(fro en 2 rwartsjexelsin het harL, A. A. de Ridder moet met de gemeente gaan onderhandelen AGENDA Raad besloot tot onteigening van gronden te De Koog Plan voor gemeenschaps centrum in De Koog De vakantiebesteding van de Nederlandse bevolking Beroepsschrift van bollenkweker ongegrond verklaard Donderdagavond vergadering in „De Toekomst' \$0R Badplaatsen favoriet gordijnstoffen Moerbeek's DINSDAG 1 MAART 1966 TEXELSE 79e JAARGANG No. 8045 COURANT Uitgave N.V. v/h Langeveld de Rooty Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, WUhelmiualaan 33, Deo Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. sneller plaatsvinden dan wanneer agendapunt wordt aangehouden. De gemeenteraad heeft vrijdagmiddag het beroepsschrift van de heer A. A. de Ridder te De Koog tegen de weigering van een door hem aangevraagde bouwvergunning voor een betonnen bollenschuur, ongegrond verklaard. Aan vankelijk zag het daar niet naar uit, want diverse raadsleden bleken de argu menten van de heer De Ridder wel te kunnen delen. Na een langdurige discus sie zag men in dat het ook in het belang van de bollenkweker zou zijn als het beroepsschrift ongegrond werd verklaard. Drie raadsleden stemden evenwel: tegen: mevrouw G. Vrijdag-Kcijser (VVD), de heer J. Daalder (AR) en mej. A. G. Luysterburg (CHU). Mej. Luysterburg was de eerste die een lans brak voor de protesterende heer De Ridder. „Hij is bereid alles te doen om het gebouw in het landschap te laten harmoniëren. Hij wil de schuur in de gewenste kleur verven en beplan ting laten aanbrengen. Waarom kun nen we dit niet toestaan?" Zij wees er op dat het hier 'n klein bedrijfje betreft. Het is voor de heer De Ridder beslist niet haalbaar een duurdere schuur te laten bouwen. De heer J. J Westdorp (PvdA) stelde voor dit agendapunt aan te houden. De heer De Ridder en de ge meente konden dan nog eens praten om zo tot een voor beide partijen aanvaard bare oplossing te komen. „Ga praten De heer F. L. de Grave (KVP) had de heer De Ridder korte tijd tevoren nog gesproken en hem daarbij aangeraden het bezwaarschrift in te trekken en nog eens met gemeentewerken te gaan pra ten. De bollenkweker had dit beloofd, maar niet gedaan, wat de heer De Gra ve niet erg tactisch vond. De medede ling van mej. Luysterburg als zou het hier om een zeer klein bedrijf gaan, achtte hij onwaar. „Een bedrijf van twee hectare is niet bijzonder klein en ik heb vernomen dat de heer De Ridder er heel wat van maakt". De heer De Grave concludeerde hieruit dat een wat betere schuur heus wel mogelijk is en verweet B. en W. dat elders op Texel meerdere van deze lelijke betonnen loodsen zijn toegestaan. Dit had nooit mogen gebeuren. De heer J. Daalder (AR) vond dat men bedrijven niet moet dwingen zwaardere financiële lasten op zich te nemen dan noodzakelijk is. „Ik ben niet voldoende ter zake kundig om te weten welke lasten betrokkene zich kan veroorloven, maar ik kan me slecht indenken, waarom die man daar zo'n schuur niet mag plaatsen. B. en W. zinspelen er in hun prae-advies op, dat een schuur, gebouwd volgens een ander systeem, wellicht wel zou worden toe gestaan. Maar dat „andere systeem" werkt ook met betonelementen". De heer Daalder meende voorts dat het landschap er op vooruit zou gaan als De Ridder zijn zin zou krijgen, want op het ogenblik maakt het terrein een wel heel rommelige indruk. De bollenkisten staan er te rotten en de machines staan onder een vervallen afdak, een soort -plaggenhut bedekt het roestige platen. Mevrouw G. Vrijdag-Keijser sloot zich bij de heer Daalder aan. Wetende, dat de door de heer De Ridder gewenste schuur ƒ8000,kost. wilde zij wel eens weten wat een schuur kost, die de ge meente wil toestaan. „Pas als we dat verschil weten, kunnen we een juist oordeel vellen". Onwillig? Mevrouw J. Koning-Bruin had de indruk dat de heer De Ridder zelf een beetje onwillig is. Zij had (o.a. door de mededeling dat een schuur volgens een ander systeem wellicht wèl zou worden toegestaan) de indruk dat de bollen kweker met de gemeente wel tot een compromis had kunnen komen. Mej. Luyteiburg: „Ik ben vanmorgen bij hem geweest en ik heb hem gezegd: man je bederft de stemming met je be- Dinsdag 1 maart Den Burg, City-theater, 20.15 uur, Neder landse première van de Russische film „Vader van een soldaat" in aanwezigheid van de re gisseur en de filmsterren Irina Scobtsewa en Liliana Alesjnikowa. Woensdag 2 maart Den Burg. De Lindeboom-Texel, 20.00 uur, bridgedrive. Donderdag 3 maart De Koog, „De Toekomst" 8 uur dorpsverga dering dorpshuisplannen De Koog. De Cocksdorp, „De Hoop", Jaarvergadering Onderl. Paardenverzekering D.E.L. 10.30 uur. Vrtydag 4 maart Den Burg, Dorpsbuis, 20.00 uur, bijeenkomst fotoclub De Kiekendief. Den Burg, Hotel „De Graaf' 8 uur.AJgemene vergadering Sportvissersclub „Texel". zwaarschrift; trek het maar in en ga praten. Praten wilde hij wel maar het bezwaarschrift intrekken niet, want hij had het gevoel dat hij dan alle schepen achter zich verbrandde en niets meer zou kunnen inbiengen. Hij was niet van het tegendeel te overtuigen". Wethouder Th. R. Hin vertelde, dat B. en W. een soortgelijke suggestie had den gedaan. „Die schuur is onaanvaard baar, maar ga met gemeentewerken overleggen om te weten wat wèl kan en dan zou het best eens kunnen meeval len." Wethouder Hin wees erop, dat de door De Ridder gewenste schuur ken nelijk met zo ideaal is als hij denkt; er zijn mensen die zo'n schuur hebben la ten afbreken omdat hij niet beviel. Bij wijze van proef hebben B. en W eerder wel vergunningen voor deze be tonnen schuren afgegeven, maar daarbij is wel duidelijk geworden dat ze in het open veld beslist niet aanvaardbaar zijn. Enigszins verstoord wees de voorzit ter, burgemeester C. De Koning, de raadsleden op hun inconsequent gedrag in deze. „Zowel B. en W. als de raads leden hebben zich herhaaldelijk uitge sproken voor de bescherming van het landschap. Van beide kanten is steeds gesteld, dat uiterst voorzichtig tewerk moet worden gegaan bij het verlenen van bouwvergunningen en dat storende bouwsels niet moeten worden toege staan. Nu komt er een afzonderlijk ge val aan de orde en prompt wordt de liefdesverklaring jegens het landschap vergeten met als argument dat de be trokkene een betere schuur misschien niet zal kunnen betalen. Als financiële overwegingen in kwesties als deze de doorslag moeten geven, is het hek van de dam". De voorzitter wees er met nadruk op dat het ongegrond verklaren van het bezwaarschrift niet betekent dat met de betrokkene niet meer gesproken kan worden. Zo'n gesprek kan zelfs veel Niemand gepikeerd De heer De Koning zei het eens te zijn met mevrouw Koning-Bruin (die had gezegd dat De Ridder beter had kunnen praten dan een bezwaarschrift in te dienen) wat protest uitlokte van mevrouw Vrijdag- Keijser: Burgemeester hier neem ik stelling tegen. Een burger maakt van het recht gebruik om een bezwaar schrift in te dienen en het college is daarover gepikeerd!" De burgemeester reageerde hierop verontwaardigd: „Heeft iemand gezegd dat hij gepikeerd was!? Nu ben ik gepikeerd, mevrouw Vrijdag!" Mevrouw Vrijdag: „Zo hebt U het toch voorgesteld, dat het verkeerd was in dit geval een bezwaarschrift in te dienen. Hij had het in moeten trek ken". Burgemeester: „Dat het bezwaar schrift moest worden ingetrokken, is niet gesuggereerd door B. en W., wel van andere zijde!" De heer J. J. Westdorp bracht olie op de golven door te stellen, dat niemand der aanwezigen het recht van de heer De Ridder betwistte om een bezwaar schrift in te dienen. Een andere zaak is of dat wel de beste methode was om tot een oplossing te komen en dat laatste is door zowel B. en W. als de raad be- wijfeld. Wethouder Roeper; „Als de raad dit besluit aanvaardt, kan de zaak binnen veertien dagen rond zijn. De Ridder gaat praten met Gemeentewerken en komt vrijwel zeker tot een oplossing Aanhouding van het agendapunt geeft alleen maar vertraging". Op het verzoek van mevrouw Vrij dag om een vergelijkende prijs te noe men, zodat de raadsleden konden na gaan of de duurdere schuur werkelijk niet haalbaar zou zijn voor de recla mant, wilde de voorzitter niet ingaan. „Dat heeft geen zin. De welstandbeoor deling kan en mag niet afhangen van de financiële situatie van een bedrijf!" Mej. Luysterburg verzocht B. en W. er in de komende besprekingen reke ning mee te houden, dat het om een ge zin met zes kinderen gaat. Nadat de voorzitter nogmaals had verklaard, dat bij het ongegrond ver klaren van het bezwaarschrift in ieder geval toch met De Ridder zal worden gesproken met het doel tot een voor ieder aanvaardbare en toch betaalbare oplossing te komen, trok de heer J. J. Westdorp zijn voorstel om de zaak aan te houden, in. Met tien stemmen voor en drie tegen (de raadsleden N. H. van Schoonhoven en G. Westerlaken waren afwezig) ging men met het voorstel van B. en W akkoord. Na langdurige en grondige voorbe reidingen zullen donderdagavond in Hotel „De Toekomst" de plannen op tafel worden gelegd voor het nieuw te stichten Gemeenschaps- en Recreatie centrum De Koog. Voor het nieuwe centrum gaan de ge dachten uit naar een gebouw, waar alle dorpse evenementen kunnen plaats vin den. Er zullen lokaliteiten in komen voor vergaderingen en andere bijeen komsten, terwijl ook de beoefenaren van zaalsporten er onderdak kunnen vinden. In de zomer zal het gebrek aan recreatieruimte, dat nu zo pijnlijk wordt gevoeld, kunnen worden opgevangen. Ongetwijfeld is dit Centrum voor het Koger verenigingsleven van het aller grootste belang. Het ligt voor de hand, dat de diverse bestuursleden dit inzien en ook zij op de vergadering tegen woordig zullen zijn. Hoewel niet steeds direct op de voor grond tredend, heeft De Koog toch meer dan eens blijk gegeven over gemeen schapszin te beschikken. Willen de plan nen slagen, dan is medewerking van brede kring nodig. Een gang naar de vergadering is daartoe de eerste stap! Tijdens deze bijeenkomst, die wordt uitgeschreven door de Oranjevereni ging, zal ook de agenda van de jaarver gadering worden afgehandeld. Aan het begin van de raadsvergade ring deelde de voorzitter mee, dat in principe tot fluoridering van het Noord hollandse leidingwater (dus ook dat van Texel) is besloten, maar dat de tech nische uitvoering nog geruime tijd op zich zal wachten. Bulten Een onderzoek was ingesteld naar de oorzaak van de bulten, die in de voor laatste vorstperiode in verschillende wegen zijn ontstaan. Er bleek sprake te zijn van uitzetting van kalkelementen in de wegfundering. De schade is niet 'bijzonder groot. De ergste bulten zullen worden uitgehakt en hersteld. Mevrouw Vrijdag zei van deskundige zijde te hebben vernomen, dat door gebrek aan goed toezicht tijdens de aanleg, minder waardig materiaal in de weg is ver werkt. Voorzitter; „Daar is ons niets van gebleken maar het zal worden on derzocht". De heer De Grave had ook van deskundige zijde een andere verklaring voor het buitenverschijnsel gehoord. De afdeklaag van de weg lekt op verschillende plaatsen, waardoor water tussen de lagen kon dringen dat bij bevriezing de bulten veroorzaakte Een soortgelijke verklaring huldigde de heer P Smit, die meende dat een nieu we slijtlaag de beste remedie was. Die slijtlaag zal in ieder geval worden aan gebracht, zodat het verschijnsel zich mogelijk niet meer zal herhalen. Akkoord ging men met het verlenen van eervol ontslag per 1 september aan de heer J. Veldstra als directeur van gemeentewerken en met het benoemen van de heer J. van Hoorn als zijn op volger met ingang van dezelfde datum. Gesloten deuren Voorts kwam de benoeming per 1 maart 1966 van een administrateur van de Sociale Dienst Texel aan de orde. Aanbevolen werd als eerste de heer C. van Trigt en-als tweede de heer H Th Hofman te Den Haag. De bespreking (Zie vervolg pagina 2) Verschtynt dinsdags en vrtydags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,95 p. kw. -f- 30 ct. incasso. Advert: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert 12 ct p. mm. JONGEN (8) ZEER ERNSTIG GEWOND BIJ AANRIJDNG Vrijdagmiddag om kwart over een werd de 8-jarige Wim C. Bakker („De Kapberg") zeer ernstig gewond toen hij op de Pontweg door een personenwagen werd aangereden. De jongen kwam op de fiets uit de richting De Koog en verliet het fiets pad om de Pontweg over te steken en de Gasthuisstraat in te rijden. Hij lette daarbij met voldoende op zodat hij de eveneens uit de richting van De Koog naderende personenwagen, bestuurd door de Duitser A. H. Bierman uit Keu len niet opmerkte. Ondanks hevig rem men kon de automobilist niet voorko men dai de jongen werd geschept. Met een schedelbasisfractuur werd hij naar het ziekenhuis gebracht. Zijn toestand is nog zorgwekkend. PERSONENAUTO ZWAAR BESCHADIGD NA BOTSING MET TESO-BUS DE COCKSDORP Naar eerst nu be kend v/erd, kwam woensdagavond om streeks 18.45 uur een personenauto in botsing met een TESO-bus De aanrij ding gebeurde op de Molenlaan te De Cocksdorp, ongeveer ter hoogte van de woning van de familie Zoetelief. Uit de richting van het dorpscentrum naderde 'de 51-jarige G. B. in zijn Simca 1000 personenwagen. Tijdens het rijden over de hobbelige weg, verloor hij zijn bril, die hij weer trachtte op te zetten. Hier door afgeleid raakte hij naar de linker zijde van de weg. De uit tegengestelde richting naderende bus uit Den Burg remde ijlings en kwam zelfs geheel tot stilstand voordat de personenwagen te gen de voorzijde botste. De Simca slin gerde daarop naar de rechterkant van de weg en botste tegen een boom. De wagen werd daarbij zeer ernstig be schadigd. De schade aan de bus was be trekkelijk gering. Niemand werd ern stig gewond. MEUBELHANDEL Den Burg Tel.2572 y/f SÈL. vin Ititri kuiten eer.nt.ce^tójW^B een ir.J.kU. DE TOEKOMST VAN DE BOER In het artikel van de heer Herweijer, in de krant van dinsdag, staat dat men thans proeven neemt met het in de win ter houden van schapen op beperkte ruimte: een verhard erf of een loopstal. Dertig jaar geleden hebben wij in ge sprekken met veehouders al eens ge wezen op deze mogelijkheid. Omdat het land in de winter rust moet hebben, zo dat de schapen in het voorjaar spoedig jong gras hebben ten gunste van de lammeren. Het resultaat van dat ge sprek was echter dat ze je aankeken alsof ze het met een waanzinnige te doen hadden. Zullen ze het nu eindelijk in praktijk brengen Een paar weken geleden sprak ik een agrarische voorlichter op een vergade ring van alle boerenorganisaties in hotel „De Lindeboom-Texel". Hij voel de niets voor Coöperatieve bedrijven, omdat men dan zijn zelfstandigheid kwijt is, zei hij. Nu, daar is geen sprake van. Blijkbaar dacht de spreker aan de kolchosen in de Sowjet-Unie. En zó wordt het hier natuurlijk niet. Maar de coöperatieve bedrijven komen er, ook zonder dat we het zelf willen. Samen werking is nl. de enige mogelijkheid om het hoofd boven water te houden. S. Keijser Rzn. In 1964 heeft het C.B.S. een onder zoek inqesteld naar de vakantiebeste ding van de Nederlandse bevolking. Dit onderzoek was bedoeld als een proefonderzoek, dat vooraf diende te gaan aan het thans lopende onderzoek naar de vakantiebesteding in 1965. Het onderzoek 1964 verliep dermate gunstig, dat het zelfs verantwoord bleek de uitkomsten te vergelijken met voorgaande onderzoekingen in 1954 en 1960. De resultaten werden ge publiceerd in de Sociale Maandstati- stiek 1965, pag. 361. Vakantie Evenals in 1954 en 1960 werd onder vakantie verstaan een periode van 2 of meer dagen en ten minste 2 overnach tingen buiten de woonplaats doorge bracht voor recreatieve doeleinden. Voor 1964 werd, in verband met de vrije zaterdag daar aan toegevoegd: Wanneer in de vakantie een weekend valt, geldt een minimum van 4 over nachtingen. Vakantiegangers Van 1954 tot en met 1964 nam het percentage personen dat 2 of meer da gen met vakantie buiten de woonplaats is geweest toe van 41% tot 54%. Het aantal personen dat geen vrije dagen voor vakantie had daalde van 15 tot 7%. Toeristengebieden In 1954 bracht 18% van de bevolking zijn vakantie in het buitenland door, in 1964 30%. De voorkeur, en de veranderingen daarin, voor de toeristengebieden bij de 82 resp. 70% van de bevolking, die in het binnenland bleven, komt in onder staand staatje tot uitdrukking. 1954 Badplaatsen 17% Watersportgebieden 2 Zd. Limburg 4 Veluwe - 't Gooi 16 Achterhoek - Twente 6 Noordel. provincies 3 N. Brabant, N. Limburg 6 Overige gebieden 23 Trektocht binnenland 5 82% Vervoermiddelen In 1954 maakte 23% van een auto of scooter gebruik, in 1964 iets meer dan de helft van de vakantiegangers (52%). Naar het buitenland gaat in 1964 64% met een auto, in het binnenland 47%. In 1954 ging in het binnenland 14% op de fiets, in 1964 nog slechts 7%. De bromfiets kreeg in deze 10 jaar aanmer kelijk meer berijders; in 1954 3%, 1964 6%. Opmerkelijk is dat de bromfiets, ondanks de verdubbeling van het aan deel, de fiets nog niet overvleugeld heeft. Logiesvormcn Thans gaan in hun vakantie aanmer kelijk minder mensen bij familie of kennissen logeren dan voorheen. Deze 1964 15% 4 4 14 5 10 2 70% logiesvorm blijft, voor wat betreft het binnenlandse toerisme nog steeds de belangrijkste. In 1954 ging 59% naar fa milie of kennissen, in 1964 42%. Deze teruggang kwam ten goede aan de groei van tent en caravan (stijging van 7 tot 18%). Ook de groep tenthuis, bungalow nam sterk toe (van 6 tot 14%) Het aandeel van de hotels en pensions bleef tussen 1954 en 1964 constant op 12%. Het is dus nog niet zover geko men, dat de hotels relatief achteruit gegaan zijn. Zij hebben de groei van het toeristenlegioen bij kunnen houden. Uit het onderzoek bleek verder dat de handarbeiders minder gebruik ma ken van hotels of pensions (1964 14%) dan de hoofdarbeiders (1964 23%). De hoofdarbeiders bezoeken daarentegen minder hun familie of kennissen (25%) dan de handarbeiders (39%) Van alle vakantiegangers die in 1964 van een tent gebruik maakten, ging 72% per auto, van alle hotel- en pensiongasten 45%. Van degenen, die hun vakantie bij familie of kennissen doorbrachten maakte het grootste deel (47%) gebruik van het openbaar vervoer. Voorlichting De vakantiegangers, die in Nederland bleven lieten zich in 1964, evenals in 1954 minder vaak voorlichten dan dege nen die naar het buitenland trokken. (1964: binnenland 10%. buitenland 39%) Van de binnenlandse toeristen liet 90% zich dus niet voorlichten. In ons land zijn het vooral de personen, die naar Zuid-Limburg gaan, die voorge licht wensen te worden. (Resp. Voorlichting en geen voorlich ting): Badplaatsen Watersportgebieden Zuid-Limburg Veluwe-'t Gooi Achterhoek-Twente Noordel provincies N.-Brabant, N.-Limburg Overige Trektocht Nederland Voor de gezamenlijke VW's lijkt ons bovenstaand staatje een interessant uit gangspunt voor een studie omtrent het effect van hun propaganda voor de werving van gasten in het binnenland. Het geven van voorlichting aan gasten die eenmaal hun keus bepaald hebben, of reeds op hun plaats van vakantie bestemming zijn aangekomen, is van zelfsprekend een geheel ander aspect. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 2 maart as. worden de moe ders van Oudeschild en Den Burg verwacht: Oudeschild van 13.00 - 13.30 uur; daarna Den Burg tot 15.15 uur. HANDELSREGISTER Ondei „Nieuwe inschrijvingen" in het Handelsregister lezen wij: Financieel Adviesbureau C. M. Room l(e.), Texel, Den Burg, Weverstraat 46, Administratiekantoor. 11 89 19 90 24 76 12 88 3 97 9 91 10 90 6 95 15 85 10 90

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 1