(jrom ^warL-Jexels in het „De Tiet" van Jan Zwan nu in miniatuur i t M## AGENDA KeWT Dusters en peignoirs? ji fvKy''". KAMERJASSEN? f 't Amateurtje bracht uitstekend gespeeld blijspel %yt*x ik wm&mwou :M Hans Hemelrijk -J* Scalextric autobanen ttiasis P*ci Sociale iverkplaats produceert in massa Technische adviezen Op Retraite Elektriciteit VRIJDAG 26 NOVEMBER 1965 TEXELSE 79e JAARGANG No. 8011 Uitgave N.V. v/h Langcveld de Roojj Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, Wilhelininalaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. COURANT Verschijnt dinsdags en vrtjdaffc Bank: Nederl. Middenstandsbaak; Caêp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abona.pr. /2^S p. kw. 4- 30 ct. incasso. Advert: famtUsbartctea 14 ct. p. mm.; andere advert 12 ct p. aas. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 17 t/m 24 november 1965 Geboren: Eddy Willem, zv. Willem A. Barhorst en Frederika Bruin; Petnas Paulus Micael Christiaan. zv. Mattheus J. Bakker en Paulina H. M. Bakker; Jantje Jaeoba, dv. Jacobus Schotanus en Jacoba de Blaauw; Nicolaas Petrus Maria, zv. Dirk J. Maas en Johanna C. M. vn Leeuwen. Ondertrouwd: Jan M. Pieterse en Jowanna van den Brink; Jakob P. Pit en Geertje H. Vlugt; Cornells M. Bak ker en Maria H Schülte. Overleden: Willemma Mantje, wv. Boot, oud 83 jaar; Jan Spoelstra, oud 64 jaar; Johannes Hemelrijk, oud 77 jaar. Weer is een man van de oude garde ons ontvallen. Nog uit een voorbije eeuw en daarom voor de generatie van deze tijd wel nauwelijks bekend. Geboortig uit Oudeschild. dat meer dan een der andere dorpen van ons eiland de armoede heeft gekend, waren Hans Hemelrijk en de makkers van zijn jeugd slachtoffers, die door de interna tionale handel achteloos op de Texelse rede achtergelaten waren. Parlevinkers en kleine handelaars, ambachtslieden, loodsen en waterhalers hadden enige eeuwen van de zee ge leefd. Oudeschild groeide, breidde zich uit en was welvarend. Maar toen de handel Texel niet langer zocht, was het weldra met het dorp gedaan. Een deel van de bevolking trok weg; een ander deel verviel tot een dorpsproletariaat, dat een eeuw lang tot schamelheid was gedoemd. Er waren korte tijden van op leving als met de visserij of met het maaien van wier een goed stuk brood werd verdiend. Maar in zo'n tijd is Hans Hemelrijk niet geboren. Men leefde toen in het dorp langs de dijk meestal van het laden en lossen van tjalken en andere vrachtscheepjes. Van werk dat toegeworpen werd, maar dat echter nauwelijks voorhanden was. En toen, toen klonk als een verlos sing een woord. Het woord „socialisme" kwam in de gedachten en op de lippen van de verworpenen. Het bezielde hun levens, het bracht glans in hun ogen en warmte in hun hart. Op het kleine Texel werden zij de voorbode van een beweging, strevend naar maatschappe lijke rechtvaardigheid. Hans behoorde tot de strijders van het eerste, maar ook van het laatste uur. Hij was een man met een groot optimisme en, zoals velen zijner dorpsgenoten, dol op samenzang. Heel lang is hij bij De Stem des Volks een gewaardeerde kracht geweest. Als ik hem nu en dan eens zag, spraken we over lang vervlogen jaren en getuigde hij. de altijd opgeruimde, van zijn voldoening dat alles zo veran derd was. Hij was wijs genoeg om van die veranderingen te genieten. Hans Hemelrijk is voor zijn naasten en ook voor vele anderen een voorbeeld van dapperheid in moeilijke tijden ge weest. Hij heeft niet vergeefs geleefd. VI. Herenmode MOERBEEK i --------------- C. onovertroffen in kwaliteit, onbe perkte uitbreidingsmogelijkheden Raadslid-orgelman Jan Zwan uit Den Hoorn hebben wij eens een zakelijke sociaal" horen noemen. Daarmee wil de men tot uitdrukkinq brengen, dat Zwan bereid is zich gaarne vrijblijvend voor de gemeenschap in te spannen, maar daarnaast toch ook het eigen- belanq scherp in het oog houdt. Hij kwam meerdere malen in het nieuws; als man die vele duizenden uitgai aan het kopen en onderhouden van draai- orgels als man die vele duizenden ..Heeft niets met Texel te maken", zei verdiende met de verkoop van zijn Zwan, „Maar het is in het buitenland bungalowpark, als vinder van een db hit!" De materialen worden door qouden reaal en vooral als het raads- Zwan zelf ingekocht en aangevoerd. lid dat vaak verontwaardigd pre- Hout uit de Zaan, foto's (ansiehtkaar- cies zegt wat het denkt. Dat alles ten) van Texel en het muziekmechamek maakte hem tot een man die ons door uit Zwitserland. De GSW-mannen za- meniq kopij-probleem heelt geholpen. gen, schroeven en plakken dat het een Hij schuwt de publiciteit met en tracht lieve lust is en de voorraad Tietjes in deze ook zoveel mogelijk dienstbaar te de werkplaats groeit, naarmate men ge- maken aan zijn vele plannen. Zo ook routineerder wordt, steeds sneller De deze week toen hij ons opbelde met orgeltjes kosten in de winkel ca. fl1,50. het verzoek eens een kijkje in de So- Ze worden nu vooral gekocht door ciale Werkplaats aan de Burgwal te mensen, die ze als kerstgeschenk naar gaan nemen. Onze veronderstelling, geëmigreerde familieleden willen stu- dat we daar te horen zouden krijgen ren. De afzetmogelijkheden zullen dat Jan Zwan het zoveelste draaiorgel waarschijnlijk nog belangrijk groter had aanqschatt, bleek onjuist. Het ging worden nadat het orgeltje in januari wel om draaiorgels, om vele duizen- tijdens de souvenirbeurs is tentoonge- den zelfs, maar dan in het klein. steld. Sinds enige weken „doet" Jan Zwan in miniatuurorgeltjes, die per duizend door de mannen van de GSW worden gemaakt. De produktie is op het ogen blik in volle gang. De orgeltjes zijn bedoeld als souvenir en zullen zoveel mogelijk op Texel, maar ook op de vaste wal aan detaillisten in toeristenplaatsen worden verkocht. De verspreiding van de orgeltjes betekent tevens een recla me voor Texel want het zijn verklein de uitgaven van „De Tiet", voorzien van de naam van ons eiland en Texelse landschapjes. Bijzonder moeilijk is dat bij de fabricage niet, want het orgel front wordt gevormd door een fin kleur) gefotografeerde afbeelding van het grote orgel, geplakt op hout. Lopende band In de Sociale Werkplaats zagen we hoe de orgeltjes door vier man in elkaar worden gezet. Ieder neemt een bepaald onderdeel voor zijn rekening; lopende handwerk. Jan Zwan liet ons een exem plaar zien enhoren. Na enig sleu telen aan de achterzijde pinkelt een fijn melodietje: Tulpen uit Amsterdam. m> ra v J «J X DEN HOORN BEREIDT ZICH VOOR OP OUWE SUNDERKLAAS DEN HOORN In Den Hoorn is men druk doende met de voorbereidingen voor Ouwe Sunderklaas op 11 decem ber. Een jury is geformeerd, die de verschillende voorstellingen zal beoor delen om uit te maken wie voor de prijzen in aanmerking komen. De jeugd kan zich van 7 tot 8 uur melden in het dorpshuis. De oudere spelers worden van 8.00 tot 9.15 uur in „De Wald hoorn" verwacht. Zij krijgen daar een nummer en ondergaan een eerste be oordeling. Daarop moeten ze de jury leden bezoeken, die in verschillende huizen van de Herenstraat (van de hoek tot het Hogewerf) zitting hebben. Om door alle juryleden bekeken te worden mag dus geen huis worden overgesla gen. Zowel voor de jeugd als de oude ren zijn aantrekkelijke prijzen beschik baar gesteld, waarbij onderscheid wordt gemaakt tussen enkelingen, paren en groepen. De winnaars van de eerste prijs verzekeren zich tevens een jaar van de wisselbeker. Nu reeds worden de bewoners van de Herenstraat ver zocht voorzieningen te treffen dat de straat zoveel mogelijk verlicht wordt. Vrijdag 26 november Den Burg, De Oranjeboom, UDI met de klucht „Een maand voorwaardelijk" Den Burg, Eben Haëzer, Huwelijkscursus om 19.45 uur. Spreekster mevr. Mr. M. Roos-de Boer uit Amsterdam. Zaterdag 27 november Den Burg, De Oranjeboom, UDI met de klucht „Een maand voorwaardelijk" De Koog, Buteriggel. De Koog, De Toekomst, De Duinkanters spe len voor hun donateurs het stuk „Miranda" van Peter Blaekmoor Bal na. Maandag 29 november Den Burg Dorpshuis, Huishoudelijke voor lichting van de streekontwikkeling. Tentoon stelling weven. Den Burg, Aula Jac. P Thijsseschool, Volks onderwijs. Woensdag 1 december Den Burg, Eben Haëzer, Huwelijkscursus om 7.45 uur n.m. Spreker ds. L. Koopmans. Den Burg, Landbouwschool. Huishoudelijke voorlichting van de streekontwikkeling. Bij eenkomst besturen vrouwenorganisaties. GELEGENHEID TOT BEZICHTIGING VAN TECHNISCHE SCHOOL Hoewel het nog geruime tijd zal du ren, voordat het gebouw van de Lagere Technische School Texel met het erbij behorende Culturele Centrum gereed is, wil men nu reeds ouders en andere be langstellenden in de gelegenheid stellen de school onder leiding te bezichtigen. De directeur van de school, de heer Bouwman, heeft ervaren dat hiervoor grote belangstelling bestaat. Om het publiek een beeld te geven in welk gebouw, op welke wijze en met welke middelen en machines onze toe komstige vakmensen hun beginoplei- ding ontvangen, worden ten behoeve van de ouders enkele openbare lessen gehouden, terwijl voor anderen een be zichtiging van het gebouw buiten de lesuren op het programma staat. De openbare lessen worden gehouden op vrijdagavond 10 december van 19.30 - 21.00 uur en zaterdagochtend 11 decem ber van 10.00 tot 11.30 uur. Tijdens deze lessen kunnen de ouders ook het ge bouw bezichtigen. De bezichtiging van het schoolge bouw door anderen is gepland zaterdag middag 11 december van 14.30 tot 16.00 uur. Ook de bejaarden zullen door de di recteur in de gelegenheid worden ge steld in de nieuwe school een kijkje te nemen. Dit zal groepsgewijs moeten ge beuren en met de organisatie is de heer G. Oskam, administrateur van de Stich ting Cultureel Werk belast. De bejaar den worden verzocht met hem een af spraak te maken (tel. 2141). Dit bezoek door bejaarden kan geschieden tijdens de lessen, telkens op maandag- en dins dagmorgen van 10.15 tot 12.00 uur. De komende maanden zal deze gelegenheid voor bejaarden blijven bestaan, uitge zonderd tijdens de schoolvakanties. GEEN LATE DIENST MEER OP VRIJDAG Gezien de geringe belangstel ling, na de seizoenmaanden, heeft de N.V. TESO besloten de late dienst op vrijdag met ingang van 3 december a.s. te laten vervallen. Ingaande 1 mei 1966 vaart DAGELIJKS de laatste boot om 21.30 uur van Den Helder, waar mede, naar de mening van TESO, in ruime mate in de behoefte wordt voorzien. Voor donateurs UITVOERING „DE DUINKANTERS" DE KOOG De toneelclub „De Duinkanters" te De Koog brengt mor genavond in de zaal van „De Toekomst" het blijspel „Miranda". De voorstelling kan uitsluitend door donateurs worden bezocht, die bij de ingang hun dona- teurskaart dienen te tonen. De kaarten zijn niet aan de zaal verkrijgbaar, maar kunnen tot zaterdagmiddag 3 uur wor den gekocht bij mevrouw Bakker, Brink 14. Een tweede opvoering van „Miran da" heeft op vrijdag 3 december plaats. Zie verder advertentie in volgend num- MEER ACTIVITEIT OP VLIEGVELD TEXEL IN 1965 Hoewel het jaar nog niet geheel ten einde is, kan toch niet veel verandering meer komen in het overzicht van de vliegbewegingen, dat over 1965 is opge maakt en dat ons een dezer dagen werd verstrekt. Volgens dit voorlopig ver slag werden op net Eierlandse vliegveld 1905 landingen uitgevoerd, waarvan 293 door toestellen van luchtvaart- scholen. 1066 van zweefvluigtuigen, 198 van particuliere toestellen en 345 van rondvluchttoestellen. Vorig jaar be droeg het totaal aantal landingen 1675; in 1963 378. Aan landingsgelden werd ƒ5100,geïncasseerd. OVERDENKING Deze overdenking heb ik geschreven, toen ik verleden week in retraite was. Waar zou men immers beter enige ge dachten „ter overdenking" kunnen hebben en aan anderen doorgeven, dan in een retraitehuis, waar je enige dagen doorbrengt in de rust en afgezonderd heid van de wereld. Er komt geen krant, er gaat geen telefoon, er is geen radio of t.v. Er wordt gesproken en gemediteerd over de grote vragen van ons leven, en er is veel om over deze dingen zelf na te denken en te bidden. Daarnaast is er het gesprek met col lega's. die men soms in jaren niet heeft gezien. Vele jongeren kennen we niet eens. De tijdgenoten constateren bij elkaar, dat de tijd is verder gegaan en dat dit aan ieder van ons is te merken. Alles bij elkaar enige weldadige dagen voor de hele mens. Geen vakantiedagen, waarna we dikwijls vermoeid en ver reisd thuiskomen, maar dagen van rus tige bezinning op eigen leven, en van verkwikkende vriendschap. Ook in de retraitehuizen hangt de geest van vernieuwing. Vroeger een veelvoud van allerlei oefeningen en een overladen programma. Nu enige rustige beschouwingen per dag en veel aan eigen initiatief overgelaten. Geen gehol van de éne oefening naar de andere. Doch veel gelegenheid tot bezinning en binnengaan in eigen bestaan. Vanzelfsprekend staat de H. Schrift centraal in een retraite. Maar daarnaast wordt er ook veel gelezen uit allerlei geestelijke boeken. Eén gedachte, die ik las bij Pascal, wil ik U tenslotte ter overdenking voorleggen: „Het is natuurlijk geen kwaad als men vol gebreken is. Maar het is een nog groter kwaad als men er vol van is en ze niet wil erkennen Want dan voegt men er nog het kwaad van be wust zelfbedrog aan toe". A. v.d. Burg Elektronika ..DE TAK" - OOSTEREND Oesterstr. 25, tel. (tijd.) 02223-391 DE WAAL Het geheim van de herhaaldelijke successen van de to neelvereniging ,,'t Amateurtje" te De Waal is waarschijnlijk haar beschei denheid. Regisseur en spelers zijn zich voortdurend bewust van hun amateur schap, wat betekent dat hun vermogens op dramatisch gebied beperkt zijn. Zij kiezen daarom geen stukken waarin rollen voorkomen, waarvoor de juiste typen niet beschikbaar zijn. Ze zoeken het ook niet „te hoog", nemen geen stukken in studie die in een hen vreemd milieu spelen. Zo komen zij tot een resultaat dat henzelf en het pu bliek een intens genoegen schenkt. Het is prijzenswaardig dat de talrijke suc cessen in die houding geen verande ring hebben gebracht, evenmin als de bij deze bescheiden houding zo goed passende verenigingsnaam werd ge wijzigd. Zaterdag- en woensdagavond heeft het publiek deze kleine vereniging weer eens in topvorm kunnenzien bij de opvoering van het drie bedrijven tellende blijspel Het meisje met het Leeuwen jong".. Het is wat men noemt, een spel van het land, Boerenstuk klinkt niet zo fijn!) met tien personen, allen betrokken bij een geschiedenis, waarin geld en liefde belangrijke ele menten zijn. Hoofdpersoon is Tieske Borkel, die bij haar vader en grootvader op de boerderij woont. Vader vindt dat Tieske hoort te trouwen met Arend Landman, de zoon van de op een naburige hoeve wonende boerin Fenna Landman. Het ziet er naar uit dat hij zijn zin krijgt. Het huwelijk betekent voor hem een gunstige zaak, want het land van Fenna en dat van hem zal zo worden samen gevoegd. Het toeval wil dat vader Bor kel weduwnaar is en Fenna weduwe. Een rol speelt ook dokter Hein Stark, die zijn verloving met de naar grote- stadsvertier hunkerende Mary van Landschoten verbreekt, omdat hij zich tot het platteland voelt aangetrokken. In het ingewikkelde conflict, dat begint als Arend Landman zich gaat misdra gen, treden de dienstmeid Maaike en de landarbeider Hannes bemiddelend op. Maaike wordt bijna dagelijks opgezocht door postbode Dries, die het maar niet kan laten het landbouwweekblad tot in de keuken te brengen, juist als Maaike daar alleen is. Op dringend verzoek van de regis seur laten wij een uitvoerige inhouds beschrijving-met-ontknoping achter wege. Het stuk moet nl. nóg een keer worden opgevoerd en de spanning mag niet verloren gaan. Het spel Mej. Ems Bakker had de hoofdrol voor haar rekening genomen. Ze deed het bijzonder vlot en gaf zeer goed ge stalte aan de pittige boerendochter, die nergens bang voor is en die eigenschap pen maar al te hard nodig heeft, omdat ze het enkele malen zwaar te verduren krijgt. Opvallend goed was ook het spel van de heer C. van Splunter als groot vader: de oude, hardwerkende boer ten voeten uit. Veel waardering verdient ook de heer A. Kager, die als vader Borkel zijn reputatie als een der beste spelers van 's Amateurtje gestand deed. Uitstekend spel leverde mevrouw T. Luiken-Ketelaar. Haar creatie van de gehaaide, in stilte van Dries houdende dienstmeid was nauwelijks te overtref fen De heer I. Plaatsman als de land arbeider Hannes was aanvaardbaar; hetzelfde kan gezegd worden van de heer T. Reij als Dries, de postbode. De kleinere rollen werden iets min der overtuigend, maar toch nog zeer acceptabel gebracht: mej. Hetty Bakker als Mary van Landschoten, de heer Piet Kooiman als dokter Stark en mevrouw A. Keijser-Zegel als boerin Fenna Land man. De regie was in handen van mevrouw E I Albers-Sonneveld, gesouffleerd werd door mevrouw B. Keijser-Stam- mes en voor de grime zorgde mevrouw Beumkes-Radder. Morgen zal het stuk te Oosterend worden opgevoerd. DE ZIEKENAUTO Dezer dagen las ik Uw stukje over de verkeerd ingekochte ambulancewagen. Zowel de inkoper als de verkoper heb ben wel bijzonder onattent gehandeld door een vrachtwagen als ziekenver- voerauto te willen gebruiken. Als ze uitgegaan waren van een stationcar had de zaak natuurlijk heel wat beter ge legen. Daar wij zelf aan de zaak al 15 jaar Peugeot wagens in diverse soorten be rijden, weten wij dat aan de vering ze ker wel iets te doen is. Als de bewuste „autoriteiten" zich bijvoorbeeld met de firma Koni in Oud-Beijerland (of de verantwoordelijke leverancier) in ver binding stellen, meen ik te mogen ver onderstellen. dat deze zaak heel goed en voor betrekkelijk weinig geld in orde kan komen Hoewel ik me in het geheel niet met andermans zaken wil bemoeien, maar ik het toch wel erg begrotelijk vind om zo'n nieuwe dure wagen zo maar aan de dijk te zetten, schrijf ik U dit. T. Dik, Aerdenhout Damesmode MOERBEEK „Heeft niets met Texel te maken", zei Zwan, „Maar het is in het buitenland dè hit!" De materialen worden door Zwan zelf ingekocht en aangevoerd. Hout uit de Zaan. foto's (ansichtkaar ten) van Texel en het muziekmechamek uit Zwitserland. De GSW-mannen za gen, schroeven en plakken dat het een lieve lust is en de voorraad Tietjes in de werkplaats groeit, naarmate men ge- routmeerder wordt, steeds sneller. De orgeltjes kosten in de winkel ca. ƒ11,50. Ze worden nu vooral gekocht door mensen, die ze als kerstgeschenk naar geëmigreerde familieleden willen stu ren. De afzetmogelijkheden zullen waarschijnlijk nog belangrijk groter worden nadat het orgeltje in januari tijdens de souvenirbeurs is tentoonge steld.

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1