Cjroen kwarts Jexels in het harL, Wintertijd uitgaanstijd! Introductie door C.A.V. Texel Buikopslag van mengvoeder biedt vele voordelen Aan Texel v- Plannen dijkverbetering nu vrijwel gereed Prettig voor U dat uw kantoormachine- handelaar op Texel woont! rubriek voor I LANDBOUW en VEETEELT -HOOR UW fa mimi sets Moerbeek's DINSDAG 28 DECEMBER 1965 TEXELSE 1029 79e JAARGANG N COURANT Uitgave N.V. r/h Langeveld de Rootf Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, Wilhelminalaan 33, Den Burg, tel. 2058, s avonds 2382. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Neder). Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,95 p. kw. -f 30 ct. incasso. Advert: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. SUBSIDIE VOOR RECREATIEWEGEN Toezegging van subsidie ten behoeve van voorzieningen voor de openlucht recreatie te algemenen nutte werd ge daan voor een wegverbetering in het gebied „Dennenrand" op Texel ƒ118.900,en voor een rijwielpad langs de Eierlandse duinen voor 87.200, Voor de verbouw van het museum tot bezoekerscentrum werd ƒ62.500,toe gezegd. Van het totaal in de provincie Noord- Holland in deze rubriek gedane toezeg gingen (ƒ539.100,kwam bijna de helft ten goede aan Texel. Aan de Frie se Waddeneilanden werden geen toe zeggingen gedaan. Bron: Rijksbegroting Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, dienstjaar 1966. Aanbesteding komend voorjaar DE COCKSDORP Het plan voor de verbetering van de Eierlandse zee dijk is praktisch gereed; het ligt in de bedoeling dit werk in het voorjaar van 19o6 aan te besteden. Het streven is erop gericht het project vóór de winter van 1967/'68 te voltooien. Ter voorbereiding van de werken werd intussen reeds be gonnen met de aanpassing van het in de dyk staande poldergemaal. Aldus wordt in een brief meegedeeld door de Minister van Verkeer en Waterstaat aan het Actiecomité bespoediging Dijk verhoging polder Eierland. EEN ONZINNIG PLAN Naar aanleiding van de door de Con tactcommissie voor Natuur- en land schapsbescherming gehouden plenaire vergadering te Utrecht, publiceerde het dagblad „De Tijd-Maasbode" het vol gende commentaar De contactcommissie voor Natuur- en Landschapsbescherming heeft in drukwekkend materiaal gepubliceerd over de natuurwetenschappelijke waar de van het waddengebied en de beteke nis van de Waddenzee voor een belang rijk deel van de Europese avifauna. Het gaat hier om een gebied dat vele ma len belangrijker is dan het destijds eveneens internationaal befaamde na tuurreservaat De Beer, dat moest wor den opgeofferd voor de Europoort. Men zou dus verwachten, dat er thans in het waddengebied een economisch projekt aan de orde zou zijn, dat het belang van Europoort vele malen zou overtreffen. In feite wordt echter moeizaam gezocht naar argumenten om na de Deltawer ken door te kunnen gaan met spectacu laire waterbouw. Ten koste van miljar den kan hier iets gewonnen worden waar nauwelijks vraag naar is: zandige ruimte in een excentrisch gelegen ge bied. De grootste vlag op de gemengde lading is die van de recreatie; maar de indijking van de Waddenzee zou juist het einde betekenen van de meest ka rakteristieke recreatiegebieden die Ne derland betfit: de laatste eilanden in de Noordzee. Het is goed dat de contactcommissie tijdig alarm slaat, maar het is even on gelooflijk als treurig, dat aktie moet worden gevoerd tegen een plan dat in zoveel opzichten duidelijk onzinnig is. HOOG WATER Hooj water ter rede van Oudeschild: 28 dec. 11.18 en 23.49; 29 dec. 11.48 en 30 dec. 0.19 en 12.18; 31 dec. 0.51 en 12.57. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. DRAAIORGELKALENDER Ter bespreking ontvingen wij van de Kring van Draaiorgelvrienden de draaiorgelkalender 1966. Het bleek een eenvoudig, maar stijlvol drukwerkje te zijn. 12 maandbladen van de kalender tonen foto's van bekende Nederlandse draaiorgels. Op de rugzijde van ieder blad is een uitvoerige beschrijving van elk orgel opgenomen. Het laatste blad is gewijd aan ,,De Tiet" van J. Zwan te Den Hoorn. De kalender kost ƒ4,en is bedoeld om de Kring van Draaiorgel- vrienden financiële steun te verschaf fen. Bestel machine en service bij Parkstraat 10 Den Burg tel. 2058 en 2568 Voor een veehouder is het voordelig het mengvoeder, dat hij nodig heeft voor zijn runderen, schapen, varkens en kippen thuis in grote hoeveelheden in een silo op te slaan. Vooral als meer dere veehouders dit doen wordt het rendabel om van tijd tot tijd een be voorradingsauto naar Texel te laten komen om de inhoud van de silo's op peil te brengen. Deze werkwijze be spaart geld en arbeid. De Coöperatieve Aankoopvcreniging Texel heeft het systeem op Texel geïntroduceerd. Bij een vijftal veehouders, te weten de heren C. H. Roeper, K. Mantje, Jac. Roeper en Jac. Dros, zijn reeds grotere óf kleinere silo's gebouwd. Vorige week hebben we met eigen ogen kunnen zien hoe eenvoudig de silo's worden bijgevuld. De C.A.V. Texel werkt in deze nauw samen met haar zusterorganisatie te Berkhout. De Berk- houtse coöperatie heeft de grote vracht auto met pneumatische installatie aan geschaft. Deze buikwagen heeft een tank, die in 5 compartimenten is ver deeld. zodat desnoods vijf soorten mengvoeder kunnen worden meegeno men. Het bijvullen gaat bijzonder snel. Er wordt een slang aan de wagen ge koppeld, die wordt aangesloten op de aansluiting van de silo. De motor van SUCCESSEN VOOR „KOTEX" Voor de landelijke tentoonstelling van Hoenders, Sierduiven en Konijnen van de Kleindiersportvereniging ,,Den Helder en Omstreken" gehouden te Den Helder van 23 t/m 26 december, waren door de leden van de K.S.V. „Kotex" 107 dieren ingeschreven, nl. 58 konij nen. 47 sierduiven en 2 grote hoenders. De kwaliteit van de Texelse dieren kon wederom zeer goed genoemd wor den. Bij de diergroep konijnen werd 7 maal het predikaat ZZG behaald, nl. 2 x ZZG door de heren S. Tjepkema en H. van der Wal en 1 x ZZG door de heren F. Halsema, K. Meijer en W. Rijk. Bij de diergroep sierduiven werd het pre dikaat ZZG eveneens 7 maal toegekend Als grote bijzonderheid kan hierbij worden vermeld, dat alle 7 ZZG predi katen behaald werden door de heer J. Kiijan Jr. Een opmerkelijk succes Bij deze landelijke show had „Kotex" haar clubshow 1965 ondergebracht. De uitslag hiervan luidt als volgt Konijnen 1. Rex, wit. eigenaar S. Tjepkema, 't Horntje; 2. Gele van Bourgondië, eige naar H. van der Wal, Oosterend; 3 Kleurdwerg. kon. grijs, eigenaar F. J. Halsema, Gerritsland, Den Burg. De N.B.K.V.-prijs voor het beste dier der grote rassen, werd behaald door de Franse Hangoor, eigenaar W. Rijk, Oudeschild. De N.B.K.V.-prijs voor het beste dier der midden-rassen, werd be haald door Gele van Bourgondië, eige naar H. van der Wal, Oosterend. Sierduiven 1. Oud-Holl. Meeuw, blauw zilver, eige naar J. Kiijan Jr.. Den Burg; 2. Oud- Holl. Meeuw, blauw zilver, eigenaar J. Kiijan Jr., Den Burg; 3 Nonduif, zwart, eigenaar J. Kiijan Jr.. Den Burg. GESLAAGDE KERSTAVOND VAN OUD-LEERLINGEN De Kerstavond van de Vereniging van Oud-leerlingen der Lagere Land bouwschool jS uitstekend geslaagd. Voor een groot aantal belangstellenden, waaronder ook oud-leerlingen van de Huishoudschool, vertelde de heer Dros over zijn reis naar Canada en de Ver enigde Staten. Spreker was ruimschoots in de gelegenheid geweest de nieuwe wereld te bezichtigen. Onder meer had hij een enorme bustocht gemaakt. De heer Dros was zeer geïmponeerd door de uitgestrektheid en woestheid van dit geweldige land. Aardig waren zijn ont moetingen met andere Hollanders, waaronder zelfs enkele Texelaars. Spreker vertoonde een aantal fraaie dia's, waarmee hij stellig eer inlegde. In de pauze werd chocolademelk en koek gepresenteerd door mevrouw Laan. Daarop vertelde de heer Laan een Zweeds kerstverhaal. Tenslotte werd een mooie opname van een kerstlied ten gehore gebracht, gezongen door een neger. HANDELSREGISTER In „Handelsbelangen" van donderdag 23 december lezen wij onder „wijzigin gen in het „Handelsregister": W. J. Vendel, Texel, Den Burg, Zuid- haffel B 77. Kleinh. in groenten, enz. jFil. gev. te Texel, Oudeschild, de Ruyterstraat 55 o. dez. naam. REIZENDE BIBLIOTHEEK DEN HOORN Meegedeeld wordt dat de Reizende Bibliotheek in het Dorpshuis te Den Hoorn deze week niet vrijdag maar DONDERDAG is geopend van 5-7 uur n.m. de buikwagen wordt ingeschakeld en direct daarop wordt het voeder door de slang geblazen. Er kan een slang van maximaal veertig meter worden ge bruikt. Een voordeel van het systeem is ook dat de veehouder de silo kan aan leggen op een plaats in zijn bedrijf, waar hij anders toch geen profijt van zou trekken, b.v. onder de kap van het dak. De silo kan van hout, metaal of hardboard worden gemaakt. maar moet zo hoog staan, dat de boer er het voerwagentje onder kan rijden om deze door het open zetten van een schuif te kunnen vullen. Vooral voor eenmans bedrijven is het systeem aantrekkelijk. Het wordt reeds langere tijd in het oosten en midden van het land toege past. WANDSPEELBORD VOOR KINDEROORD OISTERWIJK Onlangs hebben de kinderen van het Kinderoord-rustoord te Oisterwijk een wandspeelbord ge kregen van de leden van de handwerk en hobbyclub „Ahena" uit Oudeschild. Het speelbord was door de kinderen van de hobbyclub zelf gemaakt. Het ge schenk werd overhandigd door de 6- jarige zoon en het 5-jarige dochtertje van mevrouw Janssen, de leidster van de hobbyclub. Het dochtertje overhan digde bovendien een couvert met in houd. de opbrengst van de in november genouden handwerktentoonstelling. Zuster Augusta, de directrice van het Kinderoord en de kinderen toonden zich blij verrast. Het geschenk kwam keurig van pas omdat binnenkort een speelruimte bij het gebouw gereed komt. "X Aan u heb ik gedachttoen al mijn vreugd verdwenen, toen al mijn oud geluk gestorven was in nachten van verdriet is mij uw beeld verschenen, het was uw vrede, die mijn eenzaam leed genas. Ik wist, dat breede waat'ren u omstroomen, ik kende van uw zee het ruischend lied, dat wiegde mij als kind in wonderzoete droomen, uw zang van kracht en van gestild verdriet. Ik wist het, Texel, dat uw vlakke weiden, uw blanke duinen en uw zonnig strand mij naar den ouden vrede zouden leiden, dat ik weer kind zou worden in uw veilig land. En dwalend door uw velden heb ik rust gevonden, leerde ik van uw bewoners kalme kracht, uw vogels en uw bloemen hebben mij verbonden met dieper leven en met hooger macht. Er komen velen naar uw koele stranden uit woelig leven en uit eenzaamheid geef hun de blijdschap van uw zondoor gloeide landen; maakt gij hun zielen zuiver en hun harten wijd. Frank van de Eng. IIARLINGER VISSERSBOOT STRANDDE OP VLIELAND VLIELAND Maandagavond liep de Harlinger vissersboot HA 64 „Wil helm" van A. van Dalsum, ter hoogte van het Posthuis tussen dam 3 en 4, op het noordzeestrand. De reddingsvlot van de KNZHRM van het station Vlieland, de Oudendijk, gewaarschuwd door visser G. v. Hurck, die daartoe speciaal met de HA 102 naar de Vlielander haven voer, is daarna onmiddellijk uitgevaren en vond de bemanning aldaar in goede welstand. Later heeft de Oudendijk verbindingskabels van het gestrande schip naar enige collega's gebracht, die zo wilden proberen het schip met hoog water weer vlot te trekken. Nadat drie tot vier maal de trossen waren gebro ken, moesten deze pogingen echter worden gestaakt. Onil«*r «fdsHip C. (.r«nln«pni Het lijkt me niet onmogelijk, dat de aanduiding boven dit artiketje hier en daar een bitter woord oproept. Zo op de manier van „In de zomer als ieder een met vakantie gaat, kunnen we niet en de redacteur van deze rubriek gunt ons nu wat vrije dagen'. En anderen zullen opmerken „Hoe moet je met een stal met vee nu vrij nemen Als o.g. echter over uitgaanstijd spreekt bedoelt hij wat anders. Er wordt hier nl. gedacht aan „reisjes" van slechts enkele uren. Laat ik me nader verklaren. Een Texelse veehouder vertelde mij, dat hij na het verschijnen van het Jaar verslag van Rundveefokvereniging „Texel" diverse veehouders op bezoek had gehad. Bedoeld bedrijf komt in het verslag voor met een zeer goede pro- duktie en de bezoekers wilden wel eens zien hoe deze veehouder dit klaar speel de. Een zeer verstandige daad. Toen ik onlangs schreef over de kwestie van geluk of ongeluk, haalde ik een uitspraak aan, waarin aangera den werd om de gedragingen van hen die blijkbaar altijd geluk hebben eens nauwkeurig te bekijken. Dit zou dan nl. tot de conclusie kunnen leiden, dat hier geen sprake was van geluk, maar van vakmanschap. Zo bekeken is het zeer verstandig eens poolshoogte te nemen op bedrijven, waar het naar onze gedachte beter loopt dan op het eigen bedrijf. Hierop doelde ik toe ik de winterperiode een tijd van uitgaan noemde. Waar naar kijken cn vragen? Eén van de eerste zaken, waar men altijd aan denkt als het over goede pro- dukties van het rundvee gaat. is die van de afstamming van het vee. We zijn de laatsten, die willen beweren, dat dit van geen belang is. En U zult bemerken dat een goede veehouder zeker ernst maakt met de keuze van de gebruikte stieren en de gegevens van de melk- contröle. Als het daarbij maar niet blijft. Op een bijeenkomst over de toe komst van de jongeren, die één dezer dagen werd gehouden, kwam de vraag ter sprake of een mens uitsluitend of voor een groot deel product is van er felijke eigenschappen ofwel van het MEUBELHANDEL Den Burg Tel.2572 milieu, waarin hij opgroeit. De menin gen waren verdeeld, maar iedereen was er wel van overtuigd, dat het milieu en de levensomstandigheden van zeer groot belang zijn voor wat er uit een mens tenslotte groeit. Ditzelfde geldt ook voor het rund vee. Met een variant op een bekend ge zegde zouden we kunnen beweren, dat iedere veehouder de veestapel heeft, die hij verdient. Praat hij Uw bezoeken aan een vee houderijbedrijf dus niet uitsluitend over de moeder en de vader van de dieren, maar kijk ook eens hoe de dieren er bij staan en wat ze voor de neus krijgen. Doe de deur van het hooivak eens open en bekijk vooral het kuilgras ook. En als de veehouder een analyserapport van dit hooi en kuilgras heeft, dan moet U niet nalaten ook dit te bekij ken en zo mogelijk te vergelijken met de cijfers, 'die U van hooi en kuilgras heeft. Ik stel me voor, dat er niet ver geten wordt te informeren naar de hoe veelheid krachtvoer, die de dieren krij gen. Goed ruwvoer niet te vervangen Steeds meer raak ik er van over tuigd, dat het gemis van goed ruwvoer op geen enkele manier volledig is te compenseren. Het is beslist niet zo, dat een lager gehalte aan eiwit of zetmeel- waarde in het ruwvoer recht te trekken is met en daarmee overeenkomende hoeveelheid eiwit en zetmeelwaarde in krachtvoer. Dezelfde fout maakt men als voer- bieten uitsluitend gewaardeerd worden naar de hoeveelheid droge stof, eiwit en zetmeelwaarde, die de bieten bevat ten. Goed hooi. prima kuilgras en voerbieten hebben naast de hoeveelheid voederwaarde, uitgedrukt in eiwit en zetmeelwaarde en specifieke werking, die niet te verkrijgen is met andere voedermiddelen. Als er gezegd wordt, dat goed ruw voer de basis is van het veehouderij bedrijf, dan moet men niet alleen den ken aan het feit, dat dit voer van eigen bedrijf goedkoop is, maar dat het tevens de eerste voorwaarde is voor een goede produktie. Kijk uit Uw ogen Het aantal bedrijven, dat vrijwel ieder jaar goed hooi heeft, is betrekke lijk klein. Om te weten of op een bedrijf werkelijk goed hooi aanwezig is. moet U in de wintermaanden op het bedrijf komen. Als het hooi in de zomer het vak in gaat, zijn we er nog niet. Dezer dagen was ik op een bedrijf, waar de veehouder bij de hooiwinning een nieu we methode had toegepast. Hij was daarover tot voor kort zeer enthousiast. Toen ik een paar dagen geleden het. hooi eens bekeek, was er voor dat enthou siasme weinig reden meer. Broei en schimmel hadden van het „prima hooi" VEILIG VERKEERSCURSUS TE DEN BURG Woensdag 12 januari begint te Den Burg in het City-theater de veilig ver- keerscursus van de afdeling Texel van het Verbond voor Veilig Verkeer. De cursus duurt 7 weken, telkens op woensdag een lesavond. De kosten be dragen totaal ƒ7,een bedrag dat eerst op de tweede lesavond dient te worden voldaan. Bij dit bedrag is ook de prijs van het instructieboekje begre pen. Het examen, dat tijdens de slot- avond wordt afgenomen, kan voor de deelnemers een diploma opleveren, dat evenwel later wordt toegezonden. Of iemand al dan niet geslaagd is, wordt niet bekend gemaakt en ook de aantal len fouten blijven geheim. Vroeger ge beurde dit niet, met het gevolg dat di verse Texelaars tegen de mogelijke schande" opzagen en liever thuisble ven. De lessen zullen worden gegeven door adjudant J. Gulmans en opper wachtmeester W. F. Stomp. Twee jaar geleden werd te Den Burg ook een cur sus gehouden. Gesteld kan worden, dat praktisch iedere Texelaar er groot belang bij heeft deze cursus te volgen. Telkens blijkt dat de kennis van de verkeers regels zeer te wensen overlaat. Opval lend is het dat vele ervaren chauffeurs geen uitzondering vormen. Zij weten doorgaans te weinig van de vele ver anderingen, die zich de laatste jaren in de verkeersregels hebben voorgedaan. GRATIS ADVIES VAN HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW De adviseurs van de Hollandse Mij. van Landbouw houden op verschillende plaatsen in Noord- en Zuidholland zit dagen. In overleg met de afdelings besturen op Texel houdt de heer P. J. Meerkerk éénmaal per 2 maanden zit ting in Den Burg. De eerstvolgende zitting vindt plaats op maandag 17 januari a.s. van 10.30-12.30 uur in hotel „De Lindeboom-Texel" te Den Burg. Over 2 maanden, nl. op 21 maart 1966, is er weer zitting. Leden en eventueel niet-georganiseerden zijn van harte welkom en kunnen met de heer Meer kerk allerlei vragen, die verband hou den met gezin en bedrijf, bespreken. Zonodig worden afspraken gemaakt. Men kan gratis advies krijgen over onderwijs- en beroepskeuze; beloning meewerkende kinderen; bedrijfsopvol ging; samenwerkingsvormen, o.a, maat schap. firma; bedrijfsfinanciering; Ont- wikkelings- en Saneringsfonds, en erf- rechtzaken. Men kan zich ook schriftelijk of tele fonisch wenden tot het kantooradres: P. J. Meerkerk, Zuiderweg 176. Z.O.- Beemster, tel. (02990) 3265, bij geen gehoor (02990) 3633. een weinig aantrekkelijk produkt ge maakt. En opnieuw moest ik vaststellen, dat het persen van hooi een zeer ris kante methode is. Deze risico's zijn bij het inschuren van los hooi, dat daarna geventileerd wordt enorm veel kleiner. Wat het kuilgras betreft, moeten we iedere winter weer opnieuw constate ren, dat we in de methode van het maaikneuzen een buitengewoon safe manier van inkuilen hebben. Bekijk dit kuilgras eens en laat vooral niet na om de werkelijk frisse reuk van dit mate riaal op te nemen. We kunnen U ook wel enkele bedrij ven noemen met prima voordroogkuil- gras. Daarnaast zijn er echter een flink aantal gevallen met minder aangenaam ruikende en schimmelige voordroog- kuilen. Als U niet zeker weet. dat U het voordrogen in de vingers hebt, kunt U beter geen risico's nemen. We kunnen het niet anders zien of U komt dan te recht bij het maaikneuzen. Het is beslist niet nodig daarvoor een silo te hebben. We kunnen U diverse gevallen van broodkuilen noemen met prima maai- kneuskuilgras. Profiteer van de vrije uren in de wintermaanden en ga er op uit.

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1