Drie verenigingen onderscheiden met de Dubbele von Sion Aan slot van zeer geslaagde culturele verenigingsavond H. C. Remmers onderscheiden met Witte Kruis-medaille Visserij ziet terug op goed jaar Dameskoor Den Burg; Gidsendrumband; S.V. Oosterend Aan Texel Kwade reuk DERDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 31 DECEMBER 1965 Dinsdagavond heeft burgemeester De Koning in „De Oranjeboom" te Den Burg de verenigingstrofee „Dubbele Von Sion" uitgereikt aan drie Texelse verenigingen, die zich in het afgelopen jaar op bijzondere wijze hebben in gespannen of zich hebben verdienstelijk gemaakt voor de gemeenschap. Door het bestuur van de Stichting Cultureel Werk Texel was uitgemaakt, dat de eer toekwam aan het Dameskoor Den Burg, de Sportvereniging Oosterend en de Gidsendrumband „Margaretha Sinclair". De legpenning werd voor het Dameskoor Den Burg in ontvangst genomen door dirigent Jan Visser, voor S.V.O. door secretaris S. Keijzer en voorzitter K. Burger, en voor „Margaretha Sinclair" door opperwachtmeester W. F. Stomp. Burgem. De Koning bracht in het kort de overwegingen naar voren, die het stichtingsbestuur tot haar keuze had gebracht. Het Dameskoor Den Burg heeft zich onderscheiden door haar uitzonderlijk goede prestaties. In een der hoogste afdelingen was op het con cours een eerste prijs behaald. De mcisjesdrumband had zich niet alleen on derscheiden door de enorme medewerking die aan allerlei evenementen op Texel werd gegeven, maar ook door de representatie buiten Texel. De sport vereniging Oosterend had de Dubbele Von Sion veroverd door haar grote ac tiviteit. Met weinig geld en weinig mensen ontplooide men een grote zelfwerk zaamheid en wist tevens kampioen in de derde klasse Noordholland te worden. De uitreiking besloot een bijzonder geslaagde avond, die geheel was verzorgd door diverse verenigingen. Het programma, dat uit ballet, volks dans, muziek, zang en conference be" stond, eiste veel meer tijd dan de orga nisatoren hadden voorzien. Wij nemen aan dat niemand zich hieraan heeft ge stoord. want hetgeen gebracht werd, stond in het algemeen op hoog peil. De avond kreeg zeker het karakter van een culturele manifestatie, als men ten minste het begrip „cultureel" zo breed wil zien als de Stichting Cultureel Werk dat tegenwoordig doet. Grote belangstelling De administrateur van de Stichting Cultureel Werk, de heer G. A. Oskam, die met zijn staf ongetwijfeld het leeu wendeel van de organisatie op zich had genomen, stelde aan het begin van de avond met voldoening vast. dat de zaal tot de laatste plaats was bezet. De vrees dat het TV-programma (Toon Herman's One man show) de opkomst nadelig zou beïnvloeden, werd niet bewaarheid. Zo als bekend had de avond een besloten karakter; de aanwezigen bestonden uit genodigde vertegenwoordigers van verenigingen, die men dit evenement gaarne aanbood in de hoop. dat er een stimulerende invloed van zou uitgaan en dat het contact tussen de verschil lende besturen nog meer zou verbete ren. Tevens werd een gelegenheid ge schapen om vooral enkele verenigingen, die doorgaans niet makkelijk in de ge legenheid zijn om te laten zien wat zij kunnen, nu een mogelijkheid te bieden. Voor enkele van de betrokken vereni gingen kon een beetje extra reclame bovendien geen kwaad. Lichtvoetige start Het programma opende met een korte dans door de balletgroep „Texelein" van mevrouw H. Kucsmirak. Gedanst werd „Tarentella" van Bergmüller. De jonge danseresjes maakten vooral door hun fraaie costuums al direkt een goede indruk. Nóg twee maal trad „Texelein" op: een goed gebracht menuetje van Bocherini en de Kaizerwalzer van Johann Strauss. Het brengen van deze ingewikkelde dansjes was bepaald geen koud kunstje, dat bleek wel uit de moeilijk te vermijden foutjes, die echter niet zeer storend waren. Schorre recreatieleider De gemeentelijke recreatieconsultent, de heer J M. de Vries, praatte de ver schillende onderdelen van het program ma aan elkaar. Dit ging hem vrij goed af, ondanks een nare handicap: een schorre keel. Storend was het niet, want de gebruikte versterkerinstallatie vertoonde zodanige feilen, dat een gave stem ook schor geworden zou zijn, zoals later op de avond bleek. Het in gebreke blijven van technische apparatuur schijnt er op Texel bij te horen; op deze avond deed het echter veel afbreuk aan de kwaliteit van het programma. Is het werkelijk nodig dat de microfoon hartverscheurende piep-geluiden moet veroorzaken en dat het ding telkens geprobeerd moet worden door er in te blazen? Het maakt een primitieve in druk vooral als na alle gemanipuleer de betreffende muziekopname nóg be roerd wordt weergegeven. Goede bijdragen Een goede bijdrage leverden „De Eilandzangers" onder leiding van de heer J. Hooij. Het sedert korte tijd be staande gemengde koor bracht „Bene- dictus" van A. Bruchner ten gehore, „Domine salvam fac Reginam nostram" en „Ons lied van de zee". Laatstge noemd nummer kwam er stellig het beste uit. KNALLEN BOVEN TERSCHELLING Onlangs werden weer eens klachten geuit over het lawaai dat militaire vliegtuigen van tijd tot tijd boven som mige delen van Texel veroorzaken. Als we de Harlinger Courant mogen ge loven gaat het er op Terschelling nog veel heter toe. Daar heeft een eiland bewoner zelfs nauwkeuring de knallen geregistreerd, die ontstaan als vlieg tuigen de geluidsbarrière doorbreken. Sinds 26 mei j.l. had hij er niet minder dan 91 genoteerd. Wie nog niet van de zeer grote waarde van de muziekschool Texel overtuigd was, zal dinsdagavond zijn bekeerd na het beluisteren van de pres taties van de orkestklas, die onder de uiterst bekwame leiding van de heer C. Rijf een viertal stukken ten gehore braclu. „The exodus song", waarbij Tony Barhorst zijn naam als veelbelo vend violist bevestigde, werd gevolgd door het moeilijke uit drie delen be staande „Petite symfonie" van I. J. Pleijel, waarna de bekende „Elisabethan Serenade" werd gebracht. De vlot ge speelde tango „Nochc-dc-Estrclias" van Malando besloot dit korte concert, waaraan in de pauze nog een wellui dend extraatje werd toegevoegd. Iets anders. Een heel andere vorm van luister genot bood de Texelse beatgroep „The Typhoons", die, geholpen door een in drukwekkende installatie, de zaal een kwartiertje liet sidderen op zijn grond vesten. Geboeid meestampende en meezingende teeners, angstig kijkende jonge kinderen en bezorgde ouders-met- vingers-in-de-oren ondergingen het helse ritme en raakten er met elke slag van de drums meer van overtuigd, dat Texel in ae beat-wereld best kan mee komen. De vier jongelieden weten dat niet alleen het oor, maar ook het oog wat wii hebben. In hun paars-zwarte costuums maakten ze op het halfduis tere toneel met op de achtergrond de rode, blauwe en groene lichtjes van hun elektronisch instrumentarium een sinistere indruk, wat aan het succes bijdroeg. De heer De Vries die na afloop met watjes in de oren ten tonele herverscheen rekende af met het verhaal, dat de jongens met hun ge- luidsproduktie veel geld verdienen. „Ze krijgen geen cent in hun handen, want alles is bestemd om de ƒ7000,kos tende installaties af te betalen. En als alles betaald is, heeft de techniek iets nieuws ontwikkeld, dat ze dan weer moeten aanschaffen!" (Met dat „nieuws" kan zo verwachten wij nóg veel meer lawaai gemaakt worden, zodat de toekomst van Texels enige beatband er rooskleurig uitziet). Toneel Ook de toneelliefhebbers onder het publiek werden bedacht. „Sint Jan" voerde de eenakter „Vrienden in de nood" op. Het is een blijspel met originele en verrassende wendingen. Hoofdpersoon is Kees van Tilburg (Kees Witte) een zakenman in goede doen, die mede door zijn goede positie een schare vrienden om zich heen heeft kunnen verzamelen: Geert Vondeling en zijn vrouw (resp. W. Raateland en L. Smit-van Sambeek), Daan Bronk (Kees Bakker), mevrouw Peters (mevr. L. van Heerwaarden) en haar dochter Nora (José Visser). Het gezelschap zit bijeen als zich inspecteur Groenmans (A. van Heerwaarden) aandient. Hij schrikt het clubje op door mee te delen dat in de zaak van Kees fraude is ge pleegd. Om dit bedrag aan te zuiveren zullen alle bezittingen verkocht wor den. Kees moet voorlopig mee als arrestant. Als bij toverslag verandert de houding van de „vrienden". Ieder tracht een uitvlucht te vinden om het huis te verlaten; men wil niets meer met Kees te maken hebben. Behalve zijn vriendinnetje Lydia (G. Roeper- Kuip), die hem onder deze omstandig heden verzekert dat zij van hem houdt en dit zal blijven doen, wat er ook ge beurt. Maar dan komt de verrassing. De inspecteur gooit zijn vermomming af en blijkt een goede vriend te zijn, die zegt de affaire bedacht te hebben om na te gaan of de vriendschap van het gezelschap niet al te veel op mate riële basis rustte. Maar er volgt nóg een verrassing: het hele gezelschap was op de hoogte! De enige die van niets wist was Lydia. Maar de hele opzet was dan ook door Kees bedacht om haar liefde te kunnen peilen. Matig spel Van Sint Jan hebben we wel eens beter spel gezien. Uit alles bleek dat te weinig is gerepeteerd. De meeste spe lers handelden te traag, het gevolg van ontbreken van rolkennis, waardoor steeds op de souffleur moest worden gewacht. De beste creatie leverde mevr. G. Roeper-Kuip als Lydia en ook het spel van de heer A. van Heerwaarden was aanvaardbaar. Voor de rest was het minnetjes. Nic-tlemin heeft het publiek genoten, wat mede het gevolg was van het spannende verloop en het feit dat een dergelijk intermezzo temidden van de vele muziek- en zangnummers heel welkom was. Spontaan volksdansen Niet steeds even perfekt, maar zeer genoegelijk en spontaan was het optre den van de Volksdansgroep Texel onder leiding van de heer Andri Binsbergen. In vlot tempo werden enkele Israëli sche, Amerikaanse. Russische en Franse dansen opgevoerd. Vooral aan de Ame rikaanse Hinkey Dinkey, begeleid door gezongen aanwijzingen van Andri, zullen velen een bijzondere herinnering bewaren. Van uitstekend gehalte was het op treden van het Dameskoor Den Burg onder leiding van de heer Jan Visser aan het slot van de avond. Zeldzaam gaaf werden vijf stukken gezongen, waarvan het „Mary had a baby" van Joh. Kolvers het meest indrukwekkend was. Het Dameskoor zorgde aldus voor een stijlvol en passend slot van de avond en bewees tevens overduidelijk, dat de Dubbele Von Sion wèlverdiend was. Na afloop werd nog geruime tijd ge zellig gedanst met muziek van het nieu we Texelse combo „Da Pastogne" o.l.v. de heer Piet Keijser. Zoals wij reeds in het vorige nummer meldden, is maandagmiddag aan de heer II. C. Rcnuners te Den Burg de Witte Kruis-medaille in zilver uitgereikt. Het ereteken werd opgespeld door de heer L. Hartman, bestuurslid van de Provin ciale Vereniging Het Witte Kruis. De plechtigheid, die werd gehouden in hotel „De Lindeboom-Texel", werd bij gewoond door het bestuur van het Witte Kruis Texel en personeelsleden, w.o. de wijkverpleegsters. Uitvoerig werd melding gemaakt van hetgeen de heer Remmers als secretaris van de Texelse vereniging in de afgelopen 19 jaar heeft helpen bereiken. De heer Hartman vertelde, dat de Provinciale Vereniging ter gelegenheid van het 90-jarig bestaan had besloten verdienstelijke medewerkers in het rayon passend te huldigen. Dat het 90- jarig bestaan werd gevierd, was het ge volg van het feit, dat de vereniging het eeuwfeest niet zal kunnen herdenken, omdat per 1 januari a.s. de naam ver andert in Het Groene Kruis. Sinds 1946, toen de heer Remmers zijn functie aan vaardde, is heel wat veranderd in de Texelse vereniging. De werkzaamheden werden vooral zeer uitgebreid toen Witte Kruis Texel en de Wijkverple ging in elkaar opgingen. Een belangrijk feit in de geschiedenis van de vereni ging was ook de bouw van het consul tatiebureau-badhuis, dat hopelijk bin- O, land van vogels en van zonneschijn, van blanke duine' en weelderige weien, Waarlangs de schaduwen van witte wolken glijen Wat is uw hemel wijd, wat zijn uw huizen klein O, land van verre zeeë' en zomerzongetril, Van blonde velde' en eindelooze wegen. Waar nimmer nog de leeuweriken zwegen. Wat is uw zeelied luid wat zijn uw menschen stil. O, land van stormwind, die wel waaien wou. De waat'ren over al uw vlakke stranden, Uw droomerige schapen en uw lage landen. Wat is uw zee verraderlijk wat zijn uw harten trouw 1 Frank van der Eng Als ik dit schrijf is het jaar nog wel niet ten einde; toch kan vastgesteld worden dat de vissers over 1965 niet behoeven te klagen. Godc zij dank waren er geen slachtoffers te betreuren. Wel zijn er enkele ongelukkien gebeurd, maar voor zovei ik weet, niet één met dodelijke afloop. In aanmerking nemen de, dat het visserijbedrijf tal van ris kante situaties kent, is dit reden om dankbaar te zijn. De verwachtingen voor de tong vangst waren somber, in verband met de strenge winter van 1963. Nu is echter bewezen dat één goed broed- seizoen de tongstand weer kan herstel len. Er zijn in 1965 enorme hoeveel heden aangevoerd, meest kleine tongen van het broed 1963. Op de prijzen had den die hoeveelheden uiteraard geen gunstige invloed. Werden in het begin van 1965 ongekend hoge prijzen be taald; in het tweede halfjaar waren de prijzen uitzonderlijk laag. Niettemin kunnen de kottervissers voor wat be treft de vangst van tong en schol terug zien op een best jaar. Haring De haringspanvisserij verliep over het algemeen bevredigend. Door de ge ringe aanvoer lagen de prijzen zeer hoog; er waren grote verschillen in besommingen te constateren. In ver band met de goede besommingen, die met de tongvisserij werden gemaakt, gingen verschillende spanvissers vroeg tijdig over op de boomkorvisserij. Ook de garnalenvissers hebben over 1965 geen klachten. Niettegenstaande het feit, dat de aanvoer even groot was als in 1964, werden veel minder gama nen afzienbare tijd zal worden uitge breid tot een compleet gezondheids centrum Bij dit alles was en is de heer Remmers een stuwende en inspirerende kracht geweest. Het toekennen van de hoogste onderscheiding, die het Witte Kruis kent, achtte men daarom op zijn plaats. De voorzitter van het Witte Kruis Texel, de heer P. Beemsterboer, felici teerde de secretaris met de onderschei ding en bevestigde met tal van voor beelden hetgeen de heer Hartman reeds naar voren had gebracht. „U bent in onze organisatie het centrale zenuw stelsel". aldus de voorzitter, die ver volgens de hoop uitsprak, dat het bin nenkort bereiken van de leeftijd der sterken, voor de secretaris geen aan leiding zou zijn om zijn functie ter beschikking te stellen. In zijn dankwoord antwoordde de heer Remmers hierop, dat hij graag in functie blijft tot het nieuwe gezond heidscentrum. waarvoor intussen de rijksgoedkeuring is aangevraagd, ge reed is. „Maar dan is de tijd rijp om er mee op te houden", zo zei hij. Sprekende over zijn ervaringen in de afgelopen jaren gaf hij toe, dat hij teleurstellingen heeft moeten incasse ren. Met name de geringe belangstel ling van de leden op de vergaderingen had hem soms geergerd. „Alleen als er moeilijkheden dreigden, kwamen ze. Natuurlijk om de sensatie!", zei hij. Maar dc moed had hij nooit verloren en hij had steeds enthousiast naar beste vermogen gewerkt. Op nieuwjaarsdag, zowel 's middags als 's avonds draait in onze bioscoop „De ijzervreter" met de bekende Nor man Wisdom in de hoofdrol. Deze keer zien we hem als een zekere Pitkin, die net als zijn vader politieagent wil wor den, maar daarbij voortdurend door ongeluk wordt achtervolgd. In het pen sion denkt men dat. hij een heel belang rijke positie bekleedt. In werkelijkheid vertrekt hij iedere morgen naar Scot land Yard om er de auto's van het per soneel te wassen. Als Pitkin vol heim wee het uniform van zijn vader aan trekt en zich op straat begeeft, wordt hij voor politieagent aangezien en krijgt prompt te maken met een criminele zaak. Zijn hulp veroorzaakt evenwel een vreselijke chaos. Toch krijgt Pitkin nog een kans om zijn aandeel te leve ren in de strijd tegen de misdaad. Het is ondanks en niet dank zij zijn op treden, dat het recht zijn loop krijgt, (zwart-wit alle leeftijden). Na tien jaar schittert de ster van Elvis Presley nog steeds aan het teener-, show- en filmfirnament. In zijn zoveelste film, „De held van het luna park", zien we Presley als Charley Rogers, die in een drukbezochte bar satirische liedjes zingt over studerende rijkeluiszoontjes. Dat is niet naar de zin van ieder; drie beledigde studenten vallen hem aan, maar dank zij enkele goedgerichte karate-slagen blijft Char ley de baas. Maar zijn tegenstanders hebben meer in petto. Herhaaldelijk moet Charley misdadige aanvallen af- straffsn. Tussen de bedrijven door weet hij een reeks top-songs ten gehore te brengen en slaagt hij erin het luna park, waarvoor hij gaat zingen, van de ondergang te redden. „De held van het lunapark" wordt zondagmiddag en -avond vertoond en ook dinsdagavond. (In kleuren alle leeftijden). BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 23 tot en met 29 december 1965 Overleden: Roelfina J. Lamberts, wv. Lap, oud 84 jaar; Sijtje Backer, ev. Boon, oud 72 jaar; Adnana de Rooij, ev. Voorthuijzen, oud 62 jaar. INGEKOMEN PERSONEN Lamberta G. M. Kouwenberg. van Alkmaar, Kwakelkade 10 naar Brink 5, De Koog. VERTROKKEN PERSONEN Evert H. Schotman, van H 131 naar Den Helder, Buitenhaven 5; Wilhelmus F. Sies, van H 131 naar Doorn, Mari niersweg 7; Adriaan H. Voorthuijzen, van Den Burg, Kogerstraat 59 naar Amsterdam, van Spilbergenstraat 51 III; Catharina C. Mosk, van Den Burg, Parkstraat 22, naar Grootebroek, P. J. Jongstraat 53. len doorgedraaid en waren de prijzen hoger. Het doordraaien van garnalen is hoofdzakelijk het gevolg van de te ge ringe pelcapaciteit. Dit toont aan dat een goed werkende pelmachine voor deze tak van visserij van enorme be tekenis is. Wulken De wulkenvisserij kunnen we, wat betreft de aanvoer, rustig verwaarlozen. Door enkele vissers is deze visserij geprobeerd, maar met weinig resultaat. Mede dank zij de goede besommingen in de garnalensector, bestond er ook weinig behoefte aan de wulkenvisserij te gaan uitoefenen. Al met al kan van een goed jaar worden gesproken. Beter beleid Dit korte overzicht van het wel en wee der Texelse visserij wil ik niet besluiten zonder mijn voldoening uit te te spreken over het beleid van onze Minister van Landbouw en Vis serij. Is in voorgaande jaren de visserij steeds het stiefkind van de Minister geweest; het gaat er nu op lijken, dat de visserij de plaats krijgt die haar toe komt. Door het beleid is reeds veel goeds tot stand gebracht en de ver wachtingen zijn hoog gespannen. J. TH. BOOM BOOTDIENSTREGELING N.V. TESO Werkdagen Van Texel: 6 00 7.00 8.00 9.00 10 00 12 00 13.00 14 00 15 00 16.00 17.00 18.00 20 00 v. Den Helder 6.30 7.30 8 30 9.30 10.30 12.30 13.30 14.30 15.30 16.30 17.30 19.10 21.00 Zon- en alg. erkende Chr. feestdagen; van Texel: 8.00 9.00 10.00 12.00 13.00 15.00 16.00 17.00 18.00 20.00 v. Den Helder 8.30 9 .30 10.30 12.30 13.30 15.30 16.30 17.30 19 10 21 00 't Kan best zijn dat een glaasje U „niets doet". U hebt er „geen last van". U rijdt er „geen haar slechter door". Maar houdt er rekening mee, dat juist op die feestelijke dagen er mensen op de weg zijn die wèl slecht rijden. Heel slecht vaak Mensen die niet weten wat zij in hun „onwetendheid" op het spel zetten! Vrijheid rijden onder invloed (dus zonder dat er sprake is van een on geval kan worden gestraft met ge vangenisstraf (max. drie maanden). Aantekening hiervan vindt plaats in het strafregister, wat betekent: nadeel bij sollicitatieplannen vooral bij overheidsbetrekkingen, verlies van aanzien etc. Dood door schuld: een bestuurder onder invloed loopt een grote kans een verkeersongeval te veroor zaken. Dat kan gevangenisstraf tot gevolg hebben (bij dood door schuld max. 3 jaar) met alle gevolgen van dien voor persoon, gezin, werkkring, enz. Rijbewijs bij rijden onder invloed al dan niet gevolgd door een ver keersongeval is ontzegging van de rijbevoegdheid mogelijk tot max. 5 jaar (bij recidive: 10 jaar). Gezien de ergerlijkheid van de welbewuste risicoschepping gaat de justitie steeds meer tot onvoorwaardelijke intrekking van het rijbewijs over. Met gevolgen voor werk, gezin. etc. Geld niet alleen fikse geldboeten, maar vooral de financiële conse quenties, die indirekt uit rijden onder-invloed kunnen voortvloeien (verlies van rijbewijs, derving in komsten ten gevolge van vrijheids beneming, verminderde promotie kansen, etc.) zijn zwaar. Verzekering: bij ongevallen veroor zaakt door rijden onder invloed zijn de financiële gevolgen meestal ge heel voor rekening van de betrok kene, omdat vele polissen het onder invloed rijden uitdrukkelijk uit sluiten. Betrokkene kan voor zijn gehele leven op zeer zware lasten komen, bijvoorbeeld indien een kostwinner werd doodgereden of zwaar ver minkt en hij het gezin van het slachtoffer zal moeten onderhouden. Daarom: Sta niet in een kwade reuk Glaasje op Léót U rijden

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 5