Bronchi Beffen Doodlopende zijweg FILMNIEÜWS DE RAIFF EISENBANK DOET ALLE BANKZAKEN. NEEM NU EENS DE NOORDZEEKUST ALS TOERISTENGEBIED. BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PROF BAKKERS IJZERHANDEL n.v. FEUILLETON door Gré de Boer 29. Kwart voor elf ging Henk naar bo ven. Op zijn kamer stak hij een sigaret aan en ging zitten. Tien minuten later stapte Nelie binnen. Ze ging op de rand van het tafeltje bij het raam zit ten. „Troubles?" vroeg ze. Hij keek haar onderzoekend aan. „Wie is die vent, bi] wie jij vanavond in de auto zat?" Ze trok haar wenkbrauwen op. „Ben je me aan 't bespioneren?" „Praat geen onzin, Nelie. Ik zag jul lie toevallig. Jullie schijnen nogal goed met elkaar overweg te kunnen, niet? Zoent-ie lekker?' Hoewel hij alleen maar een schemer lamp aan had, zag hi] haar rood wor den. „Nou, en? Mag ik alsjeblieft? Of leest Tinie jou soms voor uit een boek, als jullie samen in je wagen zitten?" Draai er niet om heen, zus. Tenslotte ben ik bijna negentien en ]ij ternauwer nood zestien". „Alsof dat veel verschil maakt. Maar je mag het gerust weten, hoor. We ver bergen het voor niemand, 't Is Siem. Siem Bremer". „Siem Bremer? Van het atelier?" Ze knikte. Terwijl ze met haar benen schommelde, vervolgde ze: „Zoon van de bazin. Een fijn jong. Heel wat vlotter dan Wim Morsdijk". „Zo, zo. Vandaar, dat hij zo goed de weg weet via het Wied. En hij maar zoenen en jij het prettig vinden, niet? Tot ma Bremer het in de gaten krijgt, haar zoon de auto afneemt en jou ont slaat. Snap je dan niet, dat zoiets nooit iets kan worden? Zoon van de baas en één van de ateliermeisjes? Dat loopt op huilen uit". „Niks hoor, moe Bremer weet het al lang. En ze mag me. Vorige maand heeft ze gezegd: Ik ben een moderne vrouw, dus ik ga niets verbieden. Maar denk er goed om: in het werk geen ge scharrel. Tijdens de arbeidsuren ben jij juffrouw Hartog en hij meneer Bremer. Dal heeft ze gezegd. Nou, ze heeft ge lijk. We houden ons er aan. In onze vrije tijd halen we de schade wel in". „Ja, maar Nelie, je bent pas zestien". „O. Toevallig weet ik dat ook. En verder?" „Je bent nog maar een kind". „Och, houd toch op'. Ze sprong van de tafel en deed een paar passen, daar bij in het rond draaiend. „Kijk me maar eens goed aan, broer. Zie ik er uit als zestien? Vorige week zijn we in Zwolle naar de bios geweest. Een film boven de achttien jaar. De portier boog als een knipmes voor ons. Siem dacht in het be gin ook, dat ik al achttien was". „Hoe oud is dat jong?" „Nou moet je niet zo smalend over hem spreken. Hij is reuze. Henk, eerlijk. En safe, hoor, neem dat maar gerust van mij aan. Ik ben vast niet gek. Hij is een enige jongen". „Ik vroeg hoe oud-ie is". „O, twintig. Hij studeert in Leiden. We hebben nog wel een paar jaar de tijd. Maar ik houd van hem. Mag dat alsjeblieft? Heeft dat wat met leeftijd te maken? Hoe oud was Nettie, toen jij al op het kasteel kwam? Ook zestien. En hoe oud was je zelf toen?" „Hoe is dat zo aangekomen tussen jullie? Hoe lang ga je al met hem?" „Eigenlijk al sinds Pasen. Toen ben ik een middag met hem mee geweest. En met Pinksteren was hij weer thuis. Ik geloof, dat-ie me toen voor het eerst gezoend heeft. Hij is echt een fijne jon gen, Henk. Vorige week begon zijn va kantie. En gingen we iedere avond een eindje toeren. Moe Bremer wachtte ons vorige week 's avonds op. Ik schrok me wild en dacht: Nou vlieg ik meteen de laan uit. Maar hij had al tegen zijn moeder gezegd, dat hij met me uitging. Ik moest binnenkomen, kreeg koffie en koek. O, ze is best aardig. Toen zei ze het, van het werk. Daar zijn we het mee eens. Waarom niet? Ik wil niet, dat ze wat op m'n werk aan te merken heeft. Dat is m'n eer te na. Als ie wel eens binnenkomt dat doet-ie de laatste dagen, die doerak zeg ik gewoon: Morgen, meneer. En dan antwoordt hij met uitgestreken gezicht: Morgen, da mes. O, heel formeel. Maar 's avonds. Ze glimlachte en maakte weer een paar danspassen. „Ik kan hem wel opvre ten. „Maar Nelie. „Figuurlijk. Anders zou ik ruzie krij gen met moe Bremer". Hij dacht een poosje na. „Ik zou het toch maar tegen mam zeggen, als ik je was. Je weet, hoe ze er over denkt. Neem hem maar een keer mee naar hier". Ze knikte. „Dat heb ik al tegen hem gezegd. Maar hij is op zijn manier ver legen. Snap je dat nu? Een student nota bene. Ik dacht, dat die onderhand wel door de wol geverfd waren. Nou, mor gen zal ik 't hem zeggen. Kort en bon dig. Zondagmiddag komen we theedrin ken. Ik zal het morgen wel tegen mam zeggen. Tevreden, broertje?" Ze keek hem lachend aan. Hij haalde zijn schouders op. Tegen haar redeneringen over zijn omgang met Nettie was niets in te bren gen. Dat was zo. Ze kenden elkaar al, toen Nettie nauwelijks zestien was. On geveer zo oud als Nelie nu. „Als het serieus is, zal mam er ook niets op tegen hebben, dat weet je zelf wel". Ze geeuwde. „Ik ga pitten. Om vijf voor zeven gaat die lamme bus morgen weer. Gisteren waren er drie te laat. Goed voor de vakantiepot. Die is van mij gelukkig nog niet veel zwaarder ge worden. Maf ze" HOOFDSTUK 14 De proefperiode van Henk Hartog was bevredigend verlopen. Hoewel het halfjaar voorbij was, bleef hij nog enige tijd in het rayon Meppel zijn leermees ter assisteren. Zodra er een geschikt rayon vrij kwam, zou dal voor hem zijn. Aan de ene kant vond hij het wel fijn, want Klein Ulseman, met wie hij nu een half jaar aan het werk was ge weest, was een vlotte, sympathieke ke rel, met wie hij uitstekend overweg kon. Maar daar stond tegenover, dat nu hij het volle salaris kreeg, hij wel wilde trouwen. Maar hoe kwam hij aan een huis? In de familiekring had de medede ling, dat Nelie „zwaar" verkering had met de zoon van haar bazin wel enige opschudding verwekt. In de eerste plaats al vanwege haar jeugdige leef tijd. „Als ze nu achttien was", had Jaap opgemerkt, „dan zouden we er nog vrede mee kunnen hebben. Maar zestien Hoo»tdrcmk In tobl+tvorm. 95ct het moet toch al niet gekker wor den". Nel Hartog was degene, die het pro bleem bij de kop had gepakt. Nadat ze door haar jongste dochter voor het vol dongen feit was geplaatst mam, ik heb al een poosje verkering stapte ze op een morgen in de bus en reed naar het naburige dorp, waar het atelier van de weduwe Bremer gevestigd was. Re soluut betrad ze het kantoortje, waar de zakenvrouw achter een bureau zat, stel de zich voor en deelde de reden van haar komst mede. Er had een vrij ge animeerd gesprek plaats. De beide vrouwen scheidden met een handdruk, nadat ze elkander wederzijds uitgeno digd hadden eens aan te wippen. Die avond zei Nel tot haar dochter: „Het is in orde. Neem Siem maar eens een keer mee naar huis. Dan kunnen we kennis met hem maken". Omdat het meisje de naam van haar galant helemaal niet genoemd had. keek ze verbaasd naar haar moeder. „Hoe weet u, dat hij Siem heet?" Nel had geglimlacht. „Ik weet nog veel meer, m'n kind. Zondagmiddag verwachten we hem". In de Kerstvakantie logeerde Herman en Hilda met hun dochtertje een week bij moeder Hartog. Herman, die maar zelden zich bemoeide met familie-aan- gelegenhedden, vond Tinie een keurig meisje en Siem een geschikte jongen. Waarna Nelie haar arm om Herman's hals sloeg en hem een kus gaf op zijn wang. i(Wordt vervolgd) Gortadachappen voor tuin, akker TEXELSE COURANT verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Strijbosstraat. Betrok kene wil op het 696 m2 grote stuk een pension bouwen. De verkoopprijs be draagt ƒ17.400, Aan de Sportvereniging Cocksdorp zal een perceel van 125 m2 in erfpacht worden uitgegeven, ten behoeve van een kleedlokaal. 'V De jonge dokter Karl Bieb rich woont in Madrid bij zijn oom, de industriëel Herman Bieb rich. Karl is een jong tech nisch genie, dat al op zijn 17e jaar be langrijke technische ontdekkingen deed. Hij wordt ontvoerd en dit alarmeert de Amerikaanse geheime dienst. De be faamde Mike Warner wordt ingezet om het probleem op te lossen. Aldus het begin van „Eddie in de greep der vrou wen" (Faites vos jeux, mesdames), die de liefhebbers van het gooi-en-smijt- werk van Eddie Constantine zaterdag en zondagavond veel genoegen zal ge ven. Na veel handtastelijkheden komt Warner (Eddie) er achter dat een bende beeldschone jonge vrouwen het jonge genie ontvoerd heeft. De reden hiervan is: een losprijs van een miljoen dollar in juwelen. Weigeren de Amerikanen deze te voldoen, dan zullen de betaalgrage Russen benaderd worden. Warner weet met de losprijs in het geheime, luxueu- se hoofdkwartier door te dringen en ontmoet de jonge Biebrich. Wanneer hij echter de verleidelijke commandopost wil verlaten bemerkt hij dat deze ge heel door handlangers van de Russische geheime dienst wordt belegerd. Omdat Mike Warner Eddie Constantine is, lukt het hem met charme en veelvuldig en deskundig gébruik van zijn vuisten zijn opdracht uit te voeren. (Zwart-wit; toe gang boven veertien jaar). Van een ander karakter is het gooi en-smijtwerk in „Gezworen kamera den" met Laurel en Hardy, beter be kend als „de dikke en de dunne" Stan en Oliver zijn getrouwd en bewonen hetzelfde huis. Zij treffen voorbereidin gen om met hun charmante vrouwen op vakantie te gaan, maar dan gaat de telefoon: enkele vrienden melden dat ter ere van Hary een clubavond is ge organiseerd. Hardy zorgt ervoor dat Laurel achterblijft; beide vrouwen wor den vooruit gestuurd. Laurel en Hardy kleden zich dan in witte rijbroek en laarzen, maar ongelukkigerwijze heeft Hardy de laarzen van zijn vriend te pakken. Laurel tracht te helpen, maar de pogingen leiden tot een chaos. Het blijft niet bij dit avontuur. Gezworen kameraden is een opeenvolging van doldwaze, onwaarschijnlijke gebeurte nissen, geschikt voor mensen, die alleen VRIJDAG 8 APRIL 1966 roe. Het troepje gaat naar een fuifje, maar de gezelligheid wordt verstoord door de komst van een stelletje nozems, dat alles op stelten zet en de boel kort en klein slaat. De volgende avond wordt opnieuw een gezellig samenzijn geor ganiseerd. Bij die gelegenheid verklaart Bunny, de dochter van het hoofd van de politie Jim haar liefde. Het tweetal heeft echter nog vele moeilijkheden te overwinnen. (In kleuren toegang boven veertien jaar). De Keizerstraat in Scheveningen loopt van de Oud Scheveningseweg naar de Boulevard. Het is een internationale straat, vooral 's zomers. Want dan mengen zich tussen de vele Scheveningers die er lopen, de toeristen. Zij zien het bordje "change" op de Raiffeisenbank. Vorig jaar gingen er 3500 binnen om hun reischeques te verzilveren of hun valuta om te wisselen Ze werden er correct be diend en stelden de service bijzonder op prijs. En de Scheveningers? Voor hen geldt: sparen en alle bankzaken. Zo staat de Raiffeisenbank ook aan de Noordzeekust klaar om iedereen, in een prettige sfeer, aan al zijn wensen op bankgebied te voldoen. Dat doet de Raiffeisenbank overal elders ook 2.000 000 spaarders. 4,8 Miljard gulden spaargeld. Meer dan 1000 vestigingen. maar willen lachen. (Zwart-wit; toe gang alle leeftijden). spaarbank en alle bankzaken TWEEDE BLAD GRONDBEWERKING BIJ DE TEELT VAN WASPEEN Een paar weken geleden heeft de heer M. Kok van de Tuinbouwvoorlichtings- dienst te Hoorn voor een aantal belang stellenden gesproken over de teelt van waspeen. Voor deze teelt komt ook op Texel belangstelling. In de nabespreking op de inleiding van de heer Kok bleek er enig verschil van mening te bestaan over het zgn. rollen van de grond. Naast voorstanders bleken er ook landbouwers te zijn, die voor deze bewerking niets voelden. Ook de deskundigen zijn het over het wel of niet rollen niet geheel eens. Wij ont vingen van de heer Kok een schrijven, waarin hij ons verzocht het volgende onder de aandacht te brengen. „Over het rollen van de grond na het ploegen blijkt, naar men ons mede deelde, verschil van mening te zijn. Grotendeels zal dit wel het gevolg zijn van het verschil in opvatting over het begrip „rollen" tussen de Landbouw en de Tuinbouw. In de Landbouw ziet men het rollen als zeer stevig aandrukken, wat dan met een voor tuinbouwbegrippen, zeer zware rol gebeurt. Dit nu verdient op geploegde grond, die bestemd is voor de teelt van waspeen, géén aanbeveling. Met eggen (vlakmaken) kan dan worden volstaan". Tot zover de mededeling van de heer Kok. Wij raden belanghebbenden aan hiervan goede nota te nemen. ONDERZOEK pH VAN DE GROND EN PRODUKTIE Al geruime tijd geleden zonden wij aan een flink aantal veehouders een vragenlijst inzake een verschil in pro- duktie van het melkvee op de diverse percelen van een bedrijf. Dit naar aan leiding van een bericht, dat de produk- tie van het rundvee gunstig zou reage ren op een hogere pH of kalktoestand van de grond. We vonden dit bericht belangrijk genoeg om hieraan aandacht te geven Vandaar de aan de veehou ders toegezonden vragenlijst. Het aantal vragenlijsten, dat wij in gevuld terug hébben ontvangen, is maar een klein gedeelte van de verzonden lijsten. Mogelijk ligt de vragenlijst op een aantal bedrijven nog op beantwoor ding te wachten. Wij stellen ons voor, dat daarbij ook veehouders zijn, die wel eens een verschil in produkie op de di verse percelen van hun bedrijf hebben waargenomen. Indien dit het geval is, Met de rust stond het al 140 voor het voorlopige bondselftal tot grote vreugde van de officiële persoonlijk heden, die op hun eigen bankje waren gaan zitten. Maxi Merkl zat er ook bij en had plezier voor tien, want de wed strijd bewees zonneklaar, dat Karei bij uitstek geschikt was voor de binnen plaats, als hij zijn eigen spelletje mocht spelen. Bolle Bongers had ook schik en klapte elke keer hard in de handen, als Karei weer een goal maakte. Op de tribunes schreeuwde het publiek in een meedogenloze cadans HON-DERD! HON-DERD HON-DERD! Dat was natuurlijk geen fijn gebaar, maar ja, de mensen waren de misdadige ontvoering van Karei Kleuntjes ook nog niet vergeten En ergens op die tribunes zaten ook twee merkwaardige oude mannetjes met hoge hoeden en lange baarden. Ze huilden van aandoening en snikten het uit in een vreemde taal. „O, o, cinque millione florini donamo por lo pedebal- listo magnissimo Carolo...." kreunde de een. Ja ja, de schurk had er vijf miljoen gulden voor over gehad, als hij Karei Kleuntjes nogmaals in handen had kunnen krijgen. Ze smeedden dus kennelijk alweer plannetjes, die twee maar ditmaal zou het ze toch werkelijk niet gelukken. Weliswaar gingen ze en kele minuten voor tijd van het veld af, maar toen gebeurde er iets, waar ze helemaal niet op gerekend hadden. Ze liepen naar hun auto toe en stelden zich er verdekt achter op. Tenminste, dat wilden ze doen, maarze kre gen de kans niet. Ze hadden de aan wezigheid van een groot inwoner der stad Bonckelhoven jammer genoeg to taal over het hoofd gezien. Deze figuur had namelijk al lang in de gaten wie die twee oudjes wel waren en wat ze natuurlijk weer in hun schild voerden. Geen wonder dus, dat de twee schelmen een luchtsprong van verbazing maak ten. toen ze achter hun wagen de figuur ontwaarden van Tot het lichte genre hoort ook de film „Je bent maar eenmaal jong", die maandag- en dinsdagavond draait, al moet worden gezegd dat de vrolijkheid een enkele maal wordt onderbroken door ernstig gekrakeel. In de paasva kantie reist een troep studenten, die samen een sportteam vormen naar Palm Springs om daar te genieten van zon en zee. Captain van het team is Jim Mun- zouden wij het zeer op prijs stellen als zij de ingevulde lijst aan ons toezenden. Binnenkort wordt een beslissing geno men of het op grond van de binnenge komen lijsten nuttig kan zijn over te gaan tot het nemen van grond- en gras monsters. Voor Uw medewerking bij voorbaat hartelijk dank. GRONDVERKOPEN IN KOMENDE RAAD De firma „Bouwbedrijf Gebroeders Bruin" zal van de gemeente enkele stukken grond kopen, gelegen tussen de Wilhelminalaan en de geprojecteerde Jac. P. Thijsselaan. Het gaat om twee stroken, die deels zijn bestemd voor bedrijfsbebouwing en overigens dienen als toegangsweg tot het perceel en de aangrenzende bedrijfsbebouwing van de firma. Het stuk is groot 724 m2 en moet ƒ12.606.opbrengen. Met de heer J. Dijkstra nabij De Koog werd overeenstemming bereikt omtrent Weg met de verouderde gereedschappen in de tuin en op het veld I Met WOLF- gereedschappen werkt U trekkende gemakkelijker, vlugger en grondiger, zon der inspanning, zonder buk ken, zonder rugpijn. Vooreik karwei en voor elke grond soort Is er het geschikte WO LF-gereedschap. Er kende merkartikelen. Sinds 40 jaar in de gehele wereld mlllloenenvoudig beproefd. WO LF-gereedschappen - door en door goed - steeds voorradig bij: DEN BURG - TEXEL

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 5