Cjrocn 2rwarLrJexeh in het harL, Openbare Bibliotheek beschikt nu reeds over 3000 boeken D i Hij komt Morgenochtend officiële opening geschenkenbon -Fy~LCZS~L5 Z&Cfr&L 10.509 sigareubandjes De heer Jurr. Noordijk is een hartstochtelijk verzamelaar <iEEF MIJ MAAR chocoltulethcm/s; met een viskotter! Even kijken in de etalages van DIRK WITTE Technische adviezen Gebed om vrede VRIJDAG 19 NOVEMBER 1965 TEXELSE 79e JAARGANG No. 8017 Uitgave N.V. v/h Langcvcld de Rooü Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Rcdaktie: Harry de Graaf, Wilhelminalann 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. COURANT Verschijnt dinsdags en rrtydagft. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Cm». Bm> rcnleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,95 kw. -f. 30 ct. incasso. Advert: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert 12 ct. mm. Morgenochtend om kwart over elC wordt de openbare bibliotheek-leeszaal aan de Burgwal te Den Burg officieel geopend. Daarmee komt een eind aan de langdurige en vaak moeizaam verlopende voorbereidende werkzaamheden van het bestuur van de Stichting Openbare Bibliotheek Texel". In korte tijd is op het achter de Wezentuin liggende terrein, waar vroeger de speeltuin was, een ruime behuizing in lage systeembouw opgetrokken, waarin vandaag driedui zend boeken zullen worden opgeslagen. Dit aantal zal in het komende jaar met nog circa duizend worden vergroot. Ongeveer 1200 geselecteerde boeken wer den overgenomen van de Nutsbibliotheek, die dus in het nieuwe geheel is op gegaan. Een groot aantal studieboeken en naslagwerken is aangekocht en een ongeveer even groot kwantum wordt gehuurd van de Provinciale Bibliotheek centrale te Alkmaar, waarbij de Texelse bibliotheek is aangesloten. Directrice van de centrale bibliotheek en dus ook van de Texelse bibliotheek is mej. T. van Heulen te Alkmaar. Met de uitleningen zijn mevrouw E. Zwaanswijk-Koch en mevrouw Z. Feitsma-Castelcin belast. Als administratieve hulpkrachten zijn mevrouw L. Boekei-Kooiman en mevrouw M. H. YVitte-van Rooij aan de bibliotheek-leeszaal verbonden. Zaterdagmiddag hebben de belang stellenden van 3-5 uur gelegenheid de bibliotheek-leeszaal te bezichtigen. Bij die gelegenheid zullen nog geen boeken worden uitgeleend. Dat begint pas maandag daaraanvolgend. De uitleen tijden zijn als volgt vastgesteld: Maandagochtend van 11-12 uur voor volwassenen, woensdagmiddag van half 3 tot half 4 voor volwassenen, van half 4 tot half 6 voor de jeugd en van half 8 tot half 10 voor volwassenen. Vrijdagmiddag van half 4 tot half 5 voor de jeugd, van half 5 tot half 6 voor de rijpere jeugd en van half 8 tot half 10 voor volwassenen. Naast romans en studieboeken is ook een groot aantal dagbladen en tijd- schrnten is de bibliotheek aanwezig. Deze collectie wordt uiteraard voortdu rend vernieuwd, maar dat gebeurt ook met de geleende boeken van de Cen trale Bibliotheek. Contributie Zij, die van de bibliotheek gebruik willen maken, dienen zich als lid op te geven. Men kan dit het voordeligst nu reeds doen, want tot 1 januari 1966 wordt dan geen contributie berekend. De contributie bedraagt ƒ4,per jaar voor lezers van 18 jaar en ouder. Twee de en volgende lezers van 18 jaar en ouder uit een gezin betalen ƒ2,Voor jeugdlezers van 16 en 17 jaar wordt ook ƒ2,berekend en jeugdlezers tot en met 15 jaar betalen J 1,50. Het con tributiejaar loopt van 1 januari t/m 31 JAN KILJAN SLAAGDE VOOR RIJKSDIPLOMA HOEFSMID Een dezer dagen deed de heer Jan Kiljan jr. (22) te Den Burg met gunstig gevolg examen voor het Rijksdiploma Hoefsmid. Hij werd opgeleid aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. De uitrei king van het diploma is een betrekke lijk zeldzame gebeurtenis geworden, aangezien de belangstelling voor het ambacht van hoefsmid gering is. Jan Kiljan heeft zelfs drie jaar moeten wachten alvorens het vereiste mini mumaantal van 12 candidaten was be reikt. Dit houdt uiteraard verband met het sterk teruglopende aantal paarden in Nederland. Voor de paarden, die er nog zijn, is een vakkundige hoefsmid echter onmisbaar. Dat Jan Kiljan het diploma heeft behaald, betekent dat de Texelse paardenliefhebbers voorlopig van zo'n vakkundige kracht verzekerd zijn. Jan is voornemens het niet bij de nu opgedane kennis te laten en heeft zich laten inschrijven voor de opleiding tot leraar hoef- en klauwkunde. Het zal echter nog enige tijd duren voordat hij hiermee kan beginnen, want ook voor deze opleiding is het minimum aantal leerlingen nog niet bereikt. Om voor het Rijksdiploma Hoefsmid in aanmer king te komen, is een diepgaande ken nis vereist van de anatomie van het paard. Dit blijft niet tot de bouw van hoeven en benen beperkt. Met de oplei ding hcuden zich enkele vooraanstaan de vétérinaire deskundigen bezig. GESLAAGD OOSTEREND De heer Jan van Dijk te Oosterend slaagde onlangs voor het diploma Stuurman ter visserij. Hij werd opgeleid aan de visserijschool te Den Helder. Een is een charmante en ge waardeerde oplossingvan een moeilijk Sinterklaas probleem. december. Bij tussentijdse aanmelding wordt een gedeelte van de jaarbedra gen in rekening gebracht. Uit het uitleenreglement van de Openbare Bibliotheek blijkt voorts, dat opzegging van het lidmaatschap dient te geschieden vóór 1 december. Per keer kunnen worden geleend: door volwas senen 1 roman. 2 ontwikkelingsboeken en 1 roman in een vreemde taal. Door jeugdlezers: 1 jeugdverhaal en 1 jeugd- ontwikkelingsboek. Leerlingen van ULO en middelbaar onderwijs kunnen op verzoek een extra boek van de ver plichte litteratuurlijst lenen. De uitleentermijn bedraagt 3 weken; deze kan op verzoek worden verlengd voor een nieuwe termijn van drie we ken. Verdere verlenging is alleen moge lijk indien het boek niet door een an- deze lezer is aangevraagd. Als een boek niet binnen de termijn van drie weken is teruggebracht, ontvangt de lezer een aanmaning, waarvan de kos ten ƒ0,15 bedragen. Voor een eventuele tweede maning wordt ƒ0,30 berekend. Boeken kunnen worden gereserveerd tegen een vergoeding van ƒ0,15 per boek. Studieboeken en litteraire romans, die niet in de collectie aanwezig zijn, kunnen worden aangevraagd. Door de bibliotheek zullen ze dan tijdelijk wor den betrokken bij de centrale biblio theek te Alkmaar. Blijken ze ook daar niet aanwezig te zijn, dan wordt een beroep gedaan op de Rijksbibliotheck te Den Haag, die zodanig gesorteerd is dat aan vrijwel elk verzoek kan worden voldaan. In het laatste geval moet de betrokken lezer evenwel de portokosten van terugzending vergoeden. Uiteraard moeten gebruikte boeken ongeschonden worden terugbezorgd en dient eventuele schade te worden ver goed. De leeszaal is gratis toegankelijk. De jeugdleesgelegenheid is tijdens de jeugduitleningen eveneens gratis toe gankelijk. E HEER JURR. NOORDIJK te Den Burg heeft meer verschillende sigarenbandjes dan er Texe laars zijn. Dat is, dachten wij, in ieder geval een Texels en misschien zelfs een Nederlands rekord. 10.509 heeft hij er, om precies te zijn. Dat was de „stand" op het moment dat ons blad ter perse ging, maar intussen kunnen er wel weer enkele zijn bijge komen. Een dezer dagen heeft de heer Noordijk ons iets van zijn geweldige collectie laten zien. Vijf grote klappers werden tevoorschijn gehaald, waarin alle bandjes keurig zijn opgeplakt. „Een ideaal systeem", vindt Jurr. „Op deze manier kun je werken met losse bladen, waardoor series achteraf mak kelijk kunnen worden aangevuld". De heer Noordijk is verzamelaar in hart en nieren. Niet alleen sigarenbandjes trekken zijn belangstelling, maar ook postzegels, suikerzakjes en lucifer mer ken. Op de postzegelverzameling zou menige vooraanstaande filatelist ook jaloers zijn: 31.000 zegels van alle landen. De suikerzakjes en lucifermer- ken houdt Jurr niet zelf, maar geeft ze weg aan anderen. Op die manier kweekt hij relaties, waardoor verdere uitbouw van zijn bandjes- en zegel verzameling mogelijk wordt. Vele Texelaars helpen en herhaalde lijk komt het voor, dat Jurr in de brie venbus een zakje met bandjes vindt. Vaak is de schenker niet eens bekend. Snel worden de bandjes doorgezien en het opmerkelijke daarbij is, dat Jurr in één oogopslag ziet, of hij ze al heeft of niet! Met zoveel toewijding houdt hij zich met zijn verzameling bezig, dat de kenmerken van alle 10.509 bandjes in zijn geheugen zijn gegrift. Soms zijn de verschillen maar heel miniem. Een iets afwijkende kleur, fijnere of grovere Jurr. Noordijk met een deel van zijn verzameling Een verrukkeli|ke chocoladedrank met slechts 1% vel Fris en pittig von smook Tosti lest de dorst, is lekker luchtig en eerbiedigt de slnnke lijn' lettertjes verraden een andere druk. Vaak moet het vergrootglas eraan te- pas komen. Begin In 1948 begon Jurr te verzamelen. Aanvankelijk nam hij alleen bandjes en andere zaken, die het verzamelen waard zijn, in ontvangst om er anderen blij mee te maken, maar later begon hij voor zichzelf. In 1955 werd het 5000e sigarenbandje ingeplakt, een belang wekkend feit dat niet aan de aandacht van de toenmalige redactie van de Texelse krant ontsnapte. De publiciteit had tot gevolg, dat het aantal personen, dat de enthousiaste verzamelaar aan bandjes hielp, snel toenam. Maar daar tegenover stond dat het steeds minder vaak voorkwam, dat er een bandje was dat Jurr nog niet had. „Het is helemaal een kwestie van relaties", zegt hij. „Naar een ruilbeurs ga ik nooit en er wordt ook nooit wat gekocht". Curiosa Dat geldt niet voor de postzegelver zameling, want een deel daarvan be staat wel uit gekochte series. Toch heeft hij bij de opbouw daarvan ook veel steun gehad, o.a. van zijn buurman Thijs Witte, die zelf een van Texels grootste filatelisten is. Jurr liet ons enkele curiositeiten zien, die hij aan de 31.000 zegels tellende collectie heeft toegevoegd. Interessant is een wikkel met zegels, afkomstig van een postpak ket, dat aan boord was van het KLM- toestel „Ibis", toen dat indertijd boven Christelijke Plattelandsvrouwen BOEKBESPREKING DOOR FOKA VAN LOON Maandagavond 22 november komen in het Dorpshuis te Den Burg de Chris telijke Plattelandsvrouwen bijeen. De avond zal worden verzorgd door de bekend recensente van boeken, mej. Foka van Loon. Deze ongetwijfeld hoogstaande avond is ook voor niet- leden gratis toegankelijk. Sint Nicolaas komt morgenmiddag om twee uur op Texel aan met een kotter. Het vaartuig, de TX 66, is voor dit doel welwillend ter beschikking ge steld door J. Th. Boom te Oudeschild. De Sint zal op de haven van Oudeschild worden verwelkomd door de kinderen van alle Texelse kleuterscholen, die er in bussen heen worden gebracht. Daar op gaat de stoet naar Den Burg, waar de zegetocht door de Texelse residentie begint om 2.30 uur op het Schilderend ter hoogte van pension „Zonnehock". Tijdens de tocht naar Den Burg, worden de automobilisten dringend verzocht niet in te halen om gevaarlijke situaties te vermijden. Via de eerder gepubli ceerde route komt de stoet op de Groe- neplaats, waar de bisschop o.a. zal wor den verwelkomd door loco-burgemees ter C. H. Roeper en waar de vertegen woordigingen van de kleuterscholen hun ingestudeerde versjes en liedjes ten gehore zullen brengen. WACHTMEESTER BUIS JUBILEERT Morgen is het 25 jaar geleden dat de wachtmeester le klasse der Rijkspolitie, de heer A. H. Buis zijn loopbaan in het belang van de handhaving van de orde begon. Het jubileum zal in besloten kring worden gevierd. Adrianus Hendrikus Buis (47) werd geboren te Amsterdam en kwam op 19 november 1940 bij de Kon. Marechaus see. Op 21 augustus werd hij overge plaatst naar Sloterdijk en op 11 decem ber van het zelfde jaar naar Haarlem. Op 7 juli ging hij deel uitmakend van de toenmalige Staatspolitie naar Maartensdijk. Al spoedig kwam hij daar in conflict met de bezetter, zodat hij moest onderduiken en eerst na de bevrijding, op 25 mei 1945, weer in Maartensdijk bij de Kon. Marechaussee dienst kon nemen Op 1 januari 1946 kwam hij bij de Rijkspolitie te Maar tensdijk. Op 16 juli van dat jaar volgde zijn overplaatsing naar Texel, waar hij per 1 december 1960 werd bevorderd tot wachtmeester eerste klasse. Wachtmeester Buis, die in de groep Texel van de Rijkspolitie een gewaar deerde kracht is, beoefent naast zijn werk tal van hobby's, waarmee hij zich faam heeft verworven. Als liefhebber van planten en dieren houdt hij zich niet alleen bezig met kamer- en kas planten (waaronder een collectie vet- planten en cactussen), maar ook met tropische vogels, vissen en zelfs apen. Ook is hij verzamelaar van allerlei artikelen, zoals lucifermerken, waarvan hij een verzameling van vele duizenden stuks heeft aangelegd. zee werd neergeschoten, 't Papier heeft zwartgebrande randen. Ook een uit 1895 daterende ansichtkaart, die een Nederlands meisje vanuit Italië aan haar in Kampen gelegerde broer schreef is een boeiende bezienswaardig heid. Jurr is heel vrijmoedig als het erom gaat zijn verzamelingen uit te breiden. Hij vraagt ieder om bandjes, ongeacht diens positie. Meestal is men hem ter wille. Alleen de grote, altijd sigaren rokende Winston Churchill liet hem via zijn secretaris weten, dat hij geen tijd had om zich met zulke verzoeken bezig te houden. Jurr is er van overtuigd, dat hij zijn bandjesverzameling nog veel groter kan maken. „Er moeten er beslist nog meer bestaan. Als ze me willen helpen en ieder opvallend bandje uit binnen- of buitenland aan me geven, kan de col lectie nog veel groter worden". Wij be loofden een desbetreffend verzoek aan de lezers te zullen doorgeven. Het adres van Jurr. Noordijk luidt: Julianastraat 18, Den Burg. in de Gravenstraat J W-.IC3 Elektriciteit - Elektronika „DE TAK" - OOSTEREND Oesterstr. 25, tel. (tijd.) 02223-391 OVERDENKING Men hoort in de laatste jaren niet vaak meer de oproep om voor de vrede te bidden. Dat wil niet zeggen, dat het nu ook nooit meer gedaan wordt. Nieu we spanning in de wereldpolitiek heeft ook steeds weer het gebed van de kerken gaande gemaakt. Zo zal er in de laatste maanden ook veel voor Vietnam, voor Pakistan en India, en voor Indo nesië gebeden zijn. Maar 't blijkt voor ons steeds weer een moeilijke opgave om het bidden vol te houden. Zou 't wel iets helpen? Vooral wanneer het ergens erg lang duurt, zinkt de moed tot het gebed ons steeds meer in de schoenen. Of zou er méér achter zitten, traagheid, onbewogenheid, ongeveer zoals het spreekwoord zegt, uit het oog uit het hart De voornaamste oorzaak zal toch wel zijn, dat onze reële toekomstver wachting in de regel niet erg hoog gespannen is. Is er ook nog wel reden tot hoop? Wijst de Bijbel zelf niet in de richting van oorlogen en ondergang? Daar raken wij de kern van de zaak. Inderdaad geeft de Bijbel heel wat aan wijzingen, dat wij de oorlogen als een Godsgericht hebben te zien. Een gebed om herstel van de vrede zonder meer is dan ook zeker geen christelijk gebed. De nood der wereld roept tot inkeer en bezinning. Dat zal ook in de landen, waar men in nood is, vooraf moeten gaan. Anders is er geen wezenlijk her stel mogelijk. Een terugkeer naar de situatie van voorheen is geen herstel, geen vrede in de zin van de Bijbel. Niet dat de vrede van de Bijbel niet aards zou zijn. Zij zal juist alle aspec ten van het leven omvatten. Daarom heelt de Kerk het soms zelf ook zo moeilijk met haar boodschap, omdat zij zulke hooggespannen verwachtingen koestert, die evengoed landen als Viet nam, Indonesië en Zuid-Afrika gelden. De vrede Gods zal heersen in alle lan den van de wereld. En Zijn liefde zal de grondwet zijn, die allen samenbindt. En er zal geen ziekte en geen rouw meer zijn. En allen, die od Hem hopen, zijn in Zijn hoede veilig en zullen met el kaar die toekomst op aarde beërven Maar het heden is vol raadsels. Hoe vinden wij elkaar? Hoe kunnen wij die toekomst nu al leren beleven7 Waar is de sleutel tot het geheim? Wij weten het niet. Met al onze acties, conferen ties en gesprekken bereiken wij het grote doel niet. Maar de Bijbel geeft ons het profetisch antwoord: „Here, Gij zult vrede over ons beschikken, want ook al onze daden hebt Gij voor ons verricht" (Jesaja 26 12). De Heer is zo getrouw als sterk. Hij zal zijn werk Voor ons voltooien. Daarom zullen wij toch blijven bid den. en ook het gebed om vrede ver nieuwen. T. S. van Leeuwen Bijeenkomst in Leeuwarden WOENSDAG VERGADEREN HORECA-MENSEN VAN WADDENEILANDEN Woensdagmiddag om 3 uur begint in hotel „De Bleek" aan de Gioninger- straatweg te Leeuwarden een vergade ring van de sectie Horeca van de Wad denfederatie. Meer dan 25 belangstel lenden afkomstig van de Wadden eilanden hebben reeds laten weten dat zij de vergadering zullen bezoeken. De Texelse hotel-, café- en restaurant exploitanten hebben tot op heden ech ter nog geen belangstelling getoond. De heer R de Vries te Schiermonnikoog, secretaris van de afdeling Horeca, ver telde ons hierover zeer teleurgesteld te zijn. „De Texelaars hebben laten weten de bijeenkomst niet te bezoeken, omdat zij menen er geen belang bij te hebben. Dit houdt waarschijnlijk ver band met een der agendapunten, nl. de bespreking over de mogelijkheid tot gelijkstelling van de verschillende rijksveertarieven van de Waddeneilan den. Texelse Horeca-mensen interes seert dat niet zoveel. Er zijn echter nog andere zeer belangrijke kwesties, waarbij men de Texelaars heel graag zou willen betrekken. Onlangs maakte de Minister bekend, dat hij voor de be vordering van de recreatie vele miljoe nen beschikbaar wilde stellen. In de vorm van subsidies komt dit geld o.m. ter beschikking van kampeerterreinen, wegen en andere openbare voorzienin gen ten dienste van het toerisme. Deze maatregel geldt niet voor de Wadden eilanden en tegen deze uitzondering wil men protest aantekenen. Met het moge lijke gevolg dat de minister ook de Waddeneilanden laat profiteren, het geen van groot belang is. Aan de kracht van een desbetreffend verzoek wordt veel afgedaan als een belangrijke part ner als Texel er zich niet achter schaart". De heer De Vries vond het een merkwaardige zaak dat Texel, dat indertijd juist met klem verzocht bij de aangelegenheden van de andere Wad deneilanden te worden betrokken, nu verstek wil laten gaan. Hij had echter goede hoop, dat zij voor woensdag nog van mening veranderen.

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1