een beroerte? tèl uit je winst Geheim van zee-egeJ 11a 100 jaar ontsluierd Wat gebeurt er eigenlijk bij Vooral in het seizoen is een prima telmachine (eventueel met kassa-lade) een onmisbaar hulpmiddel. Wij lichten u graag in! Bestel machine en service bij n.v. Yh langeveld de rooij telefoon 2058 en 2568 Erkend kantoormachinebedrijf DRIE ECHTPAREN 55 JAAR GETROUWD (Vervolg van pagina 1) voor. „Zolang dat in orde blijft ben ik tevreden" zegt hij. Met lezen heeft hij moeite, maar kaarten gaat hem bijzon der goed af. Zowel 's morgens als 's middags wordt in de zaal van „Irene" gespeeld. Het echtpaar Bakker-Knol woont sinds vier jaar in „Irene" en is bijzonder tevreden. Vooral over de zorg die het ondervindt van de huidige di rectie, het echtpaar Hoeksma, zijn ze enthousiast. De heer Bakker: „Nadat het echtpaar Broer vertrokken was, hebben we een tijdje met de directie gesukkeld, maar nu is het weer prima. Mijnheer Hoeksma werkt zelf enthou siast mee en organiseert allerlei avon den voor ons. We leven echt gelukkig met ze". De heer Bakker is tot zijn 50e jaar landarbeider geweest. Zijn ouders wa ren Texelaars, die voor enkele jaren in Anna Paulowna gingen werken omdat daar wat meer verdiend werd. Daar werd Bakker toen geboren. Als vijfjarig knaapje 'ging hij naar Eierland Als 9-jarige werd hij al aan het werk gezet, zodat het schoolgaan er voor een belangrijk deel bij inschoot. Bakker werkte op verschillende boer derijen. Onder andere op „Rotterdam" van Frederik Dijksen. Het langst was hij bij Kievit op de Oorsprong (6 jaar). De heer Bakker was ook bij de PTT. Een oorkonde op de kamerwand ver meldt dat Marmus Bakker 43 jaar lang als hulpbesteller bij PTT in dienst was. Mevrouw Bakker stamt ook uit een landarbeidersgezin. Ze werd geboren op Dorpszicht bij Reuvers. Haar toe komstige echtgenoot ontmoette ze toen hij haar vroeg mee naar de kermis te gaan. Ze trouwden zes jaar later. Het huwelijk werd met twee kinderen ge zegend: een zoon, die nu bij Hoogovens te Velsen werkt en een dochter die ge trouwd is met Herman Kooger in De Koog. Vermeldenswaard is dat de echt paren Bakker-Knol en Knol-Bakker in dubbel opzicht familie van elkaar zijn. De Bakkers zijn broer en zuster en de Knollen eveneens. Ruim 49 jaar lang woonden ze in Eierland als buren naast elkaar en vijf jaar geleden werd het gouden feest gezamenlijk gevierd. We stapten dus ook nog even naar Jan Dirkszoord, waar we werden ont vangen door mevrouw G. Knol-Bakker (75). Een tijdje later arriveerde haar 80-jarige echtgenote op de fiets. Hij kwam juist terug uit het dorpshuis, waar hij de hele middag had gebiljart. Hij had een keu, een geschenk van de kinderen, achterop. Ook de heer Knol is lange tijd landarbeider geweest, later kwam hij bij het verzekeringswezen. Hij was 29 jaar lang werkzaam voor de Groot Noordhollandse en Algemeen Friese. Ook Knol was als tienjarige jongen al hard aan het werk. Hij werk te vier jaar als vaste knecht op de „Wamberg" van Dros en Co, een jaar bij Kievit en een jaar bij Flens. Toen begon hij voor zichzelf, wat betekende, dat hij los-arbeider werd en zich aan verschillende boeren verhuurde. Zo kon er meer worden verdiend en het leven was vrijer. Er kwamen vier kin deren: Jaap, Martje, Klaasje en Adria- na. Klaasje ging naar Australië en Adriana naar Den Helder. De heer en mevrouw Knol wonen sinds 9 jaar in Jan Dirkszoord, waar het hen heel goed bevalt. Hun gezondheid is uitstekend. Deze oude, tot nu toe niet bewezen veronderstelling is in het Zoölogisch Instituut van de Technische Hogeschool te Darmstadt eens onderzocht. Men maakte hierbij gebruik van zee-egels uit het Middellandse Zeegebied. Deze dieren werden in het bovenste deel van een groot aquarium geplaatst, dat door een donkere plexiglasplaat hori zontaal in twee delen werd verdeeld, waarvan het onderste deel helemaal duister werd gehouden, terwijl het bo venste deel werd verlicht. De dieren werden dus in het boven ste verlichte deel geplaatst. In de plexiglasplaat was een klein gat aange_ bracht, dat echter kleiner was, dan de doorsnede van de deelnemende zee egels. Na betrekkelijk korte tijd bleken alle zee-egels in het verduisterde on derste deel van het aquarium te zitten. Ze hadden dus kans gezien zich door het kleine gat te wringen. Voorlopig bleef dit nog een raadsel, aangezien de zee-egels een hard kalkachitg pant ser hebben en zich dus niet kleiner kunnen maken. Samenklappen Uiteraard heeft men deze proef di verse malen herhaald en nauwkeurig geobserveerd hoe deze dieren de toer verrichten. Het blijkt nu, dat de stekels die eveneens hard en kalkachtig zijn door de dieren als het ware kunnen worden samengeklapt, zoals ook een gewone egel en een stekelvarken dat kunnen. Men had dit aanvankelijk, ge zien het harde materiaal waaruit het gehele pantser bestaat, niet verwacht. Slechte conditie bloedvaten meestal de oorzaak Er wordt iemand onwel en wanneer de dokter is geweest, dan vernemen we, dat er hier sprake was van een be roerte. Het gevolg hiervan is meestal, dat de patiënt er meer of minder ern stige verlammingen van overhoudt, die gelukkig dikwijls na verloop van tijd grotendeels en soms geheel weer ver dwijnen. En dikwijls zullen velen in de omgeving van de patiënt zich wel eens afvragen: „Wat is nu eigenlijk een beroerte en wat gebeurt er?" We zullen proberen hier in kort bestek iets naders over te vertellen. Onder een beroerte verstaat men een beschadiging van de hersenen, die meestal veroorzaakt wordt door een plotseling optredende bloeding in de hersenen, die op zijn beurt meestal weer het gevolg is van een slechte con ditie van de bloedvaten in de hersenen. Ook kunhen beroerte verschijnselen op treden bij hersen-embolie, dus een trombose in een der bloedvaten van de hersenen. In dat geval is er dus sprake van een verstopping door een stukje gestold bloed, waardoor een bepaald deel van de hersenen van bloed versto ken is, waardoor het niet meer wordt gevoed, met als gevolg, verlammings verschijnselen van de spieren die van uit dit deel van de hersenen worden gedirigeerd. Ernst De ernst van een beroerte hangt af van de grootte van de bloeding en de plaats waar deze optreedt. Is er sprake van een ernstige bloeding in een deel van de hersenen dat bijzonder belang rijk is voor de levensfuncties, zoals de ademhaling, de bewegingen van het hart en dergelijke, dan kan zo'n be roerte uiteraard de dood tot gevolg hebben In veel gevallen is er echter sprake van een kleine bloeding en dan dik wijls nog op plaatsen in de hersenen die geen fatale gevolgen behoeven te hebben. Dan is er meestal slechts spra ke van een lichte storing bij het gebruik van de ledematen. Het komt voor, dat de gehele linker- of rechterhelft van het lichaam met meer wil functioneren en ook wel, dat de spraak gestoord is. Doen er zich geen nieuwe bloedingen voor, dan gelukt het m de meeste ge vallen wel om de patiënt geheel of gro tendeels te laten herstellen, door strikte bedrust, een prikkelloos dieet, alcohol en rookverbod, vochtonttrekking en bestrijding van bloeddrukverhoging. Oudere personen Dikwijls treedt een beroerte op bij oudere personen. Dit vindt dan zijn oorzaak in het feit, dat bij oudere per sonen, de bloedvaten in het algemeen, dus ook die in de hersenen, minder elastisch zijn geworden in de loop der tijden. Hierdoor zijn de vaten brozer en kunnen er scheurtjes optreden. Zoiets kan uiteraard voorkomen doordat er sprake is van een te hoge bloeddruk, of een plotselinge stuwing van het bloed bij een shock, grote emo ties of bovenmatige inspanning. Dit Zodls een roeiboot de riemen samen klapt om door een nauwe doorgang te varen, zo strijken de zee-egels hun ste kels om door een nauwe opening te kruipen, een opening die veel nauwer is dan hun doorsnede met stekels, doch die wel net iets groter is, dan hun om vang van het pure kalkpantser, dat hun lichaam bedekt. Men heeft ontdekt, dat de dooi gang 4 mm groter moet zij n in doorsnede van het lichaamskalkomhul- sel van de zee-egel. Een egel van 31/? centimeter doorsnede met stekels, blijkt zich met gemak door een gaatje van 1 centimeter doorsnede te kunnen wrin gen. Toen Cailliand de zee-egel pakte om die naar buiten te brengen, voelde het dier er niets voor zijn stekels te strij ken en dus kon de onderzoeker het dier niet door het gat naar buiten krijgen. Soortgelijke ervaringen deden ook an dere onderzoekers op. Maar door het simpele onderzoek van het Zoölogisch Instituut te Darmstad, is er een einde gekomen aan dit mysterie en aan de veronderstelling van de levenslange gevangenschap van vele zee-egels. NOODSLACHTINGEN Voor noodslachtingen in de periode van 4 maart tot en met 10 maart tel. 2182, b.g.g. 2069. BRANDMELDING Bij brand altqd bellen (02220) 2066. Dit geldt voor alle dorpen, zowel over dag als 's nachts. zijn dan de gewone oorzaken. Ook kan er sprake zijn van vaatziekten en dan zijn er nog enkele andere ziekten, zoals de schrompelnier, syphilis e.d., die zo iets in de hand kunnen werken. Ook misbruik van alcohol en overmatig ro ken, kunnen voor mensen op oudere leeftijd wat dat betreft gevaar lijk zijn. Voorzichtig Wanneer een beroerte is opgetreden en de gevolgen zajn niet van dodelijke aard, dan moet men toch nog voorzich tig zijn om aan de verlammingen se cundaire ziekten, zoals doorliggen met zweervorming, longontsteking, blaas ontsteking, darmverlammingen en der gelijke te voorkomen, aangezien die eventueel een ongunstige keer kunnen bewerkstelligen. Ook de controle en verzorging van de zieke is en blijft van het allergrootste belang. Raadsels opgelost REDDING VLOT WERD DOOR TEXELAARS IN WERKING GESTELD Tijdens de opsporingsactie naar overlevenden en wrakstukken van de vergane Urker kotter „Maartje", don derdagavond, meldde de waarnemer van een Neptune van de Koninklijke Marine omstreeks zeven uur 's avonds dat hij op het strand bij de Sluiter een opgeblazen rubber reddingvlot zag, met twee mensen. Dit bericht wekte de hoop dat bemanningsleden van de kot ter zich met het vlot in veiligheid had den gesteld. Het zoeken naar hen was echter vergeefs. Enkele uren later werd wel het opgeblazen vlot gevonden, maar achter af moest worden vastge steld dat dit nooit was gebruikt. Men hield het erop dat het zichzelf in be drijf had gesteld bij het tewater raken. Vrijdag werd evenwel duidelijk dat de Neptune inderdaad twee mensen bij een vlot had waargenomen. Het was een inwoner van de polder Eierland die om streeks zeven uur in gezelschap van zijn dochter een kijkje op het strand was ko men nemen. Daar vonden zij de red- dingvlet die toen nog in opgevouwen toestand verkeerde. Het vlot blies zich automatisch op toen ze aan de 44 meter lage kabel trokken, waardoor de lucht- patroon in werking kwam. Het tweetal liet het vlot op het strand achter en ging weer naar huis. De vin ders hebben zich geen onderdelen van de inventaris van het vlot toegeeigend. Dat gebeurde twee uren later door enkele jongens, die inmiddels zijn aangehou den MAANDAGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL fcLs Dinsdag 14 maart Den Burg, Dorpshuis, Klaverjascomp., Perso neelsvereniging Gemeente/N.V. TEM. Den Burg, De Zwaan, R.K. Vrouwenver cniging N.K.V., aanvang 8 uur Gespreks- avond met kapelaan Bollerman. Vrijdag 17 maart Den Burg, Dorpshuis, Fotoclub De Kiekendief Den Burg. De Graaf, Texelse Klaverjascom- petitie, aanvang 20 uur Den Burg, De Oranjeboom, Uitvoering UDI met „De Spooktrein". Eierland, Vliegveldhotel, Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, afd. De Cocksdorp-Fier- land, „Ierse avond". Den Burg, Bijeenkomst Plattelandsvrouwen Den Burg, aanvang 8 uur. Zaterdag 18 maart Den Burg, De Oranjeboom, Uitvoering UDI met „De Spooktrein". Zondag 19 maart Oudeschild, Palmpasenoptocht Dinsdag 21 maart Den Burg, De Graaf, Postzegelruilbeurs, Maandag 27 maart Den Burg, Orienteringsrit van de M.A.B.-club t.b.v het Zwembad. Dinsdag 28 maart Den Burg, Dorpshuis, klaverjascompetitie personeelsvereniging Gemeente/N.V. TEM. De Waal, Dorpshuis De Wielewaal, lezing J. P. Strijbos over Turkije. Vrijdag 7 april Den Burg, Dorpshuis, Fotoclub De Kieken dief, fotocursus 7de les, aanvang 20 uur. Zondag 16 april Den Burg. Orienteringsrit van de M.A.B.-club voor kampioenschap. Vr(jdag 21 april Den Burg, Dorpshuis, De Kiekendief, aanvang 20 uur. De Cocksdorp, De Hoop, Plattelandvrouwen De Cocksdorp/Eierland. De heer J. T Vogel uit Apeldoorn komt spreken over de ge schiedenis van het Paleis en het park van „Het Loo". Na de pauze Flora en Fauna van d« Hoge Veluwe. Dinsdag 2 mei Den Burg, De Graaf, Postzegelbeura Donderdag 4 mei (Hemelvaartsdag) Den Burg, Cultureel Centrum. Kerkedag van 10.00-16.00 uur. Vrijdag 5 mei Den Burg, Dorpshuis, Fotoclub De Kieken dief. Fotokursus 8ste les Zondag 7 mei Den Burg, Orienteringsrit van de M.A.B.-club voor kampioenschap. Maandag 8 mei Den Burg Ouderavond R.H.B.S. Maandag 15 mei (2de Pinksterdag) Den Burg, „Gouwe Boltje" Vogeltocht, 10 - 20 km. Vrjjdag 19 mei Den Burg, Fotoclub De Kiekendief in het Dorpshuis, aanvang 8 uur. Vrijdag 9 juni Den Burg, Cultureel Centrum, concert Noordhollands Philharmonisch Orkest, aan vang 8 uur. Wijzigingen en aanvullingen voor de agenda kunnen worden doorgegeven aan het bureau Culturele Zaken, p/a Raadhuis, Den Burg. tel. (02220) 2141. GEVONDEN EN VERMISTE FIETSEN Naast de rubriek gevonden en ver loren voorwerpen zullen wij met in gang van heden Vvan tijd tot tijd een opgave publiceren van rijwielen en bromfietsen, die op Texel zijn gevon den of vermist. De gegevens ontvangen wij van de Rijkspolitie, die de gevon den fietsen in bewaring heeft en waar toe men zich wendt bij vermissing van een rijwiel. In de maand februari werd één he renrijwiel gevonden, sportmodel, merk Boston, kleur lichtblauw, spatborden wit, knijpremmen, licht compleet. Voorts één damesrijwiel (gevonden op de 28e), merk Peerless, kleur zwart, verchroomd stuur, terugtraprem. Vermiste rijwielen: Damesrijwielen- Gazelle (13 februari) meisjesfiets, kleur rood, in voorlamp ontbreekt glas, te rugtraprem. Verder werd op 21 februa ri een meisjesfiets van onbekend merk vermist, kleur lichtblauw, terugtrap rem, geen lampen geen reflector, blauw linnen kettingkast (overgeschilderde fiets). Tenslotte op 27 februari een Peerless, nummer 718, kleur zwart, te rugtraprem, nikkelen stuur, jasbe- schermer, kettingkast. Ook een bromfiets werd vermist op 14 februari, merk Kaptein Mobylette, kleur grijs, fietstas. VRACHTAUTO RICHT SCHADE AAN OOSTEREND Woensdagavond om kwart over acht reed een vrachtwagen van de VTB tegen de Trabant perso nenauto van de heer A. Heerschap te Oosterend. Het ongelukje gebeurde in de Peperstraat. De VTB-wagen reed achteruit om de bocht te kunnen ne men en raakte daarbij de Trabant aan de voorkant. De personenauto liep en kele deuken en kapotte koplampen op. De wagen werd zover opzij gedrukt, dat ook de tegen de muur gestalde fiets van de heer J. Pietersen werd ge kraakt. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 5 maart op om 7.19 uur en gaat onder om 18.25 uur; 8 maart op om 7.12 uur en onder om 18.30 uur. Maan: 3 maart L.K.; 11 maart N.M. Hoog water ter rede van Oudeschild 3 mrt. 0.29 en 12.48; 4 mrt. 1.07 en 13.36; 5 mrt. 2.06 en 14.50; 6 mrt. 3.33 en 16.20; 7 mrt. 5.07 en 17 51, 8 mrt. 6.25 en 19.00; 9 mrt. 7.25 en 19.54; 10 mrt. 8.14 en 20.40; 11 mrt 8.53 en 21.13. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. sa WEEKENDDIENST ARTSEN voor alle artsen van zaterdagochtend 8 uur tot I maandagochtend 8 uur Dokter SIEBINGA, tel. (02222) 234 DIERENARTSEN ingaande zaterdagmorgen 12 uur J. BEEKMAN, tel. (02220) 2936 GROENE KRUIS (v/h Witte Kruis) ingaande vrijdag 24 uur tot en met maandag 13 uur Zr. FORTGENS, Oosterend, tel. (02223) 250 of 367. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 8 maart a.s. worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende urenJ Den Hoorn: 13.0013.45 uur; Oosterend en De Waal13.4514.45 uur; De Cocksdorp I en Eierland 14.4515.45 uur; De Koog 15.45—16.15 uur. R.K. KERKDIENSTEN weekend 4 en 5 maart 1967 Den Burg: zondag 8.30, 10.30 uur 19.00 uur Jongerenmis. De Koog; zondag 10.00 uur Oudeschild; zaterdag 19.00 uur zondag 10.30 uur. Den Hoorn: zondag 9.00, 19.00 uur De Cocksdorp: zaterdag 19.30 uur; zondag 10.00 uur. Oosterend: zondag 8.30, 19.30 uur PROTESTANTSE KERKDIENSTEN zondag 5 maart 1967 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. Froentjes Voorjaarszendingscollece De Cocksdorp 10 uur ds. Soesan Zendingscollecte Den Hoorn 9.30 uur ds. Oskamp De Koog 19.30 uur ds. Waardenburg De Waal 10 00 uur ds. Waardenburg Oosterend 10 uur ds Beerthuis Oudeschild 11.00 uur ds. Oskamp GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10 en 16 45 uur ds. Uidam Oosterend 10.00 en 15.00 u. ds. Van Leeuw*o GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 en 16.00 uur Leesdienst in het Gebouw voor Chr. Belangen DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 9.45 uur ds. Koopmans Oosterend 11.00 uur ds. Koopmans In het jaar 1857 vond de zoöloog F. Cailliand bij onderzoekingen een zee egel in een ruimte die slechts bereikbaar was via een spleet van nauwe lijks een centimeter breed en dat terwijl de zee-egel zelf een doorsnede had van 31/* centimeter. Hoe de onderzoeker ook probeerde de zee-egel uit die ruimte te verlossen, het gelukte niet en dus nam hij aan, dat het diertje daar geboren moest zijn en in die ruimte zijn leven lang verbleef in een soort gedwongen gevangenschap. Ook andere onderzoekers maakten gewag van zee-egels die zij in ruimten aantroffen, waarvan de toegang zo nauw was, dat zij er normaal gesproken niet in zouden kunnen komen. Men nam aan, dat het bij zee-egels dus voorkomt, dat de diertjes geboren worden in een ruimte, waaruit zij hun gehele leven niet kunnen komen. Dieren dus met le venslange gevangenis.

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 2