fflU Coöperatieclag 1966 De heer C. G. A. Mertens beantwoordde vragen Inventum elektrische onderdeken BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PROF FILMNIEUWS Aluminium wasketels Bakkers Ijzerhandel In aansluitinq op het verslag, dat wij in het nummer van dinsdaq publiceer den, volgt hier een weergave van de discussie op de inleiding van de heer Mertens. De heer Mertens had over de boer ge sproken als de „man op de bok". Is er geen groot gevaar, zo werd gevraagd, dat dooi het ontstaan van steeds meer eenmansbedrijven de boer „het bokje" wordt? Spr. was van oordeel, dat er inder daad van de boer van de toekomst veel zal worden gevraagd. Hij meende ech ter, dat er door goede samenwerkings vormen veel te bereiken zou zijn. De heer Mertens meende, dat een bestaan zonder vrije tijd met ontzegging van alle geneugten op den duur met was vol te houden. Een andere vragensteller vond, dat spreker de mogelijkheden van samen werking te eng had gezien. In zijn antwoord op deze vraag bleek de heer Mertens integendeel zeer veel van samenwerking te verwachten zon der dat dit echter tot een samenvoeging van bedrijven op grote schaal zou be hoeven te leiden. Spr. onderstreepte nogmaals het initiatief, dat in Mantgum in Friesland is genomen. Ook de loon werker kan hierbij een rol spelen. Wordt er niet te veel gesproken over het likwideren van de kleine bedrijven? was een volgende vraag. De heer Mertens meende, dat niet moet worden aangedrongen op het ver dwijnen van deze bedrijven, maar dat wel op de moeilijkheden voor deze be drijven moest worden gewezen. Overi gens was de heer Mertens van oordeel, dat het begrip „klein bedrijf" in de meeste gevallen ^verkeerd wordt ge bruikt. Spr. wees op Noord-Brabant en Limburg, waar 20'n jaar of vijftien ge leden de toekomst voor veel kleine be drijven uitzichtloos leek. Dit vraagstuk is voor een groot deel opgelost. En dit niet alleen doordat een aantal van deze 'kleine boeren in de industrie is terecht gekomen, maar vooral door een volle dige omschakeling van de bedrijven. Het is met voor ieder bedrijf mogelijk om 20 melkkoeien te houden, maar uit breiding van het aantal varkens en kip pen is wel een mogelijkheid. Die kant is men in Noord-Brabant en Limburg opgegaan Verdei noemde de heer Mer tens de champignonteelt. Spr. meende, dat wat in Brabant en Limburg kon, ook op Texel mogelijk waS. Is men hier toe niet bereid, dan staat het er voor deze bedrijven slecht voor. Deze dingen moeten gezegd worden, anders zouden de organisaties na 20 jaar het verwijt krijgen struisvogelpolitiek te hebben ge voerd. Spr. ging ook in op het veel gehoorde bezwaar, dat het aantal varkens en kippen maar niet steeds kan worden op gevoerd. Een aantal jaren geleden werd gezegd, dat dit hoogstens 3 miljoen kon zijn. De laatste jaren is gebleken, dat 't mogelijk is om er ook 6 miljoen af te zetten. We hadden er ook 8 miljoen kunnen hebben. De heer Mertens wees er op, dat we er niet van uit moeten gaan, dat iedere boerenzoon geschikt is om vader op te volgen. In de industrie komt hetzelfde voor. Onze tijd vraagt zowel voor het landbouwbedrijf als voor de industrie mensen, die het ondernemer zijn in zich hebben. Op de bouw van ruilverkavelings boerderijen is een subsidie gegeven om de onrendabele top weg te nemen. Moet hier geen regeling voor andere bedrij ven op volgen? De heer Mertens had begrip voor het feit, dat in de kostprijzen van de pro- dukten een te laag bedrag is opgeno men voor modernisering en uitbreiding van de bedrijfsgebouwen. Voor een ai- gemene subsidieregeling is in het kader van de E.E.G.-politiek geen plaats. Wel vond spreker, dat er ruimere mogelijk heden moeten komen voor uitbreiding en modernisering via het Ontwikke- lings- en Saneringsfonds voor de Land bouw. Hierbij zal echter het voorbeeld- karakter voor de nieuwbouw of ver bouwing op de voorgrond moeten staan. De heer Mertens zag als een eerste voorwaarde voor de verstrekking van premie de levensvatbaarheid van het bedrijf. Hij voelde niets voor een rege ling, die als eerste doel heeft zoveel mogelijk bedrijven in stand te houden. Op deze wijze is het in Duitsland ge daan, maar spreker noemt dit onjuist. Wordt door de maatregelen, die ge richt zijn op uitkoop van kleine bedrij ven wel iets bereikt op het gebied van bedrijfsvergroting? De heer Mertens achtte het belang van deze regeling voor de vergroting van andere bedrijven zeer twijfelachtig. Hij had wel oog voor de sociale kant van de regeling, waardoor kleine boe ren op een minder „harde" wijze hun bedrijf kunnen beeindigen. Is het systeem van vrije grondprijzen en beheerste pachtprijzen op den duur wel vol te houden? De heer Mertens zag voor dit nete lige probleem geen oplossing. Overtuigd van de spanningen, die hier ontstaan, meende hij toch niet terug te kunnen gaan tot vastgestelde verkoopprijzen van de grond. Zullen de vleesprijzen niet een flink stuk verhoogd moeten worden om wer kelijk een wijziging te krijgen in de verhouding melk-vlees? De heer Mertens meende van enige verhoging van de vleesprijs wel iets te kunnen verwachten, vooral ook met het oog op de bezwaren tegen de gebonden heid van het melkveebedrijf. Overigens meende de heer Mertens, dat de wijzi ging van de produktie van vlees ten op zichte van melk zich voor een goed deel op één en hetzelfde bedrijf zal af spelen Vreest de heer Mertens geen moeilijk heden als de standsorganisaties zich duidelijk gaan uitspreken voor de coö peratieve verenigingen? Vraagsteller wist, dat dit vooral op plaatselijk ni veau een zeer kwetsbaar onderwerp is. De heer Mertens was er van over tuigd, dat dit niet overal gemakkelijk ligt. Toch was hij van oordeel, dat de standsorganisaties er niet onder uit kunnen om duidelijk te maken, dat hun voorkeur uitgaat naar de coöperatieve vorm. Hij ontkende overigens niet, dat er ook plaats moet zijn voor de zelf standige handel. Naar aanleidnig van het pleidooi, dat de heer Mertens had gevoerd voor con centratie van de coöperaties werd op gemerkt, dat de weerstand hiertegen veelal uil de besturen komt. De gewone leden voelen er wel voor. Ook de heer Mertens was van oor deel, dat deze kwestie speciaal gevoelig ligt bij de plaatselijke besturen. Men voelt er niet voor zijn stoel prijs te ge ven. Plaatselijk zijn het de zaakvoer ders en directeuren en landelijk de top functionarissen. die in veel gevallen niet voor samensmelting voelen. Als de besturen er achter staan, zullen de le den in dit opzicht geen moeilijkheden geven. 25 jaar garantie! 15 1. 27,50 45 1. 51,50 34 1. 42,50 50 1. 59,50 40 1. 46.50 55 1. 65,50 Ook verkrijgbaar voor elektrische verwarming. Banker's Ijzerhandel Kan de spreker aangeven hoe de boer op een flink eenmansbedrijf tot een 45- urige werkweek kan komen?, werd ge vraagd. De heer Mertens was van mening, dat een ondernemer zich in dit opzicht niet gelijk mag stellen met de werknemer. De eis van een werkweek van 45 uur kan op dit moment door geen enkele zelfstandige worden gesteld. Spr. was van mening, dat het voorrecht van het zelfstandig zijn moet betaald worden door een langere werktijd. Dit geldt niet alleen voor het agrarisch bedrijf. Overigens zag de heer Mertens moge lijkheid om bij een goede organisatie van de arbeid tot een aanvaardbare werktijd te komen. In de praktijk blijkt, dat op heel wat bedrijven, waar één man 25 - 30 melkkoeien verzorgt, nog een leefbaar bestaan mogelijk is. Moet een landbouwer op dit moment niet eerst kapitalist zijn om een bedrijf te kunnen beginnen en kan hij in dit geval het maar niet beter aan een andeT overlaten? De heer Mertens onderstreepte, dat de kapitaalsbehcefte op het moment in derdaad groot is. Hij was echter van oordeel, dat aan dit kapitaal bij een verantwoorde bedrijfsopzet wel te ko men is. Voor de goede bedrijven zag spr. de toekomst niet pessimistisch in. Hij wees daarbij op de economische éénwording van de zes landen van de E.E.G. In dit verband staan wij met een bekwame boerenstand en een goed kli maat voor de voortbrenging van land- bouwprodukten. De heer Mertens meen de daarom, dat op het moment de voor uitzichten voor de rentabiliteit van landbouwbedrijven beter was dan de laatste 20 jaar het geval was geweest. Daarbij zal het echter aankomen op het aanpassingsvermogen van de onderne mers. Spr. vertelde hoe hij als Brabant se boerenzoon door zijn vader naar de provincie Groningen werd gestuurd om daar iets te leren van de bedrijfsvoe ring op de goede landbouwbedrijven. Op dit moment zou spr. geneigd zijn om tot de Groninger boeren te zeggen: Ga eens kijken in Brabant en Limburg. In deze laatste gebieden is gebleken, dat heel veel boeren zich met succes aan de veranderende omstandigheden hebben weten aan te passen. 1- of 2-persoons. Met 4-standen-schakelaar. Transformator verlaagt 220 V. tot veilige zwakstroom. 159. De treinreis naar Bonckelhoven duurde lang genoeg, maar Karei en Piet verveelden zich geen moment. Ze hadden nu tenminste eindelijk eens de gelegenheid om te genieten van het fraaie landschap. Ze vroegen zich al leen af wat de mensen in hun eigen land wel zeggen zouden als ze daar zo plotseling aankwamen. „Wat zal die commissaris Kaasnagel opkijken", grin nikte de brigges, „Ik wed, dat die van de schrik meteen weer een paar oude grachten wil dempen". Over al deze dingen hadden de twee reizigers voorlopig stof tot praten ge noeg en zo kwam het, dat ze tenslotte toch nog sneller in Bonckelhoven aan kwamen dan ze zelf gedacht hadden. Omdat ze zo stijf waren van het lange zitten besloten ze naar het politiebu reau te gaan lopen, maar eilaas, dat viel ze nog dik tegen. Ze trokken namelijk zó sterk de aandacht in hun vreemde kledij, dat ze al gauw hele drommen mensen achter zich aan hadden. (Wij, striplezers, zijn natuurlijk héél anders! Bij ons staan we de vreemdelingen niet zo schaapachtig aan te kijken! O zo!!) Maar terzake: Piet en Karei hadden werkelijk zwaar de dampen in, over de onbehoorlijke wijze, waarop de inwo ners van Bonckelhoven het tweetal stonden aan te staren, uit te lachen. Daarom namen ze tóch maar een taxi en lieten zich naar het hoofdbureau rij den. En wie zal nu in staat zijn de verras sing weer te geven, die zich aftekende op het gelaat van commissaris Kaas nagel, toen die daar zo plotseling zijn eigen brigadier Piet de kamer zag bin nenstappen in de vermomming van een brave, Slavonische landbouwer? „Kijk maar niet zo verbaasd, com- misssaris". lachte de brigges, „Ik ben het werkelijk hoor, en ik heb Karei Kleuntjes bij me. Kijk, daar staat-ie!" Hij wees op de gangdeur en de com missaris mompelde: „Gompie.. ik dacht dat je naar het carnaval ging. WAGEN DE SLOOT IN Op de Oosterenderweg, ongeveer bij 't Iiooge, kwam de heer A. v.d. Vis uit Oosterend met zijn Vauxhall personen wagen in de sloot terecht. Dit gebeurde nadat de auto op de gladde weg was gaan slippen, toen de chauffeur bij iets te hoge snelheid terugschakelde. De wagen werd aan de voorzijde flink be schadigd en moest door garage „West end" worden weggesleept. BOERENPARTIJ TEXEL BEREIDT ZICH VOOR OP VERKIEZINGEN De afdeling Texel van de Boeren partij, die vorige week te Den Burg officieel werd opgericht, beraadt zich op het ogenblik over de candidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen. De afdeling verwacht voldoende stemmen te krijgen om één raadszetel te verove ren, hetgeen ook de mening is van de landelijke partijvoorzitter H. Koekoek. Tijdens de oprichtingsbijeenkomst, die onder leiding stond van mevrouw G. Roeper-Eelman, werden de volgende personen als bestuursleden van de af deling benoemd: D. Hillen te De Koog (penningmeester), J. Wiersma te Den Burg (secretaris), G. Roeper-Eelman ((commissaris), F Halsema (commissa ris), P. Verseput (commissaris) en K. Uitgeest (commissaris). Aanvankelijk was als voorzitter de heer J. Rommel te De Koog benoemd, maar deze moest zich later terugtrekken omdat hij meen de zijn beroep niet met deze functie te kunnen combineren. Binnenkort zal de Boerenpartij Texel een beslissing nemen over de in te dienen candidaten voor het raadslidmaatschap. Tijdens de oprichtingsbijeenkomst werd o.a. de naam van de heer P. Dros te Oosterend genoemd. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 2 tot en met 9 februari 1966 Geboren: Helena Duvera, dv. Cornelis Witte en Cornelia J. M. de Visser; Alida Hendrika, dv. Johan Saalmink en Trijn tje Eelman. Overleden: Biem Dekker, oud 57 jaar; Neeltje Annie Koegelberg, oud 14 jaar. OPTREDEN ALBERT VOGEL VOOR KUNSTKRING De Stichting Kunstkring heeft voor een optreden op Texel geëngageerd de bekende voordrachtskunstenaar Albert Vogel voor vrijdag 18 maart in het City- Theater te Den Burg. De pogingen van de Kunstkring om één van de bekende toneelgezelschap pen aan te trekken, strandden alle op de beschikbare gebrekkige toncclaccom- modatic. Zowel met de toneelgroep „De Nieu we Komedie" te Den Haag, als met de toneelgroep „Proloog" uit Eindhoven waren de onderhandelingen omtrent een optreden vrij ver gevorderd, toen bleek dat de betreffende stukken niet op de Texelse podia konden worden gespeeld. Wel zou de mogelijkheid hebben be staan één van de minder bekende to neelgezelschappen aan te trekken, doch hiermee zijn in het verleden niet altijd even goede ervaringen opgedaan. Albert Vogel heeft onlangs een bui tengewoon sterk programma uitge bracht nl. „Dagboek van Europa", waarmee hij niet alleen in Nederland, maar ook in het buitenland veel succes boekt. Van de kwaliteit van dit optre den kan men dus stellig goede verwach tingen hebben. Wellicht betekent dit een teleurstel ling voor de toneelliefhebbers. Voor hen kan het een trocst zijn. dat het in aan bouw zijnde cultureel centrum om streeks september gereed is. Home, de sheriff van Thunder Rock, rijdt uit om Ross Sawyer en zijn zoons in te rekenen, die een bankoverval heb ben gepleegd, waarbij zij enkele man nen hebben gedood. De notabelen van de stad vertrouwen hem niet erg, omdat Horne, als jongeman jaren bij RosS en zijn vrouw in huis heeft gewoond. Daarom roepen zij de hulp in van Sam Swope, een gevreesde revolverheld. Swope moet de gestolen 50.000 dollar terugbrengen, waarvan hij 5000 dollar beloning krijgt, alsmede 5000 dollar voor elk lid van de familie Sawyer, dat hij dood mee terugbrengt. Zonodig moet hij ook Horne liquideren. Het liegt er dus niet om in de film „Spoor van moordend lood" (Stage to Thunder Rock), die de liefhebbers van een harde wild-west zaterdagavond en zondag middag kunnen zien. Horne is vastbe sloten zijn arrestant levend terug te brengen en het geld aan de 'beroofde bank terug te bezorgen. Om dat te kun nen doen, ziet hij zich gedwongen Swope neer te schieten en zijn .pleeg vader ondergaat hetzelfde lot. (In kleu ren toegang boven 14 jaar). „Verpleegsters zonder masker" wil een beeld geven van toestanden, die in kringen van dokters en verpleegsters heersen. Het is een onwaarschijnlijk beeld, maar dat zal de liefhebbers van dit genre weinig deren. We maken ken nis met dokter Gonsidine, die over werkt is geraakt, omdat hij twee ver loofdes tegelijk meende te kunnen be minnen. Nu echter heeft hij het oog laten vallen op Laura Rogers, een leer ling-verpleegster, maar een zekere Bobbie deelt zijn smaak wat tot moei lijkheden leidt. Dan is er nog dokter Worship, getrouwd met een verpleeg ster, die zijn kinderloze huwelijk redt door een jongetje te adopteren. Ook een aanranding heeft men in dit filmver haal kunnen verwerken: Nancy, de grote liefde van dokter Parelli, wordt door drie straatslijpers gemolesteerd en ten gevolge daarvan geestesziek. Als Parelli later een van de aanranders op de operatietafel krijgt, moet hij zich be heersen, maar hij doet zijn best om de man te redden. De pogingen zijn ver geefs; de patiënt sterft. De ziekenhuis directeur vindt echter dat Parelli uit het goede hout is gesneden en benoemt hem bij de vaste staf. (Toegang boven 14 jaar). KAMPIOENSCHAP 3E KLASSE LIBRE In Hotel „De Graaf" worden deze week de wedstrijden om het kampioen schap 3de klasse iibre gespeeld. De finale is zondagavond. De stand na de eerste ronde is: (resp. gesp., gew., gelijk, verl., carb., brt., h.s., gemiddelde) 1. P. Zegers 2 2 - - 150 48 12 3.13 2. H. Prins 2 2 - - 150 69 11 2,17 3. C. Groen 1 1 - - 75 32 15 2,34 4. J. Meedendorp 1 - - 1 58 27 11 2,15 5. H. van Heerwaarden 2 - - 2 114 59 11 1,93 6. C. Maas 2 - - 2 98 63 7 1,56 7. J. Bakker 8. C. Zutphen Spelers met een gemiddelde van 2,50 tot 4,50 kunnen zich opgeven tot maan dag 14 februari '66 bij Hotel De Graaf. COLLECTE „DRAAGT ELKANDERS LASTEN" In de week van 14 tot en met 19 februari zal in onze gemeente weer ge collecteerd worden ten behoeve van het Algemeen Sociaal Fonds ter Bevorde ring van de Volksgezondheid „Draagt Elkanders Lasten", een instelling van het Christelijk Nationaal Vakverbond, die zich al 47 jaar lang bezighoudt met het verlenen van hulp aan leden van de Vakbeweging, die ten gevolge van ziek te met financiële problemen kregen of krijgen te kampen. Dit fonds houdt zich niet alleen bezig met de hierboven genoemde hulpverle ning, maar zendt onder meer ook men sen uit naar het eigen herstellingsoord „Huize Stameren" te Maarn. Hierin worden niet alleen leden van de Vakbeweging opgenomen, ook parti culieren kunnen daar terecht en ook voor deze groep betaalt het fonds de door de verpleegprijs niet gedekte kos ten. Ondanks de Algemene Bijstandwet, die voor veel Nederlanders uitkomst biedt, zijn er nog vele gezinnen, die tus sen wal en schip dreigen te geraken, omdat zij net niet onder de werkings sfeer van de Algemene Bijstandswet vallen, terwijl de ongrijpbare kosten in deze gezinnen van dien aard zijn, dat zij in deze gezinnen moeilijkheden doen ontstaan. Door dit fonds te steunen, helpen wij onze medemens en bevorderen wij een betere samenlevingssituatie. EVANGELISATIEAVOND Maandagavond a.s. wordt in het Dorpshuis te Den Burg een Evangelisa tiebijeenkomst gehouden, waarbij de heer F. Niemeijer uit Alphen a/d Rijn zal spreken. Belangstellenden zijn wel kom. HERVORMDE KERKERAADSDAG DEN HOORN Op 19 februari wordt in het Dorpshuis van Den Hoorn de jaarlijkse bijeenkomst van Kerkeraden van Texelse Hervormde Gemeenten ge houden. 's Middags zal men kunnen zingen met en luisteren naar Frits Mehrtens van welk optreden door het IKOR een opname wordt gemaakt, die later zal worden uitgezonden. PROTESTANTSE KERKDIENSTEN Zondag 13 februari 1966 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. Froentjes Bediening H. Doop. M.m.v. het jeugd- kerkkoor. De Cocksdorp 10 uur ds. Soesan Den Hoorn 10 uur ds. Oskamp H. Avondmaal De Koog 19.30 uur ds. Waardenburg De Waal 10 uur ds. Waardenburg Oosterend 10 uur ds. Beerthuis, H. Avondmaal en dankzegging, extra collecte internationale hulpverlening. Oudcschild 11.15 uur ds. Froentjes restauratiecollecte GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10 en 3 uur ds. Uidam Oosterend 10 en 3 uur ds. Van Leeuwen DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.30 uur Gezmsdienst van alle wijken (Jeugddag 1966) mej. Van Zetten en ds. Koopmans. ZONDAGSDIENSTEN DOKTOREN van zaterdagmorgen 8 uur tot maandagmorgen 8 uur: Dokter COUTINHO, tel. (02220) 2023 (voor praktijken doktoren Coutinho, Elias en Van Loon) Dokter SIEBINGA, tel. (02222) 234 (voor praktijken doktoren Barnard en Siebinga). DIERENARTSEN ingaande zaterdagmiddag 12 uur: J. BEEKMAN, tel. (02220) 2936 GROENE KRUIS (v/h Witte Kruis): maandag 13 uur Zr. RIETVELD, De Cocksdorp, tel. (02222) 292. TEXELAARTJES 3 regels 1,25; elke regel méér 0,25. Onder adres te bevr. (niet eerder dan 11 u. in Boekh.) en onder nummer 0,25 meer. Speciaal voor gelegen- hei dsaanbiedmgen. (N.B. voor in deze kolom geplaatste zaakadverten ties geldt het normale millimetertarief). Alle soorten vogel kooien en -zaden, goud vissen en aquariums. Uw keus - bij Geus Rijschool „Groot", eig. K H. Boon Vamor gedipl. Voor al uw rijbewijzen. Opel Kadett ƒ8,-. Tel. (02230) 3252 Bij ons is de cliënt nog steeds koning. Dus toch weer Uw kleermaker Carel Schmidt, Boom- kampstr. 8, tel. 13615, Alkinaar. Elke week op Texel Judo. Jongens en meis jes willen jullie judoën? Kom dan zaterdagmor gens naar Oosterend, vanaf 9 uur in het gym lokaal

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 2