Bakkers Ijzerhandel n.v. Slagroom er©® Ha, dat sr.©et a vaker doen: Geen doorstromingsregeling voor gemeente Texel w w WOLF. mm Gereed- FILMNIEUWS SPORT EN SPEL in het afgelopen weekend schappen Motorgazon maaiers w w w w Ml/ XII Uw gazon zal het mooiste zijn! w w w w II// wit IIII lil' \if WH wii lit 11// II// VI lit IVI \lll BAKKERS Ijzerhandel n.v. wii VI W XI/ nU w XI/ WH 11/ WH wil W WH W V// W II// f WH WH Zeldzame eend gevonden in waterwinninggebied Lekker en gezellig: vla-flip met slagroom! Een van de gevolgen van de woning nood is, dat velen niet wonen in een huis, dat qua huurprijs voor hen be stemd is, aldus B. en W. in een schrjjven dat donderdagmiddag in de raad werd behandeld. Tot degenen, die in een duurdere woning zouden moeten wonen dan een woningwetwoning, horen o.a. ambtenaren, onderwijzers en leraren. Omdat de nu nog heersende woning nood zo spoedig mogelijk tot het verle den dient te behoren, hebben B. en W. zich beraden over de vraag of het moge lijk is een regeling in het leven te roe pen, die kan bewerkstelligen, dat ieder zoveel mogelijk woont in een woning, die in overeenstemming is met zijn maatschappelijke positie. Dit vraagstuk werd nog actueler nu de Minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke ordening heeft besloten hiervoor aan de gemeenten gelden ter beschikking te stellen, op basis van het DE RAAD KWAM BIJEEN (Vervolg van pagina 1) Kunnen we dat niet zo laten?'' De bur gemeester wees erop dat de weggetjes onbegaanbaar zijn geworden. Ze zullen beslist te gronde gaan als er niet iets aan wordt gedaan. Wethouder Roeper vertelde, dat tijdens de gesprekken met de landschapsdeskundige van Staats bosbeheer wel duidelijk is geworden, dat verharden nodig is. In de huidige toestand kunnen de weggetjes niet wor den gebruikt, waardoor het er 's win ters een modderboel is, terwijl zomers het gras er hoog opgroeit. Er is geen twijfel aan dat de Staat het beste met de weggetjes voor heeft; ze zijn in goede handen. De weggetjes zullen een verharding met kleischelpen krijgen. De waterafvoer wordt mogelijk door een met schelpen gevulde sleuf. Mevrouw J. Koning-Bruin informeer de of het verheffen van het gebied van de Hogeberg tot landschapsreservaat o.m. betekent, dat de bewoners moeilijk heden krijgen als zij willen bouwen of verbouwen. „Nou en of!" zei de burge meester. .Alles moet worden gedaan om het gebied in zijn huidige staat te bewaren". De heer Daalder merkte op dat als er op Texel één gebied is dat strenge be scherming verdient, het de Hogeberg met omgeving is. Drastische maatrege len zijn zeker gerechtvaardigd. De raad keurde voorts een aantal be grotingswijzigingen goed. Daarbij kwam het bedrag van ƒ67.770,ter sprake, dat is uitgetrokken voor restauratie van de Texelse stolpboerderij nabij de Ho geberg. Het ziet er nog niet naar uit dat binnenkort met het herstel kan worden aangevangen. Pontweg Voor de verbetering van de kruisin gen van de Pontweg is een aanzienlijk hoger bedrag nodig dan aanvankelijk was gepland. Geraamd was voor drie kruisingen ƒ28.000,De lengte van de kruisingen dient aanmerkelijk groter te zijn dan oorspronkelijk werd aangeno men, waardoor de posten praktisch worden verdubbeld. Voorgesteld wordt het maken van de kruising bij de Ama- liaweg voorlopig uit te stellen, teneinde na te gaan welke invloed de aanleg van de verbindingsweg Den Hoorn-pont haven op de verkeerssituatie aldaar zal hebben. De twee meest urgente geval len (kruisingen bij Akenbuurtsweg en Californiëweg) zullen worden gereali seerd. Hiervoor is totaal ƒ380 000, nodig. Mevrouw Koning-Bruin pleitte voor het maken van één of meer oversteek plaatsen ten behoeve van de school jeugd, die dagelijks enkele malen de ge vaarlijke Pontweg moet oversteken. De burgemeester noemde dit levensgevaar lijk. Men mag een kind niet de illusie geven dat het ergens veilig kan over steken. Het verkeer verwacht op zo'n snelweg geen oversteekplaatsen. Bijna zeker zouden zo vreselijke ongelukken ontstaan. Alleen een brug of tunnel zou werkelijk veilig zijn, maar daar valt uiteraard voorlopig niet aan te denken. aantal gereedgekomen woningen en het aantal inwoners. Verscheidene gemeënten kennen reeds een regeling ter bevordering van deze z.g. doorstroming. B. en W. hebben bij die gemeenten uitvoerige informa ties ingewonnen, waarbij bleek dat van de regelingen wel gebruik wordt ge maakt, maar dat het hoofddoel, de doorstroming, niet werd bereikt. Inte gendeel, algemeen bestaat de indruk dat de personen die naar een betere en duurdere woning willen verhuizen, dit toch doen, ongeacht of zij al dan niet voor een tegemoetkoming in aanmer king komen. Geen zin Het heeft dus niet veel zin om voor Texel ook een dergelijke regeling te ontwerpen. Bovendien heeft men op Texel tot nu toe voornamelijk woning wetwoningen gebouwd, zodat er maar weinig huizen zijn, die tot een verwer kelijking van deze doorstroming kunnen bijdragen Wel zullen B. en W. trachten het door de Minister beschikbaar gestelde bedrag te verkrijgen en dit te storten in een hiervoor beschikbaar te stellen fonds. Als dit lukt zal van het Rijk een bedrag van 8487,worden ontvangen. Op een vraag van de heer J. Daalder (A.R.) of ook zonder officiële regeling van dit bedrag gebruik mag worden ge maakt om er de doorstroming mee te stimuleren (voor zover dit nu mogelijk is) antwoordde burgemeester De Koning bevestigend. In incidentele gevallen kan het geld daarvoor worden gebruikt, in afwachting van de regeling die er vroeg of laat toch zal moeten komen. BRANDWEERCOMMANDANT J. VELDSTRA NAM AFSCHEID Vrijdagmiddag heeft de voltallige Texelse brandweer in het Witte Huis te De Koog afscheid genomen van haar brandweercommandant, de heer J. Veldstra. Veertig jaar heeft de heer Veldstra deze lang niet eenvoudige, veel takt vereisende functie bekleed. In zijn openingswoord wees de heer J. S. Dros op de belangrijke reorgani satie die de Texelse brandweer in de toekomst zal ondergaan. Deze reorga nisatie komt neer op een centralisatie: alleen in Den Burg en De Cocksdorp blijft de brandweer gestationeerd, in alle andere dorpen zal zij met het oog op een zo efficiënt mogelijke werking moeten verdwijnen. Dit heeft tot gevolg dat er een einde zal komen aan het brandweerschap van vele brandweer- heden. Burgemeester C. De Koning bena drukte in zijn toespraak de grote ver diensten van de heer Veldstra. „Het moet toch wel van bijzonder veel takt getuigen", aldus de heer De Koning, „dat men 20 jaar lang zonder grote conflicten leiding kan geven aan een groep mensen, waarvan iedere af zonderlijk in zo sterke mate van zijn eigen ideeën overtuigd is Volgens de burgemeester zijn alle brandweerlieden een beetje eigenwijs. Hierna werd de heer Veldstra een medaille uitgereikt, vergezeld gaande van een oorkonde als herinnering aan zijn 40-jarig brandweerschap. Op bijzonder originele wijze ge schiedde de aanbieding van een ge schenk: de heer Veldstra was eerst ge noodzaakt een brandspuit van de brand weer van Zevenhuizen anno 1890 te de monteren, voordat hij uit het vele kran tepapier een radio tevoorschijn kon halen. De heer J. S. Dros besloot het offi ciële gedeelte van de bijeenkomst en be noemde de heer Veldstra tot erelid van de brandweervereniging. Waarom is WOLF-Motodux-Kabelfix de ster onder de electro-maaiers? Omdat hij meer veiligheid biedt don de VDE verlangt. Omdat een gepatenteerde automaat de kabel tijdens het maaien vanzelf - zonder veerkracht - op- en afrolt. O Omdat de Kabelfix zich - zoals alle Motodux- maaiers - dankzij de 6 mogelijkheden door hulpstukken aan elke toestand van het gazon aanpast. Omdat alleen het WOLF-windkanaal naar belleven In en uit to bouwen en te verstellen is. Omdat hij met een speciale gazonmaaier-motor la uitgerust, die In hoge mate overbelastbaar Is. Omdat zelfs de schakelaar onder de motorafdek king In de dubbele Isolatie Is opgenomen (Hij wordt d. m. v. een handig trekkoord bedlond). 6 Omdat ven het onbuigzame stalen huls tot de dubbele kogellagers der wleLen alles overeen stemt met het wereldbekende begrip ven WOLF-kwalltelL IHet betrouwbare merk voor Prospectus en demonstratie bij: In de serie bijzondere filmvoorstel lingen in de bioscoop alhier wordt donderdag de film „Als de kater komt" vertoond van de Tsjechische regisseur Vojtech Jasny. In Tsjecho-Slowakije be leeft de film de laatste jaren een grote opleving. Bijzondere produkten worden er afgeleverd. Zowel de speelfilm als de tekenfilm beleven er hoogtepunten. Het is niet te ontkennen, dat de houding te genover Duitsland vaak onderwerp en uitgangspunt is voor een film. Een van de merkwaardigste films in deze is een film over het kamp „Marienstadt". Een van de schrijnendste aanklachten tegen garandeert een mooi gazon 10/ Want nu is er ook Scotts bij onsl Scotts, het resul- taat van een halve eeuw onderzoek in het grootste \11/ gazoncentrum ter wereld in de USA. Meststoffenmengsel 20-5-5, chloorhoudend, onthef fing nr. 600, Scotts-gazonmest geeft het gazon wat het voor een gezonde ontwikkeling nodig heeft: de voedingsstoffen in de juiste verhouding, die f langdurig werkend, gelijkmatig vrijkomen. Geen verbrandingsgevaar! Scotts-gazonmest - in de USA M|/ r gepatenteerd - maakt het gazon krachtig en sterk. Al na de eerste gift presenteert zich binnen korte r tijd een heerlijk, verzadigd groen, stralend tapijt, waaraan U veel plezier zult beleven. Terwille van Uw gazon: neem eens een proef I Voor Fl. 0,50 krijgt U bij ons een proefpakje Scotts-gazon mest. Uw bezoek wordt gaarne verwacht door \l De nieuwe WOLF-strooi- wagen WE (slechts FL 40,-) lost het probleem van het gelijkmatige uitstrooien op. Elke amateur kan nu vakkundig zaaien en mest strooien. het jodenvraagstuk van wereldoorlog II. De jonge regisseur Jan Nemec maakt zijn films „Een stuk brood" en „Dia manten in de nacht", waarin hij via het oorlogsgebeuren tracht door te dringen in het wezen van ons mens-zijn, van de grens van ons menselijk bestaan, waar we als mensen elkaar vaak toe brengen. Het is echter niet alleen de oorlog die de kunstenaars inspireert. In „de Liefde van een blondje", de grote ontdekking van de onlangs in Utrecht gehouden „Cinemanifestatie", staat het probleem van de jeugdliefde centraal. Via een ge woon menselijke situatie wordt de toe schouwer daar binnengeleid in de liefde van een meisje voor een jongen, die haar slechts ziet als een van de vele liefjes van zijn vrije avonden. In de film die wij donderdag kunnen zien heeft de regisseur een sprookje ge nomen als uitgangspunt. Een heel wijs sprookje overigens. De korte inhoud in een stadje komt een kater met een bril op. Zo gauw echter de bril van dat beest wordt afgenomen krijgen de men sen een kleur. De geliefden worden rood, de dieven blauw, de ontrouwen geel enz. Men begrijpt dat dit beest niet al te lange tijd met rust gelaten wordt. Er ontstaan allerlei verwikkelingen en het zijn de kinderen die de oplossing brengen. Dit leuke gegeven wordt nu in de film op een heel rustige manier uit gewerkt. Met een ietwat trage montage worden we ingeleid in een klein stadje met zijn bewoners. We maken kennis met allereil mensen en op een heel fijne en onmerkbare wijze worden we opgenomen in het stadsleventje, waar plotseling de kater verschijnt. De onrust is binnengekomen. Allerlei mensen wor den op de korrel genomen en we kun nen genieten van de bijtende en toch niet al te veel pijn veroorzakende kri tiek op het leven, waar we telkens ons zelf en onze eigen wereld ontdekken! pvl. OPVOERING UITGESTELD DE KOOG Het zit de Koger To neelvereniging „De Duinkanters" niet mee. Door ziekte van de hoofdrolspeel ster, mevr. T. Bakker, kon de uitvoering op 12 april van „Spel met een Droom" niet doorgaan. Nadien werd wederom contact opgenomen met diverse leden van toneelclubs elders in het land, die dit stuk eerder speelden. Hoewel het eerst leek dat men in IJmuiden succes zou hebben, rezen er toch verscheidene moeilijkheden, die niet konden worden opgelost. Het be stuur heeft nu besloten de opvoering uit te stellen tot het volgend seizoen. UITSLAGEN Afdeling Noordholland Wiron-Oosterend 72 Callantsoog-Tex. Boys 52 De Koog-ZDH 65 Junioren JVC-Texel 2—10 Adspiranten Texel-HRC b 2—2 WIRON-OOSTEREND 7—2 Oosterend heeft het in de wedstrijd tegen Wiron niet kunnen redden. Hoe wel de uitslag geflatteerd is, heeft toch de beste ploeg wel gewonnen. De achterhoede van 'Oosterend liet nogal eens een steekje vallen, wat op doel treffende wijze door Wiron werd uitge buit. De voorhoede had heel weinig in te brengen tegen de trapvaste en reso luut ingrijpende Wiron-achterhoede. De ruststand was al 40 in het voor deel van Wiron. Na de rust ging het met Oosterend iets beter, maar men kon niet verhinderen, dat Wiron nog drie maal doelpuntte. Oosterend kon, door G. Terwindt en P. Koopman, hier maar twee doelpunten tegenover stellen. DE KOOG-Z.D.H. 6—5 Een wedstrijd met vele kansen, vele missers, zeer fors gespeeld, maar vol spanning. ZDH viel direct aan en pro beerde het Koger doel te vinden, maai de Koger achterhoede hield het. Daarop een succesvolle aanval van De Koog: Roel Kikkert bracht de stand op 10. Beurtelings kwamen beidé doelen in ge vaar en in de 15de minuut kreeg De Ruiter van ZDH zoveel vrijheid, dat hij rustig aan kon doen en raak schoot: Van Bennekom van De Koog schoot in de 28ste minuut raak en in de 35e min. de 35e min.kreeg dxef4xijst, nlk.sl kreeg De Ruiter van ZDH nogmaals een kans en prompt was de stand weer gelijk. Toen wist De Koog met een ma- sale aanval via Theo Kooiman op 3-2 te komen. Na de rust kreeg De Koog wat meer vat op het spel en zette ZDH's achterhoede onder zware druk. Maar Kok van ZDH stond als een rots in de branding en met fors, soms wel te hard spel, wisten zij het te redden. In de 10e minuut moest het toch buigen. Een voorzet van rechts vloog voor het doel langs. Kooiman van De Koog over links kwam in en wist de bal in het doel van ZDH te schuiven. De Koog leidde dus met 4-2, doch direct daarop volgde een fel offensief van ZDH. P. Zijm schoot hard in en keeper Daalder van De Koog greep mis. 4-3. ZDH zette door; er ontstonden gevaarlijke situaties voor het doel van De Koog. In de 32e minuut strafte P. Zijm een misverstand in de achterhoede van De Koog af en bracht de beide ploegen weer naast el kaar: 4-4. De Koger voorhoede zat in tussen ook niet stil en 2 minuten later stond De Koog op 5-4 dankzij een tref fer van Van Bennekom. In de 40e min. raakte de achterhoede van ZDH zo in 't nauw dat back De Porto zelf inschoot. Zo stond De Koog met 6-4 voor. In de 42e minuut verkleinde De Ruiter de achterstand en bracht ZDH op 6-5. Eén minuut voor het einde kreeg De Ruiter weer een pracht kans maar toen faalde hij. TEXELSE BOYS Boys 1 heeft het, spelend met 6 inval lers, tegen Callantsoog niet kunnen bolwerken. Deze strijd eindigde in een 5-2 overwinning voor Callantsoog. Boys 2 had weinig moeite om Ooster end 3 eronder te houden. Na de rust stand: 4-0, werd de eindstand: 8-2 in het voordeel van de Boys. Tex.Boys junioren. Willen deze erop rekenen dat zaterdagmiddag gespeeld moet worden in Den Helder om 2 uur tegen HCSC 2. Vertrek boot 1 uur W. S.V. TEXEL De junioren wonnen in een goede wedstrijd met 10-2 van JVC. Adsp. A speelden met 2-2 gelijk te gen HRC B. Jammer dat Henk een py- nalty miste. Deze week training op dinsdag en donderdag, zie kastje. We zullen probe ren om met twee pupillen-elftallen naar Beverwijk te gaan. Deelnemers moeten zich vóór 30 april opgeven bij de heer W. van Zeijlen en de kosten bedragen ƒ5,-. C. Tweede vondst in Nederland DEN HOORN Dank zij de opmerk zaamheid van een aantal leden van de Katholieke Jeugdorganisatie voor Na tuurstudie (KJN) en de vogehvachter Anne Boon uit Den Hoorn werd woens dag in het waterwinningsgebicd een Brilzeecend gevonden. Dit is een zeer zeldzame gebeurtenis; tot dusverre was in Nederland slechts één vondst bekend nl. te Katwijk aan zee in 1914. De Brilzeeëend (Melanitta perspicil- lata) is een broedvogel van Noord- Amenka en komt een enkele maal als dwaalgast naar Engeland. De in het Waterwinningsgebied aangetroffen vo gel was een zg. stookolieslachtoffer. Het dier leefde nog en werd naar het Texels Museum gebracht waar het de volgende dag de geest gaf. Men is nu bezig het fraai gekleurde verenpak van dit mannelijke exemplaar te reinigen. In de snavel van een eend komen maar liefst vijf felle kleuren voor. Aan twee zwarte vlekken, die aan een bril doen denken, dankt het dier zijn naam. URGENTIEPROGRAMMA PARTIJ VAN DE ARBEID Raadsfractie en afdelingsbestuur van de Partij van de Arbeid hebben i.v.m. de komende gemeenteraadsverkiezingen het volgende urgentieprogramma opge steld Huisvesting, gezondheidszorg 1. Stichting van een verpleeghuis in Den Burg en stichting van een alge meen bejaardentehuis in Oosterend. 2. Uitbreiding van de bejaardenhuis vesting en de woningbouw in alle dorpen. 3. Aanleg van een riolering in De Waal en van een nieuwe waterzui vering in De Koog. Onderwijs en cultuur 1. Realisatie van twee scholengemeen schappen per 1 september 1968; t.w. één voor het lager beroepsonderwijs en één voor de combinatie atteneum- havo-mavo. 2 Stichting van een centraal schoolin- struktiebad, t.z.t. uit te breiden met een open zwembad. 3 Stichting van een nieuw scholen complex in De Cocksdorp. 4 Stichting van dorpshuizen in Oos terend, De Koog en De Cocksdorp, geschikt voor een zo veelzijdig mo gelijk gebruik. Economie van Texel 1. Blijvende aandacht voor een bevor dering van een uitbreiding van de werkgelegenheid op Texel (bijv. d.m.v. de aantrekking van een be scheiden industrievestiging en de verkrijging van een aandeel in de mossel visserij). 2. Spoedige uitvoering van het rekrea- tieplan De Krim, Everstekoog en De Koog en toenemende aandacht voor beplantingen, bebossing en land schappelijke verzorging 3 Uitbreiding van de vissershaven; verhoging van de dijken op Delta niveau en vestiging van een jacht haven. 4. Betere huisvesting sociale werk plaats. Het ligt in de bedoeling het urgentie programma in de loop van mei op fo rumavonden in de verschillende dorpen toe te lichten. LEZING OVER DELTAWERKEN Voor de afdeling Texel van de Bond van Plattelandsvrouwen zal de heer Lingsma een lezing met dia's over de Deltawerken verzorgen. De avond wordt vrijdagavond gehouden in de Landbouwschool, aanvang acht uur. TEXELSE MVRKT Gisteren werd aangevoerd: 1 pink ƒ600,1 koe ƒ925,4 stel schapen met lam ƒ170,— tot ƒ210,— en 5 nuch tere kalveren ƒ45,tot ƒ125,

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 2