Cjrom 27warL-Jexels in het harL, Radio-technicus (25) ontwikkelde bijzonder electronorgel Tuinartikelenshow Instrument spoedig in serieproductie HEDEN LAATSTE AVOND BAKKERS IJZERHANDEL Veelbelovend begin van industie op ons eiland m vanaf 19.30 u. in hotel „de Oranjeboom" VRIJDAG 1 APRIL 1966 TEXELSE 79e JAARGANG No. 8054 Uitgave N.V. v/h Langeveld de Rooty Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, Wilbelmiualaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. COURANT OOSTEREND De heer W. Ploeg (25) uit Zeist, sinds vier maanden Texe laar en woonachtiq te Oosterend, is niet het type van een onverantwoorde lijke plannenmaker. In tegendeel; hij is een rustige jongeman, die bedacht zaam en weloverwogen zijn woorden kiest en daarbij de nodige slagen om de arm houdt. Zijn ongetwijfeld voor zichtig karakter doet wel eniq vertrou wen in hem stellen als hij zijn plannen uiteenzet. Die plannen liegen er niet om, want de heer Ploeg wil niets min der dan het opzetten van een industrie, die zich beziqhoudt met het fabriceren van elektronische orgels. Niet alleen voor hemzelf is dat belangrijk, maar ook voor Texel, dat al jaren uitziet naar een „schone" industrie, waarin mensen met een technische opleiding emplooi kunnen vinden. Het was voor al daarom, dat we hem gisterochtend in zijn woning aan de Oesterstraat op zochten. Bij het volgende gesprek wachtte ons een verrassing, want de heer Ploeg heeft zélf een opmerkelijk elektronisch orqel ontwikkeld, waar voor ongetwijfeld grote belangstelling zal bestaan. Voluma-excellentheeft hij zijn schepping genoemd en het is de bedoeling dit orgel in serie te gaan vervaardigen. Om misverstanden te voorkomen: de heer Ploeg heeft zijn sporen op het ge bied van de radio-elektronica verdiend. Het is een gespecialiseerd gebied, waar op hij zich beweegt. Op verzoek of op eigen initiatief ontwikkelt de heer Ploeg instrumenten, die door de indus trie (nog) niet in massa worden ver vaardigd, meestal omdat er te weinig vraag naar is. Er zijn gecompliceerde apparaten bij, maar ook om maar iets te noemen een electrodeken, die op gelijkstroom werkt, een artikel, waarvoor onder andere kottervissers belangstelling hebben. Vorig jaar ont wikkelde de heer Ploeg een systeem, dat in taxi's kan worden ingebouwd en waarmee de chauffeur, wanneer hij wordt aangevallen, op zeer eenvoudige wijze alarm kan slaan via de mobilo foon. Het uitgezonden noodsignaal wordt op een voortdurend bezette alarmcentrale opgevangen. Onder de naam Electrotechnische industrie „De Tak" is het bedrijf in het Handelsregister ingeschreven. Honderd orgels Op dit ogenblik werkt de heer Ploeg nog alleen, maar binnenkort zai hij per soneel aanwerven op basis van een nauwkeurig uitgekiend produktiepro- gramma voor de electronische orgels. „We streven ernaar om in het eerste jaar honderd orgels te bouwen. Daar voor hebben we ongeveer acht man nodig. De fabrikage van verschillende onderdelen zal echter worden uitbe steed. In ieder geval zal praktisch het gehele orgel op Texel worden vervaar digd. Voor het maken van de noten houten kasten heb ik E. Vermeulen in Oosterend in de arm genomen; die is al aan het proefbouwen. Proto-type In de huiskamer staat het proto-type van de Voluma-excellent: een smaakvol meubel, één meter hoog en 1.10 meter breed. Er zullen mogelijk kleine uit wendige veranderingen worden aange bracht, maar heel ingrijpend zullen ze niet zijn. Los van het eigenlijke orgel staan de luidsprekerkasten, basreflex- kasten, die het orgel, mede door het grote geluidsvolume, zowel voor de huiskamer als de zaal geschikt maken. In het instrument zijn zoveel nieuwe vindingen aangebracht, dat het zich moeilijk met een bestaand merk laat vergelijken. Doet men het toch, dan springt een kolossaal prijsverschil in het oog. De Voluma-excellent zal onge veer ƒ3800,kosten; een apparaat van een ander merk met ongeveer dezelfde eigenschappen kost veel meer dan het dubbele. Afzetmogelijkheden Het is vooral daarom, dat de heer Ploeg de verkoopmogelijkheden op Texel, maar vooral ook elders in het land en in de toekomst wellicht ook daarbuiten, zeer gunstig acht. Met de zakelijke kant houdt hij zich overigens niet bezig. Daarmee heeft hij de fa. F. Stark uit Oosterend belast, die er een speciale medewerker, de heer J. Boste laar uit Breda, voor heeft ingezet. Deze heeft inmiddels de markt onderzocht en is daarbij tot de conclusie gekomen, dat de vraag waarschijnlijk niet door de produktie kan worden bijgehouden. Ploeg: „Het is de bedoeling dat ik het eigenlijke samenstellen van het orgel WfT* De heer W. Ploeg bty zijn schepping zelf blijf doen. Kan ik het in m'n eentje ndet af, dan haal ik er mensen bij, maar die werken onder direct toezicht. Met de onderdelen gaat het anders. Veel eenvoudig seriewerk zal, hoop ik, wor den verricht door de Sociale Werkplaats in Den Burg. Met de gemeente heb ik al overeenstemming bereikt". Hoe verklaart de heer Ploeg het for midabele prijsverschil tussen zijn orgels en die van reeds bestaande grote fa brieken? Dat is deels het gevolg van het feit, dat wij rechtstreeks aan de ge bruiker leveren. Verder hebben we alles weggelaten, dat niet absoluut nodig is voor het bereiken van een vol klank beeld, dus met alle boven- en onder- harmomsche tonen. Toch is het een kwaliteitsorgel geworden met een grote verscheidenheid aan mogelijkheden". Dat laatste bewijst de heer Ploeg door het instrument te bespelen. Geschakeld als pijporgel wijkt het geluid niet merk baar af van een „echt" kerkorgel, maar alle denkbare en ondenkbare andere effekten zijn te verwezenlijken. Het ge luid van een saxofoon is mogelijk, maar ook dat van een fluit en een hobo. Techniek „Bij het ontwikkelen van dit orgel ben ik er van uitgegaan, dat vrijwel alle boven- en onderharmonische tonen, dus de dubbelklanken omhoog en omlaag, als zelfstandige tonen aanwezig moesten zijn. Alleen zo kon door het indrukken van één toets een pijporgelklank van de juiste „kleur" ontstaan. Daarnaast moesten de onderlinge verhoudingen van boven- en onderharmonische tonen niet door middel van vaste registers worden in- of uitgeschakeld, maar moest een zodanig systeem worden ont wikkeld dat zonder de klankkleur van de stem te veranderen de sterkte van de onder- en bovenharmonischen regelbaar zou zijn. Dit is op zichzelf geen uitvinding van mij, maar het is nu wel zo gerealiseerd, dat een schakeling is ontstaan, die het mogelijk maakt om niet met vier. vijf, tien of twintig regis ters combinatiemogelijkheden te kiezen, maar met een simpele knop, waarmee uit duizenden effekten kan worden ge kozen. Eenvoud In de praktijk betekent dit, dat iemand die een harmonium kan bespe len, ook met dit orgel kan werken. Men hoeft echt geen technicus te zijn. Juist de zelfstandig aanwezige dubbeltonen zijn een belangrijk pluspunt van dit orgel. Bij andere orgels in deze prijs klasse worden de onder- en boventonen betrekkelijk gebrekkig nagebootst, er wordt uitgegaan van de grondtoon. Bij enkele andere orgels zijn de dubbel tonen wel zelfstandig aanwezig, maar als aparte registers, dus niet variabel". Wij knipperen met de ogen maar de heer Ploeg gaat onverstoord verder: „Het orgel is in wezen acht octaven breed in zijn grondtonen. De moge lijkheid bestaat om een doorlopend één-, twee-, vier-, acht- en zestienvocts register te maken. De onderlinge sterk teverhouding van de voetmaatregisters zijn ten opzichte van elkaar continu regelbaar, dat betreft dus niet de totale geluidssterkte in de huiskamer, want dat gebeurt met het zwelpedaal" De heer Ploeg acht deze eigenschappen voor het grote publiek zo aantrekkelijk, dat hij zich voorlopig tot de produktie van dit éne type zal beperken. Mocht er vraag zijn naar een kleiner, eenvou diger en dus nog goedkoper orgel, dan kan dat ook worden gemaakt. Samenvattend biedt het orgel de voor deze prijsklasse opmerkelijke volgende allerlaagste frequentie die de muziek kent voor de 16-voets tot en met de 1- JEUGD IN ACTIE VOOR JEU GDRODEKRU IS Sinds jaren is de jeugd van de Jac. P. Thijsseschool te Den Burg actief in het belang van het jeugdrodekruis. Jaarlijks wordt ongeveer ƒ160,aan deze instelling overgemaakt. Verder worden veel gebruikte postzegels ge stuurd en zelfgemaakte boeken. In het kader van een uitwisselingsactie, die het jeugdrodekruis organiseerde, ontving de school prachtige tekeningen uit diverse verre landen en een album, dat was samengesteld door een school in Nieuw Zeeland. De leerlingen zijn bijzonder dankbaar voor de hulp, die zij telkens van velen ondervinden. Degenen, die oud papier en gebruikte postzegels wil len afstaan voor een goed doel. worden verzocht dit even te melden. Deze in grote hoeveelheden kostbare goederen, worden dan direct afgehaald. voets, die met zijn bovenharmomsche tot aan de gehoorgrens komt, samen in één schakeling te bouwen. Verder zijn zowel hoge als lage tonen continu re gelbaar om het gewenste klankbeeld te krijgen. Er is een schakeling aan de klavieren gekoppeld, waarmee het mo gelijk is door middel van de aanwezige grondtonen kwinten en tertsen aan iedere voetmaat te kunnen toevoegen. Onderdelen De heer Ploeg betrekt de nodige on derdelen zowel uit binnen- als buiten land Het zijn vooral condensatoren, weerstanden, transformatoren, echo units, transistorse.d. Het Duitse Sie mens-concern x RCA in de Verenigde Staten en diverse Japanse fabrieken horen tot de leveranciers van „De Tak". Contacten werden moeizaam verkregen. Gedeeltelijk via importeurs en gedeel telijk via de ambassades. Van de grote Amerikaanse bedrijven krijgt de heer Ploeg regelmatig de applications-notes binnen, die een groot gedeelte van zijn kantoor in beslag nemen Hij blijft daardoor op de hoogte van de jongste ontwikkelingen op het gebied van de elektronische industrie. Eén plank staat vol met uitsluitend transistorgegevens, van veertig fabrikanten. Tweehonderd transistoren „In de orgelschakeling zelf zijn ruim 200 transistoren opgenomen", zegt de heer Ploeg. „Met de andere kleine on derdelen worden die vastgemaakt op „prints", plaatjes, die voorzien zijn van zg. gedrukte bedrading. In elk orgel ko men ongeveer twintig van deze print platen en het zijn o a. deze eenheden, die in de Sociale Werkplaats kunnen worden gemaakt, althans voor wat be treft de grondbewerkingen als het teke nen, het op maat maken, het boren en het aanbrengen van bepaalde condensa toren en weerstanden" De heer Ploeg zoekt nog naar Texelse bedrijven, die voor het afwerken (spui ten) van de orgels zullen kunnen zor gen, alsmede bepaalde metalen onder delen zullen kunnen vervaardigen. Werkplaats De heer Ploeg heeft in zijn huis in de Oesterstraat een eenvoudige werk plaats. Hij verwacht dat hij daar spoe dig uit zal groeien en zal dan naar een grotere werkruimte moeten uit zien. Hij heeft al iets op het oog, in Oosterend, zodat het er naar uitziet dat de orgelindustrie voorlopig daar gehuis vest zal blijven Produktie „Het ontwikkelingsstadium is nu ach ter de rug", zegt de heer Ploeg. „Twee jaar heb ik aan het ontwerpen en het 'bouwen van het proto-type gewerkt. Tal van wijzigingen zijn aangebracht en de samenstelling is nu definitief. On danks dat nog geen propaganda is ge maakt, zijn van verschillende zijden reeds serieuze blijken van belangstel ling binnengekomen". Zaterdagmiddag en -avond zal in het Gebouw voor Christelijke Belangen te Oosterend een demonstratie worden ge geven met het proto-type van de Volu ma-excellent. „Deze eerste demonstratie is bedoeld om de Texelaars te laten kennismaken met iets wat mogelijk voor hen interessante perspectieven biedt", zegt verkoopleider J. Bostelaar. „Later gaan we er natuurlijk ook mee naar het vasteland. De reacties zijn tot dusverre zodanig, dat we verwachten, dat we al gauw een tamelijk lange le vertijd zullen moeten vragen. Verschtyut dinsdags en vrtydags. Bank: Ncderl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,95 p. kw. -f 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert 12 ct. p. mm. TEXEL-ROUTE OFFICIEEL GEOPEND In aanwezigheid van de deelnemers aan de 20e Waddenconferentie is de Texcl-route van de WV Texel woens dagmiddag officieel in gebruik geno men. Dit gebeurde in de Dennen nabij het museum, tijdens een onderbreking van de busrit die de conferentiegangers over het door de regen weinig opwek kende Texelse landschap maakten. In verband met het ongunstige weer was de plechtigheid kort en bondig. Drs. C. H L. Smits, directeur Binnen land van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer groef een kuil en VW-directeur J. W. Dekker plaatste een paal met het blau" we routébord erin. Aan de toeschou wers werd het typografisch fraai ver zorgde route-boekje uitgereikt, dat uit voerige tekst en uitleg geeft bij de ver schillende objecten waarlangs de route voert. (Het verslag van de 20e Waddencon ferentie vindt men op pagina 2) „MARGARETHA SINCLAIR" DRUMBAND WEER NAAR DUITSLAND Op 8 juli zal de gidsendrumband „Margaretha Sinclair" naar Fründcn- berg bij Dortmunt vertrekken om daar gedurende vier dagen muzikale luister bij te zetten aan de schuttersfeesten. Dit is het resultaat van besprekingen, die opperwachtmeester Stomp met een „Fanfarezug" heeft gevoerd, nadat van de laatstgenoemde vereniging een uit nodiging was uitgegaan. Voor de band is de reis naar Fröndenberg financieel veel makkelijker te dragen, dan de oor spronkelijk geplande trip naar een groot internationaal concours. De Duitse vereniging bleek nl. bereid de helft van de kosten voor haar rekening te nemen. De vereniging zorgt ook voor onderdak en voeding. De meisjes zullen niet, zo als de vorige keer, bij gezinnen worden ondergebracht, maar in twee jeugdher bergen. Ook de vrije tijd zal zoveel mogelijk in groepsverband worden doorgebracht. Wat het programma voor het komen de seizoen betreft: op 3 april zal wor den meegewerkt aan de Palmpaasop- tocht te Oudeschild; op 30 april ver trekt de band naar Den Helder om daar op te treden in verband met het 10- jarig bestaan van de wijkvereniging „Oud Den Helder". Mogelijk zal na te rugkomst op Texel, 's avonds nog een rondgang worden gemaakt Voor het eerst wordt dus afgeweken van de tra ditie om op Koninginnedag in De Koog op te- treden. Nu heeft De Koog een eigen drumband. Op 4 m:i zal worden deelgenomen aan de stille tocht. Op be vrijdingsdag zal de band tenminste een keer uitrukken en mogelijk aan andere gebeurtenissen meewerken. Op 19 mei wordt deelgenomen aan het concours te Medemblik. Op 19 of 26 iuni wordt op getreden tijdens de sportdag te Den Burg, een evenement waarover nog weinig bekend is en waarvan de orga nisatie bij de Texelse sportraad berust. Op 20 juli volgt een optreden tijdens de folklorefestivitciten, hetzelfde ge beurt op 24 augustus als het folklore- seizoen wordt besloten, „Tussen de be drijven door" zal worden opgetreden bij de avondvierdaagse en zal aan verschil lende dorpen een bezoek worden ge bracht. BRANDJE OP FIAVENTERREIN Dinsdagavond ontstond brand in de rijdende werkkeet van de fa. Daalder op het haventerrein van 't Horntje. Het vuur werd opgemerkt en de gewaar schuwde brandweer doofde in enkele seconden de vlammen. De oorzaak was de nog brandende kachel, die tegen een der houten wanden was gegleden toen de keet, door het wegvallen van een steunpaaltje, schuin ging staan, eigenschappen: De mogelijkheid om de Via Amstelveen naar Amerika MEJ. R. C. BASTIAANS VERLAAT TEXEL Mej. R. C. Bastiaans, die enkele jaren in het kader van de Huishoudelijke Voorlichting op Texel werkzaam is ge weest, zal het eiland op 15 april ver laten. Met ingang van die datum heeft zij een betrekking aanvaard aan een huishoudschool te Amstelveen. Lang zal zij daar niet werkzaam blijven, want het is de bedoeling dat zij op 19 juni naar de Verenigde Staten vertrekt, waar zij drie maanden zal doorbrengen. Tijdens de eerste bijeenkomst van de Overkoepeling van Vrouwenorganisa ties, dinsdagavond in „Panorama" werd officieel afscheid van mej. Bastiaans ge nomen. Verschillende dames somden de vele activiteiten op, die onder leiding van mej. Bastiaans werden georgani seerd. Het werk van de Huishoudelijke Voorlichting is voor de Texelse vrou wen van grote betekenis geweest, zo was men algemeen van mening. Als blijk van dank werd een aquarel in lijst overhandigd en een boeket bloemen. Mej. Bastiaans toonde zich door deze hulde enigszins overrompeld. Ze zei er van overtuigd te zijn. dat zij aan Texel en de Texelaars prettige herinneringen zou bewaren en dankte voor de mede werking, die zij in de afgelopen jaren mocht ondervinden,

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 1