Jan Agter Jan Agter Hoif da'seen goed idee, moet u vaker doen Fanfare start met verkoop van „eigen" kalenders vs Een tip voor de Sint Een tip voor de Sint Vertoning Texel-film GEZELLIGE MIDDAG VOOR BEJAARDEN DEN HOORN Maandag 6 decem ber organiseert de Bejaardensociëteit Den Hoorn in het dorpshuis „De Wald hoorn" een gezellige middag. Ieder, die zestig jaar of ouder is, is welkom. De bejaarden hebben gelegenheid de nieuwe Texel-film te zien, die voor dit doel tijdelijk door TESO is afgestaan. Wie slecht ter been is, kan met de auto worden afgehaald. De toegang is gratis. Er wordt begonnen om half drie 's middags. Bezoekers dienen zich voor a.s. donderdag op te geven bij een van de volgende dames: mevr H. Lap- Schrier, Klif 3, tel. 215; mevr. A. Hin- Commandeur, Diek 20, tel. 281; mevr. De Leeuw-Edel. Herenstraat 39. tel. 329, mevr. Keijsers-Roozendaal, Naalrand 11. tel. 326. DS. SOESAN SPREEKT OVER OOST-BERLIJN DE COCKSDORP Tijdens de Her vormde gemeenteavond, die op dinsdag 7 december in hotel ,,De Hoop" te De Cocksdorp wordt gehouden, zal Ds. W. A. Soesan een lezing houden over Oost- Berlijn. Het belooft een boeiende avond te worden. Ds. Soesan heeft vijf weken in Oost-Berlijn doorgebracht en daarbij tal van interessante ervaringen opge daan. VOORLICHTINGSDAG FA. KEIJSER CO (Vervolg van pagina 1) aangeboden in Hotel „De Lindeboom- Texel". Meer stikstof en toch meer krachtvoer Het middagprogramma werd groten deels verzorgd door de heer Eikelen boom van de Fa Wessanen. In zijn po pulaire praatje, dat hij als titel gaf: „Stilstaan - Bezinnen - Verder gaan" heeft spreker de Texelse veehouders weer zeer belangrijke wenken meege geven. Spreker wees op de sterke stij ging van het gebruik van krachtvoer In 1950 werd per koe via het kracht voer 275 kg. Zetmeelwaarde ifz.w.) ver strekt, in 1963 was dit 628 kg. z.w. De genoemde hoeveelheden komen overeen met resp 400 kg en 900 kg. krachtvoer. Deze stijging is tot stand gekomen in een periode, waarin veel aandacht is besteed aan verbeterde methoden bij de winning van ruwvoer en sterke op voering van de stikstofbemesting. Spreker vroeg zich af of dit de goede kant op gaat. ook al is de ontwikkeling voor de veevoederindustrie niet on gunstig. In het vervolg van zijn inleiding vroeg de heer Eikelenboom speciale aandacht voor de volgende punten: a. Mineralen en Sporenelementen Spreker wees er op, dat in weinig gebieden in Nederland zo veel aan de kwestie van de mineralen is gedaan als in Noordholland. Een fout. die in het verleden heel vaak is gemaakt, is, dat men meende vooral extra mineralen te moeten geven in de tijd direct na het afkalven, dus het moment van de hoge produkties. Dit is onjuist gebleken. In deze tijd is het gehele lichaam van de koe ingesteld op afgifte en het is daar door onmogelijk een reserve van mine ralen op te bouwen. Bijzondere aan dacht voor de mineralenvoorziening is nodig in de tweede helft van de lacta- tie-periode. Vooral dan is het nodig de dieren per dag 1 kg. basiskoek te ge ven. Deze gift kan komen in de plaats van een zelfde hoeveelheid normale koek. De meerkosten bedroegen vol gens spreker voor een flinke stal met vee per dag niet meer dan de prijs van een paar sigaren b. Vooral waken voor te weinig zet meelwaarde. In het verleden is er vooral gehamerd op de noodzaak van een goede eiwit voorziening. In zijn werk komt spreker het op het moment meermalen tegen, dat de hoeveelheid z.w. 1 - lVa kg. be neden de norm ligt. Een tekort of teveel aan eiwit van 5°/o, of mogelijk zelfs tot 10% is minder ernstig. Een tekort aan zetmeelwaarde is echter funest. DIA-VERTONING VOOR BEJAARDENSOOS Donderdagmiddag a.s., tijdens de wekelijkse bijeenkomst van de bejaar densociëteit van Den Burg, zal mej. Joh. Witte, „Bloemwijk" een groot aan tal dia's vertonen. Mej. Witte beschikt over een grote collectie, waaronder zeer fraaie beelden van Texel. ZIJ WILDEN ER GRAAG IN DE KOOG Twee jonge kottervis- sers hebben in de nacht van donderdag op vrijdag getracht de zaal van hotel „De Toekomst" binnen te dringen toen daar een besloten feestavond werd ge houden van het personeel van het Na tionaal Lucht- en Ruimtevaartlabora torium. Het tweetal vond de deur ge sloten en probeerde daarom maar via een der bovenramen binnen te komen. Toen de jongelieden op het dak klom men en daarbij schade aanrichtten, waarschuwde de eigenaar van het ho tel de politie. Toen deze arriveerde was het met de klimmenj snel gedaan. SINTERKLAAS IN HET IJSBEERTJE Traditiegetrouw zal Sint Nicolaas weer een bezoek brengen aan „Het IJsbeertje" te Den Burg. Vrijdagmiddag om vier uur hoopt hij in het cafétaria aan te komen en er een grote schare kinderen met hun moeders te verwel komen. De Sint zal met de tentwagen worden gehaald. De heer Eikelenboom drong aan op het winnen van goed ruwvoer en op het laten analyseren van dit ruwvoer. Ook het wegen van de rantsoenen achtte spreker zeer belangrijk. Een speciaal woord werd nog gewijd aan een goede methode van inkuilen. Aanwezigheid van boterzuur is speciaal met het oog op optreden van slepende melkziekte riskant. Spreker meende, dat toevoeging van melasse aan het in te kuilen gras zeer belangrijk was. Spe ciaal voor de herfstkuilen werd dit een eis genoemd. c. Verhoging van het vetgehalte Sinds enkele jaren is er. volgens spreker op dit gebied eindelijk iets be reikt door de verschijning van de zgn. Bovékoek. Op diverse bedrijven zijn hiermee duidelijke resultaten verkre gen, zowel bij de verhoging van de plas als ook van het vetgehalte. Spreker wees er hierbij op, dat de vertering van het voedsel bij de herkauwers heel anders verloopt dan bij de dieren met een enkelvoudige maag. In wezen be rust de voeding van een koe op de voe ding van bacteriën. Door het toe te die nen voedsel kan de opbouw van het bacterieleven in de pens belangrijk worden beïnvloed. De samenstelling van de bacterie-stammen in de pens heeft o.m. invloed op het vetgehalte van de melk. In het slot van zijn inleiding deed de heer Eikelenboom nog enkele interes sante mededelingen over de proeven, waarin door het toedienen van hormo nen bereikt wordt, dat de schapen tweemaal per jaar lammeren werpen. Op het bedrijf van Wessanen lopen op het moment in augustus geboren lam meren. Verder werd gewezen op het grote verschil in voedselverbruik per kg. groei bij varkens afkomstig van ver schillende bedrijven. Dit liep uiteen van 2.57 voedereenheden per kg. groei tot 3.57 v.e. Wat de varkens betreft meende spreker, dat in volgorde van belangrijkheid de volgende punten ge noemd moesten worden 1 Afstamming 2. Huisvesting en verzorging 3. Het voer Veel opzien gaf de mededeling, dat uit onderzoekingen was gebleken, dat het afkalven van de koeien in augustus- september voordeliger was dan in februari-maart Hierbij werd ook in aanmerking genomen de hogere prijs van de in de herfst en de voorwinter geboren kalveren. Deze voorlichtingsdag werd besloten met een zeer geanimeerd forum, waar bij diverse zaken nog weer beter uit de doeken werden gedaan. C. v. Gr. Gisteravond is een speciale ploeg, samengesteld uit leden van het Koninklijk Texels Fanfare korps, begonnen met de verkoop van 750 kalenders. Het welslagen van de actie is voor het korps van het grootste belang, omdat de moeilijkheden, waarin men mo menteel verkeert, ook van finan ciële aard zijn. De kalender, die aan de man wordt gebracht, is niet een algemeen standaard model, maar een geheel eigen ontwerp. De kalender bevat zes grote foto's van het korps, die voor een gedeelte uit de archie ven zijn opgediept en voor een ander gedeelte onlangs zijn ver vaardigd. Heden en verleden van het 75-jarige korps zijn dus in de kalender samengebracht. Het is een geheel Texels produkt gewor den: Een Texelaar, de heer G. Bognetteau te Den Burg, maakte het ontwerp en voor de recente foto's en de technische uitvoering zorgde de drukkerij Texelse Cou rant. Het resultaat is een eenvou dig, maar zeker smaakvol pro dukt, dat het op de wanden van alle Texelse huiskamers zeker zal „doen". Het bestuur van het fan farekorps verwacht, dat de kalen ders niet alleen zullen worden gekocht voor eigen gebruik, maar ock om ze te schenken aan rela ties en familieleden elders in het land en in het buitenland. De kalender kost 2,50. Wij verwach ten, dat ieder zal helpen deze actie van ons 75-jarige Fanfare korps te steunen. M.A.B.-CLUB ORGANISEERDE BETROU WBA ARHEIDSRIT De zondag verreden betrouwbaar- heidsrit voor motoren en bromfietsen heeft een succesvol verloop gehad. De deelname was vrij groot en het par cours was zodanig gekozen dat heel wat van de rijvaardigheid werd geëist. De rit telde mee voor het landelijk kam pioenschap. Omdat het publiceren van de volle dige uitslag te veel ruimte zou vergen, volstaan wij met de eerste drie prijzen van elke categorie. Nieuwelingen: 1. W. Bakker 119 straf- punten (slechts één opgave in deze ca tegorie). Bromfietsen: 1. G. Dijkman 14 strafpunten; 2. P. Ran 27 strafp.; 3. H. Boks 42 strafp Junioren E (50 cc): 1. Put 3 strafp.; 2. G. Mul 6 strafp., 3. A. Mets 7 strafp. Klasse F: 1. W. J. Wuninga 3 strafp.; 2. A. Meijer 8 strafp.; 3. B. van Dijk 10 strafp. Klasse G.: 1. J. Grisnigt 2 strafp.; 2. F. W. Deinum 2 strafp.; 3 A. Smit 3 strafp. Senioren klasse I: 1. R. Boom 0 strafp.; 2. L Hobbezak 13 strafp. Klasse J.: 1. Kees Ran 0 strafp.; 2. J. Schenk 1 strafp., 3. J. van Dobben 2 str. Klasse K: 1. S. Schram 1 strafp.; 2 J. v.d. Hoek 2 strafp.; 3. Frits Selling 2 strafp. Tijdens de rit deden zich enkele on gelukken voor. Een rijder van de over kant maakte in de buurt van het water- winningsgebied een ongelukkige val, waarbij hij verwondingen in het gezicht opliep. Een ander haakte met het stuur achter een boom in de Dennen. De rij der uit Benningbroek sprong van zijn voertuig, maar kwam daarbij zo onge lukkig op zijn been terecht, dat de dok ter er aan te pas moest komen. De be trokkene zal met een gekneusde knie enkele weken rust moeten houden. De animo voor de rit was goed; in totaal waren er 79 inschrijvingen, waar van er 12 niet opkwamen. G.D.S. VERLOOR VAN MOLENWIEK (ZAANDAM) Zaterdag lukte het de GOS-ers weer niet om tot een overwinning te komen. Er werd aan beide zijden goed ge speeld. GDS deed eraan wat het kon om de tegenpartij te verslaan, maar Molenwiek was echt wel de sterkste. De eerst en tweede set werden beide met 615 door Molenwiek gewonnen. In de derde set kwam GDS met 103 voor te staan. Hierna lukte niets meer en zo lukte het de Zaankanters de ach terstand langzaam maar zeker in te halen. Setstand was hier 1015. GDS 2 deed het beter. Zij speelde tegen Seahawks en was verreweg de meerdere. Twee sets waren genoeg om Seahawks alle illusies tot een over win ning te ontnemen. De setstanden waren 158 en 15—6. VOLLEYBAL TEXEL WON VAN HCSC EN SEAHAWKS Zaterdagmiddag speelden de dames van Texel 1 tegen HCSC 2; de heren van Texel 2 tegen Seahawks 3. HCSC 2 verscheen met 5 dames, waardoor ze de wedstrijd al bij voor baat verloren. Met een geleende speel ster. maar dan vriendschappelijk, werd toch gespeeld. Aan Texelse kant werd goed gespeeld De wedstrijd werd ver diend gewonnen. Er werd goed samen gespeeld en keurig onderhands opge vangen. De setstanden waren 156 en 1512 in het voordeel van Texel. Ook de heren wonnen deze keer. De eerste 2 punten zijn dus nu in de wacht gesleept. Er werd 1 set verloren met 1512. De overige twee sets won Texel. Er werd goed gespeeld en verdiend ge wonnen met ruim verschil. VERGADERING VAN DE RAAD Vergadering van de raad der ge meente Texel, op maandag 6 december 1965, n.m. 2.30 uur ten raadhuize. Texel, 26 november 1965. De burgemeester van Texel, C. DE KONING 1. Notulen 2. Ingekomen stukken en mededelingen 3. Stemming over de benoeming van een commissaris van de N.V. Texelse Electriciteitsmaatschappij (T.E.M.) we gens periodieke aftreding per 1 januari 1966 van de heer C. De Koning. Aanbe volen worden: 1. de heer C. De Koning; 2. de heer Th. R. Hin. 4. Benoeming van een afgevaardigde en van een plaatsvervangend afgevaar digde van de raad naar de in 1966 te houden algemene vergadering van aan deelhouders van de N.V. Texelse Elec triciteitsmaatschappij (T.E.M.). Aanbe volen worden: Als afgevaardigde; 1. de heer S. Keijser; 2. mej. A. G. Luysterburg; als plaatsver vangend afgevaardigde: 1. de heer F. L. de Grave; 2. de heer J. J. Westdorp. 5. Benoeming van bestuursleden van het Prof. Dr. W. H. Keesom Studie fonds wegens periodieke aftreding per 1 januari 1966. Aanbevolen worden: voor mevr. G. Vrijdag-Keijser: 1. mevr. G. Vrijdag-Keijser; 2. de heer S. Keij ser Jaczn. voor mej. A. G. Luysterburg: 1. mej. A. G. Luysterburg; 2. de heer J. Daalder, voor de heer P. A. Zegers: 1. de heer P. A. Zegers; 2. de heer L. J. van der Geest; voor de heer H. Gerrits: 1. de heer H. Gerrits; 2. de heer M. L. Kempenaar. 6. Benoeming van bestuursleden van het Algemeen Weeshuis Texel wegens periodieke aftreding per 1 januari 1966. Aanbevolen worden: voor de heer G. Bakker: 1. de heer G. Bakker; 2. de heer M. W. Koom; voor de heer Jac. Hin; 1. de heer Jac. Hin; 2. de heer C. J. Commandeur; voor mevr. M G. Grisnigt-de Kooker: 1. mevr. M. G. Gnsmgt-de Kooker; 2. mevr. J. Terpstra-Maat. 7. Vaststelling van de 6e wijziging van de I.Z.A. regeling Noord-Holland. 8. Bespreking rapport werkgroep re creatie Texel. 9. Aangaan van een ruiling van grond met en uitgifte in erfpacht van grond aan de heer M. van de Wetering te Den Burg. 10. Aankoop van grond nabij Den Hoorn. 11. Aankoop van grond te Den Burg van de gebr. Van Heerwaarde nabij Den Burg. 12. Verkoop van grond te Den Burg aan mevr. A. K. Grisnigt-Koning te De Koog. 13. Uitgifte in erfpacht van een per ceeltje grond aan de Hallerweg te Den Burg aan de N.V. Texelse Electriciteits maatschappij (T.E.M.) 14. Beëindiging van de erfpachtsover eenkomst met de N.V. Texelse Electri citeitsmaatschappij (T.E.M.) inzake het transformatorhuisje aan de Witte Kruislaan te Den Burg. 15. Uitgifte in erfpacht van een per ceeltje grond aan de Burgwal te Den Burg aan de VennootschaD onder firma „Textielhuis Zegel". 16. Verhoging van het aan de heer S. G. de Porto verleende hypothecair cre- diet. 17. Wijziging van de gemeentebegroting voor 1964. 18. Wijziging van de begroting van de Sociale Dienst Texel voor 1965. 19. Wijzigincr van de begroting van de dienst gemeentewerken voor 1965. 20. Wijziging van de gemeentebegro ting voor 1965. DS. TAN HAO AN KOMT NIET De chinees-javaanse doopsgezinde predikant ds. Tan, die donderdag 2 december op een gemeente-avond in de doopsgezinde kerk zou komen spreken over de situatie van de kerken in het huidige Indonesië, is wegens omstan digheden eerder naar Indonesië terug gekeerd dan aanvankelijk in de bedoe ling lag. De aangekondigde gemeente avond, waarvoor ook de hervormde ge meente was uitgenodigd, gaat daarom niet door. In januari of februari zal een nieuwe gemeente-avond worden vastgesteld. GEMEENTE-AVONDEN MET „ECHTE" REDDINGSFILM DE KOOG/DE WAAL Een film. bij toeval opgenomen, van de redding van de bemanning van een Engelse trawler, die bij IJsland is vergaan, wordt, door de medewerking van de K.N.Z.H.R.M. vertoond op de Hervormde Gemeente avonden in De Koog en De Waal. Alle Hervormden uit die dorpen zijn harte lijk welkom. De data zijn: De Koog donderdag 2 december a.s.; De Waal dinsdag 7 december. In verband met de duur van de film en het verdere pro gramma wordt precies om 8 uur be gonnen. Men wordt dringend verzocht daarom vóór 8 uur te komen om de voorstelling zo min mogelijk te storen. Er wordt, zoals bekend, geen entree ge heven. Plaats: in De Koog het Jeugd huis; in De Waal de voormalige Doops gezinde consistorie bij mevr. Burger, Vermaningspad. OUWE SUNDERKLAAS TE DE COCKSDORP DE COCKSDORP Evenals vorige jaren zal de Sportvereniging Cocksdorp in Texels hoge Noorden weer het Ouwe Sunderklaasfeest organiseren. Men ver zocht ons mee te delen, dat de jury voor de kinderen zitting heeft ten huize van dokter Siebinga. waar groepen, paren en enkelingen beoordeeld zullen wor den op originaliteit, aankleding en spel. De zitting begint om 17.30 uur en ein digt 19 30 uur. Als de kinderen zich bij de jury bekend maken, krijgen ze een versnapering. De volwassenen, die wil len meedingen naar aantrekkelijke prijzen als wisselbekers, taarten, wor sten en speculazen, moeten tevoren een nummer afhalen bij de heer Visman te gen betaling van 35 cent per persoon. De jury houdt zich verspreid op in di verse huizen van de Kikkertstraat. De uitslag wordt zo spoedig mogelijk na de juryvergadering bekendgemaakt door middel van een raambiljet in de etalage van de heer Visman. In dezelfde etalage liggen ook de prijzen uitgestald. Op het biljet zal de uitslag van de verloting worden bekendgemaakt, maar deze wordt ook in de Texelse Courant ge publiceerd. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 30 nov. 0.10 en 12.08; 1 dec. 0.46 en 12.50; 2 dcc. 1.36 en 13 52; 3 dec. 2 46 en 15.05; 4 dec. 4.03 en 16.20. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. „ATI1ENA" HIELD VERKOOPDAGEN OUDESCHILD De handwerk- en hobbyclub „Athena" te Oudeschild heeft twee succesvolle verkoopdagen gehad, hoewel de publieke belangstel ling door het slechte weer gering was. Er werd voor ƒ206,42 aan zelfgemaakte werkstukken verkocht. Van het bedrag zal 10% naar het kindertehuis „Char- lotteoord" te Tilburg worden gezonden. Er is nog geen speelgoed ten bate van de kleurlingenschool in Rhodesië bin nengekomen. De gelegenheid daarvoor blijft evenwel bestaan. De uitslag van de aan de tentoonstelling verbonden wedstrijd luidt: 1. Nel Koegelberg; 2. Yolanda Boekei; 3. Jannie Meedendorp. Tussengroep: 1 Rinie Hoep, 2. Jan de Vries, 3. Jannie Vonk. Jongste groep: I. Hans Gielis, 2. Hanny Jonker en 3. Bert van der Meer. SCHIETOEFENINGEN Op woensdag, 1 december a.s. zal worden geschoten te Breezanddijk van II.00 - 17.00 uur met de 105 lang 30; richting Oude Zeug, sector 170-230°, afstand 12 km. hoogte 3 km. BOOTDIENSTREGELING N.V. TESO Werkdagen Van Texel: 6.00 7.00 8.00 9.00 10.00 12.00 13.00 14.00 15.00 16.00 17.00 18.00 20.00 21.30§ v. DenHelder 6.30 7.30 8.30 9.30 10.30 12.30 13.30 14.30 15.30 16.30 17.30 19.10 21.00 22.00§ is alleen op vrijdag Zon- en alg. erkende Chr. feestdagen; van Texel: 8.00 9.00 10.00 12.00 13.00 15.00 16.00 17.00 18.00 20.00 v. Den Helder 8.30 9.30 10.30 12.30 13.30 15.30 16.30 17.30 19.10 21.00 ZWAKSTROOM VERWARMINGS DEKENS reeds vanaf ƒ60,50 telefoon 2114. TEXELAARTJES 3 regels 1,25; elke regel méér 0,25. Onder adres te bevr. (niet eerder dan 11 u. in Boekh.) en onder nummer ƒ0,25 meer. Speciaal voor gelegen heidsaanbiedingen. (N B. voor in deze kolom geplaatste zaakadverten ties geldt het normale millimetertarief). Rijschool „Groot", eig. K H. Boon, Vamor ge- dipl. Opel Kadett ƒ8, Taunus 17 M, Lambretta scooter. vrachtwagen. Telefoon (02230) 3252 Te koop pr. aardappe len. M. Huisman, De Veen, tel. 2203 Te koop accordeon, 80 bassen. Barentzstraat 10, Oudeschild Te koop: 1 jongens winterjas lft. 10 jr.; 1 pr. jongensschoenen m. 38. Loodssingel 22. O'schild Uit voorraad grote haverbalen. J. v. Malde- gem Te koop 5 konijnen en/ of hokken. Hogereind 44, De Waal Te koop wegens plaats gebrek zomerhuisje. „De Buteriggel", tel. (02228) 362 100,terug.... voor uw oude bromfiets (hoe oud die ook is) bij aan koop van een nieuwe Jawa ad. 555,Boven dien nog eens een extra besparing van 85,als u koopt vóór 1 jan. '66, want dan gaat de nieuwe 15% Omz. Belast, in. Nu kopen betekent dus liefst 185,direkt voordeel. Fa H. Troost, Heren straat 67, Den Hoorn, tel. (02226) 213. Met grote vreugde en dankbaarheid geven wij U kennis van de geboorte van onze zoon Cornells Richard I. L. Zutphen- Peereboom C. Zutphen Dorpzicht K 32, De Koog. Texel. 27 november 1965. Tijdelijk adres: St. Lidwina ziekenhuis, kamer 106, Den Helder. Met grote vreugde geven wij kennis van de geboorte van onze zoon en broertje Hans J. Witte-Blom G. J. Witte Marjan Wim De Cocksdorp C 22, 29 november 1965. Met dankbaarheid en blijdschap geven wij U kennis van de geboorte van onze zoon Jasper Jan J. G. Beerthuis J. M. Beerthuis- Wouters Oosterend, Texel, 25 november 1965, Hervormde Pastorie. GRAMMOFOON MEUBEL met Telefunken 10- platenwisselaar en visserijband ƒ498,— telefoon 2114. Dampende chocolademelk met slagroom: origineel en vumihhullukl

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 2