Cjrorn kwartsJexels in het harL, Roode Kruis organiseert bloedafnameavond op Texel Ralstonverf in juni Pastoor Persoon herdenkt 29 mei 40-jarig priesterjubileum Inzameling onder veehouders Bakkers Ijzerhandel SPEELGOED Succes hangt af van medewerking bevolking Comité werkt aan grootse viering Kruis en Pasen „De pot Bakkers Ijzerhandel VRIJDAG 22 APRIL 1966 TEXELSE 79e JAARGANG No. 8059 Uitgave N.V. v/h Langevcld de Roofl Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktle: Harry de Graaf, Wilhelimnulaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. COURANT BE''- Er bestaat in Nederland een groeiende behoefte aan bloed. Om te voorko men, dat de voorraden bloedplasma uitgeput raken, waardoor het leven van zieken en gewonden ernstig gevaar loopt, wordt van tijd tot tijd een beroep op de bevolking gedaan om een kleine hoeveelheid bloed af te staan. Binnenkort zal ook op Texel, en dat is dan voor het eerst, een z.g. bloedafnameavond worden gehouden, georganiseerd door het Roode Kruis. Het is de bedoeling dat deze avond op donderdag 9 juni in de landbouwschool te Den Burg wordt ge houden, uiteraard alleen als op voldoende belangstelling kan worden gere kend. Aan de bewoners van Den Burg, Oudeschild en De Waal zijn daarom oproepingskaarten toegezonden. Als de geadresseerden of een van hun huisge noten bereid zijn belangeloos bloed af te staan, kunnen ze de aangehechte mei- dingskaart portvrij terugsturen. niet langer houdbaar dan twee of drie weken, waardoor het moeilijk is in zie kenhuizen een „voorraad" beschikbaar te hebben. Deze moeilijkheid werd op gelost toen ontdekt werd, dat het mo gelijk was de rode cellen uit het bloed te halen, zodat er plasma overbleef. Dit plasma is in gedroogde vorm wel zeven jaar houdbaar, terwijl het effect van een plasma-transfusie in vele gevallen bijna gelijk is aan die van een gewone bloedtransfusie. Het voordeel van plasma is tevens dat het direct aan iedere patiënt kan worden toegediend, zonder dat eerst de bloedgroep behoeft te worden bepaald. Dit is vooral van belang bij grote rampen, ongelukken e.d., waar snel hulp moet worden ge- De bewoners van de andere dorpen krijgen geen kaart, maar dat betekent niet dat zij niet in de gelegenheid zijn hun medemensen deze belangrijke dienst te bewijzen. Ook zij kunnen zich opgeven en wel schriftelijk of telefo nisch bij de heer Th. M. Graaf, Groene- plaats 11 te Den Burg, telefoon (02220) 2341. Tot hetzelfde adres kan men zich voor eventuele nadere inlichtingen wenden. De bloedafname-avond wordt georga niseerd door de plaatselijke afdeling van het Roode Kruis. Bloed kan worden gegeven door gezonde personen tussen 18 en 65 jaar. Het gaat om een geringe hoeveelheid, die makkelijk gemist kan worden. Het afgestane bloed wordt door het lichaam in korte tijd vervangen. Zoals bekend bestaat de normale hoe veelheid bloed van een mens uit onge veer vijf liter. Daarvan wordt hoogstens een halve liter afgestaan. Veel bloed nodig Als men zich opgeeft, is men niet de enige. Velen deden het reeds: in 1963 waren bijna 210.000 mensen Roode- Kruis-donor. Hoewel dit een respecta bel aantal is, wijst de praktijk uit dat I het nog onvoldoende is. Het bloed dat men op 9 juni zal afstaan, wordt niet gebruikt voor een directe bloedtrans fusie, maar voor de bereiding van het evenzo nodige plasma. Een fles bloed is MORGEN OFFICIËLE OPRICHTING „VRIENDENKRING TEXEL" Morgenochtend zal de „Vrienden kring Texel", de door de Zaandammer D. J. Mus in het leven geroepen orga nisatie, die wil bevorderen dat Texel zijn waarde als natuur- en recreatie gebied behoudt, officieel worden opge richt. Dit zal gebeuren om half twaalf tijdens een besloten bijeenkomst in hotel „De Lindeboom-Texel". De heer Mus zal een inleiding houden over het doel van de Vriendenkring, de reeds verrichte werkzaamheden en de reacties die men ontving. Daarna zal de oprichting officieel een feit worden. Voorts komt de behandeling van het ontwerp statuten aan de orde en zal een raad van toezicht worden benoemd. Voor deze vijf personen tellende raad hebben Jhr. J. P. Beelaerts van Blok land, Mr. L. Mok en de heer A. H. v.d. Marei zich reeds kandidaat gesteld. Dan zullen twee administrateurs worden be- i noemd: voor Texel de heer A. J. Bins- bergen en voor het vasteland de heer D. J. Mus. Ook komen financiën, leden winning en werkprogramma aan de orde. De oprichtingsplechtigheid zal worden besloten met een gezamenlijke lunch. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 13 tot en met 20 april 1966 Geboren: Theodora Maria, dv. Martin Boogaard en Theodora C. Witte; Han- neke, dv. Johannes van der Vis en Hen- nie J. Scheper; Sacha Jancina, dv. Joh. A. Henstra en Jancina M. Verlaan Ondertrouwd: Erik P. Keijser en Gar- ritjen Rouwenhorst; Cornelis J. L. Tim- I mer en Maria A. Hin. Overleden: Antonia Majoor, wed. van M. Witte, oud 75 jaar. NIEUWE KAPSALON IN DEN BURG Maandag opent de heer J. C. Prins in de Wilhelminalaan te Den Burg een nieuwe kapsalon. Momenteel wordt de laatste hand gelegd aan een verbouwing die drie maanden heeft geduurd. In de ze periode werd het voormalige woon huis van de heer P. Boon veranderd in een modern geoutilleerd bedrijf, dat gunstig ligt ten opzichte van het nieuwe uitbreidingsplan. De heer Prins (zoon van de bekende dameskapper Henk C. Prins) zal in zijn zaak worden bijge staan door zijn echtgenote en één per soneelslid. boden. Daarom worden overal in net land flessen plasma als voorraad be waard, zodat men hierover in spoedge vallen direct kan beschikken. Vele doeleinden Behalve het zonodige plasma, kunnen tegenwoordig uit bloed ook verschillen de andere preparaten worden bereid, zoals gamma globuline, dat dient ter voorkoming van b:paalde infectieziek ten, zoals Rode hond bij zwangeren, ma zelen, geelzucht en waterpokken; fibri- nogeen, dat levenreddend kan zijn bij bepaalde patiënten met een abnormale bloedingsneiging (bloederziekte) en albumine, dat wordt toegediend bij shock en bij lever- en nierziekten. De bereiding van het plasma en de ver schillende andere preparaten geschiedt in het centraal laboratorium van de Bloedtransfusiedienst te Amsterdam, waar op het gebied van bloed en bloed transfusie nog steeds nieuwe ontdek kingen worden gedaan in het belang van de patiënten. Het zal onze lezers duidelijk zijn dat het beslist nodig is dat zoveel mogelijk mensen zich als donor melden. Voor het eerst wordt nu ook een beroep gedaan op de Texelaars. Hopelijk zal het Roode Kruis niet in hen teleurgesteld worden. i Op 29 mei van dit jaar zal het veertig jaar geleden zijn dat de Zeereenv. heer C. P. G. Persoon, pastoor van de paro- cie Sint Joannes de Doper te Den Burg, tot priester werd gewijd. Dit jubileum zal niet onopgemerkt voorbij gaan. Een uit veertien personen bestaand huldi gingscomité is onlangs begonnen met de organisatie van een feestelijke herden king, die zch over meerdere dagen zal uitstrekken. Pastoor Persoon werd te Schiebroek geboren, op 21 oktober 1899. Na zijn wijding op 29 mei 1926 werd hij kape laan te Boskoop en vervolgens benoemd te Alkmaar en Amsterdam. Op 25 april 1949 werd hij benoemd tot pastoor te Den Burg, waar hij dus nu 17 jaar werkzaam is. In deze periode liet de pastoor zich kennen als een toegewijd priester, die zijn moeilijke taak uitste kend bleek aan te kunnen. Niet alleen onder de parochianen verwierf hij zich populariteit; ook de 17 kapelaans die hem tot dusverre assisteerden, bewaren aan hem de beste herinneringen. Stellig zal een en ander tot uiting komen tij dens de jubileumviering, die zondag is aangekondigd. Naast het feestcomité, waarin verte genwoordigers van kerkbesturen zitting hebben, enkele parochianen en de kape laans, is er een ere-comité, waarvan burgemeester C. De Koning voorzitter is. De dag voor het feest zal de jubilaris feestelijk worden ingehaald. Hij komt met de boot van half zeven uit Den Helder in 't Horntje aan, in gezelschap van een deputatie (familieleden en ken nissen). Met auto's gaat het daarop naar Den Burg, waar de pastoor op het par keerterrein bij garage Kaczor overstapt in een door paarden getrokken lan dauer. Dit voertuig, met de heer D. Witte op de bok, rijdt via Keesomlaan, Weverstraat, Hogerstraat en Graven straat naar de kerk, waar een plechtig lof zal worden opgedragen. Daarbij zal o.a. de priestercantate ten gehore wor den gebracht door het dames- en heren- Een archieffoto van pastoor C. P. G. Persoon, samen met de onlangs overleden bisschop van Haarlem, Mgr. Van Doodewaard (1961). koor. De koster zal voor een feestelijke versiering van interieur en exterieur van de kerk zorgen. In besloten sfeer zal de viering 's avonds worden voort gezet in de conversatiezaal van huize „Sint Jan". Zondag 29 mei, eerste pinksterdag, w.ordt om half elf 's morgens een plech tige Hoogmis opgedragen, met feest predikatie door een collega van pastoor Persoon of een der kapelaans. Geschenk Om twaalf uur begint een uitgebreide broodmaaltijd in „Casino" in aanwe zigheid van feestcomité en ere-comité en vertegenwoordigers van verschillen de katholieke verenigingen. Bij die ge legenheid zal ook het parochiecadeau worden aangeboden, waarvoor op het ogenbLk een inzameling wordt gehou den. De bijeenkomst wordt muzikaal op geluisterd door de orkestklas van de muziekschool Texel onder leiding van de heer C. Rijf. 's Middags is er dan receptie, waarbij alle Texelaars in de gelegenheid wor den gesteld de jubilaris te feliciteren, eveneens in „Casino". Om half vijf 's middags begint in de zaal van Sint Jan een borreluurtje voor familie en geno digden, waarna om 17.30 uur in „De Oranjeboom" een diner wordt gegeven, eveneens voor familie en genodigden De viering wordt woensdag 1 juni voortgezet. Om tien uur 's morgens met een speciale Mis voor zieken en be jaarden, waarna koffie en sandwiches wordt gepresenteerd. Voorts is een op treden van de goochelaar, poppenspeler etc. „Brockino" gepland. Om half drie 's middags begint de jeugdvoorstelling die tot ca. 5 uur duurt. De kleuters zul len op school worden getracteerd. Donderdag 2 juni komen vrijwel alle kapelaans, die de jubilaris gedurende zijn pastoraat op Texel hebben bijge staan, naar Texel. Om 8 uur 's avonds wordt in de zaal van „Casino" een re vue opgevoerd, waaraan vele parochia nen meewerken. Vrijdag zal dezelfde revue worden herhaald. SCHEDEL LAG OP DE MEIERBLIS „Meneer, we hebben wat leuks gevonden!", zeiden Axel Terpstra en Nanning Maat, twee leerlingen van de LTS tot hun onderwijzer G. Westerlaken. De twee toonden daarop een menselijke schedel, die zij hadden gevonden op de Meierblis. De jongens hadden het ronde ding aanvankelijk voor een bal gehouden en hadden er zich enige tijd kostelijk mee vermaakt. Daardoor was de schedel aan de achterzijde iets beschadigd. De politie werd op de hoogte gesteld. Zolang niemand der nabestaan den het skcletdcel opeist, zal de schedel als een luguber souvenir in de LTS blijven prijken. Wij vragen ons af wat iemand ertoe heeft bewogen zoiets als brandstof voor de Meierblis aan te bieden. Als de politie er in slaagt de her komst te achterhalen, hopen wij het te kunnen melden! V._ DEEL VAN GASTHUISSTRAAT WORDT EENRICHTINGSWEG Gemeente en provincie hebben beslo ten het grootste deel van de Gasthuis straat tot eenrichtingsweg te maken. Met ingang van maandag zal men via de Gasthuisstraat niet meer Den Burg mogen inrijden. Het éénrichtingsverkeer geldt voor het gedeelte van de Pontweg tot de Beatrixlaan. Gebleken is dat het verkeerstechnisch onjuist is dat de Pontweg meer dan drie invalswegen naar Den Burg heeft. Een vierde invalsweg ontstond door het onlangs doortrekken van de Keesomlaan. Een belangrijk deel van het verkeer dat anders via de Gast huisstraat naar Den Burg reed, zal nu de Keesomlaan moeten kiezen. De druk te zal daar dus aanzienlijk toenemen. Met het oog daarop zullen de nodige waarschuwingstekens worden aange bracht, temeer daar in de Keesomlaan diverse gevaarlijke kruisingen voorko men, waar vorig jaar diverse aanrijdin gen zijn gebeurd. Door de gemeente is voorts een wachtverbod ingesteld voor het ge deelte van de Parkstraat bij het raad huis. Dit om verzekerd te zijn van vol doende ruimte voor trouwerijen. Bij het busstation Elemert zullen drie oversteekplaatsen voor voetgangers worden gemaakt, voorzien van geleide- hekken. Er was reeds één oversteek plaats. Eenzelfde oversteekplaats zal ten behoeve van de kleuters worden aangelegd tegenover de kleuterschool „De Woelige Hoek" aan de Keesomlaan. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; C'oöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,95 p. kw. -f 30 ct. incasso. Advert: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. OVERDENKING Er bestaat een oud verhaaltje, dat gaat over een stadje, waar alle mensen hun eigen kruis mochten inruilen. Ieder zette zijn eigen kruis op het marktplein en allen begonnen te zoeken uit de ver schillende kruisen, naar een kruis, dat hem beter aanstond. En tegen de avond had ieder weer een kruis, zijn eigen kruis, want dat was toch wel het beste na lang zoeken. Het is nog maar twee weken geleden, dat het Goede Vrijdag was, en dat wij herdachten, dat Christus zijn kruis weg droeg naar Calvarie. Laat ik U hierover enkele gedachten geven. Ik heb eens een afbeelding gezien van de kruisdraging van Christus. Langs de weg stonden mensen, die allen onder hun kleding een klein kruis verborgen hielden. Zij hadden dit, maar wilden dit eigenlijk niet dragen. En nu moest een zekere man gedwongen worden om een kruis te dragen. Wij kunnen misschien ons zelf in deze tekening herkennen. Als er een zwaar kruis aan ons langs komt, dan ont breekt ons vaak de moed om het te dragen Wij weten niet precies, hoe het zal aflopen. Ons zicht reikt niet verder dan de Calvarieberg, die ons verder zicht afsnijdt. Maar achter die berg zal een plaats zijn, die ons doet denken aan Pasen. Het is nog achter die berg. En daar, vanuit dat graf heeft Christus la ten zien dat het lijden een toekomst heeft. Goede Vrijdag en Pasen liggen niet los van elkaar. Het lijden en het verrijzen er uit, het nieuwe leven, mogen ook wij niet scheiden en ons gericht houden op dat wat na de berg komt. J. J. de Boer. BEJAARDE MAN AAN BRANDWONDEN BEZWEKEN De 71-jarige 11. Barhorst uit Eierland, die zaterdagochtend ernstige brand wonden aan gezicht en ledematen op liep, is woensdag in het ziekenhuis „Parkzicht" te Den Helder overleden. Zoals gemeld liep de heer Barhorst zijn verwondingen op toen hij in zijn woning aan de Slufterweg de kachel wilde aanmaken met petroleum. Er ontstond een ontploffing, waarna hij de kan liet vallen en petroleum op zijn kleren morste. Door de uit de kachel slaande steekvlammen raakte hijzelf in brand. De vlammen werden door een buurtbewoner gedoofd, maar dit door tastend optreden heeft de heer Barhorst niet kunnen redden. UITWISSELINGSWEEKEND „ALMJON" Het komende weekend organiseert de jongerenvereniging „Almjon" een uit wisselingsbijeenkomst met leden van een soortgelijke vereniging uit Schoorl. Zaterdagavond 8 uur komen zij bijeen ^n het zaaltje van Dennenoord", waar o.a. zal worden gedanst. De gasten uit Schoorl hebben bij verschillende Texel se gezinnen onderdak gevonden In de krant van 8 april schreven wij uitvoerig over de 62-jarige Pieter Mosk uit Oostcrend in verband met zijn 40-jarig jubileum als veeverloskun- digc. Omdat het jubileum midden in het geboorteseizoen viel, kon het niet worden gevierd. Zeer vele veehouders op Texel zijn echter zeer dankbaar ge stemd jegens de veeverloskundige, die dank zijn vakmanschap en toegewijde inspanning al heel wat vee voor de ondergang heeft behoed. Om aan die dank uiting te kunnen geven heeft een aantal veehouders een commissie gevormd. tirtrtr Plot'9 M' Witte nabiJ De Cocksdorp. Deze he- "Oi X fff ren doen een beroep op alle Texelse Het zijn de heren C. Bakker (Sint Anna) te Den Hoorn; K. Breman, 't Noorden; A. P. Dalmeijer te Oudeschild; N. Eelman. „Nieuw Leven" te Den Burg; Joh. C. Roeper te Oosterend; Jn. Witte Czn., ,,'t Hofje" te Oosterend, en Hot betrouwbare merk voor Motormaaiers De STER onder de electro- maaiers- WOLF-Kabelfix. Uniek: gepat. kabelautomaat rolt de kabel tijdens hetmaaien vanzelf op en af. zonder veer kracht. Meer veiligheid dan de VDE verlangt. Past zich aan elk gazon aan door de 6 moge lijkheden. Prospectus en demonstratiebij: klanten van de heer Mosk om in de ko mende week een bedrag in geld aan één hunner te overhandigen. Bovendien zullen maandag in de drie marktcafé's collectebussen staan opgesteld met het opschrift „De Pot voor Piet". Voor het ingezamelde bedrag zal een passend ge schenk worden gekocht, dat binnenkort aan de heer Mosk zal worden overhan digd. Dat is het minste dat wij kunnen stellen tegenover hetgeen velen op Texel aan deze actieve kerel te danken hebben, zo menen de commissieleden. H. PIL VONK TECHNISCH AMBTENAAR BIJ GEMEENSCHAPPELIJKE POLDERS De heer H. Ph. Vonk (23) uit Midden- Beemster is per 1 juni van dit jaar be noemd tot technisch ambtenaar le klas in dienst van oe Gemeenschappelijke Polders. De heer Vonk zal t.z.t. de tech nisch hoofdambtenaar J. v.d. Pijl opvol gen. Deze zal per 1 oktober de Gemeen schappelijke Polders verlaten in ver band met het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd. De heer Vonk werd benoemd tijdens de laatstgehouden ver gadering van de Hoofdingelanden Daarbij werd tevens besloten de heer Van der Pijl met ingang van 1 juli 1965 met terugwerkende kracht tot de rang van Waterbouwkundige te bevorderen.

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 1