Cjroen <2warL-Jexels in het hart-, Rusthuis in Oosterend wordt gemeentelijk Niet iedereen gelukkig met recreatieplan B. en W. hakten de knoop door hield eerste Oudeschild P. v. d. A.-fractie forumavond te Middenstanders discussieerden WANDELWAGENS^ r ■n De kerken werden het niet eens Urgentieprogramma toegelicht Pleidooi voor bungalows bij de boerderijen op dinsdag 17 mei voor 12 iiui* 's middags ■Fmqnsr,2?/=czf/ vS Ik ben ziek vJ 79e JAARGANG No. 8064 COURANT FtIJDAG 13 MEI 1966 TEXELSE Uitgave N.V. T/h Langereld de RooQ Postbus 11 - Den Borg, Texel - Tel. 2058 edaktie: Harry de Graaf, Wühelmlnalaan 33, Deo Borg, tel. 2058, aronds 2382. OOSTEREND Het gemeentebe stuur zal stappen ondernemen om te komen tot stichting van een gemeente lijk bejaardenhuis te Oosterend. Deze beslissing betekent het einde van lang durig geharrewar, waarbij drie kerken waren betrokken. Zoals wij indertijd uitvoerig meldden, bestonden te Ooster end al lang plannen tot stichting van 'n rusthuis. Het initiatief daartoe was overgenomen door de Hervormde en Ge reformeerde diaconieën. Deze hadden 'n werkcommissic gevormd, met het doel te komen tot een protestants-christelijk rusthuis op rechtzinnige grondslag, dat overigens open stond voor bejaarden van alle levensbeschouwingen. Het rechtzinnig karakter van het rusthuis bracht mee, dat men er de Doopsgezin den niet bij wilde betrekken, aangezien men deze als vrijzinnig beschouwt. De gemeente Texel ging met deze opzet akkoord, doch drong aan op verbreding van de basis. Dit laatste is evenwel niet gelukt. In tegendeel, de Hervormden konden met de opzet geen vrede meer hebben, waardoor de Gemeente zich niet meer aan haar toezegging gebon den achtte en onlangs besloot tot het stichten van een algemeen (gemeente lijk) bejaardenhuis. Ds. J. G. Beerthuis, Hervormd preki- kant te Oosterend, vertelde ons dat de Hervormden niet meer aan het plan konden meewerken, omdat men niet te vreden was met de smalle basis van twee kerken. „Wij werden daarbij wel enigszins beïnvloed door B. en W., die er al op 27 september op aandrongen ook de Doopsgezinden bij de plannen te betrekken met het oog op de goede verstandhouding in het dorp. Wij heb ben daar sindsdien voor geijverd, maar dat kunnen we van onze gereformeerde broeders niet zeggen. Trouwens, ook voor die tijd heb ik er steeds op gewe zen. Op ander gebied werkten we al met de Doopsgezinden samen, o.a. door gezamenlijke kerkdiensten. Als je zo iets doet, moet je ze ook betrekken bij het bouwen van een rusthuis, vond ik. Maar onze kerkeraad heeft zich door de gereformeerden laten beïnvloeden, pas later zag men in dat dat niet juist was geweest en dat men alsnog met de Doopsgezinden moest samenwerken. Daar voelden de Gereformeerden niets voor en dat heeft tot de breuk geleid. Wij vinden het een dorpsbelang, dat in het rusthuiöbestuur minstens drie groe peringen vertegenwoordigd zijn; ik had er persoonlijk nog wel meer gezindten bij willen betrekken". Kerken gefaald Ds. Beerthuis had liever ge zien, dat het rusthuis een zaak van de Oosterender gemeenschap zou worden, maar met de gemeentelijke opzet kan hij wel vrede hebben. Jammer vindt hij het dat de kerken elkaar in deze zaak niet hebben kunnen vinden. „De kerken hebben gefaald en dat is erg jammeri" De Gereformeerden, die deel uit maakten van de werkcommissie, zijn over de gang van zaken teleurgesteld. „Wij betreuren het, dat de Hervormden hun eens gegeven woord niet gestand hebben gedaan!" zo zei ons een der ad viserende leden. „Ik vind het een be roerd verloop. Een half jaar heb ik in de commissie gezeten; we hadden diver se besprekingen met B. en W., het ging prachtig. Totdat na de publikatie van de plannen een vergadering werd gehouden met B. en W., waarbij ons werd gevraagd nog eens over een bre dere opzet te gaan denken, hoewel medewerking aan het oorspronkelijke plan was toegezegd. Er volgde toen een briefwisseling tussen de verschillende kerken, waarbij onder meer duidelijk werd dat de Doopsgezinden wel voelden voor een protestants-christelijk rust huis, maar dat zou dan in Den Burg moeten komen. Een rusthuis in Ooster end zou algemeen moeten zijn. Dat was niet ons uitgangspunt en we kwamen niet tot elkaar. Onder druk van B. en W. en misschien ook de Doopsgezinden hebben onze Hervormde commissiele den de samenwerking verbroken. Toen informeerde het gemeentebestuur hoe het met de plannen stond. Enkele gere formeerden zijn toen naar Den Burg ge gaan en hebben duidelijk gemaakt, dat de aandrang om tot een bredere basis te komen, in het tegendeel was ver keerd. We waren met twee en nu ston den we alleen. Toen hebben we nog voorgesteld een stichting in het leven te roepen, waarin diverse richtingen vertegenwoordigd zouden zijn, maar daar voelden B. en W. niets voor, acht ten zich niet langer aan hun woord ge bonden en besloten tot de gemeentelijke opzet. Het is erg jammer, want een pro testants-christelijk rusthuis voorziet in een behoefte. Op Texel staat al een katholiek, een gemeentelijk en een vrij zinnig rusthuis. Waarom geen rechtzin nig protestants? De zaak zou dan com pleet zijn. Maar we hebben ons best gedaan en zullen ons bij de feiten moe ten neerleggen. Ds. L. Koopmans, Doopsgezind predi kant, is wel tevreden met de uiteinde lijke gemeentelijke aanpak, maar ook hij betreurde de gang van zaken, waar bij de kerken geen al te beste indruk hebben gemaakt. OUDESCHILD De Partij van de Arbeid hield dinsdaq de eerste van een reeks forumavonden in het dorps huis van Oudeschild. Vijftien personen toonden belangstelling. Uitvoerige aandacht besteedde fractieleider J. J. Westdorp aan het urgentieprogramma voor Texel, dat onlangs in onze krant werd gepubliceerd. Naar aanleiding daarvan werden verschillende vragen gesteld. Zo was de raadsfractie met be trekking tot de woningbouw van me ning, dat deze in de buitendorpen for ser moet worden aangepakt. Er mag niet worden geweken voor moeilijk heden als de hogere kosten, die de bouw van kleinere complexen buiten Den Burg meebrengt. Uiteraard kwam ook het recreatiefacetplan aan de orde. De PvdA-fractie liet duidelijk weten, dat men er naar zal streven vooral Texelaars in dit plan een kans te geven. Hoewel het plan nog lang niet in details is uitgewerkt, betekent het toch een belangrijke stap. Immers, zou de gemeente niet met dit plan ge komen zijn, dan zou de beschikbare recreatiegrond voor het grootste deel in handen raken van het grootkapitaal. Zoals bekend, zal de gemeente de gronden in eigendom willen krijgen al vorens ze tot recreatiegebied te bestem men. Pas daarna zal de grond in erf pacht aan de exploitanten worden uit gegeven. Bij de fractie staat voorop dat de eigenaars behoorlijk schadeloos ge steld moeten worden. Ook de industrievestiging en de mos- selverwaterplaatsen zijn onderwerpen, die de aandacht blijven vragen geduren de de komende vier jaar. Kritiek Aan het begin van de avond schonk mevrouw J. Koning-Bruin aandacht aan de partijen, die in de komende gemeen teraadsverkiezingen voor het eerst met een lijst uitkomen. Zij stelde vast, dat enkele punten in het programma van de Boerenpartij tegenstrijdig zijn. Zij vroeg zch af hoe de aanhangers van deze partij alle verbeteringen, die zij wensen, denken te bekostigen bij lagere belas- SERV1CE BELOOND Teneinde de verlening vian service op haar benzinestations te stimuleren, houdt Esso Nederland N.V. onder haar dealers een servicewedstrijd In Neder land reist een zg. fortuinploeg, die zo veel mogelijk Esso-stations bezoekt en zonder zich bekend te maken nauwlettend toeziet op de gedragingen van de man aan de pomp. De maat schappij werkt met service-bonnetjes, waarop de klant kan aangeven voor welke service-behandeling hij zijn wa gen na het tanken in aanmerking wil laten komen. Wordt aldus op de juiste wijze gehandeld, waarbij ook wordt ge let op hoffelijkheid e.d., dan kan het personeel van de betrokken pomp een prijs winnen. Dat is vorige week op Texel gebeurd. De heren M. Moojen, C. Barends en A. J. Vonk van de pomp van M. A. J. Vonk aan de Kogerstraat te Den Burg wonnen de derde prijs en kregen ieder een polshorloge ter waarde van 95, Aan het slot van de gezamenlijke voorjaarsvergadering in hotel „De Lin- deboom-Texel" van de Texelse afdelin gen van de Algemene en de R.K. Mid denstandsbond, dinsdagmiddag, gaf drs. S. Schreur van de Provinciale Econo- misch-Technologische dienst te Haarlem een uiteenzetting over het onlangs door de raad geaccepteerde recreaticplan voor Texel. Dit onderdeel van de bij eenkomst was bedoeld als „lokmiddel", maar als zodanig weinig geslaagd, ge zien het geringe aantal belangstellen den. De middenstanders, die er wel waren, gaven evenwel blijk van inte resse, wat duidelijk werd uit de vele kritische vragen, die na afloop werden gesteld. De heer C. Mets vond de 2600 tot 4000 kampeerders die Texel volgens het plan te zijner tijd zal moe ten kunnen opvangen, veel te laag ge raamd. Nu reeds breidt het aantal cara- tingen. Kritisch sprak mevrouw Ko ning-Bruin ook over de groepering „Texels Belang" die volgens het ar tikel onlangs in de Texelse Courant van mening is dat de zittende raads leden, vertegenwoordigers van politieke partijen dus, het partijbelang boven de eigen mening en het welzijn van Texel zouden stellen Spreekster betreurde het dat geen feiten waren genoemd. „Natuurlijk baseert ieder raadslid zijn mening op zijn politieke overtuiging. Maar de heren van Texels Belang heb ben toch wel een politieke overtuiging, want in het verleden brachten zij hun stemmen toch uit op een politieke par tij. Of horen zij tot de politiek dak lozen?", zo vroeg zij zich af. Concurrentie „De PSP gaat natuurlijk de PvdA beconcurreren", aldus spreekster. „Het bij de Statenverkiezingen behaalde re sultaat op Texel (ongeveer de helft van het aantal stemmen dat nodig is voor een raadszetel) is blijkbaar voldoende geweest om het socialisme afbreuk te doen. Immers, bij het niet behalen van het benodigde aantal stemmen is de kans groot dat alle op die partij uitge brachte stemmen overgaan naar een rechts georienteerde partij, die dan juist één zetel of een zetel meer zou kunnen krijgen". In het slotwoord werd naar voren gebracht, dat de Partij van de Arbeid belooft wat zij denkt waar te kunnen maken, en waar maakt wat zij heeft beloofd. GYMVERENIGING HEEFT GROTE PLANNEN OOSTEREND De Oosterender gymnastiekvereniging heeft het plan om zijn eerste groots opgezette uitvoe ring te geven, waarbij alle toestellen gebruikt zullen worden. Hiervoor heeft men de grote schuur van boerderij „Hogezand" nabij 't Raadsel ter be schikking gekregen, die zoveel ruimte biedt, dat men alle attributen zoals rin gen, trampoline enz. op kan stellen en gebruiken. Het ligt in de bedoeling deze grote uitvoeringsavond te houden op zaterdag 21 mei. Men rekent op zeer grote belangstelling ondanks dat deze plaats buiten Oosterend ligt. Wij komen hierop uitvoerig terug. BERICHT VOOR ONZE ADVERTEERDERS De advertentieteksten voor de Texelse Courant van VRIJDAG 20 MEI a.s. dienen in verband met Hemelvaartsdag in ons bezit te zijn. Van later ontvangen teksten kan plaatsing beslist niet worden ge garandeerd. Dir. Texelse Courant vans zich zodanig uit dat te zijner tijd voor deze sector veel meer plaats be schikbaar moet zijn. De heer Schreur gaf dit toe, maar wees erop dat het plan zodanig is opgezet, dat de beschikbare kampeerruimte alsnog kan worden ver groot. Rustzoekers De heer Mets verweet de recreatie- werkgroep, dat niet voldoende rekening is gehouden met vakantiegangers, die naar rust zoeken. Door het projecteren van grote bungalowterreinen komen de mensen straks van de ene concentratie (de stad) in de andere, zo zei hij. De oplossing vond hij het toestaan van bungalows rond de Texelse boerderijen, waarbij de nodige waarborgen ter be scherming van het landschap getroffen kunnen worden. De heer Schreur was het niet met hem eens. Hij twijfelde er sterk aan of het aantal mensen dat naar de een zaamheid verlangt zo groot is, „De meeste mensen willen bij elkaar zitten. Kijk maar naar de stranden". De heer Mets was het er niet mee eens en meende, dat de groep rustzoekenden, door de toenemende onrust m de ste den, in de toekomst nog sterker zou toenemen en dat men daar rekening mee diende te houden. Hij pleitte voor verblijfsrecreatie aan de Oostkust. Dooi de heer G. Oskam, die de heer Schreur vergezelde, werd opgemerkt da1 het juist de concentraties zijn, waardoor elders rust ontstaan. Als de 34.000 per sonen, die men straks moet kunnen on derbrengen gelijkmatig over Texel ver spreid zouden worden, is het leed niet te overzien en zou het werkelijk met de rust gedaan zijn. Concentratie is boven dien noodzakelijk om op rendabele wijze allerlei centrale voorzieningen (o.a. rio lering) te kunnen aanleggen. De heer M Bakker toonde zich ook 'n voorstander van bungalowbouw op boe renerven. De heer Oskam vond dit in verband met het gevaar dat het land schap zou lopen, zeer ongewenst. Ook deelde hij het argument niet dat dit een welkome bijverdienste voor de betrok ken boer zou zijn. „Een boerenbedrijf moet zich zonder bijverdiensten kunnen bedruipen". Niet voor Texelaars De heer Mets meende, dat het recrea tieplan in de huidige vorm alleen moge lijkheden biedt voor recreatieobjecten van een omvang, die voor Texelse on dernemers niet te realiseren is. Kleine groepen komen er niet aan te pas, waardoor het recreatiegebied automa tisch aan de grote ondernemingen van de vaste wal worden toegespeeld. De heer Schreur meende dat dat wel zou meevallen. Het streven is er juist op ge richt de Texelaar een kans te geven. O.a. wordt dit bereikt door het in bezit nemen van de grond door de gemeente, die het daarna in erfpacht aan de ex ploitanten uit zal geven. De investering is daardoor minder groot en de lasten blijven dragelijk omdat het Rijk in aan zienlijke mate gaat bijdragen. Inbezit neming door de overheid alvorens tot uitgifte in erfpacht over te gaan is trouwens een voorwaarde voor rijks- steun. Door de inbezitneming, wordt ook speculatie voorkomen. Ook de heer G. Bakker meende dat het facetplan te weinig perspectief biedt aan de kampeerders. Nu reeds zijn de bestaande terreinen ontoereikend. De Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,95 p. kw. -f 30 ct. incasso. Advert: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert 12 ct p. mm. OVERDENKING Ziekten en zieken heb je overal. En wij allen maken hiermede kennis. Hetzij wij zelf ziek zijn of anderen. Het gaat er alleen maar om, hoe zij, hoe wij het ziekzijn dragen. En dan zie je, dat het gedragspatroon van de zieken vaak to taal verschillend is. Er zijn er, die echt heel ernstig ziek zijn en die hun ziekzijn voorbeeldig en moedig dragen. Zulke mensen moedigen altijd weer anderen door hun houding aan. Maar er zijn ook anderen. Mensen, die zich bij het minste of geringste ziek laten schrijven. Mensen, die het een op luchting vinden, dat zij nu eens niet naar hun werk behoeven te gaan. Men sen, van wie je het idee krijgt, dat zij het werk ontvluchten willen. En als zij werken, kijken zij al een uur vóór het einde van de werktijd op de klok, of het nog geen tijd is om op te houden. Er zijn mensen, die al op 55-jarige leeftijd naar hun pensioen of A.O.W., liefst beide, verlangen. Maar er zijn ook nog heel veel men sen, die werkelijk gaarne werken. Men sen, die het verschrikkelijk vinden door ziekte hun werk niet te kunnen doen. Zij begrijpen het. Werken is geen vloek, maar een zegen. Zij begrijpen ook de zin van het ziekzijn. Dat hun even een halt wordt toegeroepen om tot zich zelf te komen, om eens rustig stil te staan bij hun leven. En bovenal om rustig te zijn tot God. Ziekzijn is de tijd, waarin God eens de gelegenheid krijgt om met ons te spre ken. Door het lawaai en de drukte van elke dag kunnen wij zo vaak God moei lijk horen. Ik ben ziek Lichamelijk. Maar heel vaak zijn wij dat ook geeste lijk. Wij zijn vaak, wat dat betreft, zo arm. En het ziekbed kan ons rijker ma ken. Het kan ons dichter brengen bij God. W. A. S. GASTENSTATISTIEK IS NIET OVERBODIG In verband met het naderende sei zoen, verzocht de gemeente Texel ons er de aandacht op te vestigen, dat het stipt bijhouden en inleveren van de for mulieren van de gemeentelijke gasten- statistiek geen overbodige zaak is Door middel van de statistiek komen de ge gevens beschikbaar op basis waarvan de overheid de nodige voorzieningen treft in het belang van het toerisme. Ieder, die onderdak verschaft aan der den is verplicht dit zo spoedig mogelijk op te geven door middel van de formu lieren, die gratis ten raadhuize ver krijgbaar zijn. De ingevulde formulie ren kunnen bij het raadhuis ook weer worden ingeleverd of bij de speciaal daarvoor bestemde gele bussen bij alle politieposten. Het verzenden per dienst- enveloppe is niet meer mogelijk. Er is nog steeds een aantal Texelaars, dat het met het invullen van de gasten- statistiek niet zo nauw neemt. Zij die nen te bedenken dat deze nalatigheid hen op een zeer zware boete kan komen te staan. heer Schreur zei nogmaals, dat het plan voldoende flexibel is om er de nodige veranderingen in aan te kunnen bren gen. Het aanbod zal aan de vraag moe ten worden aangepast. Men is niet voor nemens de komst van bepaalde catego rieën gasten af te remmen. Geen medewerking? De heer Martien Bakker zei niet te kunnen begrijpen, waarom de gemeente geen medewerking geeft aan sommige bijzonder fraai opgezette plannen. Hij noemde een bungalowpark, dat een Texelaar wilde realiseren tussen Oost en Oosterend. „Dat is zonder meer afge keurd en niemand weet waarom. Er moeten wel heel sterke argumenten te gen het plan zijn geweest". De heer M. Bakker, „Astrid", had weinig goede woorden voor het recrea tieplan. „Kostelijke, onvervangbare ge bieden in de omgeving van De Koog zijn aangewezen voor recreatiebebou wing. Een belangrijk deel daarvan be staat uit bollengrond. We moeten Texel sparen en dat doen we niet op deze manier", aldus de heer Bakker, die van mening was dat de recreatiebebouwing in de voor landbouw minder geschikte delen van Texel moet komen, waaron der een deel van de polder 't Noorden. Gerritsland vond hij er te mooi voor. De heer Oskam antwoordde, dat het ontwerpen van, verblijfsrecreatiegebie- den in de delen van Texel, waar men liever niet heengaat, economisch onver antwoord is. De heer Bakker liet zich hierdoor echter niet overtuigen. „Het gaat hier om een toekomstplan en in de toekomst heeft ieder een auto, waardoor het er niet toe doet wéér men op Texel zijn vakantie dooibrengt". Hij vond het huidige plan van een weinig brede visie getuigen. „Er worden gebieden door op geofferd, die onvervangbaar zijn, wat een gevolg is van het feit, dat in de recreatiewerkgroep niet één Texelaar zitting had. Het nageslacht zal ons heel wat te verwijten hebben!" (Zie vervolg pagina 2) DE HEER J. TH. BOOM TOT CORRESPONDENT TE OUDESCHILD BENOEMD OUDESCHILD Met ingang van heden hébben wij de heer J. Th. Boom benoemd tot correspon dent van onze krant voor Oude schild en naaste omgeving. Hij neemt deze taak over van de heer A. Backer, die de belangen van de Texelse Courant in de afgelopen dertig jaar tot volle tevredenheid heeft gediend. Voor zijn lang durige medewerking zijn wij zeer erkentelijk. Door enkele bijdragen, die hij voor ons verzorgde, heeft de heer Boom reeds bewezen dat hij in staat is zijn functie naar behoren te vervullen. Wij hopen dan ook, dat hij van de bevolking van Oudeschild de nodige medewer king zal ontvangen en verzoeken de besturen van verenigingen de naam van de heer Boom in hun ledenlijst op te nemen, opdat hij voortdurend op de hoogte is van verenigingsactiviteiten. Hij is ieder, die hem door tips en infor matie van dienst wil zijn, bij voorbaat dankbaar. Zijn adres: De Ruyterstraat 125; telefoon 2853. Redactie.

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 1