Vrije bouw krijgt op Texel veel betere kansen dan elders (II) Houdt het overheidsbeleid de doorstroming tegen? „Excelsior" hield geslaagde muziek- en toneelavonden CANDY HOORT OOK IN UW GEZIN! IVOROL BAKKERS IJZERHANDEL Snuif en wrijf Tamboer-maitre P. Daalder gehuldigd bij afscheid NIJVER LID VAN UW GEZIN TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 4 FEBRUARI 1966 Uw verkoudheid van neus, e koel of borst weg of in maandhuren ongesubsidieerd premiebouw woningwetbouw ƒ182,50 ƒ172 ƒ115 (Vervolg) HET ARGUMENT, dat een groot percentage woningwetwoningen nodig dig zou zijn met bet oog op de weinig- draagkrachtigen hoort men overigens op het ogenblik niet meer. De 60.000 woningwetwoningen voor 1966 wor den nu verdedigd met een beroep op de financieringsmoeilijkheden voor de particuliere bouw. Dit is een omstandigheid, die wel bijzonder goed van pas komt. Nu kan de bouw van 60.000 woningen worden „veilig gesteld", terwijl deze bouw in particuliere handen niet verzekerd zou zijn. Voorbijgezien wordt, dat deze bouw met heel wat geringere offers voor de overheid had kunnen worden veilig gesteld, dan thans moeten worden ge bracht. Het is geen kunst om met een investering van één en driekwart mil jard de bouw van 60 000 woningwet woningen te forceren. M.i. was het echter juister geweest, wanneer* de overheid getracht zou hebben door een bescheiden verstrek king van tophvpotheken aan de parti culiere bouw (zoals is voorgesteld door drs. J. Poot in „Bouw" van 4 december 1965 en door mij in E.S.B. van 20 ok tober 1965) deze over de moeilijkheden heen te helpen. In de plaats daarvan werkt de over heid van hoog tot laag mee om de particuliere woningbouw nog verder terug te dringen. In de vergadering van Staatshuis houdkunde is uitdrukkelijk geconsta teerd, dat er tal van huishoudens zijn, die redelijk wonen, maar toch wel een betere woning zouden wensen. Deze woningen, die dus enkele huurklassen boven de nieuwe woningwetwoningen zouden moeten liggen, zijn echter niet in voldoende mate beschikbaar. De heer Bommer sprak zelfs van een vacuum in de groepen van laten wij zeggen ƒ120,tot 175.per maand. „Tussen kogels en granaten" heet de oorlogsfilm, die zaterdagavond in onze bioscoop is te zien. Het is de geschiede nis van een kleine gevechtspatrouille, die opdracht krijgt achter de vijande lijke linies de posities van de vijand te ontdekken. Chinese eenheden smjden de terugweg naar de eigen linies af. De officier en drie man verdedigen zich dapper, en slaan twee opeenvolgende zware aanvallen af, terwijl hun kame raden via een andere route proberen terug te keren, maar ook daar stuiten zij op tegenstand Er staat de patrouille nog slechts één weg open: een verlaten tempel op de top van een heuvel, wat betekent dat een ingewikkelde klim partij moet worden uitgevoerd door de ondoordringbare bossen. Nauwelijks te beschrijven zijn de verschrikkingen, die het groepje meemaakt, voordat het doel wordt bereikt. Er zijn slechts en kele overlevenden, die hun basis be reiken Deze opeenvolging van gruwe lijke oorlogsscènes kan worden gezien door personen van 14 jaar en ouder. Speciaal bestemd voor de jeugd is de film „Dick Trom en het Circus", die naar het bekende boek van C. Joh. Kie vit werd gemaakt. We zien hoe Dick en zijn kameraden het dorp op stelten zet, hoe de oude vrek wordt gestraft als oude Kee wordt gedwongen haar huur te betalen en hoe Dick de fiets van zijn vriendje probeert en de veldwachter omver rijdt. Maar het toppunt van de pret wordt bereikt als het circus in het dorp komt en Dik de gelegenheid krijgt tien gulden te verdienen door langer dan drie minuten op de rug van een wilde ezel te zitten. Ook de spanning ontbreekt niet, want het geld wordt ge stolen. Gelukkig weten Dik en zijn ka meraden uit te vinden wie de dader is geweest, zodat het spoedig terug is en er voedsel voor de arme Kee van kan worden gekocht. De film draait zondag middag en is toegankelijk voor alle leeftijden. Zondag- en dinsdagavond kan men de geschiedenis meebeleven van zuster Anna, die in een ziekenhuis werkt, maar nog steeds niet haar gelofte heeft mogen afleggen omdat de moeder overste vindt, dat zijn nog teveel aan de wereld is gehecht. Op een avond wordt zij op schokkende wijze aan haar we reldse verleden herinnerd. Er wordt een jongeman binnengebracht, die haar doet terugdenken aan de tijd, dat zij als danseres in een nachtclub werkte, sa men met haar vriend Vittorio. Op een avond maakte zij kennis met een jonge man van buiten en zij besloot met hem te trouwen. In een poging haar weer voor zich te winnen was Vittorio tot geweldpleging overgegaan, waarbij hij evenwel door André werd betrapt. Er ontstond een worsteling en er viel een schot, dat een einde aan Vittorio's leven maakte. Anna was hierop als ver dwaasd gevlucht en tenslotte in het ziekenhuis terecht gekomen, waar zij had besloten non te worden om haar verleden te vergeten. Dat lukt tot aan de komst van de zwaargewonde jonge man, want dit is André die een auto ongeluk heeft gehad. Hij smeekt Anna ontslag te nemen en met hem te trou wen, maar daarna ontketent hij een hevige tweestrijd, die in een dramati sche climax tot een oplossing komt. (Toegang boven 14 jaar). Wij dienen echter met evenveel na druk vast te stellen, dat het ontbre ken van een voldoend aanbod van deze woningen voor een groot deel een gevolg is van het beleid van hogere en lagere overheidsorganen, die de ongesubsidiëerde bouw opzettelijk be lasten met een deel van de kosten van de woningwetbouw. Dit komt o.m. tot uiting in een be schouwing in Het Vrije Volk van 7 de cember 1965, waarin de vrees wordt uitgesproken, dat de teruggang, die in de particuliere woningbouw als gevolg van de kapitaalschaarste optreedt, tot gevolg heeft, dat er in een groot aan tal plaatsen ook minder woningwet woningen zullen worden gesticht. Im mers: het was tot dusverre dikwijls gewoonte een deel van de kosten van de woningwetwoningen nog te laten dragen door de particuliere woningen. De neergang van de particuliere wo ningbouw sleept dus de woningwet bouw mee. Er zijn intussen door mannen uit de praktijk de laatste tijd verschillende concrete gegevens op tafel gelegd, waarop wij nog nader zullen moeten ingaan. In een artikel „Nieuwe ontwikke lingen in het woningbouwbeleid" in E.S.B. van 22 december 1965 geeft C. P. A. Bakker een voorbeeld uit de praktijk van de laatste maanden. Een gemeente heeft grond beschik baar voor de bouw van een aantal een gezinshuizen. De grondprijs bedraagt 4.000,per woning, de bouwkosten rond ƒ26.000,per woning. Het gehele terrein wordt tegelijk bebouwd, voor één derde met woningwetwoningen, voor één derde met particuliere en premiewoningen en voor één derde met ongesubsidiëerde woningen. De schrijver houdt de afschrijvings termijnen voor de woningwetbouw aan '(75 jaar voor de grond en 50 jaar voor de bouw). De rente wordt gesteld op 6°/o voor de particuliere bouw en 4°/o voor de woningwetbouw. De pre mie op ƒ2.000,per woning en de wo ningwetbij drage op ƒ300 p.w. per jaar. Wanneer wij de cijfers iets anders stellen dan de schrijver heeft gedaan en eerst voor alle woningen uitgaan van dezelfde exploitatielasten (behou dens de gereduceerde rentevoet voor de woningwetbouw) dan worden deze: ongesubsieerde woning ƒ2192,ƒ42,per week premiewoning ƒ2065,39,75 per week woni n gwet woning ƒ1379,26,50 per week Het aanzienlijk huurverschil, ver oorzaakt door de woningwetbij drage en meer nog door de voor deze tijd abnormaal lage rentevoet, betekent reeds een enorme handicap voor de particuliere bouw en een ernstige rem voor de doorstroming. De over heid doet er echter nog een schepje boven op. In. de eerste plaats wordt een door niets gemotiveerd verschil gemaakt in de grondprijzen. In plaats van een uniforme prijs van ƒ4000,per woning brengt de overheid in rekening voor de: woningwetbouw ƒ2000, premiebouw ƒ3000, ongesubsidieerde bouw ƒ7000, Maar dit is nog niet alles. Door het uitoefenen van dwang op de bouwon dernemer wordt deze verplicht de wo ningwetwoningen te bouwen voor 22.000,(reductie dus ƒ4000,De prijs voor de premie woningen wordt dan ƒ25.000,en voor de ongesubsi dieerde woningen ƒ31.000, Door deze „verschrijvingen" worden de kosten van (niet noemenswaard ver schillende) woningen met grond woningwetbouw ƒ24.000, premiebouw ƒ28.000, ongesubsidieerde ƒ38.000, Deze verschillen worden nog geac centueerd door de verschillen in ren tevoet en door de bijdragen. De uitein delijke exploitatielasten worden ongesubsidieerd ƒ2700 ƒ225,p.m. premiebouw ƒ1938 ƒ161,50 p.m. woningwetbouw ƒ1108 92,50 p.m. „Er is weinig fantasie voor nodig", aldus de heer Bakker „om zich voor te stellen, wat de toekomst van dit complex is. Afgezien van verdere in flatie is de koper van de woning zon der subsidie ƒ8000,kwijt, terwijl de koper van de premiewoning ƒ4000, kan incasseren". 1000,voor de wo ning, ƒ1000,voor de grond en ƒ2000,premie). En wat nog erger is: „de woningwet woning is zo aantrekkelijk geworden, dat het de moeite loont om door mid del van steekpenningen zo'n woning te mogen huren". Men ziet in welk een onverkwikke lijke verhoudingen wij door dit beleid terecht gekomen zijn. De premiewoningen werden vlot ver kocht. De grote nood en het ontbre ken van enig uitzicht op een goedko pere woning, alsmede een vrees voor verdere prijsstijgingen, doet velen toch besluiten om maar tot het kopen van een ongesubsidieerde woning over te gaan. OOSTEREND Vrijdaq- en zater dagavond heeft de muziekvereniging „Excelsior" te Oosterend in het ge bouw voor Christelijke Belangen voor genodigden, donateurs en belangstel lenden een uitgebreid muziekprogram ma ten gehore gebracht. Voor beide avonden bestond grote belangstelling. Want, hoe kan het anders, „Excelsior" is een vereniging waar Oosterend trots op is. De uitvoering stond onder leiding van dirigent A. Kuik, die open de met de Camping Mars" van P. B. Bisselink, waarna gezamenlijk ge speeld en gezongen werd Psalm 150 :1. Na het uitspreken van een kort gebed opende de heer Daalder de avond, waarbij hij de aanwezigen verwel komde, in het bijzonder de vertegen woordigers van D.E.K. en Kon. Texels Fanfarekorps. Voorts de echtgenote van de dirigent, erelid C. Bremer en enkele oud-leden, waaronder de gebr. v.d. Slikke. „Excelsior" begon het concert met een vijftal liederen „Comt nu met sangh"; „O, hoofd bedekt met wonden"; p,Christus heeft overwonnen"; „Vaste rots" en „Welk een Vriend". Voorts „The Holy City" van Adams-Tiemers- ma, waarna twee parafrasen volgen: „Boven de Sterren" van S. P. van Leeuwen en „Het ruwhouten kruis" van Alyre Delhaye. Daarop volgden de ouvertures „Girandole" en „Fabiola", beide van Robert Martin en .Heliantes" van M. C. Gerfontaine. Het laatste nummer was de mars „Astronaut" van C. N. J. Cori. Het geheel werd gaaf naar voren gebracht en het enkele steekje dat men liet vallen, was niet bijzonder storend. Na een korte pauze werd het pro gramma vervolgd met een optreden van de drumband van „Excelsior" on der leiding van tamboer-maïtre P. Daalder. Mede dank zij zijn bezielende leiding werd dit het hoogtepunt van de avond. Door de senioren werden de nummers „Burlisco", „Naar de top" en „Jensiana", alle van S. Egberts, ge bracht. Door de senioren en junioren samen volgde de „Mix Mars" van S Egberts waarna de junioren alleen de „Opbouwmars" van A. Boer ten gehore brachten, gevolgd door de „Trommars nummer 9" van H. Schneider. Tot slot DEMONSTRATIE BEJAARDENGYMNASTIEK Mevrouw H. Kucsmirac uit Amster dam zal vrijdagmiddag 11 februari een demonstratie bejaardengymnastiek lei den in de zaal van huize „Irene". De demonstratie is toegankelijk voor alle bejaarden, ook voor niet-bewoners van „Irene". Mevrouw Kucsmirac zal trach ten aan te tonen hoe belangrijk het is dat de ouderen onder ons door bepaalde eenvoudige oefeningen hun conditie op peil houden en daardoor veel pret tiger leven. Zowel dames als heren kunnen er aan deelnemen De demonstratie duurt van 14.15-15.30 uur. IEDERE ZONDAG NJN-EXCURSIE De vorige week opgerichte NJN-afde- ling houdt iedere zondag een excursie. Vertrokken wordt van de Landbouw school te Den Burg om half twee 's middags, bij uitzondering om half tien 's morgens. Leden en aspirant leden, die willen deelnemen, kunnen over de ver trektijd zekerheid krijgen bij de secre taris: Piet Pranger, Gcrritsland K 96, tel. (02220) 2589 ZON. MAAN EN HOOG WATER De zon komt 6 februari op om 8.13 uur en gaat ondei om 17.36 uur, 9 februari op om 8.07 uur en onder om 17.42 uur. Maan- 5 februari V.M.; 12 februari L.K Hoog water ter rede van Oudeschild 4 febr. 7.08 en 19 44; 5 febr. 8.19 en 20.46; 6 febr. 9.21 en 21.45; 7 febr. 10.12 en 22.30; 8 febr. 10.57 en 23.09; 9 febr. 11.33 en 23.41; 10 febr 12 06 en 11 febr. 0 09 en 12.33; 12 febr. 0.37 en 13.01. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog weter. werd door de senioren „Triomf der ritmiek nr. 2" van S. Egberts gespeeld. De uitvoeringen vielen samen met het afscheid van de heer P. Daalder, leider van de drumband, die binnenkort naar Haarlem vertrekt. De heer J. Daalder kon nauwelijks genoeg wordent vinden om zijn waardering voor de inspanning van de scheidende tamboer-maitre naar voren .te brengen. Nadat in 1957 met zes trommelaars werd begonnen, werd de drumband van Excelsior op 1 mei 1960 met 12 tamboers officieel opgericht. Nu zijn er 30 tamboers. Op het concours begon de band in de tweede afdeling en behaalde een tweede prijs. In de afge lopen vijf jaar slaagde de heer Daalder er in de band te laten doordringen tot in de ere-afdeling. Het is begrijpelijk ASPECTEN VAN DE CHEMISCHE ONKRUIDBES TRI JDLN G Iedere lezer van deze rubriek weet, dat de redacteur van deze rubriek en thousiast is over de resultaten van de chemische onkruidbestrijding. Toen zo'n 20 jaar geleden diverse collega's het ge bruik van chemische onkruidbestrij dingsmiddelen uitsluitend wilden zien als een noodmaatregel op verwaar loosde bedrijven, was ik geneigd hierin al meer te zien. En op dit moment kunnen we wel zeggen, dat het gebruik van deze middelen als een normale cultuurmaatregel wordt beschouwd. We kunnen rustig vaststellen, dat met name de teelt van suikerbieten op zandgron den door het verschijnen van chemische onkruidbestrijdingsmiddelen nieuwe kansen heeft gekregen. Toch is er reden voor de vraag of er aan het gebruik van deze middelen geen dat het vertrek van de begeesterende leider een groot gemis is voor „Excel sior" Als blijk van erkentelijkheid werd hem het 25-jang bondsspeldje overhandigd, een eer, die bij hoge uit zondering aan de heer Daalder te beurt mocht vallen. Uit dankbaarheid had „Excelsior" hier nog een platenbon aan toegevoegd. De drumband verraste met een langspeelplaat en een bureaulamp en aan mevrouw Daalder werden bloe men aangeboden. Mede namens zijn vrouw dankte de heer P. Daalder voor deze attenties. Toneel Na de pauze werd een komisch to neelstuk in dne bedrijven „De goede partij" opgevoerd door verschillende le den en donateurs. Met veel genoegen volgde het publiek de gebeurtenissen rond de moeder, die haar dochter tegen de zin van haar man aan een goede partij wil uithuwelijken, nl. aan een violist met veel contanten. Maar er komt een ander, weliswaar met een vioolkist, maar hij is marskramer. Hij speelt onder één hoedje met de vader, maar de situatie wordt moeilijk als het dienstmeisje waarvoor de marskramer veel interesse heeft, er blijk van geeft dit ook voor hem te hebben. Tenslotte komt de begeerde man toch opdagen, maar dan als verloofde van een vrien din van de dochter. Alles komt aan het slot op zijn pootjes terecht. De rolver deling was als volgt: Eduard Aasvogel: P. Riemens; zijn vrouw: mevr. v.d. Zee; dochter Petronella: mevr. Beijert- Zwaan; dienstmeisje Anna: mej. L. v.d. Zee; Adolf Verkade, marskramer: F. Beijert; Greta van Doorn; mej. A. Beijert; mevrouw Van Doorn: mej. D. Dros, en H. van Dalen, violist: de heer J. Daalder Jzn. Een hartelijk applaus beloonde de spelers voor het genoege- lijke uurtje, waarvoor zij hadden ge zorgd. Aan het eind van de avond dankte de heer J. Daalder de medewerkenden van deze avond, die, gezien de reacties van het publiek, zeer geslaagd was. De heer Th. Medema sloot de avond met gebed. Tussen f 698.- en f 1098.- ligt nu de luxe van vol-auto- matisch Candy-wassen. DEN BURG - TEXEL gevaren zijn verbonden. En dan kunnen we constateren, dat er zowel :n land- bouwkringen als in kringen van de na tuurbescherming zo nu en dan bezorgd heid is te bespeuren over de mogelijke gevolgen. Vorig jaar werd mij door een Texelse landbouwer nog toegevoegd, dat mijn voorkeur voor het gebruik van de gele kleurstoffen als onkruidbestrijdings middel in de granen toch wel een be denkelijke kant had. Bedoelde landbou wer was nl. van mening, dat hierdoor met alleen de flora aanzienlijke schade leed, maar dat ook de vogelstand hier door ernstig zou te lijden hebben. Bij informatie in „Wageningen" bleek mij, dat deze gevaren inderdaad niet denk beeldig zijn. Het bestuur van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting is van oordeel, dat het nodig is de mogelijkheden en »ge- varen van de chemische onkruidbestrij dingsmiddelen door een deskundigé op dit gebied onder de aandacht te bren gen. We menen, dat het bestuur hier mee een belangrijke zaak aan de orde stelt. Als inleidei treedt de heer P. Zon derwijk van de Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen op. Wij wekken alle belanghebbenden akkerbouwers, boeren op de gemengde bedrijven en loonwerkers op deze be langrijke bijeenkomst te bezoeken. De bijeenkomst wordt gehouden op don derdag 10 februari 's middags twee uur in Hotel „De Lindeboom-Texel". Ieder een is welkom! Zie ook de advertentie. TENTOONSTELLING STREEKONTW1KKELING Wij stellen ons voor, dat de Texelaars de tentoonstelling, die werd gehouden bij de aanvang van de activiteiten van de Streekontwikkelingscommissie nog niet vergeten zijn. Heel veel Texelaars hebben toen de zaal van „De Oranje boom" bezocht en de reacties waren zeer gunstig. Opvallend was, dat ook veel niet-agrarische inwoners van ons eiland een bezoek brachten aan deze tentoonstelling en er meer van maakten dan een oppervlakkige rondgang. Als men weer van plan is om de tentoonstelling, die gehouden wordt op 23, 24 en 25 februari a.s. op dezelfde wijze in zich op te nemen als de eerste, dan moet men er op rekenen, dat daar voor meer tijd nodig is. Deze keer staat niet alleen de nog grotere zaal van „De Oranjeboom" vol stands, maar ook de zaal van „Casino" is nodig om alle standhouders en plaatsje te geven. We kunnen hier niet meer spreken van een tentoonstelling op agrarisch gebied, maar een expositie van alle Texelse be- staansbronnen met daarnaast de orga nen, die deze bestaansbronnen bege leiden. Men vindt er de Coöperatieve Zuivel fabriek, maar ook de Texelse visserij, de Rundveefokvereniging, maar ook de V.V.V. „Texel". Naast de Landbouw- voorlichtingsdienst is er het consulent- schap voor het Volkstuinwezen en zo wel de Agrarisch Sociale Voorlichting als de Arbeidsinspectie vinden er een plaats. Er zijn stands, die uitsluitend op de dames gericht zijn, zoals de Huishoudelijke Voorlichting, maar ook de meer op heien ingestelde stand van de Gezondheidsdienst voor Dieren te Alkmaar. Zo zouden we door kunnen gaan. De tentoonstelling wordt geopend op woensdag 23 februari 's middags half drie voor de voorzitter van de Streek ontwikkelingscommissie, de heer Th. M. J. Rutten. De eerste dag is de tentoon stelling geopend van 15.00 tot 18.00 uur en van 19.00 tot 22.00 uur. De volgende dagen van 13.00 tot 18.00 uur en van 19.00 tot 22.0 uur We doen een dringend beroep op de Texelse verenigingen en organisaties om in bedoelde week zo weinig mogelijk bijeenkomsten te organiseren, temeer omdat in dezelfde week ook de beroe- pententoonstelling worden gehouden. Wij zijn van mening, dat dit evenement als besluit van het werk van de Streek ontwikkelingscommissie belangrijk ge noeg is om er andere bijeenkomsten voor uit te stellen. C. v. Gr. Tanden blank-Adem fris Onbetwist de beste tandpasta CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 9 februari worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren Den Hoorn 13.00—13.30 uur, Oosterend en De Waal: 13.30—14.00 uur; Dc Cocksdorp en Eierland 14.0014.30 uur, De Koog 14.3015.15 uur.

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 5