Cjroen ^jmrL-Jexels in het L, AGENDA Veel grondtransacties in raadsvergadering „Eten voor India" Toeristenbelasting voorlopig op Texel niet mogelijk meisje Wetswijziging moet uitkomst brengen v\Q0R Utyu,/. I eethoeken Moerbeek's Bakkers Ijzerhandel VRIJDAG 18 FEBRUARI 1966 TEXELSE 79e JAARGANG No. 8042 Uitgave N.V. v/h Langevcld de RooU Postbus 11 Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, Wilhelminalaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. COURANT Op Texel zullen zaterdag de klokken van ll.UU - 11.15 uur worden geluid i.v.m. de hulpaKtie ter bestrijding van de hongersnood in India, net zal u be kend zijn dat van ll.UU - l.UU uur spe ciale t.v.- en radio-uitzendingen aan dit onderwerp gewijd worden, nedurcnde deze tyd is het mogelijk gilten voor India ai te dragen m de volgende ge bouwen De Cocksdorp: in de Ned. Herv. Kerk en in de KJv. Kerk; Zuid-Lier land: in de Ned. Herv. kapel; Oosterend: in de Ned. Herv. Kerk; De Koog: in de Ned. iierv. Kerk; De Y»aai: m de Ned. nerv. Kerk; Oudeschild: in de Ned. nerv. Kerk en in de n.K. Kerk; Den Hoorn: in het dorpshuis „De Waldhoorn', alwaar gedurende dit tyd- stip de kerkeraadsdag wordt gehouden. Den Burg: in de Ned. nerv. Kerk, in de K.K. Kern, in de Doopsgezinde Kerk, in de Gerei. Kerk en op het raadhuis in de Parkstraat. De Gerei Kerk te Oosterend, de Doopsgez. Hulpkerken in Den Hoorn, De Koog en Uosterend en de Jti.K. Hulp kerken in Den Hoorn, De Koog en Oosterend zuilen niet voor dit doel opengesteld zijn. Door de betreffende kerkDesturen wordt een beroep gedaan op de gemeenteleden c.q. parochianen om hun Dij dragen op één van de andere plaatselijke aaressen te deponeren. Nog üezeltde dag zal de totale op brengst van Texel worden doorgege ven. De aktie wordt warm aanbevolen door alle kerkbesturen van Texel, de burgemeester van Texel en het „Me vrouw De Koning-hulpcomité". Helpt u mee ae acute nood in India te lenige u? Vandaag kiest het stoomschip „Leip zig" zee met 170 ton voedsel voor India aan boord. Di is een eerste voedselzen- ding, die de NoViB in samenwerking met Unicef verzorgt in de aktie „Eten voor India". 135.000 gulden Na de aankondiging van deze aktie, mede naar aanleiaing van de verkla ring van Dr. Drees voor de televisie, dat hij een miljoen aan hem geschon ken ogenblikkelijk voor de hongerbe strijding m India zou bestemmen, is op de girorekening lOOzOO van de Anti- Honger-Actie, die door de NOVIB voor India is opengesteld, ruim J 25.000, binnengekomen. De Partij van de Arbeid deelde ons inmiddels mede ƒ10.000,voor deze aktie te schenken. Uit de fondsen van de NOVIB-aktie „Een Gast aan Tafel" werd ƒ50.000,voor India bestemd, terwijl de NOVIB uit andere middelen nog eens ƒ50.000,beschikbaar stelde. Aangevoerd en geladen In drie dagen tijds zijn voor deze be dragen 80 ton melkpoeder, 60 ton tar- weoloem, 20 ton rijst en 10 ton haver mout aangekocht en naar de Waalhaven in Rotterdam getransporteerd, waar het vrijdagmorgen zal worden geladen en diezelfae dag de reis naar Bombay zal beginnen. Dit is het doel van het grootste gedeelte van dit „Eten voor India". In samenwerking met Unicef zal 50 ton melkpoeder langs de Unicef - kanalen in Bombay en omgeving wor den gedistribueerd. Unicef heeft voor deze oO ton de vrachtkosten betaald. Dat de hongersnood snel en hevig om zich heen grijpt wordt wel gedemon streerd door het feit dat op het land- bouwprojekt van Pater van der Valk te Cuddapeh de lonen niet meer zoals voorheen in voedsel worden uitbetaald, maar in geld. omdat er geen graan meer is. Het geld heeft echter maar een zeer betrekkelijke waarde, gezi ende hoge prijzen die voor de levensmiddelen moeten worden betaald. „Eten voor India", één aktie voor geheel Nederland NOVIB, Unesco Centrum Nederland, Nederlands Comité Unicef, de Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen en de R.K. Stichting „Mens in Nood" zullen als één man samenwerken en rekenen erop, dat het hele Nederlandse volk zich als één man in de aktie „Eten voor India" zal ver enigen. R.K. Kerk, Wereldraad van Kerken, VN en FAO doen beroep op wereldgeweten Kerken en internationale organisaties van de V.N. zullen gezamenlijk en vrijwel gelijktijdig oproepen tot aktie voor de door honger geteisterde ge bieden in India en andere delen van de wereld. In een dringende oproep zei de Paus: „Niemand kan heden meer zeggen: „Ik kon niet, ik hoefde het niet, laat staan ik wilde het niet. Wij steken be delend voor de hongerenden de handen uit naar u". In verband met de moeilijke finan ciële positie, waarin de gemeente sinds jaren verkeert, hebben de raadsleden herhaaldelijk geiniormeerd naar de mogelijkheid tot het hefien van toeris tenbelasting (kurtax). Onder andere naar aanleiding van het feit, dat een dergelijke belasting sinds 1 maart 1965 in de gemeente Valkcnburg-Houthem bestaat, werd gevraagd of dit ook op Texel mogelijk is. In een uitvoerig schrijven aan de raad komen B. en YV. nu tot de conclusie dat het voorlopig niet mogelijk zal zijn deze belasting te heffen, omdat de wet het niet toestaat. Op grond van de huidige wetgeving is het namelijk alleen mogelijk hotel- en pensiongasten in de helling te betrek ken en deze categorie is op Texel rela tief zeer klein. Blijkens artikel 277 van de gemeen tewet gaat het hier om een belasting van hen die gedurende tenminste een week als logeergasten vertoeven in een hotel of pension binnen de gemeente. Het gevolg hiervan is dat huurders van gemeubileerde woningen, van kamp- en tenthuisjes en van kamers, alsmede kampeerders in caravans en tenten, niet onder de werking van de bedoelde belasting kunnen worden gebracht. Verder uiteraard ook degenen, die kor ter dan een week in een hotel of pen sion vertoeven. Ofschoon in meerdere gemeenten het streven bestaat ook tot invoering van de toeristenbelasting over te gaan, wordt dit vooral door deze enge wettekst tegengehouden. Van verschillende zijden werd reeds aange drongen op een wijziging van de ge meentewet, waardoor alle soorten van in een gemeente overnachtende toeris ten en ongeacht de verblijfsduur de belasting kan worden opgelegd. Zo werd in 1954 reeds door de ver eniging van Nederlandse Gemeenten en in 1958 door de Noordzeekustgemeen ten een commissie in het leven geroepen ter bestudering van dit vraagstuk. De zaak werd in 1961 bij de Minister van Binnenlandse Zaken aanhangig ge maakt. Nog niet Bij de geldende bepalingen met be trekking tot deze hefting zou gedwon gen een ongelijke belasting van de ver schillende soorten toeristen plaatsvin den. Dit nu achten B. en W. onjuist. Zij zijn dan ook van mening, dat het on gewenst is op basis van de thans gel dende wetsartikelen tot het invoeren van logeerbelasting over te gaan. Vrijdag 18 februari Den Burg, Dorpshuis, fotoclub Dc Kiekendief Zaterdag 19 februari Den Burg, De Oranjeboom, 20.00 uur, toneel uitvoering St. Jan, „Roland ons Kind" van Wim Kan. Midden-Eierland, Oude school, 20.00 uur, to neeluitvoering „Tinus de treiterkop" Oudeschild, 't Skiltje, Carnavalsvereniging De Alikrukcn, Carnavalsbal. Den Hoorn, Dorpshuis, Uitvoering Sportver eniging ZDH. De toneelver. Vriendenkring zal het stuk opvoeren „Het begon bij Eva". Bal na. Alleen toegang voor leden en dona teurs. Zondag 20 februari Den Burg, De Oranjeboom, Sl. Jan met het stuk „Roland ons kind" van Wim Kan. Na afloop groot Carnavalsbal. Maandag 21 februari Den Burg, De Lindcboom-Texel, 't Nut, Cul tuur en religie der Centraal Amerikaanse Indianen. Spreker de heer Ir. F. B. Carbcsius- Weber: „De Epos der Maya's" Oostcrend, Jatry, Ledenvergadering V.V.V. Oosterend, aanvang 8 uur. Den Burg, De Zwaan, Onderlinge Rundvee- verzekenng, aanvang 8 uur. Woensdag 23 februari Eierland, Vliegveldhotel, Plattelandsvrouwen De Cocksdorp-Eierland, mevr. C. M. Dusoswa- dc Bruyn over „Sprookjes van Andersen". Den Burg, Casino en De Oranjeboom, Agra rische tentoonstelling van de Streekontwikke- ling. Opening om half 3 door dc heer Th. M. J. Rutlen. Verder geopend van 15.00-18.00 en van 19.00-22.00 uur. Den Burg, Dorpshuis, Ziekenfondsvergadering. Donderdag 24 februari Den Burg, Casino en De Oranjeboom, Agra rische tentoonstelling van de Streekontwikke- ling. Geopend van 13.00-18.00 en van 19.00- 22.00 uur. Vrijdag 25 februari Den Burg, Casino en De Oranjeboom, Agra rische tentoonstelling van de Streekontwikke- ling. Geopend van 13.00-18.00 en van 19.00- 22.00 uur. Zaterdag 26 februari De Waal, Dorpshuis, Het Amateurtje met het stuk „Sterker dan Goud" van M. van Spaan- donck. Volgens de voorlopige uitkomsten van de gastenstatistiek bedroeg in 1965 het aantal overnachtingen op Texel in hotels en pensions resp. 5,62°/o en 4,86°/o van het totaal, dus totaal slechte 10,48°/'o. In Valkenburg is de situatie heel anders. De raad van de gemeente Ermelo heeft getracht op dit terrein een lans te breken door op 3 januari j.l. een ver ordening op de heffing van een logeer gastenbelasting vast te stellen door middel waarvan in principe alle logeer gasten worden belast. De heffing zal dus betaald moeten worden door de overnachtenden in hotels, pensions, huurders van gemeubileerde woningen, van kamp- en tenthuisjes en van ka mers, alsmede door kampeerders in ca ravans en tenten. Een minimum ver blijfsduur is voor de heffing niet ge steld. De belasting bedraagt ƒ0,25 per persoon per nacht. Deze belastingver ordening werd evenwel tot op heden niet goedgekeurd en B. en W. ver wachten dat dit ook niet zal gebeuren. Mocht het wel het geval zijn, dan ope nen zich voor de gemeente Texel onge dachte perspectieven. De kansen op in voering van de door velen noodzakelijk geachte toeristenbelasting, zijn dus vooralsnog klein Per 1 september J. VAN HOORN DIRECTEUR GEMEENTEWERKEN B. en W. stellen de raad voor per 1 september van dit jaar eervol ontslag te verlenen aan de heer J. Veldstra als directeur van de Dienst Gemeentewer ken. De heer Veldstra wil heengaan in verband met het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. Voorgesteld wordt de heer J. van Hoorn (44) te Den Burg met ingang van dezelfde datum tot directeur te benoemen. MERKWAARDIGE VOGEL Abonnees maakten ons attent op een merkwaardige zwart-wit gevlekte vogel die zich in de afgelopen week in ver schillende tuintjes n Den Burg heeft opgehouden. Door sommigen werd ver ondersteld dat het een Siberische lijster betrof, een zeer zeldzame dwaalgast Inmiddels is evenwel vastgesteld, dat de vreemde vogel een gewone merel (zwarte lijster) is met een verenpak van afwijkende kleur. Dit komt vaker voor. Zelfs worden van tijd tot tijd geheel witte vogels (albino's) waargenomen. BALLAST IN AMBULANCE De dienst gemeentewerken heeft in de gemeentelijke ziekenauto 300 kg. ballast aangebracht in de vorm van stenen tegels. Men hoopt nu dat de veelbesproken wagen beter zal veren. Zoals uit de elders in dit nummer gepubliceerde agenda blijkt, zal de ge meenteraad in haar vergadering van 25 februari een groot aantal verkopen, aankopen en ruilingen van grond be handelen. Het gaat om totaal dertien transacties. Als de raadsleden er akkoord mee gaan, zal aan de heer P. Spanjer te Den Burg een stuk bouwgrond van 686 m2 worden verkocht, gelegen op de hoek Keesomlaan-Beatrixlaan te Den Burg. Het stuk moet ƒ27,per m2 opbren gen. zodat de heer Spanjer ƒ18.522, zal betalen. Bouwplannen in dezelfde omgeving hebben ook de heren J. M. Schoo, Johan D. Roeper en Harry W. Z. de Graaf, allen te Den Burg Aan de heer Schoo zal een 359 m2 groot stuk terrein worden verkocht, gelegen aan de Keesomlaan, voor ƒ8.795,50. De heer Johan D. Roeper is gegadigde voor een perceel van 380 m2 aan dezelfde laan, waarvoor hij ƒ9.310,moet betalen. Direkt daaraan grenst een perceel van 522 m2, dat voor ƒ12.789,zal worden verkocht aan Harry W. Z. de Graaf. De heer J. F. J. Veltkamp te Den Burg wil ten behoeve van zijn personeel aan de Molenstraat een dubbel woon huis bouwen. Hij koopt daarom een 581 m2 groot bouwterrein voor ƒ15.687,—. De heer T. v.d. Vis te Oosterend is gegadigde voor een 580 m2 groot stuk bouwterrein aan de Mulderstraat. Hij betaalt daarvoor ƒ18,50 per m2, dus in totaal ƒ10.730,—. Industrieterrein De Coöp. Aankoopvereniging Texel G.A. heeft belangstelling voor een 1250 m2 groot stuk van het industrieterrein Noord en voor enkele stroken grond, die grenzen aan het huidige terrein van de C.A.V. aan de Waalderstraat, groot 1117 m2. De verkoopprijs is gesteld op ƒ14, per m2, dus ƒ33.138,totaal. Als gegadigde voor een ander ge deelte van het industrieterrein aan de Waalderstraat, meldde zich de Natio nale Coöperatieve Aan- en Verkoop vereniging voor Land- en Tuinbouw G.A. „Cebeco" te Rotterdam. Dit 2000 m2 grote stuk zal voor ƒ28.000,wor den verkocht. Aankopen Voor één gulden zal de gemeente van het R.K. Kerkbestuur te Oudeschild een stukje grond kopen, dat gelegen is voor de begraafplaats aan de Zuidhaf- felderweg. Door de verkrijging van dit 1138 m2 grote stuk wordt het mogelijk het plan tot omlegging van het toe gangspad naar de begraafplaats en de verfraaiing van de naaste omgeving (Russenbegraafplaats) uit te voeren. In MEUBELHANDEL Den Burg Tel.2572 het licht van dit plan is de bedongen koopsom redelijk te achten, zo menen B. en W. Van de heer L. Vonk, K 26, zal de gemeente ook enkele stukken grond kopen: een stuk van 5.09.20 ha. aan de Duinweg in Eierland voor 63.650,en een stuk grond van 1.20.20 ha., gelegen aan de Pontweg bij de Keesomlaan, voor ƒ27.000,De grond aan de Duinweg is voor de gemeente van belang omdat het volgens het re- kreatieplan is bestemd voor rekreatieve doeleinden. De grond aan de Pontweg bij de Keesomlaan (met opstal) is be stemd voor woongebied en openbaar groen. De gemeente bereikte met de Stich ting Beheer Landbouwgronden te Utrecht overeenstemming omtrent aan koop van een schapenboet met bijbe horende grond, gelegen aan de Keesom laan te Den Burg. Voor de som van 7 3000,zal het 600 m2 grote stuk wor den gekocht. Het is voor de gemeente van belang, omdat het een enclave vormt in een reeds eerder aangekocht stuk grond ter plaatse. Ruilingen Met de heer C. Brans te Oosterend zal grond worden geruild, waardoor van de resterende bouwterreinen aan de Achtertune een betere verkaveling wordt verkregen. De te ruilen stukjes zijn elk 21 m2 groot en de transactie geschiedt derhalve met gesloten beur zen. De gemeente bereikte ook met de Diaconie der Hervormde gemeente te De Koog overeenstemming omtrent ruiling van grond. De gemeente zal aan de Hervormde Diaconie enkele perce len grond overdragen, gelegen aan de Kogerweg, groot 1.53.90 ha. en nog een stuk van 345 m2, gelegen op de hoek Dorpsstraat, Parnassiastraat, grenzend aan de kerk. Daartegenover draagt de Diaconie aan de gemeente een stuk grond van 2.31.40 ha. over, gelegen aan de Kogerweg. Voor het verschil be taalt de gemeente aan de Hervormde diaconie ƒ1115,De ruiling is voor de gemeente van belang aangezien aldus gronden worden verworven, die in een volgende ruiling zullen worden inge bracht ter verkrijging van een perceel grond, bestemd voor woningbouw en wegaanleg. Deze volgende ruiling wordt aangegaan met de Staat der Ne derlanden. De gemeente zal aan de Staat de stukken grond aan de Koger weg overdragen, waarvoor in plaats een perceel van 0.57.50 ha. wordt ver kregen gelegen aan de Dorpsstraat. 'Door deze laatste ruil zal de gemeente de beschikking krijgen over een voor woningbouw en wegaanleg bestemd perceel grond tussen de Dorpsstraat en de Kamerstraat te De Koog en zal de Staat de beschikking krijgen over alle gronden, benodigd voor het uitvoeren van een door het Staatsbosbeheer ont worpen en voor de rekreatie rond De Koog van groot belang te achten plan. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 9 tot en met 16 februari 1966 Geboren: Johannes Paulus, zv, Petrus J. Bakker en Martha J. Veeger; Léon Edward, zv. Cornells N. de Wit en Elizabeth van Egmond; Alphonsus Jo hannes, zv. Gerrit Kiljan en Theodora Smit. Overleden. Hermanus Steigstra, oud 68 jaar. Verschijnt dinsdags en Trjjdags. Bank: Nedcrl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,95 p. kw. -f 30 cL incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert 12 ct p. mm. OVERDENKING TWEE RIJBANEN Grote wegen hebben voor elk van beide richtingen ten minste twee rijba nen; respectievelijk voor het snelle en minder snelle verkeer. Slechts een witte streep op het wegdek geeft de scheiding er tussen aan. En het staat de weggebruiker vrij, de ene, dan wel de andere baan te berij den. De ervaren chauffeur, die uiter aard omzichtig manoeuvreert, kan zo vaak hij dat wenst of nodig acht van rijbaan verwisselen zonder brokken te maken. Wat zou het gemakkelijk zijn; in elk geval: wat zouden wij het gemakkelijk vinden, als wij zo onze levensweg over de gehele lengte in tweeën konden delen. Wat zouden dan op zondag de kerken vol zijn. De grote massa, voor zo ver niet geheel van God en Zijn dienst vervreemd, zou dan daar wel luidop meezingen van het brandend verlangen om te komen in des Heren heiligdom. Wel te verstaan, als wij ons leven naar eigen verkiezing afwisselend langs eén van twee banen zouden kunnen leiden. Immers: dan zouden wij eerst recht ieder het zijne kunnen geven en dat ook gaarne doen. Dan zou God ook aan Zijn deel kunnen komen. Waarom niet?! Zij het dan door de week wat minder dan op zondag. En de hele rest van onze tijd zou dan voor Mammon kun nen zijn. Mammon. Dat is het in begrip van alles wat niet direct en niet in-direct aan God en Zijn dienst toegewijd in Zijn dienst gesteld is. Maar.God en Mammon zegt Jezus kunnen niet naast elkaar; ook niet afwisselend, als het ware ieder op zijn beurt worden gediend. Ons leven is niet als een weg, ge vormd door twee banen met éénzelfde eindpunt of doel. Het is öf alleen God, Wie wij ons ten dienste stellen óf alleen Mammon. Tussen die beiden hebben wij te kiezen NU. Ev. Matt. 6 19—24. Oosterend. B. „Voedsel voor India" SPONTANE ACTIE LUBERTISCHOOL Geheel spontaan hebben de leerlin gen van de vijfde en zesde klasse van de Luberti-school te De Koog besloten in het dorp een inzameling te houden voor de actie „Voedsel voor India". De kinderen haalden dinsdagmiddag 372,94 op. Zoals reeds in het vorige nummer werd gemeld, heeft de Texelse Courant haar gironummer 652 voor dit doel ter beschikking gesteld. Duidelijk moet op het strookje „Voedsel voor India" worden vermeld. TEXEL OP TELEVISIE Een opname-team van de televisie heeft dinsdag onder leiding van Gabri de Wagt een bezoek aan Texel gebracht. Gedur?nde de gehele dag zijn opnamen van het eiland en de bewoners ge maakt, die zullen worden onderge bracht in een film over het toerisme in Zeeland, op de Veluwe en op Texel. Voor de camera werden van de heer M. Mantje uit De Koog, mevr. Bruin-Boot uit Den Burg, J. A. Commandeur uit Den Hoorn en J. W. Dekker uit Den Burg vraaggesprekken afgenomen. De film zal op vrijdag 11 maart over Nederland I worden uitgezonden. HUWELIJKSGESCHENK KONINKLIJK PAAR Voor het Texelse aandeel in het na tionaal huwelijksgeschenk aan het Ko ninklijk Paar heeft de Stichting Festi val Texel haar bankrekening bij de Middenstandsbank te Den Burg open gesteld. Zij, die over een betalingsbe wijs wensen te beschikken, worden verzocht hun bijdragen op deze bank rekening te willen overmaken, dan wel op gironummer 17392 van dc Ned. Middenstandsbank te Den Helder, on der de vermelding „ten gunste van de Stichting Festival Texel, huwelijksge schenk Koninklijk Paar". Het is de bedoeling in de eerste week van maart ieder in de gelegenheid te stellen een bijdrage voor het huwelijks geschenk te geven. In alle postkantoren zal dan een speciaal voor dit doel ge plaatste bus worden gezet, waarin men zijn bijdrage zal kunnen deponeren. Van deze bijdragen, zal geen ontvangst bewijs verstrekt kunnen worden. Een ieder, die dus een ontvangstbewijs op prijs stelt, wordt geadviseerd van de bovengenoemde stortingsgelegenheid gebruik te maken. Gevraagd voor kantoorwerkzaamheden Liefst Mulo-opleiding doch niet vereist.

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 1