Cjroen TjwarL-JexeU in het harL, Toeristisch beleid voor komende jaren uitgestippeld RAPPORT VAN DE WERKGROEP RECREATIE AGENDA Forse uitbreiding recreatiegrond Sta recreatiebouw toe bij boerderije In belang van gast èn boer r>r> Drastische vergrotingen van mogelijkheden met behoud van het landschapsschoon 4/i.m Pleidooi van de heer C. J. de Lugt: DINSDAG 7 DECEMBER 1965 TEXELSE 79e JAARGANG No. 8022 Uitgave N.V. v/h Lange veld de RooU Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, Wilhelminalaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,95 p. kw. -f 30 ct. incasso. Advert: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert 12 ct. p. mm. DE GEMEENTE TEXEL moet trachten de voor recreatie benodigde gron den geleidelijk aan te kopen en zo nodig niet schromen hiervoor het middel van de onteigening te hanteren Niet alleen voor wat de voor verblijfsakkommodatie benodigde gronden betreft, doch evenzeer wat betreft de voor bebossing benodigde gronden. Bij het geven van bestemmin gen moet zoveel mogelijk worden getracht grondspeculatie te voorkomen en desnoods niet eerder realiseerbare bestemmingen vast te leggen, dan wan neer de grond eigendom van de gemeente is geworden. Aldus een der belangrijkste opmerkingen in het rapport dat werd samen gesteld door de werkgroep Rekreatie Texel en dat gisteren voor publikatie werd vrijgegeven. De werkgroep had zich ten doel gesteld een grotere coör dinatie en meer onderling overleg tussen de verschillende instanties inzake de recreatieve ontwikkelng op Texel te bevorderen, alsmede het gemeente bestuur van Texel te adviseren inzake de meest gewenste ontwikkeling van de recreatie op het eiland in de naaste toekomst. Deze adviezen zijn in het genoemde rapport vastgelegd en hebben reeds de volledige instemming van Burgemeester en Wethouders. Gistermiddag heeft ook de gemeenteraad zijn adhesie betuigd, zodat het volgende als een ontwerp voor de recreatieve ontwikkeling op Texel kan worden beschouwd. Het rapport kwam reeds gereed in de herfst van vorig jaar. Met publikatie werd evenwel gewacht tot de nieuwe wet o.p de ruimtelijke ordening van kracht geworden was. De werkgroep bestond uit de volgende personen: de heer Ir. I. D. Sepers te Haarlem namens Staatsbosbeheer, de heer G. A. Oskam namens de gemeente Texel, de heer J. G. Lebbing te Heemstede (Provinciale Planologische dienst), de heer Drs. S. Schreur namens de Economisch Tech nologische Dienst van Noordholland en de heer Ir. H. T. Vink te Amsterdam, stedebouwkundige van de gemeente Texel. De werkgroep startte op 9 juli 1963 met de werkzaamheden. Achtergronden Wloensdag waren de leden van de werkgroep bijeen op een conferentie in het gemeentehuis te Den Burg, bij wel ke gelegenheid de plaatselijke en lan delijke pers iets te horen kreeg over de achtergrond van het rapport. Burge meester De Koning schetste de geschie denis van het toerisme op 'Texel en maakte daarbij onderscheid in enkele perioden. Vooral in de periode 1945-'50 ontwikkelde het vreemdelingenverkeer zicb onverwacht snel. Het werd de „kippenhokkenperiode", bekend door zijn uitwassen, waaraan eerst een eind kwam toen sanering werd toegepast. In deze saneringstij d ontstond ook de door de gemeente geïnspireerde Stichting Sociaal Toerisme. Aanvankelijk was het bedoeld als voorbeeldbedrijf, maar gelukkig kan nu worden gezegd dat menig particulier object over nog bete re voorzieningen beschikt. Enorme problemen De gemeente ziet zich door de „vreemdelingenindustrie" geplaatst te genover enorme problemen. Grote be dragen zijn nodig voor het bekostigen van centrale voorzieningen en zelfs kan gezegd worden dat zonder steun van de overheid nieuwe exploitaties niet meer mogelijk zijn. Vaak werd vergeefs om hogere uitkeringen uit het gemeente fonds gevraagd. Gehoopt wordt dat de aanwijzing van Toxel tot stimuleringsgebied een ver andering in gunstige zin zal betekenen. Een ernstig verschijnsel is het, dat on der het huidige bouwbeleid waarin de woningbouw vóór alles gaat zeer traag Rijksgoedkeuringen voor toe ristische objecten worden afgegeven. De gemeente voert op het ogenblik met de regering onderhandelingen om te berei ken dat daar verandering in komt. „Het is onze plicht Texel geschikt te maken voor de ontvangst van meer gasten!" aldus de burgemeester. Hoeveel gasten zal Texel maxi maal kunnen bevatten? In 1954 werd nog een getal van 13.000 als toelaat baar beschouwd, het Waddenrap port van 1959 wees al op een veilige uitloop van 20.000, maar het nu ver schenen recreatierapport noemt een getal van 35.000 bedden. Het stich ten van nog meer slaapplaatsen zou niet verantwoord zijn, en dient te zijner tijd dus te worden afgeremd. De werkgroep huldigt de mening dat de Waddeneilanden een zekere mate van isolement moeten bewaren om het eigen karakter te handhaven. Het ziet er naar uit, dat zelfs bij inpoldering van de Waddenzee (waarbij waarschijn lijk veel meer zoet water dan droog land zal ontstaan) Texel zijn huidige karakter zal kunnen handhaven. Woensdag 8 december Den Burg, De Lindeboom-Texcl, bridgedrive, bridgecompetitic Groot Slem. Vrijdag 10 december Den Burg, Huishoudelijke voorlichting van de streekontwikkcling. Kadercursus. „Gezin en bedrijf in de landbouw". Landschapsbescherming Om dat laatste te bereiken, moeten belangrijke gebieden, die in sterke mate het karakter van Texel bepalen, be schermd word on De waarde van Texel, juist als recreatiegebied wordt erdoor bepaald. Het planologisch beleid zal erop gericht moeten zijn grote delen onvoorwaardelijk in de huidige staat te bewaren. De meest karaktervolle land schappen, alsmede de natuurweten schappelijk belangrijke terreinen blij ven onaantastbaar. (In hoofdzaak het oude deel van Texel, de Oostkant van de polder het Noorden en de Noordpunt van de Eierlandse polder). Zelfs advi seert de commissie het aantal van der gelijke gebieden uit te breiden, waarbij wordt gedacht aan de buitendijkse gronden in de kop van Eierland. Zeer streng zal de bescherming van het unieke tuimvallenlandschap op en rond de Hoge Berg zijn. Maatregelen, die tot duurzaam behoud ervan leiden, worden met klem aanbevolen. In feite betekent dit dat de Hoge Berg met om geving tot Landschapsreservaat wordt verheven. Den Hoorn Beschermende maatregelen zullen echter niet alleen gelden voor land schappen. Ook het dorp Den Hoorn wordt van een zo gave schoonheid ge acht, dat men het een ernstige aantas ting van het rustige zuidelijke deel van Texel zou vinden als daar nieuwe re creatieobjecten werden toegestaan. Den Hoorn krijgtwat de werkgroep noemt, een conserverende bestemming hetgeen overigens niet tot ruimtelijke verstarring behoeft te leiden. De werkgroep ziet mogelijkheden om de landschappelijke waarde van Texel nog meer te \ersterken. Veel waarde wordt gehecht aan bebossing van de volgende gebieden: in de sterk uit te breiden recreatiegebieden Gerritsland, Everstekoog en Kogerveld, noordelijk van De Cocksdorp en aansluitend aan de reeds aanwezige en nog te ontwik kelen recreatiegebieden bij De Krim, in de Prins Hendrikpolder bij het begin van de Pontweg, als bosgordel rond de verschillende dorpen en op incidentele plaatsen, b.v. in de Eierlandse polder, voornamelijk als uitbreiding van reeds bestaande kleinere houtopstanden. Het wordt als onjuist gezien, dat toe komstige beplantingen zouden worden aangebracht met het uitsluitende be perkte doel nieuwe bouwsels aan het gezicht te onttrekken. De terreininrich ting zal veel meer gediend zijn met een grotere concentratie van beplantingen dan de bestaande bungalowterreinen nu te zien geven. Het bos dient mede door zijn inrichting een functioneel ele ment in het recreatiegebied te zijn. De werkgroep geeft in overweging te on derzoeken of Staatsbosbeheer de moge lijkheid heeft om zelf nieuwe bossen aan te planten. Het westelijk deel van de kop van Eierland moet agrarisch blijven; hier moet een strook onbebost gehouden worden. Wanneer het handhaven van agrarische bestemmingen nabij de vuur toren onmogelijk mocht worden, zou zelfs de hele Noordkop van Texel be plant kunnen worden. Bij de projektie van nieuwe kampeer terreinen verdient het naar de mening van de werkgroep aanbeveling ook at tent te zijn op het aanwijzen van een of meer kampeerterreinen, speciaal be stemd voor het kamperen in groepsver band, daar de mogelijkheden voor deze categorie steeds geringer worden. De werkgroep achter het noodzakelijk dat een dergelijk terrein door of vanwege de overheid wordt beheerd en geëxploi teerd. De werkgroep acht het teneinde incidentele aantasting van het Texelse landschap tegen te gaan niet wense lijk buiten de genoemde gebieden, en kele plaatsen aan de oostkant van het RECREATIEPLAN GEMEENTE TEXEL,* JW! TiMcmcN voo* vi*oiurs*to>t«Ti( niiruw) £""==- 1C«*CIHCN VOO* VÏMlun*tC*lATIC lOTwOMO) NTIALC VOOariChiftOlN T»y y r**ujru>CC*lAT1t m**cc*Tis**ciN De Werkgroep Recreatie Texel adviseert de ver blijfsakkommodatie in de volgende gebieden uit te breiden 1. in het gebied, ingesloten door het bestaande re creatiegebied Everstekoog, het Gerritslanderdijkje, de Pontweg en de Schumakersweg nabij De Koog. Uitbreiding van het bestaande recreatiegebied al daar schept tevens mogelijkheden tot een gedeel telijke verbetering van de bestaande huisjesrand (bijv. toevoeging riolering en zuivering, projektie van terreinen voor centrale voorzieningen t.b.v. de recreanten, zoals sportterreinen etc.) Hier kunnen ook hotels worden gebouwd. 2. in het gebied nabij De Krim, uitvoering gevende aan het plan De Krim; de hier ontwikkelde ge dachte van de projektie van een recreatiedorp wordt door de werkgroep ondersteund. 3. in het gebied oostelijk van de Vuurtorenweg. Ook hier kunnen hotels worden gebouwd. In een omvangrijk te bebossen gebied zou een extensieve recreatiebebouwing mettertijd kunnen worden toegelaten (bijv. 5 huisjes per ha.) 4. op een aantal nader in overleg tussen de ge meente en dc instanties, die bemoeiing hebben met het dijkbeheer en de dijkverzwaring te be palen plaatsen aan de Oostkust, zou ten behoeve van de spertvisserij gelegenheid kunnen worden geschapen voor de oprichting van een vissers- hotel. Speciaal het ingepolderde gebied nabij „Ceres" leent zich voor een dergelijke bestemming. Hier acht de werkgroep zelfs nog wel een wat ruimere ontwikkeling mogelijk, wanneer voor dit gebied een beplantingsplan zou worden ont worpen. waarin ook een direkt aan „Ceres" gren zend gebied in de Gemeenschappelijke Polders van ongeveer gelijke' omvang zou worden betrokken. Voor een ontwikkeling op langere termijn, dan wel wanneer deze omstandigheden hiertoe zouden no pen in een vroeger stadium, zouden nog de na volgende gebieden voor opname in de recreatiesfeer in aanmerking kunnen komen 5. het gebied ingesloten tussen het Gerritslander dijkje, de Pontweg, de Duinweg en de Grensweg. 6. het westelijk deel van het Kogerveld, aan de west kant begrensd door het Mienterglop en aan de noordkant begrensd door de Ruigedijksweg. Dit gebied zou als een reserve voor nader te be palen vormen van verblijfsakkommodatie kunnen worden gezien, eventueel als een vervanging van het kampeerterrein „Kogerstrand", wanneer zulks t.g.v. de duinafslag noodzakelijk zou zijn. eiland en een aantal zeer bepaalde plaatsen in en nabij de dorpen nog an dere mogelijkheden voor hotelbouw te scheppen Voorzieningen voor de dagrecreatie De werkgroep voelt voor een beschei den centrum voor dagrecreatie bij de Mokbaai. De werkgroep ziet in de situering van een centrum voor dag recreatie direkt nabij de ponthaven een mogelijkheid om het aantal vervoer middelen dat naar Texel komt af te remmen. Anderzijds schept een derge lijk centrum ook een alternatieve moge lijkheid naast het strand en de duinen voor de andere gasten. Do zuidligging van de Mokbaai is i.v.m. de heersende windrichting be paald als een voordeel te zien. Boven dien is de temperatuur van het zee water hier als regel hoger, dan dat van de Noordzee. De wenselijke omvang van het cen trum ziet de werkgroep in een orde van grootte van ca. 121/* ha., aan de binnen zijde van de duinvoet gelegen. Binnen een doeltreffend te beplanten gebied ziet de werkgroep mogelijkheden voor de bouw van een bescheiden hotel- restaurant, de aanleg van een speeltuin, picknickveldjes, een eigen parkeergele genheid etc. Kunstmatig strand Aan de zeezijde dient een zeestrandje opgespoten te worden. Nauwe samen werking met Rijkswaterstaat, welke dienst overweegt t.b.v. de dijkverhoging een hoeveelheid klei uit de Mokbaai te ontgraven, zou hier mogelijkheden kun nen scheppen. Naar de mening van de werkgroep behoeft de projectie van een centrum voor dagrecreatie aan de noordooste lijke zijde van de Mokbaai noch in strijd te komen met de defensiebelan- gen, noch behoeft deze situering gevaar op te leveren voor aantasting van het vogelvoedingswad in het meest weste lijke deel van de Mokbaai. De werk groep meent dat de hier gelegen wad denformatie bepaald ongerept moet blijven. Méér over het rapport van de werk groep rekreatie en over de gistermid dag gehouden raadsvergadering leest men in het volgend nummer - Red. De Texelse landbouwers zouden in de gelegenheid moeten worden gesteld om meer van het toerisme te profiteren. Het is in hun belang, maar ook in het belang van het vreemdelingenverkeer als wordt toegestaan, dat op bescheiden schaal bij de boerderijen bungalows worden gebouwd, waarbij de boerderij zelf het hoofdgebouw met de nodige centrale voorzieningen zou kunnen vor men. Een dergelijke ontwikkeling zou vooral op de voor landbouw minder ge schikte delen van Texel zeer gewenst zijn en de boer aan een welkome extra broodwinning helpen. Het bovenstaan de werd vrijdagavond bepleit door de heer C. J. de Lugt uit Amstelveen in een verhandeling over de ontwikkeling op Texel. De toespraak en de daarop volgende discussie vormden een onder deel van de door de Streekontwikkcling Texel georganiseerde kadercursus. De heer De Lugt liet aan het begin van zijn lezing duidelijk uitkomen, dat hij niet sprak namens een of ander bu reau of overheidslichaam; zijn visie op de toekomst van Texel was geheel (per soonlijk. Niettemin hechtte het vrijwel geheel uit agrariërs bestaande gehoor grote waarde aan de adviezen van de heer De Lugt, aangezien deze. vooral door zijn bemoeiingen met de N.V. TESO, heeft bewezen belangrijke ont wikkelingen op Texel juist te kunnen beoordelen. De heer De Lugt. die wel wist dat de door hem bepleite recreatie- vorm niet door het gemeentebestuur wordt voorgestaan, gaf toe dat er op moet worden toegezien, dat niet ieder op eigen houtje wat aan rommelt. Re creatie bij de boerderij zou alleen in be paalde gebieden moeten worden toege staan en dan op slechts twee drie hectare per boerderij. Het zou exten sieve exploitatie moeten worden met een beperkt aantal huisjes per hectare, terwijl en dergelijk object door een boomgordel omgeven zou moeten zijn. Aldus zou worden voorzien in een recreatievorm, waaraan stellig behoefte bestaat. Nu worden de toeristen vanuit de ene concentratie (de stad) in de an dere gestopt (het intensief bebouwde bungalowterrein). Waddenzee Volgens de heer De Lugt zal ook de inpoldering van de Wadden voor Texel een zege zijn. Hij herinnerde eraan, dat de zoetwatervoorziening op Texel zeer precair is. Er zal waarschijnlijk onvol doende water zijn om tegen 1980. wan neer het aantal vreemdelingen dat Texel bezoekt, vervoervoudigd is, in de behoefte te voorzien. Het inpolderings plan voorziet in grote zoetwaterbek- kens. Dit zoete water zal vooral ter be schikking van de recreatie staan en ook hier kunnen de Texelaars hun voor deel zien. De vogels zullen wegtrekken of uitsterven, maar dit verlies zal stel lig worden goedgemaakt door de andere vogelsoorten, die zich in het nieuwe ge bied zullen vestigen. Vierbaanswegen Gezien de ontwikkeling in de toe komst achtte de heer De Lugt de ver breding van de Postweg zoals deze volgens de gemeentebegroting zal wor den uitgevoerd, onvoldoende. De weg naar De Cocksdorp moet een vierbaans- weg worden. Het is nergens in Neder land meer verantwoord, met minder te vreden te zijn. Een tweebaansweg naar Texels noordpunt, waar een bijzonder druk toeristencentrum zal ontstaan, is bovendien levensgevaarlijk. Geen industrie In industrialisering van Texel zag de heer De Lugt geen heil. Wel is iets te zeggen voor een bescheiden vorm, waarbij de kosten van aan- en afvoer Zie vervolg pagina 4

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1