BAKKERS Ijzerhandel 1 BRIGADIER PIET EN DE SPORTCOMPUTER Q i HET GEHEIM VAN FII.lWrVIEUWS rubriek voor LANDBOUW en VEETEELT Wij vragen uw aandacht voor Voor Baby TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 27 MEI 196S t pp U- Onder i'tdxklic CV v«n (.roninjjcn Het optreden van zure ziekte De groeiperiode is nog maar net be gonnen. Toch vonden wij al weer en kele gevallen van zure ziekte. We be hoeven deze ziekte niet alleen te zoe ken op het zgn. „oude Texel". Ook in polder Eierland vinden we de laatste jaren telkens een aantal gevallen. Dit is speciaal het geval in het gewas zomer- gerst. Als oorzaken voor het toenemen van het aantal gevallen van zure ziekte me nen we te moeten aanwijzen het toene mende gebruik van de mengmeststoffen, die vrijwel alle iets zuur reageren en de overmatige regenval in de laatste jaren, waardoor de uitspoeling groter is. Ver der kunnen ook het koude voorjaar en de over het algemeen slechte structuur van de grond er oorzaak van zijn, dat zure ziekte eerder optreedt. Wanneer positief vastgesteld is, dat we inderdaad met zure ziekte te maken hebben, kan het aanbeveling verdienen nu al over te gaan tot het strooien van een kalkmeststof, vooral als de afwij king pleksgewijze voorkomt. Men kan dan immers duidelijk zien om welke plekken het gaat. Een directe verbete ring kunnen we van een bekalking niei verwachten. Tot nu toe voldoet het strooien van een paar baal chilisalpeter POEDER - CREME - OLIE - ZEEP op dergelijke zure plekken nog het beste. Slechte structuur In het voorgaande wezen we er al op, dat de structuur van de grond dit voorjaar slecht is. Een gevolg van de overmatige regenval van de afgelopen winter en het voorjaar. We vinden de moeilijkheden vooral op de minder goed ontwaterde zavel- en kleigronden. Nu is het zeker niet zo, dat in elk geval, waarin van een slechte structuur sprake is, de oorzaak moet worden ge zocht in het verwaarlozen van sloten, greppels of drains. Maar dat een on voldoende ontwatering één van de be langrijkste oorzaken is staat wel vast. Er is in dit opzicht op ons eiland nog heel wat te doen. Als U van mening bent, dat op dit ge bied ook op Uw bedrijf iets te doen is, dan is het zaak om nu reeds plannen te maken voor verbetermg van de ontwa tering. We denken in dit geval aan het tijdig opdracht geven voor het leggen van drainbuizen aan een firma, die over een draineermachine beschikt. Ook aan het reinigen van de drains wordt nog onvoldoende zorg besteed. Enkele we ken geleden kwamen we nog een geval tegen, waarbij schade aan bloerrfbollen voorkomen had kunnen worden als de drainreeksen in de herfst waren gerei nigd. Het belang van organische stoffen Naast een goede ontwatering is ook een goede voorziening met organische door Agatha Christie DE BLAUWE TREIN 3. „U heeft buitengewone kansen", zei de ander met een zweem van afgunst in zijn stem. „Ik maak mijn kansen zelf", zei de Markies. Hij stond op en nam de man tel op, die hij zorgeloos over een stoel had geworpen. „Ik zal u op de hoogte houden, mon sieur Papopoulos, door de bekende ka nalen; maar er mag geen kink in de kabel komen". „Er komt bij mij nooit een kink in de kabel", zei Papopoulos verstoord. De ander glimlachte; zonder goeden dag te zeggen verliet hij de kamer en sloot de deur achter zich. Papopoulos bleef een ogenblik in ge dachten zitten en liep toen naar een tweede deur, die naar binnen open ging. Toen hij de knop omdraaide, tui melde een jonge vrouw, die klaarblij kelijk met haar oor tegen het sleutelgat had staan luisteren, languit de kamer binnen. Papopoulos toonde zich ver wonderd noch verontrust. Hij vond het blijkbaar volkomen natuurlijk. „En, Zia?" vroeg hij. „Ik had hem niet horen weggaan" antwoordde Zia. Het was een knappe jonge vrouw, met een Juno-figuur, en donkere, schitte rende ogen, in alle opzichten zozeer ge lijkend op Papopoulos dat het gemak kelijk te zien was dat ze vader en dochter waren. „Het is vervelend", ging ze geërgerd voort, „dat men niet tegelijk door een sleutelgat kan zien en hóren". „Dat heeft mij al vaak geërgerd", zei Papopoulos, alsof het de gewoonste zaak van de wereld betrof. „'Dus dat was de Markies", zei Zia langzaam. „Draagt hij altijd een masker, vader?" „Altijd". Beiden zwegen een ogenblik. „Het ging over de robijnen, veronder stel ik?" vroeg Zia. Haar vader knikte. „Wat is jouw mening, beste kind?" vroeg hij, met een tinteling van ver maak in zijn kraaloogjes. „Over de Markies?" „Ja". „Ik geloof", zei Zia langzaam, „dat men slechts zelden een Engelsman zal aantreffen, die zo goed Frans spreekt als hij". „Zo!" zei Papopoulos, „Denk je dat?" Zoals gewoonlijk sprak hij zijn eigen mening niet uit, maar hij keek Zia goedkeurend aan. „Ik vond verder", zei Zia, „dat zijn hoofd een beetje vreemd gevormd was". „Nogal groot", zei haar vader, een beetje erg groot. Maar dat is altijd het gevolg van een pruik". Ze keken elkaar aan en glimlachten. HOOFDSTUK III Het Vurige Hart Rufus van Aldin trad door de draai deur het Savoyhotel binnen en ging naar de lessenaar van de chef de rè- ception. Deze groette met een eerbiedig glimlachje. ,Aangenaam u weer te zien, mr. Van Aldin", zei hij. De Amerikaanse miljonair knikte. „Alles in orde?" vroeg hij. „Ja, mijnheer. Majoor Knighton is boven". Van Aldin knikte weer. „Nog post?" vroeg hij. „Alle brieven zijn naar boven ge bracht, mr. Van Aldin. Maar wacht u eens even". Hij ging naar een kastje en haalde er een brief uit te voorschijn. Rufus van Aldin nam de brief aan; toen hij het met een lopende vrouwen hand geschreven adres zag, veranderde de uitdrukking van zijn gezicht. De harde trekken verzachtten zich. Hij scheen een ander man te zijn geworden. Hij liep naar de lift met de brief in de hand en de glimlach nog om zijn mond. In zijn zitkamer zat een jongeman handig een aantal brieven te sorteren. stoffen belangrijk voor het verkrijgen en handhaven van een goede structuur. Op de bedrijven met naar verhouding weinig rundvee is het onmogelijk om aan de behoefte aan organische stoffen te voldoen door uitsluitend stalmest. Daar moet nog iets anders bij. In dit verband zijn groenbemestings- gewassen nog altijd zeer belangrijk. Een groenbemestingsgewas, dat de laatste jaren meer naar voren komt is Italiaans raaigras. Tot eind mei kan dit gewas gezaaid worden in zomergerst en even tueel ook nog in laat gezaaide zomer- tarwe. De hoeveelheid zaaizaad moet plm. 30 kg. per ha. zijn. Maakt men ge bruik van een tetraploid ras, dan is een hoeveelheid van 30 kg. per ha nog aan de lage kant. Het is geen goedkoop groenbemes tingsgewas. De zaaizaadkosten zijn niet onbelangrijk en voor een goed slagen van het gewas moet men na het ruimen van de dekvrucht een stikstofbemesting van 400 kg. kalkammon geven Maar op deze wijze krijgt men dan ook een hoe veelheid organische stoffen, die de structuur van de grond zeer gunstig kan beïnvloeden. We houden het niet voor onmogelijk, dat de tot nu toe minder bekende mest stof Organo, ofwel cacao-afvalkalk in de toekomst ook een rol kan gaan spelen voor de organische stofvoorziening van de grond. Het gehalte aan organische stoffen in deze meststof zou volgens de opgave ongeveer tweemaal zo hoog zijn als in stalmest. Daarnaast bevat deze meststof 'n hoeveelheid kalk die naast de organische stof van belang kan zijn voor de structuur van de grond. De montage-stal in de P.H. Polder De veehouders, (zowel Texelaars als „overkanters") die tot nu toe de mon tagestal op het. bedrijf van de heer Jac Bakker in de P.H. Polder bezochten, lie ten zich over het algemeen gunstig uit over deze stal We kunnen ons voorstei len, dat er meer veehouders zijn,' die eens een kijkje willen nemen. Men kan deze stal ook in de zomermaanden in bedrijf zien, omdat de koeien de hele zomer op stal worden gemolken Daar om functioneert de drijfmestgrup ook in de zomerperiode. Het is uiteraard toegestaan om na overleg met de heer Bakker op eigen gelegenheid een kijkje te gaan nemen. Het lijkt ons niet onmogelijk, dat een aantal veehouders er de voorkeur aan geeft dit groepsbewijs, onder leiding van de landbouwvoorlichting, te doen. De komende weken lenen er zich wel voor om dit in de avond te doen Laten zij, die hiervooi belangstelling hebben, dit aan ons opgeven Bij voldoende ani mo zullen we ons dan één of meer avon den daarvoor beschikbaar stellen. Bij het steeds meer in zwang komen van de eenmansbedrijven (gewild of ongewild) is op de rundveebedrijven een doelmatig ingerichte stal één van de belangrijkste middelen om de bezwaren van het eenmansbedrijf zo klein moge lijk te maken. COPYRIGHT STUDIO AVAN Hij sprong op, toen Van Aldin binnen trad. „Bonjour, Knighton!" „Verheugd u weer te zien, mijnheer. Goede reis gehad?" „Zo zo", zei de miljonair onverschil lig. „Parijs is tegenwoordig niet veel zaaks. Maar ik heb datgene bereikt waarvoor ik ben gegaan". Hij lachte grimmig in zichzelf. .,Dat doet u gewoonlijk, zou ik zeg gen", zei de secretaris lachend. „Inderdaad", gaf de ander toe. Hij sprak zakelijk, als iemand, die een algemeen bekend feit constateert. Hij wierp zijn zware overjas neer en ging naar het bureau. „Iets dringends?" „Dat geloof ik niet, mijnheer. Maar ik ben nog niet helemaal klaar met sorteren". Van Aldin knikte kort Hij was een man die zelden prees of afkeurde. Bij de keus van zijn ondergeschikten handelde hij zeer eenvoudig; hij gaf hun een eerlijke kans, en als ze niet vol deden ontsloeg hij ze onmiddellijk. Hij koos zijn mensen op een eigenaardige manier. Knighton had hij bijvoorbeeld toevallig twee maanden geleden op een reis in Zwitserland ontmoet. De man stond hem aan, hij had zijn staat van militaire dienst doorgezien, en daarin de verklaring gevonden voor het feit, dat hij mank liep. Knighton had er geen geheim van gemaakt dat hij een werk kring zocht en vroeg terloops aan de miljonair of hij geen betrekking voor hem wist. Van Aldin moest nog in zich zelf lachen, als hij zich het verbaasde gezicht van de jonge man herinnerde, toen hij hem voorstelde zijn secretaris te worden. „Maar maar ik heb geen verstand van zaken", had hij gestameld. „Dat doet er niets toe", had Van Aldin geantwoord. „Daarvoor heb ik al drie secretarissen. Maar ik zal de eerst volgende zes maanden waarschijnlijk in Engeland doorbrengen en ik heb een Engelsman nodig, die wel, die het klappen van de zweep kent en voor mij de maatschappelijke kant van de dingen kan behartigen". Tot dusver had Van Aldin geen spijt van zijn keus gehad. Knighton was ac tief, intelligent en betrouwbaar geble ken en zijn manieren waren charmant. De secretaris wees op drie of vier brieven die bij elkaar boven op het bu reau lagen. „Toch zou het misschien wel goed zijn als u deze brieven even wilde doorzien" zei hij. „De bovenste betreft het con tract met Colton Maar Rufus van Aldin wenkte afwe rend. „Ik bemoei me vanavond nergens mee", verklaarde hij. „Ze moeten alle maal maar wachten tot morgen. Be halve deze ene brief", voegde hij erbij, terwijl hij naar de brief keek die hij in de hand hield. En weer vloog die glim lach, die zijn gehele uiterlijk verander de, over zijn gezicht. Richard Knighton glimlachte vol sympathie. „Mrs. Kettering?" mompelde hij. „Ze heeft gisteren en vandaag opgebeld. Ze scheen erg verlangend u zo spoedig mogelijk te zien". „Werkelijk?" De glimlach vervaagde op het gezicht van de miljonair. Hij scheurde de en veloppe, die hij in de hand hield open, en nam de brief eruit. Terwijl hij die las, betrok zijn gelaat, om zijn mond kwam de trek die Wall Street zo goed kende en hij fronste dreigend de wenk brauwen Knighton draaide zich tactvol om en ging door met het openen en sorteren van brieven. Een onderdrukte vloek ontsnapte de miljonair en zijn ge balde vuist kwam zwaar op de tafel neer. „Dat kan ik niet langer hebben", zei hij in zichzelf. „Arme kleine meid! Ge lukkig dat ze haar oude vader nog heeft". (Wordt vervolgd) 6 We moeten ons nu maar weer eens even bezig houden met smidje Verho len, die de brief van dr. Yokito zorg vuldig opvouwde. „Hij verwacht mij om half elf in Grand Hotel Esplanade", mompelde hij. „Dat is in Gravendrecht. Het duurste en sjiekste hotel van de stad. Hm...., laat ik er maar eens heengaan. Dan moet hij me maar ver tellen wat-ie eigenlijk van me wil. En smidje Verholen, die sinds kort een nieuwe wagen rijk was, een opge fokte 8 cylinder Sunford Rocket, vulde zijn benzinetank en ging op weg naar de stad. Gravendrecht lag tamelijk dicht bij. Er was zelfs een elektrische tram- veibinding tussen het dorp Rijkhuyzen en de stad Gravendrecht Maar dat de auto van de smid heel wat sneller was dan het elektrische trammetje, is op het plaatje duidelijk te zien. Jaja, zo was hij dus op weg naar dat grote en dure Grand Hotel Esplanade. Zoals ieder groot en sjiek hotel, was ook Esplanade een grote en sjieke lobby rijk. En wat is zo'n lobby nu eigenlijk? Och.heel gewoon een plaats, waar lekkere stoelen staan en een kopje koffie driemaal zo veel kost als ergens anders. Welnu, in deze grote en sjieke lobby zaten op dat moment twee sinistere heren od zeer onschuldige en onopvallende wijze een Candy's nieuwste: de S-50 Een was-wonder: volautomatisch Een prijs-wonder: 798, De nieuwe Candy S-50 is de volmaakte wasautomaat van 1966. Telt u maar op: een volautomatische wasmachine met 10 was programma's, geraffineerde italiaanse vormgeving, automatische zeepinjectie, instelbaar voor 5 en 3 kg was, automatisch en apart in te stellen centrifugegang én bovendien de zeven andere unieke CANDY PLUSPUNTEN. Prijs: 798,-. De nieuwe Candy S-50 staat bij ons, een was-wonder, een prijswonder. Komt u eens kijken? NUVER LID VAN UW GEZIN krant te lezen. Ze hielden allebei echter meer de ingang van het hotel en elkaar in het oog dan de inhoud van hun blad. Hun hoofden waren ook helemaal niet bij de brandende politieke kwesties, die in hun bladen vermeld stonden Ze be gluurden alles en iedereen en dachten telkens gejaagd aan. dr. Yokito! Na James Bond is Eddie Constantine ongetwijfeld de meest populaire held van het witte doek geworden. De lief hebbers kunnen zaterdag- en zondag avond hun hart weer ophalen, want dan wordt in het City-theater „Eddie slaat ze door deuren en ruiten" (Ca va bar der) vertoond. Eddie is bekend gewor den als de man die het uitsluitend tegen het geboefte van deze aarde opneemt, maar in deze film staat hij aanvanke lijk niet helemaal aan de kant van de wet. Hij is een avonturier met een uit gebreid verleden, maar met bijzonder weinig geld op zak. Hij wenst in dit ge brek zo spoedig mogelijk te voorzien en laat een vriendje van hem de vette, rijke Moreno aanvallen. Johnny Jordan (want zo heet Eddie in deze geschiede nis!) komt echter te hulp en de dank bare Moreno biedt hem een baantje aan Moreno is een groot zakenman, die regelmatig zendingen wapens naar Zuid-Amenka transporteert. Op een dag verdwijnt een complete zending spoor loos en de volgende zending laat Mo reno door Johnny begeleiden om een onderzoek in te stellen. Van dat ogen blik af beginnen de dingen te gebeuren. Aan boord van de „Mozambique" wordt Johnny neergeslagen en opgesloten. Na tuurlijk weet hij zich te bevrijden, maar dan is de lading al verdwenen Johnny maakt kennis met de verdachte Sammy Kern, die echter voordat John ny hem aan het spreken heeft gekregen, wordt neergeschoten. Er is veel gooi en smijtwerk voor nodig voordat het recht zijn loop krijgt. (Toegang boven veertien jaar). Onschuldig lachvermaak biedt „Wa renhuis op stelten", die men zondag avond en maandagmiddag kan zien en waarin Norman Wisdom de hoofdrol voor zijn rekening heeft genomen. Het noodlot dat alle kleine mannen schijnt te achtervolgen heeft heel wat streken in petto voor Norman, die men in deze film leert kennen als een verlegen doch eerzuchtige bediende van een groot wa renhuis. Norman wil graag etaleur wor den, maar door allerlei vreemde oorza ken is hij meer aan de buitenkant dan aan de binnenkant van de etalage. Wan neer hij b.v. heel gedienstig een dame helpt met haar koffer, beseft hij te laat dat hij een beruchte winkeldievegge heeft geholpen. Daarbij komt dat Nor man verliefd is op een verkoopstertje, maar al zijn pogingen om bij haar in de gunst te komen, mislukken. Tijdens een diner wil hij een tafeldame vuur aan bieden, maar dat ontaardt in eer. grote brand. Zo laten zijn welgemeende, maar onfortuinlijke escapades een duidelijk stempel achter op ieder die hij ontmoet. Zijn dolle capriolen hebben echter één goede kant: het warenhuis blijft in de publiciteit. (Alle leeftijden). Tom Winters (Cary Grant), verbonden aan een regeringsbureau in Washington, leeft sinds enige tijd gescheiden van zijn vrouw. Wanneer zij bij een auto-onge luk om het leven komt, neemt hij de zorg voor zijn drie kleine kinderen op zich, die echter van het nieuwe gezag allerminst gediend zijn. Hij neemt hen mee naar zijn appartement in Wash ington tot betere woongelegenheid ge vonden zal zijn. Aldus het begin van „Een droomschip van een woonschip", die maandag- en dinsdagavond wordt vertoond. Tom doet zijn best een goed vader te zijn, maar de kinderen zijn hem niet gunstig gezind. Cinzia (Sophia Loren) is de volwassen dochter van een Italiaanse dirigent. Zij gaat er vandoor en ontmoet de kleine Robert, een van de kinderen van Robert. Cinzia bezorgt het jongetje terug bij vader Winters en zo ontstaat een veelbelovend contact, dat tenslotte na veel avonturen een huwelijk wordt. (In kleuren toe gang boven 14 jaar).

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 5