpunt te nemen. Burgemeester C. De Koning is nl. ziek en men wil hem graag bij de discussie betrekken. Daar om wordt voorgesteld de ontwerp-be- groting op dit punt toch ongewijzigd vast te stellen met de toezegging, dat op de zaak van de strandtarieven zal worden teruggekomen. Zonodig zal een wijziging van de begroting aanhangig worden gemaakt. Ten aanzien van de begroting van de Sociale Dienst vraagt de commissie de raad nader te informeren over de wer king van de Algemene Bijstandwet, waarbij het op prijs wordt gesteld als ook de bijstandsnormen zouden worden meegedeeld. B. en W. beloven aan dit verzoek te zullen voldoen. De directeur van de Sociale Dienst zal worden ge vraagd, na afloop van de volgende raadsvergadering een uiteenzetting over de werking van de Bijstandswet te geven. Demonstratie STANLEY GEREEDSCHAPPEN in Casino 17, 18 en 19 november 's avonds vanaf half acht. zij is verdwenen. De commissaris wist dit na het vinden van het lijk al heel gauw, maar heeft met behulp van men sen, die zich uitgaven voor pastoor, Da- niëls vrouw, de zwerver en de verpleeg ster een valstrik gespannen, waarin de moordenaar tenslotte vastliep en tot een bekentenis werd gedwongen Behoorlijk spel De hoofdrol was in goede handen van de heer W Raateland, die een zeer geloofwaardig beeld gaf van de zenuw achtige. steeds wanhopiger wordende Daniël. Wel was het storend dat de heer Raateland weinig gearticuleerd sprak, waardoor het inspannend was hem te volgen. Het verwijt, dat hij vooral achter in de zaal niet goed ver staanbaar was, geldt overigens ook voor de andere spelers, met uitzonde ring van mej. J. Visser, die zich als debutante veelbelovend weerde in de rol van de verpleegster. Dat het soms mogelijk is, een jeugdig speler de rol van een man-of-leeftijd met succes te laten vertolken, bewees de heer A. Ver- berne als de pastoor. Mede door een deskundig aangebracht grime, was hij zeer aanvaardbaar. In woord en vooral gebaar benaderde hij wel heel dicht het ouderwetse type van de dorpspastoor. Mevrouw A. van Heerwaarde-Groen, als de „valse" Florence, deed het goed, al zou zij o.i. nog wel iets geraffineer der kunnen o«ptreden door wat meer effekt in haar stem te leggen. Behoor lijk spel leverde de heer P. Luyckx als de zwerver Stokvis. Kleine rollen van ondergeschikt belang hadden de heren C. Witte en C. de Grave als politie agenten. De regie was in handen van de heer P. Luyckx. Souffleuse was mevrouw N. Zij m-van Sambeek. De grime was verzorgd door de heer A. Groothuizen uit Alkmaar, het meubilair was tijdelijk afgestaan door de fa. Moerbeek en het fraaie décor voor stellende het interieur van een chalet was geschilderd door de heer N. van Heerwaarden. Demonstratie VAATWASMACHINE in Casino 17, 18 en 19 november 's avonds vanaf half acht. Werk tuin De commissie vraagt ook hoe het staat met de exploitatie van de Sociale Werktuin, vooral met betrekking tot de grootte van de tuin en de afzet van de produKten B. en W. beloven hierop in een afzonderlijk schrijven terug te ko men. Voorts verzoekt de commissie het ge meentebestuur attent te willen zijn ten aanzien van de werkloosheidsobjecten. B. en W. geven als antwoord een op somming van projecten voor aanvul lende werken die in uitvoering of voor bereiding zijn: aanleg parkeerweide aan Emmalaan, uitvoering beplantings plan De Knm en het beplantingsplan zwembad. De eerstgenoemde twee plan nen zijn afgevoerd, omdat ze op andere wijze worden gerealiseerd. Voor de be planting van het zwembad zal waar schijnlijk spoedig de benodigde subsidie worden verkregen. In september wer den de volgende A.W.-projecten voor bereid: 1. Aanleg kleischelprijwielpaden over de Hogeberg; 2. restauratie van het Doolhof; 3. beplanting aanbrengen tussen Rus senkerkhof en Oudeschilderkerkhof; 4. aanleggen tuinwal rond toekomstig museumterrein in de duinen; 5. restauratie voormalige notaristuin; 6. uitbreiding algemene begraafplaats te Den Burg (voormalige z.g. Duitse begraafplaats). De onder de punten 1, 2 en 3 genoem de objecten zijn reeds ingediend, de andere drie zijn nog in voorbereiding. De voorbereiding van deze objecten le vert echter nogal wat moeilijkheden op. Het Staatsbosbeheer is van oordeel, dat de onder punt 2 genoemde restauratie gedurende de eerste vijf jaar onmoge lijk is. daar het bosbestand van het Doolhof een dergelijke restauratie nog niet toelaat. Dit Object zal daardoor voorshands wel afvallen. De kosten van het onder punt 4 ge noemde object zijn zo hoog, dat ge vraagd is de opgemaakte begroting te herzien. Uitvoering van het onder punt 5 ge noemde object kan slechts nadat de huren van een aantal aangrenzende achtertuinen is opgezegd. Object num mer 6 is door de D.A.C.W. niet als aanvullend werkobject aanvaard en dient derhalve als een normaal werk te worden beschouwd. Aangenomen mag worden, dat de onder de punten 1 en 3 genoemde ob jecten doorgang zullen vinden. Verder ligt er nog een object gereed van het Staatsbosbeheer, n.l. het vastleggen van een aantal duinen. Op dit object kan een vrijwel onbeperkt aantal perso nen worden geplaatst. B en W. zijn het met het Gewestelijk Arbeidsbureau eens, dat vorengenoem de objecten voldoende mogelijkheden bieden om eventuele werkloosheid in de komende winter te kunnen opvan- gen. Demonstratie SKIL HOBBYSETS in Casino 17, 18 en 19 november 's avonds vanaf half acht. BRAND IN KIEM GESMOORD Zaterdagochtend omstreeks tien uur ontstond brand in de woning van de heer H. Keesom in de Warmoesstraat te Den Burg. De heer Keesom had 's morgens zijn oliekachel ontstoken en korte tijd later de olietoevoer ver open gedraaid. De snel toevloeiende brand stof is door nog niet geheel duidelijke oorzaak niet verbrand maar vergast. Op een gegeven ogenblik ontplofte dit gas in de pijp, waardoor de vlammen aan alle kanten uit de kachel sloegen. Bij de ontploffing sloeg roet neer op meubels en wanden van het vertrek. Buren waarschuwden de brandweer. Nog voor dat deze arriveerde, konden de vlammen met een emmer water wor den gedoofd. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 16 nov 0.47 en 13.35; 17 nov. 1.48 en 14 47; 18 nov. 3.11 en 16.17; 19 nov. 4.48 en 17.49; 20 nov. 6.12 en 18.58. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. Demonstratie TOMADO ELEKTRISCHE AARDAPPELSCHRAP- MA CHINE in Casino 17, 18 en 19 november 's avonds vanaf half acht.

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1