,Femina liet op, huisvrouwenDeze week kunt u weer f. 954.000.- hesparen! 75 76 46 l.49 59 44 19 25 69 29 39 Gelderse Ham Kapucijners Cola-Drink Gacao-Extra Zilvermerk doosje 250 gram 75 Huishoudkoffie250 gram l» Havermout500 gram 39 Appelmoesua 65 Zelfglanswasbus v« mer l76 Nogmaals „De goede oude tijd" Aan de inwoners van De Koog en omgeving 86 10 52 6 22 75 16 75 31 24 5 34 9 I75 125 50 11° 41 41 12 49 10 Macaroni knakworst Nu in i%ïè SB Instant Pudding Choc. Hagel Shampoo Öfi ftHHoffiemelk 74 Abrikozenjam Gelardeerde Lever typiste 't Coophuus De Koog 450.000 huisvrouwen - dat leert de ervaring - profiteren elke week var Albert Heijn's maximum kwaliteit en minimum prijzen. Reken zelf na hoe zij samen deze week weer f. 954.000.- kunnen verdienen. Daar wilt n toch ook bij zijn! Hier is voorbeeld no. 41 Rekent u maar na! Zie hoeveel u alleen al op dit lijstje verdient, nog afgezien van de besparing op alle andere artikelen in deze advertentie! merk artikel Albert Heijn merk Prijs verschil Plantenmargarine Slaolieper fles l71 Gloeilampen 4owatt Choc. Reep 100 gram Pudding pak voor 1/2 liter Bier Oud Bruin 3oo cc Druivensap ties Luncheon Meat 200 Vermicelli Dropmenagerie Totale besparing f. 2.12 Dat is ruim 23 °/0 500 GRAM— 150 gram 78 i/i blik 59 LITERiles 55 Biscuits zaanB° 500 ^am 1 - Het schijnt wel buitengewoon moeilijk te zijn om je te onttrekken aan de be koring, of misschien is het beter om te zeggen „de gefantaseerde bekoring" van het verleden. Het zal waarschijnlijk wel zo zijn, dat ieder ouder wordend mens met het euvel van het romantise ren van de goeie oude tijd te maken krijgt. Dit geldt zowel voor het terrein van de zeden en gewoonten als ook voor de zaken, die meer in het materiële vlak liggen. Ja, zelfs voor het laatstgenoem de terrein geldt, dat heel wat oudere mensen van oordcel zijn, dat het ook financieel voorheen heel wat beter was dan tegenwoordig. Waarom ik nog eens op deze kwestie terug kom? Het is naar aanleiding van een gesprek met een oudere en jonge boer. Een nieuwe stal gaan bouwen? Bij een bezoek aan één van onze Texelse bedrijven spraken we over uit breiding en het doelmatiger maken van de stal voor het rundvee. De toestand was daar zo, dat het vee op een paar plaatsen was ondergebracht en de totale ruimte bovendien te klein was. Een uitbreiding van het aantal melk koeien was beslist onmogelijk door ge brek aan stalruimte. Nu kunnen de lezers van deze rubriek weten, dat ik zeker niet zo maar op slag met het advies klaar sta om te gaan 'bouwen. Niet voor niets schreef ik vo rig jaar een paar artikelen, waarin de vraag werd gesteld of we in het geval van te weinig stalruimte moesten gaan investeren, of naar andere mogelijkhe den zoeken, waarbij het bouwen achter wege kon blijven. Toen op het bedoelde bedrijf deze kwestie dan ook ter sprake kwam. is wel terdege bekeken of er geen andere uitwegen waren dan uitbreiding van de stalruimte. De oppervlakte van het bedrijf was zodanig, dat er ook gedacht kon worden aan een eventuele uitbrei ding van het aantai schapen, ofwel het scheuren van een gedeelte grasland voor gebruik als bouwland. Vooral, om dat het bedrijf binnen niet zo heel veel jaar wel een eenmansbedrijf zal wor den. Discussie „oud" en „jong" In het gesprek bleek duidelijk, dat vader en zoon het over de toekomst plannen niet volledig eens waren. Va der zou het maar het liefst bij het oude laten, de zoon voelde veel voor uitbrei ding en speciaal voor het doelmatiger maken van de stalruimte. En in deze discussie kwam de oudere boer tot de uitspraax, dat ei op het moment „niets meer aan was" aan het boer-zijn. Als je iets wilde laten bouwen, zat je eerst vast aan allerlei bepalingen omtrent het uiterlijk en de inrichting van het gebouw. En als je tenslotte tot bouwen kwam, waren de kosten zo hoog, dat het „geen betalen" was. Toen de zoon en ik opmerkten, dat door het doelmatiger inrichten van stal len en schuren op de arbeid kon wor den bespaard en dat dit de kosten van de bouw kon goed maken, volgde een opmerking, die weer betrekking had op „de goeie oude tijd". Vader merkte nl. op, dat voorheen die besparing op ar beid niet nodig was. Je vroeg een werknemer en hij kwam en presteerde voor niet te veel geld heel veel. Maar dat was er nu niet meer bij. Nu wil ik, om misverstand te voor komen, direct zeggen, dat we hier be slist niet te maken hadden met een on sociaal iemand, die in het verleden uit zijn arbeiders gehaald had, wat er uit te halen was. Dat is zeer beslist niet het geval! En vader was wel bereid om bij de tegenwerpingen, die zoon en o.g. maakten toe te geven, dat er ten op zichte van het verleden ook wel verbe teringen waren te noemen. Maar nu de stal De discussie kon worden afgesloten met de opmerking van vader, dat de zoon het tenslotte weten moest. Hij zou in de toekomst het bedrijf moeten lei den en ook moeien zorgen, dat de kos ten van de nieuwbouw er weer uit kwamen. Een zeer verstandige opmer king. Maar wat moet de landbouwvoorlich- ter in dit geval adviseren? In de eerste plaats deze opmerking. Een algemeen advies omtrent al of niet bouwen is niet te geven. .Ook hier geldt weer. dat geval voor geval moet worden bekeken. En daarbij komen deze punten aan de orde. In de eerste plaats hoe staat het met de kapitaalsvoorzienijig? Moet de bouw volledig worden gefinancierd met „vreemd" kapitaal, of heeft de boer daarvoor zelf een flink bedrag beschik baar. In het laatste geval kan men eer der tot bouwen overgaan dan in het eerste geval. Een tweede vraag geldt de rentabili teit. Zijn de bednjfsuitkomsten zodanig, dat er een mogelijkheid is het eventueel geleende geld af te lossen, of bij bou wen met eigen geld om ieder jaar een bedrag af te schrijven. In de derde plaats moet zeker worden nagegaan of de kosten van de nieuw bouw of de verbouwing worden goed gemaakt door betere bedrijfsuitkom- sten. Dat kan het geval zijn als het bijv. gelukt om door gebruik van meer stikstof meer melkkoeien te gaan hou den zonder dat dit meer arbeidskosten vraagt. In bepaalde gevallen kan ook vervanging van schapen door koeien betere bedrijfsuitkomsten geven. Als vierde zou ik willen noemen de animo van de boer. Als deze zo is, dat ook akkerbouw in aanmerking komt, dan kan het bouwen langer uitgesteld worden dan in het geval, dat de boer in de eerste plaats een veehouder is en nog wel speciaal rundveehouder. En dan is er een laatste punt, dat we zeker niet mogen vergeten. Er werd reeds opgemerkt, dat het betreffende bedrijf in de toekomst een eenmansbe drijf zal moeten worden. Zelfs bij het vasthouden aan het zelfde bedrijfsplan als op dit moment, zal dit dus beteke nen, dat de jonge boer meer zal moeten presteren. En dit zal alleen kunnen als de inrichting van de bedrijfsgebouwen zo wordt, dat alle onderdelen de mini male arbeid vragen. We mogen naar mijn mening niet verwachten, dat in een tijd, waarin het algemene streven is om tot een kortere arbeidstijd te komen van een boer kan worden gevraagd, dat hij zijn dagen langer maakt. Als in het geval, waar over we nu spreken niet gezorgd wordt, dat de inrichting van stallen en schuren zo doelmatig mogelijk is, zou de zoon naar miin mening in de toekomst met meer recht over „de goeie oude tijd" kunnen spreken als vader het op dit moment doet. Omdat naar mijn oordeel ook de eer ste vier punten op dit bedrijf geen re den konden zijn om niet tot bouwen over te gaan. ben ik in dit geval achter de zoon gaan staan in zijn streven om de bedrijfsgebouwen uit te breiden en doelmatiger te maken. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 2 februari a.s. worden de moe ders van Oudescfrild en Den Burg verwacht: Oudcschild van 13.00 - 13.30 uur; daarna Den Burg tot 15.15 uui. DAMCLUB TEXEL Deze week speelde het team van ge huwden tegen de vrije mannen. De zorgeloosheid van de laatsten kwam er toch wel uit, want in de stand acht-acht verspeelde C. v.d. Werf een punt en liet P. Bakelaar een zekere winst glip pen. Van te voien had C. Dijker een stuk verspeeld door een slordigheidje. Daar de partijen eveneens gelden voor de onderlinge competitie, komt het ons voor dat P. Bakelaar hiermee zijn kans op de kampioenstitel heeft vergooid. Zijn voorsprong op no. 3 J. Hooijberg is geslonken tot een punt. Met nog een extra partij verzamelde W. Bakker vier kostbare punten. C. Dijker-P. Bakelaar 11 J. Hooijberg-C. Meedendorp 20 J. Schoo-P. Bruijn 02 J. v. Heerwaarden-P. Kooiman 02 J. Vinke-J. A. v.d. Slikke 20 Jn. Stam-C. P. Burger 11 'D. v.d. Werf-E. Bonne 11 C. Groenhof-C. v.d. Werf 20 W. Bakker-P. W Kooi 2—0 J. Bosch-Jb. Koorn 02 Totaal 11—9 P. W. Kooi-W. Bakker 02 Het tweede tiental gaat zóndag 6 febr. naar HDC 2 voor de beslissings wedstrijd voor het kampioenschap in de tweede klasse. Dan geen afberichten s.v.p. Vertrek boot 12.00 uur. Er wordt gespeeld in Formosa. ZON, MAAN' EN HOOG WATER De zon komt 30 januari op om 8 24 uur en gaat onder om 17.23 uur, 2 februari op om 8.19 uur cn onder om 17.27 uur. Maan: 29 januari E.K 5 lebruari V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 28 jan. 11.52 cn 29 jan. 0.17 en 12.21 30 jan. 0.48 en 12.58; 31 jan I 36 en 14.02 1 febr. 2 48 en 15.26; 2 febr. 4.16 cn 16.58 3 febr. 5.46 en 18.26; 4 febr. 7 08 en 19.44; 5 febr. 8.19 en 20.46 Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. Het eerste boek van het driedelige standaardwerk is verschenen. Tot 1 februari a.s. kunt u nog intekenen voor de prijs van f27,50 op deze prachtige encyclopedie voor de vrouw. U bespaart dan 3x f5,- Parkstraat 7 - 10 Telefoon 2058 N V. Texelsche Electriciteits Maatschappij Wegens vakature zoeken wij een met M U.L.O.-opleiding of gelijkwaardig en ong. 1 jaar kantoor-ervaring. Salaris van f395.- tot f485,- per maand. Prettige werkruimte, goede sfeer, variërend werk. Jaarlijks 3 weken vakantie met een 6 pet. toeslag van het jaarsalaris. Sollicitaties: Schriftelijk, telefonisch of mondeling bij directie n.v. T.E.M. Texel. Schilderend 70, Den Burg, Texel, Telt. 02220-2541 Wij hebben geprobeerd U zo lang mogelijk service te geven, door onze zaak gedurende de wintermaanden geopend te houden. I.v.m. het huwelijk van een van onze personeelsleden, zullen wij deze service gedurende de maand februari moeten beperken tot de woensdag en de zaterdag. Vanaf 1 maart is de zaak de gehele week weer geopend. X/rPPPI Iltf 1 Dit zijn artikelen van VLOXULLIJVX! vergelijkbare kwali teit, berekend naar gelijk gewicht, respec tievelijk Inhoud, met de daarbij behorende, normale prijzen, géén speciale aanbiedingen. Landelijk Til6t3 pak 100 gram ALBERT HEIJN MERK: MACQUEEN ALBERT HEIJN MERK: GOLD QUEEN ALBERT HEIJN MERK: GOUDMERK gram 4e Weekaanblcdlngon geldig t/m woensdag 2 februari Nieuw! Snelkokende Weekaanbieding 500 gramspa k blik 10 stuks NU Introduktie 2 nieuwe smaken caramel cn amandel pakje Nieuw! melk of puur in 250 gramspak ^F ^U^F Speciale aanbieding! reuze fles 500 cc. %m^F fles 1/2 liter huishoud I pot ^^^F^a^F 100 gram N|EUWTWEELINGPAK UlOl/lllla Molen 2 rol) Grote Repen Butterscotch 8 voor 1.- Gracka Gream Crackers 4 q Nleuwl Import uit EngolandI pak 23 at. <*47 Albert Heijn Maximum kwaliteit Minimum prijs ^F

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 4