Demonstraties machinaal melken in „De Oranjeboom m Samenspel tussen melker, koe en machine van de veestapel Hee, da's een goed idee, moet is vaker doen Doodlopende zijweg PRODUCTIEVERBETERING Een zeer belangrijke aangelegenheid Fruit sinaasappel bijvj met slagroom. Lekker en gezellig! snËuisasi Machinaal melken op het land Op onze bedrijven is de laatste jaren de voortschrijdende mechanisatie het aantal machines voor verschillende werkzaamheden sterk toegenomen. De melkmachine is wel de belangrijkste machine op het vechoudersbedrijf. Deze machine is niet meer weg te denken, daar het aantal goede handmelkers de laatste jaren sterk is afgenomen en het aantal melkkoeien in Nederland prak tisch gelijk is gebleven. Dit betekent dus, dat steeds minder melkers meer koeien moeten melken. Ook momenteel verlaten nog steeds werknemers de landbouw cn het ziet er niet naar uit, dat hiervan het einde nabij is. Op bijna alle bedrijven wordt thans machinaal gemolken. We zouden dus kunnen stellen, dat het melken met de hand ouderwets is geworden. Echter op bedrijfjes met 5 a 6 melkkoeien wordt meestal het handmelken nog toegepast, omdat machinaal melken hier niet ren dabel is. Verschillende veehouders, die in de achterliggende jaren aarzelend en met tegenzin overgegaan zijn van hand- naar machinaal melken, willen beslist niet meer terug naar het melken met de hand. De veehouder moet echter wel bedenken, dat de melkarbeid moei lijker is geworden. Men past nl. een mechanische handeling op een levend individu toe. Aan de kwaliteit van de machinemelker worden dan ook hoge eisen gesteld. Vooral is dit zo, als de machinemelker tijdens melken meer dan één apparaat in gebruik heeft. Al leen wanneer goed tot zeer goed machi naal wordt gemolken, zal de veehouder in staat zijn om; 1. De uiergezondheid van de veestapel in orde te houden; 2. Steeds melk te winnen van le kwa liteit; 3. Van iedere koe de produktie op een hoog peil te houden. Vanzelfsprekend dient, om met het machinaal melken een goed resultaat te bereiken, de onderhoudstoestand van de melkmachine in orde te zijn. Technische storingen Reeds is gebleken, dat bij installaties, die meer dan 10 jaar in gebruik zijn, zich technische storingen voordoen De capaciteit van de vacuumpomp blijkt dan teruggelopen te zijn. Ook kan de regulateur soms vuil en de klep inge sleten zijn. Met dergelijke regulateurs kan de hoogte van het vacuum in de leiding niet precies meer geregeld wor den. Bovendien valt o.a. lekkage te con stateren bij hoekkranen, vacuumleidin- gen of rubberverbindingen. Ook laat de betrouwbaarheid van de vacuummeter soms veel te wensen over. Het zal een ieder duidelijk zijn, dat het machinaal melken met dergelijke installaties nadelen zal opleveren voor de melkproduktie en uiergezondheid. Bij een goede onderhoudstoestand van de melkmachine zal de gebruiker wekelijks controle uitoefenen op de rubberdelen. In de le plaats zijn dit de tepelvoeringen, die zowel melktech- nisch als melkhygiënisch een zeer be langrijke rol spelen. Voor een veestapel van 15 melkkoeien is de gebruiksduur van de tepelvoeringen op ongeveer 'een In veiband met de financiële be drijf suitkomsten, is de produktie van de melkvee-stapel een zaak van bij zonder grote betekenis. Naast belangrijke factorenzoals be drijfsvoering (economische ruwvoeder- produktie e.d., voeding en verzorging) speelt vooral de produktie per koe een zeer grote rol.. De koe, die erfelijk het vermogen meegekregen heeft om een goede melkhoeveelheid met goed vet gehalte en, nu er bij de uitbetaling van de melk daarmee in vrij sterke mate rekening wordt gehouden, zeker ook goed eiwitgehalte te leveren, is in de praktijk veruit de voordeligste. Deze koe geeft de melk per liter beduidend goedkoper als haar minder produk- tieve zuster. De voerkosten, omgere kend per liter geproduceerde melk zijn bij de goede melkgeefsters gemakke lijk enkele centen lager dan bij de minder goede. Dit heeft twee oorzaken le. de vrij grote post onderhoudsvoer wordt bij de zeer goede melkkoe over aanmerkelijk meer liters om geslagen, (onderhoudsvoer de Koeien op het bedrijf van Tjepkema hoeveelheid voedsel, die elk dier nodig heeft, om haar lichaam op peil te houden, op temperatuur te blijven enz.); 2e. de goede melkkoe heeft veelal het vermogen het voedsel voordeliger om te zetten Bij deze op zichzelf al grote plus punten van de betere melkkoe, komt voor de eigenaar nog het niet te ver waarlozen voordeel, dat hij bij verkoop goede „papieren" kan tonen. De moderne veeteelt levert thans aanmerkelijk meer gegevens op dan voorheen wel het geval was. Met be hulp van die gegevens kunnen de na volgende praktische wenken ter ver dere verbetering van de produktie wor den overwogen a. Gebruik zoveel mogelijk regelmatig stieren, die zelf reeds bij" hun nako melingen bewezen hebben een goede produktie te vererven. Het risico, dat later de nakomelingen tegen zul len vallen, wordt op deze wijze zeer sterk beperkt. De eventuele méérkosten voor in seminatie of dekgeld zijn daarbij verhoudingsgewijs gering. Door de toepassing van de K.I. en de belangrijk, voor het slagen ervan. Er zijn verschillende werkmethoden met nogal grote verschillen onderling. Vooral bij de werkmethode waar per melker meer dan één apparaat in ge bruik is, kunnen zich gemakkelijk melk- technische fouten voordoen. Steeds weer blijkt in de praktijk, dat bij de werkmethode, waarbij één per soon één apparaat bediend, verschil lende handelingen van het melken nog verbeterd kunnen worden. Tijdens de tentoonstelling in Hotel „De Oranjeboom" te Den Burg, zullen door de. afdeling Melkwinning van het Rijksveeteeltconsulentschap voor N- Holland, dagelijks demonstraties in ma chinaal melken worden gehouden. De verschillende handelingen van het mel ken worden dan gedemonstreerd en be sproken. Tevens is op deze tentoonstel ling een voorbeeldmelklokaal opge bouwd, dat naar de eisen des tijds is in gericht. Onderstaand volgt een pro gramma van de te houden demon straties: 1. De methode P1-A1 (Eén persoon melkt met één apparaat en melkt met de hand na); 2. De methode P 1-A 2 (Eén persoon melkt met twee apparaten en melkt hierbij machinaal na); 3. Slijtagepunten tepelvoeringen en welke tepelvoering is voor Uw vee stapel de beste; 4. Welke slijtage kan zich voordoen bij Uw vacuumpomp, vacuummeter, regulateur enz. 5. Reiniging van het melkapparaat. 6. Controle van de vacuummeters. Wanneer U van plan bent een bezoek aan deze demonstraties te brengen, neem dan uw vacuummeter mee, zodat deze ter plaatse gratis gecontroleerd kan worden. J. Struving, Alkmaar. half jaar te stellen. Het verdient aanbe veling om melkslangen en emmerdek- selringen jaarlijks te vernieuwen. Bij een recent wetenschappelijk on derzoek is komen vast te staan, dat het gebruik van een tepelvoeringmodel met een grote kop, verschillende zeer be langrijke voordelen heeft. Deze voor delen zijn: vlotter melken, minder na- melk en een hogere melkproduktie per koe. Machinaal melken is een samen spel tussen de melker, de koe en de machine. Werkmethode Bij machinaal melken is de juiste keuze van de toe te passen werkmetho- X S#" waarbij de Noord-Hollandse K.I.- stations onderling een vrij voorde lige regeling hebben getroffen voor het beschikbaar stellen van sperma van goed fokkende stieren, zijn veel veehouders in de praktijk in staat de genoemde methode te benutten. Wanneer jongere-stieren worden ge bruikt, dan dient in ieder geval de vadei een goede vererver te zijn. b. Bij de overwegingen, welke stieren men op het bedrijf een rol in de fok kerij zal laten meespelen, is het ze ker goed, te letten op de melkbaar heid, welke aan de nakomelingen is meegegeven. Deze erfelijke eigen schap, waarmee men twee keer per dag te maken heeft, is tè belangrijk om te verwaarlozen. Bij het onder zoek dat de laatste jaren hier naar gedaan wordt, is maar al te zeer ge bleken, dat zeer grote verschillen in melkbaarheid tussen de dochter- groepen van verschillende stieren kunnen voorkomen. c. Aangezien de produktie van de rundveestapel naast die van melk, voor een kleiner deel weliswaar, ook uit vlees bestaat, is het zaak even eens te letten op het „stuk" van de dieren. In dit opzicht is het dus van belang, dat men bij de stierenkeus er ook op let, of de nakomelingen er van goed ontwikkeld, dan wel aan de kleine kant zijn. d. De genoemde maatregelen ter ver betering van de produktie, moeten gecombineerd worden met een goede selectie, die men-op het eigen bedrijf toepast. De mogelijkheid daartoe verkrijgt men door lid te worden van de fok- en controle vereniging. De Streekverbeteringscommissie heeft gedurende een aantal jaren de aandacht op bovengenoemde punten gevestigd, door een subsidie te verlenen op het gebruik maken van goed fokken de stieren van hen, die aangesloten zijn bij de fokvereniging. Meerdere fokkers op Texel hebben daarvan een, naar gehoopt en verwacht wordt, zeer nuttig gebruik gemaakt. Op de tentoonstelling, waarmee de beëindiging van de streekverbeterings- activiteiten wordt ingeleid, zal men in zicht kunnen krijgen in de wijze, waar op men regelmatig op de. hoogte zal kunnen blijven van de fokprestaties van de verschillende stieren in Noord- Holland. Via de Rijksveeteeltconsulent voor Noord-Holland kan men desgewenst steeds nadere inlichtingen verkrijgen omtrent stierenkeus enz. Rijksveeteeltconsulent te Alkmaar. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild 22 febr 9.44 en 22.04; 23 febr. 10.12 en 22.31; 24 febr. 10 37 en 22.59; 25 febr. 11.05 cn 23.25; 26 febr 11.31 cn 23.51. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog weter. FEUILLETON door Gré de Boer 19. Hij is een der beste schade-experts in de provincie, dat zegt men zelfs op het kantoor in Den Haag. Iedereen mag mijn vader graag. Altijd ben ik er trots op geweest zijn zoon te zijn. En daarbij komt nog. dat vader en moeder nog altijd zoveel van elkaar houden. Ten minste, dat heb ik altijd gedacht. En nu dituitgaan met een meid, die de helft jonger is, drie, vier avonden in de week. En aan moeder vertellen, dat hij langer gewerkt heeft. En moeder, die lieverd, gelooft onvoorwaardelijk in vader. Geen haar op haar nu grijs ge worden hoofd, die er aan denkt, dat hij haar voor de gek houdt. En bedriegt met een andere vrouw. Het is toch ze ker om razend over te worden? Huib Hartog voelde zich opgelaten. Daar zit ik nu, en mijn zoon leest me de les. En ik kan niet eens iets ter veront- schuldigng ertegen inbrengen. Of het zou die weddenschap moeten zijn. Maar dat is kinderachtig. En ik kan evenmin Jos de schuld geven. Ik ben de schul dige, want ik zette door, na die avond in Zwolle. Ik had toen moeten zeggen: Nou, het was een leuke avond, ik heb mijn flessen drank verdiend, dank zij jouw welwillende medewerking en we zullen er beiden wel leuke herinnerin gen aan overhouden. Het beste, en be dankt voor die medewerking. Daarmee zou het afgelopen zijn. Natuurlijk kon hij haar niet ontlopen. Af en toe moest hij bij Kamphuis in de garage zijn en dan zag hij Jos ook in het kantoortje. Doch dat was geen bezwaar. Ze hadden elkaar beloofd, dat ze er verder nooit met iemand over zouden spreken. Huib Hartog zweeg en bleef zwijgen. Ook toen zijn zoon uitgesproken was. Deze stak een sigaret op en trok er heftig aan, luisterende naar het stem mengeroezemoes in de winkel. „Waarom maak je je huwelijk op deze manier kapot? Het verwondert me, dat moeder nog nergens van weet. Mis schien heeft ze het ook al bij geruchten vernomen, maar moeder gelooft het na tuurlijk niet. En ik snap die Jos even min. Ze kan toch wel op haar tien vin gers natellen, dat hieruit toch nooit iets goeds kan voortkomen? Je bent ge trouwd. of ben je soms van plan om te gaan scheiden? Nou, moeder kennen de, kan ik haast wel op een briefje ge ven, dat ze daar nooit in zal toestem men. En wat moeten de kleintje van je denken? Dacht je soms, dat die nog niets wisten?" Huib zuchtte. Hij heeft gelijk, dacht hij. Hier moet een eind aan komen. Dit kan zo niet langer. Hij rechtte zijn rug en keek langs zijn zoon heen naar het raam. „Ik zal er een eind aan maken", antwoordde hij op moeilijke toon. „Je hebt gelijk. Hier moet beslist een eind aan komen". „Alsjeblieft", knikte Jaap. „Dé hele stad spreekt er al schande van. Het zou 't beste zijn, als Jos hier vandaan ging. Voorgoed. Dan bestaat de kans, dat de praatjes het snelst verdwijnen. Hoe je toch zoiets kunt doen. Begrijp je dan niet. dat je op deze manier bewerkstel ligt, dat de kinderen zich niet meer op straat durven te vertonen? Nelie was vanmiddag nog bij me, huilende. Omdat ze ruzie gehad had met Wim Morsdijk. Die heeft er op gezinspeeld en toen is Nelie nijdig geworden. Nu snapt het kind ook wel, dat het waar is. Wat moet ze nu v/el van je denken? Wat blijft er zo van je prestige over?" Huib wuifde met zijn hand. „Ja, ik weet het allemaal. Houd er maar over op. Jullie zullen geen last meer van me hebben". Ze hadden nog met een handdruk van elkander afscheid genomen. Buiten, in het donker, was Huib in zijn wagen ge stapt en weggereden. Hij had vanavond een paar geschenken willen kopen voor de kinderen, maar' hij dacht er nu niet meer aan. Ik moet naar Jos, zei hij tot zichzelf. Ik moet met haar praten. Zo kan het niet langer meer. We moeten een oplossing zien te vinden. Hoe weet ik niet, maar we moeten er wat op zien te vinden. In snelle vaart reed Huib Hartog het stadje uit, dat vol was met winkelende mensen, die voor de etalages stonden te kijken of met pakjes in de tassen naar huis wandelden in de zachte december avond. Bij het Wied sloeg Huib rechtsaf, het landweggetje in. In de verte zag hij het licht branden in de lage, kleine boerderij van Bijl, die nog een paar koetjes hield en wat varkens en kippen, omdat hij wat omhanden wilde hebben en het zodoende een welkome bijver dienste was naast de A.O.W. Twee dagen later wist men in het stadje het opzienbarende nieuws te ver tellen, dat Huib Hartog er vandoor was met die meid van Bijl uit het Wied. In de nieuwbouwwoning aan de Pa paverlaan werd ieder jaar een dende rend Sinterklaasfeest gevierd. Dat was een traditie, die niemand wilde breken, ook niet nu de kleine kinderen groot waren geworden en het eigenlijk een beetje kinderachtig was om maar onder kasten en tafelkleden, in dressoirs en aip 'uauagoip uouiea\>( 'uojbav pA\nojj stoelzittingen te gaan zoeken naar brief jes, want een briefje vinden, betekende een cadeautje. Zelfs nu van het zestal er vier ge- daartoe in staat waren, op Sinterklaas avond naar de Papaverlaan, om bij vader en moeder thuis het feest te vie ren, geschenken te geven en te ont vangen. Dan werd het laat, had ieder een schik, werden er tenslotte plaatjes gedraaid en was er natuurlijk volop lek kernijen om te proeven, terwijl moeder Nel zorgde voor de heerlijke koffie, waardoor ze zo beroemd was bij buren, kennissen en familie. Maar dit jaar besliste Nel: „Jongens, jullie begrijpen wel, dat mijn hoofd er nu niet naar staat. De kinderen krijgen natuurlijk even goed wat, dat spreekt Maar we doen het zonder briefjes en zonder te feesten. Laten we hopen, dat we volgend jaar weer allemaal vereend zijn". Het was vooral Jaap, die hevig ver ontwaardigd naar het ouderlijk huis was gereden, toen hij definitief wist, dat zijn vader er vandoor was gegaan op dezelfde avond, dat hij in de keuken van zijn eigen woning het gesprek met zijn vader had. Dus dat was de oplos sing geweest, die zijn vader hem had toegezegd. Jaap had een optimistische hoop gekoesterd: Hij zal wel zo verstan dig zijn om het meteen uit te maken met die griet. En als zij zo wijs is om de stad uit te gaan, dan bloedt het van zelf wel dood. Per slot van rekening hebben de meesten het toch alleen maar van horen zeggen. Maar dit. Jaap was thuis in woede uitgebar sten. „Als ik hem in m'n poten krijg, dan breek ik al z'n ribben.... zo'n schobbejak!" Waarna hij, de tweeën- twintigjarige zoon, vader van een wel geschapen zoon, onverwacht en draai om zijn oren kreeg van moeder Nel, die zich overigens wonderwel beheerste, maar met harde, grijze ogen in een strakwit gezicht haar zoon aankeek en hem er op wees. dat hij nog altijd over zijn vader sprak. „Ik kan begrijpen, dat je je gekrenkt voelt, dat is mot mij ook het geval. Maar hij is er blijft je vader. En zo spreek je niet over je vader, Jaap". De jongen was ineens gekalmeerd. Hoewel hij nog trilde van verontwaar diging, had de klap de woede wegge slagen. „Wilt u hem nog verdedigen, moeder7" Nel had geknikt, „Ja. dat doe ik. Hij is mijn man en blijft mijn man. Ik kan daarom niet toestaan, dat je zo over je vader spreekt. Sla jij vanavond je Bij bel maar eens open, mijn jongen. En kijk dan maar eens, wat er staat in Johannes 8. Daar zegt iemand: Wie van u zonder zonde is, werpe het eerst een steen. En dan mag jij raden, die dit ge zegd heeft. Denk daar dan maar eens over na" Jaap was op een stoel neergezakt, zijn moeder niet-begrijpend aankijkend. „Maar, moeder.begon hij, doch de vrouw viel hem in de rede: „Je weet nu hoe ik hierover denk. Houdt er re kening mee. Ik zal niet toestaan, dat wie ook hier in huis zo over vader spreekt als jij gedaan hebt". (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 10