HeiiJ. I Gemeente draagt weggetjes over aan Staatsbosbeheer Doodlopende zijweg lll.IIMUWS GA ER NIET OP ZITTEN! BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PROF DAM PO Voor landschapsreservaat De bank waar u zich thuis voelt! verkouden TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 15 APRIL 1966 De gemeenteraad is gistermiddag ak koord gegaan met de overdracht van alle landweggetjes op de Hogcberg aan de Staat der Nederlanden. Staatsbosbe heer zal de weggetjes onderbrengen in een landschapsreservaat, waarvoor bij zondere beschermende maatregelen zul len gelden. De gemeente Texel kreeg de weggetjes in eigendom door de ruilver kaveling. Het gaat om de zg. holle land weggetjes, t.w. het Slingerweg je, het Middelwegje, het Hoge Kruuskeweg- je en het Lage Kruuskewegje, ter geza menlijke lengte van 3780 meter. De consulent bij het Staatsbosbeheer, dienstvak Natuurbescherming, had B. en W. voorgesteld tot overdracht aan de Staat te besluiten en het gemeentebe stuur stemde daar onmiddellijk mee in, aangezien deze opzet past in het on langs aanvaarde recreatieplan. Ook in dit plan werd voor het gebied van de Hogeberg bij bijzondere bescherming beoogd Het tuunwallenlandschap van deze streek is uniek in de wereld en nog vrijwel onaangetast. Instelling van het landschapsreservaat moet worden goed gekeurd door de minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. De overdracht door de gemeente aan de staat, tegen het symbolische bedrag van ƒ1,zal niet doorgaan als de minister Zaterdagavond 8 uur en zondagmid dag 3 uur is in het City-theater te Den Burg de film „De Ontembaren" te zien. Kirk Douglas en Burt Lancaster, beiden zeer bekende sterren van het witte doek, vervullen in deze film de hoofd rollen. Na een hele reeks moeilijkheden, die altijd worden opgelost met sex of de revolver, ontstaat er een hechte vriend schap tussen beide mannen. Samen trekken zij uiteindelijk ten strijde te gen een bende, die al sedert geruime tijd de omgeving van de stad Griffin in Texas onveilig maakt, en weten na een enorm vuurgevecht al de bandieten on schadelijk te maken. In deze Super Western mogen uiter aard ook niet ontbreken de bekende conflicten in de plaatselijke bars. de vuurgevechten tussen de bende en de feitelijke machthebbers en last but not least het wonderschone vrouwelijke element. Aan al deze vereisten voldoet zeker de film van John Sturges! Wan neer men ouder dan 14 jaar is, kan men in het City-theater zaterdag en zondag de aparte sfeer beleven van een Ame rikaans stadje omstreeks 1800, en krijgt men een (geromantiseerd) ibeeld van het harde leven van die dagen. Weken aaneen geprolongeerd in alle grote steden van de wereld- „Some like it hot", een film die zondag- en dins dagavond 8 uur in de Texelse bioscoop zal draaien. „Some like it hot" is een film, die één van de markantste periodes van de twintigste eeuw in beeld brengt: de „Roaring Twenties", de woelige twinti ger jaren, de tijd van de charleston, de pothoeden, de korte rokken, die bizarre na-eerstewereldoorlogse dru ktemakerij die zo'n fataal einde zou vinden in de beurskrach van 1929. Het begint al heel erg treffend met een lijkwagen, die clandestien whisky vervoert, een ach tervolging door de politie, andere vreemde dingen, zoals een aula, die de entree vormt tot een nachtclub en de noodzaak voor de beide filmhelden om onder te duiken. Deze grote helden zijn dan Jack Lemmon (tegenspeler van Shirley Mc.Laine in de film „Irma la Douce") en Tony Curtis. Andere sterren in deze film: de befaamde Marilyn Monroe en old-timers als Pat O'Brien (commissaris van politie) en George Raft (gevaarlijke gangster). Een hele lijst van grote namen in een werkelijk grootse film! Toegang boven 14 jaar. FEUILLETON door Gré de Boer 30. De feestdagen verliepen, ondanks het feit, dat iedereen zijn best deed om de ander op te vrolijken, toch min of meer in gedrukte stemming. Onwille keurig dacht iedereen: Nu is vader al meer dan een jaar weg en we hebben nog steeds niets van hem gehoord. Het lijkt wel, of hij in het niet verdwenen is. De familie Bijl had nadien ook nooit meer wat van hun dochter vernomen. Het was tijdens deze dagen, dat Her man en Jaap een lang gesprek met el kaar hadden. Het resultaat was, dat ze besloten een soort detective in de arm te nemen, die meer van dergelijke kar weitjes had verricht. Het was een ken nis van Herman, die enige jaren bij de politie was geweest, doch sinds een jaar of drie een informatiedienst dreef en soortgelijke karweitjes deed. Het kostte misschien wel enkele honderdjes, doch men besloot een limiet te stellen. Met z'n tweeën zouden ze het betalen. Her man zou er zich mee belasten de man alle mogelijke en nodige inlichtingen te verschaffen. In januari kreeg Henk Har tog plot seling een rayon toegewezen. Het was een deel van de provincie Utrecht, maar het belangrijkste was wel, dat Tinie en hij nu konden trouwen, want er was ook een woning beschikbaar. Dat gaf weer de nodige drukte. Henk was al enkele malen met zijn meisje mee geweest naar haar ouders, die in het Friese Surhuisterveen woonden. Toen Henk er voor de eerste maal arri veerde, verklaarde hij het een „machtig mooi dorp" te vinden, waardoor hij meteen het hart van Time's moeder stal, want deze was geboren en getogen in het „Fean" De familie Talsma had geen bezwaar tegen het huwelijk, zodat een trouwdatum werd vastgesteld: de vijfde maart. Die viel op een vrijdag en dan had men een weekend voor zich. Want Henk moest maandags gewoon weer aan het werk. Een huwelijks reisje was, jammer genoeg, niet moge lijk. Tijdens een weekeind, waarin Henk en Tinie weer naar Friesland waren, kwamen de broers en zusters bij elkaar in het ouderlijke huis om plannen te maken voor een intiem bruiloftsfeestje. Tinie had verklaard niet in Friesland te willen trouwen. „Hier in de stad, dat vind ik veel leuker. Mem en Heit vin den het opperbest. En de rest van de familie van ons moet het maar goed vinden". Daar was ze gauw klaar mee. Bij de bespreking was ook Siem Bre mer, die zich trots en gelukkig voelde, omdat hij nu door de hele familie ge accepteerd was. De meest gelukkige die avond was Nelie. Ze beschouwen me nu ook al zo'n beetje als volwassene, dacht ze. En dat stemde haar voldaan Terwijl men eLkaar suggesties deed en met elkaar babbelde, zat Nel Hartog in haar hoekje zwijgend toe te kijken. Wat verschrikkelijk naar, dacht ze, dat Huib er niet bij is. Dan zou ik weer volkomen gelukkig zijn. Zie de kinderen nu, allemaal hartelijk voor elkaar, met hun respectievelijke vrouwen en man- OUDERAVOND VAN DE OPENBARE LAGERE SCHOOL TE OUDESCHILD Niet bijster groot was de belangstel ling voor de ouderavond van de o.l. school te Oudeschild. Op de avond wer den de schoolreizen vastgesteld: de zes de klas gaat samen met de zesde klas van de C.V.O.-school te Den Burg 3 da gen naar Emmen (Drente), de derde, vierde en vijfde klas bezoeken Enkhui zen, Marken en Volendam, en de eerste twee klassen gaan naar Bergen en Alk maar. De heer Visser hoopte, dat hij voor het vervoer naar de boot weer op de medewerking van autobezittende ouders mocht rekenen. Een ander belangrijk besluit, dat op deze avond werd meegedeeld, betrof de indeling van de schooltijd: vanaf mei t/m augustus zullen de schoolkinderen de woensdagmiddag vrij hebben. Na de pauze gaf de heer M. Manlje een interessante uiteenzetting, toege licht met dia's over de noodzaak van natuurbescherming de goedkeuring weigert. Als de trans actie wel doorgaat, zal de gemeente af zien van het plan tot verharding van de weggetjes, dat als aanvullend werk- object zou worden uitgevoerd. De Staat zal dan de verharding voor zijn reke ning nemen. Ook de overdracht van „het bossie" op de Hogeberg aan de Staat, zal binnen afzienbare tijd een feit zijn. Het bos zal eveneens deel gaan uitmaken van het landschapsreservaat. Voor het bos werd indertijd door de N.V. Grontmij. een reconstructieplan ontworpen, dat zou moeten worden uit gebreid als AW-object. Zoals bekend is uitbreiding en vernieuwing van de boombeplanting dringend nodig. De landschapsconsulent van Staatsbosbe heer heeft erop gewezen, dat de uitvoe ring van dit plan niet eerder kan ge schieden dan wanneer de nieuwe, in ruilverkavelingsverband verworven en te beplanten, strook aan de noord- en westzijde voldoende beschutting zal ge ven, waarmee naar zijn mening zeker nog een vijftal jaren zal zijn gemoeid. B. en W. hebben het object daarom als AW-project afgevoerd. Het bos zal door de staat van de gemeente worden ge kocht tegen overdrachtswaarde, die zal worden bepaald door een commissie van drie taxateurs. Van groot belang is het dat de Staat garandeert, dat na overdracht zowel de weggetjes als het bos voor het publiek toegankelijk zullen blijven. ZAAK OMGEZET IN EEN NAAMLOZE VENNOOTSCHAP In „Handelsbelangen" van donderdag 7 april 1966 lezen wij onder Zaken om gezet in een Naamloze Vennootschap: Garagebedrijven: Garage Dros N.V., Eierland C 49, Texel N.H. (Garage B. Dros, Texel). GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden te Den Burg1 paar dames- handschoenen, zwart met zwartwitte boven rand, rode meisjeswant, gevoerd: bruinledcren damesknipportemonnee, zwart, inh. ƒ36, huissleutel met groen naamplaatje; jasje van mantelpakje, lichtgrijs; wollen das, blauw met wit franje; 1 jongcnsbril; kinderschoentje, rood groen geruit met ritssluiting, m. 20; zwarte ijsmuts, voorkant rood-wit gestreept; halsket ting houten kralen, 3 houten driehoekjes eraan; 1 paar herenhandschoenen zwart met bevesti gingshaakjes, bovenkant met strepen gestikt; herenrijwicl sportmodcl, Gazelle; oud heren- rijwiel merk Fongers, zwart, met grijs zadel dek; jongensfietsje, groenig met wit, merk Douglas sport. Verloren te Den Burg: rijbewijs, kenteken bewijs, belastingkaart en verzekeringspapieren; schooltas, rood blauw geruit, inh. schoolboe ken; wieldop nieuwe Opel Record; 1 p. zwarte damesschoenen; herenpolshorloge met metalen uitrekband; groene sportfietspomp; 1 wollen rechter want, rood, en 1 wollen want met ge mengd^ kleuren; melkmonstermaatje; heren- bril met bruin montuur; portemonnee rood met wit, leder, inh. ƒ0,45 en wat rekeningetjes; rood meisjesgympak met lichtblauwe borduur- lettcrs A.Z.; dameshandschoen rechter, rood; pennezakjes inh. 4 kleurenbalpen en passer; meisjesbrii met donkerrood montuur; zwart gympakje; hcrenbril, donker montuur, scheur op een der glazen; steekwagentje op lucht banden; gouden manchetknoop met granaat m het midden; 2 halve maanvormige ijzers aan ketting van 20 cm; 1 geruit handwerktasje, inh. 1 zilveren kettinkje met 2 schelpjes, en wat make-up artikelen; rood meisjesgymnastiek- pakje (8 jaar); jongensjas, blauw, met rits sluiting; 1 rode sok; 1 dameshandschoen rech ter zwart, leder, bovenkant zwarte wol; porte monnee zwart, inh. ƒ0,30; 1 jongensbril, bruin- wit montuur merk Rodenstock. Gevonden te Oosterend: zwarte nylon ge voerde handschoenen; bril; autoped. Het bureau der rijkspolitie te Den Burg is voor het aangeven van gevonden en/of verlo ren voorwerpen geopend op werkdagen van 16.00 tot 18.00 uui. Laat dat met een gerust hart aan de N.M.B. over. Daar zitten ze er bovenop. Om uw beiangen zo goed mogelijk voor u te behartigen. Om uw geld zoveel mogelijk voor u te laten verdienen. Door een goede spaarrente. Door een gunstige effecten-belegging. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Den Burg: Binnenburg 11. Den Helder: Koningstraat 7 32S1I f 168. We hebben het natuurlijk allemaal al begrepen. Brigadier Piet was de man achter de auto. Hij stond achteloos te gen een lantaarnpaal geleund en be schreef speels een boogje met de loop van zijn pistool. „Steek de kluifjes maar omhoog, jongens", zei hij. „Braaf zo. Ik mag zelfs zeggen, bravissimo Dat neemt echter niet weg, dat ik zo vrij zal zijn jullie te arresteren, aan te hou den en voor te geleiden op grond van artikel zus en zo, sub dit en dat, het welk aan ieder volwassen persoon, on verschillig van welke kunne verbiedt zich in vermomming op straat te bege ven. Begrepen? Jullie zijn er gloeiend bij, jongens". „Niks gloeiend erbij", gromde Dia- volo. En Angel ico viel hem bij door te zeggen: „Inderdaad, signore agente di policio! Nikske gloeiend erbij. No no! Wij willen die Italiaanse ambassadeur spreken! Wij zijn leden van een be vriende natie en onderdanen van een land, dat ook is aangesloten bij het At lantisch Pact, net als jullie. Wij zijn dus vrienden!" „Maak je niet druk over de ambassa deur, jongens", lachte brigadier Piet, Jullie worden onmiddellijk in de gele genheid gesteld terug te reizen naar je eigen vriendelijke land zonder die hele diplomatieke rompslomp. ,Wat bedoel je?" vroegen de schur ken verward. Maar dat merkten ze gauw genoeg. Nog diezelfde avond werden ze name lijk door een stevige marechaussee als ongewenste vreemdeling over de grens gezet, waarbij een dikke soldatenschoen als vervoermiddel op rijkskosten dienst deed. Met een zware plof belandden de twee schavuiten in de strook niemands land tussen ons land en een nabuur- staat. En daarmee nemen we dan voor goed afscheid van de schurken Diavolo en Angel ico. Tegelijk nemen we voor goed afscheid van Karei Kleuntjes, van wie alleen nog te vertellen valt, dat hij in het vervolg elke wedstrijd als bin- nenspeler werd opgesteld. En van bri gadier Piet kunnen we nog even vertel len, dat hij tegenwoordig vol trots de dubbele gouden in plaats van de dub bele zilveren strepen draagt Hij is na melijk bevorderd tot brigadier der eer ste klasse van de gemeentepolitie te Bonckelhoven. En als er nu nog mensen zijn, die liever gezien hadden, dat An- gelico en Diavolo er werkelijk in ge slaagd waren de wondervoetballer K. Kleuntjes tóch naar Italië te krijgen, die kunnen we aanraden het hele ver haal weer opnieuw te gaan lezen om er vervolgens zelf een mooi eind aan te draaien. Maar daarvoor zullen onze te kenaars zeker geen plaatjes tekenen. Nee, die zeggen liever met brigadier Piet; Leve de sport. maar weg met de schurkenstreken om winstbejag! EINDE. nen. En Nelie met haar Siem. Vormt dit alles geen harmonieus geheel? Neem nu Elsje, leunend met haar el lebogen op de tafel, luisterend naar een uiteenzetting van Herman. Elsje, die haar eersteling verwachtte en dol ge lukkig was met het vooruitzicht bin nenkort moeder te zullen zijn. En Siem Bremer, de vrolijke vrijer van haar kleinste. Stiekum elkander onder tafel plagend. „Waar denk je aan, moeder?" Nel Hartog kwam tot zichzelf en draaide zich lachend tot haar oudste dochter. „Dat ik het altijd prettig vind, als jullie allemaal thuis zijn". Hilde knikte. „Het is jammer, dat wij zo ver zitten, moeder, anders kwamen we wel vaker. Herman heeft zijn bedrijf nog in opbouw. U hebt geen idee, hoe veel geld er in gaat zitten. Maar het loopt goed gelukkig, We zijn tevreden en dankbaar". „Het is een zegen, kind". Hilde knikte. „En u krijgt er steeds meer kinderen bij, he?" Ze keek naar Siem, die in het gesprek betrokken was en naar wiens uiteenzetting men luis terde. „Ja. Dat is ook een reden om dank baar te zijn, Hilda, dat mijn kinderen allemaal zulke goede wederhelften ge troffen hebben. Vind je Tinie geen schat?" „Zeker, moeder. Die twee zullen wel goed met elkaar overweg kunnen. Veel beter als indertijd met die Nettie van het kasteel". „Och. dat waren jeugdbevliegingen". „Hoe denkt u dan over Nelie en Siem?" „Dat moeten we maar afwachten, kind. Siem is een nette jongen. Nelie is dol op hem, enfin, dat zie je zelf. Kijk nou Siem was uitgepraat en gaf Nelie, die hem al die tijd in zijn knie geknepen had een tik op haar hand. Maar meteen keken ze elkander lachend aan. „Zo begint het doorgaans", zei Nel Hartog zacht tegen haar dochter. „Deden wij dat vroeger ook? Ik her inner me er niets van". „Och, Herman is heel anders. Ern stiger. Alle mensen zijn niet eender". Het huwelijksfeestje, ter ere van Henk en zijn lieftallige vrouwtje, was er één vol verrassingen. In verband met het ontbreken van de vader, had men besloten geen officiële bruiloft te hou den tot diep in de nacht Er zou een ge zellige middag gevierd worden, waarna er een soort receptie werd gehouden. Vervolgens een gezamenlijk diner, en gedurende de maaltijd kon iedereen een vriendelijk woord spreken tot het jonge paar. Tenslotte nog een samenzijn, want Henk wilde die avond beslist naar zijn eigen huisje, dat men de week tevoren had ingericht. En dat was toch nog een kleine anderhalf uur rijden. Hetgeen iedereen kon billijken. Het diner duurde lang, maar niemand vond het erg. Af en toe stond er iemand op en hield een speech, beloond met een daverend applaus en het opheffen van de wijnglazen. Aan het hoofdeind van de tafel zat het bruidspaar, gelukkig met elkaar en blij over zoveel belangstelling, liefde en hartelijkheid. Terwijl buurman Van Oorschot, die beleefdheidshalve met zijn vrouw uitgenodigd was, en tot Nel's verbazing en blijdschap middels Greta had laten weten, dat ze van de partij zouden zijn, vriendelijke woorden sprak aan het adres van de „voortvarende jongste zoon met zijn verschrikkelijke knappe vrouw" alle Friezinnen zijn knap, kijk maar naar mijn vrouw; ze komt uit de Wouden, keek Nel naar de gezichten van de anderen. Nee, er wa ren er niet veel meer in de stad die haar kinderen negeerden. Zelfs slager Van Veelen, de overbuurman was aanwezig, hal als tafeldame haar schoondochter Hennie, met wie hij zich uitstekend scheen te kunnen onderhouden. Terwijl Jaap een grapje maakte met Greet van Oorschot, die zich bijna tranen lachte. De statige Herman, die tafelpraeses was, onderhield zich met de inmiddels even eens getrouwde Ria, de vroegere collega van Tinie. Dat was uitstekend gediri geerd, vond de bruidegom. De ietwat teruggetrokken Ria en de kalme Her man. Twee die precies bij elkaar pasten op een feest als dit. Aan het eind van het diner, toen het dessert werd rondgediend, werd Jaap aan de telefoon geroepen. Hij legde zijn sigaar neer, verontschuldigde zich bij Greta en liep naar de gang, waar het toestel hing. „Met Jaap Hartog!" „Met Klomp uit Amsterdam, meneer Hartog. Ik heb al naar uw huis gebeld, maar de babysit zei, dat u hier was. Ik heb nieuws omtrent uw vader". Jaap werd plotseling belangstellend. „Werkelijk?" „Ja. Het is niet zo mooi. Meneer Har tog verkeert min of meer in kommer volle omstandigheden. Hij vertoeft in Zwitserland". (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 5