AGENDA Vlessing Bruiloft V.V.D. streeft naar zo groot mogelijke vrijheid IVOROL r/ hcr&li „Texels Belangziet de verkiezing met veel vertrouwen tegemoet rofiteer van onze feestelijke sleutelaanbiedingen! GARAGE WESTEND Telefoon 396 - Oosterend Lever uw prijsvraag formulier voor 28 mei a.s. bij ons in. Joh. C. Roepee Texels Belang REINIGINGSDIENST een flinke jongeman Hoogerheide KREIDLER DERDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 27 MEI 1966 De aankondiqinq van dei groepering „Texels Belanq" qeen partijpolitiek in de raad te willen, heelt heel wat stof doen opwaaien. Verteqenwooidiqers van de qrote partijen spraken van pohtiek daklozen", kleurlozenen stelden dat hetqeen door „Texels Be lanq" wordt qewild, reeds door de be staande partijen wordt naqestreefd. Namens het bestuur van de groepe ring gaf de heer M. Mantje te De Kooq hierop het volqende commentaar. „Op de kritiek hadden we qerekend. Men voelt dat de mensen die zich voor de groepering raadscandidaat hebben qesteld, een zeker vertrouwen qenieten en in het alqemeen qoed staan aange schreven. Ook de denkbeelden, die zij ten aanzien van de plaatselijke politiek aanhanqen, spreken tot de verbeel- dinq. De heftiqe kritiek op Texels Be lanq zal, dachten wij wel hoofdzakelijk zijn ingegeven door de vrees, aan deze qroeperinq straks invloed te moeten afstaan. Wij hebben steeds laten uitkomen, dat we geen partijpolitiek in de raad wensen, dus geen dwang of pressie op Texelse zaken door landelijke politieke partijen. We willen het belang van Texel, rekening houdende met ieders belang, voorop te stellen. Dat wil niet zeggen dat er geen politiek bedreven zou moeten worden. Als men zich in spant om bepaalde doelstellingen te be reiken, moet men spreken van politiek, maar dat is nog geen partijpolitiek. Ieder besluit van een raadslid zal, na het vóór en tegen afwegen van de hem bekende feiten, uiteraard een compro mis zijn". Geen oppositie .Texels belang wil geen oppositie partij zijn", aldus de heer Mantje. „We willen positief meewerken aan het wel zijn van Texel en zijn bereid in deze samen te werken met elke groepering die dat ook wil. We wijzen de zg. partij discipline af. Ons wordt soms gevraagd wat we tegen hebben op de huidige raad, maar daarmee dwingt men ons tot iets dat al gauw wordt uitgelegd als modder gooien. We willen geen kritiek leveren; alleen trachten het nóg beter te doen. Ónze vertegenwoordigers in de raad zullen naar eer en geweten moeten en kunnen stemmen. Zij zijn niet ver plicht tegen de stem van hun geweten in, de meerderheid van de fractie te volgen. Dat geen samenwerking moge lijk zou zijn, zoals in de KVP verga dering werd gezegd, is beslist niet waar Samenwerking met eerlijke mensen met een positieve instelling is altijd moge lijk". Goede inlichtingen Volgens de heer Mantje is het on- Vrijdag 27 mei Den Burg, Dorpshuis, Fotoclub De Kiekendief Eierland, Gebouw Bethel, Ned. Hcrv. Ge meente, Bonte avond t.g.v. het 20-jarig bestaan van de jongens- en meisjesclubs Den Burg, Casino, forumavond van de PvdA Zondag 29 mei, 1ste pinksterdag Den Burg, 40-jarig Priesterfeest van Pastoor C. P. G. Persoon; 's middags receptie in Casino. Optreden drumband Marg. Sinclair Donderdag 2 juni Den Burg, Casino, 's avonds revue ter ere van de jubilerende pastoor Persoon Vrjjdag 3 juni Den Burg, Casino, 's avonds revue ter ere van de jubilerende pastoor Persoon Zondag 5 juni Clubviswedstrijd bij paal 9 om half 3 n m. juist te stellen dat Texels Belang zich niet kan laten inlichten door weten schappelijke en andere lichamen, zoals die aan de grote politieke partijen zijn verbonden. „Het tegendeel is het geval. In de praktijk van het plaatselijke po litieke leven kunnen we juist zeer snel over alle mogelijke gegevens beschik ken. Kijk alleen maar eens naar de functies die de candidaten en de be stuursleden dagelijks vervullen. Uit hoofde daarvan zijn zij juist zeer goed op de hoogte; ze zijn er vaak recht streeks bij betrokken. Er is welhaast geen probleem of één der leden van Texels Belang weet daar gedegen over mee te praten en over de nodige achter grondkennis te beschikken. Juist die kennis van tal van zaken heeft ertoe bijgedragen, dat de groepering werd gevormd. En mocht „Texels Belang" toch eens om inlichtingen verlegen zit ten, dan kunnen zij net zo eenvoudig als de politieke partijen aankloppen bij instellingen die het wél weten". De heer Mantje deelde ons tenslotte mee, de verkiezingsuitslag met veel vertrouwen tegemoet te zien. „We gelo ven dat de groepering niet gerekend zal kunnen worden tot de splinterpartijtjes en dat zij veel invloed in de nieuwe raad zal krijgen". VERGADERING VAN DE RAAD (Vervolg van tweede blad) dansmogelijkheid in „De Oranjeboom" voor jeugdig publiek beperkt zal zijn. De exploitant van „De Toekomst" te De Koog wilde deze zomer een tent plaat sen, waarin door enkele honderden jon gelui kon worden gedanst, maar hij wilde daar een verlof A aan verbonden zien. Het was niet mogelijk deze te ver strekken waardoor de betrokkene van het plan afzag. Nu heeft echter een aantal jongeren het gemeentebestuur benaderd met het verzoek een grote schuur in de nabijheid van Den Burg tot danszaal te maken. Zij hebben geen behoefte aan een verlof, zodat hun ver zoek zal kunnen worden ingewilligd. De ondernemende jongelui horen tot een jeugdorganisatie, die samenwerkt met de „beatgroep Satisfaction" Los van dit plan staat het initiatief van een exploitant uit Groningen (die o.a. op Terschelling een dansgelegenheid ex ploiteert) om in De Koog een danstent te plaatsen. Hier staat het gemeente bestuur eveneens welwillend tegenover, omdat ook deze man geen verlof A ver langt. De tent zou op het land van A. Daalder aan de Boodtlaan moeten ko- Geen contact De heer Alb. Dros vroeg of hierover contact is opgenomen met de heren Eel- man en Hillen, die het voornemen had den om m De Koog een dansgelegen heid te beginnen. De burgemeester vond OVERDENKING „Wat particulieren op eiqen initiat ef qoed kunnen doen, moet niet door de qemeente worden qedaan". zeqt de heer S. Keijser Jaczn., lijstaanvoerder van de VVD Texel. Dit beschouwen de liberalen op het oqenblik als het be langrijkste punt van hun verkiezinqs- proqramma. „De qemeente moet met ondernemend maar stimulerend wer ken. Dat zal bij ons voorop blijven staan". Vrijheid „De VVD zal streven naar een demo cratische gemeenschap op Texel, waar in een zo groot mogelijke vrijheid is. Een vrijheid echter die gebonden is aan verantwoordelijkheid, verdraagzaam heid en sociale rechtvaardigheid Aan deze lijn heeft onze fractie zich altijd gehouden en hierdoor zal men zich in de toekomst laten leiden Dit principe heeft er in de praktische politiek b.v. toe geleid dat de VVD als enige fractie tegen het recreatieplan heeft gestemd. Niet om het plan als zodanig, want het is in grote lijnen een goed plan, maar omdat aan het plan was verbonden de aankoop of onteigening van grond door de gemeente. Daardoor is eigen initia tief op eigen grond dus niet mogelijk. Ook zijn wij van mening dat in het recreatieplan niet voldoende is gedacht aan de belangen van Den Hoorn, Oude- schild en Oosterend. De plannen voor een nieuwe haven te Oudeschild hebben natuurlijk wel onze instemming". Waterzuivering „Wanneer de vuilwaterzuivering voor de verschillende dorpen klaar is (De Waal in '67) zullen we er naar streven te De Koog, gelijktijdig met de om schakeling van vloeiweide naar zuive ring, te komen tot reiniging van het afvalwater uit het recreatiegebied tus sen Duinweg'-Pontweg en De Koog Wij streven allang naar minder wo ningwetwoningen en meer huizen in de vrije sector om doorstroming te bevor deren. Mogelijkheden om hier indus- Als het Kerstfeest is of Pasen; op Goede Vrijdag en op Hemelvaartsdag kunnen wij aan de kant blijven staan met ons niet te mengen onder de dan feesthoudende menigte. Zelfs als wij wel tot de feestgangers behoren kan dat gebeuren en gebeurt het niet zelden Hoe tegenstrijdig dit ook moge lijken. t'riële vestiging te krijgen hebben onze volle aandacht Op onderwijsgebied hebben de plannen tot stiching van een scholengemeenschap onze grote belang stelling. Vernieuwing of verbetering van de sociale werkplaats achten wij dringend noodzakelijk Wij zijn van me ning, dat meer openheid in de gemeen tepolitiek noodzakelijk is. Het jongste verleden bewijst dit. (Raadhuisbouw, Recreatieplan en Ziekenauto) Dat zijn wel ongeveer de belangrijkste punten". Tanden blank-Adem fris Onbetwist de beste tandpasta £ON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 29 mei op om 4.29 uur cn gaat ondci om 20.46 uur; I juni op om 4.26 uur en onder om 20.50 uur. Maan. 27 mei E.K.; 3 juni V.M Hoog water ter rede van Oudeschild 27 mei 104 cn 13.18, 28 mei 1.57 cn 14 25. 29 mei 3.22 en 15.57; 30 mei 4.53 en 17.25; 31 mei 6.11 en 18.39; 1 juni 7.12 en 19.34. 2 juni 8.00 cn 20.23; 3 juni 8 39 en 21.03; 4 juni 9.51 en 21.40. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. ZONDAGSDIENST DOKTOREN van zaterdagmorgen 8 uur tot dinsdagmorgen 8 uur Dokter VAN LOON, tel. (02220) 201G. (voor praktijken doktoren Coutinho, Elias en Van Loon) Dokter BARNARD, tel. (02223) 234 (voor praktijken doktoren Barnard en Siebinga) DIERENARTSEN ingaande zaterdagmorgen 12 uur: H. DE BOER, tel. (02220) 2527 GROENE KRUIS (v/h Witte Kruis) ingaande vrijdag 24 uur tot en met dinsdag 13 uur Zr. HOL en Zr. MANNESSEN, Den Burg, tel. (02220) 2414. dat fjet gemeentebestuur met de taak heeft hen voortdurend van andere soortgelijke plannen op de hoogte te houden. Mej. Luysterburg maakte zich bezorgd over de geluidsisolatie bij de genoemde danstenten. Ze vond het niet juist dat de tent op het bollenland, „het énige stukje narcissenland", moet ko men, „Dat is toch zonde?" De voor zitter: „Het is ons land niet Daalder verhuurt het en jongelui brengen waar schijnlijk meer op dan bollen!" De heer G. Westerlaken (CHU) infor meerde naar de stand van zaken rond het Cultureel Centrum. De voorzitter zei dat de bouw naar wens verloopt en beloofde in een volgende vergadering meer gegevens te zullen verstrekken. Welstandscommissie Naar aanleiding van de aanwijzing van de Stichting Noordhollandse Wel standscommissie als deskundig college in de zin van de woningwet, merkte de heer A. Dros op, dat het merendeel der Texelaars niet erg ingenomen is met dit college. Kunnen we het niet een paar jaar zonder welstandscommissie doen, zo vroeg hij. Ook mevrouw G. Vnjdag- Keijser stelde niet veel vertrouwen in dit college Ze had er nog weinig resul taat van ontdekt. De voorzitter; „Nie mand op Texel kan de activiteiten van de welstandscommissie beoordelen. Er worden herhaaldelijk plannen inge diend, die getuigen van weinig goede smaak en waarin gestreept moet wor den. De commissie heeft ongetwijfeld ai heel wat goed werk gedaan". De heer Hin merkte op, dat de Welstandscom missie het moet laten bij een gehele of gedeeltelijke afkeuring, Hoe het dan wél moet, zal de architect moeten bepalen. De commissie wil niet op de stoel van de ontwerper gaan zitten. Aangehouden Met de overige agendapunten gingen de raadsleden zonder veel discussie ak koord In het vorige nummer konden wij nog niet melden dal de grondver- koop aan de heer J M. Schoo (een ter rein met huis naast de bestaande werk plaats aan de Molenstraat) werd aange houden. O.a. de heer P Smit verwachtte dat op het terrein een opslag van mate riaal en ïjzerafval zou ontstaan, die de omgeving zou ontsieren Men wil er eerst van verzekerd zijn, dat dit geen al te barre vormen zal aannemen. Naast de reeds in het vorige nummer genoemde verkopen van woningwetwo ningen aan de huurders, verklaarde de raad zich ook akkoord met de verkoop van de woningwetwoning Boogerd 4, voor ƒ14.052,aan de heer J. D Eve- leens. Naar aanleiding van de verkoop van een perceel bouwterrein te Oudeschild vertelde mevrouw J Koning-Bruin, dat een ander perceel grond te Oudeschild is verkocht aan een Duitser. Deze wil er een vakantiehuis bouwen. Als een niet- Texelaar een woning op het eiland wil bouwen, wordt hij dan even vlot van een vergunning voorzien als een Texe laar, of wordt het te bouwen object als' een tweede woning gezien en krijgt hij veel later een toewijzing, zo vroeg zij. De burgemeester antwoordde dat een dergelijke bouwaanvraag op normale wijze wordt behandeld. Er zijn daarbij concrete feiten aan de orde, die worden herdacht of gedacht. Velen sipreken bij voorkeur er van in ietwat vage termen als: Kerstgedachte, Paasgedachte, enz. Dan is er in de Kerstnacht de verte derde blik op het kind in de kribbe. en op de Paasmorgen de ontsteltenis (niet ongelijk aan die, die koning Herodes en met hem geheel Jeruzalem beving toen Oosterse wijzen vroegen naar de geboren koning der Joden) van wege het ledige graf. waaruit de man bleek te zijn opgestaan, die op Goede Vnjdag (voor zo ver deze dag nog wordt gevierd) aan-het-kruis-stervend is gezien, waarbij wellicht een traan in het oog niet kon worden teruggedron gen. En op Hemelvaartsdag (die dreigt eveneens minder in ere te geraken) is er de stomme verbazing als bij wie ooggetuigen daarvan waren, omdat een mens zo maar van de aarde, waarop hij stond, werd opgenomen en in de wolken verdween. Het is ons mogelijk, wanneer deze ,,gedenk"-dagen al of niet als „feest"- dagen gevierd voorbij zijn, over te gaan tot de orde van de dag Dan zijn wij daarbij aan de kant blijven staan; als ongeïnteresseerde toeschouwers. Anders is het met Pinksteren. Hierbij is slechts sprake van wat een sterke wind (kracht 10) scheen te zijn, gepaard met hemelvuur (bliksem) en wordt ver haald van mannen, die verwacht wer den van onder de invloed van wijn te verkeren en dus wartaal te spreken. Maar nog vandaag blijkt die „war taal" een boodschap te bevatten, die met onweerstaanbare kracht deze we reld in gestuwd wordt en aan alle men sen verkondigd. Zij zet èn het Kerstgebeuren én het Paasgebeuren met al wat daaromheen zich heeft afgespeeld in het helderste licht; verklaart ze in hun onderlinge verbondenheid als van onzegbaar grote betekenis, inzonderheid voor de (alle) mensen. Wij kunnen daar niet omheen of het aan ons laten voorbij gaan Om dat wij willens of onwillens er hevig bij geïnteresseerd zijn. Want dat kind in de kribbe en die man aan het kruis; Hij, die opstond uit de dood en ten hemel voer is de Zoon van God. Hij wordt de tweede Adam genoemd omdat Hij van Zijn troon in de hemel is opge staan om de plaats in te nemen van de eerste Adam, de het eerst geschapen mens, toen deze God zijn schepper on trouw geworden was, metterdaad zich van Hem onafhankelijk verklaard, met Hem op één lijn gesteld had en waardoor wij mensen allen in het isole ment gekomen zijn, dat geen uitzicht biedt dan op de dood. waarmede wij geen raad weten. Van de eerste Adam lezen wij, dat God het met goed oordeelde, hem alleen te laten blijven. Daarom formeerde Hij de vrouw en bracht, haar tot hem als diens bruid. Evenzo mocht de tweede Adam niet alleen blijven. Daarom is God onmid dellijk nadat de mens van Hem afge vallen was, begonnen de Kerk te for meren en als diens bruid toe te voegen aan Zijn Zoon, die als tevens de zoon des mensen zich heeft bekend gemaakt. Van dit proces is vijftig dagen nadat Jezus van Nazareth uit het graf is op gestaan en tien dagen nadat Hij ten he mel voer ondubbelzinnig getuigenis af gelegd in wat door sommigen voor war taal werd gehouden. Dat proces is nog met tot stilstand gekomen en het getuigenis wordt nog steeds gehoord Het bevat de nodiging tot de Pinksterbruiloft Ook u, die dit leest, wordt genodigd. De Heer verwacht u Komt U Oosterend, H. Barnard Breng op 1 juni uw 8tem uit op een praktisch denkende organi sator, die zijn mond durft open te doen Terlenka regenjas, geheel dubbel; een vlot raglanmodel waar u lang plezier van zult hebben 69.50 De direkteur van gemeentewerken deelt mede dat de vuilnisophaaldienst van maandag 30 mei a.s. (2e Pinksterdag) wordt uitgevoerd op dinsdag 31 mei. Texel, 27 mei 1966 Als hulp voor onze magazijn-chef vragen wij. gedurende het seizoen liefst in bezit van rijbewijs. Spanjers Groothandel telef. 02220-2217 De man die uw vertrouwen waard is LIJST 7 DE NIEUWE KREIDLER FL0RETT Magnifieke machine. Een "gewone" bromfiets is ër niets bij. Wat een reserve aan ingehouden kracht! f 1080.- Incl. chroom kofferrek. Elegante japon van bedrukte polyester rpet zwierige plissé-rok Doe mee met onze nationale prijsvraag

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 9