Pu rol huid FILMNIÈIIWS Doodlopende zijweg Hee, da's een goed idee, I moet u vaker doen HIER IS ONS BANKGEHEIM! Slagroom er QPtfd Aluminium wasketels De bank waar u zich thuis voelt Fruit (sinaasappel bijv.J met slagroom. Lekker en gezellig.' TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 25 FEBRUARI 1966 VROUWENWERELDGEBEDSDAG 1966 Sinds de Vrouwenwereldgebedsdag in 1887 voor het eerst werd georgani seerd in Amerika, is deze dag langza merhand niet alleen in Amerika, maar ook in Afrika, in Azië en in Europa (in Nederland sinds 1929) dè dag geworden, waarop vrouwen uit de gehele wereld en van uitéénlopende kerken zich ver enigen in gebed. Ook dit jaar weer wordt deze dag ge organiseerd op de eerste vrijdag in de z.g. lijdenstijd, vrijdag 25 februari. Het thema voor deze gebedsbijeenkomsten is: „Gij zijt Mijn getuigen". Voor Texel worden ze op de volgende tijden en plaatsen gehouden Den Burg, Nederlands Hervormde Kerk De Koog, Nederlands Hervormde Kerk Oudeschild, Rooms-Katholieke Kerk Oosterend, Nederlands Hervormde Kerk Den Hoorn, Doopsgezinde Kerk De Waal, Nederlands Hervormde Kerk (kerkeraadskamer) De Cocksdorp, Nederlands Hervormde Kerk. De bijeenkomsten beginnen alle om 8 uur. AFGESLOTEN WEGEN OPDOOI DEN HOORN Het Hoge Achterom is wegens opdooi tot nadere aankondi ging voor alle verkeer gesloten. Voorts geldt voor een gedeelte van de Westerweg bij de aansluiting op de Kleiweg te Den Hoorn een maximum snelheid van 30 km. per uur. eveneens in verband met opdooi. §2*, PROTESTANTS INTERKERKELIJKE GEZINSVERZORGING De laatste tijd blijkt steeds weer, dat er nogal wat misverstanden bestaan bij velen over het functioneren van deze hulpdienst. Het lijkt daarom nuttig en kele van deze misverstanden recht te zetten. Het meest voorkomende misverstand blijkt te zijn, dat men van mening is, dat donateurs van de P.I.G. zonder meer recht hebben op het krijgen van gezinshulp, als deze wordt aangevraagd. Dit is slechts in zoverre juist, dat ieder gezin, wel of geen donateur (tussen deze twee mag wat de hulptoewijzing betreft, ook al door de subsidie-regeling van Rijk en Gemeente, geen enkel on derscheid worden gemaaktals het in nood is, recht Ijeeft op hulp. Wat de gezinsverzorging aangaat, wordt deze hulp ook onvoorwaardelijk gegeven, voor zover hulpen voorradig zijn. Het aantal aanvragen om hulp overtreft echter geregeld het aantal beschikbare gezinsverzorgsters (gediplomeerd) en gezinshulpen (ongediplomeerde krach ten). Alle aanvragers of -vraagsters, die de laatste tijd dan ook niet onmiddellijk hulp hebben gekregen en voorlopig op een „wachtlijst" werden geplaatst, waaronder velen, die de gezinsverzor ging geregeld door donaties steunen, werden dan ook niet onheus bejegend, zoals veelal hun reakties doen vermoe den (bedankjes als donateur en boze gezichten of woordenWij zouden niets liever doen dan in alle gevallen onmiddellijk en afdoende hulp te ver lenen. Van enige bevoorrechting van be paalde gezinnen, die wel (en soms langdurige!) hulp kregen de laatste tijd is dan ook geen sprake. Het heeft alleen weinig zin op een bepaald moment voortijdig de hulp in het ene gezin af te breken om daardoor een ander gezin te kunnen helpen. Wel is het o.i. zo, dat als de gezinnen, aan wie hulp geboden wordt, weten, dat er een voortdurende wachtlijst is van „noodgevallen", zij alles in het werk behoren te stellen om op een andere manier in hulp te voor zien (familie of buren?), waardoor de schaarse gezinshulpen beschikbaar ko men voor anderen. Wij van onze kant kunnen niet meer doen dan proberen zoveel mogelijke krachten voor ons werk aan te trekken (elders in dit blad kunt U weer eens een oproep om zich beschikbaar te setllen voor dit werk aantreffen) en voorlopig met de be schikbare krachten hulp te bieden, waar dit nodig en mogelijk is. Gelukkig horen wij. dat de overkoe peling van de vrouwenorganisaties op Texel bezig is de mogelijkheden te be kijken om met vrijwilligsters gezinnen, die door ziekte van de huisvrouw in moeilijkheden zijn gekomen en niet direkt op andere wijze hulp kunnen krijgen, voorlopig hulp te bieden. Dat overigens in tijden, waarin vele gezin nen op Texel werkelijk in nood zijn, tientallen „seizoen-werksters" gewoon weg in de „overbrugging" zitten te zit ten en dus op kosten van de gemeen schap vegeteren zonder bereid gevon den te worden om de tijd buiten het seizoen de gemeenschap te dienen, om dat zij daardoor hun „overbruggings- geld" zouden zien verdwijnen, is een toch wel zeer aanstootgevende scha duwzijde van onze (terecht) zo geroem de sociale voorzieningen. In een tijd, waarin het seizoen steeds meer vrouwe lijke werkkrachten opslokt en waarin dus steeds minder werkkrachten be schikbaar zullen komen voor dit zo noodzakelijke werk voor de Texelse gemeenschap, lijkt het mij hoogste tijd, dat het gemeentebestuur alle mogelijk heden bestudeert (ik kan niet beoorde len in hoeverre dit al of niet is ge beurd om aan deze „sociale wan toestand" buiten de seizoentijd om een einde te maken. Ik ben tegen een teveel aan overheidsdwang, maar als de so ciale voorzieningen tot gevolg gaan hebben, dat een gezin door ziekte van de moeder zonder hulp zit, terwijl in dezelfde straat een gezin is met twee grote dochters, die beiden „in de over brugging" lopen te zitten en die niet genegen zijn te helpen, dan zeg ik „Overheidsdwang is wel eens voor slechtere dingen gebruikt". Of wordt de overheid door haar eigen dode wetten, die het goede beogen, gedwongen van iedere vorm van dwang af te zien. als die wetten in dit soort gevallen een niet goede uitwerking hebben? Dan mogen wij in een democratisch land niets na laten om te maken, dat die wetten in dit opzicht veranderd worden. Door één en ander schijn ik wat afge dwaald van het punt, dat ik met dit stukje beoogde, maar dat is niet meer dan schijn. Mijn bedoeling was begrip te vragen bij de Texelaars voor de moeilijkheden van bestuur en leidster van de P.I.G., waarvan de oorzaken, gezien het oordeel van velen, zo vaak niet gezocht worden, waar ze liggen, nl. in onze (niet altijd in gunstige zin) ver anderende samenleving, maar in de onwil of het onbegrip van leidster en bestuur, op wie dan die velen hun ge prikkeldheid en wanhopigheid, als er geen hulp geboden kan worden (op zich zlef begrijpelijke reactie-verschijnse len!), menen te mogen en te kunnen af reageren. Een beetje meer begrip lijkt me in vele gevallen niet te veel ge vraagd. L. Koopmans, voorzitter P.I.G. DIËETSPREEKUUR OP TEXEL Zoals velen misschien reeds weten, wordt om de twee maanden op ons eiland, te Den Burg in 't Groene Kruis- gebouw, een Diëetspreekuur gehouden. Dit spreekuur, dat wordt gehouden door de diëtiste van de Provinciale Noordhollandse Vereniging „Het Witte Kruis", mejuffrouw W. C. A. Appel doorn, is toegankelijk voor diegenen, die advies nodig hebben bij de opstel ling of regeling van hun dieet. Op voorwaarde echter, dat zij een schriftelijke verwijzing van hun huis arts aan de diëtiste kunnen tonen. Mocht U belangstelling hebben voor dit spreekuur i.v.m. het diëet van Uzelf of één van Uw gezinsleden, bespreekt U dit dan met Uw huisarts. Voor hen, die één of meer keren op het spreekuur geweest zijn en voor controle terug moeten komen, geldt; Ga ook voor con trole terug en laat mejuffrouw Appel doorn niet vergeefs op U wachten. Het eerstvolgende spreekuur zal ge houden worden op dinsdag 1 maart a.s. van 13.00- 15.30 uur en vervolgens op iedere eerste dinsdag van de oneven maanden. AANVULLENDE AGENDA Aanvullende agenda voar de verga dering van de raad der gemeente Texel, te houden op vrijdag 25 februari 1966. Texel, 21 februari 1966. De burgemeetser van Texel, C. De Koning 33a. Overdracht van het beheer en on derhoud van enkele parkeerterreinen aan het Staatsbosbeheer. 36a. Wijziging van de begroting van het grondbedrijf voor 1966 CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 2 maart a.s. worden de moe ders van Oudeschiid en Den Burg verwacht: Oudeschild van 13.00 - 13.30 uur; daarna Deu Burg tot 15.15 uui. Zaterdag-, zondag- en woensdag avond draait in het City-theater de oorlogsiilm „De trein". Het verhaal speelt in Frankrijk in augustus 1944, toen onder Hitiers bezettingslegers grote opschudding heerste in verband met de vanuit Normandie oprukkende gealliëerde troepen. In opdracht van o.a. Göring verzame len de Duitsers Franse kunstschatten om ze naar Duitsland te brengen. Or ganisator van een transport schilderijen is kolonel Frans von Waldheim die woedend is als hij hoort, dat de beno digde trein van het dienstrooster is ge nomen omdat er troepen mee vervoerd moeten worden Als het tenslotte toch lukt de trein voor het schilderijen transport te charteren, komt het Franse verzet in actie. De trein moet worden opgehouden. Vele van de pogingen mis lukken, maar tenslotte zijn de verzets mensen de Duitsers toch te slim af. Toe gang boven 14 jaar. Liefhebbers van wild-west kunnen hun genoegen doen met „John Slaugh ter schiet weer raak", die zondagmid dag wordt vertoond. Ranger Slaughter is gewond geraakt bij een bankoverval, die de beruchte Barko-bende heeft uit gevoerd. Slaughter heeft gezworen zijn vriend, die daarbij om het leven kwam, te zullen wreken. Het plan lukt: de bende wordt uitgeroeid. (In kleuren toegang boven veertien jaar). Dinsdagavond 8.15 uur „Vader van een soldaat" (Zie beschrijving elders in dit blad). 25 jaar garantie! 15 1. 27,50 45 1. 51,50 34 1. 42,50 50 1. 59,50 40 1. 46.50 55 1. 65,50 Ook verkrijgbaar voor elektrische verwarming. Bakker's Ijzerhandel Den Burg: Binnenburg 11. Den Helder: Koningstraat 7 U mag het ook weten: de N.M.B. is de bank waar ieder een zich thuis voelt. Een simpel „geheim". Maar de cliëntenkring van de N.M.B. groeit er gestadig door. Bedrijven, klein en groot, beleggers, spaarders... zij NEDERLANDSCHE weten hun belangen in vertrouwde handen! MIDDENSTANDSBANK FEUILLETON door Gré de Boer 20. „Snapt u dan niet, moeder, dat wij er schade door zullen lijden? Onze zaak? Er bleven al mensen weg, toen de geruchten over vader en die meid de ronde deden. Alsof ik er wat aan kan doen. En wat denkt u, dat nu het gevolg zal zijn?" „Dat je misschien nog meer klanten kwijt raakt. Dat zijn mensen, die alleen maar in het klem kunnen denken. Gaan jij en Hennnie er een boterham minder om eten? Dan mag je hier ko men. Je hoeft mij niet te vertellen, hoe bepaalde mensen in zulke opzichten reageren. Trek je er niets van aan, dat is de enige raad, die ik je kan geven". „U denkt er nogal gemakkelijk over, he?" sneerde Jaap. „Hoe ik er over denk, Jaap, zul je aan mij met merken. Als een van mijn kin deren hierdoor schade lijdt, weet hij of zij, waar men terecht kan: in het ouder lijk huis. Maar ga niet schelden op je vader, want dat neem ik met. Dat heb ben wij jullie niet geleerd". De twee jongsten hadden er zwijgend bij gezeten, Nelie huilend vanwege de consternatie. Henk zwijgend, met een norse trek op zijn gezicht. Zelf had hij ook al ondervonden, wat het zeggen wil een vader te hebben, die in op spraak was geraakt. Zijn kleine Netteke was plotseling vertrokken van het kas teel. Toen hij er in de vooravond naar toe was gefietst, zoals dat de laatste tijd een paar keer in de week geschiedde, had men hem bij de ingang opgevan gen. De huisknecht, die iedere bewoner van het stadje vanuit de hoogte bezag, omdat niemand in rang gelijk stond met zijn meester en meesteres, had de be zoeken van de jonge proleet, zoals hij Henk Hartog noemde, met lede ogen aangezien, doch als een goede huis knecht had hij nooit iets laten merken. Als mevrouw zo dwaas was om het volk binnen te halen en zelfs toestond, dat deze puber de dochter des huizes het hof maakte, was dat haar zaak. Maar nu was het afgelopen. Hij had altijd geweten, dat iets dergelijks niet in overeenstemming was met de maat schappelijke positie, waarin meneer van Dongen Meerveld verkeerde. Zodat Henk in de deuropening de weg ver sperd vond door Willem, de huisknecht, die hem op hoge toon meedeelde, dat de „freule" Willem sprak over Nettie altijd als de freule vertrokken was naar een kostschool in Zwitserland, zo dat zijn bezoeken aan het kasteel ver der geen zin meer zouden hebben. Henk was stom verbluft geweest. „Maar mag ik mevrouw dan even spre ken? Ik weet niet eens het adres van Nettie!" „Mevrouw heeft me opgedragen u deze mededeling te doen. Goeden avond". Gelijk werd de deur voor Henk's neus gesloten. Op weg naar huis begreep hij de oor zaak. Dit is vaders schuld, dacht hij Door wat vader gedaan heeft, ben ik onmogelijk geworden op het kasteel en Nettie's ouders hebben haar naar een kostschool gestuurd om te voorkomen, dat wij elkander nog langer ontmoeten. Dus zat hij nu thuis, zwijgend, inwen dig misschien even woedend als Jaap het uiterlijk had laten merken. Maar Henk was de tegenvoeter van zijn broer. Hij verkropte alles alleen, bleef geslo ten, omdat hij niet wilde, dat anderen zijn nederlaag te weten zouden komen. Trouwens op de straat had hij de laatste dagen ook al gemerkt, dat ieder een het wist. En daarom keken som mige jongens en meisjes hem meewarig, een enkele spotlachend aan. Toen hij gisteravond in de cafetaria was geko men, wérden de gesprekken even ge staakt en werd hij veelbetekenend aan gekeken. Zelfs de nieuwe dienstertje, die nauwelijks op de hoogte kon zijn van de plaatselijke gebeurtenissen, om dat ze nog geen drie weken hier werk te, had hem met een eigenaardige, on derzoekende blik aangekeken. Daags na Sinterklaas waren Elsje en Dina met hun echtgenoten naar het ouderlijk huis gereden. Jaap had ze ge beld en op de hoogte gesteld van de feiten. Er aan toevoegend: „Met moeder is geen land te bezeilen. Ze neemt hem nota bene nog in bescherming". In de bus dacht Dina over deze woor den na. Ik kan haar niet eens ongelijk geven. Per slot van rekening is zij de enige, die het hoofd koel houdt. Net iets voor mam. Iedereen raakt in paniek, smetteloos zuiver Het was tot veler verwondering Her man Kedde, die van mening was, dat men de hele historie niet al te zwaar moest tillen. Hij was met vrouw en kind uit Zeeland overgekomen om de Kerstdagen bij zijn schoonmoeder door te brengen. Ook hij was op de hoogte gesteld door Jaap. Maar hij reageerde heel anders. Herman, die uit een streng calvinistisch milieu kwam en een broer had, die predikant was m een der Zeeuwse stadjes, oordeelde niet en ver oordeelde evenmin. „Het is een onaan gename situatie, maar het past ons niet als rechter te gaan optreden. In de eer ste plaats moeten we het niet al te zwaar opvatten. Dit is een bevlieging, die wellicht van korte duur is. We be hoeven bovendien ook niet het ergste te denken". „Wat bedoel je daarmee7" informeer de Jaap argwanend. „Wel, dat vader wel spoedig terug zal komen. Zulke dingen komen vaker voor in het leven". Jaap schudde vol verbazing zijn hoofd. „Ik ken jou gewoon niet meer Zo gemakkelijk als jij het opvat hoe denk je, dat de mensen in de stad reageren? Klanten blijven uit mijn zaak en „Jij trekt dit in het persoonlijke vlak. zwager. Dat is het egoïsme, wat in de mens leeft. Ook in mij. Ik ben hele maal niet beter Als iedereen in jouw winkel was gekomen met een lach en gezegd had: „Jonge, jonge, Hartog, die vader van jou.... dat is me er ook eentje.lust nog een groen blaadje en gaat het bovendien oppeuzelen wat een olijke schuinsmarcheerder, die ouwe baasha, ha, haDan had je meegelachen, misschien als een boer met de klassieke kiespijn, maar je had je klanten vast niet de winkel uitgezet. Bovendien zou je er zelf, na zulke reac ties anders over gaan denken. Minder scherp. En je was niet boos geworden. Althans niet erg Om moeder zou je het wel erg gevonden hebben, maar diep in je hart als man zou je de daad van vader hebben kunnen begrijpen". De verwondering bij Jaap had nu het toppunt bereikt. „Jij bent getikt, weet je dat? Jij bent zwaar getikt". (Wordt vervolgd) Jaap natuurlijk helemaal uit angst voor zijn zaak. Misschien nog meer uit angst voor zijn schoonouders. Hoe zou ik zelf zijn, als Okke er met een ander van door ging? Ik zou vast een week zitten snotteren van ellende. Maar mam is niet zo. De kinderen kusten hun moeder zwij gend. Veel woorden waren ook niet no dig om elkaar te troosten. Later, toen ze aan de koffie zaten, opperde Piet: „Kunnen we er niets aan doen? Waar zijn ze eigenlijk heen?" Niemand wist het. De vader van Jos had verteld, dat zijn dochter op een avond, een paar dagen vóór Sinterklaas, in allerijl twee koffers had volgestouwd met kleren en was weggegaan. „De mensen kletsen me teveel in dit ellen dige stadje. Ik ga er vandoor. U zult wei zien of en wanneer ik terugkom". Maar niemand wist, waarheen het tweetal was gegaan. Het expertisebureau in Den Haag was blijkbaar ook al op de hoogte, want enkele dagen na Sinterklaas was er een meneer uit Den Haag geweest om te vernemen of inderdaad de heer Hartog de laatste dagen niet gewerkt had. En wist niemand nu, waar hij was? Nou. hij zou in Den Haag rapport uitbrengen. Mevrouw Hartog kreeg wel bericht.

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 5