Cjrom <2wartsjexels in het harL, AGENDA Wie wil leren zwemmen kan in bad van „Slufterduin" terecht De heer C. Handgraaf benoemde instructeur Waar blijven kinderen van lagere scholen VRIJDAG 8 JULI 1966 TEXELSE 79e JAARGANG No. 8080 Uitgave N.V. v/h Langeveld de Rooö Postbus 11 - Den Borg, Texel - Tel. 2058 aedaktte: Harry de Graaf, Wilhelmlnalaan 33. Deo Borg, tel. 2058, avonds 2382. COURANT Verschuilt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,95 p. kw. -f 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert 12 ct. p. mm. NOGMAALS VUL DE GASTENSTATISTIEK IN Verreweg de meeste Texelaars, die in het seizoen aan anderen onderdak ver schaffen, weten intussen wel, dat het verplicht en noodzakelijk is de formu lieren van de gastenstatistiek nauw keurig in te vullen en deze liefst nog dezelfde dag te verzenden. Maar geble ken is dat vele anderen er onverschillig over denken en in gebreke blijven. Dat kan soms bijzonder nare consequenties hebben voor de gasten. Vrij regelmatig komt het voor, dat gasten in verband met familieomstandigheden (ziekte, on geval, overlijden enz.) snel naar huis moeten komen. De familie of de politie wendt zich dan tot de gemeente, die immers de formulieren van de gasten statistiek inzamelt. Al te vaak is het dan onmogelijk het vakantieadres te noemen, omdat de exploitant het for mulier niet of te laat heeft ingevuld. De exploitant dient voorts te beseffen, dat het invullen en verzenden van de formulieren verplicht is. Herhaaldelijk zijn nalatige Texelaars fikse boetes opgelegd, enkele malen meer dan ƒ100,—. De gegevens, die door de gastensta tistiek worden verkregen, zijn voor onze gemeente van groot belang, omdat men hiermede de provinciale en rijks overheid ervan kan overtuigen dat Texel als toeristengebied eigenlijk veel meer dan 11.000 inwoners telt en dus recht heeft op betere wegen, parkeer terreinen en allerlei andere voor het toerisme belangiijke voorzieningen. De gegevens van de statistiek zijn nuttig voor nog verschillende andere doel einden Voor de belasting blijven ze echter geheim. Voor degenen, die dit jaar voor het eerst verhuren, het volgende: De for mulieren voor de statistiek kunt U gra tis afhalen bij de Gemeentesecretarie. U kunt ze door Uw gasten zelf in laten vullen, maar U dient er wel op te letten dat dit volledig gebeurt. Vooral de op gegeven vermoedelijk verblijfsduur is belangrijk, terwijl bij buitenlanders be slist het paspoortnummer dient te zijn vermeld In geval het Nederlandse familieleden betreft is het invullen niet verplicht, maar het wordt door de ge meente wel zeer op prijs gesteld. De in gevulde formulieren doet U in een en veloppe en deponeert deze in een van de speciaal daarvoor bestemde gele brievenbussen, die bij alle politieposten zijn aangebracht Ze kunnen ook bij de gemeentesecretarie worden bezorgd. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 29 juni tot en met 6 juli 1966 Geboren: Theodorus Jacobus Jozef, zv. Hendrik Barhorst en Elisabeth M. op den Kelder; Catharina Maria, dv. Cornelis Huisman en Rosemarie T. J. Pa es. VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN In de afgelopen maand werden door burgemeester en wethouders aan de na volgende personen, zaken en instellin gen de daarbij omschreven bouwver gunningen verleend Staatsbosbeheer te Haarlem, voor de uitbreiding van een woonhuis aan de Kogerweg; de N.V. TESO te Den Burg, voor de bouw van een garage bij het hoofdgebouw aan de Elemert; de heer J. W Dooren te Den Burg, voor de bouw van een bergplaats aan de Wage- makerstraat; de heer D. J. Bruin te Den Burg, voor de verandering van een ber ging aan de Schoonoordsingel; de heer J. P. Eelman te De Koog, voor de bouw van een schuur aan de Pijpersdijk; de heer P. A. v.d. Vis te Oosterend, voor de bouw van een garage-berging aan de Botterstraat; de heer W. Grisnigt te De Koog, voor de bouw van een garage bedrijf aan de Bernhardlaan te Den Burg, tevens voor een benzinestation; de heer D. J. Zijm te Den Burg, voor de bouw van een garage aan de Pieter van Cuyckstraat; de gemeente Texel voor de uitbreiding van het gebouw van gemeentewerken aan de Slinger weg; de heer F. Buisman te Den Burg, voor de bouw van een kippenhok en eierbewaarplaats aan de Hollewal; de heer F. M. Burie te Amsterdam, voor de verandering van een berging in Gerritslaan; de N.V. TEM te Den Burg, voor de bouw van een trafo huisje aan het Lage Achterom te Den Hoorn; de heer J. Wind te Utrecht, voor de bouw van een schuurtje in het bos bij „Californië"; de Gebr. Bruin te Den Burg, vooi* de bouw van een berg plaatsje aan de' Californiëweg; de heer P. Vunderink te Amstelveen, voor de bouw van een bergplaatsje bij „Califor nië", de heer P. J. Hoogenbosch te Den Burg voor de bouw van een droog- loods aan de Duinweg; de Coöperatieve Aankoop Vereniging G.A. te Den Burg voor de uitbreiding van de bedrijfs ruimte aan de Waalderstraat; de Stich ting Vakantieverblijven te Amsterdam, voor de bouw van een rijwielstalling bij K 18b te De Koog, de heer P. Kok te Den Burg, voor het verplaatsen van een kippenhok aan het Gerritslander- dijkje; mevr. J. C. M. Dros-van Bommel voor de bouw van een douche aan de Jonkerstraat; de heer P. Swarthof, voor de verandering van een pakhuis aan de Weverstraat. DUITSE KEGELCLUB NAAR TEXEL Vorige week brachten de leden van een kegelclub uit Esens in Oost-Fries land een bezoek aan Texel, dat zij ge durende enkele dagen hebben verkend. De groep bestond voor een deel uit za kenrelaties van de CW, die op vrij grote schaal Texelse schapen kopen om deze in de kustgebieden van Harlinger- land te weiden. De Duitsers keerden naar hun land terug met tal van sou venirs, waaronder enkele schapenkaas jes, die ze hadden gekocht van mej. G Dijt. De heer J. Zwan had het gezel schap een draaiorgelserenade gebracht. VW CONTRA LELIJKE EEND OOSTEREND Dinsdagmiddag om half twee botsten op de hoek Oester straat-Achtertune te Oosterend een Volkswagen en een Citroën 2CV op el kaar. De Volkswagen, bestuurd door de Duitser Bunkhard kwam uit de Oester- straat en kreeg geen voorrang van de door de heer S. Werfif uit Baarn be stuurde Citroën. Aan beide wagen ont stond lichte blikschade. De politie maakte proces verbaal op Zaterdag 9 juli Oosterend, Drumbandshow m.m.v. de drum bands D.E.K,, „Excelsior" en „Turnlust", aanvang 20.00 uur; toegang gratis. Woensdag 13 juli Den Burg, Folkloredag; vanaf 15.00 uur be oefening van oude ambachten in de straten van Den Burg. Puzzeltocht voor de jeugd om 14.30 uur. Omstreeks 16.30 uur optreden van de kinderdansgroep. 20.00 uur optreden drum band Marg. Sinclair en optreden van de Texelse volkdansgroep. Den Hoorn, Herv. Kerk, samenzang en orgel spel, aanvang 8 uur. Donderdag 14 juli De Koog, Ned. Herv. Kerk. Samenzang Zaterdag 16 juli De Koog, Kermis nabij R.K. kerk Zondag 17 juli De Koog, Kermis nabij R.K. kerk Den Hoorn, aan het strand van paal 9, vis wedstrijd, aanvang 14.00 uur. IN AFGELOPEN WEEKEND 1916 AUTO'S NAAR TEXEL In het vorige nummer schreven wij, dat het aantal auto's, dat in het afge lopen weekend naar Texel werd over gezet, geschat werd op 1800 stuks. Bij nauwkeurige telling bleek dat dit getal nog ruimschoots werd overtroffen: 1916 wagens werden door de „Mars diep" en de „Texelstroom" naar ons eiland gebracht. Van Texel naar het vasteland werden 771 auto's vervoerd. In totaal vervoerde TESO dus 2687 wagens. In vergelijking met vorig jaar, toen 1572 wagens werden overgezet, betekent dit een toename van maar liefst 71%. Men dient daarbij wel te 'bedenken dat vorig jaar de schoolva kanties een week later begonnen. De „Texelstroom" maakte 16 reizen (re tours), de „Marsdiep" 14. De laatste „volle" boot voer om 19.30 uur De boot van 20.30 uur had 39 wagens aan boord en de (laatste) boot van 21.30 bracht 15 auto's over. De wachttijden te Den Helder beliepen voor vele auto mobilisten 3 tot 3Vs uur. ZWEEFCLUB GAAT WEER VLIEGEN De Zweefvliegclub Texel wordt de volgende week weer actief. Op het vliegveld Texel zullen de 16 leden van de Club zich met twee toestellen in hun hobby uitleven. De toestellen worden geleend van de zweefvliegclub Den Helder, waar nauw mee wordt samen gewerkt. De Helderse club stelt ook een motorvliegtuig beschikbaar, dat wordt gebruikt om de zweef kisten de lucht in te trekken. Binnenkort zal in plaats daarvan een lier in gebruik worden ge nomen, die onlangs door de club is aan geschaft. Zweefvliegen is duur en de club stelt dan ook alles in het werk om de financiële positie wat te ver sterken. Dit gebeurt onder meer door een loterij. De club hoopt het ledental in de komende maanden iets te kunnen vergroten. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij de heer C. Drijver, Schilderend 102 BIBLIOTHEEK TE DEN HOORN DEN HOORN Op initiatief van de Hervormde gemeente te Den Hoorn is in ..Ons Huis," Herensrtaat 35, een bi bliotheek ingericht. De bibliotheek wordt zaterdag geopend en is toegan kelijk voor gasten en inwoners van Den Hoorn. Van maandag tot en met zater dag kunnen van 9.00 - 10.30 uur boe ken worden geruild. Er zijn zowel Duit se als Nederlandse boeken (ook voor de jeugd) beschikbaar gesteld door de Stichting Prov. Biblitheek Centrale voor Noordholland. Texel ziet al jaren uit naar een eigen overdekt zwembad. Er zijn grote plan nen voor een bad in Den Burg, waarvoor de benodigde grond reeds beschikbaar is. Toch ziet het er niet naar uit dat onze kinderen daar binnen afzienbare tijd zwemonderricht zullen krijgenwant de hoge kosten voorlopige raming anderhalf miljoen zullen wel bijzon der vertragend wer ken, zeker nu de mi nister van Binnen landse zaken heeft laten weten dat de geldkraan v/al min der ver open zal worden gezet. Er mag rustig gesteld worden dat een zwembad volgens de huidige plannen er de eerste jaren niet zal komen. Voorlopig zal het aan tal schoolkinderen dat de zwemkunst machtig is wel buitengewoon laag blijven, aangezien vrijwel niemand eraan begint om het diploma ergens op de vastewal te halen. Tenzij... men gaat roeien met de beschikbare riemen. Sedert kort bestaat voor kin deren, die het écht willen, een goede gelegenheid om te leren zwemmen onder deskundige leiding tegen be trekkelijk lage kosten. Het merkwaardige feit doet zich nu voor, dat van die mogelijkheid zeer weinig gebruik wordt gemaakt, wat de vraag'doet rijzen of het geroep om een zwembad op Texel wel in de eerste plaats wordt ingegeven door het besef, dat de kinderen recht hebben op zwem onderricht. Of zou het verlangen naar een statussymbool dat aan het trotse rijtje Texelse Eigen Voorzieningen kan worden toegevoegd, een rol spelen? Het waren gedachten, die ons bekropen, toen we deze week een kijkje namen bij het zwembad dat de heer C. C. Hand- graaf drie jaar geleden in zijn bunga lowpark „Slufterduin" heeft aangelegd. Daar wordt daadwerkelijk zwemonder richt gegeven. Dat was vorig jaar ook reeds het geval, maar toen betrof het alleen een club HBS-leerlingen Nu echter staat het bad open voor ieder die zich in groepsverband meldt en ook privé-onderricht is mogelijk. Uitbreiding De accommodatie heeft een belang rijke uitbreiding ondergaan. Aan het eertijds kale" bad van 25 x 10 meter zijn nu twee kleedlokaaltjes toege voegd, alsmede 6 toiletten, 4 douches, een terras en een zg. doorwaadgoot. Dat laatste is een bak met een ontsmet tingsmiddel, waar ieder die via het kleedlokaal het bad wil bereiken, ge dwongen is doorheen te lopen. De ge noemde voorzieningen zijn in één laag gebouw ondergebracht en kwamen onlangs gereed Het bouwen werd eigenhandig door de heer Handgraaf uitgevoerd, waarmee hij een traditie voortzette. (Zoals bekend heeft de heer Handgraaf zijn gehele bungalowpark zelf gebouwd). Een belangrijke uitbrei ding van de outillage zijn ook twee Amerikaans diatomeënfilters, waar door het mogelijk is de 400 m3 water van het bad kristalhelder te houden, wat het zwemmen extra prettig maakt De heer G. van Beek bezig mei een leerling aan de bengel; nog steeds een gewaardeerde metbode bij het zwemonderricht. Het lichtgechloreerde water behoeft daardoor slechts zelden vervangen te worden Als het nodig is wordt gebruik gemaakt van een eigen bron. Eigen instructeur Het zwembad „Slufterduin" heeft se dert maandag een eigen instructeur, die speciaal is aangesteld voor het geven van zwemles aan kinderen en de gasten van Slufterduin. Het is de heer Kees de Koning, vierdejaars student in de lichamelijke opvoeding. De hele week geeft hij les en ieder die het wil, ongeacht leeftijd, kan dus bij hem te recht. Dat het zwembad Slufterduin na afspraak voor ieder open staat, werd onlangs per advertentie bekend gemaakt. De heer Handgraaf heeft er zich zeer over verbaasd, dat hierop van de zijde van de Texelse lagere scholen geen enkele reactie is gekomen. „Als ze er werkelijk zo naar verlangen de kin deren zwemles te geven, zouden ze deze mogelijkheid toch met beide han den moeten aanpakken Het bad ligt wat afgelegen, maar met een beetje goede wil zou toch met een autobus of particuliere auto's wel iets te versieren zijn. Ze zijn in ieder geval welkom Van het bad wordt wel gebruik ge maakt door de leerlingen van de RHBS, die onder leiding van hun gymnastiek leraar Vermetten oefenen. Dan is er de zwemclub „Flipper,", die 34 leden telt. Het zijn de kinderen van werknemers van de T.E.M., die getraind worden zowel nat als droog door de heer G. van Beek, een man die vroeger reeds zwemonderricht gaf aan de Schans in en tijd dat men zich nog wel bepaalde ongemakken wilde getroosten om de zwemkunst onder de knie te krijgen. De condities van Slufterduin zijn gun stig. Voorlopig wordt 50 cent per kind per uur berekend, zodat men voor en kele tientjes kan leren zwemmen. Ook het Vormingsinstituut voor meisjes maakt regelmatig van het bad gebruik. De leerlingen oefenden onder leiding van de heer J. M. de Vries. Bij het on derricht worden de kinderen al gauw in het „diepe" gelaten. Dit is mogelijk door een even eenvoudige als doel treffende veiligheidsvoorziening. De zwemmertjes krijgen aan de schouders een soort plastic ballonnen bevestigd, waardoor zij altijd met het hoofd boven water blijven. De heer Handgraaf zint op nog meer maatregelen om het lessen in zijn bad aantrekkelijk te maken voor scholieren. Om het zwemseizoen te ver lengen zal te zijner tijd een verwar ming worden aangebracht. Een leerlinge krijgt aan de schouders plastic ballonnen bevestigd, waardoor veilig in bet diepe gedeelte van bet had geoefend kan worden. ZATERDAGAVOND DRUMBANDDEMONSTRATIE IN OOSTEREND OOSTEREND Zaterdagavond zul len drie drumbands in Oosterend een rondgang maken en een demonstratie geven. Voor deze gelegenheid komt de band van „Turnlust" uit Den Helder over. De andere bands zijn „Excelsior" uit Oosterend en „DEK" uit Den Hoorn. De demonstratie zal op het terrein bij de muzieknis worden gegeven en is vrij toegankelijk. De organisatie berust bij „Excelsior," die het evenement organi seerde in samenwerking met de dorps- commissie. BROMFIETSER (19) ZWAAR GEWOND De 19-jarige bromfietser H. van Cuhfus uit Hrarlem werd maandag avond om 23.20 uur ernstig gewond toen hij op de Pontweg op een gedeel telijk op het fietspad staande andere brommer botste Deze brommer was van de 18-jange Lex Joffer uit Naar- den, die de motor en dus ook de ver lichting had uitgeschakeld en met een meisje stond te praten. De Haarlemse jongeman kwam ernstig te vallen en werd nog dezelfde nacht in het Lidwi- na-ziekenhuis te Den Helder opgeno men.

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 1