Inpoldering van Wadden is zelfs van internationaal belang VEEL LIEFS VAN RONNIE Afsluiting Wciddenzee vraagt 18 tot 46 jaar Prof. dr. H. J. Keuning op Waddensymposion: BLIJVEN TELLEN... Bronchi Keffen NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt! Voor Baby TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 26 NOVEMBER 1965 Inpoldering van het Waddengebied biedt zeker niet alleen voordelen van regionale betekenis, maar levert ook nationaal (en zelfs internationaal) gezien belangrijke winstpunten op. fa Uitbreiding van het woongebied in Nederland, dat steeds voller wordt. fa Uitbreiding van de recreatiemogelijkheden voor binnen- en buitenland. fa Aanleg van zoetwater-reservoirs, die in Europees verband verlichting kun nen brengen in de toenemende watervervuiling. Dit heeft prof. dr. H. J. Keuning, hoogleraar aan de Groninger universiteit, betoogd op het Waddensymposion, dat vorige week te Groningen is gehouden. Op het Waddensymposion, georgani seerd door het Universitair Centrum voor Bestuurswetenschappen, de Ver eniging voor Hoger Landbouwonder wijs en de Waterschapsbonden in de drie noordelijke provincies, kwamen vijf deskundigen aan het woord, die hun licht lieten schijnen over de vele pro blemen, die aan een eventuele inpolde ring van de Waddenzee zijn verbonden. Woongebied In een inleidende toespraak maakte prof. mr. E. H. 's Jacob, reetor-magni- ficus van de Groninger universiteit en directeur van genoemd universitair centrum, duidelijk, dat men alleen nog maar aan praten toe is. maar dat „de beslissingsnoodzaak op ons afkomt", zo dat reeds nu de nodige besprekingen moeten worden gevoerd om goed voor bereid te zijn. Het staat nog te bezien, aldus .prof. Keuning, of de vele kleinere regionale voordelen, zoals die bijvoorbeeld zijn genoemd bij het Friese twee-dijkenplan voor Ameland, de inpoldering van de Waddenzee rechtvaardigen. Nationaal gezien zag hij als voordeel de uitbrei ding van het woongebied in een land, dat nu al rond 12 miljoen inwoners telt en er in het jaai 2000 rond 18 miljoen zal hebben. Naast de winst voor de nationale en internationale recreatie zag hij het grote belang van zoetwaterreservoirs, nu het de vraag wordt of de sterk ver vuilde grote rivieren de dnnkwater- behoeite kunnen blijven dekken. Recreatie Prof. Keuning berekende, dat de duinstreek (inclusief de Waddeneilan den en de Veluwe) in 1960 ongeveer 56 procent van het totaal aan vakantie gangers had, tenminste wanneer men de steden Amsterdam, Rotterdam en Den Haag (met een andersoortig bezoek) buiten beschouwing laat. Daar ligt dus een belangrijke functie voor een inge polderd Waddengebied. De aanleg van een grootscheeps re creatiegebied zal de centrale positie van een aantal kustplaatsen of meer bin nenwaarts gelegen steden (Groningen, Leeuwarden. Aikmaar e a.) verstevigen en „eventueel de functie verlenen van „approvianderingscentrum". Het gebied achter Texel en Vlieland zou dienstbaar kunnen worden ge maakt aan een uitbouw van de noor delijke vleugel van de Randstad. (Dus toch geen luchthaven? Red. T.C.) Bij Den Helder zou zelfs industrialisatie kunnen voorkomen, aldus prof. Keu ning, die verder wees op de noodzaak van goede verkeersverbindingen met het nieuwe gebied. Miljardenplan Ir. C. van den Burgt. hoofd van het Bureau Lauwerszeewerken van Rijks waterstaat, vertelde dat de kortst mo gelijke uitvoeringsperiode voor afslui ting van de Waddenzee nog altijd 18 jaar bedraagt. Uitgaande van het (aanbevelingswaardige) principe om van klein (aanleg secundaire dammen) FEUILLETON: (iiiMiiiiiiiimiHiiMiiiimiiiiiiMiiMiiiiiiiiiiimiiiiiHiiiiiiiiiimiimimmiiiiiiiiiiiiimiiiiii lllllllllllllllinillllllllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIII door Maartje Zeldenriik 43. „Dank je voor het compliment, Yolanda". „Het was eerlijk als zodanig bedoeld. Ik mag je wel en ik weet ook, dat ik van je houd. Je bent lief. Maar we weten allebei, dat voor een huwelijk nog iets meer nodig is. Vandaar, dat we als verstandige mensen geen dwaze stap ondernemen en het laten, zoals het is. Heb ik gelijk?" „Misschien", antwoordde hij voor zichtig. „En die tienjarentermijn dan?" „Dat was zo", bevestigde ze. „En ik begin je te begrijpen, beste vriend. Jij dacht natuurlijk, toen je dit hoorde, daarom weigerde Yolanda steevast met me te trouwen, is het niet?" „En als dat zo was?" ,Dan ben je een grotere dwaas dan ik dacht. Weet je nog, dat ik die avond in je hotelkamer in Aansterdam bij je was en me min of meer aanbood? Dat ik me helemaal aan je wilde geven? Dat ik met je wilde trouwen?" „Natuurlijk weet ik dat nog". Lieverd, dat was enkele maanden vóór de termijn verstreken zou zijn. Wat dacht je, dat mij die maandelijkse toelage en mijn huis hier me wat kon den schelen, als ik zo van iemand zou houden, dat ik met hem wilde trouwen? „Sorry, Yo, je hebt gelijk. Ik schaam me". Hij hoorde haar lachen. „Het is je vergeven. Juist, omdat je zo spontaan naar groot te werken, zou de afsluiting miljard gulden gaan kosten, of 100 tot 150 miljoen gulden per jaar. De veronderstelde kosten van de Waddeninpoldering zijn twee 5 drie keer zo hoog als van de Deltawerken. In dit verband zei ir. Van den Brugt, dat het belangrijk is te bedenken bij een werk van zo'n grote omvang, of arbeid en kapitaal niet beter anders besteed hadden kunnen worden, vóór dat men beslissingen neemt. Aan de hand van vele kaarten liet ir. Van den Burgt zien, dat er al vele plannen voor de Waddenzee op tafel liggen en dat er diverse mogelijkheden zijn om een gehele of gedeeltelijke in poldering van de Waddenzee uit te voeren. Negen bekkens Hij liet een zekere voorkeur blijken, voor de langdurige procedure, waarbij vermoedelijk de meest urgente plannen het eerst zullen worden uitgevoerd en met de aanleg van dammen naar b.v. 46 jaar vergen en totaal ongeveer 5 a 6 Ameland en Schiermonnikoog wordt begonnen, zodat de grootste en moei lijkste onderdelen tot het laatst be waard blijven. Het voordeel van een dergelijke gang van zaken is, dat men langzamerhand de ervaring kan op bouwen. die voor een dergelijk enorm project nodig is. De Waddenzee bestaat uit één lang gerekt bekken met negen zeegaten en daarom is het wenselijk door middel van acht secundaire dammen de Wad denzee in negen bekkens te verdelen, voordat tot afsluiting wordt overge gaan, aldus spreker, die er met na druk op wees dat geen bepaald plan werd besproken, maar dat er slechts enkele beschouwingen worden ge geven. Chaos in het milieupatroon ..Afsluiting zal een chaos in het fijn zinnig milieupatroon veroorzaken, zoals muggen en andere insectenexplosies. Tientallen jaren zullen nodig zijn voor stabilisatie. De biologische productivi teit zal tot een fractie van de huidige terugvallen. De economische investe ringen nodig voor een ecologisch ver antwoorde landschapsopbouw zullen die van de Delta-werken nabijkomen," zo zei ir. P. Tideman, adjunct-inspec teur bij het Staatsbosbeheer voor de Natuurbescherming, die enige morfolo gische. biologische en ecologische aspec ten belichtte. Onderzocht zou kunnen worden, al dus ir. Tideman, in hoeverre „zee- bouw" maatschappelijk aanvaardbaar is, bijvoorbeeld door eiwit-voorziening door algen, wieren en zoutgrassen, de oester- en mosselteelt, de visserij, de jacht, de karton- en papierfabricage en de biezenteelt. Geen voordelen De conclusie van ir. C. van Rooyen, directeur van het Rijksinstituut voor Drinkwatervoorziening, is, dat het be dijken van de Waddenzee uit het oog punt van drink- en watervoorziening niet schadelijk is, maar ook geen grote voordelen oplevert. Er is veel water nodig l(in het jaar 2000 circa 1100 miljoen m3 voor de be volking en rond 2700 miljoen m3 voor de industrie). Het is echter waar schijnlijk dat de ondergrond van het Waddengebied doordrenkt is met zout. De vorm van eventuele Waddenmeren is nog niet bekend. Op den duur zullen deze min of meer zoet worden, aldus ir. Van Rooyen. Met de vorming van een goede, diepe zoetwaterzak zijn tiental len jaren gemoeid. Ir. R. van Hees, lector in de land bouweconomie in Groningen, wees ook op de nadelen, die door een Wadden project kunnen ontstaan, bijvoorbeeld voor de zoutwatervisserij, de havens van Hariinger. t-n Den Heldor, voor de kustbeveiliging door verandering van het getij denregime, voor de flora en fauna van het Waddengebied e.d. Het is duidelijk, zei hij. dat nog geen gefun deerd oordeel kan worden uitgesproken over de wenselijkheid van inpoldering. Het is gewenst op korte termijn met het onderzoek te beginnen. Hij stelde, dat de veronderstelde kos ten per jaar van de inpoldering 90 tot 215 miljoen gulden bedragen en dat de veronderstelde tijdsduur 30 tot 50 jaar is. „Op basis van de verhoudingen van 1963 zou uitvoering van het Wadden project per jaar ongeveer 0,65 tot 1,8 procent van de totale belastingop brengst vergen", zo berekende hij. Het Waddensymposion stond onder leiding van de heer R. J. Clevering, voorzitter van de Groninger Water- schapsbond. Nog vele vragen Afsluiting van de zeegaten is niet noodzakelijk voor de veiligheid van Van tijd tot tijd telt u uw geld. Is het nog geen tijd om het bij de N.M.B. te brengen? Sparen is er nu nóg inte ressanter geworden: beleggingsboekjes en spaarrekening met een rente van 3la0/o. termijnboekjes nu met een rente van 4la0/o. Zo blijft u tellen. Bijtellen! Den Burg: Binnenburg 11. Den Helder: Koningstraat 7 Noord-Nederland, zo zei ir. C. van den Burgt op het Waddensymposium, waar do eventuele inpoldering van de Wad denzee van diverse kanten is belicht. Door afsluiting van de zeegaten wordt de veiligheid wel iets groter, maar de versterking van de bestaan de dijken geeft ook meer veiligheid, aldus ir. Van den Burgt. Met de andere sprekers had de heer Van den Burgt plaatsgenomen in een forum, onder voorzitterschap van prof. dr. M. Troostwijk. Uit de antwoorden op de vele vragen kwam wel in de eerste plaats naar voren, dat er nog vele zaken zijn met betrekking tot de inpoldering van de Waddenzee, die om opheldering vragen. Er moet op allerlei terrein nog ont zettend veel onderzoekingswerk wor den verricht, alvorens kan worden be slist over wel of niet inpoldering en dat onderzoek zal met spoed ter hand moe ten worden genomen. Daarvoor zullen bestaande instituten en instellingen nog aanzienlijk moeten worden uitge breid, zo was de algemene indruk van de forumleden. Diverse vragen sloegen op het reeds vaak gesignaleerde gevaar, dat een uniek natuurgebied dreigt verloren te gaan bij inpoldering, dat bepaalde bij zondere vogelsoorten hierdoor dreigen uit te sterven en dat het karakter van de Waddeneilanden verloren dreigt te gaan. De forumleden konden eigenlijk alleen maar zeggen, dat dit jammer is en dat men zoveel mogelijk moet trachten dit te voorkomen. Prof. dr. H. J. Keuning bevestigde, dat een nationaal bestemmingsplan voor het Waddengebied noodzakelijk is en dat met het maken van een derge lijk plan al lang begonnen had moeten zijn. (Overgenomen uit „Nieuwsblad van het Noorden"). POEDER - CREME - OLIE - ZEEP IN TOPWEEK 1980 ZEKER 5 MILJOEN VAKANTIEGANGERS In de periode 1980 - 1990 verwacht de rijksplanologische dienst in de topweek van het vakantieseizoen in ons land 1,6 miljoen vakantiegangers per dag, waarvan 15 pet. buitenlanders. Voor de dag- en weekendtrek wordt een dagtop verwacht van ruim 3,5 miljoen toeris ten, waarvan 4 pet. buitenlanders. In totaal dus een dagtop van 5 miljoen. Van de buitenlanders, die naar ons land met vakantie komen, gaat onge veer een derde naar de kust. Van de Nederlanders trekt daar 1/5 deel heen. Hierbij voegen zich nog de dag- en weekendrecreanten. Voor 1980 kan daaruit een dagtop van 1 tot lVt mil joen strandbezoekers worden afgeleid. De capaciteit van het strand bij de huidige stand der ontsluiting is onge veer 1 miljoen. Deze cijfers gaf mr. M. G. de Bruin, directeur van de N.V. Nederlandse Spoorwegen op de recreatie-studiedag van de ANWB in Rotterdam. Uit die cijfers trok spreker de conclu sie, dat verdere ontsluiting van het strand gewenst is, maar dat anderzijds ook gedacht moet worden aan geheel nieuwe gebieden, die voor strandre- creatie in aanmerking komen. BENOEMING HEEMRAAD Bij Koninklijk besluit is met ingang van de eerste woensdag in december 1965 tot heemraad van het waterschap de Gemeenschappelijke Polders op Texel benoemd, de heer C. W. Bakker Wzn. te Den Hoorn. MEDEDELING VAN HET LANDBOUWSCHAP Men schrijft ons: De Sociale Commissie Texel van het Landbouwschap vestigt de aandacht van de werkgevers op de 2°/o uitkering. Deze uitkering wordt aanbevolen door de Stichting van de Arbeid en de Standsorganisaties. Voor zover deze uitkering nog niet is gedaan, verzoekt genoemde commissie dit in de maand december alsnog te doen. eerlijk bent, houd ik van je. En zodra Augie op de proppen komt, ga ik hem eerst een poosje heerlijk uitlachen, voor ik hem de deur uit bonsjoer. Voorgoed". „Waarom zou je dat doen? Misschien houdt hij wel erg veel van je". „Augie houdt alleen van zichzelf. En vindt, dat de wereld dankbaar moet zijn. dat hij bestaat. Dat zal me de ad- vokaat wel worden „Misschien schudt iemand hem wel eens een keer ruw terug tot de werke lijkheid". „Maak je om Augie maar geen zor gen. Die redt zich wel, dank zij mijn relaties en zijn welbespraaktheid. Nou, ik houd je op de hoogte en zodra Bep zover hersteld is, dat ze me niet meer nodig heeft, zie je me wel verschijnen". „Ik verheug me er bij voorbaat op". „Je meent het?" Hij onderkende in haar stem, dat ze zich gestreeld voelde. „Zodra je er bent. omhels ik je.... als een zuster". „Dat doet me genoegen.... broertje. Tot ziens en doe kalm aan, he?" Nadenkend legde hij de hoorn neer. Vijftien september in Brussel, dacht hij. En in zijn gedachten rijpte een plan HOOFDSTUK 13 Ronnie Beelen oogstte nieuwe suc cessen: in Berlijn, in Hamburg, in Bre men en in Parijs. En de dag. nadat hij in Parijs gezongen had, wachttte hij niet eens de kranten af om de recensies te lezen, maar nam het vroege vliegtuig naar Zwitserland, alwaar hij voor etenstijd in Bern arriveerde. In het hotel werd hij begroet door een volkomen verrast meisje. Toen hij haar kamer betrad, kwam ze wonder snel overeind en vloog hem om zijn hals. „Ronnie.... wat heerlijk, mijn RUWE HUID SCHRALE LIPPEN schat.dat je er bent! Ik heb naar je verlangd. Hij kuste haar rustig. „Een verras sing, he? Heb ik expres gedaan. Als vrouw van Ronnie Beelen zul je vaker dergelijke verrassingen te verwerken krijgen. Maar dan blijft het altijd nieuw voor ons. he?" Ze nam zijn arm. hem stevig vast houdend en deed enkele passen door het vertrek, waarna ze hem met vra gende blik aankeek. „Hoe doe ik dat? Beter dan de vorige keer?" Hij keek ernstig en knikte. „Ik sta ervan te kijken, Kruimeltje. Weet je, dat ik de gelukkigste man van de we reld ben. met zo'n prachtvrouw, als jij bent, bij me?" Ze legde haar hoofd tegen zijn schou ders. ,.Ik houd van je", antwoordde ze eenvoudig. „Ik ben gelukkig, als je bij me bent". Mevrouw Vet keek lachend toe, tot hij zich losmaakte en zijn aanstaande schoonmoeder begroette. „We hebben je gisteravond op de t.v. gezien, Ronnie". Aagje knikte. „Je hebt jezelf over troffen. Wat een applaus, he?" „Ja". Het kon hem niet zoveel meer schelen. Hij was er aan gewend. Terwijl hij naast het meisje ging zitten, zei hij: „Ik heb nog een verrassing voor je, Kruimeltje". Ze keek hem vol verwachting aan. „Wat dan?" „Ik heb nu een paar dagen vrij. Weet je wat wij gaan doen? 15 september moet ik in Brussel zingen, maar Morgen breken we hier op en dan rij den we rustig in de richting Belgie. Dwars door de bergen, zodat er voor jou weer iedere dag veel te genieten valt". Haar ogen begonnen te glinsteren. „O, Ronnie, dat lijkt me geweldig!" „En na Brussel heb ik weer vijf da gen. Dan rijden we terug naar de Beemster en stap je doodnuchter uit de wagen en loop je gewoon naar de voordeur. Zodat iedereen kan zien: Aagje Vel. loopt weer.als een kieft" Ze lachte verheerlijkt. Het volgende ogenblik kwam ze overeind en plofte op zijn schoot neer. „Schat van me. ik ver heug me iedere dag in jouw nabijheid. Dat doen we". Later op de avond, toen mevrouw Vet al naar bed was gegaan, zaten ze nog even, dicht naast elkaar in de ka mer. „Ronnie", vroeg ze zacht, terwijl ze hem over zijn wang streek, „mag ik je wat vragen?" „Ik ben een en al oor, Kruimeltje". „Het is.ik houd erg veel van je en ik weet, dat ik me als een koningin zal voelen, als we getrouwd zijn. Maar vind je het heel erg, als ik je vraag te wachten, tot ik weer helemaal kan lo pen? Ik wil graag, goed lopend, naar de kerk en het gemeentehuis gaan, zie je? Vind je dat nu gek?" Hij kuste haar in de hals. „Kruimel tje, jij bent nu al mijn koningin. Jij mag de trouwdatum vaststellen. Is dat goed?" Ze omhelsde hem met het vuur van haar jeugd. „Dank je. schat, dat je dit allemaal goed vindt. Ik beloof je, dat ik mijn uiterste best zal doen, om het zo vlug mogelijk goed te leren, want. Ho»»tdronk in tobUtvorm. 95ct Ze boog zich dieper naar hem toe en verborg haar gezicht. „Ik verlang ook naar je. Bern-Brussel. De reis was een vreug- detocht voor alle drie inzittenden van de wagen. Af en toe keek Aagje naar de rolstoel achter in de auto. Die heb ik niet meer nodig, dacht ze. Twee dingen heb ik nu, die me intens gelukkig ma ken: ik kan mijn benen weer gebruiken en ik krijg een man, die ik zielslief heb. Wat blijft me nu nog over? Niets. Ik ben alleen maar gelukkig. In Brussel wachtte Ronnie een ver rassing. Nadat hij voor Aagje en haar moeder in een hotel een gelijkvloerse kamer had gevonden, vertrok hij zelf naar een verdieping hoger, waar een geheimzinnig lachende piccolo de deur voor hem opende. In de kamer stond Yolanda en keek hem lachend aan. Ze begroetten elkaar met een kus. „Dat is leuk, zeg", constateerde hij, haar van top tot teen aankijkend. „Je ziet er niet al te best uit, jongedame. Hoe is het met Bep?" „Ze zit alweer overeind en maakt zich zorgen over haar keuken, dus dat is een goed teken. Dat moeten we heb ben Vandaag of morgen wipt ze er wel uit en haar sterke gestel zorgt voor de rest. Ze is er doorheen gekomen, en de dokter heeft nu gezegd, dat het een dubbeltje op zijn kant was". „Gefeliciteerd", antwoordde hij. „En nu doe jij een beetje kalmpjes aan, he? Je bent een stuk magerder geworden". (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 3