Cjrocn <2wartsjexeh in het kart- StJanziet terug op 20 actieve jaren Imm m mmm wou „Mossel debat op conferentie" Zeeuwen bevoordeeld boven waddenvissers? Moerbeek's Meer dan vijftig stukken gebracht Jong talent stelt toekomst veilig Serviezen VRIJDAG 11 FEBRUARI 1966 TEXELSE 79e JAARGANG No. 8040 Uitgave N.V. v/h Laugevcld dc Rooü Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, WiFbelminalaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. COURANT ■SKSB Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middcnstandsbank; Coöp. Bo«- rcnleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,95 p. kw. -f. 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. ONGELUKKIGE VAL VAN TRAP Mevrouw K. Honigesz te Den Burg viel woensdagmiddag van de trap in haar woning aan de Molenstraat. Zij kwam zo ongelukkig terecht, dat zij een hersenschudding opliep en ernstige kwetsuren aan een arm. Dokter Bar nard verleende eerste hulp en liet de vrouw naar het ziekenhuis te Den Hel der vervoeren. Mevrouw Honigesz had de woning in de Molenstraat juist be trokken en was nog bezig met de ver- huiswerkzaamheden. BAKKEVEEN Worden de Zeeuwse mosselkwekers bevoordeeld boven de kwekers uit het noorden? Die vraag werd in de Volkshogeschool Allards- oog" bij Bakkeveen opgeworpen tij dens de tweedaagse Waddenzee- visserijconterentie. Zij gaf aanleiding tot heftige discussies, waarbij over en weer nogal harde woorden vielen, tot dat voorzitter K. Hoekstra van Urk ei een eind aan maakte. Hel mosseldebat toonde wel aan, dat het tussen de Zeeuwse en noordelijke mosselkwe kers nog niet in alle opzichten botert. De heer J. Bakker stelde de zaken meteen scherp door op te merken, dat de noordelijke kwekers uitsluitend zijn aangewezen op het noorden, terwijl de Zeeuwen zowel in de Waddenzee als in de nog beschikbare Zeeuwse wateren kunnen kweken. De noordelijke kwe kers dragen daardoor meer risico, het geen met de grote zaadval van dit jaar wel is gebleken. Zeeland speelt al weer behoorlijk mee en leverde bijna de ■helft van de mosselproduktie. De noordelijke kwekers hebben jaar lijks 18 dagen voor de zaadvisserij en voor het bezetten van hun percelen,, ter wijl de Zeèuwen de gelegenheid heb ben om op het Friese en Groninger Wad te vissen om hun eigen percelen te be zetten en daarna in Zeeland nog zaad mogen vissen. De heer Bakker vond dit een onrecht vaardige situatie. Hij aohtte grotere samenwerking nodig. De woorden van de heer Bakker werden bestreden door de Zeeuwse mosselkweker Zuidweg De heer J. van Es, voorzitter van „Ons Belang" te Har- lingen daarentegen bleek eveneens ge belgd over de discriminatie van de noordelijke kwekers. Hij had niet veel vertrouwen in de mogelijkheid van medegebruik van Zeeuwse mosselpercelen. De heer Van Erp van de Visserij- inspectie was echter van oordeel, dat die mogelijkheden er zeker zijn. Uit de discussie bleek verder, dat er geen kans op is. dat de mosselgrens weer wordt verschoven naar de lijn Holwerd-Ameland Een vraag van de Zoutkamper garnalenvissers of er voor hen na afsluiting van de Lauwerszee geen mogelijkheid is om over te schake len op de imosselkwekerij op de Schild knopen werd ontkennend beantwoord. De mosselkweek op de Schildknopen bij Zoutkamp werd opgeheven om de daar aanwezige haard van de mosselparasiet uit te roeien. Ervaringen Een ander discussiepunt op deze vis serijconferentie vormden de ervaringen van de garnalenvissers met het Bodde- ke i(zeef) net. Dr. J. Boddeke van het Rijksinstituut voor visserij onderzoek te IJmuiden verklaarde aanvankelijk enigszins teleurgesteld te zijn over de resultaten. Latere, veel betere vangsten echter hadden hem in de mening ge sterkt, dat het systeem mits goed toe gepast, betere vangstresultaten ople vert. Voor dwingend voorgeschreven gebruik van het zeefnet, bleek dr, Bod deke niets te voelen. Inpoldering Ir. C. v.d. Burgt, hoofdingenieur van de Dienst Lauwerszeewerken vertelde de vissers aan de hand van dia's over de plannen, om de Waddenzee geheel of gedeeltelijk af te sluiten en in te pol deren. Waterbouwkundig gezien is af sluiting van de Waddenzee mogelijk, maar er zijn veel bezwaren. Onderwijs Het laatste onderwerp van bespre king op de conferentie vormde het vis serij-onderwijs, waarover de subcom missie-De Wit, een rapport uitbracht. De heer A. F. Ouwehant, inspecteur van het nautisch onderwijs te Den Haag vertelde iets over de inhoud van dit rapport, dat een 3-jarige Vissenjsohool (na de lagere school) adviseert met vier diploma-mogelijkheden. De instelling van een klein diploma (na 2 jaar visserijschool) zou volgens de heer Ouwehant ook een einde ma ken aan de huidige ongewenste prak tijk van ontduiking van de Zeevisserij- diplomawet, die niet geldt voor sche pen beneden de 50 ton. De heer Ouwehant deelde tenslotte mee, dat hij wat het noorden betreft dacht aan een visserijschool met inter naat te Harlingen. Êen gesubsidieerde school, zodat het de ouders weinig kost. Hij had hoop, dat de school er over 4 of 5 jaar zal zijn. MEUBELHANDEt Den Burg Tel.2572 De toneelvereniging Sint Jan, die op 5 september 1945 officieel werd op gericht, voerde op 2 februari 1946 „Het Gouden Kalf op. Het was een Vro lijke verwikkeling met een moraal" en dit debuut werd een succes, getuige de recensie in de Texelse Courant, die gewaagde van „een goede greep van de geestelijk adviseur". Die ene zinsnede illustreert de grote karakter verandering, die de toneelvereniging in deze toch betrekkelijk korte tijd heeft ondergaan. „Sint Jan" was vóór alles Rooms-Katholiek en de geestelijk advi seur had meer invloed dan de naam doet vermoeden. De toneelvoorstellin gen waren ook uitsluitend bestemd voor katholieken. Anderen mochten er niet in aan welke bepaling streng de hand werd gehouden. Dat leidde wel eens tot situaties, die dezelfde katholieken nu vol verbazing doet afvragen hoe het ooit mogelijk is geweest. Het duidelijke geel-witte stempel van de vereniging was overigens verklaar baar. De nieuwe vereniging was een voortzetting van „I.L.B." (In Liefde Bloeiend"), dat later werd omgedoopt in „Omhoog", wat in feite een onderdeel was van de Mariacongregatie. Tot eer van de bestuurderen van de vereniging kan worden gezegd, dat men zich in de loop der jaren soepel schikte in de tijds veranderingen, waardoor „Sint Jan" een gezelschap is geworden, dat in de rij van Texelse verenigingen een gewaar deerde plaats inneemt en vermaak biedt aan mensen van alle richtingen. Bestuur Bij de oprichting in 1945 werd de heer Martien Bakker tot voorzitter ge kozen, de heer Piet Graaf als secretaris en de heer Jaap v.d. Aakster als pen ningmeester. Geestelijk adviseur werd kapelaan Tulp, een functie, die. auto matisch door zijn opvolgers werd over genomen. Als eerste stuk werd „Het gouden kalf" gekozen van Gerard Nie- len en Mar Janssen, waarin rollen wer den vervuld door mej. Hendrikse, J. v.d. Aakster, mevrouw v. Heerwaarden- Oostcrend, Herv. Kerk, Kerkekamcr, gemeen teavond. Ds Koopmans over Doopsgezind be lijden. Na dc pauze komen de gemeentezaken ter sprake. Woensdag 16 februari Den Burg. De Lindcboom-Texel, bridgedrive, bridgeclub Groot Slem. Vrijdag 18 februari Den Burg. Dorpshuis, fotoclub De Kiekendief Gieles, H. Schrama, mej. v.d. Veen, mej. Nelly Logman, P. Graaf, M. Bakker, mej. J. Logman, mej. Nelly van Sam- beek en W. van Engelen. Het blijspel stond onder regie van de onlangs over leden heer J. Buisman, die ook een rol voor zijn rekening had genomen. Het gelukkige debuut werd op 24 novem ber gevolgd door „Over 12 dagen tegen middernacht", waarin mevr. Rijk- Koster, J. Rijk, N. van Sambeek, C. Qraaf (thans woonachtig in Zuid-Afri- ka) en P. Baneke zich lieten kennen als goede spelers. Het krantenverslag meldde, dat burgemeester en mevrouw Rehorst na afloop persoonlijk met de medewerkenden kennis maakten en dank brachten voor het goede spel. Volle zalen Over belangstelling had Sint Jan niet te klagen. De zalen waren meestal uit verkocht, zelfs als er geen bal na was. Dat laatste vervulde het bestuur met veel trots. In zijn dankwoord, na afloop van de opvoering van „Zwarte Willem" in 1951, vertelde voorzitter M. Bakker, dat Sint Jan er steeds naar zou streven om toneel te geven zonder bal, want, zo zei hij, dan zullen we het echte toneel- minnende publiek in de zaal hebben. In haar bestaan heeft „Sint Jan" meer dan 50 toneelstukken opgevoerd, waarbij het herhaaldelijk optreden bij parochieavonden en avonden van Texelse Boys en LTB niet is meegeteld. Topsuccessen Het tienjarig bestaan vierde Sint Jan door een stuk te brengen, dat een der grootste successen in de geschiedenis van de vereniging werd: Ciske de Rat, een spel in 13 taferelen met 18 spelers, de figuranten niet meegerekend. Het stuk trok zoveel publiek dat het zes keer moest worden opgevoerd De hoofdrol werd vertolkt door mevrouw M. Schrsma-Taag, die nooit eerder aan een toneelstuk had meegewerkt, maar niettemin enorm succes oogstte. Een andere „topper" was „Waar de ster bleef stille staan" een kerststuk, dat in januari '58 voor het voetlicht werd ge bracht en twee maal werd herhaald. Een daverend succes werd ook „In de schaduw van de guillotine", dat drie keer werd opgevoerd, nl. op 16, 21 en 26 februari 1957. Het was een sensatio neel stuk, dat speelde ten tijde van het schrikbewind in Frankrijk. De regie be rustte bij kapelaan H. Stam, die er in slaagde de tien medewerkenden tot welhaast beroepsprestaties te brengen. Vrijdag 11 februari HERVORMDE „SPEELKERK" OPGERICHT DEN HOORN In Den Hoorn kon den ouders van jonge kinderen tot voor kort niet samen naar de kerk gaan, omdat men een oppasgelegenheid ont beerde In die behoefte wordt sinds zondag voorzien, want in „Ons Huis" is een „hervormde speelkerk" ingericht, waar dc kleintje kunnen worden zoet- gehouden. De ouders hebben bij toer beurt de oppas Zij, die van deze moge lijkheid gebruik willen maken, kunnen zich in verbinding stellen met mevrouw Parlevliet-Bothof, Klif 32. tel. 384. Voor leden cn donateurs Z.D-H. GEEFT UITVOERING DEN HOORN De Hoornder sport vereniging ZDH geeft zaterdagavond 19 februari de jaarlijkse uitvoering. Er zal slechts één avond worden gegeven en deze is alleen toegankelijk voor leden en donateurs. De toneelvereniging „De Vriendenkring" zal het stuk „Het begon bij Eva" opvoeren. De avond wordt be sloten met bal. Tijdens de uitvoering worden geen bezoekers meer toegelaten. Nieuwe donateurs kunnen zich opgeven bij de penningmeester B. Timmerman, ^Klif 4. tel. 273, vóór bovengenoemde datum, aangezien op de toneelavond zelf geen donateurs worden ingeschre ven. ••'•"'—xV-At-M ..n d. r.d.Hi. Meisjesdrumband D.E.K.: „WIJ HEBBEN BEGUNSTIGERS NODIG Aan de burgerij van Den Hoorn, De Westen en de Prins Hendrikpolder, In aansluiting o.p het verslag in de Texelse krant van de uitvoering van de drumband en het muziekkorps „D.E.K." vragen \<uj Uw aandacht voor het vol gende. Het bestuur van de meisjesdrum band heeft het plan opgevat U te ver zoeken als begunstiger tot onze band toe te treden. Sinds de oprichting heb ben wij al onze uitgaven moeten doen uit contributie-inkomsten, maar dit is niet langer mogelijk door de zeer sterk gestegen kosten van aanschaf en on derhoud van instrumenten. Men is be gunstiger als men zich verbindt jaar lijks een vrijwillige bijdrage te geven. Wij hopen, dat de meisjes, die straks bij U aan de deur komen, niet zullen wor den teleurgesteld en dat tenslotte alle inwoners van Den Hoorn, P.H. Polder en De Westen zullen zijn ingeschreven! Wij zijn hen bij voorbaat dankbaar. Vanaf heden kunnen zich ook weer nieuwe leden voor de band aanmelden. Welkom zijn majorettes (die na een jaar flink oefenen een instrument kunnen gaan bespelen) alsmede tamboers en bazuinblazers. Men kan zich opgeven bij de leden van de band of zaterdag middag om vier uur in „De Waldhoorn" waar de repetities worden gehouden Het bestuur van „D.E.K." Den Hoorn. JUBILEUMSTUK WERD IN JUNGLE GEBOREN Het blijspel „Roland ons kind", dat „Sint Jan" ter gelegenheid van het 20-jarig jubileum en carnaval op 10 en 20 februari opvoert, werd geschreven door Wim Kan, toen deze met vele an deren in Japanse krijgsgevangenschap verkeerde cn werkte aan de beruchte „spoorweg des doods" in Siam. Hij deed het nadat alles wat in de avonduren voor verstrooiing zorgde, „op" was: kleding, schoenen, voedsel, boeken cn geduld. „Zou jij niet een toneelstuk kunnen verzinnen?" vroeg de Hollandse kamp commandant op een broeierig warme morgen. Wim Kan knikte bevestigend en toog aan het werk. Het resultaat stemde tot grote voldoening. Om het stuk op de juiste wijze te waarderen, is het nuttig het volgende, dat de schrijver als voorwoord bij de tekst voegde, te onthouden „Het was allemaal heel moeilijk. Moeilijk om aan schrijfpapier te komen. Dat moest eerst door enkele dappere acteurs bij de Japanse kampcomman dant gestolen worden. De rollen werden uitgeschreven op rollen papier, die voor heel andere doeleinden waren vervaar digd. Er moest rekening gehouden wor den met het feit, dat alle vrouwenrol len door mannen gespeeld moesten worden, dat de Japanse censor het stuk zou willen lezen, dat het in de open lucht vertoond moest worden, dat onze Engelse lotgenoten het eventueel ook zouden willen opvoeren (wat inderdaad gebeurd is) en vooral, dat er om ge lachen kon worden, want veel te lachen was er niet aan die railroad. Alles in „Roland ons kind" is oer-hollands ge houden, erg „dicht bij huis". Voor ons in de jungle bracht het een vreemde ontroering mee. vanaf de „huishoudster Dien" die zomaar kon telefoneren, tot aan „tante Muis", die een reisje naar de Ardennen in d'r hoofd had. Maar mocht U kans zien om vandaag nog net zoveel plezier te beleven aan Uw voorstelling als wij destijds bij de oer-première in het oerwoud van Siam, dan is de végé- tarier niet langer bedroefd over een enkele biefstukje waaraan hij zich lang geleden heeft bezondigd!" De toneelvereniging „Sint Jan" in de huidige samenstelling. Van links naar rechts, achterste rij: P. Th. Luyckx (regisseur), W. Visser, Kees Witte Jolizn., A. van Heerwaarden, Kees Bakker, Aadje van Heerwaarden, P. Bakker- Bakker. Tweede rij: Kees Witte Dzn., N. Kecsoni-Lognian, N. Zijm-vau Sainbeek, Kees Witte Szn. (Driehuizen), Kees de Grave, L. van Heerwaarden-Gieles, Henk Smit, L. Smit-van Sainbeek, Adrie Verberne, R. Rijk-Koster, W. Rijk en W. Raatcland. Voorste rij: José Visser, Juul Swarthof, Tliea van Heerwaarden, Ineke Keesom, T. Graaf-Visser, A. van Heerwaar- den-Grocn. Van coctumering en toneelaankleding was veel werk gemaakt door de heren A. en Th. Groothuijzen uit Alkmaar. Vooral in dit stuk liet de heer Juul Timmer zich kennen als de kracht, waaraan Sint Jan veel van zijn inmid dels zeer goede reputatie had te dan ken. Het was dan ook een zware slag toen deze sympathieke hardwerkende speler, die nu nog als voorbeeld wordt gesteld, op 2 maart 1959 plotseling overleed, 48 jaai oud Het is ondoenlijk de tientallen succes sen van „Sint Jan" de revue te laten passeren en de verschillende regisseurs en spelers, die van zich hebben doen spreken, met name te noemen. Jong bloed Wie denkt, dat de iets teruggelopen belangstelling van het publiek voor het plaatselijke amateurtoneel tot gevolg heeft gehad, dat Sint Jan het kalmer aan is gaan doen, heeft het mis. De ver eniging is op het ogenblik groter en actiever dan ooit. Dat is stellig voor een belangrijk deel te danken aan het „jon ge bloed", dat rijk is vertegenwoordigd. Die jongeren weren zich geducht en zijn zelfs wel eens opstandig tegen het bestuur, dat naar hun smaak nog veel progressiever zou kunnen zijn. Dat „Sint Jan" in tegenstelling tot enkele andere Texelse verenigingen, niet is verouderd, is overigens te danken aan dat zelfde bestuursbeleid. In 1956 zag men de noodzaak van verjonging reeds in en werd een aantal jongens en meis jes in een bepaalde leeftijdsklasse uit genodigd lid te worden. Die kern groei de uit tot een zelfstandig geheel, dat enkele stukken opvoerde, maar later weer in de grote vereniging werd op genomen. Sint Jan in zijn huidige sa menstelling heeft reden om de toekomst met optimisme tegemoet te zien. „STERKER DAN GOUD" DE WAAL Op de zaterdagen 26 februari en 5 maart zal de toneelvereni ging ,,'t Amateurtje" te De Waal in het Dorpshuis „De Wielewaal" het toneel spel in vier bedrijven: „Sterker dan goud", opvoeren, geschreven door Mar tirfg van Spaandonck. GESLAAGD Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde de heer J. R. Boersma voor het propaedeutisch examen werk tuigkundig ingenieur.

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 1