liMl Bakkers Ijzerhandel n.v. 1 BRIGADIER PIET EN DE SPORTCOMPÜTER ft Doodlopende zijweg \\v w m BLIJVEN TELLEN... wwit w 111I WUw W VI/ W \lf Motorgazonmaaiers ilil w II// VII VII \w lil' til til lit II// II// vi lit BAKKERS Ijzerhandel n.v. m W VI/ W VI/ VU II// tl/ W\I" V// W VII 'JH De bank waar u zich thuis voelt! ONDERHOUD IS BEHOUD Technische gebreken, die aan de be stuurder van een auto bekend zijn of redelijkerwijs bekend kunnen zijn, wor den gerekend tot de nalatigheid van die chauffeur. Of het nu bij een controle of een aanrijding is: dan zit hij of zij fout! Met gladde banden bijvoorbeeld, slechte remmen, onjuiste verlichting, kapotte stuurinrichting en noemt U maar op. Onderstaand daarom een paar tips voor het regelmatig zélf controle ren van auto-onderdelen, die van pri mair belang zijn. Want: onderhoud is behoud; behoud van uw auto en U zélf! Remmen. Trap de rem terwijl de auto stil staat zo diep mogelijk in. Laat hem weer opkomen en trap dan nogmaals zo ver mogelijk naar beneden. Als U de tweede keer nu aanzienlijk minder diep kunt trappen, dan is het hard nodig de automonteur erbij te roepen. Tijdens de zaterdagse wasbeurt even proberen! Controleer de werking van de hand rem bij voorkeur op een helling. Kunt U de handrem steeds verder uittrekken, zonder dat U weerstand voelt, dan ook deze laten bijstellen. Rij niet met de handrem „erop" weg! Stuurinrichting. Defecten aan de stuurinrichting zijn levensgevaarlijk. Laat uw auto hierop regelmatig nakijken. Stuurspeling kunt U zelf constateren. Houdt het stuur met beide handen vast. Draai het stuur, waarbij één hand op dezelfde hoogte blijft rusten (U kunt ook iets plakken op het stuur daar waar bijvoorbeeld uw linkerduim zit bij het uitgangspunt). Daar waar weerstand wordt ondervon den bij het draaien (als de wielen even eens gaan bewegen) is het twee meet punt. De hoek tussen het uitgangspunt en dit punt van weerstand mag niet groter zijn dan 30° (oftewel op een normaal autostuur niet meer dan plm. 8 cm. cirkelomtrek). Banden Als uw banden bij controle nog pro fiel vertonen op het gehele oppervlak, kunnen ze er nog mee door. Is er hier en daar géén profiel meer te zien of komt het canvas er zelfs door, dan kunt U geen dag langer wachten Denk regelmatig om de juiste ban denspanning. Richtingaanwijzers. Als U toch bezig bent met het zater dagse autopoetsen, kijkt U dan meteen of uw richtingaanwijzers, of, in goed Nederlands, uw clignoteurs wel werken. Dat geldt ook voor de stop- of rem lichten. Door een zwaar voorwerp op de garandeert een mooi gazon rempedaal te leggen (steen) kunt U zelf de remlichten even controleren. Neem altijd een set reservelampjes mee. Het scheelt U op z'n minst bij aan houding een proces-verbaal als U een defect lampje meteen kunt verwisselen. Uitlaat. Een lekke en dus niet meer ge luiddempende uitlaatpijp vergroot de kans op gasontwikkeling in de cabine. U kunt het controleren door de uitlaat even af te sluiten. De motor moet dan afslaan als alles in orde is. Andere vaak ongevallen veroor zakende punten zijn: losstaande stoe len, gescheurd chassis, gebroken veer- bladen, uitstekende delen aan een auto, defecte borging van koppelingen bij vrachtauto's en auto's met caravanha- ken. Laat bij aankoop van een tweede hands auto de wagen eerst keuren. Een verstandig voorstel is de kosten van de keuring voor eigen rekening te nemen als de auto in orde wordt bevonden, en als de wagen niet goed is de kosten door de verkoper te laten voldoen! CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 27 april a.s. worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren Den Hoorn 13.0013.30 uur, Oosterend en De Waal: 13.3014.00 uur, De Cocksdorp en Eierland 14.0014.30 uur; De Koog 14.3015.15 uur. Waarom is WOLF-Motodux-Kabelfix de ster onder de electro-maaiers? Omdat hij meer veiligheid biedt don de VDE verlangt. Omdat een gepatenteerde automaat de kabel tijdens het mealen vanzelf - zonder veerkracht - op- en afrolt. Omdat de Kabelfix zich - zoals alle Motodux-maaiers - dankzij de 6 mogelijkheden door hulpstukken aan elke toestand van het gazon aanpast. Omdat alleen het WOLF-wlndkanaal naar belleven In en uit te bouwen en te verstellen Is. Omdat hij met een speciale gazonmaaler-motor Is uitgerust, die In hoge mate overbelastbaar Is. Omdat zelfs de schakelaar onder de motorafdek king In de dubbele ieolatle Is opgenomen (Hij wordt d. m. v. een handig trekkoord bediend). Omdat van het onbuigzame stalen huls tot de dubbele kogellagers der wielen alles overeen stemt met het wereldbekende begrip van WOLF-kwolitelt Het betrouwbare merk voor Prospectus en demonstratie bij: gazon zal het mooiste zijn! \Uf Want nu is er ook Scotts bij ons! Scofts, het resul- taal van een halve eeuw onderzoek in het grootste \l1/ gazoncentrum ter wereld in de USA. ^11 Meststoffenmengsel 20-5-5, chloorhoudend, onthef fing nr. 600, Scotts-gazonmest geeft het gazon wat het voor een gezonde ontwikkeling nodig heeft: de voedingsstoffen in de juiste verhouding, die \lli langdurig werkend, gelijkmatig vrijkomen. Geen verbrandingsgevaar! Scotts-gazonmest - in de USA «in gepatenteerd - maakt het gazon krachtig en sterk. Vlu Al na de eerste gift presenteert zich binnen korte tijd een heerlijk, verzadigd groen, stralend tapijt, waaraan U veel plezier zult beleven. Terwille van Uw gazon: neem eens een proef I Voor Fl. 0,50 krijgt U bij ons een proefpakje bcotts-gazon- mest. De nieuwe WOLF-strooi- wagen WE (slechts FL 40,-) lost het probleem van het gelijkmatige uitstrooien op. Elke amateur kan nu vakkundig zaaien en mest strooien. COPYRIGHT STUDIO AVaN Uw bezoek wordtgaarne verwacht door 1. Op een mooie dag in de vroege zomer stond Johannes Jacobus Franciscus Ver holen zich in alle vroegte even te koes teren in de ochtendzon. Wie was hij, die J. J. ,F. Verholen? Niemand minder dan de smid van het goede dorp Rijkhuyzen en daarom noemden de mensen hem „smidje Verholen". Dat was voor het gemak Hij was eigenlijk een heel vreemde kerel, die smidje Verholen. Tientallen gevaarlijke en spannende avonturen had hij meegemaakt en hoe ongelofelijk het ook moge klinken, aan zijn woeste en opwindende leven had hij nog een flinke hoeveelheid geld verdiend ook! Wel een unieke verschijning dus in ons brave vaderland: een dorpssmid met geldTóch was hij gebleven wie hij altijd geweest was: de eenvoudige en joviale, rondborstige en hartelijke smid je Verholen. Hij was echter niet de enige op dat kleine pleintje voor de smidse. Justus Zegelaar, de plichtsgetrouwe postbode kwam namelijk op hem afgelopen en zei: „Móge, Verholen. Ik heb een brief voor je Uit buutenland. Kiek maar. D'r zit een vreemde postzegel op". „Hé.. zei smidje Verholen ver rast. „Een brief uit Tokio!" „Da's in Zuud-Amerika", wist Justus. „Je mag je aardrijkskunde nogi wel eens nakijken, Justus", lachte de smid. „Als jij in Tokio brieven moest bestel len, dan kwamen ze in Zuid-Amerika terecht in plaats van, in Japan! Ha- haha!" „Ik bestel niet in Tokio. Ik bestel in Rijkhuuzen", mopperde Justus. „Poe.. Zuid-Amerika of Japan...., allebei krek eender! Allebei buutenland!" Mop perend wandelde Justus er vandoor en smidje Verholen opende nieuwsgierig de vreemde brief. „Ondertekend door een zekere dr. Yokito", stelde hij ver baasd vast. „Wie is dr. Yokito? En wat wil hij van me?" En op datzelfde moment liep de be doelde dr. Yokito door de nog stille straten van de stad Gravendrecht FEUILLETON door Gré de Boer 38. De vrouw stapte eveneens uit en knikte. Herman belde aan. Een man deed open en keek het tweetal vragend aan. Herman legde het doel van zijn komst uit. „Ja, Herr Harok ist ins Haus. Nach oben. Dritte Tür rechts". Herman vertaalde het aan zijn schoonmoeder, die het evenwel al be grepen had. Ze keek haar schoonzoon vragend aan. „Mag ik nu naar hem toe gaan?" De pensionhouder boog en knikte heftig. „Aber ja, selbstverstandlich, Frau Hartok. Bitte sei vorsicht; es ist ein wenig dunkel". Doch de vrouw be gon al de trap te beklimmen. Herman keek haar na, dankte de pensionhou der en wilde teruggaan naar zijn wa gen, doch daartegen protesteerde de man. Hij moest binnenkomen en een kop koffie drinken. Stel je voor.He lemaal van Holland gekomen met de auto, en nog wel in één dag.Komt u gerust binnen Met kloppend hart had Nel Hartog de trap beklommen, zocht in het halfduis ter naar de derde deur rechts en klopte aan. „Herein!" klok een stem. Ze draaide met bevende hand de deurknop om en betrad het vertrek. In de spaarzaam verlichte kamer zat Huib Hartog, met zijn rug schuin naar de deur, zodat hij de bezoekster niet ter stond zag. Terwijl Nel de deur achter zich sloot, draaide hij zijn hoofd om en keek haar aan. Ze zag, dat hij schrok. Ze zag ook, dat hij haar naam prevel de. Rustig ging ze naar hem toe, legde beschermend haar hand op zijn schou der en zei: „Ik kom je halen, Huib. We gaan naar huis". Hij keek omhoog naar de vrouw, ter wijl een hoogrode kleur van schaamte op zijn wangen begon te groeien. „Hoe Wie heeft je verteld, dat ik hier ben?" Ze streek hem over zijn haar, zoals ze vroeger zo vaak gedaan had. „Wat doet dat er toe, Huib, ik heb je gevon den, dat is het belangrijkste". Hij keek haar opnieuw aan, zijn hoofd schuddend. „Waarom doe je dit, Nel? Waarom laat je me niet aan m'n lot over? Ik heb toch niet beter verdiend? Het is allemaal m'n eigen schuld. Laat me.ik kan toch niet meer thuisko men? Ik schaam mevoor jou.... voor de kinderenvoor iedereen". Ze keek rond naar een tweede stoel. Ze nam hem en plaatste hem eveneens bij de tafel, terwijl ze ging zitten. Ze nam de handen van Huib in de hare. Op vaste toon antwoordde ze; „Jouw plaats is niet hier, maar thuis. Bij ons. Die plaats is altijd open gebleven, Huib. We zijn 'hier met de auto". Hij keek haar verschrikt aan. „Wie zijn er dan nog meer?" „Herman en ik, anders niet. Om te beginnen moet ik je hartelijk groeten van Nelie. Ze vraagt, of je zo gauw mo gelijk thuis wilt komen. Verder van Jaap en zijn vrouw. En natuurlijk is ook Hilda blij, dat we je gevonden heb ben. Ze zei: Zodra vader thuis is, wip ik over. Iedereen is gezond, bij ons, in Zwolle, overal. En onze Henk is deze week getrouwd en woont in Maarssen Hij doet hetzelfde werk als jij deed. Tinie, zijn vrouw, is een lief ding. Ze zei gisteren nog door de telefoon: ik hoop mijn schoonvader spoedig te kun nen begroeten". Hij keek haar ongelovig aan. „Maar ze weten toch, wat ik gedaan héb? Dat ik je in de steek gelaten heb, om om. „Sssst. Huib, daar praten we niet meer over. Natuurlijk weten de kinde ren het. Maar ik heb ze altijd voorge houden, dat jij hun vader bent en blijft. Het past ons niet om te oordelen en zeker niet de kinderen. Daar zijn we het allemaal over eens. We zullen ons allen verheugen over je thuiskomst". Hij keek haar enige tijd aan in het bekende, vertrouwde gezicht". Nel's ogen waren vriendelijk en zacht. Hij zag, dat de rustige liefde, die hij zo goed bij haar kende, uit haar ogen straalde. Van het schuchtere, blozende bruidje, dat hij op de avond van zijn trouwdag in de armen had genomen en waarop hij dol verliefd was geweest, was in de loop der jaren een beheerst liefhebbende vrouw gevormd, die hem bij voorbaat al vergeven had, hetgeen hij op die decemberavond in zijn onbe zonnenheid misdeed Deze vrouw, die de diepten van zijn hartstoch gekend had en ze geleidelijk aan in kalmere bed ding had geleid om tot een gelijkge stemde harmonie te komen, begreep be ter dan wie ook. wat hem indertijd be wogen moest hebben om verliefd te worden op een veel jongere vrouw. Hij wist het nu. Nooit had hij zo van Jos gehouden als van Nel. Het was mis schien alleen het verlangen geweest om te bezitten. Hij zag nu duidelijk voor zich de gro te dwaasheid, die hij had begaan Reeds na enkele weken was de weder zijdse genegenheid bekoeld. Hij en Jos Van tijd tot tijd telt u uw geld. Is het geen tijd om het naar de N.M.B. te brengen? Daar krijgt u voor uw spaar geld een rente die aantelt. Op een boekje of spaar rekening kunt u 31/2, 41/2 of zelfs 5% maken. Met zo'n NEDERLANDSCHE rente blijft u tellen. Bijtellen! MIDDENSTANDSBANK Den Burg: Binnenburg 11. Den Helder: Koningstraat 7 gingen nog met elkaar om als vrienden. En omdat ze van het begin af zelfstan dig waren gebleven: ieder zijn eigen werk, ontstonden er sjxtedig weerstan den. Als Jos van de eerste dag af, dat ze in Zwitserland waren gearriveerd, van hem afhankelijk was gebleven, zou het misschien anders gelopen zijn. Doch Jos had hem niet nodig. Dikwijls ver diende ze nog meer dan hij. Al gauw bemerkte hij haar fouten, haar gebre ken en wil om tot op zekere hoogte on afhankelijk van hem te zijn. Ze begon al spoedig haar eigen zin door te drij ven, voelde er niets voor om thuis te blijven dat eeuwige gelik van je begint ook een keer te vervelen, zei ze eens en wilde uit. „Ik kan niet leven zonder mensen om me heen", zei ze op een avond, toen hij voorstelde thuis te blijven. Binnen twee maanden wist hij, dat hij haar tempo niet bij kon houden. Ze was jong en levenslustig. Als ze de hele dag in de fabriek, die ze overigens verafschuwde, gewerkt had, hunkerde ze naar ontspanning, afwisseling. Bern was een levendige stad, waarin 's avonds voldoende vertier werd gevon den. Maar uitgaan kostte geld en ze hadden vrijwel niets anders dan een klein bedrag, waarmee ze aangekomen waren, en wat kleren. Het pension, waarin ze woonden, was niet goedkoop. Ze hielden weinig geld over en daar door ontstonden meningsverschillen. Spoedig wreekte zich ook het leeftijds verschil. Hij bemerkte haar groeiende afkeer voor zijn liefkozingen. Al sprak ze er aanvankelijk met geen woord over, hij begreep toch wel, dat ze haar ondoordachte daad begon te betreuren. Zo was geleidelijk aan de verwijdering ontstaan. Hij bemerkte het dagelijks aan tal van kleinigheden, doch voelde zich onmachtig er wat aan te verande ren. Duidelijk drong het tot hem door, dat het leeftijdsverschil de beginfase was. De verhouding in Nederland was een voorbijgaande verliefdheid geweest, vooral van haar kant. In een vertrouwe lijke bui, had ze hem eens verteld, dat jonge mannen in haar ogen altijd min der aantrekkelijk waren dan oudere. In haar leeftijdsgenoten zag ze pubers al of niet volgroeid; in de man op rij pere leeftijd vermoedde ze de minnaar met ervaring. Om de een of andere re den voelde zij zich meer tot oudere mannen aangetrokken Vandaar haar groeiende sympathie voor Huib Hartog. Maar na de roes in Nederland volgde de kater in Zwitserland. De ontgooche ling, die de vroege morgen bracht, als ze elkander na het ontwaken zagen. De onaantrekkelijkheid van de verwarde haardos, de ongeschoren wang en de onfrisse adem. Hij had haar groeiende weerzin gevoeld en later gezien en on dervonden, soms groeiende tot een nauw weerhouden walging. Na enige maanden had hij het geweten: ik bete ken niets meer voor haar. (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 4