Onderzoek ambulance-kwestie aan raadscommissie overgedragen F. C. Hopman - Groothandel - Texel 5 CC lil Verontrusting over verkoop van bedrijfswoning aan niet-Texelaar O O H ui Sierkan ijs met o.a. Green Spot orange ijsstick Frio - Nor FRIO DAM Wij leveren aan winkels en horeca - bedrijven vanaf heden ALLE dagen het gehele seizoen door TELEFOON 02220-2184 Deze zomer volop dansen voor de jeugd Dinsdag 31 mei geen Texelse Courant CL CQ CC CL van 3.--, 4.--, 4.70 en 5.10 De maandagmiddag gehouden raadsvergadering was in meerdere opzich ten een bijzondere bijeenkomst. Hoewel de agenda geen punten bevatte, die gewoonlijk aanleiding zijn tot diepgaande discussie, duurde de vergadering toch ruim drie uur, waarin vooral de PvdA-fractie aan het woord was. Lang durig werd gesproken over de voorstellen van B. en W. en ook naar aanlei ding van de ingediende vragen. Zelfs kreeg het gemeentebestuur een aantal kritische opmerkingen te slikken. Mogelijk dat men zich, met het oog op de komende verkiezingen, nog eens van zijn beste kant wilde laten zien, maar ook de opvallend grote publieke belangstelling in de raadszaal kan een sti mulans zijn geweest. Als onderdeel van het lesprogramma maakten nl. 20 meisjes van de klassen 3a en 3b van de RHBS de raadsvergadering mee, een bijzondere gebeurtenis, waarover burgemeester C. De Koning zich zeer ver heugde. Naar aanleiding van de vragen van de heer J. J. Westdorp en de brief van de Overkoepeling Texelse Vrouwenorganisaties kwam aan het begin van de bijeenkomst de ambulance-kwestie nog eens ter sprake. Ten aanzien van de laatstgenoemde brief merkte de voorzitter op, dat het schrijven een correcte en zuivere toon ademde, waarmee hij het bestuur van de Overkoepeling com plimenteerde. Zoals bekend hadden B. en W. voorgesteld de gehele ambu lance-kwestie te laten onderzoeken door een commissie, bestaande uit de fractievoorzitters van de raad. Mej. A G. Luysterburg (CHU) vond dat B. en W. net zo goed zelf dit onderzoek kon doen. „Wij zijn immers allemaal leken Wij moeten toch ook af gaan op dezelfde adviezen van deskun dige zijn, waarvan B. en W. gebruik moeten maken". Mej. Luysterburg wil de echter toch wel op het voorstel in gaan, maar dan moest de commissie kunnen beschikken over een secretaris, die nog volkomen onbevooroordeeld te genover de kwestie staat, dus niet de ambtenaar, die er zich tot dusverre mee bezig heeft gehouden. De burgemeester vond het onverstandig met iemand te gaan werken, die van de zaak nog niets afwist. „Een commissie van zes raads leden is best in staat na te gaan in hoeverre zij juist wordt voorgelicht, B. en W. hebben behoefte aan deze com missie omdat het gemeentebestuur niet erg prettig is behandeld in allerlei vor men van kritiek en ook omdat ambte naren in hun goede naam zijn aange tast. Maar als zij fouten hebben ge maakt, dan lijkt het mij juist dat deze geconstateerd worden. Wij hebben dat niet kunnen vaststellen, maar mis schien kan de raadscommissie dat wel". Waar gaat het om? Mevrouw G. Vrijdag-Keijser (WD) wilde wel eens precies weten wat de commissie nu gaat onderzoeken. Moeten de achtergronden van deze affaire wor den uitgeplozen of gaat het alleen om de vraag, wat er met de ziekenauto aan de hand is en wat er aan gedaan kan worden? De laatste vond mevrouw Vrijdag verreweg het belangrijkst. Men zal B. en W wellicht niet veel kunnen verwijten evenmin als TESO, die in dertijd tot aanschaf van juist deze wagen besloot. Niemand was deskundig en ieder heeft dus op adviezen gehan deld, waardoor de ondeugdelijke auto is gekocht. Die feiten liggen er nu een maal. Waar het nu om gaat is, dat de gemeente een goede ambulance krijgt. Wat kan ons die voorgescheidenis nu schelen?" Voorzitter „Ik stel er ook persoonlijk prijs op dat de raad zal constateren hoe ons beleid in deze is geweest, juist omdat tot dusverre de indruk is gewekt dat B. en W. ernstig in gebreke zijn gebleven. Wij hebben de GGD te Amsterdam intussen ver zocht de ziekenauto te onderzoeken. In dit stadium kan de commissie de zaak overnemen". Voldoening De heer Westdorp sprak er zijn vol doening over uit, dat B. en W. met een zo uitgebreide schriftelijke verklaring zijn gekomen over de ambulance-kwes tie. „Ik geloof dat er duidelijk uit naar voren komt, dat er aan gedaan is, wat er aan gedaan kon worden en dat niet alle schuld bij de gemeente ligt. De zie kenwagen, zoals deze nu is, daar man keert iets aan; daar zijn we het allemaal wel over eens. De taak van de com missie, dacht ik, moet zijn het vinden van maatregelen om deze gebrekkige toestand op te heffen. Maar ik wil er ook aan meewerken dat de achtergron den nog eens uiteen gerafeld worden". Voorzitter: „Dat zouden wij op prijs stellen Het college van B. en W is er voor om kritiek te ondergaan, maar als het college zijn ambtenaren verdedigt en die ambtenaren zichzelf niet kunnen verdedigen, terwijl zij toch in hun amb telijke naam worden aangetast, dan stel ik er prijs op dat de raad zelf consta teert hoe de zaken liggen Eerste taak De heer F. L de Grave (KVP) was van mening, dat het juist de eerste taak van de commissie was, het gevoerde ge meentelijke beleid te onderzoeken om zich daarna pas af te vragen wat er met de auto moet gebeuren. Mevrouw Vrij dag: „Daar zijn de patiënten niet het meest mee gediend!" Wethouder Th. R Hin bracht naar voren, dat alle betrok kenen tót dusverre op deskundige voor lichting zijn afgegaan. Van de heer De Gorter van TESO had hij gehoord, dat TESO aanvankelijk een andere wagen had willen kopen, maar dat de Peugeot op advies van de artsen werd gekozen, in verband met de hoge opbouw. De raadsleden gingen tenslotte akkoord met de instelling van de commissie. Het onderzoek zal onmiddellijk van B en W. worden overgenomen. Vrijheid beperkt Zoals bekend had de heer J. J. West dorp ook vragen gesteld over het vrije duingebied nabij De Cocksdorp, dat on langs nog verder is ingeperkt, waardoor bij de vuurtoren nog maar een klein stukje open is voor publiek. Hij had ge opperd dat de overigens nuttige vogel bescherming nu toch te ver werd door gevoerd, ten koste van het toerisme, dat juist in het voorjaar o.a op dit gebied is aangewezen. De burgemeester had hij Staatsbos beheer om opheldering over deze zaak gevraagd. Uit het antwoord van de Staat bleek, dat het gebied dat dit jaar voor het eerst is afgesloten, tot voor kort was verpacht aan de heer De Rid der, die contractueel de verplichting had eierzoekenden van dit terrein te weren. De grond is nu niet meer ver pacht. „Gezien de stroperijen op dit ge deelte van de Staatsduinen achten wij het noodzakelijk tijdens de broedtijd het toezicht uit te oefenen. Dit kan alleen effektief gebeuren, wanneer dit duide lijk staat aangegeven. Het is de bedoe ling dat de verbodsborden weer zo spoe dig mogelijk zullen verdwijnen. Dit is uiteraard na afloop van de broedtijd. Voor dit gebied zal dat medio juli zijn. Omtrent het toekomstig beheer zijn nog geen besluiten genomen", aldus Staats bosbeheer. Naar aanleiding van deze toelichting vond de burgemeester het met nodig maatregelen te nemen. Het is de verant woordelijkheid van Staatsbosbeheer. Als het publiek zich ten aanzien van de terreinen onjuist gedraagt, zal het de gevolgen daarvan moeten dragen. De voorzitter was voorts van mening, dat de heer Westdorp de zaak iets had over dreven". Uit de voetspoorkaart van de Staat, waarop het betrokken terrein in rode arcering was aangegeven, blijkt dat het allemaal nogal meevalt". Niet tevreden De heer Westdorp toonde zich met het antwoord van de voorzitter niet te vreden. „Op het door de heer De Ridder gepachte terrein, waarover in de brief van Staatsbosbeheer wordt gesproken, heeft nooit een bordje Verboden Toe gang gestaan. De grenzen van het ter rein zijn verlegd, vóórdat de broedtijd begon. Dat kan dus niet gebeurd zijn naar aanleiding van eierroof!" De voor zitter; „De maatregelen zullen genomen zijn op grond van ervaringen in vorige jaren". Westdorp: „Waarom is het dan vorig jaar en twee jaar terug niet afge bakend geweest? Voorzitter, ik ben voor bescherming, maar dit gaat me veel te ver. Als ergens een eidereend broedt en men beschermt dan het betreffende terrein, kan ik dat billijken. Maar het is onjuist om de borden een kilometer te verplaatsen als zo'n gekke eidereend het in zijn hoofd krijgt 150 meter buiten de grens van het terrein te gaan zitten. Op die manier gaat het hele duingebied voor het toerisme verloren". De heer Westdorp was van mening, dat het roven van eieren best meevalt. Dat gebeurt praktisch met meer, in te genstelling tot vroeger, toen het een al gemeen beoefend jeugdvermaak was. Hij vond voorts dat de maatregelen van de Staat niet in het belang zijn van de ondernemers, die erop uit zijn het sei zoen te verlengen. Hij vroeg het college er bij de Staat op aan te dringen de broedterreinen zoveel mogelijk te be perken Niet mee eens De voorzitter was het niet met hem eens. Hij zei er niet aan te twijfelen dat Staatsbosbeheer bet beste met de toeris ten voor heeft Een jaar of vijf geleden is men duidelijk overstag gegaan en is zelfs begonnen met het openstellen van gebieden die tot dusverre voor publiek waren gesloten Hij vond dat er ook na de maatregelen in het duingebied van De Cocksdorp geen reden tot klagen was, temeer daar het aantal mensen dat geneigd is het genoemde gebied tijdens de gesloten periode te bezoeken, bijzon der klein is. De meeste leden van de PvdA-fractie waren het daar helemaal niet mee eens. De heer A. Dros zag er van komen dat het duin straks voor de vogels is, in plaats van voor de mensen. De heer A Welboren vroeg of er met op kon worden aangedrongen, dat voor het betrokken gebied een ,,half-verbod" van kracht wordt, d w z. dat het gebied vrij toegankelijk is als men zich maar niet buiten de paden begeeft. De laatste jaren geldt zoiets o.a. voor de Bolle kamer bij Den Hoorn De voorzitter zegde toe bij Staatsbosbeheer de volle dige gegevens omtrent de afsluitings perioden voor de verschillende terrei nen op te vragen. Verkochte bedrijfswoning Een uitvoerige discussie ontspon zich ook naar aanleiding van de vraag van de heer Westdorp over een Texelse be drijfswoning („Modestia") die als be drijfswoning moet worden beschouwd, maar nu door de eigenaar is verkocht aan een niet-Texelaar, die er direct de beschikking over kon krijgen en er ook nog een recreatie-object van zal maken. Een Texels gezin, dat woningzoekende is en als „crepeergeval" te boek staat, had deze woning, die al geruime tijd leegstond, voor een periode willen hu ren. De voorzitter vertelde dat bedrijfs woningen „onaantastbaar" zijn. De wo ningcommissie en het gemeentebestuur kunnen er niet over beschikken om ze aan de woningvoorraad toe te voegen. De bedoelde woning heeft twee jaar leeggestaan en mede op grond daarvan werd goedgevonden dat de eigenaar deze verkocht. Toen deze beslissing was genomen, werd pas bekend, dat een gezin het huis had willen huren. De heer Westdorp: „Een niet-Texe laar kan hier direct de beschikking krij gen over een goede woning, terwijl iemand van buiten gewoonlijk een paar jaar moest wachten. Als het zo mak kelijk wordt gemaakt, zullen deze ge vallen zich nog een aantal malen her halen, want er zijn nog wel meer leeg staande bedrijfswoningen. Dat is met in het belang van de oplossing van de wo ningnood op Texel. Geen privileges De voorzitter vond dat afgestapt moet worden van het standpunt om alles voor de Texelaars vast te houden. Het resul taat daarvan is onder meer geweest, dat de meeste grond in Gerritsland tóch in vreemde handen is overgegaan. Waar het een zakelijke onderneming betreft, behoeven voor Texelaars geen privile ges te worden geschapen. Anders ligt het bij de woningen. Zolang er nog wo ningnood is, zouden scherpe maatrege len getroffen dienen te worden. Maar B. en W. hebben daar op grond van de bestaande wettelijke bepalingen de macht niet toe. „Maar dan had het col lege nóg kunnen zeggen: akkoord, maar er kan pas over een aantal jaren over het huis beschikt worden als u aan kan tonen, dat het niet mogelijk is het huis voor enkele jaren normaal te verhuren", aldus de heer Westdorp, die erop aan drong een dergelijke voorwaarde te stellen. „Het wonderlijke bij de woningnood op Texel is dat de nood misschien meer ligt in de kwaliteit dan de kwantiteit. Dat blijkt uit de feiten. In wat men vroeger een acceptabele woning vond, wil men nu niet meer wonen". Aan de hand van voorbeelden toonde de burge meester aan dat woningzoekenden zich geen enkel ongemak willen getroosten. Liever woont men in een kippenhok in Den Burg dan in een goed huis in Eierland. Mede op grond daarvan willen B. en W. soms wel toestaan dat een wo ning direct ter beschikking van een niet-Texelse koper komt. Dat is altijd nog beter dan dat het huis leeg staat. Hij gaf overigens toe dat in dit geval wel een tussenoplossing mogelijk zou zijn geweest. Het is echter gevaarlijk om te schermen met het sentimentele argument dat de woningen altijd in de eerste plaats ter beschikking van de Texelaars moeten zijn. De Texelaars zelf zijn ook niet zo idealistisch als het om een zakelijk doel gaat. Fout gemaakt De heer J. Daalder (AR) vond dat toch wel een fout was gemaakt. Welis waar kan men niet over bedrijfswonin gen beschikken, maar anders wordt het als de woning niet langer als zodanig kan worden beschouwd. Als het bedrijf is opgeheven, zoals in dit geval, zou het huis als een normaal woonhuis moeten worden beschouwd. De woningcommis sie vraagt de eigenaar in zo'n geval in de Texelse Courant een advertentie te plaatsen, waarin hij meedeelt het huis te willen verkopen, zodat in ieder geval een Texels gezin er het eerst bij is. Zou deze regel niet gevolgd worden, dan zou het eiland overspoeld worden door Op dinsdag na Pinksteren zal de Texelse Courant niet verschijnen. Ons eerstvolgende nummer na Pinksteren komt dus uit op vrij dag 3 juni. Advertenties hiervoor dienen op woensdag 1 juni vóór 12 uur in ons bezit te zijn. Directie Texelse Courant mensen die een huisje willen kopen voor vakantie en weekend, waarmee aan de woningzoekenden onrecht wordt gedaan. Toen het betreffende huis als bedrijfswoning ophield te bestaan, had de eigenaar op deze wijze ertoe ge bracht moeten worden zijn huis te ver huren of te verkopen aan een Texels gezin. De burgemeester herinnerde er aan dat het gezin dat de bedoelde wo ning wilde betrekken, eerst daarvan blijk gaf nadat dit niet meer mogelijk was. Men had twee jaar eerder belang stelling kunnen tonen. Westdorp: „Toen was het nog een bedrijfswoning, waar men dus niet aan kon komen". Voor zitter: „Een vicieuse cirkel dus". Vorderen Mevrouw J. Koning-Bruin (PvdA): Als een bedrijfswoning een paar jaar leeg staat, is er dan heus geen moge lijkheid om zo'n huis te vorderen? Als men na jaren nog geen knecht heeft kunnen vinden, blijft men dan de voor hem bestemde woning maar steeds als bedrijfswoning beschouwen? Ik zou daar graag eens een proces voor over hebben om dat te toetsen!" Voorzitter: „Dat is te proberen, maar er zijn moei lijk consequente lijnen te trekken. Als iemand van buiten in b.v. Oudeschild een min of meer vervallend huisje koopt en dat opknapt om er af en toe te verblijven, kun je dat moeilijk tegen houden als het anders beslist leeg zou blijven staan, omdat geen Texelaar erin wil trekken". Westdorp: „Als bekend was geweest, dat een gezin belangstelling had voor de hier besproken woning, hadden B. en W. dan ook toegestaan dat deze vrij werd verkocht aan een niet-Texelaar?" De voorzitter antwoordde ontkennend De heer Th R. Hin wees erop, dat wanneer de woning zou zijn gevorderd, deze een zo hoge huur zou moeten op brengen, dat waarschijnlijk niemand deze wilde betalen. De heer Westdorp zei dat hij niet gelukkig was met de be antwoording van zijn vragen en hoopte dat een volgende keer maatregelen ge troffen zouden worden om een derge lijke gang van zaken te voorkomen, waarbij hij zich aansloot bij wat de heer Daalder hierover had gezegd. De heer P. Smit meende dat B en W. daar niet in zouden slagen, omdat het vrijwel onmogelijk is met zekerheid vast te stellen wanneer een woning ophoudt bedrijfswoning te zijn. De heer Alb Dros kan wel begrijpen dat het ge meentebestuur erin toegestemd heeft dat de woning werd verkocht aan een niet-Texelaar, omdat in de praktijk herhaaldelijk blijkt dat de Texelse wo ningzoekenden niet de minste belang stelling hebben voor een dergelijk afge legen gebouw. Hij verweet B. en W. dat in deze zaak geen advies is ingewonnen bij de woningcommissie. Deze zou dan hebben aangeraden een gedragslijn te volgen, zoals de heer Daalder die schet ste. De woningcommissie heeft overi gens ervaren, dat de bezitters van wo ningen het vaak aan sociaal gevoel ont breekt Toch dansen Tijdens de vergadering deed burge meester De Koning een mededeling, die vooral de jeugdige toehoorders zal heb ben verheugd. Het ziet er nl. naar uit, dat in de komende zomer voldoende dansgelegenheid voor de jeugd zal be staan. Zoals bekend zag het er vrij som ber uit, omdat de exploitant van „Casino" besloot deze zomer geen dans gelegenheid meer te bieden, terwijl de (Zie vervolg derde blad) Horna met chocolade en nootjes 50 Ct Roomijstaarten met chocolade en vruchten (Wereldmerk) VISFILETS UIT NOORWEGEN met o.a. GRILLETTEN - VISSTICKS - REGENBOOGFORELLEN DIEPVRIES-GROENTEN en SPECIALITEITEN met o.a. CHIPOLATAPUDDING vanaf 0.59 BRAADKUIKENS en POULET (met rijkskeur) HET ZAKJE MET DE RODE RUIT POTATO-CHIPS en VERPAKTE PATAT-FRITES en verder van ALBERT VAN ZOONEN - KOLHORN N.V. kroketten, bitterballen, nasi- en bamiballen, braadworst, patat frites, halve gebraden haantjes enz.

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 6