«RAIFFEISENBANK prinses IVOROL VEROORDELEN lihfelle Het Beste DampO (,reekt De grote waarde van goed ruwvoer is niet moeilijk Deze week in: beatrijs LANDBOUW en VEÉTEELT „..j; ivaar ruim J. 5 miljard icordt gespaard. spaarbank en alle bankzaken de advertentie van Den Burg: Europameubel. TWEEDE blad TEXELSE COURANT VRIJDAG 3 MAART 1967 rubriek «oor Het is wel bijna zeker, dat een aantal lezers bij bet zien van het kopje boven dit artikeltje zal zeggen of denken Komt de redacteur van deze rubriek dan nooit uitgepraat over de waarde van goed ruwvoer." Eerlijk gezegd heb ik begrip voor zo'n opmerking. En toch ben ik er van overtuigd, dat het voor een flink aantal bedrijven nodig is dit onderwerp telkens ter sprake te bren gen. Laat ik er ter voorkoming van mis verstand direct bij zeggen, dat voor ieder bedrijf of beroep geldt, dat be paalde dingen maar heel moeilijk ge meengoed worden. Bovendien mogen we, als we over ^oed ruwvoer spreken, er op wijzen, dat op heel veel Texelse bedrijven de laatste jaren duidelijk vooruitgang is te aen. Al diverse keren hebben we aan de hand van cijfers, waarin de voeder- waarde van goed en slecht ruwvoer wordt uitgedrukt, laten zien, dat goed hooi en goed kuilgras heel wat meer waard is dan slecht of matig hooi en kuilgras. Naar wij menen is hiermee echter niet alles gezegd. We 'kunnen ons nl voorstellen, dat er veehouders zijn, die bij het zien van die cijfers zeggen, dat de kosten, die er ge maakt zijn om het betere kuilgras of hooi te krijgen zoveel hoger zijn, dat er echt niet zoveel voordeel in het win nen van beter ruwvoer zit. In bepaalde gevallen lijkt dit inderdaad ook wel eens zo. Niet alles te berekenen Persoonlijk ben ik van mening, dat het verschil in kwaliteit tussen goed hóoi en kuilgras en hooi en kuilgras van mindere kwaliteit niet volledig in cijfers is weer te geven. Het valt me nl. bij het berekenen van rantsoenen nog al eens op, dat als er gebruik kan wor den gemaakt van prima hooi en kuil gras en als er bovendien ook nog voe derbieten of aardappelen aanwezig zijn de volgens de theorie vereiste voeder- waarde niet helemaal nodig is. Ik be doel dit. Volgens de normen moet een koe met bijv. 30 kg. melk per dag een rantsoen hebben, waarin plan. 17 kg droge stof, plm. 2300 gr. verteerbaar ruw eiwit en plm. 11.000 gr. zetmeelwaarde aanwe zig is. Het is een enorme opgave om hieraan te voldoen. En je trekt wel eens de condlusie, dat dit blijkbaar een te hoge prestatie is voor een melkkoe, omdat het theoretisch niet mogelijk is om aan zo'n dier de voederwaarde te geven, die het volgens de normen nodig heeft. En dan hebben we het nog niet eens over melkkoeien, die het presteren om 35 kg. melk per dag te geven. Toch blijkt, dat er bedrijven zijn, waar meerdere koeien het klaar krijgen om mel'kgiften van 30 kg. per dag en nog iets meer enkele maanden vol te houden, zonder dat de conditie hiervan veel te lijden heeft. En dan gebeurt het nog wel eens, dat wanneer we de voe derwaarde van zo'n rantsoen berekenen deze in theorie niet voldoende is om deze produktie vol te nouden met in standhouding van de conditie. Die er varing is er speciaal als het ruwvoer van prima kwaliteit is. Een voorbeeld Eén dezer dagen waren op een be drijf, waar de gemiddelde produktie ivan de tot nu toe afgekalfde dieren plm. 28 kg. per dag was. Dit variëerde van 20 kg. bij een vaars tot plm. 34 kg. bij enkele oudere dieren. Het vetge halte lag bovendien ruim boven 4%> Wat was nu het rantsoen van deze dieren? De krachtvoergift van de 13 dieren, waar het hier om gaat was gelijk In de opxiame van hooi en kuilgras is er uiteraard wel enig verschil tussen een vaars en een oudere, flink uitgegroeide koe. Dit rantsoen was als volgt 6 - 8 kg. ventilatiehooi 15 kg. maaikneuskudl 20 kg. voerbieten 4% 'kg. krachtvoer (v.r.e. 15%, z.w. 66) Vit kg. maisglutenvoer. Hooi en kuilgras waren onderzocht en de voederwaarde van bieten is vrij nauwkeurig bekend. Berekenen we mi de voederwaarde van dit rantsoen, dan blijft deze vrij belangrijk beneden de eis, die volgens de normen nodig is. Betekent dit nu, dat de normen niet juist zijn? We zouden dit met graag beweren Veel eerder denken we hier aan. Goed ruwvoer heeft boven de voederwaarde, die bij het onderzoek is berekend een zeer speciale werking, die niet in cijfers is uit te drukken. En die speciale werking is er de oorzaak van, dat de werkelijke waarde van dergelijk ruwvoer hoger is dan in de cijfers is uit te drukken. Waar we bij die speciale werking aan denken? Aan punten als smakelijk heid en betere verteerbaarheid. Aan de aanwezigheid van vitaminen en mine ralen. Bovendien geloof ik, dat bepaalde combinaties in een rantsoen zeer gun stig ziijn. Er zijn bedrijven, die met al leen hooi en krachtvoer tot een goede produktie komen. Maar toch geloven we, dat het voor een maximale produk tie van belang is als het rantsoen wat veelzijdiger is En dan zijn we nog altijd van mening, dat een rantsoen met 3 soorten ruwjvoer meer mogelijkheden biedt dan een menu, waarin maar één soort ruwvoer aanwezig is. Wat dit be treft zijn we van mening, dat boven genoemd rantsoen een ideale samen stelling heeft. Tanden blank-Adem fris Onbetwist de beste tandpasta SMAKEN VERSCHILLEN Een paar weken geleden waren we op een bedrijf, waar de boerin ons toever trouwde: ,,M'n man en ik zijn het vrij wel altijd eens met de adviezen, die U in de „Rubriek voor Landbouw en Veeteelt" geeft, maar vorige zomer wa ren we dat een keer helemaal niet". Deze boerin vertelde ons toen, dat het een opmerking van mij betrof over de doelmatigheid van de ronde groen voedersilo's. Ik had daar in het bedoel de artikeltje niet bepaald enthousiast over geschreven en had de gedachte naar voren gebracht, dat het inkuilen in een grondkuil in diverse gevallen beter voldeed dan het inkuilen in de silo. Zij en haar man waren het daar hele maal niet mee eens. Ai een aantal jaren gebruikten ze twee groenvoedersilo's en tot volle tevredenheid. Als hun één ding speet was het, dat ze geen derde silo hadden. Een „proef" met een grondkuil was op dit bedrijf slecht be vallen. Ik kan U wel zeggen, dat ik met dit meningsverschil eerder blij ben, dan dat ik het betreur. Het zit me zo nu en dan wel eens wat dwars, dat we een aantal jaren tot het bouwen van ronde groenvoedersilo's hebben geadviseerd, terwijl we nu meerdere malen het ge luid horen, dat het inkuilen in een grondkuii gemakkelijker en beter is. Het is dan beslist plezierig om te horen, dat er ook nog bedrijven zijn, waar de silo's goed voldoen en met suc ces worden gebruikt. VERGEET U HET NIET? Een paar weken geleden wezen we U op de mogelijkheid om met subsidie van de ovenheid een aantal jaren een bedrijfseconomische boekhouding te la ten verzorgen. Zoals we toen aantoon den kost een dergelijke boekhouding na aftrek van de subsidie speciaal de eer ste jaren maar heel weinig. We zouden het betreuren als niet een aantal Texelse bedrijven profiteerden van deze mogelijkheid. Het is beslist beslist niet zo, dat we willen beweren, dat het onmogelijk is om het bedrijf goed te leiden als men niet beschikt over een bedrijfeconomische boekhou ding. De bewijzen zijn er, dat dit wel IN HOLLAND SIAAT EEN HUIS Ruim 5 miljard gulden, gespaard bij de Raiffeisenbank door meer dan 2 miljoen spaarders. DOOR TO DORSSEN-VAN LOON 22. Vanmorgen ben ik naar de stad ge weest, naar een advokaat. Je hoort te zijner tijd wel, wie het is. Hij zal in Nederland vanaf morgen mijn belangen behartigen. Uiteraard heb ik hem van alles op de hoogte gesteld Ik heb hem blanco volmacht gegeven. Waarmee ik de zaak en jullie als het ware aan hem heb overgeleverd. Als Max er voor zorgt, dat de zaak hier blijft lopen, zo- hij nu loopt, zal hem niets m de weg gelegd worden". Frans wendde zich tot de man: „Jij krijgt eaen vast salaris. Meer niet. Je boekhouding zal maandelijks gecontroleerd worden En Mientje ontvangt elke eerste van de maand huishoudgeld. Als ze meer geld nodig heeft, zal ze zich tot die advokaat moeten wenden. Hij beslist, of je het al °f niet krijgt. Evenzo de zaak: voor iedere speciale uitgalve zal Max zijn toestemming nodig hebben Op gezette tijden krijg ik een schriftelijk rapport Sjaantje 'blijft mijn naam houden, daar verander ik niets aan De gedachte, buiten mij om tot vader gebombardeerd te zijn, is komisch. Te zijner tijd zal ik wel beslissen over de toekomst van Jeanette Sornee. Dat is immers mijn goed recht als vader, nietwaar? Mis schien laat ik haar wel in Amerika ko men. Ik kan haar daar een uitstekende opvoeding geven". Mientje liep rood aan. „Als je toch het hart zou hebben mijn kind van me af te nemendreigde ze. „Ons kind", verbeterde hij. „Het is bij de burgerlijke stand in Hoogendijk aangegeven als dochter van Frans Sor nee en Hermina Oudkerk. Als de wet tige vader heb ik dus bepaalde rech ten. Hoe en wanneer ik van die rechten gebruik zal maken zien we te zijner tijd wel". Doch Mientje was woedend. „Waar om ben je teruggekomen?" beet ze hem toe. „Was maar gebleven, waar je. Was maar. „Was ik maar gesneuveld, he? Dat wilde je toch zeggen, nietwaar? Voor jullie beiden zou dit de beste oplossing geweest zijn, veronderstel ik. Na het ■bekend worden van de dood van de voormalige sergeant Sornee, zou er enige tijd een diepbedroefde weduwe zijn, doch ze zou een toegewijde troos ter bij de hand hebben. Na een of twee jaar kon dan jullie huwelijk gesloten worden. Altijd zou er dan met dank baarheid en eerbied aan de dierbare overledene worden gedacht. En zo Voort. Misschien werd er wel een nieu we straat naar mij genoemd: Frans Someestraat. Jammer voor jullie ben ik levend de oorlog doorgekomen. Ik snap volkomen, dat dit een tikkeltje beroerd voor jullie is Maar het leven bevalt me uitstekend en als het aan mij ligt, laat ik het voorlopig zo. Dat alles zo blijft als het nu is, spruit voort uit mijn erkentelijkheid voor hetgeen Max in de oorlogsjaren voor mijn zaak ge- mogelijk is. Maar tegelijk willen we onderstre pen, dat in diverse gevallen de gege vens van de bedrijfseconomische boek houding veel steun hebben gegeven als het er om ging bepaalde fouten in de bedrijfsvoering op te sporen en daar door hel inkomen te verhogen. De boekhoudbureaus van de stands organisaties hebben de mogelijkheid een dergelijke boekhouding te verzor gen, terwijl er daarnaast zeer goede particuliere bureaus zijn. Waoht niet te lang met Uw opgave. De mogelijkheid voor subsidie is beperkt. daan heeft. Ik weeg het een tegen het ander af". Doch van dit gesprek bleef Hoogen dijk onkundig Inderdaad kwam enkele dagen na het vertrek van Frans Sornee een auto voorrijden, waaruit een lange man stapte. Mientje deed hem open. De man groette vriendelijk en overhandig de zijn kaartje. Ze las: „J. Ogenthals, advocaat en procureur". Dat is hem dus, dacht ze. Even later zaten ze tegenover elkaar in de huiskamer, de vrouw geladen met vijandigheid; de man zelfbewust. Op zijn verzoek ontbood ze Max, stelde de heren wederzijds aan elkaar voor. Daarna ging ook hij zitten. De advokaat hield een korte inlei ding, waarin hij begon vast te stellen, dat men waarschijnlijk wel wist, waar voor hij kwam en wat zijn taak was. Hij liet een blief zien, die duidelijk door Frans Sornee was ondertekend en waarin hij Meester van Ogenthals vérstrekkende bevoegdheden gaf. Het onderhoud duurde de gehele middag. Max en Mientje hadden al voorzien, dat er moeilijkheden zouden ontstaan, doch men had afgesproken zo min mogelijk zich bloot te geven en voorlopig op alles maar ja en amen te zeggen. „Als het allemaal tegenvalt, staan ons nog andere wegen open", was Max Ellegers van mening. Het viel tegen, nog veel meer als ze verwacht hadden. Op de vraag van de advokaat, hoeveel huishoudgeld me vrouw Sornee maandelijks nodig dacht te hebben, noemde deze een bedrag. De man zei, dat dit veel te hoog was en deelde haar rustig mede, dat ze maan delijks op ongeveer de helft kon reke nen. Bovendien moest ze voortaan een huishoudboekje aanleggen, waarin alle Uit voorraad leverbaar bij: POOTGOEDONTSMETTING GEEN IJDELE ZAAK Het resultaat van het ontsmetten van pootgoed tegen de schimmel rhizoctonia kan men beoordelen bij het rooien van de nateelt. Uiteraard is dit zeer belang rijk. Het gaat er tenslotte om, dat de partij, die de pootgoedteler aflevert ge heel of praktisch vrij is van de bekende zwarte sclerotiën. Naast de beoordeling van de nateelt kan het directe resultaat van de ont smetting ook worden nagegaan door te onderzoeken of de schimmel, die, in de vorm van sclerotiën op het pootgoed aanwezig is, is gedood. Dit jaar zijn diverse monsters pootgoed op deze wijze onderzocht. Zelf hebben we een twaalftal monsters verzameld en deze zijn via de Rijkslandbouwconsulent in Sahagen te Wageningen onderzocht. Het ontsmetten was op verschillende manieren gebeurd. Zo waren zes van de monsters afkomstig uit partijen, die met de grote ontsmettingsmachine van de Fa Sijtsma uit Emmeloord waren behandeld, één monster kwam uit een partij, die ontsmet was met de kleine ontsmettingsmachine, terwijl 5 mon sters genomen werden uit partijen, die met de hand in een open bak waren ontsmet. Bij, het onderzoek wordt nagegaan welk percentage van de sclerotiën nog levend is Ideaal is het uiteraard als er geen levende schimmels meer worden aangetroffen. Het was als volgt: 1. Grote machine. In 3 monsters wer den geen levende schimmels meer aangetroffen, in 2 monsters was dit nog 7V2°/o en in één monster vond men nog 10% levende schimmels. 2. Kleine machine. In het ene monster waren alle schimmels dood. 3. Handontsmetting. Het percentage le vende schimmels was in 1 monster 2V2°/o, in 1 monster 5°/o, in één mon ster 7V2°/o, in 1 monster 14°/o en in het minst goede monster 221/2°/o. Partijen, waarin niet meer dan 10% nog levende schimmels worden aange troffen acht men in het algemeen ge schikt voor gebruik als pootgoed. We kunnen nog opmerken, dat het gemiddelde resultaat van de ontsmet ting vrij zeker hoger zal liggen dan het onderzoek van deze monsters aangeeft, omdat we bij het nemen van de mon sters gezocht hebben naar de sterkst besmette knollen. inkomsten en uitgaven werden geboekt. Het salaris voor Max Ellegers werd eveneens bepaald en was tot zijn ver bazing zo ongeveer hetzelfde als hij nu kreeg. Maar al gauw begreep hij, dat hij te vroeg gejuicht had, want de man deelde hem mede, dat hij binnen een week een ander kosthuis moest hebben, aangezien meneer Sornee het niet wei- voege lijk achtte, dat de heer Ellegers als man bij een gehuwde vrouw wiens man buitenslands vertoefde, bleef wo nen. Van zijn salaris zou hij derhalve voortaan kostgeld moeten betalen en dat betekende dus, dat hij in werkelijk heid veel minder ging verdienen. Er waren nog een aantal bepalingen, die stuk voor stuk vernederend waren voor de andere partij. Hoewel Mientje in wendig kookte van woede, beheerste ze zich wonderwel, gaf korte antwoorden en zei tenslotte, dat ze alles zou over wegen en dat meneer de advokaat bin nen veertien dagen haar beslissing zou vernemen. Ditmaal was de advokaat even van de kook gebracht. „Mevrouw", betoogde hij, „hierover valt niet te discussiëren Het vormt allemaal samen een uitge maakte zaak en u zult zich er bij neer moeten leggen. U kunt het alleen maar aanvaarden. Het enige is. indien u zich bij uw man in Amerika wilt voe gen, ben ik gemachtigd voor u het vliegtuigbiljet te kopen. Voor het ove rige, zult u zich moeten schikken in de maatregelen, die uw man gemeend heeft te moeten nemen" Mientje herhaalde desondanks: „U hoort wel van mij. En voor wat uzelf betreftik wens in dit dorp niet in opspraak gebracht te worden, dus als u weer wat te bespreken hebt, doet u dat dan schriftelijk. Ik laat u hier niet Interessante CBS-cijfers TOERISTISCH BEZOEK AAN KA 1VIPEERBEDRIJ VEN In de Statistiek Vreemdelingenver keer 1965 heeft het C.B.S voor de eer ste maal regionale cijfers gepubliceerd over het bezoek van Nederlanders en buitenlanders aan kampeerbedrijven in de maanden mei - september. (Tot dusverre besteedde het CBS uit sluitend aandacht aan buitenlanders in hotels). Totaal aantal Het totale aantal overnachtingen, dat in 1965 van mei t/m september op kampeerbedrijven in Nederland werd geboekt bedroeg ruim 16 miljoen. Daar van kwam 85,7% voor rekening van Nederlanders en 14,3% van buitenlan ders, vnl. Duitsers (11,7%). Aandeel van de Duitsers Uit onderstaande cijfers blijkt dat het aandeel van de Duitsers in het totale kampeerbezoek het grootst is op de Waddeneilanden. Daarna komen de Noordzeebadplaatsen. Overnachtingen van Duitsers in van het totaal per gebied: Waddeneilanden 26,2 Noordzeebadplaatsen 22,0 Centr. en Z.W. Drente 3,9 Hondsrug 1,7 Twente en Salland 1,8 Veluwe en -rand 2,1 Utrechtse Heuvelrug 0,5 Het Gooi 10,6 Zuid-Limburg 1,1 Overig Nederland 6,1 11,7 Kijkt men alleen naar de spreiding van de Duitse overnachtingen over de verschillende toeristengebieden dan blijkt 21,7% de voorkeur te geven aan de Wadden en 62,0% aan de Noordzee badplaatsen. Verblijfsduur D>e gemiddelde verblijfsduur van de Nederlandse kampeerders bedraagt in het gehele land 7,2 overnachtingen. Op de Waddeneilanden ligt de verblijfs duur aanmerkelijk hoger, gemiddeld 10,1, tegen in de Noordzeebadplaatsen 8,2. Zou het de moeite zijn die men zich moet getroosten om er te komen, die de kampeerders doet besluiten op de Wad den iets langer te blijven dan elders? Voor de buitenlandse kampeerders is de gemiddelde verblijfsduur op de Waddeneilanden eveneens hoger dan elders, nl. 13,5 tegen 7,0 in de Noord- zeebadplaatsen. (Voor de Duitsers resp. 13,7 en 8,3). Spreiding In 1965 viel bij de buitenlandse kam peerders de nadruk op augustus, bij de Nederlandse kampeerders op juli. Buitenlanders Nederlanders mei 1,5% 3,4% juni 11,8% 13,9% juli 35,3% 45,3% augustus 46,3% 34,5% september 5,1% 2,9% 100,0% 100,0% Helaas is het CBS nog niet 'in staat vergelijkbare regionale cijfers te publi ceren over het bezoek van buitenlan ders aan pensions Belangrijk is echter dat nu althans een ba9is is gelegd ten aanzien van de sector kamperen. Mis schien komt het ook nog eens zover dat deze marktanalytische gegevens eerder gepubliceerd worden dan nu het geval is geweest. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 5 maart op om 7.1? uur en gaat onder om 18.25 uur; 8 maart op om 7 12 uur en onder om 18.30 uur. Maan. 3 maart L.K.; 11 maart N.M Hoog water ter rede van Oudeachild 3 mrt. 0.29 cn 12 48, 4 mrt. 1.07 en 13.36; 5 mrt. 2 06 en 14.50; 6 mrt 3 33 en 16.20; 7 mrt. 5 07 en 17.51; 8 mrt. 6.25 en 19.00; 9 mrt 7.25 en 19.54; 10 mrt 8.14 en 20 40; 11 mrt. 8.53 en 21.13. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. de kracht vaneen verkoudheid ■H bij Vad«r, Moeder en Kind. mbm meer binnen". „Wanneer ik van mening ben...." begon de advokaat, doch Mientje viel hem in de rede: „Als u hier een tweede keer binnen wilt komen, zult u daarbij de politie nodig hebben. Dan weet u dit alvast" Toen de man vertrokken was, kwam de opgekropte woede los. „Dit is de wraak van Frans. Ik had wel zoiets verwacht. Al die kalmte van hem was pose. Terwijl hij hier al die dagen rus tig zat te roken en te zuipen, overwoog hij de maatregelen, die hij tegen ons zou nemen. Hij heeft alles voortreffe lijk georganiseerd. Als we precies doen, wat die advokaat ons voorgeschreven heeft, kunnen we geen kant uit. Zijn we halve gevangenen. Op alle moge lijke manieren wil hij ons vernederen. Zogenaamd om Sjaantje. Wat weten wij, van hem? Wat hij al die jaren heeft uitgespookt? Moeten wij maar geloven, dat hij als een monnik geleefd heeft? Maar tegen hem kunnen wij niets be wijzen". Max haalde zijn schouders op. „Wat kunnen we doen? We staan gewoon machteloos. We zijn met handen en 'voeten aan die advokaat overgeleverd". Ze keek hem boos aan. „O ja? Denk je dat? Dan ben jij een sufferd, hoor je? Ik zei toch al, dat ik iets dergelijks wel verwacht had? En ik heb intussen gepeinsd over een flinke tegenzet. Ge loof maar, dat ik die gevonden heb. Moet je horen. Om te beginnen neem je vandaag meteen je ontslag hier. Schriftelijk en aangetekend. Omdat het salaris je niet aanstaat. En vervol gens (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 5