i\n i i >7i1 strijd tegen luchtverontreiniging In 85°/o van de gevallen kan rheuma worden gestopt 1 RIGADIER PIET EN DE SPORTCOMPUTER BronchiEetfen keuze uit spaarvormen met ezing door dr G. J. Smeets Mogelijk ermee te leren leven SPORTPROGRAMMA SPORT EN SPEL in het afgelopen weekend NEDERLANDSCHE MIDDENSTAMDSBANK Meteorologische waarnemingen als hulp in de Onderzoekingen in belang van volksgezondheid (van een medewerker) I Vorige week organiseerde het „Me- ouw De Koning Hulpcomité" een lorlichtingsavond over rheuma. Helaas ok de avond niet de belangstelling, e verwacht had mogen worden. De leider, Dr. G. J. Smeets, had in de mwezigen evenwel een dankbaar pu- iek en slaagde erin het inzicht om- ent rheumatische aandoeningen aan- eulijk te verdiepen. Rheuma is een samenvatting van een oep van wel 50 verschillende ziekten, aaraan 18°/o van de bevolking bij tijd i wijle lijdt. Er zijn evenwel ook vele ischuldige vormen bij. Deze ziekten srdelcn zich in 2 hoofdgroepen t.w.: 1. gewrichtsrheuma 2. Weke delen-rheuma (o.m. spit, ischias). De laatste vorm is onschuldiger dan i eerste en is nooit blijvende. Slechts in 3 rheumatische aandoeningen is de rzaak bekend; alle ziekten hebben ige gemeenschappelijke eigcnschap- n; de pijn wordt beïnvloed door tcm- ratuur, het weer, tocht en vocht, en gunstige zin door rust en warmte. Rheumatische aandoeningen komen ms op de meest ongewenste ogen- ikken terug, ook de meer onschuldige ►rmen. Gebleken is dat rheuma geen ypische aandoening van ons klimaat is. >k in Afrika komt rheuma in vrijwel lijke percentages voor. De gewrichtsrheuma laat zich weer 2 groepen verdelen t.w.; artrose, een aandoening aan 1 of 2 gewrichten, die nog al eens met de term „slijtage" wordt aangeduid; atntis, een ontsteking die zich tot alle gewrichten kan uitbreiden en vaak in de handen begint. Deze laatste vorm is de meest ge- larlijke, al kan bij een vroegtijdige handeling ernstige schade aan de ge- richten worden voorkomen De mo- ?rne geneesmiddelen kunnen, gepaard et rust en warmte, de ziekte in 85°/o n de gevallen tot stilstand brengen. Vrijdag 3 maart n Burg, Eben Haëzer. 8 uur, Gemeente- omi Herv. Gemeente n Burg, Dorpshuis, Fotoclub De Kiekendief locursus 6de les. !B Hoorn, Schooluitvoering Jan Drijver- lool, Revue door 6de klas, in het Dorpshuis, ïvang 8 ,uur. Toegang voor ouders en be- Igstellcndcn Zaterdag 4 maart Waal. Dorpshuis De Wielewaal, 't Ama- rtje met het stuk „De Surprise", n Burg, Cultureel Centrun), Uitvoering n. Texels Fanfare. Koog, Strandhotel Prinses Juliana, Toneel- voering van De Duinkanters met het stuk t dochters van Hobson". Dinsdag 7 maart n Burg, De Lindeboom-Texel, bridge-drive igeclub Groot Slem, aanvang 8 uur Vrijdag 10 maart n Burg, Cultureel Centrum, aanvang 8 uur. Nieuwe Komedie met „Mama, kijk, zonder iden" van Hugo Claus. Koog. Badhotel, Toneelavond Luberti- ool, aanvang 8 uur. Zaterdag 11 maart Waal, Dorpshuis De Wielewaal. 'I Ama- rtje met het stuk „De Surprise" dden-Eierland, Oudercom missie M.-Eier- d met het toneelstuk „De hit van twee uwen", aanvang 8 uur in de voormalige ooi VERTROKKEN PERSONEN 'omelis Troost, van De Cocksdorp, dcertstraat 42 naar Eelde, Wester- n 4; Bep Outmans, van K 99c naar itsland; Alle G Roorda, van C 115 aar Wieringen, Elft 15; Johan Boven- eert, van H 131 naar Den Helder, Bui- «ihaven 5; Johanna A. Dubbelaar, van Koog, Badweg 2 naar Haarlem, Sta dsplein 6; Trijntje Hamerslag, van Koog, Dorpsstraat 45 naar Amster- n, Amstelveenseweg 276hs. Aan de bar van „Het Witte Paard" ;n enkele vlotte Rijkhuyzers een fris nkje te drinken, rustig nippend van i glaasje en intussen genietend van wilde verhalen, die dikke Kobus ze d. „Ik fiets die kerel d'r voor goed pochte Kobus. „Waar het bij het sen op ankomt, dat is talent. TA- 'ïT, vat je? En voor mij heeft Stalen r geen cent talent! Een prutser is-ie. i gorgelende wieltjesrondtrapper! Ze ften hem beter Slappe Pier noemen! len van peperkoek heeft-ie!" Dat kun je hem dan mooi zelf ver- Men leert er mee leven. Warmte wordt toegediend door middel van ba den, een inphraphillamp voor ondiep gelegen aandoeningen en djn.v bestra lingen voor diepgelegen aandoeningen. Belangrijk is het stijf worden van ge wrichten te voorkomen. Hiervoor is het verrichten van enkele gymnastische oefeningen en in erger gevallen de hulp van een heilgymnast bijzonder nuttig. Speciaal ging de spreker in op het werk van een huisvrouw, dat z.i. vaak wordt onderschat. Uit een onderzoek van Prof. Willinghe Prins, huishoud kundige, is gebleken, dat een huis vrouw per dag gemiddeld 13 km. aflegt en 60 uur per week werkt Haar heupen en knieën hebben bijzonder veel te ver duren. Zijn advies aan de huisvrouwen luidt dan ook: voorkom onnodig lopen of staan bij de arbeid (zittend strijken!), en neem bij een extra inspanning eens een kwartiertje volledig rust De inleiding van de heer Smeets werd gevolgd door een film, die een inzicht gaf in de huidige geneesmetho den, de bij de rheumabestnjding wor den toegepast. Van de gelegenheid tot vragen werd door velen gebruik ge maakt. SOORTENWEDSTRIJD BLOEMBOLLEN Zaterdag brachten de leerlingen van de Landbouwschool en de AJgmene Tuinbouwcursus een geslaagd bezoek aan de Westfriese Flora te Bovenkar- spel. Er was een wedstrijd uitgeschre ven, waarbij men opdracht kreeg te zoeken naar vele bloembollenrassen. De wedstrijd werd gewonnen door Jaap Kager. De tweede prijs behaalde Wim Veeger en de derde prijs werd gedeeld door Jan Hoogewoning en Jos Witte. tellen", grinnikte Aart Blomzaad, een ijverige tuinbouwer „Kijk, daar komt- ie binnen!" En zo was het, want daar stoof Pier binnen, nijdig als een spin en blijkbaar van plan de puntjes nu meteen maar eens even op de i te zetten. „Waar is die dikke bierverkoper, die beweert dat hij er mij gemakkelijk kan uitfietsen!?" brulde hij. Zelfverzekerd trad Kobus toen ach ter de tapkast vandaan en met een achteloos gebaar stak hij een sigaret op. „Ik heb zo'n idee, dat je mij bedoelt, VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN In februari hebben burgemeester en wethouders aan de navolgende personen de daarbij omschreven bouwvergunnin gen verleend De heer M. W. Koom te Den Burg, voor de bouw van een woonhuis met bedrijfsruimte aan de Hallerweg; de gemeente Texel zelf voor de bouw van een woonhuis etc. aan de R. P. Keijser- straat te Den Burg; de heer A. de Rid der te De Koog K 19, voor de bouw van een landbouwschuur aan het Ko- gelveld; de heer W. Jimmink te De Waal W 49, voor de bouw van een woonhuis aan de Bargerweg; de Sport vereniging De Koog, voor de bouw van een kleed accommodatie aan de Boodt- laan; de heer T. Eelman te Oosterend O 175, voor de bouw van een schuur en garage aan de le Dwarsweg; de heer P. J. Witte te Eierland E 120f, voor de bouw van een garage aan de 's-Jler- togenboschweg; de fa. Drijver te Den Burg, voor de bouw van 21 kamphuis jes aan de Pelikaansweg; de heer Th. Eilander te Oudeschild, voor de bouw van een garage-berging aan de De Houtmanstraat; mevrouw Henstra- Mollenhof te De Koog, voor de uitbrei ding vn een bijkeuken aan de Brink; de N.V. Coördinaiiebouw te Hilversum, voor de bouw van 28 kamphuisjes aan de Californiëweg; de heer J. Venneman wielrenner van lik-me-zondagse- klomp!" treiterde hij. Hij blies Pier een wolk rook in het gezicht en vervolgde- „Ik zou mijn fiets maar verkopen als ik jou was. Een tientje krijg je d'r al licht nog voor. En veel meer zul je als wielrenner niet waard zijn als ik je eenmaal op mijn ouwe transportfiets verpletterend verslagen heb!" Toen deed Kobus er nog het laatste schepje boven op door te zeggen: „Iemand hier beloofde me duizend gulden! Ik zal ze je graag geven, Pier.alle duizend. Maar dan moet je me natuurlijk wèl eerst slaan. te Den Burg K 93a, voor de bouw van een woonhuis aan de Gerritslanderdijk; de fa. Drijver te Den Burg, voor de bouw van een woonhuis aan de Zes; de heer F. P. Poortvliet te Gorredijk, voor de bouw van 10 kamphuisjes te E ver stekoog; de heer J. v.d. Vliet te Den Burg, B 156, voor de bouw van 6 kamp huisjes op het terrein „Dennenrust"; de heer J. Cupido te Den Hoorn, voor de bouw van de wc met douche in de woning Diek 6; de heer M. H Eelman te Den Burg, voor de bouw van een berging aan de Schilderweg; de heer C. Schoenmaker te Amsterdam, voor de bouw van een woonhuis aan de Joan Hodsonstraat te De Cocksdorp. Ho»*tdrqnk In tobI#tvorm. 95ct OPENINGSTIJDEN OPENBARE BIBLIOTHEEK Maandag: \10.00 tot 12.00 uur; Woensdag: 14.30 tot 15.30 uur en 19 30 tot 21.30 uur; Donderdag; 12.00 tot 13.30 uur (vervalt tijdens schoolvakanties) en 16.30 tot 17.30 uur; Vrijdag: 14.30 tot 15.30 uur en 19 30 tot 21.30 uur. Jeugd woensdag en vrijdag van 15.30 tot 17.30 uur. Industrie Dat deze meteorologische mast in Vlaardingen is gebouwd is bepaald door de samenwerking, die geleidelijk is gegroeid tussen het Gemeentebestuur van Vlaardingen en het K.N.M.I., in de gezamenlijke bestudering van het luchtverontreimgingsprobleem, dat vooral in het dichtbevolkte, maar ook met veel zware industrie bezette gebied van de waterweg een grote rol speelt. Hoewel de gegevens die de metingen zullen worden verkregen wel tot het gebied rondom Vlaardingen zijn be perkt, zal het toch mogelijk zijn uit de verkregen informatie ook voor gebie den elders conclusies te trekken om trent de mate van verspreiding van de verontreiniging. De mast in Vlaardingen is namelijk mede bedoeld om het inzicht van de meteoroloog in het verband tussen de algemene weersomstandigheden en de luchtbewegingen op kleine schaal, die de verspreiding van luchtverontreini ging beheersen, te verdiepen. Als zo danig is de mast in Vlaardingen te be schouwen als een project, dat voor ge heel Nederland van de grootste bete kenis is. Volksgezondheid Immers, aan de hand van de ver kregen gegevens en van de daaruit voortvloeiende conclusies zal het INGEKOMEN PERSONEN Anna A. Lugtigheid, van Zwitseland, naar De Koog, Ruijslaan 1; Hendrik Broekman, van Noordoostpolder, Rut ten, Meerweg 27 naar W 3, De Waal; Jan F. van Asselt, van Amstelveen, Bos van Waverenstraat 49 naar K 63b; Han E. Engel, van Epe, Vaassen, Apeldoorn- seweg 112, naar Beatrixlaan 100, Den Burg; Leon van Weijnen, van Doom, Mariniersweg 7 naar H 131. VOETBAL Zaterdag 4 maart: Adspiranten: Oosterend a-Texel b, 3.00 uur ZDH a-Tex Boys a, 3.00 uur Pupillen: Oosterend b-Texel b, 2.15 uur Tex Boys a-ZDH a, 3.00 uur ZDH b-Tex. Boys b, 2.15 uur Zondag 5 maart: 4de klasse A KNVB LSVV-Texel, 2.30 uur Afdeling Noordholland Texel 2-Succes 3, 2.30 uur ZAP 6-ZDH 2, 2.30 uur De Koog 2-BKC 3, 2.30 uur Oosterend 2-Callantsoog 2, 2.30 uur Texel 3-Geel Zwart 4, 12 uur ZAP 7-Oosterend 3, 2.30 uur Tex. Boys 3-HRC 7, 2.30 uur Junioren: Tex. Boys-Watervogels, 12 uur Cocksdorp-Watervogels 3, 2.30 uur Adspiranten: Petten a-Texel a, 2.30 uur VOLLEYBAL Zaterdag 4 maart: Tevoko 4-Seahawks 2 da., 14.15 uur Tevoko 5-LOS 2 da., 15.00 uur Tevoko-HCSC jongens, 16.00 uur Tevoko-Lyceum jongens, 16.30 uur MEDEDELINGEN S.V. Texel Het is j 1. zondag wel gebleken, dat de strijd om de punten bijzonder fel gaat worden. Een goede conditie is noodzakelijk, maar dok een vaste wil om de strijd in je voordeel te doen eindigen. Zowel Texel als LSVV heb ben de punten hard nodig. Voor Texel 2 een belangrij"ke wed strijd tegen Succes 3. Om in de running te blijven moet er gewonnen worden Voor Texel 3, dat zich weer goed weerde, zal het misschien wat zwaarder worden, maar dat geeft meer inspiratie. De junioren zijn vrij. Adsp. a moet weer op reis; nu naar Petten Nu de doelpunten niet in eigen doel scoren, jongens. D. D. Texelse Boys Dit weekend een beperkt programma. Ingelast is een oefenwedstrijd tegen ZDH in Den Hoorn. Voor elftal zie het kastje. Terreindienst J. Koomen en R. Beers. ZDH De adspiranten- en welpentraining is deze week afgelast in verband met de uitvoering van de Jan Drijverschool. UITSLAGEN VOLLEYBAL Tevoko 1-Seahawks 1 13 Tevoko 2-Oranje Wit 30 Tevoko 1 (da)-Mivo 03 TEVOKO I- M1VO (DAMES) 0—3 Een duidelijk sterker Mivo versloeg zaterdag Tevoko 1 dames. Tevoko bood behoorlijk tegenstand. Het was echter te onzeker, om het tot een goed eind te kunnen brengen. Er werden nogal eens wat opzetten weggegeven naar de andere kant. Mivo strafte zo'n fout dan direct af met een onhoudbare smash. Setstanden waren: 1115; 815; 615. TEVOKO 2-ORANJE WIT 2 3—0 In een bijzonder spannende en goed gespeelde wedstrijd wisten de heren van Tevoko 2 hun grootste concurrent voor de kampioenstitel te verslaan. Er werd bij Tevoko 2 voor hun doen heel goed en bijzonder rustig gespeeld. De eerste set werd gewonnen met 159; de tweede set met 1513 en de derde set met 15>11. Het was een fijne ge- lijkopgaande strijd en is zeker een van de beste wedstrijden geweest, die Tevoko 2 gespeeld heeft. Tevoko 2 behoudt hierdoor de leiding in het klassement met 4 punten voor sprong op nummer 2. Nog even vol houden, heren en dan DAMCLUB TEXEL Uitslagen- J Hooijberg-P. Kooiman 11 J. v. Heerwaarden-H. Bruining 11 P. Jansen-C. Groenhof 11 C. v.d. Werf-J. Vinke 0—2 C. Vinke-W. Bakker 02 E. Bonne-Jb. Koorn 20 C. v. Heerwaarden-C. Groenhof 20 P. W. Kooi-J. Schoo 02 D. v.d. Werf-J. Stam 11 J. Hooijberg en P. Kooiman speelden een gave partij, J. v. Heerwaarden en H Bruining een partij mét gemiste kansen Jas Vinke maakte van de gele genheid gebruik om op te rukken naar de vierde plaatse terwijl C. v. Heer- waarden opklom naar de zevende. On-r der aan de ranglijst veranderde weinig. E. Bonne herstelde zich enigszins, ter wijl C. Vinke nog een trede zakte. K.N.M.I. kunnen medewerken aan een waarschuwingssysteem in het belang van de volksgezondheid en van land en tuinbouw, terwijl verdergaande ad viezen zullen kunnen worden gegeven bijvoorbeeld met betrekking tot de bouw van industriële complexen, ter voorkoming van de verspreiding van een teveel aan vreemde stoffen in de atmosfeer. Het is een eerste belangrijke stap op de weg naar effectieve bestrij ding van de luchtverontreiniging, die anders op den duur een groot deel van ons land onbewoonbaar zou maken. 4%tot 6 De bank waar u zich thuis voelt! Van de luchtverontreiniqinq ziet men vaak slechts twee aspecten; enerzijds de luchtverontreiniqinqbron- nen, zoals de industriede ruimtever- warminq en het weqverkeeren an derzijds de qevolqen, als de schade voor land- en tuinbouw enwat sterk tot de mensen spreekt, het ge vaar voor de volksqezondheid. De stoffen, die de luchtverontreini qinq veroorzaken worden in de atmos feer verspreid en de beweqinq van deze vreemde stoffen wordt naqenoeq geheel bepaald door de beweqinq van de lucht, door de richtinq en de snel heid van de wind. Wanneer de verontreiniging van de atmosfeer wordt veroorzaakt door zwa re deeltjes, zoals bijvoorbeeld roet, dan zal deze verontreiniging over het alge meen niet over grote afstanden ge transporteerd worden, aangezien de zwaardere deeljes dicht bi] de veront reinigingsbron zullen neervallen. An ders is het echter qesteld bij qasvor- miqe verontreinigingen, zoals zwavel- dioxyde en fluorwaterstof, die over qrote afstanden in de atmosfeer kun nen worden verspreid. Luchtverontreiniqinq wordt op uit eenlopende hooqten in de dampkrinq qebracht, van de qrond af door motor- rijtuiqen, tot op een hooqte van onge veer 200 meter uit de hooqste schoor stenen in de industrieqebieden. Teneinde voldoende kennis te ver krijgen van de beweging van de lucht in verschillende luchtlagen (een meteo rologisch probleem), heeft het K.N.M.I. in de Broekpolder te Vlaardingen een meteorologische mast doen bouwen met een hoogte van 80 meter, waarmee me tingen zullen worden verricht. Hoewel verkenning van de luchtbe weging tot op een hoogte van 200 me ter wenselijk zou zijn, geeft deze mast van 80 meter hoogte reeds een zeer nuttige informatie over de luchtbewe ging in belangrijke luchtlagen. Op hoogten van 10, 20, 40, 60 en 80 meter worden zowel windsnelheid als windrichting gemeten. Daarnaast wordt nog waargenomen op afzonderlijke mastjes van 5 en 10 meter hoog. Informatie Met het waarnemen van de wind snelheid en ;de windrichting is nog niet allt informatie verkregen, die voor het beoordelen van het gedrag van de verontreiniging in de atmosfeer noodzakelijk is. Want behalve een ver plaatsing van de verontreiniging vindt ook een verspreiding plaats. Een wolk je met een doorsnede van 10 meter bij voorbeeld, krijgt terwijl het als geheel met de wind meedrijft, geleidelijk een grotere doorsnede. Na een zekere af stand bijvoorbeeld 100 meter te hebben afgelegd, is de doorsnede verdubbeld en dus 20 meter geworden en zo gaat dat verder. Deze uitbreiding van de wolk veroor zaakt door de onregelmatige fluctuaties die over de gemiddelde wind zijn ge- superponeerd en die iedereen wel kent als windstoten, die tijdens krachtige noordwestelijke wind langs het strand of in het open veld optreden. Deze windstoten zijn er altijd. Alleen vaak veel zwakker dan bij de genoemde krachtige noordwestelijke wind. Nu eens wordt een deel van de verontreini ging door een dergelijke windstoot naar links verplaatst, dan weer naar boven, naar rechts en naar beneden en hier door dijt de wolk uit. VVindvaantjes Deze windfluctuaties kan men meten met behulp van speciale lichte wind- vaantjes die zowel om een verticale als om een horizontale as kunnen draaien en die daardoor behalve de horizontale, ook de verticale luchtbewegingen aan geven. Van deze vanen zullen er voor lopig twee op de mast worden geplaatst en wel op 30 en 70 meter hoog. COPYRIGHT STUDIO AVAN De onregelmatige luchtbewegingen blijken in sterke mate te worden be paald door de verticale temperatuur- verdeling en deze wordt eveneens waargenomen en wel op dezelfde ni veaus als de wnid en bovendien op hoogten van twee meter en van 1 deci meter boven de grond. Luchtverontreiniging kan door de neerslag uit de atmosfeer worden ge wassen. Dit betekent, dat ook de neer slag dient te worden gemeten. Roet Sommige vormen van luchtverontreL mging, zoals bijvoorbeeld roet, kunnen de zonnestraling voor een deel onder scheppen. Derhalve wordt ook de totale straling gemeten, zoals trouwens ook op een vijftal andere plaatsen rond Vlaardingen geschiedt. Tenslotte de luchtverontreiniging zelf. Het ligt in de bedoeling het gehal te aan zwaveldioxyde dat de lucht bevat op een drietal hoogten, bijvoor beeld aan de de grond, op 40 en op 80 meter, te meten. Ook de Gezondheids organisatie van TNO zal zijn metingen in het gebied rond de toren intensive ren. Zo wordt de mogelijkheid gescha pen het verband te leggen tussen de plaatselijke meteorologische omstan digheden en de mate van luchtveront reiniging. Alle metingen, de gemiddelde wind op zes niveaus, de windfluctuaties op tenminste twee niveaus, de tempera tuur op 7 niveaus, de straling, de neer slag, het SOs gehalte van de lucht, moe ten worden geregistreerd en uitge werkt. Aangezien het ondoenlijk zou zijn al deze gegevens op papier uit te werken, wordt het grootste deel van de waarnemingen direct in ponsband ge- ponsd op een zodanige wijze, dat be werking met behulp van een computer mogelijk is. In de loop van 1967 zal worden overgegaan tot het vastleggen van de waarnemingen op magneetband. Alle registreerapparatuur is of zal wor den opgesteld in een bedieningsge bouwtje, dat zich naast de meteorolo gische mast bevindt

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 7