Cjrocn 'ZwarL-Jexels in het harL, Bouw gemaal-lozing nu in volle gang Zijn er ook voor de Cocksdorpers mogelijkheden in V.V.V.-AFDEL1NG DE COCKSDORP-EIERLAND VERGADERDE m Eigenlijke dijkverhoging begint in november Bouwput over clrie weken gereed ■v Zaterdag judowedstrijdeu om Texels kampioenschap Moerbeek's Leden gaan bijdragen in kosten van evenementen m i'-Qüm Folklore richt eigen dansgroep' op DINSDAG 11 JANUARI 1966 TEXELSE 79e JAARGANG No. 8032 Uitgave N.V. v/h Langeveld de Rooy Postbus 11 - Den Borg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, Wilhelminalauu 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. COURANT 8.1».I.,.., ba,l«n •.••«l-ocni.l.AhciJ Tot voor kort werd achter de zeedijk van De Cocksdorp de stilte slechts verbroken door de geluiden van zeevogels. Nu is dat anders, want sinds vo rige maand is de fa. Drijver bezig met de bouw van een nieuwe uitwatering aan het gemaal. Voortdurend hoort men het gebrom van auto- en dragline- motoren en herhaaldelijk klinken over het winterse dorp de slagen van de heistelling. Het zijn geen sympathieke geluiden, maar ze klinken de bewoners van De Cocksdorp en Eierland als muziek in de oren. De bouw van de uitwa tering betekent dat spoedig een begin zal worden gemaakt met de verhoging en verbreding van de Eierlandse zeedijk, dat men zich dus binnen afzienbare tijd weer veilig kan voelen, ook bij de allergrootste stormvloed. Met die eigen lijke dijkverhoging kan eerst worden beegonnen als de uitwatering van het ge maal gereed is. ppar vL Een overzicht van het werk by het gemaal van De Cocksdorp. Rechts de (slechte) zeedijk met op de voorgrond de oude uitwatering. Men ziet de stalen daniwand, waaruit over drie weken de bouwput zal zijn ontstaan. Aan de horizon de Eendrachtdyk. De Eierlandse dijk zal aan de zee zijde worden verbreed en verhoogd. De twee uitstromingskanalen van het ge maal moeten dus even lang worden ge maakt als de dijkvoet breed zal worden. Dat lijkt een betrekkelijk eenvoudig karwei, maar er komt toch heel wat voor kijken. Om het beton van de uit- strommgskanalen te kunnen storten, moet eerst een bouwput worden ge maakt. die ook bij zeer hoog water droog blijf. Men is thans doende met het slaan van de stalen damwand van deze put. De heer J. C. van Beek, technisch ambtenaar van Rijkswaterstaat, die vanuit zijn houten directiekeet op de dijk het werk overziet, vertelde ons dat de bouw van de uitwatering in novem ber gereed zal zijn, als zich tenminste Zaterdagmiddag en -avond zullen in de gymnastiekzaal van de o.l. school aan de Keesomlaan te Den Burg de judokampioenschappen worden gehou den van de Texelse judo- en jiu-jitsu- vereniging. De wedstrijden zullen deze (tweede) keer een officieel karakter dra gen; de leiding berust bij een bonds- scheidsrechter. De Texelse judoclub telt enkele favo rieten, maar een prognose omtrent het verloop van de wedstrijden is bijzonder moeilijk te maken. De wisselbeker is nu nog in handen van de heeer Hans Boom te Oudeschild, die voornemens is zijn huid duur te verkopen. De wedstrijden beginnen 's middags om twee uur voor de jeugd tot 16 jaar en om acht uur 's avonds voor de oude ren. Belangstellende toeschouwers zijn ook welkom. De Texelse judo- en jiu-jitsu-vereni- ging bloeit. Het enthousiasme van de leden is nog even groot als kort na de oprichting hetgeen o.a. blijkt uit het feit, dat enkele leden reeds de blauwe band dragen. Meer dan de helft van alle leden draagt de groene band. Het leden tal neemt gestadig toe. geen ernstige vertragingen veroor zaakt door slecht weer voordoen. De totale kosten bedragen ƒ687.000,een bedrag waarvoor Drijver destijds in schreef en dat meer dan een ton lager was dan dat van andere inschrijvers. Over drie weken zal de bouwput ge reed zijn en kan worden begonnen met het slaan van betonnen funderingspa len. De heistelling zal er 110 stuks de bodem indrijven. De meeste palen zijn 11,5 meter lang. Aldus wordt een hecht fundament gevormd voor de twee be tonnen uitstromingskanalen Er zal 450 m3 beton in worden verwerkt. Als over ca. twee jaar de dijkverzwaring een feit is, zal men van het werk vrijwel niets meer zien. want het gehele uit- stromingskanaal zal in het dijklichaam worden opgenomen. In de uitwatering zal een extra stel schuiven worden ge plaatst. PLOTSELING OVERSTEKENDE KLEUTER AANGEREDEN Vrijdagmiddag omstreeks vijf uur werd op de Hoornderweg de 3-jarige Peter Bas door de onderwijzer H Zijl stra (31) uit Den Hoorn aangereden. Het jongetje stak zo plotseling de weg over dat de met matige snelheid rijdende auto niet tijdig tot stilstand kon worden gebracht. Het jongetje werd met een hersenschudding naar het ziekenhuis te Den Helder vervoerd. DE COCKSDORP De VVV-afdeling De Cocksdorp-Eierland ziet terug op een goed seizoen. Weliswaar had het voorseizoen beter kunnen zijn, maar reden tot ontevredenheid is er niet. Duidelijk bleek dat de polder Eierland een toenemende betekenis heeft voor het toerisme. De door mevrouw De Kindt geleide informatiepost functioneerde tot tevredenheid. De afdeling organi seerde een strandfeest, een wielerronde en twee lampionoptochten. Alles ging naar wens en ernstige moeilijkheden deden ach niet voor. Mogelijk dat het gebrek aan sensatie ide reden was van de geringe belangstelling, die de leden voor de donderdagavond gehouden afdelingsvergadering in „De Hoop" toonden. Slechts 16 personen waren aanwezig. In zijn openingswoord stelde de voorzitter, de heer J. J. Westdorp, vast dat in het afgelopen jaar weer een groot bedrijf lid was geworden van de VVV. Tot voldoening stemt het ook dat steeds meer gasten noordelijk Texel ontdekken. De uitbreiding van de akkommodatie neemt snel toe, maar de voorzitter vond het jammer, dat dit bijna uitsluitend de sector logies-met-ontbijt betreft. Hij vroeg zich at of hier tegenover wel voldoende eetgelegenheid bestaat. Hij sprak voorts de hoop uit, dat de Krimweg dit jaar verbreed zal worden, dat de parkeermo- gelijkheden bij het strand en in het dorp zullen worden verruimd en dat de Postweg spoedig zal worden verbreed. route worden nummers aangebracht, die naar opdrachten of vragen verwijzen. Om een idee te krijgen van deze vragen en opdrachten deelde de recreatiecon sulent er een aantal uit. Het bleek dat de aanwezigen voor wat betreft het vinden van mensen, die dit werk willen leiden, niet zo optimistisch waren ge stemd. Tijdens de bestuursverkiezing werd de heer J. C. Graaf en mevrouw Lange veld herkozen. Voor de heer C. Ooster hof, die naar De Koog is verhuisd, werd de heer G. v.d. Star benoemd, die als enige candidaat was gesteld. MEUBELHANDEL Den Burg Tel. 2572 Hij deelde voorts mee, dat het fiets pad tussen de Slufter en de 's Herto- genboschweg ook door auto's mag wor den bereden, zij het in slechts één rich ting. Tot voldoening stemt het, dat het strand bij paal 28 eindelijk zal worden bewaakt. Omdat mevrouw Tromp wegens ziekte verhinderd was, las mevrouw Langeveld de notulen en het jaarver slag voor. Uit het financieel overzicht bleek, dat de afdeling er gunstig voor staat. Daarop stelde de heer Westdorp de vraag of ook dit jaar moet worden door gegaan met het organiseren en strand feest, wielerronde, lampionoptochlcn, etc. Om dat nog langer te kunnen doen is nl. een wat zekerder financiële basis nodig dan de collectes, die voor de be strijding van de kosten werden gehou den. Men ging ermee akkoord, dat aan alle leden een circulaire zal worden ge stuurd, waarin om een vrijwillige bij drage wordt gevraagd. De heer J. M. de Vries vertelde daar op iets over een eenvoudige methode om in het seizoen de kinderen van de gas ten bezig te houden. Voor het uitzetten van een puzzeltocht zijn slechts enkele mensen nodig. Langs een uitgebreide Waddenzee VW-directeur J. W. Dekker uit Den Burg vertelde in zijn traditionele praat je iets over het onlangs gepubliceerde recreatieplan, waarbij hij ook de af sluiting van de Waddenzee ter sprake bracht. Wat het laatste betreft: De heer Dekker zei het met de burgemeester eens te zijn en niets voor aansluiting bij het vasteland te voelen. Hij was bang. dat de consequenties van zo'n afsluiting voor Texel niet zo aangenaam zijn. De toenemende druk van het Noordzeewater zal de duinaf slag doen versnellen, de robbenkolonie zal worden vernietigd en miljoenen vogels zullen verdwijnen, om maar niet te spreken van het supersonische vlieg veld dat Ir. Thijsse ten oosten van De Cocksdorp wil laten aanleggen. Dat volgens het recreatieplan in Texels noordpunt veel bos zal worden aangeplant, vond de heer Dekker een gelukkige zaak Als de mensen door minder goed weer niet aan het strand kunnen zijn, moeten ze zich in het bos kunnen ophouden. Volgens het huidige principeplan komt de aanplant o.a. rechts van de Vuurtorenweg. Dat zou beter niet kunnen gebeuren, want de grond is daar van zeer goede kwaliteit. Het westelijk van de weg gelegen ter rein is veel geschikter. Het huidige plan iaat echter ruimte voor dergelijke wijzigingen. Loofbos Gevraagd werd waarom men met alle geweld bos wil aanplanten op cultuur grond, die daarvoor onteigend moet worden, terwijl het toch veel eenvoudi ger zou zijn om de duinen te beplanten. Deze grond is tóch al van de Staat. De heer Dekker meende, dat in het duin alleen maar naaldhout wil groeien, ter wijl men beslist loofbos wil aanleggen, omdat dit veel aantrekkelijker is. Eén der leden meende, dat de gasten door de VVV-informatrices wel eens wat al te vaak naar De Koog worden verwezen alsof dat de enige plaats „dicht bij zee" zou zijn. Vooral de gas ten, die met een auto komen, kunnen best naar Eierland of De Cocksdorp gaan, want de afstand maakt voor hen weinig uit. De heer Dekker geloofde niet dat zijn informatrices er naar stre ven De Koog „eerst vol te krijgen" om daarna pas aan overig Texel te denken. Het is overigens een opmerking, die men wel eens meer hoort, evenwel ten onrechte. Tijdens het vragenuurtje, waarin het praatje van de heer Dekker overging, kwam ook de noodzakelijke verbreding van de Postweg aan de orde. De chauf feurs onder de aanwezigen waren er van overtuigd, dat de weg levensge vaarlijk zal worden als deze aan beide zijden met 75 cm. wordt verbreed, waardoor nog slechts een zeer smal bermpje overblijft. Omdat men op de bredere weg harder zal gaan rijden, neemt het gevaar voor fietsers en ander langzaam verkeer sterk toe, wat nu juist niet de bedoeling van de verbre ding is. De heer Westdorp vertelde dat over deze aangelegenheid het laatste woord niet is gezegd. In de gemeente raad is geopperd de sloot aan de weste- Versehijnt dinsdags cn vrijdags. Bank: Nederl. Middcnstandsb:ink; Coop. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,95 p. kw. -f 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct p. mm. DIA-AVOND OVER RUSLAND VOOR BEJAARDENSOOS OUDESCHILD Woensdagavond (morgen) zal Harry de Graaf uit Den Burg voor de bejaardensoos van Oude schild vertellen over zijn reis naar de Sowjet-Unie en daarbij een groot aan tal dia's vertonen. Deze avond wordt door het bestuur georganiseerd in ver band met het 9-jarig bestaan van de Sociëteit. Toegang hebben leden en donateurs, terwijl ook de theeschenk sters welkom zijn. Ook niet-leden heb ben toegang, zij het tegen betaling van de kofiie die in de pauze wordt ge schonken. Er wordt begonnen om acht uur in het dorpshuis 't Skiltje. DE BIOSCOOP MOET VOL Het zal intussen ieder bekend zijn, dat woensdagavond (morgen) in het City-theater om acht uur de eerste les wordt gehouden van de Veilig Ver- keerscursus. Automobilisten, vracht wagenchauffeurs. bromfietsers, weet U wat er op het spel staat? Kent U de nieuwe verkeerswet met al zijn nieuwe bepalingen7 Bijna zeker weet U het niet of half en zult U vroeg of laat spijt hebben van deze onwetendheid. Dat kan doden en gewonden hebben ge kost. Eenvoudiger en prettiger kunt U zich op de hoogte stellen gedurende de zeven lesavonden in het City-theater?' waar U ook voor U zelf weet dat U veilig in het ook op Texel zo gevaar lijke verkeer kunt worden losgelaten. De vorige cursus werd door 140 .perso nen bezocht. Nu moeten het er twee- a driehonderd zijn; de bioscoop moet vol! Laat U nergens door weerhouden en neem vrienden en kennissen mee. Volgens de laatste TV-test weet 62% van het publiek te weinig van de ver keersregels. De eerste avond is het vrijblijvend. Inschrijving en betaling geschiedt eerst op de tweede avond. De dood loert langs de weg, ieder uur met meer inte resse voor mensen die weifelend rijden, omdat ze de verkeersregels niet kennen. Weet U dat onder alle cursisten van de laatste vijf jaar geen enkel slacht offer is gevallen? Een trouwe cursist, Den Burg. Het Bestuur van de Stichting Texels Folklore heeft besloten een folkloristi sche dansgroep op te richten. Dit is nodig omdat de Volksdansgroep Texel niet in staat is, iedere woensdag in het zomerseizoen op de Groencplaats op te treden. Het is de bedoeling dat de op te richten dansgroep de resterende woens dagen voor haar rekening neemt. In ieder geval wil men het dansen in het folkloreprogramma handhaven. Geble ken is dat het zeer in de smaak is ge vallen bij gasten en Texelaars. Voor de nieuwe dansgroep hebben zich reeds verschillende Texelse echt paren opgegeven, maar het zijn er nog te weinig om een cursus te beginnen. Gestreefd wordt naar 15 echtparen. Zij, •die interesse hebben, worden verzocht zich op te geven bij mej. K. Beeken kamp, Beatrixlaan 1, bij mevr. I. Sok- Moerbeek in de Parkstraat, of bij mevr. D. van Sambeek-Schrama, Stenen plaats. Foto's Van de folklore-activiteiten zijn in de afgelopen zomer talrijke foto's en dia's gemaakt. De verschillende deelnemers aan het folkloreprogramma zouden graag tijdens 'n informele bijeenkomst, zichzelf eens bekijken! Het bestuur van de Stichting Texels Folklore doet daar om een vriendelijk verzoek, stelt Uw foto's of dia's voor één avond beschik baar De heer W. Albers te De Waal tel. (02220) 2577, ziet Uw bericht tege moet. Uiteraard zal er voor worden gezorgd, dat de dia's en foto's allen weer onbeschadgid worden terugge stuurd. Jaarvergadering De eerste jaarvergadering van de vorig jaar officieel tot stand gekomen stichting zal op donderdag 27 januari worden gehouden in hotel „De Linde- boom-Texel". De bijeenkomst is toegan kelijk voor de deelnemers(sters) aan de programma's en voor degenen, die de folklorestichting financieel steunen. Ook mensen die voornemens zijn de stichting in de nabije toekomst finan cieel of op andere wijze te steunen, zijn van harte welkom. Verloren erfstuk Bij de inventarisatie is gebleken dat tijdens het laatste woensdagprogramma van vorig jaar een tinnen lepel met rechte steel is verloren. De vinder wordt verzocht zich in verbinding te stellen met mevrouw I. Sök-Moerbeek Het voorwerp is nl een erfstuk en heeft daarom alleen voor de eigenaresse grote waarde. AANVULLING Het artikel in het vorig nummer (over de gecompliceerde autobotsing op de Pontweg) behoeft de volgende aan vulling. De betrokkene J. Boon (24) te De Cocksdorp is niet zonder meer op mevrouw Brugmans ingereden. Zij werd eerst geraakt, nadat de Volkswagen van de heer Boon in een slip was ge komen Dit Slippen werd veroorzaakt door abrupt afremmen. lij'ke zijde te dempen en de westelijke berm bij de weg te voegen. Mogelijk heeft dit ongunstige gevolgen voor de waterloop, zodat besprekingen en on derzoekingen nodig zijn. Een der aanwezigen wees op het toe nemende bezoek aan het strand bij de vuurtoren. Strandbewaking is daar ze ker gerechtvaardigd en als dat niet mo gelijk is, zullen reddingmiddelen aan wezig dienen te zijn. De VW-directeur beloofde het laatste te zullen vragen bij de gemeente. Krimplan Nogmaals kwam het recreatieplan ter sprake, waarin zoals bekend het grote Krimplan is opgenomen. De aanwezi gen vroegen zich met enige ongerust heid af of De Cocksdorpers daar iets aan hebben. Het zag er niet naar uit, zo meenden zij. Het overgrote deel van de grond is in handen van „een groot lichaam", dat er hotels, bungalows e.d. zal bouwen en exploiteren. De heer Westdorp herinnerde aan de gemeente lijke tien hectaren, die in het plan zijn opgenomen en nog altijd zijn bestemd voor exploitatie door Cocksdorpers. Het zal waarschijnlijk een kampeerterrein moeten worden, maar veel definitiefs kan hierover nog niet worden gezegd, Boos De heer De Kindt toonde zich zeer verbitterd over de wijze waarop hij en een zestal andere Cocksdorpers door de gemeente zijn behandeld toen zij het voornemen te kennen gaven samen grond te kopen om een toeristisch ob ject te gaan exploiteren. Dit was ge beurd naar aanleiding van de bekende oproepen van burgemeester De Koning om „de handen ineen te slaan" en te komen tot een Coöperatie of N.V. „Er werd ons van alles beloofd", aldus de heer De Kindt Grond konden we krij gen, kapitaal en alle mogelijke hulp, maar we hebben er niets meer van ge hoord. Men heeft ons gewoon laten stikken De heer Westdorp ging hier niet uitvoerig op in. Een kans voor de Cocksdorpers bleef hij zien in het ge meentelijke stuk, waarvan indertijd uit drukkelijk is bepaald dat het ten goede moet komen aan Texelaars.

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 1