Cjroen Twarts jexeh in het harL> Hebt U al 'n idee voor Ouwe Sunderklaas? AGENDA U.D.I. amuseerde met „Eén maand voorwaardelijk" Keyser Co. organiseerde boeiende voorlichtingsmiddag De Duinkanters99 oogstten succes met Miranda Belevenissen met een zeemeermin Aardig blijspel goed gebracht e^aani Actuele gebeurtenissen leveren stof genoeg DINSDAG 30 NOVEMBER 1965 TEXELSE 79e JAARGANG No. 8020 Uitgave N.V. r/h Langeveld de Roojj Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, Wilhelntinalaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. COURANT Verschijnt dinsdags en vrfydags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. /2,f5 p. kw. -f 30 ct incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert 12 ct p. ma Zaterdag 11 december vieren we dit jaar Ouwe Sunderklaas. Het aardige van dit feest is dat het welslagen haast niet afhangt van de activiteiten van een of ander comité of commissie, maar van de mensen zelf. Het is altijd bijzonder lachwekkend om van mensen die zelf alleen maar toeschouwer speelden, te horen dat het „dit jaar weer niks was". Dat is altijd collectieve eigen schuld. Zij die iets voor deze traditie over heb ben, dienen hun fantasie tijdig te laten werken en zich enige moeite te ge troosten. Maar doorgaans loopt men niet zo hard en als men zich met schrik realiseert dat het feest voor de deur staat, is er geen tijd meer om te den ken of voorbereidingen te treffen. Het is verheugend, dat het Ouwe Sunderklaasfeest op Texel bloeit. Dat kunnen we zeggen nadat het meer dan tien jaar hard bergafwaarts is gegaan. Tot vorig jaar, toen er plotseling weer zeer veel meer spelers waren. Een be langrijke stimulans is ongewijfeld het 'beschikbaar stellen van wisselbekers geweest, door de Stichting Cultureel Werk. Met bescheidenheid mogen we ook wijzen op het verrassende resultaat van 'n artikel in onze krant, waarin we een reeks gebeurtenissen opsomden, die zich mogelijk voor een satirische bena dering leenden. Uit de aard van vele voorstellingen bleek, dat we niet ver geefs hadden geschreven. Immers, het ontbreekt velen aan een goed idee. Men wil wel een of andere gebeurtenis of toestand uitbeelden of aan de kaak stel len, maar men weet zo gauw niet wat. Nationaal en internationaal is het niet zo moeilijk. Men hoeft maar enkele dagbladen op te slaan of naar ,,Zo is 't toevallig...." te kijken en men heeft stof voor tientallen voorstellingen. Maar plaatselijk ligt het minder een voudig, want het nieuws in de plaatse lijke pers is meestal niet zo schokkend dat men er nachten wakker van ligt. Daarom namen we gisteren de jaargang 1965, voor zover reeds aanwezig, en keken de hoofdartikelen door. Daarbij werd het duidelijk dat het afgelopen jaar wat minder sensatie te zien gaf dan 1964. Nieuwsfeiten Nieuwsfeiten, die vele tongen in be weging brachten, waren er echter .plenty. Juist de vaak niet of beknopt gepubliceerde pikante details van veel gebeurtenissen, lenen zich mogelijk voor een succesvolle voorstelling: In het begin van het jaar is nogal gelachen om het plan van WV-direc- teur J. W. Dekker om de Pontweg van nummers te voorzien. Veel commentaar op straat veroorzaakte de benoeming van de heren M. L. Kempenaar en T. v.d. Heerik. resp. tot directeur van de Sociale Dienst en de Stichting Sociaal Toerisme. In het begin van dit jaar kwam onze krant in conflict met Tupperware, maar vooral met de firma Gehag, wiens actie om de huisvrouwen naar een zaal te lokken voor pannen- verkoop op Texel totaal mislukte door een waarschuwend artikel. Dat de Texelse folklore nooit verlore zou gaan, is dit jaar een nogal optimistische kreet gebleken. Texel passeerde de 11.000 in woners. maar een belangrijk deel van hen bewoners van De Cocksdorp en Eierland voelde zich achter de zwak ke dijk niet veilig. De protestvergade ring, die daar belegd werd, had een verrassend verloop. Door Texelse kotters werden diverse mijnen en ander gevaarlijk oorlogstuig opgehaald. De te snel aangelegde veer haven van Den Helder bleek bij laag water onbruikbaar. In het seizoen werd een miljoen overnachtingen bereikt. Commentaar is bepaalde kringen gaf ook het voornemen om het Texelse leidingwater te fluorideren. In Ooster end was de heer S. Vlaming uit Den Haag wel heel ongelukkig. Zijn grootste plannen voor de bouw van een bejaar denhuis, Bogaerswoningencomplex en een recreatieoord werden allen afge keurd. Onaangename verbazing in de Texelse raad werd veroorzaakt toen be kend werd dat de begroting van hel Vrijdag 3 december Den Burg, Landbouwschool, Huishoudelijke voorlichting van de streekontwikkeling. De heer C. J. de Lugt spreekt over „De ontwik keling op Texel", aanvang 8 uur. Zondag 5 december M.A.B.-club, Sint Nicolaasrit CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 1 december a.s. worden de moe ders van Oudeschild cn Den Burg verwacht: Oudcschild van 13.00 - 13.30 uur; daarna Deu Burg tot 15.15 uur. Cultureel-centrum aan de LTS nogal optimistisch was geweest; het geraamde bedrag was niet ƒ200.000,maar ƒ445.000,Toch maar doen, zei de raad. die moeilijk iets anders kon zeg gen. Boos waren enkele raadsleden ook, omdat het herhaaldelijk voorkomt, dat belangrijke gebeurtenissen hen door de krant bekend werden. (En de raad niet alléén). Veel misprijzend straatcommen taar viel ook te beluisteren op het stre ven om elk vrijkomend huis aan het Raaksje direkt te slopen ondanks het feit, dat de bouw van het nieuwe raad huis nog jaren op zich laat wachten. En hoe staat het met de jeugdgemeente- raad? De kwestie rond de „zomerwo ning-naast-de-mesthoop" werd bevre digend opgelost, evenals de moeilijk heden rond de verkoop van de grond van mevrouw G. Vrijdag-Keijser. „De aanleg van de verbindingsweg Den Hoorn-ponthaven is voor het seizoen van 1965 gereed", zo tekenden we eens op uit de mond van een vooraanstaand ambtenaar.Tot tweemaal toe heer ste op Texel de grootste ongerustheid over het lot van de „Vliestroom". Het aantal verkeersongelukken bleef binnen de perken; De 80 km.-bepaling geeft nogal verwarring; opper Stomp ijverde daarom voor een „eigen" bord. De be langstelling van de Texelaars voor cul turele toneeluitvoeringen is enorm, als er tenminste bal-na is. zo bleek bij de opvoering van het Natu-stuk „Eb en vloed". Op de Noordzee kwam eind mei de TX 16 in ernstig conflict met een buitenlandse coaster. In de Buteriggel wenste men géén geüniformeerden! TESO droeg ziekenvervoer over aan de gemeente; maanden later werd bekend dat de auto ongeschikt is. In de „Wor- steltent" kende de gezelligheid geen end. De botenverhuur werd aan banden gelegd; kritiek op voorgeschreven sa menstelling van pakket reddingsmidde len. De reddinglijn op het strand van De Koog brak bij een redding in vieren: alle lijnen werden vervangen, maar de kosten daarvan en de kosten van aan schaf van gemotoriseerde reddingboten etc. moeten door de strandexploitanten worden gedekt door 100% meer strand- pacht te betalen. In Oudeschild werkte een asfaltbe tonmolen zonder hinderwetvergunning; grote overlast in omgeving. In de zo mermaanden hield de recreatieconsu lent De Vries de jeugd van de straat. Zeer groot was de opschudding, ver oorzaakt door ons bericht dat een Marinevliegtuig boven Loodsmansdum zó laag had gevlogen, dat een papieren vlieger werd „afgemaaid". Texel raakte toch eivol kampeerders; vooral de jon gens waren niet tegen te houden. Toch deden zich op Texel geen toestanden voor zoals op Terschelling. Of wel? Op de „Marsdiep" mocht geen fles- sengas meer vervoerd worden. De VTB moest het doen, uitsluitend als dek lading. Veel personeel was betrokken bij nachtelijke controlepatrouilles op kampeerterreinen. De „Knokploeg te gen het zedenverval" deed van zich ho ren. Te Oosterend werden plannen ge smeed voor stichting van een rechtzin nig bejaardenhuis; de doopsgezinden waren teleurgesteld. De „Witte pomp" te Oudeschild had maar een kort be staan. Tegen uitbreidingsplannen in verschillende dorpen kwamen veel be zwaarschriften binnen. Duizenden Texelse vogels kwamen om door land bouwvergiften. Zit er iets voor U bij? Mogelijk dat U van bepaalde zaken denkt, dat U lang niet de enige bent, die daarop „broedt", maar in de praktijd blijkt dat erg mee te vallen En wat geeft het, als er meerdere op elkaar gelijkende voorstel lingen rondlopen? Het is dan zaak zo geestig en zo verzorgd mogelijk voor de dag te komen. Probeert U het wel „fijn" te houden: geen misbruik ;an het masker maken door onbewezen laster te presenteren. Maakt U geen al te uitvoerige opschriften op borden. Laat de voorstellingen zoveel mogelijk voor zichzelf spreken. Mochten er ad- spirant-spelers zijn, die wij mogelijk met andere nieuwsfeiten of nadere bij zonderheden over bepaalde gebeurte nissen van dienst kunnen zijn, dan mel den zij zich maar. Uiteraard wordt te genover anderen uiterste discretie be tracht. De Rederijkerskamer U.D.I. heeft vrijdag en zaterdag het blijspel „Een maand voorwaardelijk" van R. Feenstra en F. Drost voor het voetlicht gebracht. Het zijn geslaagde avonden geworden, waaraan de vele toeschouwers onge twijfeld prettige herinneringen bewa ren. Het drie bedrijven tellende stuk werd over het algemeen redelijk vlot gespeeld. Vooral de twee hoofdrollen, die in handen waren van de heren G. Pansier en C. de Wit, kwamen goed tot hun recht Daardoor kon het soms min der vlotte spel van enkele andere mede werkenden aan het succes weinig af" breuk doen. Om dit blijspel, dat beter de.naam klucht had verdiend, goed tot zijn recht te laten komen, is heel wat nodig. Meer dan bij veel andere stuk ken, komt het aan op feilloze rolkennis, die de spelers in staat stelt hun teksten in razendsnelle afwisseling te brengen. Enkele ogenblikken zonder actie doen de spanning verdwijnen, waardoor het stuk ontaardt in een gebeurtenis, waar bij het publiek zich niet meer betrok ken voelt. Vrijdag- en zaterdag is men evenwel niet aan verveling toegeko men. Hoofdfiguren in „Een maand voor waardelijk" zijn Simon en Elias Gold stein. een tweetal dat bij het doen en laten sterk doet denken aan het be faamde zakenduo Potasch en Perle- moer. Ook de Goldsteins doen in zaken maar veel succes hebben zij niet, deels als gevolg van pech, maar ook omdat zij voor het zakendoen volkomen onge schikt zijn. De toekomst lijkt wat lich ter te worden als de notaris komt ver tellen, dat hun indertijd naar Amerika geëmigreerde broer is overleden en hen een groot bedrag heeft nage laten. De broer heeft er evenwel een voorwaarde aan verbonden. Simon en Elias mogen het geld pas hebben als zij hebben bewezen er goed mee te kunnen omgaan. In één maand moeten ze 25% rijker zien te worden. Welge moed gaan de broers aan de slag. Tal van projecten worden aangepakt, maar er komt weinig van terecht. Een ren paard, dat grote successen beloofde te behalen, wordt ziek, een toto-prijs gaat aan hun neus voorbij en een transactie met 100 000 parasols mislukt. Een groot stuk grond, dat zij kopen met specula tieve bedoeingen, blijkt niets waard te zijn. Nadat ze het voor een schijntje van de hand doen, wordt duidelijk, dat er aarolie onder zit. Tenslotte misluk ken ook nog de pogingen om een boek van een jonge schrijfster in een enorme oplaag aan de man te brengen. Simon en Elias komen steeds dieper in de put te zitten. Huishoudster Roos lijdt ook onder de toestand, want al haar pogin gen om het hart van Simon te winnen, mislukken. Hetzelfde ervaart haar vriendin Nan, die het op Elias heeft voorzien. Beide meisjes krijgen toch hun zm en wel dank zij nóg een bepa ling in het testament van Goldstein. Simon en Elias hebben aan hun voor waarde om de erfenis in ontvangst te mogen nemen, weliswaar niet voldaan, maar krijgen het geld toch, als ze ten minste voor een bepaalde datum vaste huwelijksplannen hebben, zo luidt de nog niet bekende clausule. Er is geen minuut te verliezen en onmiddelijk verklaren beide zakenlieden zich bereid met Roos en Nan te trouwen. Goed spel Zoals reeds gezegd leverden de heren G. Pansier en C. de Wit resp. als Simon en Elias vlot en goed spel. Bijzonder overtuigend was ook mej. Ery Rem mers als huishoudster Roos. Het zelfde geldt voor mej Doki Dros als haar vriendin Nan. De heer B. Heerschap liet behoorlijk spel zien als de winkel bediende Davy en ook de heer W. Tin- holt als de schijnbaar zonderlinge mode-ontwerper liet zich kennen als een goed speler. Iets zwakker vonden we de heer A. van Zeijlen, die zich als de journalist Percy wat gehaaider had kunnen gedragen. In andere rollen heb ben wij hem wel eens veel beter gezien De creatie van de heer J. Remelink als de zakenman Slim Parker was aan vaardbaar. Ook de kleinere rollen (A. de Wilt als de notaris, mej. A v.d. Zwaag als het meisje van Davy en mevr. I. Reitsma-Bakker als de schrijf ster Patricia Primrose) werden bevredi gend gebracht. Geluidsversterking Met de bedoeling de spelers in de ge hele zaal goed verstaandbaar te maken, gebruikte men een versterker. De mi crofoons waren vrijdagavond echter niet geheel juist opgesteld. Het gevolg was dat niet alleen het geluid van de spelers, maar ook dat van de souffleuse (mevr. Arensman) zeer goed in de zaal hoorbaar was. Dit was zeer vermake lijk, maar de bedoeling zal het wel niet geweest zijn. De regie werd gevoerd door de heer A. Poel; voor de grime zorgde de fa. A. Groothuizen uit Alkmaar. De voorlichtingsdag, die de firma Keyser Co. in samenwerking met de Fa. Wessanen en Albatros Superfosfaat- fabrieken j.l. donderdag heeft gehou den, is een groot succes geworden. Dit mede door de zeer goede belangstelling. In zijn openingswoord sprak de heer J. de Beurs een speciaal woord van welkom tot de vertegenwoordigers van de fa. Wessanen en Albatros Super- fosfaatfabrieken en een drietal leden van de landbouwvoorlichtingsdienst. Bemesting voorheen en thans Vóór de middagpauze heeft de heer Ir. Van Benten een inleiding gehouden over de bemesting in het verleden, de tegenwoordige bemesting en mogelijke ontwikkelingen in de toekomst. O.m. kwam duidelijk naar voren, dat ons land wat de bemesting betreft, niet al leen in West-Europa, maar zelfs in heel de wereld aan de top staat. Andere lan den met een groot verbruik van kunst meststoffen zijn België en Japan. Te genover een gebruik van 240 kg. zui vere voedingsstoffen per ha. in Neder land steekt een gebruik van 2 kg. per ha. over geheel Afrika wel sober af. De inleider wees op de belangrijke taak van de kunstmeststoffenindustrie bij het verbeteren van de levensomstan digheden in de zgn. onderontwikkelde Ongeluk met vuurbuks JONGEMAN UIT DE KOOG ZEER ERNSTIG AAN HOOFD GEWOND DE KOOG De 23*jarige P. W. Ie Noble uit De Koog is zondagochtend omstreeks half negen in het hoofd ge troffen door een kogel uit een vuur buks. Het slachtoffer wordt op het ogenblik verpleegd in Leiden. Zijn toe stand is nog ernstig. De heer Le Noble zat achterop een bromfiets, die werd bestuurd door zijn 22-jarige vriend R. H W. H De buks droeg hij onder zijn jas. Het tweetal was via de Rozendijk op weg naar het strand. Het wapen was waarschijnlijk niet. op veilig gesteld, zodat een schot afging toen door het rijden over de hobbelige weg de trekker in beweging kwam. De kogel drong door de kin en bleef in het hoofd steken. De heer Le Noble verloor het bewustzijn. Zijn vriend legde hem in de berm van de weg en sloeg alarm. Dokter Coutinho verleende eerste hulp en liet het slacht offer met de boot van tien uur naar Den Helder vervoeren. Na een onder zoek werd hij vandaar naar Leiden ge bracht. Zijn toestand liet zich aanvan kelijk zeer ernstig aanzien, maar zon dagavond kon worden gemeld, dat het levensgevaar was geweken. De buks is door de politie in beslag genomen. gebieden. De volkeren in deze landen zijn niet geholpen met voedselzendin- gen uit de rijkere landen, maar er moet aan hen geleerd worden zelf het voed sel te telen. Daarbij kan kunstmest een zeer grote rol spelen. De mengmeststoffen In het tweede gedeelte van zijn in leiding ging Ir. Van Benten vooral in op het gebruik van de mengmeststoffen. Er was de laatste jaren een ontwikke ling te zien, waarbij het sortiment steeds groter werd. In samenwerking met de landbouwvoorlichtingsdienst wordt er thans naar gestreefd voor ieder consulentschap een beperkt aan tal soorten beschikbaar te stellen. Daar bij wordt uitgegaan van de meest voor komende grondsoorten, de algemene bemestingstoestand en het bouwplan. Voor het consulentschap Schagen zijn vooral de volgende samenstellingen van belang: Voor bloembollen de chloorarme mengmeststof 12-10-18. Voor het eiland Texel zal voorlopig hiervoor ook be schikbaar blijven de mengmeststof 6- -18-28. De chloorarme mengmeststof 12-10-18 wordt op Texel in zeer veel gevallen ook gebruikt voor aardappe len. Voor grasland met een hoge kali toestand zijn er de mengmeststoffen 20-20-0 (fosfaatammon) en 25-15-0. De laatstgenoemde meststof wordt op Texel nog weinig gebruikt, maar wij zijn van oordeel, dat op weiland met een hoge kalitoestand deze meststof in diverse gevallen beter past dan de fos faatammon. Voor de granen en bieten op grond met een goede fosfaat- en kalitoestand zou gebruik van de mengmeststof 21-14-14 aanbevolen kunnen worden. Deze meststof past eveneens op gras land. dat gemaaid wordt en waar de fosfaat- en kalitoestand eveneens goed zijn. Zijn de kalitoestand en de fosfaat toestand normaal, dan zou voor de granen ook gebruik gemaakt kunnen worden van de mengmeststof 17-11-22. Ook voor bieten is deze meststof bruik baar bij vrij normale bemestingstoe- standen. Op Texel wordt voor de bieten nog veel gebruik gemaakt van de chloorhoudende meststof 12-10-18. Na de inleiding werd een filmpje ver toond over de bereiding van meng meststoffen en de verbeteringen, die door het gebruik van kunstmest in Spanje werden verkregen. In de middagpauze werd door de or ganisatoren van deze dag aan de aan wezigen een zeer goed verzorgde lunch (Zie vervolg pagina 2) DE KOOG De donateurs van de Toneelvereniging „De Duinkanters", die zaterdagavond in hotel „De Toe komst" te De Koog de opvoering van het bijspel „Miranda" bijwoonden, be leefden daarmee een paar genoegelijke uren. Het bleek een stuk te zijn, waar mee men zich kostelijk kon amuseren, terwijl het toch geen echte klucht is. Het verhaal is fantastisch genoeg: een Engelse chirurg gaat een paar weken aan de Engelse zeekust vissen en ont moet daar een echte zeemeermin, die zijn leven redt. Als tegenprestatie wil hij haar Lon den laten zien en komt zij bij hem logeren. Om allerlei redenen wil hij ge heim houden, dat zij een zeemeermin is en introduceert hij haar als „ver lamde" bij vrouw en vrienden. Dat dit tot misverstanden en talrijke komische situaties aanleiding geeft, ligt voor de hand. Hoe het allemaal afloopt, dient hier echter verzwegen te worden, daar binnenkort een heropvoering plaats vindt. De schrijver Peter Blackmore heeft met „Miranda" een echt Engels toneel spel geschreven. Wil het stuk goed tot zijn recht komen, dan mogen de grap pige situaties nooit, zoals bv. bij de Duitse kluchtspelen, overdreven wor den. Als een kunstschilder in wanhoop bij vrienden komt vertellen, dat het beste schilderij, dat hij ooit maakte, aan flarden is gescheurd en de gast vrouw zegt zonder een spier te vertrek ken. „Hier, neem een whisky", dan is dit voor een Engelsman een karikatu rale spiegel, die hem wordt voorgehou den. Ook de vaak nogal lange dialogen zaten vol droge humor, die niet altijd even gemakkelijk over het voetlicht kwam. Dat er toch heel wat gelachen en blijkens de interrupties uit de zaal ook sterk meegeleefd is. pleit stellig voor het spel van ..De Duinkanters". Ontegenzeggelijk was de titelrol van Miranda, de zeemeermin, ook de glans rol. Mevrouw T. Bakker-Hopman gaf aan dit figuurtje leven op een wijze, die oprechte bewondering afdwong. Daar zij zich vrijwel niet kon verplaatsen, stond en viel deze rol met de mimiek. Mevrouw Bakker bleek een zeer ex pressief gezicht te bezitten en op deze wijze en heel scala f?an gevoelens op overtuigende wijze tot uitdrukking te kunnen brengen. Ook de rolkennis was goed, zodat een compliment op zijn plaats is. Ook de heer J. v.d. Kerkhof had zich in de rol van de chirurg Dr. Marten goed ingeleefd. Zijn opvattmg van deze rol was aanvaardbaar. Mevrouw L. van Koningsveld v Gemert had de moei lijke rol van Clare Martin, het Engelse mevrouwtje, dat maar moeilijk uit de plooi komt en haar gevoelens nauwe lijks merkbaar uit. Zij wist hiervan een figuur te scheppen, waarin men kon geloven. Hetzelfde geldt min of meer voor mevr. R. Holtewes-ten Cate al mocht zij van de schrijver als de vriendin Isabel wat genuanceerder op treden Of mevr. Holtewes daarin ook altijd slaagde is de vraag. Een aardige rol had mevr. D. Bakker-Buisman als zuster Cary, de verpleegster van Mi randa. Zij wist uit deze rol te halen wat er in zat. De heer H. Veldman was de kunstschilder Nigel, die het met zijn verloofde Isabel niet altijd even ge makkelijk had. Een aardige figuur was de heer KI. Bonne als Charles, de chauffeur-huisknecht. Een behoorlijk deel van het lach-succes was aan deze rol te danken! Mej. Alie Kiewiet was een bekoorlijk dienstmeisje. Zij speelde haar rol op een natuurlijke wijze, die prettig aandeed. De regie had de heer H. Prins, de grimage werd verzorgd door de heer H. Houwing. Mevrouw B. Bruin-Kie- wiet had als souffleuse geen gemak kelijke taak. Doordat de voor repetities beschikbare tijd nogal kort was, bleek de rolkennis niet altijd voldoende. Een gezellig bal hield velen nog lan ge tijd bijeen.

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1