m CHU wil kloof tussen gemeente en burgers overbruggen Dit jaar weer veel activiteiten van de Paardesportvereniging FINANCIËLE BAGAGE „Ombudsman" kan goed werk doen Concours Hippique zaterdag 23 juli In een gesprek met de pers heeft het bestuur van de Christelijk-Historische Unie Texel een toelichting gegeven op het verkiezingsprogramma, dat enkele opmerkelijke punten bevat. De CHU wil in de komende vier jaren de publieke belangstelling voor gemeentelijke zaken bevorderen. De partij wil dit bereiken door uitvoerige informatie, ook via de pers, over belangrijke plannen en pro jecten en het houden van avondverga deringen van de gemeenteraad, waar door meer belangstellenden in de gele genheid zullen zijn deze vergadering bij te wonen. Voorts heeft de partij gecon stateerd, dat er een algemeen wantrou wen bestaat jegens de gemeente. Als bepaalde verzoeken door de gemeente worden afgewezen, voelt men zich te kort gedaan, vooral als ook de raad deze afwijzing onderschrijft. Een „ombudsman" (vertrouwensman) zou hier goed werk kunnen doen, zo meent de CHU. Mej. A. G. Luijsterburg, de lijstaan- voerster van de CHU, vertelde ons: „Wij zouden graag zien. dat de men sen wat meer belangstelling toonden voor de zaken, die in de Raad behan deld worden, zodat zij zich een beeld kunnen vormen van het gevoerde be leid. De pers speelt hierbij een grote rol. Dus een uitvoerige informatie en dan een avond-raadsvergadering, waar op men de volledige discussie volgen kan. De mensen zullen dan ontdekken, dat het niet B en W. of de Raad is, die hun speciale plannen dwarsboomt, maar dat men in veel gevallen gebon den is aan toezicht van hoger hand Ook zal het publiek dan merken, dat het wel eens kan voorkomen, dat wij raadsleden, na inlichtingen ingewonnen te hebben, met onze speciale, eigen me ning naar de vergadering gaan, maar dat wij dan gedurende de uitgebreide discussie, waaraan alle verzamelde feiten van de andere raadsleden worden toegevoegd, ons inzicht soms enigszins veranderen en dan anders stemmen, dan we aanvankelijk van plan waren. Dat is geen ja-knikken, maar een gevolg van logisch nadenken en zorgvuldig overwegen, waarbij wij steeds het be lang van Texel als geheel en zijn inwo ners in het bijzonder voortdurend voor ogen houden. Wij willen daarom het zelf meeluisteren in een avondvergade ring van de bevolking stimuleren". Ombudsman „De ervaring heeft ons geleerd, dat er onder de mensen een bepaald wantrou wen bestaat ten opzichte van de ge meenten en het gemeente bestuur. Het aantal mensen, dat dit wantrouwen deelt, is aanzienlijk. Richten nu dergelijke mensen zich tot de gemeente met een bepaald verzoek, dat, volkomen terecht, niet ingewilligd kan worden, dan accepteert men dit in feite niet, maar voelt zich tekort ge daan en in een hoekje gedrongen. In vele gevallen komen ze dan nog bij de raadsleden met hun vragen en klachten, maar als dit dan niet het gewenste suc ces heeft, worden ook wij in het wan trouwen tegen de overheid opgenomen en beschouwt men ons als verlengstuk van 't gemeentebestuur, dat de gewone man zijn rechten onthoudt. Dit wantrouwen neemt toe en deze gedachtengang is steeds vaker waar te nemen. Naar onze mening bestaat hier voor geen enkele reden, maar het feit ligt er en het is in ieder geval iets, waar we rekening mee moeten houden. Voor deze gevallen lijkt ons de aanstelling van een ombudsman (vertrouwensman) zonder meer gewenst Deze man dient buiten en boven alle partijen en ook volkomen los van het gemeentelijk ap paraat te staan Tot deze neutrale per soon kan betrokkene zich eerst dón wenden, wanneer hij alle andere moge lijkheden om zijn recht te krijgen, heeft geprobeerd. De ombudsman bemoeit zich dus nooit met lopende zaken. Wordt zijn hulp gevraagd, dan heeft hij door zijn functie hel recht alle stukken UITWISSELING TEXELSE EN BRABANTSE JONGEREN Het weekend, dat een dertigtal Texelse jongeren vorig jaar doorbracht in het Drentse Grollo, viel zo in de smaak dat een dergelijke uitwisseling binnenkort weer zal worden georgani seerd. Dit jaar zal een ontmoeting wor den gearrangeerd met Brabantse jon gelui. Door bemiddeling van mej. R. C. Bastiaans kon contact worden opgeno men met enkele streekontwikkelings- organisaties in de omgeving van Breda. Men voelde daar veel voor het plan en stelde het volgende programma op: zaterdagmiddag 4 juni wordt de groep om 13.00 uur verwacht. (Vertrek met de boot van acht uur van Texel). Na ken nismaking en een broodmaaltijd wordt gezamenlijk de omgeving bekeken, waarbij aan verschillende bezienswaar digheden een bezoek zal worden ge bracht. 's Avonds wordt een cabaret programma opgevoerd, afgewisseld met dansen. De Texelse deelnemers logeren bij de Brabantse verenigingsleden. Zon dagochtend bestaat gelegenheid voor kerkbezoek; 's middags staat een oriën- teringstocht op het programma, 's Avonds 5 juni reizen de Texelse jonge ren met de boot van 21.30 uur naar Texel terug. Het is de bedoeling dat de jonge Brabanders in september een te genbezoek aan ons eiland zullen bren gen. Dank zij een subsidie van de Streek- ontwikkeling zijn de kosten voor deel name vrij laag, nl. ƒ10,per persoon. Texelaars vanaf 18 jaar kunnen zich voor 18 mei opgeven bij de heer P. Bak ker, „Jonkersbergen" te Den Hoorn, tel (02226) 371, of bij mej. N. Breman, „Veldheim", 't Noorden, tel. (02223) 326. in te zien en is daardoor in staat de zaak van alle kanten te bekijken. Zijn uiteindelijk oordeel, of er wèl of niét juist gehandeld is, zal, zo vertrouwen wij, dan wel door ieder geaccepteerd worden. Onze bedoeling is dus te trach ten, ook op deze manier, de kloof tus sen gemeentebestuur en burger te over bruggen. Dit punt moet als een suggestie wor den gezien en moet uiteraard met een diepgaande bestudering nog nader worden uitgewerkt. Er zullen hieromtrent nog vele vra gen rijzen en moeilijkheden moeten worden overwonnen, maar het principe lijkt ons deze moeite meer dan waard" Overige punten De overige punten van het verkie zingsprogramma luiden Aanleg van een nieuwe vissers- annex jachthaven te Oudeschild; Inschakeling van het particulier initia tief bij de uitvoering en exploitatie van recreatie-objecten; Stichting van recre atieterreinen rond Den Hoorn, Oude schild en Oosterend, Stichting van een opleiding voor exploitanten en perso neel van recreatiebedrijven; Wegnemen van belemmeringen voor de uitbreiding van bestaande en stichting van nieuwe, levenskrachtige, bloembollenbedrijven; Uitbreiding van de werkgelegenheid door het stimuleren van bestaande of het aantrekken van nieuwe arbeidsin tensieve bedrijven of industrie. VVV GEEFT KAART UIT VAN BOSGEBIED De VW zal een speciale landkaart van de Texelse Dennenbossen en de directe omgeving uitgeven. Gebleken is dat aan z'n kaart behoefte bestaat. Wel iswaar liet Staatsbosbeheer eerder een dergelijke kaart maken (Voetspoor- kaart), maar hierop ontbreken aanwij zingen, die voor het toerisme van be lang zijn. De kaart is getekend door een bevriende relatie van de VW. Alle toe gangswegen zijn duidelijk (met naam) aangegeven, alsmede pick-nick-plaat- sen, fietspaden, strandwegen enz. De „boskaart" van de VVV is 20 x 35 cm. groot, in kleuren uitgevoerd en zal ƒ0,50 per stuk kosten. Nog voor het komende seizoen zal de kaart in de handel worden gebracht. Gehoopt wordt dat het toerisme in de Dennen er door zal worden bevorderd: tot dus verre is het er zelfs in het drukst van het seizoen nog bijzonder stil. Naast deze kaart heeft de WV in de afgelopen maanden tal van andere drukwerken het licht doen zien. Zo werd de Duitse Texelgids aangepast en herdrukt, werd het Texel-route boekje uitgegeven, werd de Texelkaart verbe terd en herdrukt en verscheen zoals gewoonlijk het blad „Voor Vrienden van Texel" in een grote oplaag. Na het seizoen zal een nieuwe Texel-folder worden uitgegeven. INVALIDITEITSRENTE Op verzoek van de Raad van Arbeid te Alkmaar publiceren wij het volgende: Zij, die vóór 1 januari 1965 invalide zijn geworden, doch geen invaliditeits- rente konden krijgen, omdat er voor hen niet genoeg rentezegels waren ge plakt, kunnen nu tot uiterlijk 1 januari 1967 een verzoek indienen bij de Raad van Arbeid om het nog ontbrekende bedrag te storten, ten einde het mini mum aantal van 150 premies te berei ken. Aanvankelijk was deze mogelijk heid tot 1 januari 1966 opengesteld; in gevolge de ministeriele beschikking van 25 maart 1966 is de termijn echter ver lengd en kunnen verzoeken tot bijstor ting opnieuw in behandeling worden genomen, mits men in het bezit van een rentekaart is geweest. J. C. STOLK IN VLIEGVELDHOTEL Per 1 juni zal de heer Jan C. Stolk (24) en zijn echtgenote de exploitatie op zich nemen van het vliegveldhotel ,,'t Eyerlandt". De huidige exploitant, de heer O. Kikkert, trekt zich dan uit het bedrijf terug en zal zich geheel rich ten op het bedrijf dat hij kocht in De Cocksdorp en dat onlangs aanzienlijk is uitgebreid en gemoderniseerd. Zoals bekend is het vliegveldhotel (annex restaurant) het eigendom van de N.V. Luchtvaartterrein Texel. De heer Stolk is thans nog werkzaam bij de gemeente Texel, maar deze functie zal hij te zijner tijd neerleggen. Verkiezing gemeenteraad STEMMEN BIJ VOLMACHT Men wordt erop attent gemaakt, dat degenen, die een gemachtigde willen aanwijzen om voor hen te stemmen voor de gemeenteraadsverkiezingen op 1 juni 1966, dit nog kunnen doen tot en met woensdag 18 mei a.s. Formulieren hiervoor zijn verkrijgbaar ter gemeente secretarie. Volmachten, ingeleverd na 18 mei, worden onherroepelijk terzijde gelegd. REIZENDE BIBLIOTHEEK SLUIT DEN HOORN Het uitlenen van boeken van de Reizende bibliotheek ge beurt dit seizoen voor het laatst op vrijdag 13 mei. REIS VERENIGING NAAR DELTA-WERKEN DEN HOORN Op 12, 13 en 14 mei houdt de Hoornder Reisverenigingi haar jaarlijkse uitstapje. De reis gaat naar Zeeland, waar o.a. een bezoek aan de Delta-werken op het programma staat. SCHOOLUITVOERING IN DE WAAL DE WAAL Vrijdagavond a.s. zal de openbare lagere school te De Waal een uitvoering geven in het dorpshuis, aanvang half acht. De lagere klassen zullen enkele toneelstukjes opvoeren; de hogere klassen brengen het spel „Jantje Jokkebrok". Alle schoolkinde ren werken mee. Belangstellenden zijn welkom; de entreeprijs bedraagt ƒ1, per persoon. „Nederlands nieuwste muzieksensatie!" VEEL LOF VOOR „THE TYPHOONS" „Wij spraken deze week met Neder lands nieuwste muzieksensatie The Typhoons", zo luidt het begin van een hoofdartikel in het in Oost-Nederland verschijnende weekblad „Top-3" een blad voor „tens en twens". Aanleiding daartoe was het optreden van de vier Texelse beatjongeren in de Trio Club in Hengoio, dat zo zegt „top-3" een enorm succes was „Iedereen was enthousiast over de heel fijne muziek, die ze ten gehore brachten. The Typhoons is dan ook een groep anders dan anders. Ze bestaat uit de 20-jarige Huib Dros, slag-solo gitarist; Wim Beer- ling, 19, organist; drummer Bob Dros, 19; en'de 20-jarige zanger Wim Koorn. Door deze totaal afwijkende bezetting krijgen de vier Typhoons een geheel eigen sound, nog versterkt door hun bij zonder zuivere drie-stemmige zang. Deze stijl noemen ze zelf: „Kalme beat". De band die nu in deze formatie ruim een uur speelt heeft als favorieten The Beatles, The Searchers, The Fortunes en The Beach Boys. Ze brengen b.v. alle songs van de laatste Beatles L.P. „Rubber Soul" B jzonder opvallend is het dat de drumm.r Bob Dros links handig is. Hij heeft daarom zijn drum stel precies in spiegelbeeld opgesteld. The Typhoons treden alleen in het weekend op, omdat twee van hen nog studeren. Daarom komen ze weinig op „de vaste wal" Over enige weken komt de eerste plaat van The Typhoons uit. Beide kanten zijn composities van orga nist Wim Beerling, getiteld „One last love" en „Why should I be angry". Nu geheel Engeland aan de voeten ligt van „The Alan Price Set" zou men er in Nederland goed aan doen eens wat meer aandacht te besteden aan The Typhoons", zo besluit het voor onze eilandelijke beat-boys bemoedigende artikel in „Top-3". Zaterdag 23 juli zal de Vereniging voor Vrienden van het Paard te Den Burg het jaarlijkse concours-hippique houden. Waarschijnlijk zal het paarden- festijn weer op de speelweide worden gehouden. Donderdagavond is tijdens de algemene jaarvergadering van de vereniging uitvoerig gesproken over het programma voor die dag en tal van andere zaken, die Texels paardenvrien den bezig houden. De bijeenkomst trok minder belangstelling dan anders. Voet bal op de TV zal wel de oorzaak daar van zijn geweest. De heer Joh. C. Roe per, voorzitter, vertelde dat op Texel weer een vaderdier aanwezig is. „Hij heet „Heremiet", maar hij is erf lief en hij doet z'n best!" aldus de heer Roeper. Uit het jaarverslag van secretaris P. C. Hin Dzn. bleek dat de vereniging een jaar vol activiteiten achter de rug heeft. Het door de vereniging in het leven geroepen wagenmuseum trok 3500 be zoekers. In de afgelopen winter zijn tal van interessante zaken aan de collectie toegevoegd en de nieuwe conservator, de heer Zandstra, zorgde er in de afge lopen winter voor dat enkele oude wa gens werden gerestaureerd. De heer Roeper zei evenwel te betwijfelen of de vereniging in staat zal blijven dit mu seum te exploiteren. Wellicht zal het nodig zijn een aparte Stichting in het leven te roepen, waardoor ook aan spraak kan worden gemaakt op subsi dies. De gezelligheidsrit en het con cours-hippique werden een succes, evenals de verloting (4000 loten ver kocht), waarvan de opbrengst ten goede van het wagenmuseum kwam. Uit het financieel verslag bleek dat de boeken een batig saldo van ruim ƒ1000,ver tonen. De heer Van Maldegem, kascon- troleur, had echter een fout ontdekt: er was één cent teveel Bij de bestuursverkiezing werd de heer Joh. C. Roeper met 25 van de 29 stemmen als voorzitter herkozen. Hij zal dus de komende drie jaren weer de voorzittershamer hanteren. Cursus Uitvoerig werd gesproken over de op handen zijnde toiletteercursus. Aanvan kelijk leek het een probleem om voor de cursus een bevoegd leraar aan te wer ven, maar de heren A. J. Vermond en L W. Biesheuvel waren ervan over tuigd dat dit zou lukken. Ook het aan tal deelnemers, dat zich staande de ver gadering opgaf, was voldoende. Er zul len totaal 13 lessen worden gegeven. De deelnemers zullen zo spoedig mogelijk bijeen komen INGEKOMEN PERSONEN Wilhelmina R. Kikkert, van Zeist, Soestdijkerweg 17 naar De Koog, Bad- weg 7; Maria Smit, van Den Helder, Javastraat 167 naar Den Burg, Molen straat 37; Jan Edel, van Gouda, S. v.d. Goudestraat 38 naar De Koog K 73; Tjibbele Jonkman, van Woestduinlaan 7, Wilhelmus J Vreman, van Doorn, Sitiolaan 137, Gerardus M. J. Woeltjes, van Doorn Mariniersweg 7 en Derk W. Kortbeek, van Doorn, Mariniersweg 7. allen naar Texel, H 131. VERTROKKEN PERSONEN Coenraad A. Brandsen, van Den Burg, Schilderend 93 naar Blaricum, Torenlaan 42; Charles Receveur, van H 131 naar Den Helder, Kanaalweg 64; Willem C. Bakker, van B 152b naar Amsterdam, van Eeghenlaan 11; Erik P. Keijser, van H 106 en Garritjen Rou- wenhorst, zijn echtgenote, van H 96, naar Duitsland, 2941 Ostbense, Kreis Wittmund, Haus nr. 7 Dat u een overhemd vergeet - nou ja! Maar de onmis bare kern van uw bagage zult u nooit mogen thuis laten: uw reisdeviezen. Welke valuta? Bankpapier of cheques? Reisverzekering? Overleg deze prettige vacantiezorgjes met de N.M.B. U voelt zich dan op slag thuis tussen ponden, pesetas, kronen en drachmen. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Dc bank waar u zich thuis voelt! Den Burg: Binnenburg 11. Den Helder: Koningstraat 7 Uitvoerig werd gesproken over een veremgingsexcursie. Waarschijnlijk zul len de leden eind september voor één dag naar Den Haag gaan en daar de Koninklijke stallen bezoeken, alsmede Madurodam en de Scheveningse Pier. Als met een geheel bezette bus kan worden vertrokken, komt de trip op 30,per persoon, alles inclusief. Voorts kwam het zomerprogramma aan de orde. Naast het reeds genoemde concours-hippique zal weer de gezellig heidsrit worden gehouden, waaraan ook de Waddenruiters en de ponyclub zul len deelnemen. De rit is vastgesteld op zondag( 19 juni. In het kader van het folklorèprogramma zal een ringsteek wedstrijd worden gehouden. Men is voornemens het concours- hippique extra aantrekkelijk te maken door een „stunt". Het bestuur houdt zich voor suggesties aanbevolen. Van het programma zal onder meer een caroussel-nummer met tilbury deel uit maken. Dit zal evenwel gedurende drie zondagochtenden ingestudeerd moeten worden. Er werd aangedrongen op pit tige, instrumentale marsmuziek tijdens het feest. Het draaiorgel, dat de vorige keer werd gebruikt, vond men niet passend. Een voor paardenkenners interessant praatje hield VLN-secretaris A. J. Ver mond. Uitvoerig ging hij in op de ont- wixkelingen in de fokkerij Hij riep de leden op zich zoveel mogelijk tot een soort te beperken. De vertonmg van een aantaldia's vormde het besluit van de avond. JOYRIDING IN DEN HOORN DEN HOORN Donderdagavond maakten twee militairen van het Amfi bisch Oefenkamp De Mok ongevraagd gebruik van de auto van de heer KI. de Leeuw. De heer De Leeuw had de auto, een Renault servicewagen, voor zijn wo ning in Den Hoorn geparkeerd en de portieren niet afgesloten. De militairen konden zonder belemmeringen weg rijden, omdat de wagen geen contact slot heeft. Op enkele honderden meters afstand van de poort van De Mok werd de auto geparkeerd. De commandant van het oefenkamp heeft de daders in tussen gestraft. GESLAAGDE DIA-AVOND VAN DE „KIEKENDIEF" Voor een belangstellend publiek heeft de fotoclub de „Kiekendief" vrij dag de jaarlijkse dia-avond gehouden. Vele leden waren ter gelegenheid van de „Week van de Fotografie" naar het dorpshuis gekomen. Na een inleidend woord van de voorzitter, waarin het doel van de avond werd uiteengezet, werd gestart. De dia's van de bezoekers en van de leden werden voor de pauze van toelichting en opbouwende kritiek voorzien. Een veelheid van landschap pen, natuuropnamen, stemmingsdia's, portretten, binnenopnamen enz. waren zeer boeiend In de pauze was er gelegenheid de tentoongestelde zwart-wit foto's te bekijken werk van de Kiekendief waaronder de 6 foto's, die in de Regio nale wedstrijd te Den Helder een goede plaats bereikten. Na de pauze zagen de bezoekers een goede serie dia's van de fam. Pel uit Den Burg over Tirol. Voorzien van mu ziek en commentaar op de band was het een boeiend geheel, Aan het slot van de avond sprak de voorzitter o.m. de hoop uit, dat een deel der belangstellenden lid van de club zou worden De clubavond van vrijdag 13 mei vervalt; de slotavond wordt on 27 mei gehouden. SAKOR-COLLECTE BRACHT 1016,19 OP De SAKOR-collecte, voor de samen werkende kinderbeschermingsorgani saties, die in de week van 19-23 april op Texel is gehouden, heeft ƒ1046.19 opgebracht, gespecificeert als volgt Den Burg ƒ515,48, Oosterend ƒ128,10; Oudeschild ƒ106,72; Eierland 70,58; De Cocksdorp ƒ61,45; Den Hoorn ƒ63,80; De Koog ƒ50,28; P.H. Polder ƒ28,72; De Waal ƒ21,06 De SAKOR dankt allen, die aan deze collecte hebben meegewerkt. GYMNASTIEKUITVOERING SVC DE COCKSDORP Woensdag 11 mei zal in de kantine van „De Slufter vallei" de jaarlijkse gymnastiekuitvoe- ring voor de jeugd worden gehouden. De leiding van de avond berust bij de heer Mets, die de heer Praamstra tijdens zijn ziekte heeft vervangen en de gym- nastieknummers geheel heeft ingestu deerd. De avond wordt muzikaal opge luisterd door enkele leerlingen van de muziekschool Henny Kok. In de pauze zal een verloting gehouden worden. De genen, die voor deze verloting prijzen ter beschikking willen stellen, kunnen die afgeven bij de bestuursleden van SVC. De avond begint om half acht. Zaterdag 14 mei wordt de jaarlijkse SVC-feestavond gehouden voor leden en donateurs. Ook anderen zijn welkom. Het feest heeft plaats in restaurant Kikkert Het eerste gedeelte van de avond wordt gevuld met het blijspel „Een maand voorwaardelijk", opge voerd onder regie van de heer O. Kik kert. In de pauze van het stuk zal een verloting worden gehouden en na af loop is er bal. BEJAARDEN VAN DEN BURG OOK NAAR DE OVERKANT Zoals in het vorige nummer reeds werd gemeld, is de bejaardentocht van Den Burg tot latere datum uitgesteld. Ter verzachting van de teleurstelling laat de commissie nu weten, dat men voornemens is de tocht te zijner tijd op de vaste wal te houden. Nadere berich ten volgen. Ten bate van de tocht zal deze week een collecte worden gehou den. Om de duurdere reis mogelijk te maken is een flink bedrag nodig en men hoopt dan ook dat de bewoners van Den Burg met gulle hand zullen geven.

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 2